CHRISTFIIJK Episcopale herv. kerk als visioen Toenadering in Almelo tussen Geref. kerken Groeiend verlangen naar reformatorisch reveil VITELLA Herv. kerk moet in tien jaar 160 kerken bouwen Ontsnapt langs Krakatau Een woord voor vandaag Kanttekening De classis krijgt een bisschop In het blad .Hervorming en Catholiciteit" dat vier maal per jaar verschijnt wijdt ds. J. M. Gerritsen een uitvoerig artikel aan wat hij noemt een visioen": ,,Een episcopale hervormde kerk in Nederland". Dit blad is de spreekbuis van het convent met dezelfde naam, dat streeft naar een meer „hoogkerkelijke" kerk orde. We citeren een gedeelte van zijn beschouwing: VOOR de presbyteriaal-synodale kerkinrichting, zoals de Her vormde Kerk die kent is onge twijfeld de ouderling de typerende figuur. Maar deze ouderling heeft maar weinig overgehouden van de traditionele presbyter. Wan neer wij ons een herstel van de Hervormde kerkorde in de tradi- tioneel-oecumenische richting voor stellen, moeten wij van een her steld presbyterambt uitgaan. Niet wezenlijk tament het presbyterambt als een ambt, dat van het apostolisch ambt afhankelijk is en waaraan de bediening van Woord en Sa crament wordt gedelegeerd. De bevoegdheid tot de bediening van Woord en Sacrament is in onze kerk gekoppeld aan de volledige theologische opleiding. Hoe be langrijk die opleiding ook moge zijn, zij is voor het ambt niet we zenlijk. Bovendien zien wij in on ze tijd in toenemende mate de practische bezwaren. Wie als theo loog is opgeleid, moet zijn levens onderhoud vinden op het theolo- gisch-kerkelijke terrein. Maar wij moeten een veel groter aantal ambtsdragers hebben, die be taald kunnen worden omdat dit ambt hun neven-beroep is (omge keerd is er reeds nu de economi sche noodzakelijkheid, die talrijke predikanten dwingt er een neven beroep op na te houden). Men zal wellicht bij deze niet-theologisch opgeleide presbyters allereerst denken aan academici uit de ver schillende faculteiten, wellicht ook aan geschikte onderwijzers of an deren, die hiervoor een roeping hebben. Voor de apostolaire taak van de kerk liggen hier grote mo gelijkheden; men stelle zich voor, op welke wijze de natuurkundige, de arts. de literator, die tegelijk ambtsdrager is. op een zeer bij zondere wijze het christelijk ge loof in de moderne wereld kan vertolken. De Kerk van Engeland heeft deze kans reeds lang ge zien, en de mogelijkheid geopend, dat b.v. academici na hun studie een seminarie-opleiding volgen -en daarna tot het volledige ambt kunnen worden geordend. Onze weg FYAT zou natuurlijk ook onze weg U zijn: een niet te lange opleiding, die de a s. presbyter al datgene leert, waarvan de huidi ge predikant maar al te weinig hoort: hoe hij een kerkdienst moet leiden en hoe hij de sacra menten moet bedienen. Op deze wijze krijgen we twee soorten presbyters: die met een universitaire theologische oplei ding plus een op het ambt gerich te seminarie-opleiding, en die met een met-theologische opleiding plus een seminarie-opleiding. Nog een andere onderscheiding is mo gelijk (die zich niet behoeft te dek ken met de eerste), n.l. presby ters, die uitsluitend als zodanig werkzaam zijn en presbyters voor meenten (dus uit de kerkeraden) als er presbyters zijn. Als voor zitter van deze vergadering ont moeten wij nu hier de figuur van de bisschop. Daarbij is de naam bisschop zeker niet belangrijk; wij zouden hem ook opziener of moderator kunnen noemen. Deze „bisschop" is allereerst ..herder en leraar" en als zoda nig verbonden aan de kerk in de hoofdplaats van de classis. Te gelijk is hij evenwel een „vrijge stelde", die er door een effectief secretariaat voor bewaard wordt, onder te gaan in administratief werk. Van de classicale vergade ringen is hij de permanente voor zitter. Aan hem is de taak voorbehou den om de presbyters in zijn clas sis te ordineren, en om in de plaatselijke gemeenten hen, die belijdenis des geloofs hebben afge legd, te bevestigen. Bovendien