WIJ ARONSKELK Blad en het sprookje van de OOSTERSE TAPIJTEN ma i/. DISSONANTEN zondag: ZATERDAG 30 MEI 1959 Schitterende gala-toilet- - ten, muziek, vele hand- 4 drukken, een beminnelijke glimlach, drukte overal: we hebben het bijna alle maal gezien. Konden we de Sjah van Iran, Zjjne Kei zerlijke Majesteit, wellicht niet in levenden lijve aan schouwen, de televisie heeft die hoge gast toch wel heel dicht bij ons gebracht. En wie geen toestel bezit, is er beslist bij zijn buren of fa milie toch wel even voor gaan zitten om door middel van de beeldbuis al dat moois en boeiends eens op zijn gemak te kunnen be kijken. kroon, maar een kleed voor een~^erzióche uorót het daar Per- moet nemen, maar zoudt u in de Franse hoofdstad zijn zoudt u dan ook nog naar Louvre gaan, dan moet u eens zoeken naar een ander zisohe vorst. Hij prijkt op een schilderijtje uit de zestiende eeuw en wel in een omgeving, die meer sprookjesachtig, dan majestueus Is. Peinzend toeft de koning op een ruime zitbank in plaats van op een fraaie troon en zijn waar digheid wordt ook niet door een kroon of scepter uitgedrukt. Het is een kostbaar tapijt, dat als zonnescherm aan twee staken boven zijn doorluchtig hoofd de meest eerbiedwaardige indruk maakt. En de grond, waarop vorst en hovelingen zich bevin den, verzinnebeeldt zonder twijfel ook al een Oosters tapijt. Men ziet het aan het doordachte kleu renspel even goed als aan de wel overwogen bloemmotieven. De kunstenaar, die zo'n vierhonderd jaar geleden dit schilderij voltooi de, heeft in een naïeve, maar overtuigende trant precies weer gegeven wat Perzië voor de volks verbeelding betekent: een land van kunstzinnige tapijtwevers. Het was zeker een goede gedachte, dat de televisie ook hierover eni ge interessante indrukken gaf. aan thuiswerkers" voorraden wol én dessin-ontwerpen, die vaak zijn aangepast aan de buitenlandse smaak. En met die wol en die dessins gaan de bekwame Perzi sche ambachtslieden dan aan de slag. Vaak met het hele gezin, onder aanvoering van de vader. Als regel komt dan iedere week de buitenlandse vertegenwoordiger om te tellen, hoeveel knopen er gelegd zijn, aan de hand waarvan hij het weekloon vaststelt... Tegenmaatregelen Om de voorvaderlijke kunst toch zoveel mogelijk „van vreemde smetten vrij" te houden, heeft de Sjah. die ons land dus onlangs bezocht, verschillende strenge maatregelen getroffen. Er wordt bijvoorbeeld extra hoge belasting geheven op tapijten, waarvan de wol niet met de kleurstoffen der voorvaderen, doch met aniline- produkten werd geverfd. Want het sprookje van de vloer moet blij ven bestaan, zo zegt de Sjah. als iedere oosterling. En wijzelf, al zijn wij dan geen oosterlingen, streven wij eigenlijk ook niet naar de instandhouding van een sprook je-van-de-vloer als wij aan be paalde details van onze (des noods hypermoderne) woningin richting denken? Er om gevochten Oosterse (of Perzische) tapijten. Wellicht heeft die onbekende schil der indertijd het oude. maar wa re verhaal horen vertellen van Sjah Abbas de Grote, die heerste de kwaliteit goed is en de prijs aanvaardbaar. Natuurlijk hebben wij daar groot gelijk in en onze industrieën zorgen wel, aan die typisch westerse verlangens te gemoet te komen. Vele maanden Het is net een plaatje uit een of an der romantisch boek. Zo rijd je nog over een drukke asfaltweg, waar haastige mensen in hun auto's over het kruispunt schieten, zo ben je in een laan, waar je de neiging krijgt even je adem in te houden. Het is een volkomen verrassing al die bomen met hun prachtige