Bromfietsprobleem liep regering uit de hand 0 Leidse inspecteur Cornelisse zou vooral jongste groepen bromfietsers willen opvangen van het draaiboek In 1905 wasten Oegstgeester vrouwen in de sloot AN ES NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 30 MEI 1959 EP Agenda voor Leiden Zaterdag R.-K. technische school Don Bosco, 1.30 tot 3.50 uur: openbare les. Garenmarkt, 8.15 uur v.m.: vertrek cursie oud-Ledden naar Schipluiden Maasland. Wykgebouw Levendaal, 8 uur: slot- avond Geref. jeugdverband, Otto Ster- Den Burcht, 8 uur: feestavond buurt- speeltuinvereniging „Groenoord". Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: feestavond meelfabriek De Sleutels ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Gereformeerd Jeugdhuis, Breestraat, 8 uur: evangelisatie-avond, spreker heer J. Wichert, Wuppertal. Maandag Boerhaavezaal, 8 uur: voorlichting vak opleiding bouwbedrijf. Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Speeltuin Rondom de Watertoren aan Dozystraat, 7.30 tot 9 uur: volksdansavond. Antonius-clubhuis, 7.30 uur: jeugdavond De Professorenwijk. OEGSTGEEST: gemeentehuis, 3 tot 5 nur: receptie Oranjevereniging ter gele genheid van gouden jubileum. Gebouw Prediker, 8 uur: evangelisatie bijeenkomst, spr. de heer J. Maasbach. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: jaarvergade ring afd. Leiden Alg. Ned. Bond van ge pensioneerden. OEGSTGEEST, zaal Endegeest, 8 uur: feestavond ter gelgenheid van gouden ju bileum Oranjevereniging. Woensdag Kericzaal academisch ziekenhuis, 12.50. tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Prins Hendrikplein, 8 uur: evangelisa tiebijeenkomst Baptisten Gemeente. Koor Pieterskerk, 7.30 uur: avondgebed Zomerzorg, 7.45 uur: jaarvergadering afd. Leiden Ned. Volleybalbond. Gebouw Levendaal 1, 7.45 uur: commis sie huishoudelijke en gezinsvoorlichting, kook- en bakdemonstratie. OEGSTGEEST: bovenzaal Geref. kerk, 8 uur: Arjoe, ledenvergadering. Donderdag Gebouw Kamer van Koophandel, 2.30 uur: ledenvergadering met verkiezing van voorzitter. Schouwburg, 7.30 uur: kinderoperette- klas afdeling Oegstgeest van de Mij vooi Toonkunst. Antoniusclubhuisj 7.30 uur: feestavond ter. gelegenheid van uitreiking diploma': van de afdeling Leiden van de EHBO. Vrijdag De Doelen, 8 uur: jaarvergadering Ned. Rode Kruis. Stadhuisplein, 8 uur v.m.: vertrek K. O.-excursie naar Arnhem. Zaterdag Station, 1.15 uur: vertrek P.C.O.V.- excursie naar kasteel De Haar. Station. 1.50 uur: vertrek excursi Leiden Ned. Chr. Re is vereniging Kennemerduinen. Den Burcht, 8 uur: feestavond re gemeentepolitie. Stadhuisplein, 8.30 uur n m.: opening tentweek evangelisatiewerk. Brengt nieuwe minister uitkomst? T~\AT IS NOG EENS HANDIG", zeiden de Nederlanders glimlachend tot elkaar toen in 1948 de eerste voorzichtige berichtjes verschenen over een vindingrijke Italiaan, die een motortje had uitgevonden, dat het fietstrappen overbodig zou maken. Nederland, de fietsrijdende natie, volgde de berichten met grote belangstelling. En nog geen jaar later schenen de eerste fietsen, voorzien van hulpmotortje, op de Nederlandse wegen. Het motortje werd bevestigd aan het voorwiel van een gewone fiets, kostte nog geen tweehonderd gulden en de gelukkige bezitter be hoefde niet meer te trappen. Met zijn motortje ging hij zelfs nog even sneller dan de gewone fietser, die trappend zijn weg door Nederland moest vinden. De Nederlanders keken welwillend doch voorzichtig toe. Men werd niet onmiddellijk ontrouw aan het vervoermiddel, dat ruim 75 jaren de Nederlander door Nederland had gebracht. In 1949 kwamen er 4.500 brom mers op de Nederlandse wegen; oude mensen, die niet meer zo goed konden trappen, leken de aangewezen gebruikers te zullen worden. Niemand voorzag een revolutionaire ontwikkeling. Ook het ministerie van verkeer en waterstaat niet; dit deelde de bromfiets bijna ongeïnteresseerd in onder de klasse „wielrijders". En Nederland fietste voort. Tentoonstellingen Academiegebouw Rapenburg: tentoon stelling van werken van drie Haagse kunstenaars, -tot eind deze maand. De Lakenhal: Het Nederlandse Portret, tot 31 augustus. Films Casino (2.30, 7 an 9.15 uur): The Eddy Duohim Story (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Eiland der liefde (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur). De vrouw, die tweemaal leefde (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Verraad in Korea (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Ik wil leven (18 jaar). Musea, instituten, leeszalen e.