I PATER PIRE Welvaartsverdeling alleen mogelijk per onderneming schrijft liefde heel groot NOBELPRIJSWINNAAR BOUWT DORPEN EN SLAAT BRUGGEN Voetbal in cle oudheid Op Staatscourant f6000 bezuinigd Weduwen kunnen formulier halen OPEN BRIEF STANDPUNT CHR. WERKGEVERS >»«rï Ruim f 2 miljoen schade voor Rijk Klachten over overweg s ZATERDAG 30 MEI 1939 TN EEN KALM Brussels café zit Pater Pire tegen- J- over ons. Onder de witte pij van zijn orde een smetteloos wit overhemd met mooie manchet knopen. De voeten in sportieve schoenen. Hij speelt met zijn auto-l sleuteltje. Hij heeft een vriendelijk gezicht met een hoog voorhoofd' onder dunnend haar. Hij ziet er jonger uit dan zijn 49 jaren. Hij is de combinatie van een gecultiveerd, voornaam intellectueel modern zakenman. Daarna pas is hij de geestelijke. Een uur tevoren hadden wij hem voor het eerst gezien. Dat was in de vroege morgen in het naar Fritjof-Nansen genoemde vluchtelingen- dorp te Berchem Ste. Agathe, even buiten Brussel. Hij had daar de eerste twee gezinnen ontvangen, die zojuist op Brussel-Noord aangekomen. Een Russisch en een Hongaars gezin. Later, in een snelle, haast wilde stuurde Pater Pire zijn zwaarte veelge bruikte auto met grote zekerheid vóór uit door het Brusselse verkeer. Hij reed besluitvaardug en efficient. Im het vluoh- tetóngendorp had hij geen tijd voor eer rustig gesprek. Hij vroeg: „Hebt u zei: een wagen? Rijdt u maar achter me aam Ik moet even naar het Gare du Midi er dam naar de Noorse ambassade". En ver ontschuldigend: „De ambassadeur ie gis teren geopereerd. Ik moet gaa-n horen of ik hem al mag bezoeken. Daarna heb ik een half uur voor u". Niets dan goeds Hij reed al6 een doortastend zakelijke man. Hij heeft ook iets van de zakelijke leider. „Wat misschien het meest aar hem opvalt is zijn grote activiteit en zijr gevoel voor organisatie", had ons zijir secretaresse, Irma JoLllnjg in Hoed ai ver teld. „Toen hij hier begon te'werken, ge- A/TORGEN zal in Diisseldorf- Wuppertal de eerste steen gelegd worden voor het zesde ..Europadorp" van de Belgische Dominicaner pater Père Pire, die de Nobelprijs voor de Vrede kreeg in 1958. Dit zesde dorp zal de naam dragen van Anne Frank. Het zal een symbool zijn voor Europa's jeugd om te voorkomen, dat ooit nog een kind het slachtoffer kan worden van de verschrikkingen, die Anne Frank doormaakte. De vader van Anne Frank zal voor het eerst na de oorlog in Duitsland bij de korte plechtigheid aanwezig zijn. Naar aanleiding van deze gebeurtenis, die eigenlijk, zo meent Pater Pire, in ons land had moeten plaatsvinden, heeft een onzer verslaggevers het „hoofdkwar tier" van Pater Pire in Huy aan de Maas bezocht, met verschil lende medewerkers en vluchte lingen in de tehuizen van de or ganisatie gesproken en ten slotte in een Brussels café, een onder houd gehad met Pater Pire zelf, 'nkele uren nadat hij in Bcrchcm Ste. Agathe, nabij Brussel, de eerste bewoners had ontvangen van het „Fritjof-Nansen-dorp", iet eerste Europa-dorp in België. loofden weinig mensen, dat hij wat be reiken zou. Maarïl est tenace hij is vasthoudend. Hij laat met meer los wat hij in zijn hoofd heeft. Hareeler. harceler. harcelerhameren, hameren, hameren. En verder? Hij is heel eenvoudig. Hij wint iedere sympathie. Hij weet de men sen gemakkelijk te overtuigen". Dat korte beeld gaf Irma Jolllng sinds tien jaar zijn secretaresse. Nog vóór we hem ontmoet hebben, kun nen we ons al een idee van hem vormen. We weten, dat hij praktisch ingesteld is. We hebben zijn doortastendheid gezien Als hij eindelijk tegenover on6 zit, zegt hij: „Ik geloof, dat voor het begrijpen van de vluchteling essentieel is het Duitse woord „entwurzclt", ontworteld. Als je dat woord begrijpt, begrijp je alles. Arm Het