is hij voor zijn classis de visitator, zodat in hem zich ook „opzicht en tucht" concentreren. Theoloog antwoordelijkheid leer, zijn bijzondere taak is. zal hij een volledige theologische op leiding moeten hebben en zo mo gelijk doctor in de godgeleerdheid moeten zijn. Het ligt voor de hand, dat deze bisschop zaken, die met de bedie ning van Woord en Sacrament te maken hebben, zal kunnen be spreken. niet met de volledige classicale vergadering, maar met zijn presbyters, wat de effectivi teit van de vergadering ten goe de zou komen. Deze presbyterium vergadering zou dus ongeveer dat bedoelen, wat de tegenwoordige ringvergaderingen zijn, waarbij de grotere classis ook inderdaad in dergelijke ringen gesplitst zou kunnen blijven. hun ambt of De- /ragend nevenberoep ze onderscheidingen zouden wel in kerkelijke positie en De- voegdheid geen enkel verschil in houden. Zo gezien kunnen wij dus deze dikanten. En evenals deze predi kanten verrichten zij hun taak in de hun toevertrouwde gemeenten in samenwerking met een kerke- raad. Deze kerkeraad bestaat uit mannelijke èn vrouwelijke door de gemeenteleden gekozen verte genwoordigers van de gemeente. In hoofdzaak is hun taak en werk verdeling gelijk aan die van de te genwoordige kerkeraadsleden. waarbij alleen de fictie, dat zij de dragers zouden zijn van het presbyter-f ouderlinge- kenambl. 5 losgelaten. Bisschop L. gemeenten samen een classis. De classicale vergadering wordt gevormd door alle presbyters en evenveel mannelijke of vrouwelij ke vertegenwoordigers van de ge- Almelo heft schorsing op Geref. kerken in Baam schrijven Generale Synode In Almelo is een belangrijke stap voorwaarts gedaan in gespannen houding tussen de Ge reformeerde Kerken en de Ge reformeerde Kerken (vrijge maakt). In een schrijven van de kerkeraad aan hun vrijgemaak te broeders is meegedeeld dat de schorsing van de heer J. Hagens, die in 1943 uit zijn diakenambt werd ontzet, ongedaan is maakt. Deze brief is zondag jl. voorgelezen in de gereformeerde kerk (vrijge maakt) en de kerkeraad van deze kerk heeft geantwoord dat met grote vreugde en ontroering kennis is geno men van het opheffen van de schor sing. „Daardoor hebt u bewezen te wil len instaan voor alle woorden in uw brief neergeschreven." In zijn schrijven had de gereformeer- Advertentie Uamea-Gelei [Ml Charme voor Uw handen Dr. J. D. Dengerink op vergadering I.G.V. Traditionele scheidslijnen zullen komen te vervallen AMSTERDAM. De afdeling Nederland van het Internationaal Gereformeerd Verbond vergadert vandaag in de Keizersgrachtkerk te Amsterdam. Tijdens deze bij eenkomst heeft de algemeen secretaris van deze organisatie, dr. J. D. Dengerink, een uiteen zetting gegeven over het toe komstperspectief. Hij stelde in zijn rede, dat er reeds gedurende een lange periode een herlevende be langstelling voer het gereformeerd protestantisme, voor het bijbels- reformatorisch christendom in wereld is te constateren. Het werk van de thans zes jaar func tionerende I.A.R.F.A., de „International Association for Reformed Faith and Action", heeft in ruime verscheidenheid van landen weerklank gevonden. Het doel van deze wereldorganisatie is om met verschillende middelen en langs allerlei wegen het geestelijk leven in bijbels-reformatorische geest te stimu leren en te beïnvloeden. Het volgende internationle congres zal in augustus 1961 in Engeland worden Advertentie de, Mg*. ■instant pudding 38 ct per pakje i financiële gehouden met als thema ..De autoriteit van de bijbel voor deze tijd". Nederland heeft in de voorbereiding van de verdere ontwikkeling van het werk van dit internationaal verbond een zeer belangrijk aandeel gehad. De zelf standige Nederlandse afdeling van de I.A.R.F.A. kwam in 1956 tot stand. Sedert dien behoorden tot de activiteiten var deze afdeling onder meer: het bekend heid geven aan de internationale con gressen, het voorlichten van het Neder landse publiek over de situatie