<L Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend vaD half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 6 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch eD mineralogiscb museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend vaD 10 tot 12 en vaD 2 tot 4 uur ravesteen. Pieterskerkhof 6, Juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12-30 en 2 tot 5 uur (liefst Id de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend vaD 2 tot 5 uur Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26 elke dag geopend van S tot 12 en van i tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag) Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6 op zaterdag tot 5 uur InlichtLngenkantoor V.V.V., Steenstraai 1 b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg 6 op maandag woensdag en rrijdag geopend van 10 tot 12 30 en vaD tot 4 uur Leeszaal 6traat 27: tot 5.30 en donderdag 10 tot 5.30 van 10 tol Legermuseum „Generaal Hoefer' hulslaan 7: elke dag geopend van 10 toi I uur. Pilgrlmfathers-huisje, Bolsotkade 2: elke dag geopend van half 10 tot 12 en van i tot 4 uur n bibliotheek Reuvens, Bree- aandag en woensdag vaD I van 7 tot 9 uur; dinsdag en aD 1 tot 5.30 uur; vrijdag van n van 7 tot 9 uur; zaterdag 5.30 uur Pest Alles had zo mooi kunnen zijn: Na een drukke dagtaak geen vermoeiend trappen meer, maar een aardig motor tje, dat al het werk zou doen. Zoals deze brommers staan te wachten om de werkers op een Leidse fabriek huiswaarts te brengen. Zo had het kunnen zijn. Doch dezelfde brommers, die hier op het plaatje zo geduldig staan te wachten, ontaarden niet zel den in loeiende monsters, omdat een onkundige en onwetende berijder denkt, dat het wegdek uitsluitend voor hem is gelegd. Deze dwaalweg eindigt nogal eens in het ziekenhuis of voor de rechtbank. Foto N. van der Horst Totdat de storm volkomen onver wacht opstak. Men ontdekte, dat het frame van een gewone fiets te slap was voor de motorische kracht. Ondernemende fabrikanten zagen een grootse mogelijkheid en gingen speciale bromfietsen bouwen, combinatie van fiets en motor. Om de jeugd voor het nieuwe vervoer middel te winnen, ging men de snel heid opvoeren. Indrukwekkende reclamecampagnes maakten de mens heid duidelijk, dat men niet meer volledig meetelde zonder brommer. Ingewikkelde afbetalingssystemen brachten de brommers ogenschijnlijk binnen ieders bereik. En de brom fiets werd steeds zwaarder, steeds sneller en steeds veelvuldiger. In 1950 was het aantal bromfietsen op de Nederlandse wegen al vertien voudigd, vergeleken met het jaar daarvoor; weer een jaar later reden 148.000 bromfietsen door Nederland. Toen begonnen de problemen zich pijnlijk duidelijk aan te kondigen. Het ministerie van verkeer en water staat begon zioh voorzichtig zorgen te maken. Men ging zich verdiepen in vra- van ondergeschikt belang of de brommer op de rijwielpaden mocht; of er belasting moest worden betaald maar het grote probleem hoe men de brom berijders en de andere weggebruikers et een sluitende wetgeving kon bescher- en bleef onaangetast. In 1955, toen bijna een half miljoen brommers van allerlei type en snelheid de meest uiteenlopende bestuurders de Nederlandse wegen daverden, kwam men van ministeriële zijde tot de nederige bekentenis, dat het bromfiets-; vraagstuk de regering uit handen was gelopen. En daar