zijn mensen, die zielsziek zijn. Niet arm. maar ziek", herhaalt hij. „U hebt vanmorgen in Berchem-Stc- Agatha die Hongaren gezien. Die mensei zijn niet het hoofdprobleem. U hebt ge zien. hoe goed ze gekleed waren, ho< Dat Hongaar-se gezin, had „pas" 2Vi jaar ellende achter de rug. De mam war boekhouder. De kinderen konden, ma d< vlucht maar Oostenrijk op school gaan. Toch was de trots, waarmee de ma uitliet, waarmee hij voor het eerst een helemaal eigen deur opende i kleine, vriendelijke appartement in Brusselse voorstad, iets, wat je niet licht „De meeste vluchteLingen hebben al 12, 13 jaar in de kampen achter de -rug. Ik geloof, dat de remedie hiertegen de broe derliefde is. Juist omdat het een ziekte van de ziel is, moet de hulp van de ziel u-it -komen. L'essemtiel est d'abord le coeur het essentiële is het hart. Tegen over het woord ontworteld moeten we he woord liefde stellen", zegt Pater Pire. „II heb een goede moeder. Ik weet wat liefde is. Maar ik ben socioloog. Een theoretiii Drie jaar lang heb ik de vluchtelingen verkeerd gezien. Ik dacht aan de barak ken en de armoe. Dat was alleen de oppervlakte". En wat er onder zit? Een medewerker vanPater Pire schreef liet boek Open Hart" biografie van pater Pire. Hij vertelt danrin, hoe een kenner het vluchtelingenprobleem het zó defi nieerde„Het zijn mensen, die jaren in een station op hun bagagi wachten op een trein, die nooit komt. Het ergste van alles bagage hebben en daarmeebedoel ik dan de herinnering aan het geliefde land maar dat ze erop zitten, andere woorden: dat ze in het verleden leven inplaats van het ogenblik van m te gebruiken om hun leven weer op U bouwen. Zitten op de bagage: het is een ziekt van de ziel. Na dit begrepen te hebber kon pater Pire de essentie van zijr werk definiëren: menselijke integratie Want met alleen economische integra tie helpt men de vluchtelingen niet. En evenmin met totale assimilatie. Het ha', moet spreken. En zo werd ,,Het Europ van het Hart" de logische tweede sta in deze hulp aan vluchtelingen. Want nog steeds is het zo, dat er door Europa niet alleen een politiek IJzeren Gordjjn loopt, maar ook een denkbeeldige Hjn, langs de grenzen van dc West- Europese landen. Het is of het houdt by die lijn, of het hart wil kloppen voor dc ellende van de ont heemden. Pater Pire heeft het hart op die plaats weer op gang willen brengen. In vrede bouwen Het begin, in 19-19, is boeiend. Het nu misschien nog pakken-der. Pa-ter Pire zegt: „In mijn toespraak in Wupper- tal zal ik zondag zeggenDe volwassenen zich zodanig organaseiren., dat zij ïeer kleine meisjes kunnen doden" Hij bedenkt zich even. „Nee, ik zal het ■oord assassin er gebruiken vermóór- Anne Frank, een kind van veertien jaar, wa6 toch veel te jong Met ieder dorp dat ik bouw, heb ik steeds twee oogmerken. Ten eerste kele mensen te helpen. Ten tweede, brug te bouwen. Daarom het Albert Schweitzer-dorp in Spiesen in Saarland. Daarom nu het Anne Frarakdorp. Het iet het juiste woord, zijn geen grote dorpen. Ik geloof 3. In de oudheid namen de lichame lijke opvoeding en de sport in China een belangrijke plaats in. Dat klinkt in onze oren nogal ongewoon, maar wanneer we erbjj bedenken, dat dc praktische sportbeoefening voor een belangrijk deel op dc militaire weer baarheid van het land was afgestemd, wordt bovenstaande uitspraak veel begrijpelijker. Boogschieten en wa- genmennen stonden bij de sportbeoe fening dan ook op de eerste rij en werden destijds even belangrijk ge acht als schrijven, rekenen, muziek en omgangsvormen, zodat al deze zes vakken behorende tot de vrije kunsten werden onderwezen door niemand minder dan Confucius, dc grote filosoof en volksopvoeder uil de zesde eeuw v. Chr. Behalve liet wagenmennen en boog