gereformeerd protestantisme buitenland en het voeren v Op deze internationale congressen hebben leden en groeperingen van de onderscheidene gereformeerde gezindten in Nederland contacten gelegd en elkaar ontmoet, hetgeen op een andere wijze vermoedelijk niet spoedig zou zijn ge schied Daarbij rijst volgens dr. Denge rink de vraag, of de Nederlandse afdeling niet een bijdrage zou kunnen leveren tot versterking van de banden tussen de christenen signatuur ii In de nog actieve christelijke kring is er het gevaar dat secondaire zaken worden tot primaire en omgekeerd. „V/e bouwen, doch zonder tegelijk voortdurend te letten op de staat van het fundament". Dit begint zich ge leidelijk te wreken. Spreker wees er op, dat er een duidelijke afbrokkeling plaats vindt naar zogenaamd neutraal terrein en dat ook de christelijke organisaties zelf worden bedreigd door het verlies van haar organisch karakter. Daartegenover constateerde dr. Denge rink als lichtpunt het groeiend gevoel van onbehagen en de toenemende ver ontrusting over de geestelijke ontwikke ling van het christelijk leven van velen. Er is, volgens spreker, een groeiend verlangen naar een diepgaand bijbels- reformatorisch reveil. Dit geldt voor alle kerken der reformatie in ons land. Dr. Dengerink achtte het niet uitge sloten. dat bij een zich doorzettend reveil heel wat traditionele scheidslijnen, ook tussen de kerken zullen komen te ver vallen en daarvoor nieuwe in de plaats zullen komen. Ook de kerken in haar officiële vergaderingen zullen zich niet aan deze zaak kunnen onttrekken. Het komt volgens spreker aan op een inschakeling en bundeling van de positief bijbels-reformatorische krachten. Ook de afdeling Nederland van het Internationaal de kerkeraad de vrijgemaakte kerk uit genodigd om te komen tot een gemeen schappelijke vergadering, op grond van de Drie Formulieren van Enigheid zon der meer. Zo wilde hij de slagbomen wegnemen die de twee kerkeraden van elkaar gescheiden houden De kerkeraad sprak ook uit dat zij verlegen is met de leeruitspraken van 1942 en 1946 en de daaruit voortgeko men tuchtmaatregelen; „Derhalve zijn wij van oordeel dat de gereformeerde kerken deze niet meer voor hun reke ning hebben te nemen, maar hebben terug te keren tot de Drie Formulieren zonder meer. Ongeduld Hij meent dat deze zaak eerst nog in de meerdere vergadering aan de orde moet komen. „Maar met heilig onge duld verlangen wij naar het moment, waarop wij de kansel zullen openstellen voor uw predikant. achter wie wij uiteraard de gestorven en nog levende ambtsdragers van uw kerk zien." De Almelose kerkeraad sprak uit dat de leeruitspraken ongetwijfeld werden gedaan uit vrees voor uitholling van het genadeverbond, maar ziet geen grond meer voor deze angst. „Wij willen lie ver uitspreken dat geen dogmatisch constructie bij machte is de volle rijk dom van Verkiezing en Verbond, zoals die tot ons komt in het levende en be weeglijke Woord van God. zo samen te vatten, dat ons verzwakt denken volko men bevrediging vindt, maar dat wij ons er eer in verheugen indien geloofs stukken als deze rusteloos de aandacht boeien van geleerden en eenvoudigen Bewogen Dit sohryven werd ln de kerkdienst van aWjrügemaakte kerk onder grote stilte airKgetioord en velen waren ten diepste bewogen. Als antwoord van de gemeente werd gezongen: „Hoopt op de Heer gij vromen. In zijn antwoord schrijft de kerke raad van de vrijgemaakte kerk: „Wij geloven dat de Here wonderlijke din gen wil doen onder ons.Met grote vreug de en ontroering hebben wij vernomen, dat 14 de schorsing van br. Hagens van haar rechtskracht hebt ontdaan. Daar door hebt u bewezen te willen staan voor al de woorden in uw brief neer gelegd. Intens blij Najade nadruk op gelegd te hebben, dat - vet de waarheid willen vasthou den bijgemaakt te zijn, maar zich vrij >>n om de waarheid te kun- len, vervolgt de kerkeraad: llen gaarne met u uitspre- Verbond en Doop niet zien *ect van een algemeen