THOMAS MASARYK NEDO-MEX Duitse reclame-televisie ontmoet felle kritiek herkozen lot president van Tsjecho-Slowakije Vliegtuig met wapens voor Batista aangehouden „Willen ivij Tsjechen in de wereld een gerespecteerde plaats innemen, dan moeten wij de wereldvraagstukken tot de onze maken. Aan de andere kant moet ons Tsjechische vraagstuk een wereld vraag worden „De geschiedenis is de leermeesteres des levens, maar hoeveel historici en welke waren werkelijke leermeesters THOMAS GARRIGUE MASARYK (1850—1937) Weer televisiespel in natuurlijk decor Voor de derde maal zal de NCRV. nu op donderdag 4 juni, een televisie spel van Jan de Koek in natuurlijk decor uitzenden U herinnert zich nog wel. dat het vorig voorjaar Artis er aan te pas kwam. maar nu zal ..inspec teur Fedder" een mysterie oplossen rondom een leegstaande meelmaalderij op de Nieuwe Prinsengracht in Am- Het spel, dat geregisseerd wordt door Henk Rigters. heet „Rat in de val". De vele silo's, gangen en luiken van de maalderij bieden een vrucht baar werkterrein om er geheimzinnig- h<Bovendien vomTde maalderij eed Nu W«l-Duitsland op alle televisiestations het avondlijk reclame- gemeente-opslagplaats: de stemhokjes halfuurtje heefi ingesteld, komen er allerlei ergernissen los. staan er en de brandspuit van de BB Naar buitenlands voorbeeld worden de reclame-uitzendingen omlijst ondergebracht. Allemaal mooi me[ „spannende verhalen", opdat de kijkers maar aan het toestel zullen blijven. Veelal zijn dit, evenals in Engeland het geval is, zgn. detective- i on o ramora c doodslag. moet ook van het ze zü" over het geheel van zulk een ruw gehalte, dat vele kijkers en dak af'beeld geschoten kunnen worden, schande van spreken, vooral omdat om deze tijd, van 7.30 tot 8 uur, de ijn experimenten, waarvan kinderen gewoonlijk meekijken. imoralieden wel houden. De Evangelische Persdienst heeft natuurlijk blijft het beeld dan staan, in een fel artikel openlijk protest Trouwens, in heel wat gezinnen aangetekend tegen deze gang zaken. Er wordt o.m. gezegd: is nu wel duidelijk, dat we de in voering van de reclametelevisie een ongeluk voor onze gezinnen mogen noemen. We kunnen gerust zeggen, dat de „moord in de huiskamer" is binnengehaald met voorstellingen, waartegen wij onze kinderen liever willen behoeden" Want inderdaad is het gemakke lijker gezegd dan gedaan om deze uit zendingen voor de kinderogen te ver bergen. Volgens het aangehaalde materiaal ntuiig zS?»autTe,C^K vertuien, leeu: histories met moord xdiepingen en er moet ook van het ik af be Maar dat bekwame Over de inhoud van het spel wordt natuurlijk vanwege de spanning niets meegedeeld, maar genoeg zij, dat het om een moord gaat en dat de titel ons belooft dat de koene inspecteur de rat in de val krijgt. JN HET VIJFDE BOEK van zijn vermaarde werk „De Staat" legt Plato de volgende merkwaardige uitspraak Socrates in de mond jegens Glaukoon: „Indien niet de wijsgeren koning worden in de staten of degenen die nu koningen en machthebbers heten, op de ware en doeltreffendste manier de wijsbegeerte gaan beoefenen en deze tweede politieke macht en de wijsgerigheid, niet in dezelfde personen verenigd worden en wanneer niet de velen, die zich nu uitsluitend op één van deze twee toeleggen, noodwendig buitengesloten worden, is er geen geneesmiddel, waarde Glaukoon, voor de staten noch voor het menselijk geslacht." De filosofen staatslieden, de staatsman filosoof! dogmata met de roomsen gemeen. Zeker, van de dogmata moest ik afscheid nemen, voorzover ze voor de critiek van de rede niet konden stand