witte en roze bloesems en hun takken zwaar buigend over het trottoir. En dat in een grote stad... en dat alleen, als je slechts even een hoek bent omgeslagen en die drukke asfaltweg letterlijk links hebt la ten liggen. PRESIDENTE VAN... Maar een oosterling is nog al- baar, dat wij ooit geheel jd niet erg op industrialisering igesteld. Denk niet, dat de ta- „.I Perzië "toen'"de ÜMtaS pijtwevers van Armenië. Azer- een topbloei beleefde. Hij voerde be.dsjan, Perzie of omgeving, oorlog tegen de Armeense we- neb erg druk mallen om „kost- vers om hen door geweld van prijsberekeningen Vroeger werd penen te dwingen near Isfahan te F Flfs vr« ,Yaak 4?°r v«rschil We moesten zijn op nummer 7 len opgezocht omdat ze presiden- die Haagse laan tooi. Want daar woont P. Walma van der Molen-Mein- dersma, dpchter daar wij ook in het kader van deze rubriek iel over de Nederlandse Federa Vrouwelijke Vrijwillige Hu vertegenwoordigers rond. melijk Amerikanen. Zij leveren den verhuizen. Gewoon omdat zij in Jemtapift gewerk? beeld' waar het economisch be- hun ambacht een graad van kunst- lang van de tapijtindustrie slechts zinnigheid en vakmanschap had- "«enwwraig is_net trouwens nog wordt overtroffen door „u. den bereikt, die de Sjah aan zijn heel normaal als een familie vele, eigen wevers wenste te doen on- vele maanden bezig blijft aan denvijzen. Er zijn in de wereld- één tapijt Men werkt er nu een geschiedenis oorlogen gevoerd om ™aal no* graag als een paar hon- minder culturele oogmerken. Een dei"d jaar geleden. Met dezelfde feit is. dat de door Perzië over- woboorten. aan eenzelfde getouw, wonnen ambachtsariisten inder- in de*rIfde klayre" volgens de- daad van Armenië naar Isfahan zelfde dessins. Want zovele - verhuisden, waar velen hunner lanf is rnen afstammelingen nog immer leven vertrouwd geraakt. van de weefgetouwen, drinkt, men slaapt, Daar staat trouwens tegenover, predikant dr W Meindersma. We verlening willen vertellen, hadden dat nu wij westerlingen, hard moesten heel even bukken, toen wij contact met haar gezocht. bezig zijn, de oosterse tapijtkunst we het tuinhekje hadden openge- te beïnvloeden. In Perzië bijvoor- daan, omdat ook daar i niet minder prettig. We had- leiding "ma van der Mo- Het feit, dat zijn tapijten VAN BLOEM EN PLANT bij spreken Wij. I 1 het Westen zltn eeen °P straat wordt zo'n.kleed neerge- -g» j j_t wat men verhandelen wil. De tra- alles inderdaad van de arend af ditkmde oosterling die geld te be gan begonnen moet worden. Dat leg!?» heeft, doet dat menigmaal tal dan wel de onbewuste reden net ra huizen of aandelen, maar zijn, waarom ook wij door de veel liever in waardevolle tapijten, eeuwen heen zoveel zorg hebben besteed aan onzo vloerbedekkin- Ook Wij Maar waar het gemoed van de legendarische oosterling pas rust kende als zijn grond zelf in Het Is bekend, dat de ooster lingen op onze eigen tapijtweef kunst hun invloed hebben uitge- sprookje werd veranderd (en dat oefend. Op den duur gingen wij doen zijn tapijten!), hebben wij natuutUjk machlnaal werken, ko- de grond bij voorkeur willen be- schouwen als de basis, waarop ons ien andere dessins en hebben dl- bestaan zich in daagse nuchter- rekt ..Ja" gezegd. toen onze heid voltrekt. Wij denken bij het technische onderzoekers ons de ^ngTirioglilhodtegeïon te «perlmonteron niet aan sprookjes. Of het nu om met allerlei nieuwe en ook sterke zeil gaat, om een mat, een tapijt, materialen, waar het aloude een echt ouderwetse vacht of wat „ha als 1evëriancler van tex- dan ook: wij vragen ons prak- j.