B Chief Whip Kerkbouwactie moet slagen wil niet hopeloos achterraken men Vaste ziekenhiiispredikant in Leiden erg hard nodig KOFFIE U Eenvoudiger propaganda kan belangrijk zijn Moderne trawler dwars te water bij De Hoop NIEUWE LEIDSCHE COURANT S DONDERDAG 28 MEI 1959 Agenda voor Leiden Donderdag Station, 7.30 uur n.m.: vertrek excur sie oud-padvinders naar Noordwijk. Lunchroom V. en D., 4.30 uur: bespre king schoolhoofden over jeugdnatuur- waoht. Gebouw Prediker, 8 uur: sluitingsavond C.J.V. „Jong Leiden", optreden van Sem- pre Avanti en Jong en Jolig. Hervormd wijkcentrum Hof la an (tegen over speelweide), 8.30 uur: opening cen trum, van 7 uur of rondwandeling door Lei den-zuid-west van junioren K. en G., 9.15 uur: gelegenheid voor alle wijkbe woners tot bezichtiging. De Kleine Burcht, 8 uur: dia-avond Leidse postzegelverzamelaars. Schouwburg. 7.30 uur: operertteklas Mij voor Toonkunst. Vrijdag R.-K. technische school Don Bosco. 12.25 tot 3.50 uur en 7 tot 9 uur: open bare les. Groot-auditorium, 4 uur: inauguratie dr. H. P. Wolvekamp. Zaterdag R.-K. technische school Don Bosco, 1.30 tot 3.50 uur: openbare les. Garenmarkt, 8.15 uur vjn.: vertrek ex cursie oud-Leiden naar Schipluiden en Maasland. Stationsplein, 2 uur: vertrek excursie Natuurhist. Vereniging afd. Leiden naar Noordwijk. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: slot- avond Geref. jeugdverband, Otto Ster man draagt voor. Den Burcht, 8 uur: feestavond buurt- en speeltuinvereniging „Groenoord". Stationsplein, 2 uur: vertrek excursie N.C.Reis-V. naar de Pan van Persijn te Katwijk aan den Rijn. Stadsgehoorzaal. 7.30 uur: feestavond Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Achter gesloten gordijnen (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Zondaars in spijkerbroek (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur)Meisjes in gevaar (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Met bloed geschreven (14 jaar); donderdag: Strijd om het heelal. Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur)Pikant verlof in Parijs (14 jaar). Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar-' genomen door apotheek Kok, Rapenburg 9. telef. 24807. Tentoonstellingen Academiegebouw Rapenburg, 9 tot 5.30 uur: Drie Haagse Schilders, tot en met Musea instituten. leeszaleD e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch Garenmarkt 1 b: elke dag geopend tot 12 en van 2 tot uur Gravestcen, Pieterskerkhof 6, Juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elk« dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot Classis Leiden Hervormde Kerk T~\E VERGADERING van de classis Leiden van de Hervormde Kerk, gis- -L-' teren in het Zendingshuis te Oegstgeest gehouden, liet in de uitvoerige agenda een duidelijk beeld zien van het grote aantal terreinen, waarop de Kerk zich in deze tijd moet bewegen. De ochtendvergadering stond geheel in het teken van de verslagen: zending, jeugd, het werk der barmhartig heid en de arbeid onder de militairen. De middagvergadering werd in be slag genomen door de landelijke actie voor kerkbouw. De bijeenkomst werd bezocht door 40 predikanten, 30 ouderlingen, 3 diakenen en 3 ouderling kerkvoogden. Slechts drie Gemeenten van deze grote classis waren niet vertegenwoordigd. Ds. D. J. Vossers van Leiden had de leiding. tot meedogenloze hardheid en de vergevensgezindheid van Barnabas mocht geen slapheid worden. God stelt ook hoge eisen, maar Hij is ook barmhartig. Door een zonderlinge genade maakt Hij in Zijn dienst ge bruik van mensen. Na het zingen