Enorme achterstand bij de huurblokkering wmm- i Jlicuwe £rièscl)e GTuuranl Van verhuurders 60.000 nog niet ingeschreven Nu een particulier het doet: 52.000 gulden goedkoper Boudewijns terugkeer met spanning afgewacht CHROESJ'NjEF DOET DE SPANN£.rG TOENEMEN Op hoog niveau PSALM 82 ZATERDAG 30 MEI 1959 BUREAUS Steenstraat 87 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58930. Veertigste jaargang no. 11575 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfj is abfbleucn niyn bert ia tcgt)enspoct" 25 JAAR GELEDEN LOUIS BARTHOU Zie pagina 9 Grootboek Woningverbetering lang niet vol (Van onze parlementsredactie.) DE in 1957 in het leven geroepen huurblokkering is tot dusverre geen succes gebleken. Het is de Algemene Rekenkamer uit rapporten van het departement van volkshuisvesting en bouwnijverheid en uit eigen on derzoeken gebleken, dat de stand van het Grootboek Woningverbetering, nadat meer dan een jaar was verstreken sedert de wet Grootboek Woning verbetering in werking was getreden, nog weinig bevredigend was. Een belangrijk aantal verhuurders had zich in 1958 nog niet aangemeld en een groot aantal mutaties was in het Grootboek nog niet bijgewerkt. De Reken kamer schrijft dit in een verslag over haar werkzaamheden over het jaar 1958. Het aantal aanmeldingsplichtigen werd in 1957 op 200.000 geraamd. Bij het sluiten van de aanmeldingster- Explosie kostte 14 mijnwerkers het leven TEN GEVOLGE van een mijnont X ploffing in de Lotharingse plaats Merlebach zijn gisteren veertien ar beiders om het leven gekomen. Vijf mijnwerkers werden licht gewond, 34 zwaar. Hoewel de eerste berichten spra ken van veel vermisten en deze ramp een van de ernstigste uit de geschiedenis dreigde te worden, kon later officieel worden meegedeeld, dat thans iedereen bovengronds ver toeft. De autoriteiten waren al half en half voorbereid op de ontploffing. De temperatuur beneden in de mijn was de laatste dagen snel opgelopen. Daarom was besloten de mijngangen af te sluiten. Juist toen men hieraan de laatste hand wilde leggen kwam de explosie. Advertentie Fa D. Kret en Zn. mijn op 30 september 1957 waren volgens opgave van het Grootboek 46.859 aanmeldingen binnengekomen zodat op dat moment oa. 150.000 ver huurders van woningen in verzuim waren. Sindsdien werden tot en met 23 september 1958 nog 94.852 aan meldingen ontvangen, zodat naar schatting nog ca. 60.000 aanmeldings plichtigen, ofwel 1/3 van het ge raamde aantal, zich niet hadden op gegeven. Na een oriënterend onder zoek naar de te volgen werkmethode werd eerst in september 1958 op meer uitgebreide schaal begonnen met het opsporen van de nalatigen i volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft blijkens het verslag, de Rekenkamer meegedeeld, dat in maart 1958 een begin was gemaakt met een eteeks-proefgewijze onderzoek naar de na latige aanmeldinigsplichitigen. Ddt had zich aanvankelijk beperkt tot de aanmelding door de woningbouwcorporaties. Sedert augustus 1958 werd het opsporingswerk echter stelselmatig in verschillende ge meenten uitgevoerd. De minister ver wachtte, dat in het lopende stortinigsjaai (1 augustus 1958 1 augustus 1959) een groot aantal nalatigen zou zijn opgespoord en aangeschreven. Een ernstige achterstand constateerde de Rekenkamer in de administratie van het Grootboek. In augustus 1958 waren er de 11.365 ingekomen stukken betref fende mutaties wegens leegstaan, oninbare huren, niet- of slechts gedeeltelijke toe passing van de huurverhoging, zelfbe- woning e.d. slechts 3936 afgedaan. Van de binnengekomen 3672 formulieren voor deblokkering en ontheffing waren er 27 behandeld en van de 20.130 formulieren vnl. wegens aan- en verkoop van wonin gen was geen enkele afgedaan. Deze aan tallen bleken per 16 september 1958 nog te zijn opgelopen, wat tot gevolg had, dat extra werk moest worden verrioht. De Rekenkamer meende, dat zowel door het niet-aanmelden van vele verhuurders als door het niet-bijwerken van een groot aantal mutaties het effeot van de wet wa6 vertraagd