is het tot nu toe bij gebleven. Berucht In 1955 was de bromfiets al berucht ge worden in Nederland; toen was een onge- lukkenstatistiek, waarbij „dodelijke af loop" een vertrouwd begrip was gewor den, al zijn angstwekkende curve naar een nog steeds niet bereikt hoogtepunt be gonnen. De wetgever deed enkele noodsprongen et werd aan jongelieden beneden de leeftijd van 16 jaar verboden een brom- te berijden; er kwamen maximum snelheden; de cylinderinhoud van de rij wielen werd aan banden gelegd; de snel- brommers zestig kilometer per uur erden na overleg met de fabrikanten uit de verkoop genomen. Toen men in de loop van de korte ge schiedenis, die de brommer tot nu toe heeft gehad, tot deze bepalingen kwam, het eigenlijke probleem de wetgever al uit handen gelopen. De maatregelen kwamen tot stand op aandringen van een wanhopige verkeerspolitie, die het toch al ingewikkelde Nederlandse verkeer tot ohaos zag verworden; op aandringen van niet-brommend Nederland, dat zijn op de Nederlandse wegen toch al leven met een nieuw en zeer groot i gevaar zag bedreigd en dat dol werd van' het lawaai, dat afgesneden knalpijpen voortbrachten. Het genoegelijke brommertje van 1948, dat zo'n uiitkomst soheen voor amechtige lieden, was in bijna boosaardige vorm te rechtgekomen bij duizenden overmoedi ge jongelieden, die o-p deze brommers liefst op drukke verkeersaders een vage straatroem poogden te bereiken. Laten we het probleem zo nauw keurig mogelijk pogen te omschrij ven. Men heeft een voorwerp, dat gevaar kan opleveren in handen van onbevoegden gegeven, zodat bezitter en buitenstaander worden bedreigd. tig vervoermiddel zijn. Men kan wel en zeer terecht bezwaar maken tegen de wijze, waarop vele brom mers momenteel worden gebruikt. Iedere bevoegde auto-, motor- of terberijder, hoe roekeloos hij ook moge zijn, is éénmaal in zijn leven gedwongen geweest een studie te maken van ver keersregels; hij kent de spelregels en als hij zich daar niet aan houdt, is hij bewust in overtreding en neemt hij de risico's, die naar ziekenhuis en rechtbank kunnen Een bromfietser is niet zelden een jon gen. die honderd gulden heeft gespaard, naar een rijwielzaak stapt, zich laat uit leggen, hoe het apparaat op gang komt, en zioh vervolgens in het verkeer stort. Flauwtjes herinnert hy zich zoiets van „verkeer van rechts heeft voor rang": dat alle gemotoriseerde ver keer ook dat van links op bromfiet sen voorrang heeft, weet hy meestal in het geheel niet. En waarom zou hy voorrang geven? Het is voor een automobilist toch zeker veel een voudiger even op de rem te trappen dan voor hem om zyn zware brom mer tot stilstand te brengen? Nu dan? En zo scheren zij langs kruispunten en maken glijdende linkse bochten of ze op een renbaan proefrijden. Een tweede groep bromfietsberijders vormt ook een steeds groter wordend ge vaar. Toen het vriendelijke hulpmotortje verscheen, dacht men aan amechtige lie den. En nog dagelijks zetten dezen hun fiets op stal om een brommer te bestij gen. die allang niet meer vriendelijk is. Deze mannen zullen niet door linkse bochten suizen of vóór een zware zeston ner heenschieten. Maar iedere gemotori seerde snelheid is te hoog voor hun reac tievermogen. Zij worden bij een verkeers- moeilijkheid zenuwachtig, reageren ver keerd en wederom loeit de Eerste-Hulp- Dienst langs de straten. Oplossing Gesprekken met verkeersdeskundigen hebben de volgende voorstellen opge- De minimumleeftijd voor bromfi berijders stellen op 18 jaar, zoals deze geldt voor alle weggebruikers met ge motoriseerde voertuigen; De maximumsnelheid op wegen er paden, dde niet uitsluitend voou bromfietsers bestemd zijn, terugbren gen tot die welke de snelheid van een gewone fiets nauwelijks te boven gaat; Een verplioht rijbewijs voor alle bromfietsberijders op zo kort moge lijke termijn. Dat laatste is ad meer voorgesteld doch de overheid heeft tot nu toe geen enkele stap ondernomen om dit te reali- Er rijden