houden; maar dat geldt voor de dogmata van alle confessies. Wat ik door de rede niet kan aan vaarden, kan ik ook niet aannemen door hét geloof." WETENSCHAP Men heeft deze diepzinnige uitspraak van Plato vaak als een utopie gezien, of als een vingerwijzing, dat juist de handelende staatsman de structuur van de Staat en de gehele menselijke wer kelijkheid die hij regeert, diep moet hebben doordacht. Maar men vergat wel eens, dat er in de geschiedenis énkele wijsgeren zijn geweest, die inderdaad staatsman wer den, omdat het leven ze daartoe riep. Er zijn misschien in de jongste ge schiedenis van Europa weinig personen geweest, die zozeer Plato's ideaal ge realiseerd hebben, als Thomas Garri- gue Masaryk (18501937), de eerste president van Tsjecho-Slowakije. die op donderdag 24 mei voor de derde maal herkozen werd tot staatshoofd van deze jonge republiek. GROEN VAN PRINSTERER EN MASARYK iemand te vinden die aan het ideaal door Rusland, Plato beantwoordt: Groen Op 17 december 1823 was Groen te Leiden bij prof. dr. J. Bake gepromo veerd in de wijsbegeerte op een dis- irtatie „De Prosopographla Platoni- bracht Samen met de latere grote wijsgeer Edmund Husserl was hij leerling van Brentano te Wenen, en hij volgde daar na te Leipzig de colleges .van Wundt. In 1876 promoveerde hij op een disser tatie Plato over de onsterfelijkheid" en later zou hij opmerken: „Platonist bleef ik mijn leven lang". Maar niet alleen de wijsbegeerte be studeerde hij, ook de Europese litera tuur: Goethe en Lessing, Shakespeare en de Franse schrijvers Molière, Chateau briand en De Musset, alsmede de Rus sen Dostojewski en Tolstoi. De laatste hij ontmoeten op één zijner reizen hem over Scho penhauer spreken. Tijdens zijn studie verblijf te Leipzig leerde Masaryk zijn vrouw kennen, een Amerikaanse die echter geheel Tsjechische werd, die hem inmiddels in aanraking de Amerikaanse cultuur. Doch niet alleen de wijsbegeerte r zijn levenstaak zou hem wel blijvend aan het studeervertrek bin den, maar steeds meer als staatsman, en als staatsman vooral zou Groen de geschiedenis ingaan! Groen van Prinsterer en Masaryk, welk een overeenkomst, welk een ver schil! Beiden kwamen op als vurige strij ders voor een oppositie, en beiden ren culturele emancipators, maar 1» „,,JU "'it «Umoonl bewijst hetgeen hij la- en sociologie in de breedste zin. Zijn grote belangstelling voor de psycholo gie bracht hem in aanraking met het destijds zo urgente vraagstuk van de zelfmoord. Hij schreef er een boek over, uitgaande van zijn stelling: „Wie de dood mint, is psychisch ziek en op een dwaalweg, want hij brengt Alles met zich zelf in verband". Dat hij resultaten zag van zijn strijd tegen op de eerste president der republiek". Van deze bepaling werd op 27 mei 1927 gebruik gemaakt: voor de derde maal werd Masaryk herkozen, al v.er- lieten bij het bekend worden van de uitslag, de Duits-nationalën de zaal, gevolgd door de nationaal-socialisten en communisten. 24 MEI 1934 De vierde verkiezing van president Masaryk vond plaats in de met bloe men versierde Renaissancezaal van Wladislaus, gebouwd op het Hradsjin in de jaren 14351505. waar zo me nige staatshandeling plaats vond in de loop der jaren. De plechtigheid werd, behalve door ministers en parle mentsleden. bijgewoond door het corps diplomatique, familieleden van presi dent Masaryk, en journalisten. Ondanks het geroep van een spreekkoor van de communistische afgevaardigden, nadat de voorzitter, dr. Stanjek. de parle- mentszitting geopend had. vond de verkiezing rustig plaats. Hongaarse en Sloweense minderhe den waren verdeeld, maar.de Duitse minderheden stemden allen op Masa ryk, die gekozen werd met 327 van de 418 stemmen. 