Henri Wintermans Bijzonder belangwekkende ervaring in Lakenhal Overdekte was eens kerk van het draaiboek ANES NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 23 MEI 1959 nv .i. voortreffelijk LM Cl Agenda voor Leiden Zaterdag Stadsgehoorzaal, 3 tot *.30 uur: receptie Trouw en Durf ter gelegenheid van gou den jubileum. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond Trouw en Durf, voorafgegaan door rond wandeling door Leiden. Prytaneum, 5 tot 6.30 uur: receptie Sleutalloge Leiden ter gelegenheid zilveren jubileum. LEIDERDORP: clubhuis Zijlkwartier, 2.30 uur opening. Zondag Aula Hervormde school Boshuizerkade, 10 uur: kerkdienst ook voor ge repatrieer den, voorganger ds. H. Bonter. Maandag Museum van oudheden, 3 uur: over dracht directoraat aan dr. A. Klasens. Geref. jeugdhuis, 8 uur: slobavond Leid- De Doelen, 8 uur: Leidse amafeeurfoto- grafen, zwart^wit-tentoonstelling. Stadsgehoorzaal, 8 uur: d'Oprechte Amateur, bandopnamen. Schouwburg, 8 uur: K. en O onder leiding van H. de Wiilde. Stadsgehoorzaal, 8 uur: voorldchüngs- avond over kankervraagsbuk. OEGSTGEEST: gebouw Irene, afdeling christen-vrouwen, O. de Moor over het PIT. Dinsdag School Medusastraat 24: tentoonstelling van werkstukken van leerlingen der ge meentelijke bedr ij fstechn ische school, opening om 7 uur, geopend tot 9 uur. Plantsoen 25, van 7 uur af: plaatsbe spreking K. en O.-concert-abonnement. Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Koor Pieterskerk, 7.30 uur: avondge bed. Geregracht. 8 uur: orpenluohtsamen- komst Baptisten Gemeente. Gebouw Levendaal L 7.45 sie huishoudelijke en gezinsvoorliohting, kook- en bakdemonstratie. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: centrale a.r. kiesvereniging, ledenvergadering. Stadsgehoorzaal, 3 uur: Leids studen ten-zangkoor en Leids studentenkamer orkest Collegium Musicum, uitvoering. School Medusastraat 24: tentoonstelling werkstukken van leerlingen, geopend 9 tot 12, 2 tot 4 en 7 tot 9 uur. Donderdag Station, 7.30 uur njm.: vertrek ex sie oud-padvinders naar Noordiwijk. Het gulden Vlies, 2.30 uur: aid. Leiden Ned. Ver. Huisvrouwen, film kinderdorp PestaiozzL Lunchroom V. en D., 4.30 uur: bespre king schoolhoofden over jeugdnatuur- waoht. Gebouw Prediker, 8 uur: sluitingsavond C.J.V. „Jong Leiden", opbreden van Sem- pre Avaoiti en Jong en Jolig. Hervormd wijkcentrum Hof la an (tegen over speelweide), 8.30 uur: opening brum, van 7 uur of rondwandeling door Lei dien-zuid-west van junioren K. en G., 9.15 uur: gelegenheid voor alle wijkbe woners tot bezichtiging. De Kleine Burcht, 8 uur: dia-avond Leidse postzegelverzamelaars. Schouwburg, 7.30 uur: operetteklas Mij voor Toonkunst. Vrydag R.-K. technische school Don Bosco, 12.25 tot 3.50 uur en 7 tot 9 uur: open bare les. Groot-auditorium, 4 uur: inauguratie dr. H. P. Wodvekamp. Zaterdag R.-K. technische school Don Bosco, 1.30 tot 3.50 uur: openbare les. Garenmarkt, 8.15 uur van.: vertrek ex cursie oud-Leiden naar Schipluiden en Maasland. Stationsplein, 2 uur: vertrek excursie Natuurhist. Vereniging afd. Leiden naar Noordiwijk. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: slot- avond Geref. jeugdverband, Otto Ster man draagt voor. Tentoonstellingen Academiegebouw Rapenburg, 9 tot 5.30 uur: Drie Haagse Schilders, tot en me 30 juni. Musea instituten. teeszaleD e.d Academisch Historisch Museum Rapen- Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mlneralogisch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en vaD 2 tot 4 uur Gravesteen, Pieterskerkhof 6, lurldisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12-30 en 2 tot 5 uur (liefst ln de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en vaD 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden. Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag) Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend vaD half 10 tot half op zaterdag tot 5 uur Inlichtingenkantoor V V V., Steenstras) 1 b: elke dag geopend vaD 9 tot 6 uur, oj. zaterdag tot 1 uur Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg 6: op maandag, woensdag eD vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Leeszaal eD bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 eD van 7 tot 9 uur; dinsdag er. donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag var 10 tot 5.30 eD van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 5.30 uur Jeugdbibliotheek, leeszaal en oibllotheek Reuvens. Plantage 6: maandag, dinsdag eD donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag er Het Nederlandse portret sinds 1880 Tentoonstelling is geopend tot 31 augustus ~\TOOR DE MENS blijft de mens een hoogst belangwekkende ervaring", zegt drs. J. N. van Wessem, directeur van De Lakenhal. In zijn voor- woord tot de tentoonstelling „Het Nederlandse portret sinds 1880", die tot 31 augustus a.s. in het stedelijk museum te Leiden wordt gehouden, vraagt hij zich af, of het portret uit de tijd is. Het antwoord geeft de tentoon stelling zelf: een magistraal antwoord, waarop praktisch geen wederwoord volgen kan, behalve dan het in dienstbaarheid verder ploeteren van de kunstenaar, die geboeid door zijn medemens en soms door het verschijn sel „mens" in zichzelf het voor hem typerende wil weergeven en ont leden. De portretkunst bevindt zich in een crisis, zegt drs. Van Wessem. De op drachten voor officiële portretten ver minderden in korte tijd en de opdrach ten, die bleven, getuigden dikwijls even min van scheppingskracht als van ar tistieke noodzaak of zelfs goede smaak. Dat lag dan echter meer aan de op drachtgevers dan aan de portrettisten, wamt de geest van de portretkunst is ondanks alles levend gebleven. Dat ge tuigen de sedert 1880 tot op heden ge maakte beeltenissen. Waarom die begindatum van 1880 is gekozen? De schilders van 1880 blijken uitzonderlijk begaafd. Het is een tijd van opbloei, allerwegen, terwijl de psycholo gie, die zozeer de kunst zal gaan be- invloeden, als het ware gemeengoed ordt. De beeldhouwkunst beleefde in dit kader niet veel later een opleving. De baanbrekers op dit terrein hebben de portretkunst met veel overtuiging be- En dat is dan de officiële verantwoor ding van een tentoonstelling, die impo- t door stille voornaamheid en een fijn gevoel voor het menselijke, dat door al deze tientallen jaren heen door de instenaar werd benaderd. Kleine honderd Wanneer wij u vertellen, dat er werk van een kleine honderd kunste naars is verzameld, zult u van ons geen gedetailleerd overzicht ver wachten. Namen? Herman Berserik is er even goed als George Hendrik Breitner ver tegenwoordigd Isaac Israëls hangt er en Henri Jonas, Menso Kamerlingh Onnes en Otto B. de Kat, Pyke Koch en Willem Konijnenburg, Alfred Löb en Coba Ritsema, Sierk Schroder en Jan Sluy- Charley en Jan Toorop, Will Twee- huysen, Floris Verster, Kees Verwey, Veth, Jan Wiegers, A. C. Willink, Chris van der Windt, Willem Witsen er is beeldhouwwerk van Mari An- driessen, van John Raedecker en van L. O. Wenckebach. Voorts zijn er etsen en penningenAlles teveel om op te noe- Ook de geportretteerden zijn be langrijk. Daar zijn conterfeitsels van Emile Erens (in brons), van generaal Spoor (penning), van Jan Sluyters (kopergra- van Willem Royaards (penning), dr. P C. Boutens (penning), van Prinses Beatrix (penning), van Albert Einstein een schilderij, van prof. mr. E. M. Meyers een tekening, Max Fried- taterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag speciaal voor de grotere Jeugd) van 6 30 :ot 8.30 uur 's avonds Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 .30 uur. behalve op zaterdagmiddag ksmuseum voor Volkenkunde, Steen i la: elke dag geopend van 10 tot Instituut voor culturele anthropologn- •n sociologie van ui et-westerse volken verste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend vaD 