aan- de, noch onder dat van een i met-werkelijk spreken „Ooi bod dr werke, i de De kerkeraad is intens blij over de uitspraak dat de voile Rijkdom van Verkiezing en Verbond niét geheel on der woorden te brengen is. In het slot van de brief wordt nog de vraag gesteld of het niet goed zou zijn een afschrift van de brieven te zenden aan de kerkeraad van de Christelijke Iteroepingswerk den Besten te Dirksland. Bedankt voor Gameren (toez.l: G. M. van Dieren te Ede. Tweetal te Voorburg: C. Goeman te Haarlem-Zuid en L. Schuurman te Gies- senburg. Aangenomen naar De Lier: H. B. Weijland te Nieuwer-Amstel-Noord. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Elburg-Doornspijk: M. S. Roos te Alphen aan de Rijn. Conferentie van de Alliancezending met buitenlandse sprekers Op 30 en 31 mei, resp. om 7 en uur n.m. zullen in het Alliance Zen- dings-centrum „Parousia" te Wassenaar op een conferentie de buitenlandse pre dikanten ds. D. C. Kopp, en ds. Leroy C. Webber spreken. Ds. D C Kopp was verscheidene ja ren zendeling en voorzitter van he' zendingsgebied van de Christian anc Missionary Alliance in de Belgische Congo. Wegens ziekte van zijn vrouw moest hij naar Amerika terugkeren waar hij nu districtssuperintendant is van Western Pennsylvania. Hij is op weg naar de Congo om daar het 75- jarig bestaan van het zendingswerk mee le vieren. Ds. Webber is op doorreis naar Marokko waar hij zal spreken op een conferentie van de Gospel Missio nary Union. Acht klokken, met een gezamenlijk ge- wloht van 18000 kilo die In de herfst opgehangen zullen worden in de to ren van de „Gedachtniskirche" va Duitse stad Speyer, zullen eerst Miinchen gebracht worden om daar de negende Duitse Kirchentag in te lui- Gereformeerde Kerken, omdat de vrjj- gemaakten reeds twee gesprekken met hen hebben gehad. Ook in Baam Ook in Baarn heeft de samenspre- king tussen de raden van beide Ge reformeerde kerken vrucht gedragen. In een gezamenlijke verklaring wordt uitgesproken dat het „blijven vigeren van de „vervangingsformule" en de ge nomen tuchtmaatregelen het onover komelijk struikelblok is om tot her eniging te komen. Omdat geen pnkele formule bij mach te is gebleken de volle rijkdom van de Doop en de verhouding van de Verkie zing en het Vebbond des Heren, zo samen te vatten, dat ons verzwakte denken vol komen bevrediging vindt, hebben de beide kerkeraden besloten zich tot de eerstvolgende synode van de Gerefor meerde Kerken te wenden. Zij willen de synode vragen uit te spreken dat niemand meer gebonden zal zijn aan de „Vervangingsformule" en dat alle met de kerkstrijd der jaren veer tig verband houdende tuchtmaatregelen, ook tegen de sindsdien overledenen, voorzover deze van Synodewege geno men worden, opgeheven zijn en overi gens opgeheven dienen te worden. Kerkvoogden vandaag in Utrecht bijeen De Ned. Herv. Kerk zal in de komende tien jaar ongeveer 160 kerken moeten bouwen. Bij het op stellen van het bouwprogram is 3z^s.T«^huid7 Babyderm-zeep rijke bijdrage kunnen leveren tot de opbouw van het christelijk leven in deze geest. Dr. Dengerink noemde het in dit ver band uitermate belangrijk, indien men zou kunnen komen tot een goed en doelbewust geredigeerd blad, dat het olie accent zou leggen op de noodzaak an een reformatorisch reveil en dat zich r op toe zou leggen de bijbel direct te laten spreken in al die meer en minder eenvoudige levensverhoudingen waarin God de mens heeft geplaatst, ook ten •beeld de gehele i Gereformeerd Verbond zal een belang- sociaal-economische problematiek. 