JHetture £dltórf)c GTmtraitl Foster Dulles gisteren in zijn slaap overleden „Een van de werkelijk grote mannen van onze tijd Twee dagen stilte in Genève Vrije wereld leed groot verlies Begrafenis op woensdag Drukte op de weg: groot aantal slachtoffers Chroesjtsjef vandaag naar Albanië Wat gaat hij daar doen HUWELIJK PRINS ALBERT TOCH OOK BURGERLIJK? Teek/ets IjoodwiU MAANDAG 25 MEI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441. ADVERTENTIES: t0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58930 Directie: F- DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Veertigste jaargang no. 11570 „Stantaafiticf) is gbebltuen tnyn hert in tegenspeel" Schone muziek oevers van DE MOLDAU Zie pagina 5 9? OMDAT hij geloofde in de waardigheid van de mensen en in hun verbroedering onder God, on dersteunde hij hun diepste aspiraties. Uit zijn leven en werk zal de mensheid de komende jaren nieuwe in spiratie putten om nog harder te werken, ten einde te komen tot een vrede in rechtvaardigheid." Deze woorden gebruikte president Eisenhower gistermid dag, toen hij na het overlijden van zijn vriend John Foster Dulles, een officiële verklaring deed uitgaan. Hij noemde Dulles een van de werkelijk grote i van deze tijd. „Gedurende zijn leven en in het bijzon der tijdens zijn zes jaren als minister van buitenland se zaken, rijk aan gebeurtenissen, waren zijn moed, zijn wijsheid en zijn vriendelijk begrijpen gericht op het verbeteren van de betrekkingen tussen de volken. Wij, die met hem mochten werken, verliezen een dier bare en naaste vriend, zoals alle Amerikanen een kampioen voor de vrede hebben verloren, aldus Eisenhower. Om 13.49 uur Ned. tijd stierf John Foster Dulles gistermiddag op 71- jarige leeftijd in het Walter Reed hospitaal, \vaar hij met een korte onder breking sedert 10 februari werd verpleegd. Hij overleed in zijn slaap. Aan zijn sterfbed waren zijn vrouw, zijn twee zoons, John "en Avery, zijn broer Allen en zijn zuster Eleanor. Dulles leed aan kanker. De invreting van deze ziekte had hem gedwongen, op 15 april als minister van buitenlandse zaken af te treden. Kort geleden kreeg hij een lichte longontsteking, waar van hij niet genas. De laatste dagen was hij zeer verzwakt. Hij sliep veel als gevolg van de pijnstillende middelen, die hem werden toegediend. Nog maar enkele dagen geleden verleende Eisenhower aan Dulles de Vrijheidsmedaille, de hoogste Ame rikaanse onderscheiding. De Presi dent kon toen niet de kracht op brengen, de onderscheiding persoon lijk te overhandigen. Hij liet zijn zoon de medaille aan mevrouw Dulles ter hand stellen. Het bericht van het overlijden wa Hartelijk nagewuifd door Ko ningin en Prins is'de Sjah van Perzië zaterdag van Schiphol vertrokken. Het officiële bezoek aan ons land was hiermee ten einde het vliegtuig bracht hem echter eerst nog naar Eind hoven, waar hij onofficieel een bezoek bracht aan de Philips- fabrieken. Antillen geven geschenk aan Koningin De gouverneur van de Nederlandse Antillen, drs. A. B. Speekenbrink, heeft zaterdagmorgen in een kleine plechtig heid aan de gevolmachtigde minister vooi de Nederlandse Antillen in Nederland, de heer W. F. M. Lampe, een cheque van 77.914 overhandigd, het geschenk voor koningin Juliana dat uit alle lagen van de bevolking van de Nederlandse Antil len was bijeengebracht. De heer Lampe stelde later de cheque ter hand aan de voorzitter van het comité geschenk aan koningin Juliana, jhr. mr.C. J. A. de Ra- nitz, burgemeester van Utrecht. De heer De Ranitz deelde mee, dat de Koningin een deel van het geld wil geven aan het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding. Verder stelt HM er prijs op, dat een deel van het geld ook op een of andere wijze ten goede zal ko men aan Suriname, de Ned. Antillen en Ned. Nieuw Guinea. De burgemeester van Utrecht uitte ook zijn grote voldoening over de bijdrage uit Suriname, een geldbedrag van 53.000. grote schok voor Eisenhower. Hij zag af van zijn voornemen, de dienst in de Pres byteriaanse kerk tg Gettysburg