„ tisch af. of het harmonieert met tfelgrondstof niet meer voor nodig de inrichting van de woning, of was... Maar het is bijna ondenk- Enge/se enquête wees uit Getrouwde vrouwen werken uit financiële noodzaak Van de tien getrouwde en Conflicten buitenshuis werkende vrouwen zijn er althans in Engeland zeker acht, die dit werk doen om de touwtjes aan el kaar te kunnen knopen. Ten- Dc huismoeders met een baan waren het er algemeen wel over eens, dat er conflicten ontstaan, als één van de kinderen ziek wordt en de moeder moet kiezen Daily Herald over derwerp is gehouden. De reac ties op deze enquête waren vaak verrassend. Een van de tien ondervraag de „werkende vrouwen" vertelde het inderdaad uit financiële nood zaak te doen. maar zei, dat ze ook zonder die noodzaak zou wil len blijven werken. En één was er slechts, die helemaal zonder de ze noodzaak, dus uit vrije ver kiezing. werkte. Maar nu het vreemde. Zeven van de tien niet werkende vrou wen, die werden ondervraagd, zei den, dat ze graag weer een baan druist", buitenshuis zouden hebben, zodra fifij de kinderen groot genoeg zouden trouwde ichappelijke verplichtingen. Eén werkende vrouw met een kind van drie en een half en een volledige baan, verklaarde dat zij nooit spijt had gehad van haar besluit weer te gaan werken Ze zei, dat haar kind er zelfstandiger door was geworden en dat: „moe ders, die haar kinderen verwaar lozen terwille van haar baan. ook slechte moeders zouden zijn, als ze de hele dag thuis waren". „Niemand heeft het recht een vrouw te veroordelen tot alleen huishoudelijk werk, als dat tegen haar wezen en belangstelling in- s weer de mening indere werkende ge- zijn. Bijna aïle huis der baan buitenshuis verklaarden thuis. Zij zonder nadenken direkt te gaan hui werken, als dit nodig Maar „Een vrou oet zorgen kinderen De volgorde, die deze ei moet een poosje verwaarloosd worden Een Aronskelk kan, als ze het flink doet, een waar sieraad zijn voor een niet te kleine kamer. Men zou het een deftige plant kunnen De forse glimmende bla deren alleen zijn al hel aan kijken waard. En als dan ook nog de grote witte bloemscheden met de gele bloeikolf zich tussen de don kergroene bladeren verto nen, is het werkelijk een wonderschone aanblik, een feestelijk gezicht. Iets tro- Geen bloemen Nu is het een feit, dat ze soms reden geeft om te kla gen, omdat ze wel mooie, grote, frisse en glimmende, donker groene bladen vertoont, doch dat de bloemen verstek laten gaan. En om die bloemen is het toch ook voornamelijk te Dat wegblijven, van bloemen of het maar matig bloeien ge tuigt echter van een gebrek aan de opvoeding van de plant. Deze uit Zuid-Afrika afkomsti ge moerasplant stelt namelijk enkele eisen, waaraan gemak kelijk is te voldoen. Misschien wel te gemakkelijk en te een voudig zodat er niet bij stil gestaan wordt. Stiefmoederlijk De Aronskelk wil per se week of wat totaal verw loosd worden. Dit is beslist dig voor een goede bloei in het volgend jaar, Na de bloei moeten alle planten een poos je rusten. Dat is bij de Arons kelk in mei-juni. Maar ook al heeft ze niet gebloeid toch moet ze van die rusttijd genie- Bij de meeste planten is het wel voldoende, dat ze in de rust tijd weinig water en heel geen mest krijgen, maar bij deze plant is dat niet voldoende. Leg ze met pot en al in de tuin, waar ze niet veel zon krijgt. Men mag ze ook wel neerzet ten, maar beslist niet ingraven in de grond. Kijk er nu in de eerste vijf of zes weken niet naar om. De bladeren zullen wel geel worden en verdorren. Dat hindert niet, dat is juist wel