momenteel ongeveer 50.000 bromfietsen in Nederland. Wanneer de regering dit jaar nog zou bepalen, dat met ingang van 1 jan. '63 alle bromfietsberijders een soort rijbewijs met aangepaste nor men zouden moeten hebben, be- Tien jaar geleden verscheen het eerste vriendelijke brom mertje op de Nederlandse wegen. Vier jaar geleden verklaarde een minister, dat het bromfiet sersprobleem de Nederlandse regering uit handen was ge lopen. En dagelijks sterven er men sen langs de Nederlandse we- qen. Mensen die wellicht ver der hadden kunnen leven, als die ene bromfietser van het nog steeds uitgroeiende leger bromberijders, iets had ge weten van de regels van het spel, dat hij zo roekeloos dikwijls meespeelt. Sinds enkele dagen heeft Nederland een nieuwe rege ring. En de minister van Ver keer en Waterstaat de heer H. A. Korthals woont in Leiden Hopelijk zal deze „Leidse" minister erin slagen orde in de bromfietsers-chaos te brengen. Opdat ook dit nieuwe vervoermiddel zijn juiste plaats op de Nederlandse wegen vinde. Tussen de bladzijden Ih wil leverteen schreeuiv om hulp uit de onderwereld rV^RIANON (2.30, 7 en 9.15 uur). Op 3 juni 1955, 's morgens half twaalf, -* werd de 32-jarige Barbara Graham in de gaskamer van de staatsge vangenis van Californië terecht gesteld. Na een geruchtmakend proces was deze jonge vrouw, aanvankelijk een prostituee maar later getrouwd en moeder van een kleuter, ter dood veroordeeld. De film Ik wil leven, geeft de geschiedenis weer, gebaseerd op kranteartikelen van de journalist Ed Montgomery. Wanneer zich deze zaak werkelijk zo heeft toegedaan, dan is ontstellend lichtvaardig te werk gegaan. Barbara wordt deplichtig de iord ïjn meegerekend in drie jaar examen zouden moeten doen. Gemiddeld zou den er dus 350.000 bromtesten per jaar moeten worden afgenomen. Laat men deze examens nu eens over 100 posten verdelen eventueel met inschakeling van een ongetwijfeld bereidwillige verkeerspolitie dan komt men per post op 3.500 testen per jaar, ongeveer 20 per werkdag. Inspecteur G. A. N. Cornelisse, leider in de Leidse verkeerspolitie zag nog andere, meer geleidelijke oplossing. Hij meende, dat men er juist aan zou doen vooral de jongste groepen bromberijders op te vangen. Jongelieden in de leeftijd 16 tot 20 jaar zou men op korte ter mijn moeten verbieden zonder rijbewijs te brommen; de oudere groepen zou langere termijn van examen-doen kunnen toestaan, daar deze groepen der gevaarlijk zijn op de weg. Noodzaak Men kan moeilijk bezwaar hebben tekende dit, dat naar schatting tegen de bromfietsdit kan een nut-1 miljoen bromfietsers de aanwas s men een van deze twee systemen zou toepassen, zou men over enkele ja ren de toestand weer in handen hebben Men kan opwerpen, dat voor het examen- afnemen een ingewikkeld en kostbaar ap paraat nodig is. Doch is dit argument niet van ondergeschikte aard? Momen teel kost het bromfietsprobleem Neder land dagelijks mensenlevens; mensen, die door eigen onkunde gedood of verminkt, mensen, die door de onkunde van ande ren worden gedood of verminkt. Een dag je bij een kantongerecht leert voorts hoeveel materiële schade dagelijks door bnomfietsfouten wordt veroorzaakt. Eens zal men toch tot daden moe ten overgaan. Het bromfietsprobleem zal zich in Nederland niet meer „vanzelf" oplossen. Daarvoor heeft dit nieuwe vervoersmiddel zich te hecht in de samenleving genesteld. Hoe eerder men het dus aangrijpt, hoe beter dit is. Voor de bromberijders zelf. En voor de bedreigde mede-weg gebruikers. Moge de nieuwe minister, de heer Kort hals te Leiden, hier een weg vinden. gefortuneerde weduwe. Het enige „bewijs" is het verleden van het zoiets) en de om standigheid. dat zij haar alibi niet aan nemelijk kon ma ken. Zij verklaart op de avond van de moord bij haar man en kind thuis te zijn geweest, maar de enige ge tuige, haar man, is door het gebruik van verdovende middelen zo afge stompt, dat zijn verklaring waar deloos is. Een ver