schieten, kenden de oude Chinezen destijds nog talrijke andere takken van sport, alsook vele spelen, waar van hel voetbalspel wel de merkwaar digste vertegen- ze sport genoot een geweldige populari teit, zodat de doi politiek i bij ild, omdat rerkelijk niet vermetel toe- bij de bepaling van de ouderdom van het Chinese voetbal, te houden aan de laatste overlevering. Immers, het voetbalspel gold destijds (en nog ecuwen daarna! als een voor treffelijke vooroefening voor het krijgsbedrijf, zodat we best kunnen aannemen, dat dit spel op grote schaal en op serieuze wijze werd beoefend in de ecuwen dat de Chinese rijken zich tot het uiterste moesten inspan nen om niet door naburen onder de voet tc worden gelopen. De grootste populariteit schijnt het spel echter in de Hanljjd te hebben genoten. En ten tijde van de „Zes Rij ken" (220—589 n. Chr.) hebben zelfs Chinese vrouwen voetbal gespeeld, zij het op minder uitgebreide schaal dan de mannen. Dc oudste afbeelding van een Chinese voetbaler bevindt zich op een uit 124 n. Chr. stammende zuil i i „De iagen a Ge- Keizer, Hwang-ti (ongeveer 2700 v. Chr.,) als de Chinese Pim Muller wordt aangewezen, dere overleveringen vertellen, dat voetbalspel stamt uit de „pei der strijdende rijken", TOCH IS HET ZO! tcger K'ai" en werd door J. H d'Ardenne dc Tizac opgenomen in zijn werk „La sculp ture chinoise". De houding van deze voetballer is zó ka rakteristiek, dat zjj op een speler van i kunnen slaan. Des- tijd I l Chim rij ken Loe, Yen, Tsj'i, Tsien, Tsj'i Tsj'oe voortdurend met elkaar op de vuist gingen om uit te maken bij wie dc definitieve hegemonie terecht moest komen. Die periode duurde van het begin van de vijfde eeuw v. Chr. tot precies 221 v- Chr., toen de koning van Tsj'in alle mededingers had ver slagen en zich tot keizer van het ge ünificeerde China liet uitroepen. Wc hebben dit lang vervlogen stukje schillen met het voetbal van onze tjjd. Zo heeft men in China eeuwenlang slechts één doel gekend, waar dc bal overheen moest worden geschoten. Ook heeft men lange tijd als doel een gat in een net gehad, waar de bal doorheen moest. En omstreeks 600—900 n. Chr. mocht de bal ook met de vuisten worden bewerkt! Over vuisten gesproken, heeft u cr niet onafhankelijk van elkaar kunnen bewegen? Daarover een volgende keer. Gif dunde visstand belangrijk uit De bange vermoedens van de henge laarsbonden over de vissterfte als gevolg van de watervergiftiging zijn zekerheid geworden. De Visserij-inspectie heeft gis teren in samenwerking met de henge laarsbonden op verschillende plaatsen in de Hollandse IJssel, de Gouwe, de Damse Rijn, de Oude Rijn en de Westvaart de ze- gen uitgegooid. De resultaten varieerden van zeer slecht tot slecht. Met name van de jonge visjes bleek vrijwel niets te zijn overgebleven. Bovendien is gebleken, dat het x nog steeds niet op peil is voor de vi Het zuurstofgehalte, dat 10 behoo zijn, varieerde van 3 tot 6 en het zoutper- centage, dat twee mag bedragen, bleek overal, als gevolg van het spuien, di In de komende week zullen op dezelfde plaatsen nogmaals zegentrekken worden gedaan om te controleren of de vi niet getroffen gebieden zich soms plaatst, waardoor de tot voor kort be- ateren toch weer wat visrijke: dat je van die eaorm grote duigen op touw moet zetten. Het laten bloeien i grote vriendschap tussen miljoenen moeilijk. De vriendschap in kleine kring, zoals we hier bij elkaar zitten, u en ik is meer waard. Het is zo gemakkelijk, over de wrede te dromen". Hij leunt achter over, de ogen dicht. Even is hij in de eerste plaats de geestelijke. Dan ineene is hij weer de man, die praktisch wat be reiken wil. „Je moet in vrede kunnen bouwen. Daar gaat 't om", zegt hij. Anne Frank schreef in haar dagboek „Ik ga voort met