37 Findhom dacht een ogenblik en "beetje misschien, .maar toch ni®* i gepensioneerde officier Misschien heeft 3 rlinnel noC wat OITlhOOg „Dat valt wel mee. i de dienst nog wat omhoog i boord door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Bob Limburg) Vast zich na het verlaten gewerkt." En wat doet zo'n kerel in vredesnaam v^ de Kerry Dancer?" vroeg Nicolson meuws- *lC Alle mogelijke mensen komen in deze dagen in y volle fles bij zich.' merkwaardig gezelschap terecht, antwoordde Find- in de twee reservehutten voor de machinisten aan bakboord. Farnholme en de priester zitten samen in de machinistenkamer." Nicolson grijnsde. „Dat zou ik wel eens willen zien. de Britse heerser in één hut met die obscu re heiden!" „Dat zou je wel meevallen," bromde Findhom. „Ze hebben daar ieder een rustbank, met een ta fel tussen ze in, waarop een nog bijna volle fles vhisky staat. Ze kunnen het werkelijk best met el kaar vinden." „Toen ik hem voor het laatst zag, had hij een Nicolson peinzend. „Ik vraag horn. ..E„ 'Ufa. BÖSgal Club betreft heb Jehet toch lelijk mis, Johnny Hij komt niet uit Suiga pore; hij schijnt op Borneo in zaken te f^n.^we^ wat voor zaken dat waren .liet hij in Jet en is in Bandjarmasm aan boord van de „Keny Dancer" gekomen met nog een paar andere Euro peanen, die het onder de Japanners wat te be nauwd begonnen te krijgen. Het schip zou naar Bali varen. eD daar hoopten ^ze^een ander^schip^tc oou daar hoopten -- -- zullen vinden, dat hen naar Port Darwin gen. Maar büjkbaar heeft Siran zo heet de kapi tein, volgens Farnholme een meer dan gemeen heer schap - van zijn directie in Makassar orders ontvangen om koers te zetten naar Kota Ba ru. Franholme slaagde erin hem om te kopen om naar Singapore te gaan. Waarom hij dat deed„ nu de stad op het punt stond in handen van de Jap pen te vallen weet ik niet. Wanneer je Mhter maar gewetenloos genoeg Dent, bestaat er altijd wel kans om van een dergelijke situatie te profiteren. Mis schien hebben ze ook gedacht aardig wat te zullen verdienen aan passagiers die de stad nog wilden verlaten. Blijkbaar heeft geen haar op hun hoofd gedacht aan wat inderdaad is gebeurd, namelijk dat het leger de „Kerry Dancer" zou vorderen. „Ja, het leger," mompelde Nicolpom ^..Ik vraag^me ..Ik ook." Findhom klemde de lippen op elkaar. „Volgens Farnholme waren zg ondergebracht in het vooronder." Had dat misschien ook een van die handige deu ren. die maar van één kant kunnen worden ge opend?" „Wie weet? Heb jij het gezien?" Nicolson schudde het hoofd. „Het vooronder was vrijwel geheel onder water, toen we aan boord kwa men. Het zou me anders helemaal niet verbazen, al kan een inslaande bom de deur ook wel hebben doen klemmen." Hij nam nog een stevige slok whis ky en maakte een grimas van afschuw, welke laat ste geen gevolg was van de whisky, maar van zijn gedachten „Een prettig alternatief: verdrinken of levend verbranden. Ik zou die kapitein Siran wel eens willen spreken en ik vermoed, dat heel wat anderen dat ook graag zouden doen.. Hoe maakt de rest van onze passagiers het? Hadden die nog wat nieuws te vertellen?" Findhom schudde het hoofd. „Niets. Die waren te zeeziek, te moe, te zeer van hun stuk. En mis schien hadden ze verder ook niets te vertellen." „Zeker allemaal ingedeeld, gewassen en in bed gestopt?" „Zo goed en zo kwaad als dat ging. Ze zijn nu jver het hele schip verspreid. Alle soldaten zitten bij elkaar in het achterschip de twee zieken in het hospitaal, de andere acht in de rookkamer en „Waarschijnlijk heeft hij die in één teug gele digd Hij sjouwt rond met een grote Gladstonetas, en als je het mij vraagt, zit die vol met niets dan flessen whisky'" „En de rest?" „De wat? O ja. De kleine oude dame zit in de hut van Walters, die op een matras in zijn radio hut ligt De grootste van de verpleegsters, die welke de leiding schijnt te hebben. „Juffrouw Drachmann?" „Precies, zo heet ze. Ze is met het kind in de nut van de leerlingen ondergebracht. En Vannier en de vijfde machinist logeren bij Barret en de vierde machinist; in Vanniers hut zitten twee ver pleegsters, en de andere twee zijn ondergebracht in die van de vijfde machinist." „Dat zijn ze dus allemaal Nicolson zuchtte, stak een sigaret aan en staarde de blauwe rook na. die langzaam omhoog kringelde naar de zoldering. „Ik hoop alleen maar. dat ze niet van de regen in de drup zijn