dachte uit de Ame rikaanse onderwe reld herkrijgt zijn vrijheid door haar te beschuldigen, terwijl de politie bij het vooronderzoek de jonge onder valse voorwendsels de verklaring afdwingt. De kracht van de film ligt in het aan grijpende spel van Susan Hayward. Zij vertolkt op knappe wijze de rol van de vrouw, die van een beruchte nachtkroeg tijgerin een jonge moeder wordt, die oprecht tracht boven haar verleden uit te komen. De kwellingen die een ter eroordeelde moet ondergaan als op het laatste ogenblik nog de gelijkheid tot uitstel, revisie of gratie •rblijft, zijn overrompelend echt weer- ;en. Een zwak punt is, dat de film uitvoerig is. Regisseur Robert Wise heeft er jammer genoeg teveel willen bijhalen. Ik wil leven, confronteert ons met de duistere kanten van de menselijke sa menleving. In de onderwereld leven ook De rolprent is als een schreeuw onderwereld, een schreeu' hulp. Zo'n appel mag ons niet onberoerd (Onrecht treffend belicht). Vrouw die tweemaal leefde LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur) Men kan )g zo sceptisch staan ten opzichte ït werk van Alfred Hitohcook, één ding moet men hem toegeven: in het opwek- van spanning kent hij zijn weerga En dat is het waar in zijn films draait. Hitchcock is op zijn m kunstenaar, die steeds opnieu' juiste vorm voor zijn fantastische intri gues weet te vinden. Hij kent di lijkheden van de film. Knap vakmai schap en vindingrijkheid doen hier wonderlijke sfeer ontstaan. De filmbeel den spreken zo indringend, di loop van het verhaal wordt meegesleept, of r Barbara Graham met haar zoontje Bonnie, een aangrij pende rol van Susan Hayward in de film lk wil leven. TN ONZE SERIE oud-Leiden ditmaal een dorpsbeeld van Oegstgeest uit de eerste jaren na de eeuwwisseling. Oegstgeest lag toen dichter by hel cen trum van Leiden dan tegenwoordig, want de gemeentegrens liep by de halte Posthof, een begrenzing, die de kerkelyke Gemeenten nog steeds aan houden. Wie de Geversstraat van nu beziet, kan zich mocilyk indenken dat deze In 1905 niet mécr was dan een landweg getje, waarlangs de tram naar Katwyk reed zonder het verkeer te hinderen Er was weinig verkeer; Oegstgeest concentreerde zich rondom de Groene of Willibrordkerk en de Dorpsstraat. Het bruggetje rechts op de foto is de toegang naar het Wilhelminapark De tram passeert de kruising Geversstraat- De Kcmpenaerstraat en de inrit naar de Endegeesterlaan. Met de watervoorziening rr in die UJd nog niet zo bes daarom maakten de huisvro de was gebruik van vlonders, ind het de slootkant strceks 1905, I de heer M. va: 10 te Bodegra de bebouwing en getimmerd. Om- deze foto, ons door iet. Wilhelminastraat afgestaan, werd ge- langzamerhand met m het Wilhelminapark. Het (oude) raadhuis stond enkele huizen er omheen. In de loop der jaren hebben de bomei en het bruggetje plaats moeten maken voor het grote verkeer. De Geversstraat snydt nu niet alleen het dorp in twee gedeelten, maar is tevens de grote ver bindingsweg tussen Leiden cn de kust. Christen-onderwijzers een ogenblik bijeen De Leidse afdeling van het protestants- christelijk onderwijzersverbond vergader de gisteravond in het Gereformeerd Jeugdhuis. De agenda was bijzonder kort, zodat men alweer spoedig naar huis kon. Voorzitter L. Kalsbeek uit Katwijk stelde direct het kiezen van een afgevaardigde naar de landelijke voorvergadering van het P.C.O V. aan de orde. Het zal op deze vergadering gaan over statuten wijzigingen. Met algemene stemmen be sloot men de heer W. van Jolingen het Leidse standpunt in Utrecht te laten verdedigen. De vrouw die tweemaal leefde, is zo'n staaltje van spanning-opwekking. Men kan allerlei kritiek hebben op de merk waardige geschiedenis, maar men heeft hier nu eenmaal met een speciaal genre te doen, waarbij levensechtheid een onderge schikt iets is. Het gaat om de spanning, die sommigen ontspanning pleegt te bie den en wanneer men van opwinding en griezelen houdt, dan komt men