te geloven lijke goedheid van de mens heid is er voor haar niet geweest. Zij schreef óók: „Indien God me leven laat, zal ik een plaats in de wereld hebben en werken voor mijn medemensen". Ik droom van vrede Verbaast het, dat een portret van Anne Frank in Pater Fire's werkkamer staat? Dit meisje heeft zich dat werken vooi haar medemensen misschien groots opge zet voorgesteld, misschien echter ook al begirepen, dat het hart hier essentieel i Pater Pire wéét, dat het dit is. Pater Pi: gelooft óók in de innerlijke goedheid. Hij heeft er immers dc bewijzen van: geld, veel geld kwam er, brieven bij honder den, duizenden. Hij kon bouwen. Zes dor pen tot nu toe en verder enkele tehuizer voor bejaarde vluchtelingen. „Ik maak ccn scherpe scheiding tus sen droom cn plan. Ik droom veel. Ik droom van een wereld van vrede er liefde. Wat de plannen betreft: dit zes de Europadorp, het „Anne Frankdorp' is symbolisch zeer belangrijk. Het zal de brug zijn tussen de Duitsers en f Geallieerden. U weet, dat er plannt waren, eerst om het in Noorwegen op tc richten, daarna in uw land. De bur gemeester van Roermond wilde het graag hebben. De grond schikking. Uw minister (mcj. Klompé red.) moest het weigeren. Het pro bleem van Indonesië woog zwaarder. Ik vind het jammer: Anne Frank heeft tus sen u geleefdHij maakt eeE simpel handgebaar. „Er zal ook nog een zevende dorp komen. Een brug zal het zijn tussen blank, tussen het kolonialisme li-kolonialisme. Alle geld ervoc uitsluitend udit geheel Afrika komen. Een brug. En ook een revanche: van de neger op de rijke blanke". Hij lacht. Tgoelijkend, „Het is inöet mijn idee. Het afkometi-g van de Fransman Raou.l Fol- lereau. de grote bestrijder van de lepra", zegt hij. Wereld van het hart" ,,U spreekt met me dag. Vanmiddag ga ik de statuten van onze organisatie veranderen. Want na het „Europa Hart" moet er nu „De Wereld van Hart" komen. Ik kreeg de Nobelprijs daarna veel brieven, De „Wereld van Hart" zal ons antwoord zijn op de v gen, die uit alle delen van de wereld kwamen. Ik wil iets voor Pakistan gaan doen. De Moelem-vluchtelingen uit India hebben naast materiële hulp ook morele steun en raad nodig. En tegelijkertijd wil k in Polen gaan helpen. In Polen kan latHet mooiste zou zijn, wanneer ik >ok in China kon gaan werken". En met nadruk voegt hij er aan 1 ,We moeten het IJzeren Gordijn nt halen met het hart!" Dan kijkt hij op horloge. „Ik moet naar de Noorse ambas sadeur dn 't ziekenhuis. Weet u genoeg?" hoekje van het café heeft de kelner stil staan meeluisteren. Als we af scheid hebben genomen zegt hij: „Dat was toch Pater PireIk ben er trots op, hem hier gehad te hebben. Hij is zo sym pathiek. Ik herkende hem direct". „Ik herkende hem direct In negen jaar is dc onbekende Domini caan iemand geworden, die „men" kent. i belangrijke Pater Pire met een kindje, dat beroemd werd: Het is Ceslaw A. Hij werd geboren in het Europa dorp te Aken op 4 juni 1957. Het eerste kind, dat in het Europa- dorp het levenslicht zag. Hij kreeg de naam Europa-burger Nobelprijsdrager. Weldoener voor een handvol uit de tienduizenden ontheem den. Een man, die probeert de crisis van onze wereld te benaderen van het hart rouden kunnen Als gevolg van een onderzoek van di Algemene Rekenkamer is. door het ach terwege laten en beperken van verschil lende publikaties een directe besparing van ca. 6000 op de kosten van het druk ken en uitgeven van de Nederlandse Staatscourant bereikt. Dit blijkt uit het verslag van de Algemene Rekenkamer over haar werkzaamheden in 1958. De Kamer heeft voorts de minister van bin nenlandse zaken in overweging gegeven n overleg te treden met zijn ambt- snoten over de mogelijkheid van een erdere beperking van publikaties in de Itaatscourant over