terecht gekomen. We zetten zeker opnieuw koers naar straat Karimata"'" „Waarom niet? Wat zouden we anders kunnen Hij zweeg opeens, toen de telefoon ging en Ni colson naar de hoorn greep en die aan zijn oor hield. ,,Ja, de hut van de kapitein hier.. O, ben Jij iet, Willy.. Ja hij is hier. Blijf maar even aan het toestel." Nicolson kwam overeind om plaats te maken voor de kapitein. „De tweede machinist, kapitein." (Wordt vervolgd) rekening gehouden met de groei van het westen, het Deltaplan, de ontwikkelingskernen in Noord- en Oost-Nederland, de verdere droog making van de Zuiderzee en de normale groei van de gemeenten. Beusekom, voorzitter vereniging van kerkvoogdijen Ned. Herv. Kerk, bij de opening 1 Prof. Van Beusekom vestigde de aan dacht op de kerkbouwactie 1959, die van de gemeenteleden tenminste een maal een half procent van hun jaar inkomen vraagt. Hij verklaarde, dat er na de bevrij ding al veel is gedaan aan de restau ratie en de bouw van kerken. Op en kele monumentale kerkgebouwen na, is alle oorlogsschade, die honderden kerk gebouwen omvatte, nu vrijwel geheel hersteld. Voorts zijn na de bevrijding 122 normale restauratiegevallen vol tooid, 52 door de oorlog totaal verwoes te kerken herbouwd en 81 nieuwe ker ken neergezet. Prof Van Beusekom zei, dat de Ncd. Herv. Kerk voor wat de nieuwbouw be treft achter is gebleven bij de Gerefor meerde en de Rooms-Katholieke kerk. Dit is, volgens hem, echter een gevolg van het feit, dat de oorlogsschade bij de Ned. Herv. Kerk vele malen groter was. De sociale en economische spannin gen en veranderingen van onze tijd stel len de kerk voor een zware taak. aldus prof. Van Beusekom. De mensen worden losgerukt uit hun vertrouwde dorpsmilieu en onbarmhar tig overgeplaatst naar flatwoningen in grote steden, waar niemand hen kent. Alle mensen waarmee geëxperimen teerd en geschoven wordt, zijn, naar zijn mening, toevertrouwd aan de zorggn van de kerk: de kerk moet hen in het oog houden en hen be geleiden op hun tocht naar het onbe kende, hen opvangen en begroeten bij hun aankomst in de nieuwe omgeving en hen helpen by het op bouwen van een nieuwe gemeenschap. De ontvolking van het platteland in sommige gebieden vervult het bestuur van de vereniging van kerkvoogdijen met veel zorg. omdat de financiële no den van de kerkelijke gemeenten in die gebieden steeds groter worden, zodat men de kosten van zijn pastorale ver zorging er zelf niet meer aan kan. Prof. Van Beusekom concludeerde, dat de taak van de kerkvoogd moeilijk en zwaar blijft, dat zij waakzaamheid en paraat zijn eist, maar ook voor voort durende bezinning op de financiële ba sis van de Ned. Herv. Kerk en op de prioriteit van het werk. Psalm 52 eindigt met gemeenschap. De zanger zegt: „Ik zal uw naam verwachten in tegenwoordigheid van uw gunst- genoten". Er is geen bloedband die zo sterk bindt als de ver lossing van God, die ons maakt tot kinderen van God. Maar daarom is het gevaarlijk om de gemeenschap met andere gelovigen te verzaken. Eigenlijk zeg ik het verkeerd: onze gemeenschap met anderen is een openbaar worden van onze verhouding tot God. Daar waar de gemeenschap wordt verlaten is meestal het dagelijks levende persoonlijke contact met de Heer der Schepping en de Verlosser reeds verloren gegaan. j Er zijn echter anderen, die hartstochtelijk zoeken naar gemeen schap en daartoe een hele organisatie willen opbouwen. Bij de nieuwe kerkgebouwen worden zelfs ruimten ontworpen om deze gemeenschap in de vorm van gezelligheid te ver wezenlijken. Hier is niets op tegen. Dit alles is zelfs toe te juichen, zolang we niet gaan denken, dat een „Gemeenschapshuis" of een koffiekamer in een kerk gemeenschap schept. Een jampot is geen garantie voor jam. Er kan van alles inzitten. Gemeen schap tussen mensen ontstaat in gemeenschap met God. Zoals de kortste weg tussen twee punten al lang niet meer de rechte lijn is, maar de parabool van een raket, zo is de kortste weg tussen