en dat het bijkomend interest voordeel voor 's Rijks ka6 verminderde. De minister deelde de Rekenkamer mee, dat naast de aanmerkelijke overschrijding van de aanmeldingstermijn de omstandig heid zich voordeed, dat de meeste formu lieren onvoldoende waren ingevuld, wat veel extra werk meebracht, waardoor de verzoeken om wijziging en deblokkering niet onmiddellijk in behandeling konden genomen. De bewindsman verwachtte, dat deze moeilijkheden door tijdelijke inscha keling van extra werkkrachten en vereen voudiging van de werkwijze in de loop van het stortingsjaar zouden zijn opge lost. Dat het Rijk tengevolge van de late aanmelding interestvoordeel had gederfd was naar de mening van de minister niet meer ongedaan te maken, maar hij ge loofde niet. dat het om een groot bedrag ging. In de toekomst zal moeten blijken, aldus de Rekenkamer ten slotte, of de verwach- togen van de minister inzake het op sporen van de nalatige aanmeldingsplich tigen en het inhalen van de achterstand in de administratie zullen worden bewaar- Schrijfmachines bij het leger (Van onze parlementsredactie) Naar aanleiding van bezwaren van de Algemene Rekenkamer tegen de wijze, waarop het onderhoud van schrijfma chines bij de Koninklijke Landmacht plaats vond, is met ingang van 1 augus tus 1958 een nieuwe regeling ingevoerd, die een besparing oplevert van 51.500 ITONING BOUDEWIJN zal maan- AV dagavond om half zes in Brus sel aankomen. Die aankomst heeft een uur later plaats dan de bedoe ling was, om zoveel mogelijk mensen de kans te geven de Koning te zien als hij door Brussel naar zijn paleis te Laeken rijdt. De voltallige Belgische regering en vele andere hoge functionarissen zullen bij de aankomst op het vliegveld aanwe- Orde van de Kousen band voor koning Olav Koningin Elizabeth heeft gisteren de Orde van de Kouseband een van -de hoogste Britse onderscheidingen toege kend aan Koning Olav-V van Noorwegen. Het insigne van de orde werd koning Dlav overhandigd op Windsor Castle, waar hij eerder op de dag was aangeko men voor een privé-bezoek als gast van de Koningin en prins Philips. WEER ONLUSTEN IN IRAK In Irak hebben zich volgens niet-be- zestigde berichten uit Beiroet gisteren ipnieuw onlusten voorgedaan. Deze be tichten komen overeen met een verhaal n het Iraakse communistische blad Itti- tad al Shaab over „reactionaire activi- :eiten" in verschillende delen van het Eufraatgebied. Een groepje „reactionai- en" zou een aanval hebben gedaan op een lestuurspost. N.V. Algem. Verzekering Hij. UB0 Brand-, Inbra W.A.-verzekerir verzekeringen. Kromme Nieuwe Gracht 8-10 Ulrechl zig zijn. .In een officieel communiqué is de Brusselaars verzocht de vlag uit te steken. Een regeringsfunctionaris merkte omtrent deze feestelijke ontvangst op: „Er staat bij het eerste contact tussen de jonge koning en het volk, na het be sluit van koning Leopold om het paleis te Laeken met zijn echtgenote te verla ten, veel op het spel." „Als koning Boudewijn bij zijn aan komst even opgewekt is, als hij in Ame rika is geweest, zal alles wel goed gaan. Maar als men op zijn gezicht kan lezen dat hij droevig en somber is, zal dit een slecht voorteken zijn voor zijn toekom stige betrekkingen met de regering en het volk," aldus deze functionaris. Intussen is de Belgische koning in New York gisteren het traditionele „ticker tape"-welkom ten deel gevallen, toen hij in een open wagen over Broadway reed. Een menigte van naar schatting 25.000 mensen sloeg de tocht naar het stadhuis gade. STA OP, O GOD, MIGHT DE AAMDE'' per jaar. Het onderhoud en de reparatie van schrijfmachines worden thans in hoofdzaak verrioht door een particuliere maatschappij, waarmee het Rijksinkoop- bureau in overleg met het departement van oorlog een overeenkomst heeft ge sloten. Daar bij het oude systeem het onderhoud der machines ondeugdelijk was, als gevolg waarvan dc levensduur nadelig werd beïnvloed, mag bij de thans te verwachten betere verzorging worden aangenomen, dat de totale be sparing nog groter zal zijn dan 51.500 