besmettelijke ziek en, onteigeningen, mutaties personeel en statuten van erkende verenigingen, waar door nog een aanzienlijk grotere bespa- g op de kosten zou kunnen worden Met ingang van maandag zijn formu- eren verkrijgbaar voor het aanvragen an weduwenpensioen krachtens de over gangsbepalingen van de Algemene We duwen- en Wezenweet (A.W.W.) Deze formulieren kunnen worden gehaald bij de Raden van Arbeid en bij alle posv antoren en postgentschappen. Volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn er in Ne derland circa 125.000 weduwen jonger 65 jaar. Van hen komen er naar schatting ruim 100.000 voor een weduwen- pensioen of een tijdelijke weduwenuitke- ring in aanmerking. Weduwen van 65 jaar en ouder vallen niet onder de Alge mene Weduwen- en Wezenwet (A.W.W zij genieten ouderdomspensioen krachtens de Algemene Ouderdomswet (A.O.W.) aan minister Marijnen zo zijn, dan hebt u vanmorgen veel ge mist. In alle vroegte vele malen genoemd. Op veerponten, bij bootjesverhuurders en zomaar langs de waterkant klonk niet het „goede morgen" zoals gebruikelijk, neen, m stak de duim in de hoogte en „Marijnen". Sportvissers zijn een dankbaar mens ras, Excellentie. Van die dag, die extra hebt gegeven, hebben we getracht met volle teugen te genieten. Getracht sohrijven we met opzet, want helaas. Verwachtingsvol togen we naar de w; terkant. uren hebben we naar de dob bers zitten turen, die zachtjes wiegden op een lichte stroom, het rimpelloze water vertoonde echter geen enkel ken van leven en langzaam werd het ons angstig te moede. Zou ook hiei nee, nog maar niet aan denken. Maar onontkoombaar springen de kranten berichten van de laatste weken gedachten. „Fabriek in Pernis loost giftige afvalstoffen in rivier", „Duizen den vissen in Zuid-Holland sterven een smartelijke verstikkingsdood". „Ge vaar voor mens en dier niet denkbeel TN DE LANDELIJKE rust van een prille meimorgen realiseer je je dat niet één fabriek, maar honderden fa brieken dagelijks hun afvalstoffen de Nederlandse rivieren spuien daarmee de goedkoopste vorm van creatie voor duizenden onmogelijk i ken. Iedereen is tegenwoordig druk be zig plannen te maken Eerste vangst Verkorting van arbeidstijd niet het meest urgent (Van onze sociaal-economische redactie.) TNE ENIGE PLAATS, waar de te verdelen welvaart op verantwoorde wijze kan worden „gemeten" is de onderneming, de onderneming is de plaats waar de loonvorming zich in werkelijkheid voltrekt. Noch in de bedrijfstak, noch nationaal is het mogelijk enigermate nauwkeurig aan te geven, wat per onderneming beschikbaar is. TER WAARBORGING van de belangen van de bedrijfstak en van de natie worde hierop een zekere mate van toezicht uitgeoefend. Wenst een bedrijfstak bijv. geen ondernemingsgewijze loonvorming op basis van de in de c.a.o. vastgestelde minimum lonen, dan is zij vrij de geldende gedragslijn te volgen. De bedrijfstakken rapporleren op haar beurt over dc loonontwikkeling aan een centrale instantie ten einde een nationaal ongewenste gang van zaken op loongebicd zoveel mogelijk tc voorkomen. n dc hand van deze, mede op de recente ervaringen gebaseerde denkbeelden moet het mogelijk zijn in Nederland te komen tot een bevredigende oplossing van een zo urgente zaak als het stelsel van loonpolitiek voor onze nationale economie is- Aldus schrijft het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland in zijn jaarverslag over 1958 over de toekomstige loonvorming in Nederland. Een tweede belangrijke zaak, aarin een standpunt wordt bepaald, is de arbeidstijdverkorting. Hierover zegt het jaarverslag, dat er onder de thans bestaande sociale wensen ver schillende zijn die meer voorrang verdienen dan de arbeidstijdverkor ting. Genoemd worden de sanering van het