twee harten de weg via Gods troon. DE GRENDEL VAN DE DEUR gen, dat er in de algemene econo mische situatie van ons land een verbetering is ingetreden. We be hoeven slechts een feit te noemen als de gunstige ontwikkeling van het werkloosheidscijfer (in een jaar tijds daalde het van 100.000 tot 72.500), en het is duidelijk, dat aan deze verbetering in de werkgelegenheid een economische opleving ten grond slag moet liggen. De minister van financiën heeft in een nota aan de Tweede Kamer laten weten, dat de betalingsbalans over 1958 een overschot heeft opge leverd van bijna 1700 miljoen te genover een tekort over het jaar 1957 van 419 miljoen. Onze devie- zenpositie is dus ook aanmerkelijk verbeterd. En, om nog een derde factor te noe men, de produktie-index, die het Centraal Bureau voor de Statistiek over de industriële bedrijvigheid gedurende het eerste kwartaal van dit jaar heeft gepubliceerd, wijst op een stijging met 6% vergeleken bij vorig jaar. Ook de export heeft zich, zoals al verwacht werd, aanmerke lijk beter ontwikkeld. Dezelfde eco nomische opgang valt ook in andere Europese landen, met name in West- Duitsland, te bespeuren. Deze ontwikkeling is gelukkig, om dat juist nu in de kring van de werknemersvakbeweging vele wen sen leven, die alleen gerealiseerd zullen kunnen worden, wanneer de uitkomsten van. de bedrijven dit mogelijk maken. Van de vele wensen noemen we met name: de nieuwe wettelijke wedu wen- en wezenvoorziening, een ver betering van de invaliditeitsuitke- ringen, vermindering van de ver schillen in uurloon tussen de diverse gemeentenklassen, afschaffing van het ongezonde systeem van prijssub- sidies, waarvoor bij de melk een prijsverhoging en bij de woningen een huurverhoging gecompenseerd zal moeten worden. Ook leeft bij velen de wens tot verkorting van de arbeidstijd. En dan zijn er, niet te vergeten, ook nog wel wensen in de fiscale sfeer. We hebben nu nog niet eens gespro ken over extra loonsverhogingen, maar het is zonneklaar, dat al deze wensen op korte termijn onmogelijk in vervulling kunnen gaan ook al zou er enige „ruimte" komen zon der dat we binnen twee jaar weer in een nieuwe bestedingsbeperking verzeild geraken. Het is niet ondienstig, thans nog eens te herinneren aan de woorden, die oud-minister Suurhoff nog niet zo lang geleden uitsprak, namelijk dat na de goedkeuring van de c.a.o. voor het bouwbedrijf (deze trad op 16 juni 1958 in werking) geen beroep op achterstand in de lonen meer kon worden gedaan; de grendel zat op de deur. Deze grendel kan er nu onder het bewind van de nieuwe regering weer af, en bovendien onder de gunstige omstandigheden van een gedifferen tieerde loonvorming, welke de re gering heeft aangekondigd. Hiermee is een middel gegeven om in de be drijven, waar bijzonder goede resul taten worden geboekt, de werkne mers in die bedrijven hierin ook ten volle te doen delen, en bovendien worden zo prijsverhogingen, het in beweging setten van de loon- en prijzenspiraal, inflatie en een nieuwe bestedingsbeperking tegengegaan. Grote voordelen, waarmee het nieu we systeem van loonvorming gepaard zal kunnen gaan. Maar wil het slagen dan zal het ge organiseerde bedrijfsleven zijn ver antwoordelijkheid dienen te verstaan en moeten beseffen, dat de vele wensen bij een verantwoord bedrijfs economisch beleid slechts in etappes zullen kunnen worden gerealiseerd. GROTE VERANTWOORDELIJKHEID LIET lijkt ons niet toevallig, dat de regering in haar officiële ver klaring zich heeft uitgesproken voor een gedifferentieerde loonvorming en daarbij ook aandacht heeft ge vraagd voor de bezitsvorming, voor de bevordering van winstuitkerin gen aan werknemers, voor eigen woningbezit en effectenbezit en voor gepremieerde spaarregelingen. Aan de betekenis van laatstgenoemd punt besteedden wij kortgeleden reeds uitvoerig aandacht. Het is duidelijk, dat de mogelijkheden, die de vrijere loonvorming zal kunnen bieden, goed zullen kunnen inpassen