53 stemmen vyaren blanco, terwijl 38 afgevaardigen hun stem gaven op de niet aanwezige com munist Clement Gottwald, die na de Tweede Wereldoorlog zulk een trieste rol zou spelen! Na de uitslag, die met toejuichingen begroet werd. weerklonken buiten sa- luutscnoten, de staatsylag werd op het gebouw gehesen, en vliegtuigen strooi den bloemen op de vleugel van het Hradsjin waarin president Masaryk woonde. Na de heropening- der zitting trad Masaryk binnen, om allereerst een minutenlange ovatie in ontvangst te Met de hand op de grondwetsoor konde legde een -zeer geroerde Masa-, ryk de eed af op de Grondwet: ,,Ik be loof naar eer en geweten voor het heil tikeL staan er in West-Duitsland tijdens de reclametelevisie naar raming 800.000 toestellen ingeschakeld. De uitzending is nl tussen twee andere ingebed en Trouwens, vordt de televisie door de kinderer ,Het bediend, evenals bij ons de radio. En in- wanneer vader en moeder niet thuis een zijn of niet in de kamer, worden de schandalige moordgeschiedenissen na tuurlijk gretig bekeken. Op een ander gebied ligt een „schandaal" waarover ook grote op hef wordt gemaakt. In de pauze van een reportage van de onlangs ge speelde interland voetbalwedstrijd SchotlandWest-Duitsland heeft de NDR reclame uitgezonden en dit programma zo lang gerekt, dat het begin van de tweede helft van het spel niet op het scherm kon komen. Hierover is in de pers druk ge schreven. „Daarvoor betalen de men sen dan kijkgeld!" heet het veront waardigd. t Kan niet op tegen de zomer, de TIPS Zien wij. quiz na de andere programma'! de televisie- dwijnen. gans anders het gesteld in Duitsland. Ook daar eindigen de seizoenreeksen wel (o.m. de radio- en televisiequiz van Hans Joachim Kulenkampf>. maar er komt iets voor in de plaats Robert E Lemke, bekende figuur in de televisie-amusementswereld, heeft maar liefst voor deze zomer drie nieuwe programma's samengesteld, alle in de vorm van een quiz Het zijn avondvullende programma's en Robert zal zelf in alle drie als quizmaster optreden. vanavond I Het Radio Kamerorkest verzorgt ditmaal het KRO-programma „Po pulaire Klassieken", dat tussen 7-40 en'weeroverz*' en 8.35 uur de lucht ingaat. Maurits genwljding- 9 is van den Berg dirigeert werken van Nws; 9.45 Gra niet allemaal klassieke meesters: mis; li'.30 Gra Debussy, Honegger en Strawinski tal: 12.15 Apolog zijn er ook bij. Van 8.35 uur af is er Gram; 13 00 Nu dan amusement tot 10.35 uur. P'0.e8'?a"s: ,3' I Een gevarieerd programma, dat v d jeuzd 14 J voornamelijk uit amusementsmuziek Ust. 15 f5 Toae bestaat, wordt uitgezonden door de cau's: 16.00 Spo VARA. Om 10 uur: sportrubriek van 17.00 Jeugddiei Bob Spaak- Schip, causeriee; uit het buitenland I Romantische muziek wordt tussen 8 en 9 uur gespeeld voor Brussel Vlaams op 324 m- U hoort het NIR- omroeporkest o.l.v. Fernand Terby met solisten. Daarna: allerlei amu sementsmuziek. I Werken van Beethoven (4e sym fonie), Leighton, Schoeck en Stra winski kunt u beluisteren in een concert, dat het BBC-Symfonieorkest. geleid door Rudolf Schwarz, tussen 8.55 en 10 50 uur geeft in het Engelse programma op 464 m I Hebt u nog moed, dan kunt u in het Duitse programma op 309 m. of 971 kHz om 10 10 uur nog luisteren naar het vioolconcert in a van Dvorak, gespeeld door de violist Ricardo Odnoposoff en het Keulse Omroepsymfonieorkest Programma voor zondag 13.05 De hand GELUKKIG des volks en der republiek te