van Psalm 103:6 én 3, ge-' ïd en Schriftlezing uit Handelingen 15 >i de praeses in zijn openingswoord iets; /er het beroepingswerk. Op -sommige onderdelen zit dit muurvast. De classis Leiden vormt hierin een gunstfgé uitzon dering. In elke classicale vergadering kunnen er „nieuwkomers" worden be groet, maar zevenhonderd predikanten, s bijna 40*/« van het geheel, staan al dan zeven jaar op dezelfde plaats. „Onze Kerk telt 1952 predikantsplaatsen zijn 170 vacatures, waarvan minstens de helft om de een of andere reden niet bezet kan worden. In de z.g. „midden groep" Zijn op de 1350 plaatsen maar 40 50 vacatures. Daarnaast zitten 90 vi- rissen op een beroep te wachten. Het dan ook geen wonder, dat het aantal theologische studenten dit jaar ingeschre- beduidend lager ligt dan andere ja- Geen put Het kan voor een gemeente en voor een predikant heilzaam zijn als de dominee an gemeente verwisselt. Wij hech- de Kerk veel waarde aan de stand plaats, maar zó'n standplaats moet niet gelijk zijn aan de put van het ganzenbord, waaruit men pas wordt verlost als er in de Gemeente een- hoorcommissie neer strijkt. In Handelingen 15 hebben twee apostelen ruzie. Paulus en Barna bas verschillen van mening over de vraag, of Johannes Marcus opnieuw mee mag op reis. Het geschil loopt zelfs zo hoog, dat Paulus en Barna bas ieder een kant opgaan. Paulus stelde zeer hoge eisen aan een die naar van Jezus Christus; Barnabas was de persoon van de vergevende liefde. De ernst en strengheid van Paulus mochten echter niet leiden Voor Marcus is de mutatie tot grote zegen geworden. Dat heeft Paulus later ook wel erkend. Marcus, de vicari de schrijver geworden van het tweede évangelie. Meer mobiliteit, meer beweeg lijkheid zou voor onze Kerk ook wel gewenst kunnen zijn. woord van hartelijk welkom werd toegeroepen aan ds. Baart van Rijnsater- oude en ds. De Vree van Hoogmade. De verkiezing van een secundus-afge- aardigde naar de generale synode had >t uitslag, dat de heer R. van Hoek te Leiderdorp werd gekozen. Ds. A. J. Jo- ;en van Oudshoorn werd secundus-af- aardigde ter provinciale kerkvergade ring en ds. A. Makkenze van Katwijk aan den Rijn assessor III van het breed-mo- derSmen van de classicale vergadering. M Centrale a. r. kiesvereniging Leiden DE centrale a.r. kiesvereniging vergaderde gisteravond onder voorzitter schap van de heer G. van Zwieten jr. in het wijkgebouw Levendaal. Na de opening herdacht de heer Van Zwieten de onlangs overleden voor zitter, de heer C. van den Heuvel. De vaststelling van een reglement voor de leden van dè centrale a.r. kiesvereniging werd geschorst tot een volgen de vergadering. Alvorens over deze materie een beslissing te nemen, zal aan de leden het concept worden toegestuurd. Tot voorzitter werd geko zen mr. dr. N. G. Geelkerken. Na het huishoudelijke gedeelte sprak de heer D. J. Brouwer uit Oegstgeest over Re-formatie. Het jaar 1959 is het CaLvijn-jaar bij uit stek. Het is niet verwonderlijk, dat er nu nog over Calvijn wordt gesproken. Op onze huidige politieke constellatie zou Calvijn zeker iets aan te merken hebben. Met name op het gebied van de door braakgedachte heeft de Reformatie te zeggen. De re-formatie die de heer Brouwer bedoelde, betrof echter mee hergroepering, het beschouwen van resultaat van de jongste verkiezinge: de daardoor ontstane politieke situati Parallel Wanneer men terugziet naar de ver kiezingen van 1956 kan men een merk waardige parallel trekken tussen de be schouwingen over de teruggang van hel a.r. kiezerskorps van toen en nu. Van vooraanstaande