subsidiebeleid, verbetering van de invaliditeitsvoorziening belastingverlaging. Deze wensen c gen gezien van het belang van het bedrijfsleven uit, een meer urgent karakter en mogen daarom niét door een invoering van de arbeidstijdver korting in gevaar worden gebracht. Tevens wordt echter erkend dat de arbeidstijdverkorting op zichzelf een zaak is. die positief kan worden gewaar deerd en als vorm, waarin een stijgende welvaart kan worden genoten, aan vaardbaar kan worden geacht. Het verlangen naar ting dient zijn plaats 1 kader van de andere i verhoging, invoering wezen verzekering e arbeidstijdverkor- ontvangen 'ensen zioals loons- ran de weduwen- vermindering het verschil in uurloon tussen de gemeen teklassen. Anderzijds zal de arbeidstijd verkorting bezien moeten worden in hei licht van de mogelijkheden die een stij gende produktde voor de verwezenlijking van al deze verlangens biedt. Een zeer voorzichtige invoering per on derneming dient nagestreefd en er zullen maatregelen genomen moeten worden die het produkbieverlies voortvloeiende uit de arbeidstijdverkorting opheffen, wat ook alleen per onderneming mogelijk is. Belastingen In het kader van de Eurnnarkt wordt gepleit voor het wegvallen van de belas- het gebied van dc i omzetbelasting uvoer en voor een heffing bjj uit- is geen plaats. Daartoe zal een har monisatie van de omzetbelasting en van larkt. Voor restitutie andere indirecte belastingen moeten plaats hebben. Het E.E.G.-verdrag voorziet hier in dan ook. Maar ook aan een harmo nisatie van de directe belastingen, waar over het verdrag niet spreekt, zal men niet kunnen ontkomen. Deze directe belastingen hebben voor een deel een prijsverhogende invloed en de argumenten voor harmonisatie van de indirecte belastingen pleiten dus voor dit deel even sterk voor harmonisatie van de directe belastingen. Voor een ander deel komen de directe belastingen ten laste van de winst en ook voor dat deel wordt daarom harmonisatie noodzakelijk geacht. Door grote verschillen in het fis cale klimaat in de diverse E.E.G.-landen zou een trek in een bepaalde richting kunnen ontstaan, welke niet het gevolg is van reële kostenverhouddngen. Bewe gingsvrijheid voor arbeid en kapitaal maakt een ongeveer gelijke belastingdruk op het inkomen uit deze bronnen nodig. Ter bevordering van de spaarzin wor den de strijd tegen de verdergaande geld ontwaarding en de opruiming van de fiis- (Zie vervolg op pagina 7) i goede landje. Commissies worden ingesteld, sub-commissies benoemd. Uw collega, Excellentie, de minister van defensie, wordt bijkans om hals gebracht als hij nog een stukje van de Veluwe wil ge bruiken om zijn troepen te oefenen, die we broodnodig hebben om onze zo duurgekochte vrijheid te behouden. Men schreeuwt acht en wee en roept om geld om oude gebouwen en molens in stand te houden. Uw portefeuille wordt in de waagschaal gelegd voor een voetbalpool, want er is geld nodig Weet u, Excellentie, dat Nederland een half miljo ensportvissers telt en dat vissen de gezondste recreatie is die er bestaat. WEET U dat door een paar preventieve maatregelen deze recrea banen geleid kan worden. Weet u ook dat vijfhonderdduizend men sen de indruk hebben dat niemand zich veel zorgen maakt over deze vorm van recreatie. Wij sportvissers, Excellentie, zijn in feite veel te laks. In drommen zouden we moeten optrekken naar het Binnenhof, gewapend met spandoeken waarop geschilderd „Elke week moet ons viswater gewassen worden" en „We willen een minister voor de sport- visserij" en „Verlos ons van de chemi sche afvalstoffen". Maar we zijn te traag, we gaan niet naar het Binnen hof. Daar behoeft u niet bang voor te zijn. Het belet u echter niets om eens naar ons te komen en te luisteren hoe na afloop van