zullen president die „De de wetten MASARYK EN HITLER heeft dit een bijzondere en on metelijke morele waarde, gelijk het penninkje van de weduwe. Wij zijn niet slechter dan een andere inmiddels was in 1934 Rusland het natie in de wereld, ja in menig grote gevaar nog niet. Dat was. voor opzicht zijn wij beter; dat begint al sinds Hitler aan het bewind torische religieuze gronden, kwam Ma saryk op voor het nationallteitenrecht der Tsjechen __i Slowaken. Waar Groen (ten onrechte) uitsluitend als conservatief, zag ten onrechte) Masaryk gevaarlijk revolutionair. Beiden zagen de eenheid van een machtig rijk breken: Groen het Ver enigd Koninkrijk van Willem I, Masa ryk het Habsburgse Rijk van Frans Joseph. Maar Groen kwam de breuk •van het Verenigd Koninkrijk eigenlijk nooit geheel te boven, Masaryk daar entegen kon als republikein eerst Habsburgse Rijksbreuk zijn eig politieke levenstaak volbrengen deerde, hield ik een keer een voor dracht over de zelfmoord voor de Fi losofische Vereniging. De dag daarop xütsluitend'aïs bezocht mij een jon8e man, bevend 1 ook in het buitenland te ont dekken. Het hindert niet dat wij een kleine natie zijn; dat heeft zijn voordelen; wij kunnen elkaar dan beter leren kennen, intiemer leven opwinding, en deze zeide mij dat hij reeds sedert jaren door de gedachte achtervolgd werd, zich van het leven te beroven, maar mijn voordracht had Frans hem van deze verkeerde gedachte be vrijd". In 1882 werd Masaryk benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de wijsbe de geerte te Praag, maar strijd zou niet igenlijke uitblijven: men vond hem te Pansla- visch, en hij verwierp Kant en het lië. Nederland. Engeland, Zwitserland, benoemd! Rusland en Amerika; Groen sleet zijn dagtaak in het studeervertrek in eigen huis. Groen, geboren uit de rijke Haagse burgerij, zou reeds jong op de nomina tie staan voor het hoogleraarschap. - maar het nooit worden; Masaryk, de merken, zoon van een lijfeigene, zou in 1882 aleer hij hoogleraar in de wijsbegeerte worden begaf, aan de zojuist universiteit. Groen is in 1876 gestorven als hoofd vertegenwoordiger van de Gereformeer de gezindte, die toen nog tot volle po litieke emancipatie moest komen, vre zende dat zijn levenstaak vrijwel lukt was; Masaryk stierf erkend geestelijk leidsman vat tie, die hoopte dat haar plaats pa van blijvende aard zou z den nobele staatslieden, christen, de and< gevoelen. Het zaak, wanneer een kleine natie, bij de groten vergeleken, niet achterop geraakt en deel heeft aan de vooruitgang der mensheid. Dat is het probleem der kleine naties: wij moeten meer arbeiden dan de anderen en behendiger zijn: maar wanneer ooit de één of ander met geweld tegen ons zou optreden, dan hebben wij op te treden.... Men moet zich niet laten ringe loren, dat is alles komen, Duitsland, al droeg Hitiers re volutie bij tot de eenheid van de Tsjechoslowaakse Natie. Tijdig onderkenden Masaryk en Be- nesj het gevaar: reeds in maart 1932 werd het dragen van het hakenkruis- SDrpkpn moet altiM hpb ik öianken- ~e ar de grondw te eerbiedigen". Onder het spelen van muziek de nationale componist Smetana liet Masaryk daarna de zaal, om het oude Hradsjin de erewacht te specteren en een krans te leggen het graf van de onbekende soldaat. Zonder veel woorden trok Masaryk zich daarna terug in zijn paleis. Ook thans was zijn sober optrëden in het puoliek geheel in overeenstemming met wat hij eens over zichzelf gezegd had: „Misschien is het een zwakheid, maar ik heb een schuwheid voor Ik spreek ongaarne; zo vaak houden of in vergaderingen