goed. Na een week of vijf zal men opmerken, dat de hergroei in treedt. Dan wordt het tijd om ze weer te gaan verzorgen. Verpotten Nadat men de verdorde en gele bladeren met een scherp mes heeft afgesneden, geeft men ze verse potgrond. Die grond moet zeer humusrijk en voedzaam jn. En voed- ?t ze blijven. Dus gedurende de gehele bescheidenheid groeitijd steeds en geregeld mest geven. Dit moet men niet vergeten. De jonge uitlopers verwij dert men. Als ze wat g -ot zijn kan men ze afzonderlijk oppot ten om zo een nieuwe plant te verkrijgen. Ook het deel van de knol, waaraan geen wortels zitten, snijdt men eraf. Dat doet geen nut en neemt maar plaats in. De verpotte plant wordt nu met de pot in de grond ingegraven op een wel zeer lichte plaats maar uit de zon. Men zoeke daartoe de meest vochtige plaats van de tuin uit. Eerst zij men maar wat zuinig met het geven van water, doch naarmate de hergroei vordert geeft men ook meer water. In september wordt het tijd de plant binnen te halen. Zet ze dan in een koel vertrek op een plaats, waar ze buiten de zon staat en toch veel licht krijgt. Ook moet ze veel frisse lucht hebben. Dus vaak de ra men open en, als het om het weer kan, dikwijls midden op de dag een poosje buiten. Een bedompt vertrek is schadelijk voor groei en bloei. Als in het voorjaar de oloem- knop zich vertoont is her aan te raden de plant in een war me kamer te zetten, ver. van de kachel, vlak voor he'. raam en beschermd tegen felle zon. Geef dan dagelijks veel water op een diepe kom of schaal, waarin de pot gezet wordt, zo dat ze zelf zoveel water kan opzuigen als ze nodig heeft. Na 15 a 20 minuten gooit men het water, dat nog overblijft, weg Als men zo handelt krijgt men elik jaar zeker een rijke bloei van de Aronskelk. Moch ten er tijdens de groei gele bladeren aan de plant kernen dan snijdt men die, zodra men ziet dat ze geel beginnen te worden, zo diep mogelijk af- Dat geel worden van het blad is een heel gewoon verschijn selen, als het niet te erg is, geen reden om ongerust te zijn. Gebruik steeds lauwwarm wa ter en zet de plant bij voorkeur boven, niet in, water, opdat ze steeds in vochtige lucht staat. Doe dit vooral als ze in de warme kamer is. leidt deV.V.H. keren met een al of niet groot ge zelschap naar heel wat landen in Europa is gedaan om als reisleid- ster op te treden, is daar wel het bewijs van. Als zo'n groep op stap gaat, is er echt wel organi satietalent (en natuurlijk een even grote dosis mensenkennis) voor nodig om aan het eind van de va kantiedagen in eigen land tevre den te kunnen zijn. Maar bij mevrouw Walma van der Molen, oud-lerares, gaat zo iets vanzelf, daar hoeft ze haar stem helemaal niet voor te ver heffen. Misschien is haar inne mendheid daar de oorzaak van en de manier, waarop ze je tege moet treedt. Werk Presidente van een federatie als deze.. Daar moet wel heel wat werk aan vastzitten, omdat dit orgaan een uitgebreid werkpro gramma heeft. Eind 1951, begin '52 is de federatie haar arbeid be gonnen, omdat er in ons land een bepaalde behoefte ontstond aan een overkoepelende organisatie, waardoor men gemakkelijk ver schillende vrouwenverenigingen kon bereiken. De B.B. (Bescher ming Bevolking) wilde namelijk bij het inschakelen van vrouwen kunnen terugvallen op een goed functionerende instelling om in sa. menwerking daarmee deze tak van dienst goed te kunnen star ten. Vrouwelijke Vrijwillige Hulp verlening was toen al spoedig een feit. Toen de Federatie al weer een poosje bestond is onze gast vrouw die o.m. in Utrecht heeft gestudeerd cn thans ook bestuurs lid is van de Ned. Vereniging van p?r,a Wat een voorjaar, wat een voorjaar! Iedere morgen bij het zingen die regels uit een gedicht van Michel van der mijn hart: ,0 God, wat een morgen! De zon boort zijn dolken van goud door de wolken, God speelt op zijn orgel en alle registers staan open vandaag.. 