in dc wenselijkheden van de bezitsvor ming. Deze nieuwe ontwikkeling in Neder land, die vele goede mogelijkheden biedt, zal echter voor een belang rijk deel slechts kunnen slagen, wanneer het bedrijfsleven de ver antwoordelijkheid, waarom het ge vraagd heeft en welke het thans op de schouders gelegd krijgt, ook zal kunnen dragen. Dit verantwoordelijkheidsbesef wordt gevraagd bij het ondernemings- en bedrljfstaksgewijze onderhandelen over mogelijke sociale verbeteringen voor de werknemers, maar ook bij de coördinatie van het loonbeleid voor de verschillende bedrijfstakken. Want ook thans zal het niet zonder die coördinatie kunnen, zij het dan, dat deze coördinatie op een veel sympathiekere wijze dan voorheen, namelijk primair bij de organisaties zelf, tot stand zal kunnen komen. Het verdwijnen van een college, 1 dat oppermachtig leek bij het beoor delen van voorstellen, die het be drijfsleven overeenkwam, een col- lege, waarvan de leden in de wan- deling nog wel eens de naam van beknibbelaars in plaats van bemid- t delaars kregen, zal nu een feit kun nen worden. Maar ook dit zal de verantwoorde- j lijkheid van het georganiseerde be drijfsleven weer des te zwaarder maken. „Je moet eruit halen wat erin zit", is een uitdrukking die in de loop d der jaren in de kring van de werk- f nemersvakbeweging nog wel eens op gang heeft gemaakt. En het lijkt ons juist, dat de werknemers in overleg met hun werkgevers per onderne ming en bedrijfstak van hun grotere b vrijheid gebruik maken om werke- h lijk „eruit te halen wat erin zit". v Maar dan ook beslist niet meer. Men zal zich hier niet mogen laten mee- slepen door pogingen van anderen, u die het goed van een grotere vrij- heid niet willen erkennen en die, door méér te vragen „dan erin zit", deze vrijheid tot een rechtvaardigei sC verdeling van de welvaart in Ne- tu derland willen vernietigen. de Wij willen ons vertrouwen uitspre- 16 ken in de zakelijke. loyale opposi tie, die de socialisten in politiek ge opzicht hebben beloofd te zullen na streven, maar wij hopen dat zij dit ook maatschappelijk waar zuilen maken. Het gaat immers niet om hel belang van een partij, maar om hel uu belang van ons gehele volk. Studenten maken Het eerste produkt van de S.G.I. if Der Dreigroschen Oper uitgevoerd dooi el de Groninger Studentenopera ter ge- aj grammofoonplaten De Studenten Grammofoonplaten legenheid van het lustsum van het vrou- op welijk studentenkorps Magna Pete in Groningen. De S.G.I. is opgericht dooi Delftse studenten en ook te Delft ge vestigd. za Industrie heeft gisteravond haar eer ste uitgave een grammofoonplaat van Der Dreigroschen Oper offi cieel uitgegeven. Het verschijnen van de eerste plaat viel samen met de oprichting van de S.G.I. Het doel van de S.G.I. is een aantal studenten in de gelegenheid te stellen linnen de studentenwereld en zoveel mogelijk met behoud van eigen sfeer en Het beroep inzake vrijstelling van d« Ra militaire dienst, ingediend door de heer vr A. van der Veen te Leeuwarden is bij tot Koninklijk Besluit ongegrond verklaard. De heer Van der Veen wordt opgeleid tot evangelist van de Filadelfia-gemeen- te in Friesland. Hem was vrijstelling van 401 dienst geweigerd omdat hij nog geerdo „geestelijk of godsdienstig-menslievend 10 ambt bekleedt". vai stijl zakelijk en artistiek talent te ont wikkelen. De studie van de medewer kenden zal geheel af gedeeltelijk worden 'efinancierd. Door het aannemen van oonopdrachten (opnemen, persen, ver zorgen van de hoes en het gereedmaken voor de verkoop) hoopt de S.G.I. dit doel te kunnen verwezenlijken. Blijkens het Kon. Besluit is de minis ter bereid om het verleende uitstel van hu eerste oefening te verlengen tot het tijd- stip, waarop de opleiding tot evangelist kan zijn voltooid. Op dat tijdstip kan nog worden overwogen of na de aan- da stelling tot voorganger vrijstelling kan tot worden verleend. 1 fee

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2