a.r. politici citeerde de heer Brouwer de volgende uitspraken Over de verkiezingen in 1956. De ver kiezingstegenslag is niet incidenteel, maar raakt het gehele maatschappelijke leven. De politiek ontgeestelijkt meer ei meer, dit proces zet zich ook nu noi steeds voort. De ARP heeft een slechte naam onder de arbeiders. In het hoofdbe stuur van de partij heeft dan ook geen enkele arbeider zitting. De los sere visie van de gereformeerden op de levensproblemen is er de oorzaak van, dat de randgevallen voor de partij verloren gaan. Voor de Kerk ligt hier een grote taak. Zij heeft een belangrijke mogelijkheid om het volk te activeren. De propaganda gaat dikwijls aan de eenvoudigen voorbij. De mensen zullen op een lager niveau moeten worden benaderd, vooral om dat er dikwijls teveel kennis van a.r.-zaken wordt verondersteld. De betekenis van het gezin mag me geenszins onderschatten. Het gezin is de kern van de samenleving. In de nieuwe regeringsverklaring is dit ook centraal ge steld. Onfraai Over de huidige situatie merkti de heer Brouwer op, dat dit merk waardige kabinet op een bepaald on fraaie wijze tot stand is gekomen. Ont stellend was het feit, dat velen om soonlijke redenen voor het ministerschap bedankten. Gelukkig maakte de A.R.P1 hierop een uitzondering. Ook het feit. dat er geen binding is tussen fractie en kabi net is niet erg gelukkig. Het huidige kabinet zal nog een z strijd te voeren hebben. Wanneer wij de wereldpolitiek echter bezien, is dit belangrijk. Voor de uitbreiding van Gods koninkrijk is het voor de A.R.P niet primair hoeveel stemmen men heeft, maar wel wat kan worden gedaan om de komst van Gods koninkrijk niet te ver tragen, maar te versnellen. Verslagen De heer J. Mulder van Oegstgeest gaf ?n uitvoerig verslag van hetgeen op de laatste synode-vergadering is behandeld apporten over gebedsgenezing, doop praktijk, Kerk en sport en het kansspel len toegelicht. Oppenheimer van Leiden gaf van de zitting van de provinciale -kerkvergadering. :vrouw Honnef-Bender gaf een zicht van de activiteiten van de classicale jeugdraad. De afgelopen winter we: verscheidene plaatsen een cyclus jeugddiensten gehouden over de onder werpen: Geloof, hoop en liefde. In ande re plaatsen besprak men de vragen: Leeft God? Leeft de Kerk? Leef ik?. Ook het komende seizoen staan dergelijke plannen op stapel, maar dan nauw bonden met het thema van de Kerkdag roepingswerk. Voor deze aangelegen heid bestaat reeds jaren een commissie, die adviserend kan optreden. Het synoda- oorstel wil het vragen om advies deze commissie bindend voorschrij- Daar had de vergadering geen be- ir tegen, maar dat men de kerkera den ook nog wil laten oordelen over een irnstige behandeling van dit advies, dat ging de vergadering te ver. Een ander voorstel wilde de vrouw, die in het ambt gekozen is. tot 1965 weren uit de meerdere vergaderingen en uit de centrale kerkeraad. Dit voorstel werd met bijna algemene stemmen verworpen. Nadat de quaestor van de classis, de heer K. van Diepeningen uit Leiderdorp nog enige toelichting had gegeven op de rekening 1958 en de begroting 1959, gepauzeerd. Ontwikkeling PROF. DR. IR. VAN BEUSEKOM half procent van jaarsalaris Voor de classicale zendingscom- nïissie spraken dr. Knottnerus uit Oude Wetering en de heer Sprey uit Alphen aan den Rijn. Er is in de in komsten een lichte stijging te be speuren, maar een vertraagde toe zending van de gelden naar de clas sicale commissie veroorzaakt een on volledig overzicht. Er werd dan ook een dringend beroep op de kerke raden gedaan alle