bij te nen en liet alle afspraken afzeggen, die tot donderdag op zijn programma ston den. In vele protestantse kerken Dulles een belangrijke figuur was het overlijdensbericht voorgelezen De officiële begrafenis van Dulles zal woensdagnamiddag om zeven uur 1 tijd plaatshebben op aanwijzing Eisenhower, met volledige militaire op de nationale begraafplaats van Arling ton, een voorstad van Washington. De kerkelijke uitvaart geschiedt volgens de liturgie van de Presbyteriaanse kerk. In een proplamatie tot het Amerika: se volk heeft Eisenhower meegedeeld, dat de vlaggen halfstok zullen hangen. Dulle: stoffelijk overschot zal in de Bethlehem- kapel van de nationale kathedraal te Washington worden opgebaard. Deze officiële begrafenis van Dulli verschilt van een nationale begrafeni die over het algemeen aan presidenten e vice-presidenten in functie wordt to gekend. Reacties Uit vrijwel alle delen van de wefeld zijn in Washington reacties bin nengekomen op het overlijden van Dulles. Onze minister vën buiten landse zaken, mr. Luns, verzond mede namens de Nederlandse re gering een condoleantietelegram aan president Eisenhower persoonlijk telegram aan Dulles. Mr. Luns verklaarde zeer geschokt ti zijn door het overlijdensbericht. Dulles aldus de minister, werd gedragen doo: het onverzettelijk geloof in de rechtvaar digheid van de zaak, die hij verdedig de. Hij heeft al zijn energie en kracht ge geven aan de verdediging idealen. Zijn ontijdig overlijden bete- >ot verlies voor de Ver Sta de gehele westelijke wereld. Morgen zal minister Luns naar Ame rika vertrekken, om namens de Neder landse regering en in zijn hoedanigheid van voorzitter van de N.A.V.O.-raad de begrafenis bij te wonen. •urgemeester Brandt van West-Berlijn klaarde dat de bevolking van Berlijn Ex-nazi in Polen ter dood veroordeeld De Duitser Friedrich Tomke, oud-nazi n oud-lid van de Rijksdag, is gisteren n de Poolse stad Lublin ter dood veroor deeld wegens oorlogsmisdrijven, gepleegd zuidoost-Polen gedurende de Tweede Wereldoorlog. nke werd schuldig bevonden aan het i tientallen t i kinder HU r met het Amerikaanse volk rouwt om de dood van Dulles, die hij een trouwe vriend van Berlijn noemde. De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer sprak van zijn vriend John Foster Dulles een strijder voor de vrij heid en het christendom, die zijn gehele leven aan zijn overtuiging had opgeof ferd. Premier Macmillan van Engeland noem de Dulles een man, in wie de hoogste idealen werden gesteund door een uitzon derlijk sterk karakter. Oud-premier Churchill en Antony Eden betuigden telegrafisch mevrouw Dulles hun medeleven. Dit deed ook president De Gaulle van Frankrijk. In een telegram aan Eisenhower zei hij, dat Dulles' door zettingsvermogen, zijn geloof in de be ginselen, welke het Westen huldigt en zijn moed voor iedereen steeds een voor beeld zullen zijn. Sommige mensen in communistisch-ge- regeerd Bulgarije hebben voor Dulles ge beden. Gisterochtend werd een Ameri kaans journalist in Sofia door een keurig gekleed man aangehouden. Hij zei: „Ik neem aan, dat u Amerikaan bent. Mag ik u zeggen, dat mijn familie en ik steeds bidden voor John Foster Dulles, omdat wij de christelijke idealen koesteren, waarvoor hij gestreden heeft. Misschien kunt u dit aan hem of zijn familie over brengen." Enkele uren later was Dulles De laatste foto van de reizende Dulles. Hij stapt in het vliegtuig voor de reis naar Washington, waar hij in het Walter Reed hospitaal zou worden opge nomen. %V/"OENSDAG en donderdag zullen de vier ministers van buitenlandse zaken niet in Genève vergaderen. De conferentie wordt van dinsdag tot vrijdagmiddag uitgesteld om de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Christian Herter, in de gelegenheid te stellen, de begrafenis van John Foster Dulles bij te wonen. Herter hoopt morgenavond naar Wash ington te vliegen om de begrafenis woensdagmiddag te kunnen bijwonen. De minister kwam na een telefonisch onderhoud tot overeenstemming met zijn Russische collega