per jaar. Aldus de Algemene Rekenka mer in het verslag over haar werkzaam heden in het jaar 1958. De Rekenkamer vermeldt voorts, dat een hernieuwd onderzoek naar de zwem- kosten bij alle onderdelen van de Ko ninklijke Land- en Luchtmacht opnieuw leidde tot verdere besparingen ten be drage van ca. 14.000 per jaar. In een der garnizoenen werd bovendien voorlo pig over een jaar een besparing verkre gen van ruim ƒ3400. Een imponerende demonstratie van de Nederlandse cavalerie. Op de „Vlasakkers" bij Amers foort liet gisteren het 41ste Nederlandse Centurionbataljon zich bewonderen door ongeveer 500 officieren: personeel van de staven, de scholen en de depots. Amerikaanse beschuldiging zo kort DE AMERIKAANSfi JRING heeft de Russische premier Chroesj- tsjef, die zich in Albanië bevindt, er van beschuldigd, het vuur van de internationale spanning op te rakelen, juist nu Oost en West in Genève trachten, een vreedzame oplossing voor Duitsland te bereiken. De verkla ring van de Ver. Staten richt zich voornamelijk tegen de dreigementen, aan het adres van Griekenland, Italië en Perzië. Ook keerde Chroesjtsjef zich tegen het Amerikaanse programma voor levering van moderne raketten aan NAVO-bondgenoten. De regering te Washington wijst erop, dat zij een politiek voert, die gericht is op het steunen van de vrije volken en dat zij elk dreigement aan het adres van die volken beschouwt als een zaak, die ook haar aangaat. Intussen is het overleg in Genève her- Schilderijstrop van zeven ton (Van onze parlementsredactie) Het Rijk heeft ca. 840.000 schade ge leden als gevolg van de aankoop van het vervalste schilderij „De zalving in Bethanië". Dit schilderij werd aan Ver meer toegeschreven, maar bleek later van Han van Meegeren te zijn. Aanvan kelijk werd de schade voor het Rijk op 840.000 geschat, maar later werd bij de slotuitkering in het faillissement van de maker nog een bedrag van ruim 108.000 aan het Rijk toegewezen. Een en ander blijkt uit het verslag van de Algemene Rekenkamer over haar werk zaamheden in 1958. C.A.O.'s BIJ PHILIPS VOOR DRIE JAAR Voor de handarbeiders, die bij de N.V. Philips' gloeilampen en bij een viertal Nederlandse concernondernemingen werk. zaam zijn, zijn nieuwe collectieve arbeids overeenkomsten afgesloten met een gel digheidsduur van drie jaar en ingaande 1 mei 1959. vat. De ministers waren bij aankomst in de conferentiestad een en al glimlach, maar tijdens de reis hadden zij geen en kele vordering gemaakt. Van Amerikaanse zijde werd dan ook gewaarschuwd tegen een voorbarig optimisme. Gisteren is tijdens een besloten zitting van-de vier ministers over Berlijn gespro ken. De westelijke leaders hopen een tij delijke regeling te kunnen uitwerken, die aanvullingen zal inhouden voor het recht van het westen, in West-Berlijn te blijven en die de weselijke verbindingen met de stad mogelijk onder toezicht van de Ver. Naties zou waarborgen. Minister Herter heeft getracht, zijn Rus sische ambtgenoot Gromyko er van te overtuigen, dat de westelijke drie niet bluffen in hun vastbeslotenheid, voet bij stuk te houden inzake Berlijn. Vandaag zouden de ministers elkaar twee maal ontmoeten. Tijdens het week end zal nog een plenaire zitting worden gehouden, waaraan ook de West- en Oost duitsers zullen deelnemen. Het geheime overleg zal vanavond tijdens een diner huize van Gromyko worden voortge zet. De DC 6-Bwaarin de minis ters van buitenlandse zaken van de Grote Vier al confererend uit Washington naar Genève zijn teruggekeerd, was verdeeld in drie grijs en groen ge schilderde compartimenten een zitkamer, een werkkamer met opklapt af eitjes tussen de stoelen en een lounge. In hemdsmouwen werkten de ministers vijf a zes uur aan de problemen van de Geneefse. conferentie, met inbegrip van de formele vergadering van an derhalf uur aan de klaptafels. Zo nu en dan keken de minis ters dc bladen uit Washington en de tijdschriften door, zetten de muziek aan en luisterden naar de nieuwsbulletins. De drankjes waren: zeer droge Martini's voor de