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur. behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Pilgrlmfathers-hulsje, Bolsotkade 2: elke dag geopend van half 10 tot 12 en van i tot 4 uur Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest itslaan 7: elke dag geopend van 10 tot Portret van Albert Verwey, ge schilderd door Jan Veth. Foibo N. van der Horst lander (ets), een in bruin conté getekend portret van Charlotte Kohier, Paul Huf in een zwart-grijsdruk, H. P. Bremmer en zijn vrouw met kunstenaars uit hun tijd (een olieverf op doek van 130 bij 150), Pablo Casals (olieverf), Lodewijk van Deyssel (olieverf)( Albert Verwey en Breitner, de een in olieverf, de ander in litho en Willem Kloos in krijt (1894). Voor degenen, die op het terrein van de kunst thuis zijn, een ruim voldoende opsomming om de belangstelling te prikkelen. Overigens neme men er een royale ochtend of middag voor om deze tentoonstelling te bekijken en op zich t® laten inwerken Verdeling Kritiek hebben wij op de verdeling in schilderwerk, respectievelijk aqua relkunst, en beeldhouwwerk, respec tievelijk grafische kunsten. Natuur lijk zijn dit twee hoofdstukken op zichzelf, maar de opstelling vai\ beeldhouwwerken, vooral nu dit por tretten zijn, in een aparte zaal heeft iets van een panopticum. Het zou o.i. beter zijn geweest de plastische por tretten naast de geschilderde portret ten te laten zien, waarmee het ver schil in techniek sprekender gewor den zou zijn en het geheel zowel ge varieerder als meer totaal. Overigens alle lof voor de enorme massa werk, die in deze tentoonstelling ligt verankerd. En moge men na het zien ervan overtuigd zijn, dat de por trettist van alle tijden is; dat de thans geldende factoren: vitaliteit, ongeremd heid en oorspronkelijkheid slechts tijde lijk zijn, maar het contact en het „ge sprek" tussen kunstenaar en geportret teerde van belang voor élk kunstwerk van ëlle tijden; dat dus een geschilderd of geboetseerd portret méér is dan een goede foto, namelijk een typering van het weergegeven individu en niet een weergave van het algemeen geldende. Misschien komt men er dan toe tenminste eenmaal in zijn leven een portret door een kunstenaar te laten maken. De cata logus geeft terecht o.i. de adressen. De expositie is gisteravond officieel geopend en duurt tot 31 augustus a.s. „Traditie en vernieuwing" is de on dertitel. Men neme er kennis van en verrijke zich. C. Th. Wilbert-Keisberman. Benoemingen aan Leidse universiteit B|j beschikking van de minister van on derwys, knnsten en wetenschappen zyn benoemd aan de rijksuniversiteit te Lei- voor het tydvak van 1 september tot en met 31 augustus 1960: wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de faculjeit der letteren en wiisbegeer- te (vulgair, christelijk en middeleeuws Laitijn), P. G. van der Nat, thans leraar aan het Nederlandsch lyceum, te 's-Gra- venhage; gerekend van 1 januari 1959 tot weten schappelijk hoofdambtenaar voor de na tuurkunde dr. H. C. Kramers en dr. Z. Dokoupil, beiden thans wetenschappelijk ïbtenaar 1ste klasse; rekend 1959 schappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte dr. G. Schönle, thans weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse; gerekend van 1 januari 1959 tot weten schappelijk hoofdambtenaar bij de sterren wacht dr. A. B. Muller, thans wetenschap pelijk ambtenaar; alsnog voor het jaar 1959 tot weten schappelijk hoofdambtenaar voor de na tuurkunde dr. W. J. Huiskamp. Clir. jeugdwerk Eendracht gaat ook aan sport doen Uit het jortgenewerk van de christelijke jeugdvereniging „Eendracht" (Hervormde wijkgemeente Morekwartier), dat enige jaren geleden werd opgericht en tot 6terke ontwikkeling wist te komen, ie nu een 6portafdeldng geformeerd. De training wordt wekelijks gegeven in de gymnas tiekzaal aan de Boommarkt, en wel op op vrijdag van 7 tot 10 uur (in drie afdelingen) voor jongens. Aan deze sport beoefening doen ongeveer 120 meisjes en jongens