Gromyko. Deze heeft Herter zijn leedwezen betuigd over dc dood van Dulles en gezegd, Herters wens naar Washington te willen vliegen, volle dig te kunnen begrijpen. De Franse en Britse ministers, die reeds eerder in uitstel van de conferentie hebben toegestemd, zullen Herter Washington vergezellen. Men verwacht. iorts REBELLEN ACTIEF IN ALGERIJE In weerwil van de Franse beweringen mtrent successen bij de pacificatie van Algiers, hebben de nationalistische rebellen hun terroristische aanvallen in heel Algiers de laatste dagen verhevigd aanvallen hebben zich vooral gecon- eerd in het gebied van de stad Al- Vrijdag werden er 22 personen ge- toen er granaten ontploften in d> drukke Rue d'Isly en op het marktpleii le voorstad Maison Carré, ers in Algiers hebben de opstande lingen twee dorpen aangevallen en stad Menervil op 50 km ten oosten Algiers. Zij beschoten twee auto's mitrailleurs, staken een boerderij brand en bliezen een auto op met mijn. dat dinsdagmiddag nog een korte bijeen komst zal worden gehouden. Vrijdagmid dag kunnen de ministers weer ter con ferentie aanwezig zijn. Een Amerikaanse woordvoerder te Genève verklaarde het in beginsel niet onmogelijk te achten, dat ook Gromyko naar Washington zal reizen, maar dat daarvan tot op dat ogenblik nog geen sprake was geweest. Voordat het nieuws van het overlijden van Dulles bekend was, werd het waar schijnlijk geacht, dat de ministers van daag een begin zouden maken met ge heime onderhandelingen en met het ver minderen van het aantal en de duur van de normale dagelijkse zittingen. De Sowjetunie heeft zaterdag nota's gezonden aan de Ver. Staten en West- Duitsland over de bewapening met kern wapens van de NAVO-landen. Zij bevat ten geen nieuwe gezichtspunten. Belgisch-Duits kolenakkoord Uit goed ingelichte bron wordt nomen, dat West-Duitsland België heeft geadviseerd, de invoer van steenkolen nit landen buiten de Kolen- en Staalgemeen schap te verminderen. Het advies werd gegeven gedurende een bespreking tussen de Belgische minis ter van economische zaken J. van dei Schueren en de Westduitse minister Lud- wig Erhard. West-Duitsland verminderdt de invoer van kolen reeds door een speciaal in voerrecht van 20 mark per ton, boven bepaalde quota, op kolen uit de Ver Sta ten en andere landen buiten de K.S-G. West-Duitsland heeft voorts beloofd, de aflevering van Duitse kolen aan België te verminderen met ongeveer twee mil joen ton per jaar. België voert uit West- Duitsland per jaar 21 miljoen ton in. In een communique wordt medege deeld. dat de twee ministers tot algehele overeenstemming zijn gekomen over maatregelen vereist voor het oplossen de Europese kolencnsis. Bijzonderheden werden niet vermeld. Vrees voor inflatie in Amerika In Amerikaanse regeringskringen heerst volgens Agence France Presse bezorgd heid over de snelheid, waarmede de wel- irt zich na de terugslag herstelt en a zoekt naar middelen om inflatie te voorkomen zonder al te strenge maatre gelen en te veel ingrijpen in het particu liere bedrijfsleven. Men acht een beper king van regeringsuitgaven en kredieten alsmede druk op de vakbonden en het bedrijfsleven noodzakelijk. De index van de produktie was op het dieptepunt van de recesse gedaald tot 125 (1947/49 100) en kwam in april op 149. De werkgelegen heid nam echter niet in evenredigheid toe en er heerst bezorgdheid over werkloos heid in bepaalde bedrijfstakken. Ook di wegvloeiing van goud wekt zorg. Irak. Het militair gerechtshof van Bag dad heeft zes officieren van het garnizoen van Mosoel ter dood veroordeeld wegens deelneming aan de opstand tegen de re- gering-Kassem MET GESTOLEN AUTO TEGEN BOOM U'EN vrij groot aantal mensen is het afgelopen weekeinde op de Nederlandse wegen verongelukt. Het ernstigste ongeluk, waarbij behalve een dode drie zwaargewonden voor kwamen, gebeurde in de Bommeler- waard onder het dorpje Well. Om twintig minuten voor twee i vroege zondagmorgen, stapten op de 'rt in Tilburg vier jongelui van ir I jaar in een geparkeerde personen wagen Hoewel geen van de