Ameri kaanse minister Christian Her ter en zijn ambtgenoot van defensie Neil McElroy, Scotch wisky zonder ijs voor de Brit Lloyd, een „gin" met tonic voor Maurice Couve de Murville van Frankrijk en zeker een zestal flesjes coca cola voor Gromyko. (Dit heeft lang in de commu nistische wereld de naam ge had van de typisch kapitalis tische drank te zijn). Steward Francisco Salveron vertelde, dat er tijdens de vlucht van 17 uur zeer veel koffie gedronken was. Hij zei dat bij het confereren de jasjes uitgegaan waren. „Hr. Selwyn Lloyd nam het heel ernstig op: hij rolde zijn hemdsmouwen op tot boven de ellebogen". God staat in 't midden van de goden, Hij heeft hen tot gericht ontboden: Gij machten, die het onrecht stijft, Bevoorrecht al wie kwaad bedrijft, Hoort: gij moest wezen en geringen Beschermen in hun rechtsgedingen, Gij moest wat arm is en veracht Vrijmaken uit der bozen macht. Gij die in hoogheid zijt gezeten, Hoe doof en blind is uw geweten! Gij machtigen, verzaakt uw plicht, Om uwentwil versaagt het licht. Ik heb het aanzijn u gegeven, Gij dankt aan Mij uw hemels leven, Maar nu brengt gij de chaos weer. Ik stort u in de afgrond neer. Sta op, o God, en richt de aarde, Gij geeft aan alles recht en waarde; Wat zich opwerpt als god en heer, Bestraf het en breng vrede weer. Van U zijn immers alle volken, Breek met uw lichtglans door de wolken En straal voor ons in majesteit, Gij Zon van de gerechtigheid! berijming Ets: Ria Exel Weekend warmer (Van onze weerkundige medewerker) Tot gistermorgen behoort Rotterdam met 8 mm neerslag in deze meimaand nog tot de droogste plaatsen. Van de buien die er gisteren passeerden kreeg Rotterdam ook 8 mm regen, zodat in mei hiermee 16 mm regen is gevallen. Maar in Brabant evenals in Twente zal deze mei met slechts 2 a 3 mm regen tot de droogste van de laatste honderd jaar behoren. Op de laatste meidag zal de temperatuur morgen gaan stijgen. Een zwak warmtefmnt zal in de komende avond en nacht passeren waarbij plaat selijk wat lichte regen kan vallen, ge volgd door zachtere occaanlucht die morgen met een zwakke westenwind wordt aangevoerd. De temperatuur die de laatste dagen met hoger kwam dan 14 a 15 graden Celsius, zal weer tot 18 graden of iets hoger kunnen stijgen. Er komen morgen ook weer zonnige perioden voor, hetgeen een waardig af scheid van deze warme, zeer zonnige en droge meimaand betekent. Een mei maand zoals die gemiddeld hoogstens Caltex Amsterdam te water gelaten Bij Wilton-Feijenoord in Schiedam heeft echtgenote van een der directeuren van mevrouw M. B. Diemer Kool-de Bloeme, de Amsterdamse bank, vanmorgen het in aanbouw zijnde tankschip Caltex Amster dam gedoopt en daarna van stapel laten lopen Het schip is bestemd voor de Ne derlandse Pacific-tankvaartmaatschappij. een zustermaatschappij van de Caltex- Nederland. Het meet 32.000 ton d.w. Zachter De Bilt verwacht tot morgenavond: Bewolkt met opklaringen, maar in de noordelijke pro vincies ook tijdelijk wat re gen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Ho gere temperaturen, «fe (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 3 mei: zon op 4 28, onder 20.48; naan op 2.00, onder 14.36. Maandag 1 juni: zon op 4.27, onder 20.49, naan op 2.23, onder 15.40 6 juni nieuwe DR. CREYGHTON KREEG TILANUS-MEDAILLE In Groningen is gisteren de jaarlijkse algemene vergadering van de Koninklij ke Nederlandse vereniging E.H.B.O. ge houden. In het huishoudelijk gedeelte van de vergadering werd afscheid genomen van de heer E. E. Oterdoom, arts te Hilver sum, die gedurende 14 jaar het voorzit terschap in het hoofdbestuur heeft be kleed. In zijn plaats werd als voorzittei gekozen dr. J. H. Hagenbeek, arts in Den Haag. Tijdens het officiële gedeelte der ver gadering werd aan dr. J. W. Creyghton de gouden Dr. C. B. Tilanus Jr-medaille uitgereikt. De toekenning gescheidde we gens de grote verdiensten van dr. Creygh ton voor de techniek en de praktijk van de eerste hulpverlening in Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1