ontvangsten voor de zending dadelijk op te sturen. Ds. Overgauw van Woubrugge sprak namens de commissie Kerk en Krijgs macht. Hij deelde mee, dat ds. Van Emb- den uit Zoeterwoude dezer dagen als le- gerpredikant afzwaait en terugkeert rzijn Gemeente. Voor hem is nog geen op volger gevonden. De classis Leiden moet minstens één predikant voor het militaire werk afstaan. Ziekenbezoek Ds. Van Achterberg te Leiden rap porteerde over de geestelijke verzor ging in het academisch ziekenhuis in Leiden. Twee predikanten uit de classis geven een deel van hun tijd aan dit werk, dat blijkbaar zeer ge waardeerd wordt. De drukke bezet ting van deze twee maakt het echter duidelijk, dat een vaste ziekenhuis predikant voor dit grote complex zeer noodzakelijk is. De commissie zal zich met het departement van volksgezondheid in verbinding stel-i len om deze bijzondere predikants plaats gesubsidieerd te krijgen. ge over; De financiële actie voor de kerk bouw. Hij zei, dat in september de kerk bouwactie haar hoogtepunt moet berei ken. Men kan zich afvragen, waarom het noodzakelijk is juist in deze tijd met de actie te beginnen. Dit is nodig in verband met de economische en planologische ont wikkeling. De groei van het westen var ons land stelt ons voor problemen. Iedei jaar komen er 150.000 mensen meer op de arbeidsmarkt: er worden 90.000 huwelij ken gesloten en er zijn 230.000 kinderen, die naar school moeten. In Friesland en Groningen is geen plaats voor de werken de bevolking: daar trekt dus alles vai Di de randstad Holland "zullen naar schatting over twintig jaar 5 a6 mil joen mensen wonen. Uit de agrarische gebieden trekt men weg en men hoopt een plaats te vinden in de industrie, maar daarbij gaat ook de gehele vorm van ons land veranderen. Men regelt de plaatsing van bedrijven, maar daar naast is men ook genoodzaakt de plaatsing van de mens te regelen. Hier staan we dan tegelijk voor de grote opdracht van de Kerk. Het gaat om enkele honderdduizenden, die in een andere omgeving worden neerge zet. Sommige vragen of dit nu wel nodig is. De hoogleraar noemde drie factoren, die meespreken. Allereerst is daai feit, dat de werkgelegenheid in de land bouw jaarlijks 2% afneemt. Ten tweede trekken de ontwikkelingskernen, zoals Delfzijl en de IJmond, mensen naar zich toe. En ten derde krijgt ook het nieuwe land zijn bevolking. Op al deze plaatsen moet de Kerk present zijn. Ook de over heid is hier niet blind voor. Als zij de kerkbouw gaat steunen, dan schuilt daar in ook een stukje overheidszorg. Door het voorstel van de commissie-Sassen is rijkssubsidie bij kerkbouw in de toekomst mogelijk. Volgens dit voorstel wil de iverheid gedurende tien jaar de kerk- >ouw met 25°/« steunen, maar dan moeten de bouwplannen ook binnen die tien jaar op tafel komen en dan moeten de Ge iten zelf ook een bedrag gereed heb- Geld Er zijn Gemeenten, die alles zelf wel kunnen financieren, maar veel groter is het aantal, dat steun nodig heeft. Daar- moet de Kerk over geld kunnen be schikken. Er is een schatting gemaakt, dat binnen tien jaar 160 kerken moeten orden gebouwd. In september wordt nu :n beroep gedaan op alle lidmaten. Ieder lidmaat wordt verzocht een half procent van zijn jaarsalaris voor dit doel af te staan. Van de netto-opbrengst mag iede re Gemeente de helft voor eigen kerk bouw besteden. De generale financiële raad zal het subsidiëringsplan nader uitwerken, maar deze actie kan alleen slagen, als de gehele Kerk meewerkt. In de laatste halve eeuw is het aantal Her vormden met 40 toegenomen; dat is veel te