vier een rij bewijs bezat, zijn ze met hoge snelheden gaan rijden, getuige de vreselijke vondst ie een veehouder op weg naar oeien om een uur of vijf deed. Tegen een boom lag het totaal verplet- u-de wrak van een personenauto. Om de brokstukken heen de vier lichamen de jongelui. Een van hen overleed in bijzijn van de veehouder, de drie anderen bleken zwaar gewond te zijn. Alleen de 19-jarige G. van S. was /ee uur nog bij kennis Hij vertelde de veehouder hoe men met een vreselijke klap tegen de boom was gebotst. Een tragisch ongeluk overkwam erdagmiddag in Rijswijk twee welpen /an tien jaar. Beiden fietsten naast el kaar toen uit tegenovergestelde richting bestelwagen naderde. Juist bij de fietsers gekomen, verloor de he rder door een defect aan het linker voorwiel de macht over zijn stuur. De fietsers werden aangereden en J. H. de Meer werd zo zwaar gewond dat nog tijdens het vervoer naai ziekenhuis de dood moest constateren. De andere welp, J Smulders, kreeg een paar onbetekenende -hoofdwonden Eveneens zaterdagmiddag werd Den Haag de 67-jarige wielrijder P. A. der Kroon uit de Muiderbengstraait op de Laan van Meerdervoort door auto aangereden. Hij was vrijwel op slag dood. Het ongeluk gebeurde toen de oude PREMIER Chroesjtsjef van de Sowjetunie zou vandaag uit Moskou vertrekken voor een offi cieel bezoek van twaalf dagen aan Albanië. Dit bezoek zal het defini tieve bewijs leveren of het Kremlin van plan is een „wapenstilstand" af te kondigen voor wat zijn strijd te gen het „titoïsme" betreft, zo meent men in Belgrado. De meeste waarnemers ln Belgrado zijn er van overtuigd dat Chroesjtsjefs be zoek aan Albanië op de een of andere manier verband houdt met de - pagne van Moskou tegen de „ideolo gische dwalingen" van Tito. Zoals bekend heeft de Albaanse con nistische partii o.l.v. Enver Hoxha (die als stalinist bekend staat) altijd i' voorste gelederen gestaan in de strijd tegen Zuid-Slavië. Maar al meer een maand geleden zijn de Russische bladen en radiostations begonnen hun hevige aanvallen op Zuid-Slavië stop te zetten. Deze aanvallen behoorden voor die tijd tot het dagelijkse „m van de Russische pens en radiostations. Ook de andere landen ran het commu nistische blok gaan de laatste tijd min der heftig te keer tegen het Zuidsla- vi6che regime, met uitzondering echter van Albanië, dat via radio-Tirana de Zuidslaven blijft aanvallen. Men acht het echter ook mogelijk dat andere motieven tot dit bezoek van Chroesjtsjef hebben geleid. Zo is het mogelijk dat de Russische premier dit verblijf van 12 dagen in 't minst belang rijke land van het oostelijke blok zal aangrijpen om de wereld zijn „onver schilligheid" to tonen met betrekking tot de conferentie in Genève. Ook acht men het niet uitgesloten dat Chroesjtsjef in Albanië met de „sabel gaat rinkelen" om het Westen te waar schuwen. In dit verband acht men het mogeljjk dat hij zal dreigen met de ves tiging van Russische raketbases in Al banië, gericht tegen Italië en Grieken- Ten slotte zou het kunnen zijn dat de Rus sische premier bezorgd is over de bin nenlandse moeilijkheden van Albanië, het armste en meest primitieve land van het Sowjetblok. Albanië vordert maar langzaam met de opbouw van zijn industrie en is daarbij geheel afhanke lijk van Russische steun. De levens standaard in Albanië is de laagste van de Balkan-landen. De eerste ministerraad van het nieuwe kabinet is vanochtend om 10 uur in de Trèveszaal be gonnen. Hoewel de agenda van de ministerraad steeds geheim is, kan men aannemen, dat in de eerste plaats de morgenmid dag door prof. De Quay in de Tweede Kamervergadering af te leggen regeringsverklaring is vastgesteld en dat de raad verder enige lopende zaken van min of meer urgente aard heeft afgedaan. Om de tafel van links naar rechts de ministers De Pous, Van den Bergh, Zijlstra, Klompé, Cals, Van Aartsen, Van Rooy, de staatssecre tarissen Veldkamp en Schmeltzer, de ministers Marjjnen, Luns (on zichtbaar), Korthals (gedeeltelijk zichtbaar), De Quay, de secretaris van de