teniggen POLITICUS ,De politiek heeft een element van poëzie in zich", zou Masaryk eens op- het heeft lang geduurd, volkomen in de politiek was eigenlijk de socio- Praag opgerichte logie en de politieke situatie in het Habsburgse keizerrijk die hem keer op keer met politieke vraagstukken in aan raking braoht. En ook dan zou hij hoewel reeds jong parlementslid weinig sympathie hebben voor partij en, conform zijn uitspraak in later ja ren gedaan: „Ik voor mij persoonlijk geloof meer aan mensen dan aan in stituten, aan de partijen". 1937, als Wat het resultaat van Masaryks le- den vensarbeid aangaat, zal het voorlopig de de vraag blijven, of hij hiermee de toe Europese zaak uiteindelijk gediend ten heeft, ja dan neen! Vast staat dat hij naar beste overtuiging, en door edele wakije motieven gedreven, en met eerza middelen, gestreefd heeft gestalte geven aan de politieke overtuiging boden was. evenals diens partij. Dat Masaryk Hitiers vervolgmgszucht een gruwel was, laat zich verstaan, wan neer men zich een uitspraak herinnert uit een rede van Masaryk: „Wie Je-' zus tot leider heeft, kan geen antise- j miet zijn; het één of het ander: chris ten of antisemiet". Nauwelijks was Hitier aan de rege-j ring gekomen, of men had ook ;n Tsjechoslowakije met hem te rekenen. Daar zorgde Hitier zelf trouwens welj voor. Midden maart 1933 protesteerde! dr. Koch. de Duitse gezant te Praag.1 bij minister Benesj tegen hatelijkhe- enige Tsjechische bladen tegen awe Duitse regering. Benesj zei zullen pogen overdreven berich- e voorkomen. En inmiddels we ken duizenden Joden naar Tsjecho-Slo- heb ik niet gehouden! Ook nu nog lijd ik aan plankenkoorts, wanneer ik in het openbaar optreed of een rede hou- berekende, dat zo hij ook déze mbtsperiode zou volbrengen, hij op an z4 mei 1941 92 jaar oud zoii zijn. er- Mocht men hem op die leeftijd, ook op al maakte hij nog iedere dag een wan- ïn- delrit te paard, de volbrenging van op deze nieuw aangevangen regeerperiode toewensen? Misschien heeft hij op deze vraag zelf het antwoord gegeven, toen hij eens erkende een gelukkig man te zijn, maar er aan toevoegde: „Gelukkig! Waarom niet? Maar wanneer ik smid in Cejce gebleven was, zou ik wel even gelukkig zijn geweest, als ik nu ben. De hoofdzaak is een aan gebeur- innerlijke ontwikke- ijk leven te hebben en ee kan ik tevreden zijn!' Advertentie Lak zelf uw meubelen met transparante kleurlak in 10 kleuren volk. Tsjecho-Slowakije. hield de zelfopvoe ding in van Tsjechen en Slowaken. en noopte deze volkeren een eigen politie ke en culturele rol te spelen in het Europa van na de Eerste Wereldoor log. beiden idealisten en hun tijd vooruit, maar achterlatende een roeping vele duizenden, tot op vandaag! JEUGD De vader i 'an Masaryk was een lijf eigene, zijn moeder een vrome rooms- katholieke christin. Met beider staat is hij levenslang bezig geweest! „Daarin bestaat de lijfeigenschap: niet willen en toch moeten" sprak Ma saryk in later jaren eens. en het ver zet tegen iedere mogelijke vorm van tyrannie werd de kiem tere passie alle Tsjechen te bevrijden uit het keurslijf machtige Habsburgse monarchie. Zijn moeder bevorderde dat hij n school ging en verder kon studei maar haar relig'e zwoer hij af. proces volgend, dat ingeleid werd met gewonnen zijn ontdekking In jonge jaren dat er een onderscheid was tussen overgeno men kerkleer en doorleefde religie. Toen hij met zeldzame ijver en passie in zijn jonge jaren Plato en Aristote- les, Descartes en Hegel, Pascal en Schopenhauer, Comte en Stuart Mill, Hume en Marx bes' een