't Is daarbuiten één machtige symfonie van schoonheid en vreugde. De onbezielde schep ping looft God. Maar dan opeens, luisterend naar dat lied: de éérste schreeu wende dissonant. Twee honden in de stille laan vliegep elkaar luid blaffend en bijtend aan. Een pijnlijk gejank van de kleinste hond. Er komt een man aanlopen die de vechtenden scheidt en een vrouw, die het gewonde hondje, sussend met zachte woordjes, wegdraagt. „Dat 's een kwaaie mevrouw, zo één moesten ze subiet afma ken," zegt de postbode, doelend op de grote hond. Ik knik een beetje afwezig en denk: als al le kwaaien onder de mensen ook eens subiet afgemaakt wer den Zou er dan in Genève één stoel leeg zijn, meerdere, óf allemaal op één na? (De afma ker dan). Hierna maak ik een paar brie ven aan Margaritha gericht, En de symfonie daarbuiten verstomt. Alle instrumenten zwijgen, 't Is nét of het donker wordt, al schijnt de zon nog. Die brieven bevatten zóveel dissonanten, dat elk rein geluid erdoor gesmoord wordt. Opeens zie ik een sterfbed voor me, waarop een vrouw ligt, die haar dochter de belofte afperst, altijd voor haar enige broer te blijven zorgen en nooit van hem (de verwende jongen) weg je gaan. Jaren gingen voorbij waarin de dochter zich met grote zelfop offering aan haar belofte hield. Maar nu zij veertig jaar is komt de man, die zij liefheeft in haar leven. Hij. weduwnaar met twee kleine kinderen wil met haar trouwen en haar meenemen naar Canada, waar zijn werk ligt. Nu maakt broerlief echter (in letter lijke zin schuimbekkend) de grootste scènes en de hevigste verwijten. „Wat moet ik doen? Daar ligt toch die „belofte" aan mijn stervende moeder! Mejuffr. N. N., volg de stem van uw hart en de man. die niet, beloften van levenden te vragen. Wie dat wél doet, wil daar mee God de touwtjes uit handen nemen. Hij bestuurt ieder men senleven en zou een nietig mens daar tussen willen komen? Een stervende kan de achter- blijvenden liefdevol waarschu wen. maar mag nooit een ander binden door een op dat uiterst emotionele ogenblik gedane be lofte. Zoals nu in dit geval uw moeder zich zeker in uw geluk verheugd zou hebben en het naar alle waarschijnlijkheid voor uw broer hoog tijd is, dat hij eens op eigen benen leert staan. Laat het leven hem maar een paar fikse opduwers geven. Dat kan alleen maar heilzaam wer ken. Daarna zal hij misschien in staat zijn, een ander i.e. een vrouw gelukkig te maken. Waar God de mogelijkheid schept van twee gelukkige gezinnen, waar om zouden jullie- die opbloei van je leven dan tegenhouden en een dor bestaan leiden? Om die ene belofte, waarvan uw moeder zelf de draagwijdte zeker niet beseft zal hebben? Dit was de eerste dissonant, nk die van de vechtende honden. De tweede brief: Van een vrouw, die het zwaar heeft in haar huwelijksleven en die hém. van wie zij nóóit een waarderend woord ontvangt, nooit één lief gebaar, tóch zo liefheeft Derde brief: óók al een kapot huwelijk.. Ongelukkige stak kerds. Allemaal. Als je van je huwelijk niet eens iets goeds kan maken, wat wil je dan voor anderen zijn in deze wereld? Al sloof je je nóg zo uit, die in de hemel woont lacht er om. Hij ziet en weet wat er ach ter die gevel van je huis ge beurt! Hij gruwt van je liefde