bij het zien van de film De vrouw die tweemaal leefde, ruimschoots aan zijn trekken. Als men de clou is de aardigheid er af. Daarom doen wij e het zwijgen toe. (Spannende ontspan nende spanning voor rr het verhaal een groot deel wat dat betreft i met sterke voelt ziich thui6 't Bonthuis le kwaliteit Xage pryzen Volledige garantie J. v. Egmond. Nw Rijn 54. Tel. 23308 Eddy Duchin CASINO (2.30, 7 en 9.15 uur) In 1951 stierf de populaire Amerikaanse pianist Eddy Duchin na een succesvol maar ook bewogen leven. Aanvankelijk opgeleid tot drogist, had hij slechts één doel: pianist zijn bij een bekend orkest. In de wereld stad New York werd zijn ideaal werke lijkheid. Wonderlijk snel maakte hij car rière en kort na zijn huwelijk had Duchin der beroemdste bands van' New York. Dit als VOOR KOLEN VOOR) AARSPR IJZEN Oud, Herengracht 19, Leiden. Tel. 20597 Tentweek in Leiden 8-14 juni Uitgaande van voor het evangelisatiewerk te Leiden wordt van 8 tot en met 14 juni op het Schuttersveld een tentweek gehouden. Sprekers en koren van verschillende ker kelijke en geestelijke gemeenschappen zullen medewerking verlenen. De bijeen komsten beginnen alle om 8 uur. Er i6 een actueel thema voor deze week geko- namelijk: „Ruimtevaart.... waarheen?" Zondagavond 7 juni om half 9 is er op het Stadhuisplein een appèl ter inleiding de tentweek. Er zal dan een toespraak worden gehouden en het programma ver meldt verder koorzang en samenzang. Op woensdag-, zaterdag- en zondagmiddag in de tentweek zijn er kindensamenkomsten, m 3 uur beginnen. De -tent kan vele kinderen bevatten! ging gepaard ■eel persoonlijk verdriet. Eddy Du- omn, wiens ideaal het was geworden mensen gelukkig te maken met muziek, werd zelf een geslagen en ongelukkig man, wie slechts een betrekkelijk kort leven was beschoren. In Casino maakt men deze week door de film The Eddy Duchin story kennis met dit bewogen leven. Hoewel enkele on derdelen niet onze waardering hebben, deze van muziek doortintelde film in kleuren en op breed scherm, toch wel een de Hogewoerd waard, in het bijzonder voor minnaars van de gematig- de-moderne muziek. (Bewogen leven van een beroemde pianist) Eiland der liefde LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur) In de Fran ce liefdesromans van de vorige eeuw peelden onbewoonde eilanden en schip breuken veelal een grote rol. En de voor liefde voor dit thema blijken de Fransen ;n te hebben, want de film Eiland der liefde speelt ook weer op een onbewoond eiland, w ;chipbreukelingen terecht komt iefde" een kans te geven. Het thema is geactualiseerd ichipbreukelingen komen van eer, pedered oorlogsschip af. De Fransen hou thalen en navrante oplossingen. In deze film hebben ze een oorlogscorrespondent en drie meisjes op een verlaten eilandje gezet. Eén meisje is geestelijk gestoord, het tweede zwevend idealistisch en het derde nuchter bere kend. Geen van hen overleeft het avon tuur; de journalist wordt als een een- Het verhaal is triest, maar de uitwer king is zozeer beneden de maat gebleven dat daardoor het geheel ridicuul is gewor den. Daverende lachsalvo's klinken door de zaal en dit achten wij voor een Franse film een blamage. Verschillende scènes getuigen ten slotte van een zo groot gebrek aan goede smaak dat wij ons moeilijk kunnen voorstellen, dat onze lezerskring deze film het predi- caat „aanvaardbaar" zou geven. groepje getor- Ni ts gezienniets gemist) Verraad in Korea REX (2.30. 7.15 en 9.15 uur) Verraad Korea geeft een beeld van mensont erende methoden, die worden aangewend egenstanders dingen te laten zeggen, die zij niet menen. Het gaat hier over een officier die uit Noordkoreaanse gevangen schap terugkeert en ervan wordt beschul digd met de vijand te hebben geheuld. Geen erg opwekkend verhaal, maar wat :t oorlog samenhangt, is nu eenmaal rschnkkelijk. Facet van de oorlog) Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 en 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3