ethisch-redelijk hem als overtuiging een „religie" die verdedigbaar voor het verstand, blijkens zijn spraak: Maar hij ontdekte onrecht, onder humanist, drukking, onwaarheid, en wilde steeds weer bewijzen dat de leugen korte be nen heeft, gelijk hij het noemde. D verse studenten uit Kroatië e hadden zijn colleges gevolgd, in 1909 drieënvijftig Kroaten te Agram (Zagreb) gewikkeld werden in een pro ces, beschuldigd van hoogverraad, leg de hij de zaak voor aan het Oosten rijkse parlement, en wist de opheffing van het vonnis te bewerkstelligen. Zo werd Masaryk één der erkende leiders van de Slaven, zowel in de lan den der Tsjechen en Slowaken als in die van de Kroaten en Bosniërs. /orm van Toen de oorlog in 1914 uitbrak, ging zijn la- hij over de grens, om hun zaak bui- Slowaken tenslands te bepleiten en in 1916 wist de hij Aristide Briand te winnen voor het plan het Habsburgse Rijk te verdelen iar en een zelfstandige Tsjechoslowaakse ïn, Staat te erkennen, een gedachte waar- later ook Wilson en Lloyd George politieke factoren zouden op den duur Masaryks politieke schep- ping noodlottig worden. Allereerst, óók de Amerikaanse in de nieuw gevormde staat Tsjecho- Slowakije waren minderheden (waar onder de 14.000.000 Sudeten-Deutschen wel de bekendsten waren), zoals de 3.000.000 Tsjechen en Slowaken eens Bosnië minderheden geweest waren in het gro te Habsburgse Rijk. Dit veroorzaakte dat Masaryks schepping reeds interview van maart 1933 aar de Reuter-correspondent haalde Masa ryk voorzichtig de uitspraak aan var Mussolini, dat het fascisme geen ex portartikel was. en vervolgde: „Mus solini heeft het monarchisme op de achtergrond geschoven, en in zekere zin de republiek ingesteld. Eén alleen kan echter geen bevolking 40.000.000 mensen regeren". Wat Duitslands veroveringszucht be trof, sprak hij in die zelfde tijd tot de Amerikaanse journalist Knicker bocker: „Zij hebben het geprobeerd en zij hebben verloren, dat moest genoeg zijn..." Dat de Duitsers ongeschikt wa ren om heel Europa te regeren, zeide Masaryk met de volgende charmante woorden: „De Duitsers zijn in de grond van de zaak professoren" en even later: „Ik behoor niet tot de mensen inden dat verdragen er zijn om ten onder ging, toen de hegei van het Duitse nationaal-socialisme het geschonden te worden". Europa van voor en tijdens de Twee de Wereldoorlog overschaduwde, zelfde dogm; cho-Slo wakiji door Hitier aangegrepen om deze sta weer uiteen te scheuren, ja de Tsjechen evenals deze landen belang bij en Slowaken zelfs jaren lang als handhaving van de Europese minderheden op te nemen in de quo, zoals deze ten tijde h« Groot-Duitse Staat. Dat laatste was te verstaan! Tsjecho- Masaryk Tsje- Slowakije was gebouwd en hoopte op aanizijn riep, werd bondgenootschappen met Joego-Slavié, Italië en Frankrijk. drag Versailles TSJECHO-SLOWAKIJE Met Eduard Benesj, zijn leerli: v... www.»..er<* hij aldus de stichter van Marx bestudeerd had, bleef staat Tsjecho-Slowakije. Maar tevens valt te noemen, dat toen na de Tweede Wereldoorlog ook Duits land was weggevallen als Westeurope- se afweer tegen Rusland, eerst bleek, welke de gevolgen waren van het ver dwijnen van een groot Habsburgs Kei zerrijk: het nationaliteitenbeginsel, door Masaryk en Wilson verdedigd, bleek achteraf ten gevolge te hebben dat de Donau- en Balkanvolkeren een gemakkelijke prooi werden voor Rus land. Welk een tragiek: ménende be vrijd te worden van Habsburgse „over heersing". werden ze na 1945 een gemakkelijke prooi van heersers, die, wijl ideologisch en imperia'istisch fa