loosheid en ontrouw, zo veilig voor mensen verborgen achter je masker van vriendelijke, wél- doende Christen en Christin. Meermalen hebben wij het in de- ze rubriek er al over gehad, hoe het er op aan komt, hoe je huis genoten je zien, hoe je je tegen over hèn gedraagt. Dèt is je le ven, zoals God het ziet. En als je in de kleine kring van je ge zin geen liefde verspreidt, geen warmte, geen blijdschap, dan is al die uitsloverij voor de bui tenwereld. ook al bent u nu duizendmaal evangelist, zoals de man van bovengenoemde vrouw, vruchteloos. Maar mevrouw, wordt nu niet verbitterd en hard. Blijf hem met uw liefde omringen en zie op Christus, die als Hij leed, niet dreigde, die zwéég op alle onredelijke verwijten. Volg Zijn voetstappen in dezen, dan komt het zeker goed. Bedenk óók. dat uw man zich óók ongelukkig voelt. Erger nog dan u. Wie geen liefde geeft is er altijd het slechtst Ik pak de krant op. Conferentie in Genève dreigt te mislukken, 't Is, of die krant ge laden is van spanningen in de wereld. Wij bid den om de vrede en achter het ijzeren gordijn bidden de ver drukten om oorlog. Een deel der mensheid lijdt honger. Is het wonder, dat alles in 't grote wereldgebeuren precies zó gaat hetzelfde' van de kleinste. Een vrouw bidt die van zijn vrouw. Honger naar geluk, naar lief de, zélfs naar een waarderend woord. Wat zijn wij toch afschuwelijk gierig met de gaven, die de Hei lige Geest ons bij volle stromen schenken wil. Zó hoog zitten we op onze tro nen, dat er voor onze medemen sen niet eens een waarderend woord af kan vallen. Terwijl we met zo'n simpel écht gemeend woord, een ander zo ontzag'lijk kunnen helpen. Ie der mens heeft daar op z'n tijd behoefte aan. Het is een bijvul len van de tank der levensmoed. Waaróm zijn we toch zo zuinig met onze waardering van een ander en zo scheutig met onze (dikwijls venijnige) kritiek? Zou het niet komen, omdat wij zo zelf-ingenomen zijn? Omdat wij nog steeds de les van onze Meester niet ter harte hebben genomen, te leven als één die dient? Dissonanten in Gods schone schepping. Wij zullen ze biddend en strijdend uit eigen le ven moeten bannen en verlan gend uitzien naar het leven in volkomen harmonie op de nieu- de liefde MARGARITHA Mevr. N. N. en mevr. K. Uw brieven hoop ik zo spoedig mo gelijk persoonlijk te beantwoor den. Ik ben er hier maar even in 't algemeen op ingegaan, zo als u bemerkt, omdat het ons allen wel iets te zeggen heeft. Half miljoen Als men weet, dat bij de fede ratie niet minder dan vijftien gro te organisaties zijn aangesloten, wordt het duidelijk, dat men kan spreken over een aantal van niet minder dan een half miljoen vrou wen, die hierbij betrokken zijn. Van die aangesloten verenigingen, willen wij bijvoorbeeld noemen de Bond van Chr. Boerinnen en Plat telandsvrouwen, de Christen Jonge Vrouwen Federatie, enkele Kath organisaties, evenals enige poli tieke verenigingen, de U.V.V., de Ned. Ver. van Huisvrouwen enz. te beginnen, een bestaan op te bouwen, weer mens te zijn. Heel wat fijne voorbeelden zou den hiervan te geven zijn en het eed persons nog nooit schaamd. Altijd is het renteloze voorschot terugbetaald en was men dankbaar voor de geboden kans. „Je kunt je bijna niet in denken, hoe gelukkig je deze men sen kunt maken", vertelt me vrouw Walma, die misschien, om dat ze zelf in Indonesië in het kamp heeft gezeten, deze men sen zo goed kan aanvoelen. Getuige Belangrijk Zodra de oprichting van de fe deratie een feit was, heeft men haar diensten aangeboden aan het Departement van Binnenlandse Zaken, welk