ministerraad, drs. J. Mid delburg en de ministers Beerman en Toxopeüs. "TJE MOEILIJKHEDEN, veroor zaakt door de kritiek in België tegen het feit dat het huwelijk van prins Albert alleen kerkelijk zou worden ingezegend, schijnen uit de weg te zijn geruimd. Naar in bepaalde Belgische krin gen verluidt, zou men hebben beslo ten dat de kerkelijke plechtigheid in de Sint Pieter zal worden voorafge gaan door een burgerlijke huwelijks sluiting in de Belgische ambassade te Rome, waarbij de ambassadeur als ambtenaar van de burgerlijke stand zal optreden. Voorts wordt vernomen, dat de paus voor het huwelijk koning Bou- dewijn in audiëntie zal ontvangen. Bevoegde kringen in Brussel spreken echter met stelligheid het bericht te gen als zou het burgerlijk huwelijk van prins Albert op de ambassade te Rome vóór het kerkelijk huwelijk door de paus in de St. Pietersbasiliek j worden gesloten. man door onbekende oorzaak begon te slingeren. In Amsterdam-west verloor zaterdag middag de negenjarige Anton van de Wa teren het leven. Op de Haarlemmerweg werd hij bij het oversteken door een auto aangereden. Hij overleed tijdens het ver voer naar het ziekenhuis. De tienjarige P. E. Minnema moest in Ternaard het achter op een bus klimmen met de dood bekopen. Toen de wagen achteruit reed, viel hij er af. Een van de wielen ging over het hoofd van de jongen. Hij overleed onmiddellijk. In Almelo kwam een 13-jarig meisje onder een bus om het leven Toen zij door de Grotestraat fietste, schrok zij van paar bromfietsen, begon te slingeren Bij een botsing tussen een bromfietser en een Duitse personenauto in Winters wijk, verloor in de naöht van zaterdag op zondag de bromfietser, de 38-jarige mu sicus W. van der Meer. het leven. In het ziekenhuis overleed hij aan de bekomen verwondingen. Een vrachtauto overreed onder de ge meente Woensdrecht gistermiddag de 26- jarige mevrouw Van Amsterdam-Raaij- makers. Het ongeluk gebeurde tijdens het passeren. De chauffeur merkte niets van het ongeluk. Het slachtoffer overleed on derweg naar het ziekenhuis Gisteravond om kwart voor tien ver loor op de Rijksweg AmsterdamDen Haag ter hoogte van De Kaag de 57-jarige kelner W. J. L. uit Leiden het leven. Vol gens de politie werd hij bij het achteloos oversteken van de rijweg om naar een bushalte te gaan, aangereden door een personenauto. Hij overleed onmiddellijk na het ongeluk. In het Franse plaatsje Mont de Mar- san is mevrouw C. Roseberger overleden. Zij lag samen met haar echtgenoot, de Nederlandse consul in Rosario (Argen tinië) in het ziekenhuis na een auto ongeluk dat hun vrijdag was overkomen IJsland zal niet deelnemen aan het At- laniMedhe congres van de NAVO, dat de ■olgende maand in Londen wordt gehou den, zulks uit protest tegen het gebruik de Engelse vloot voor de bescher ming van Britse trawlers in de territo riale wateren van IJsland. BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBFD Grote suikerfabriek (miljoenenopdracht voor Perzië besteld Ten behoeve van een omvangrijk ont wikkelingsprogramma in het gebied van Khouzestan in Perzië hebben de Ver enigde machinefabrieken N.V. (Stork en Werkspoor) de opdracht gekregen voor de levering en de bouw ter plaatse van een complete rietsuikerfabriek met raffi naderij met een produktie van circa drie honderd ton suiker per dag. Met deze opdracht is een bedrag van enkele tien tallen miljoenen guldens gemoeid Bij het ontwikkelingsprogramma be hoort een irrigatieproject waaraan Neder landse firma's medewerken. Stork Henge lo ontving hiervoor reeds de bestelling op zeventien grote irrigatiepompen aan gedreven door dieselmotoren. Wolkenvelden De Bilt verwacht tot mor genavond: Op de meeste plaatsen droog bin- nendrijvende wolkenvelden, maar morgen overdag ook opklaringen. Vannacht zwak- ke. morgen overdag matige tot vry krachtige noordwes telijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur onbew half bew zzw ozo ozo windstil NNO ONO NNO NNW windstil ONO windstil windstil wzw

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1