weinig in vergelijking met de groei van de bevolking. Het aan tal Hervormde kerken is zeker ook niet met datzelfde percentage geste gen. In sommige plaatsen is de Kerk bij de uitbreiding der bevolking ho peloos achteraan gekomen. Zal dit blijven? De Hervormde Kerk krijgt in september de gelegenheid hierop haar antwoord te geven. Na een uitvoerige discussie zei de pr« ses in zijn slotwoord, dat de offervaardig heid zeker niet weg is; de kern krijgt echter de zwaarste lasten en deze ken is te klein om het grote vlak te dragen Bij de rondvraag vestigde ds. Kloel de aandacht van de vergadering op d< Kerkdag 1960. In het komende seizoei zullen de Gemeenten op velerlei manie: in aanraking komen met het thema vooi de volgende Kerkdag: Wie oren heeft, op faders lip! Serenade aan Trouw en Durf "PEN Leids muziekkorps heeft gis- teravond een serenade gekregen van een ander korps en beleefde daar mee een lichte sensatie. „Wij hebben nu kunnen voelen, wat wij anderen wel eens aandoen", zei een lid van het jubilerende harmoniegezelschap „Trouw en Durf" ons dramatisch. Met dat „aandoen" is het echter nogal meegevallen, want het tamboer- en pijperkorps Kunst en Genoegen heeft daar in de Formosastraat, bij het huis van de voorzitter van „Trouw en Durf", de heer IJzerman, voor niet minder dan een muzikaal festijn ge zorgd, dat honderden buurtbewoners op de been bracht. T. en D. kreeg op deze wijze het eerbetoon, waarop het recht heeft, gezien zijn staat van vijf tig-jarige trouwe dienst in onze stad. Foto N. van der Horst Eens een ander plaatje dan gewoonlijk bij de tewaterlating van een schip wordt gemaakt. Hier is duidelijk te zien, hoe de belangstellenden zich soms ijlings uit de voeten moeten maken om een onvrijwillig pootje baden te voorkomen. Tot groot plezier van de Leidse jeugd stuwt de Scheveningen 16 het water met kracht de rij weg op. Zelfs een langsrijdende auto wordt tot varen uitge nodigd. Foto N. van der Horst SCH 16 in Leiden gebouwd ONDER zeer grote belangstelling, zowel van genodigden als van publiek, had gistermiddag op een speciaal hiervoor gebouwde helling bij de n.v. scheepsbouw- en reparatiewerf De Hoop, voorheen gebr. Boot te Lei den, de dwarse tewaterlating plaats van de ultra-modernè trawler SCH 16, de Aafke. Het schip werd gebouwd voor rekening van de n.v. rederij en haringhandcl Jac. den Duik en Zn. te Scheveningen en het wordt zowel voor de trawl- als voor de vleetvisserij ingericht. Mevr. Aafke den Dulk- Stadig, echtgenote van de directeur der rederij, verrichtte de traditionele doop, waarna een vlotte stapelloop volgde. De lengte over alles van dè SCH 16 bedraagt 43,50 meter, de breedte is 7,60 en de holte 4 meter. In het van een koel installatie voorziene visruim kunnen 1100 kantjes of 2800 kisten worden geborgen. De accommodatie voor de bemanning laat niets te wensen over; zo worden bijvoorbeeld alle hutten centraal ver- Het schip wordt uitgerust met twee stuks Stork Ricardo-motoren, type A.R.O. 218, elk van 504 pk. Deze kunnen zowel gelijktijdig worden bediend (bij het va ren naar en van de visgronden) als af zonderlijk (bij het vissen). Er is een Lis ter hulpaggregaat van het type Freedom Fr. L.M. 6 cil„ 48 pk. Technisch wordt de Aafke met de modernste snufjes uit- ;erust. Het schip zal waarschijnlijk half uli zijn proefvaart kunnen maken. Bomschuiten Na de tewaterlating werd een bijeen- <omst gehouden in Het Gulden Vlies. De heer P. Boot jr. heette hier met een geestige toespraak de aanwezigen welkom. Hij releveerde, dat mevr. Den Duik uit (Katwijkse) rederskringen