natieker dan énig volk in Europa, er- HERKOZEN dinsdag 7 i culturele taak, bewijst de vol gende uitspraak, die hij eens als pre- Ser tyrannen bicken te zijn sident deed aan Karei Capek: „Ook mijn scheiding van de rooms-katholieke kerk was moreel, niet dogmatisch. De protestanten toch hebben hun voornaamste „Wij zullen in de wereld altijd slechts een kleine minderheid zijn, maar wanneer een kleine natie met weinig middelen iets bereikt, Dat is de diepe tragiek van het tlonaliteitenbeglnsei" en de daarop ge- gi bouwde politiek van Masaryk en Wil- lil deze grijsaard ,de Washing- Tsjecho-Slowakije", die op 1934 zijn 84e verjaar dag vierae, aie op donderdag 24 mei voor de vierde maal herkozen zou wor den tot president van de republiek Tsjecho-Slowakije, opnieuw voor zeven Zijn eerste verkiezing had met een parigheid van stemmen direct na de Wapenstilstand plaats gevonden, toen Masaryk nog niet eens in het land was weergekeerd, de Twee jaar later, op 20 mei 1920 werd1 de Hij herkozen, thans voor zeven jaar. on. Omdat in de Tsjechische Grondwet} staat dat niemand meer dan tweemaal achtereen tot president mag worden, gekozen, voegde men aan deze bepa ling het volgende artikel toe: „Deze bepaling is echter niet van toepassing! Op vliegveld in Miami Tegenrevolutie op Cuba in de kiem gesmoord Amerikaanse douaneambtenaren heb ben gisteren op het vliegveld van Miami een met wapens geladen transportvlieg tuig in beslag genomen en de elf inzit tenden gearresteerd, vlak voordat het toestel naar de Dominicaanse republiek had willen vertrekken met de bedoeling op Cuba een tegenrevolutie te ont- Het viermotorige transportvliegtuig stond op het punt te vertrekken toen de douaneambtenaren het vliegtuig betra den en de tien mannen en de vrouw die zich in het toestel bevonden in ar rest stelden. Ook is de arrestatie gelast van de consul van de Dominicaanse re publiek in Miami, Augusto Ferrando. In het 1 ■erden gew 200.000 patronen matische wapens -- aangetroffen die beste'md aanhangers van Fulgencio Batista, de voormalige dictator van Cuba. die door Fidel Castro ten val is gebracht. De arrestaties en de inbeslagneming konden worden verricht'nadat de samen zweerders hadden geprobeerd een paar douaneambtenaren om te kopen. Dezen hadden voorgewend op de affaire in te gaan. doch waarschuwden ondertussen hun superieuren. Harriman wellicht naar China Averell Harriman, voormalig Ameri kaans ambassadeur te Moskou, mag van zijn regering als journalist een be zoek brengen aan de Chinese volksre publiek. Of hij van de Chinese autori teiten een visum zal krijgen is niet be kend. Hrrriman zou naar communistisch China gaar. als verslaggever voor de N.A.N A. (North American Newspaper Sportspiegel; 12.35 Gra Het Jodendom in de la Bijbelvertelling. VARA: 8.00 Nwi VARA: 17.30 V d steen, hoorsp: 21.20 Lichte muz; 21.45 Cabaretprogr; 22.15 Act; 22.30 Gram; 23.00 Nws; 23.15—24.00 Met de Franse slag. Programma voor maandag Hilversum I, 402 m. NCRV; 7.00 Nws; 8.00 Nws;' 8.15 Sportuitsl; 8.25 Gewijde muz: 9.00 V d zieken; 9.30 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 V d vrouw; 10.15 Theolo gische etherleergang; 11.00 Gram; 11.15 scital; tiiin 9.40 Morgenwijding; t het NTS-journaaL i-'jdi uil is de NCRV aan de beurt. Eerst presenteert Johan Bodegraven de finale van de quiz ..Plus of min" dan treedt Ramses Shaffy op in de serie ..Van de grote naar de kleine K en tot slot kunt u dan weer kijken naar „Scherzo". fel evisie voor morden Televisie: VARA: 20.00 Gevj

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9