een visdag de sterke verhalen geboden worden. U zou dan tevens horen hoe een zwartkijker, die over vergiftig water begint en de mi nister van landbouw en visserij hekelt, afgeblaft wordt met de woorden: „Ma rijnen. die tobt al genoeg met de melk- suibsidie, laat die nu maar met rust." SPORTVISSERS zijn goedmoedige ke rels, Excellentie, ze tutoyeren gemak makkelijk en zijn vooral geen mensen die dadelijk met hun visstoeltjes be ginnen te smijten als hun iets niet be valt. Dat laten ze aan andere „sport mensen" over. Maar dit impliceert niet, dat ze maar willoos toekijken dat hun belangen over het hoofd worden gezien. 'e vragen niet veel. Excellentie, alleen maar een beetje zuiver viswater. De wet op de watervervuiling is al sinds 1936 hangende en het zou onsportief zijn om tegen u het verhaal van de put en het kalf te vertellen, maar op de Maasvlakte is een prachtige gelegen heid om een put te bouwen waar ja renlang alle afvalstoffen van Neder land gestort kunnen worden. Hopende dat deze smeekbede bij u een willig oor zal vinden, tekenen wij, Met de meeste hoogachting Sportvissertje LERAARDOOD IN VUILNISEMMER GEVONDEN De Engelse politie staat voor een raadsel. In een vuilnisemmer bij de mid delbare school te Hereford werd gisteren het lijk gevonden van de in vrouwenkle- gestoken handenarbeidleraar van de school. De 24-jarige Malcolm Frederick Clarke stond op de (jongens-)school be kend als een rustige, prettige man. De ie verklaarde dat geen sprake is van moord. Pullen-rijm Vader mag op Vaderdag zeker wel 'n Pullen-stel dus mevrouw bestel 't gauw 't wandbord doet 't zeker goed Pa's plezier: Amstel Bierl 1 (Van onze parlementsredactie) Het Rijk heeft tot een bedrag van 2.200.000 schade geleden als gevolg van het feit, dat de N.V. Organisch-Chemi- sche Industrie „Ossendrecht" (O.C.I.O.) haar verplichtingen, voortvloeiende uit een overeenkomst met de staat voor de levering van trotyl, niet heeft kunnen nakomen. Dit blijkt uit het verslag van de Algemene Rekenkamer over haar werkzaamheden in 1958. De Kamer wijst erop, dat het departement van oorlog, had de N.V. aan haar verpliohtingen vol daan, nog ruim 1,4 miljoen kg trotyl had moeten afnemen tegen een prijs van ca 2,40 per kg. Zou deze hoeveelheid tegen een lagere prijs kunnen worden Lager dividend van Scheepvaart Unie De Nederlandsche Scheepvaart Unie stelt 8,1 pet dividend voor, waarvan 2 pet aandelen, zodat 6,1 (v. j. 11,6) pet con- it wordt uitgekeerd. De aandeelhou dersvergadering is 29 juni. ngekocht, wat niet onmogelijk is, dan betekent dit een besparing. De reële waarde van de fabriek bedraagt 3 mil joen. Over de bestemming van het fa briekscomplex is nog geen beslissing ge- De burgemeester van Prinsenbeek, de heer P. Baetens, heeft in een open brief een „laatste beroep" gedaan op de Neder landse Spoorwegen om de overweg in de Steenakkerstraat te Prinsenbeek te bevei ligen. Mochten de Nederlandse Spoorwe gen op dit beroep niet in gunstige zin reageren, dan zullen de N.S. gedagvaard Dit zou gebeuren op grond van het feit, dat zij geen acht hebben geslagen op de reglementaire beveiligingsnorm, dat van uit de binnenbocht tot op twintig meter uit het hart van de spoorbaan een vrij zicht naar beide zijden van 500 meter moet zijn. Het zicht in de richting Breda is echter amper honderd meter. Namens de officier van justitie bij de rechtbank te Breda, mr. Louett Feisser, kon de bur gemeester meedelen, dat deze de overweg ter plaatse heeft opgenomen en onder de indruk is gekomen van de onveiligheid ter plaatse De officier is dan ook voor nemens maatregelen te nemen, die op de kortst mogelijke termijn een sanering moeten bewerkstelligen. ZETHAMETAn.V. i VLAARDINGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5