mee. Het programma is geva- Dit jeugdwerk heeft ook al een jongens koor en een toneelgroep opgeleverd. Het is begonnen met handenarbeid. Ons werd ook meegedeeld, dat van 25 juli tot 1 augustus op een terrein van de L.C.K.V. in Heerde een jongenekamp wordt gehouden. Tussen de bladzijden Achter gesloten gordijnen CASINO (2.30, 7 en 9.15 uur). De aai beveling, die de film Achter gesloten Gor dijnen meekrijgt Een schouwspel nog noodt eerder vertoond geldt niet voor Leiden, want de film draait deze week als reprise. En nog steeds kui hem niet bewonderen. De ouderdom heeft de rolprent niet goed gedaan en de gehele lliilim door wordt men vergast op een ronkend geluid, dat nogal enerverend gaat werken. Maar behalve dit ouderdomsverschijnsel kunnen ook de inhoud en de uitwerking ons niet bekoren. De Italianen hebben het aloude thema een meisje loopt weg Leidse Christenvrouwen bijeen School brengt veranderingen in het kinderleven T~iE GROTE VERANDERINGEN die het schoolleven voor een kind met zich meebrengt, werden gisteravond door de heer N. L. van Dalsen, hoofd van de school aan de Boshuizerkade te Leiden, besproken. Zijn cau serie „School en gezin" vormde het begin van de laatste ledenvergadering van de N.C.V.B., afd. Leiden Zuid-west. Het kind, dat met liefde in een gezin is verwacht, voelt zich onbewust geborgen in de armen van zijn moeder. Dit milieu wordt al spoedig uitgebreid, wanneer het kennis maakt met grootouders en buren. Zo langzamerhand moet het kind zich aan de samen leving leren aanpassen. Een grote stap op deze weg is de gang naar school. Tegenwoordig wordt veel van de on wennigheid op de kleuterschool al op gevangen. Toch is er een groot verschil tussen de lagere school en de kle VOORJAARSPRIJZEN Lcht 19, Leiden. Tel. 20587. Holland-Festival in LEIDEN Concerten in Pieterskerk en Waag; ballet in schouwburg LEIDEN heeft ook voor het komende seizoen een plaats gekregen in h Holland-Festival. Het Leidse comité voor de zomerkunstmanifestatl is daarvoor uiteraard dankbaar, temeer omdat Leiden, gezien reeds zijn schouwburg, met een nogal chronisch zalenprobleem zit. Toch is het be stuur van het Holland-Festival er weer in geslaagd, voor Leiden zeer aan trekkelijke programmapunten te reserveren. Zo wordt op dinsdag 16 juni om kwart ver 8 in het Waaggebouw een Bartok- concert gegeven. De uitvoerenden zijn: Theo Olof viool, Geza Frid en Luctor Ponse piano, Jolle Huckriede klarinet en an der Kraan en Wim Heesen slag werk. Eir worden minder bekende wer ken tot klinken gebracht, waaronder een aantal dansen, een rapsodie en een Er is in het boterhuls van de Waag al eens een concert gegeven; de akoestische kwaliteiten van het gebouw bleken toen aan de voornaamste eisen te voldoen. Er moeten voor een goed geluid nog wel en kele voorzieningen worden getroffen, maar deze zullen geen moeilijkheden opleveren. Het bestuur van het Holland-Festival en het Leidse comité zijn over deze gelegen heid dan ook bepaald enthousiast. Op dinsdag 3 kerk weer ee de Hohe Mess 0 juni wordt in de Pieters- n uitvoering gegeven van Bach. De uitvoeren den zyn: het Toonkunstkoor te Leiden, het Concertgebouworkest te Amsterdam en de solisten Emmy Lisken. Hanni Mack- Cosack, Charles Holland en David Holle- stelle. Albert de Klerk zit aan het orgel Het geheel zal onder leiding staan van de Leidse dirigent Iskar Aribo. Op dinsdag 7 juli wordt nog eens ge bruik gemaakt van de Pieterskerk, nu door het Concertgebouworkest voor de uitvoering van de tweede symfonie in c kleine terts van Bruckner. Ook wordt een concerto grosso van Handel uitgevoerd, Bernard Haitink i6 de dirigent. De schouwburg is nog steeds een Leads zorgenkind, maar helemaal onbruikbaar hij toch niet. Op dinsdag 23 juni geeft opvoering. Het Nederlands Ballet e Op zaterdag 9 mei vertoonde de ru briek oud-Leiden een foto van de vroegere Havenbrug ln de richting, van de Havenkade. De heer Nic. A. Kriek, De Goejestraat 67 Leiden, vond nog een kaart van de andere kant. Achter de dubbele klapbrug ziet men de huizen van de Oude Sin gel. In het midden van de plaat staat een van de politiehuisjes, die de stad teen rfjk was. Achter dit huisje be gint de Haarlemmerstraat. Een markant punt is ook de r.