departement de oplei ding van vrouwen voor de Dienst Sociale Verzorging van de B.B. aan d.e federatie opdroeg Maar daar alle aangesloten verenigin gen ook maatschappelijk sociaal werk op hun programma hadden staan, is het daar niet alleen bij gebleven. Thans beweegt men zich bijvoorbeeld ook op het terrein van de bejaardenzorg en het vluchte lingenwerk. terwijl tijdens en na de ramp ook heel wat werk is verzet, o m. door de zogenaamde „slikploegen". Het is natuurlijk nooit prettig om aan te denken, maar zou er eens een grote ramp plaats hebben of zou er eens oor log komen, dan is het toch goed te weten, dat er een federatie van vrouwen bestaat, die direct waar nodig is. hulp kan verlenen. Ook deze tak van het werk is toch be langrijk. Vluchtelingen Helemaal enthousiast wordt me vrouw Walma van der Molen als ze spreekt over het vluchtelingen, kamp Spittal te Karinbhië (Oos tenrijk). Het is namelijk de fede ratie, die in het grauwe bestaan van de uit zoveel landen hier on dergebrachte mensen wat licht heeft kunnen brengen. Door hun financiële steun te geven. o.m. in de vorm van voorschotten, is heel de kans geboden weer opnieuw In dit land heeft zij ook haar man, officier van gezondheid, ver loren. In de slag op de Javazee is deze staf-arts op de ,,De Ruy- ter" gebleven. De posthume uit reiking van een onderscheiding aan het dochtertje van mevrouw Walma van der Molen, is een niet te vergeten getuige van deze ge beurtenis. Presidente zijn, terwijl men al heel wat functies in het sociaal maatschappelijk en cultureel ver keer heeft Het is niet altijd ge makkelijk, maar deze presidente doet het werk zolang zij kan met heel haar hart. Dat merk je aan de manier, waarop zij erover vertelt en dat is begrijpelijk. Want een federa tie als deze kan toch worden ge zien ais van uniek belang, als een Instelling, die onmisbaar is en vandaar dat wij er n graag iets Idee voor textielfabrikanten In Amerika ook lakens en slopen in no-iron Het zijn meestal de overhem den en de lakens, die het strij ken voor de huisvrouw tot een tijdrovende aangelegenheid maakt. Wat de overhemden be treft: bijna iedereen kent nu al wel de voordelen van no-iron (niet of nauwelijks) strijken, maar voor lakens en slopen blij ven tot nu toe plank en bout eigenschappen behouden. De treksterkte was redelijk, al wa ren ze wel iets minder sterk dan gewone lakens. Men kon niet vaststellen of dit ook geringere duurzaamheid ten gevolge zou hebben, maar wel licht betekenen de no-iron lakens op den duur toch wel een be sparing op de wasserijkosten hen, die er toe overgingen Althans, it. ons land. Want in Amerika, zo valt te lezen in de Consumentengids, is men al een stap verder en worden ook la- slopen del gebracht. De Amerikaanse Consumentenbond onderzocht een tweetal van de ze exemplaren en was er zeer tevreden over. Ze .konden ge woon in de wasmachine worden gewassen, gebleekt en in de cen trifuge gedroogd. Na 45 wassin gen hadden ze nog hun no-iron de lakens zelf te dat dat allemaal veel gemak kelijker is geworden. Trouwens, men moet deze lakens zelfs bij voorkeur niet naar de wasserij sturen, omdat de no-iron eigen schappen na enkele wasbeurten dan verdwenen zouden zijn. Onderzoek Prettig was het, dat de no-irons in Amerika niet duurder waren dan de gewone lakens en slopen finish in de han- dat maakt c beetje jaloers op de Amerikaan se huisvrouw. pc Nederlandse vrouw zou dit comfort zeker ook op prijs stellen. Misschien een idee voor onze textiel-fabrikan-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 17