stamt. Ter gelegenheid van de door haar verrichte doop bood hij mevr. Den Duik twee zilveren kandelaars met inscriptie De heer D. A. den Duik ging hierna in grote trekken de geschiedenis van de 88 jaar geleden door zijn grootvader ge stichte rederij na. Men voer toen met bomschuiten van ƒ5000 tot ƒ6000. Daar- volgden de loggers, die nu, vaak veertig jaar oud. nog meedoen. Vervol gens kwamen de trawlers in de vaart. In de SCH 16 zijn beide visserijvormen. de drijfnet- en de trawlvisserij, op ge lukkige wijze verenigd. Ten slotte sprak de heer C. M. Tuntler ïamens de Scheepvaartinspectie. Hij utte zijn waardering inzake de geslaag- ie, voor het eerst op deze werf toege paste dwarse stapelloop en sprak zijn bewondering uit voor het bijzonder fraaie moderne schip, waarin zich de voor uitgang van het visserijbedrijf manifes teert. Pro Patria-hoofd was weerbaar Het Leidse Pro Patria zou gisteren in de Zeister bossen cijn weerbaarheid gaan bewij zen en omdat zelfs het bewij zen van weerbaarheid bij stu denten ongewoon moet ge schieden, hadden de deelne mers buitenissige uniformen aangetrokken, en reden som migen van hen op een paard, daarmee een vergane legertra- ditie in ere houdend. De eerstejaars bioloog M. F. 1. J. Bijleveld behoorde tot de ruitergarde, doch in het heetst van de oefening ontwikkelde het paard plotseling een geheel eigen jgiitiatief met nogal schokkende gevolgen: de heer Bijleveld vloog van zijn ros en tegen een boom. Maar ook toen werd de weer baarheid bewezen. Want hoe wel het treffen van boom en hoofd zich aanvankelijk nogal ernstig liet aanzien en er een dokter aan te pas-moest komen om de wond dicht te naaien, was student Bijleveld gister avond al weer in staat op de studentensociëteit zijn verhaal te vertellen. Het werd een heel sterk verhaal. Ds. Martijn in Leiden Ds. P. W. Martijn, voorheen Hervormd predikant te Dokwerd. thans beroepbaar in de Gereformeerde Kerken, heeft zich in Leiden, Cobetstraat 78, gevestigd. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jacobus zn van J. Ro- meijn en C. van der Tonnekreek; Jo hanna dr van S. van der Mee en M. Zweistra; Simone dr van P. K. Ta verne en J. van Leeuwen; Johannes Leonardus Gijsbertus zn van G. Veldt en E. M. C. van der Geest: Ja cob zn van T. Knoppert en E. Bette; Lourens Pieter zn van J. P. Nieuwen- huis en J. M. Ophof; Robertus Wil helmus Antonius Martinus zn van B. M. Oorschot en F. M. van den Heuvel. OVERLEDEN: E .Vermond, 84 jr, man; S. de Haas, 59 jr, man; C. H. Krom, 35 jr, echtgenote van P. Roe- landse. GEHUWD: H. van den Berg en N. T. C. Zaalberg. „Pierrot" heropend Vandaag is het magazijn van uur-, goud en zilverwerken van Pierrot, Maarsman- steeg 21, heropend. Het interieur van de zaak heeft een grondige vernieuwing ondergaan. Velen gaven vanmorgen blijk van hun belangstelling, toen de eigenaar het resultaat van de verbouwing toonde. Academische examens LEIDEN, 37 mei Geslaagd voor het kand ex. Semiotische taai. en letterkunde: de heer L W Veenendaal te Scheveningen. Onderscheiding voor Leidenaar De heer Gerard W. A. M. Elshof, wijn handelaar aan de Haarlemmerstraat 139a te Leiden, is benoemd in de l'orde des chevaliers du cep (ridder in de orde van de wijnstok). Deze onderscheiding, meer bedoeld al6 certificaat, kreeg hij door zijn uitgebreide wijnkennds en houdt in, dat de ridder zich verbindt de wijnpropaganda intensief te voeren. (Adv.) WIJN BESTELLEN? ELSHOF BELLEN Tel. 21023 Haarlemmerstraat 139 Zie voor stadsnieuws ook pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3