-k. kerk aan dc Haarlemmerstraat, waarvan later de overdekte zwemin richting werd gemaakt. Op de plaats van het altaar is nu het kleuter bassin. Links op de prentbriefkaart de brug naar de Herengracht. school. De inrichting van de klei school werkt de gezellige sfeer in hand. Het kind voelt intuïtief, dat hier nog niet echt is. Zonder kleuterschool zou de stap i de lagere school echter veel groter Daarom gaf de heer Van Dalsen ouders de raad de kinderen vooral de kleuterschool te laten bezoeken. Heel be langrijk is ook de manier, waarop de kin deren thuis op de gang naar de lagere school worden voorbereid. Mer lag het kind gee ngst i wordt de school nog wel te mooi voo: steld, waardoor het kind zich later leurgesteld gaat voelen. Overdreven be zorgdheid maakt het kind schuw. Dit zijn enkele oorzaken, die hët kind be letten zich aan de klasse-gemeenschap te Goede naam Vaak komt het voor, dat een kind na een paar dagen nerveus wordt of dat zich andere stoornissen voordoen. Hierover behoeft men zich echter niet ongerust te maken, want iedereen, ook een kind, moet aan een verandering in zijn leven Met nadruk waarschuwde de heer Van Dalsen de ouders, die hun kind met bij lessen de school laten doorlopen. Voor een kind, dat toch al moeite heeft, om mee te komen is dit een te zware belas ting. Beter is het er een jaar Iangei te doen. Bij de keuze van de school zullen de beginselen van de ouders een grote rol spelen, het is echter ook be langrijk, dat de school een goede naam heeft als opvoedingsinstituut. Het kind brengt er immers het groot ste gedeelte van de dag door. Na deze interessante causerie had men gelegenheid tot vragen stellen. Het feestelijke karakter van deze avond kwam na de pauze tot uiting. De toneelgroep van Leiden Centrum bracht het blijspel. Aardappelen, onder regie van de heer H. Kres. Dit stuk, dat onlangs uitvoerig bespraken, bezorgde gezellig >zigen ook i I Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 en 6 Clir. nijverheidsschool voor meisjes te Leiden Dank zij het feit dat de winter weinig stagnatie heeft veroorzaakt, is de bouw van de chr. huishoudschool zover gevor derd, dat de school op 1 september zal worden geopend. De inschrijving voor leerlingen is middels opengesteld. In een advertentie in dit nummer zijn de opleidingsmoge lijkheden genoemd, zomede de plaats waar leerlingen kunnen worden aang geven. Verkiezing van ambtsdragers Baptisten Gemeente Leiden In dc dcec week gehouden vergadering van de Baptisten Gemeenite te Led den zijn in de plaats van de heren H. Schouten sr. en P. Zaalberg, die zioh kiesbaar stelden, benoemd tot ouderling de heiren J, D. van den Bos en L. Punselie. Leidenaar exposeert in Noordwijk In restaurant De Landbouw aan de Koningin Wilhelminaboulevard te Noord- wijk aan Zee exposeert de jeugdige Led- denaar Kees Buurman, Zoeterwoudseweg 60. een aantrekkelijke collectie penteke ningen en aquarellen. Voor verschei dene tekeningen hebben mooie plekjes in Leiden en omgeving als onderwerp ge diend. Er kan worden gekocht. Geveilde percelen iverstaan van notaris W. S. Jongs- Leiden. geveild: winkelhuis met bovenwoning Hogewoerd 21 en pakhuis fmijning van huis en op het verkeerde pad, maar wordt door haar zuster gevonden en te ruggebracht weer eens bespeeld. Ver rassende vondsten zijn niet te bespeuren en de „hoogbepunten" zijn sentimenteel. Over de uitwerking kunnen we kort zijn; men kan niet aannemen, dat de film techniek in enkele jaren zo'n vooruit gang heeft gemaakt, dat het verschil met hedendaagse pnodukten zo groot is. Het geen betekent, dat de uitwerking ook voor de tijd dat de film ontstond, zwak moet worden genoemd. (Onverdiende reprise) Meisjes in gevaar LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur) Het is. geloven wij, goed ook door middel van de film de vinger te leggen bij wonde- plekken in de samenleving. Er zijn voor beelden te noemen van uitstekende rol- prenten, die in staat waren een groot publiek tot nadenken te brengen en alleen dat is al een prestatie van belang. Maar het is eveneens goed deze materie met een grote dosis nuchterheid, ja zelfs ach- I terdocht, te bezien. Niet voor mets rol- I len jaar in jaar uit films de fabriek uit, i die gemaakt heten te zijn om ouders te waarschuwen voor de gevaren, die jonge meisjes in het volle leven bedreigen, maar die in werkelijkheid een geheel ander oogmerk hebben. Zo'n film is ook het Duitse produkt „Meisjes in gevaar", vervaardigd onder regie van Wolfgang Glück. Deze man wist j precies wat zijn bazen van hem verlang- den, nameiyk zoveel mogelijk seks, ge stoken in een politiële verpakking. Uiter- aard komt men dan op de Hamburgse 1 Reeperbahn terecht, waar de nachtclubs 1 talrijk zijn als de sterren aan de hemel, j waar handel in vrouwen wordt gedreven en de klant waar voor zijn goede Marken Nu kan men niet ontkennen, dat de in deze film behandelde geschiedenis vele kenmerken van authenticiteit draagt. Pol-itie-archaeven bevatten vele dossiers met een inhoud niet ongelijk aan dit j filmverhaal. Maar bepaald stuitend is de 1 manier, waarop het lot van deze meisjes is behandeld. De Katholieke FLLmkeurings Commissie legt wel eens normen aan, j die niet de onze zijn, maar in dit geval zijn wij geneigd met haar mee te gaan in een hardgromdig „neen". „Meisjes in ge- vaar" is, dunkt ons, eerder een gevaar I voor de opgroeiende jeugd dan dat zij er lering uit zou trekken. Voor naïeve ouders kan de film dan wellicht nog ais een schoktherapie werken om de sluiers deT goedgelovigheid vaneen te scheuren. ver over de schreef !i Pikant avontuur in Parijs TRIANON (2.30, 7 en 9.15 uur). Een groep Amerikaanse militairen aan de Noordpool wil enorm graag met verlof. Doch omdat de soldaten niet gemist kun nen worden, gaat een van hen in plaats 1 van alien. En die ene moet den gaan j beleven, wat ze allemaal hadden wilden beleven. Nu, de korporaal houdt rekening met vele wensen en zijn avontuur met een filmster in Parijs is opzienbarend. Ten silotte eindigt het voor de burgerlijke stand en dan 9taat er een andere juf- frouw aan zijn zijde. De film is nogal rumoerig en de grapjes verloochenen hun Amerikaanse afkomst niet. Overi- gens komt men wel tot grappige vondsten en de mop j e s-met-ee n -ba a r d worden zo nu en dan wed aardig opgediend. (Pretentieloze ontspanning) Met bloed geschreven REX (2.30, 7.15 en 9.15 uur). Een wat onbekookte commandant wil bij het vin- den van een gescalpeerde goudzoeker on- i middellijk overgaan tot het uitroeien van een stam Indianen. Alle voorbereidingen worden getroffen, maar gelukkig is er een vastberaden iemand, die de ware dader natuurlijk een slechte blanke weet te vinden en zo op het laatste nippertje een moordpartij kan voorkomen. Dat is in het kort de inhoud van de een kleine honderd jaar geleden spelende film, Met bloed geschreven, waarin op een kogel meer of minder niet wordt ge- Krijgsrumoer) Les tricheurs LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur). De opnieuw geprolongeerde film Les Tricheurs geeft het vastlopen van de levenshouding bij veel hedendaagse jongeiren knap weer. Maar verder faalt het verhaal, althans in zijn uitwerking. Voor ouderen is de rol prent wellicht een vingerwijzing, dat het dvies: Toen wij jong warenzijn kracht heeft verloren. Maar voor die jeugd ons nog altijd nuchtere Nederland kan die film een onnodige wegwijzer zijn een na-aperij, die nog holler is, dan die gemoedstoestand van Les Tricheurs. (Problematische probleem-uitwerkingJ. WITTE KRUIS ECHT! Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3