CHRISTELIJK VI TELLA Hoofdpijn? Een weerinstitniit voor het handelsklimaat Herdenking stichting van Calvijns Academie „ENGELANDVAARDERS" 3.95 Een woord voor vandaag Kanttekening Het voorkomen van nieuwe oorlog een Ontsnapt I langs Krakatau 1 In het levensmiddelenbedrijf Vraagstukken van de middenstand j Zou voor de handel in levens middelen niet de tijd aangebro ken zijn een apparaat op te bouwen dat voorlichting kan ge ven omtrent de omvang van oogsten, oogstmislukkingen over de gehele wereld, de Invloed hiervan op de Nederlandse markt, de nationale en interna tionale produktie van verpakte levensmiddelen enz. Naarmate de markten meer ineenvloeien, waarvan de Euromarkt een concreet voorbeeld is, de prij zen zich egaliseren, de wet van vraag en aanbod scherper gaat werken en een stelsel van com municerende vaten onstaat, mag van de individuele hande laar niet verwacht worden, dat hij dit alles overziet. Hij kan niet langer op zijn gevoel af gaan om te bepalen hoeveel en wanneer hij kopen moet, welke aankoopprijs verantwoord is, wanneer hij moet verkopen en welke verkoopprijs reëel is. Een recent voorbeeld hiervan is de overproduktie van enige soorten groenteconserven van de oogst 1958. Dit voorstel tot instelling van een informatiecentrum voor de handel in levensmiddelen wordt gedaan in het vakblad voor de de tailhandel in aardappelen, groen ten en fruit, orgaan van de Chr. Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit. De redactie wil wat betreft de opzet van een dergelijk apparaat niet in details treden, daar de handel hiervoor voldoende capabe le figuren heeft. Duidelijk wordt echter gesteld, dat marktonder zoek een integraal onderdeel van de activiteiten van zo'n centrum zal moeten zijn. Het blad hoopt dat deze sugges tie via het spitsroedenlopen door de discussiegang zal groeien tot een meteorologisch instituut voor het gevoelige handelsklimaat. Nog even terugkomend op het recente voorbeeld van de groente conserven schrijft het orgaan, dat de prijsbepaling van de handel, zowel bij inkoop als bij de ver koop achter de werkelijkheid aan liep. wat geresulteerd heeft in een te gebrekkige stimulering van de consumptie, dus in een blijven zit ten met voorraden en verliezen. De handel zag ook te laat dat een bepaalde winstmarge de om- zetsnelheid in de weg stond, tot dat bij de nadering van het nieu we seizoen de sluis geopend werd en de handel geschokt werd door elkaar opvolgende prijsonderbie- dingen. De zelfbediening Rondom de zelfbediening blijkt een sprookje ontstaan te zijn, waaraan De Slager, het vakblad van de federatie van slagerspa troonsbonden, thans een einde wil maken. Het sprookje bestond hierin, dat de economische resul taten van het zelfbedieningsbe- drijf vergeleken bij die van de gewone bedieningszaken, ver bluffend zouden zijn en het zelf- bedieningsbedrijf dan ook een enorme opgang zou maken in Nederland, evenals in het buiten land. Aan dit sprookje wordt een einde gemaakt aan de hand van cijfers die het Economisch In stituut voor de Middenstand heeft gepubliceerd. Vergeleken zijn o.m. 14 zelfbe- dieningsbedrijven met een gemid delde omzet van 224 000 per jaar en 17 gewone bedieningsbedrijven met een jaaromzet van 221.000, groepen van bedrijven dus met ongeveer gelijke omzetten. Om deze omzet te halen waren in de zelfbedieningsbedrijven 4.8 werkkrachten nodig en in de be dieningsbedrijven 4,5 man. Bij de laatstgenoemde bedrijven blijkt dus de personeelsbezetting tegen alle verwachting in nog iets ge ringer te zijn. Wel zijn de totale loonkosten iets hoger (8,3 pet.), tegen 7,2 pet. bij de zogenaamde z.b.-zaken, maar dit verschil schuilt voornamelijk in het ge waardeerde loon van de onderne mer, dat voor de bedieningszaken hoger is gesteld. De netto-winst van de bedie ningsbedrijven bedraagt 17.860 (8 pet.) en van de z.b.-zaken 12.600 (5,6 pet.). Het economisch resultaat van de bedieningszaken blijkt uit te komen op 2.2 pet en van de z.b.-zaken op 1.5 pet. Ook blijkt de omzetsnelheid in de z.b.- zaken lager te liggen dan in de bedieningszaken. Deze cijfers betekenen, aldus het slagersvakblad, dat met de zelfbedienmgszakcn de grootst mo gelijke voorzichtigheid betracht dient te worden. Enige jaren ge leden is een poging gedaan ook de slagers mee te slepen in het avontuur van de zelfbediening. Hiertegen is krachtig stelling ge nomen. Deze waarschuwing is toen verstaan en men heeft zich over het algemeen toegelegd op de versnelling van de bediening. Melk in papier Er blijkt de laatste tijd een ont wikkeling gaande te zijn in de richting van meer in papier ver pakte melk, zo schrijft Ons Melk en Zuivelblad, orgaan van de Prot. chr. Bond van handelaren in melk- en zuivelprodukten. Reeds enige tijd waren er drie melkinrichtingen die zich met de melkverpakking in papier bezig hielden. Thans zijn er nog zes be drijven bijgekomen. De Federatie van Nederlandse Zuivelfabrieken heeft een studie commissie ingesteld en ook het Nederlands Zuivelbureau stelt een onderzoek in naar de mogelijkhe den die er liggen op het gebied van de melkverkoop in papier via gekoelde automaten. De melkhandel is er zich hier bij goed van bewust dat een der gelijke verpakking de verkoop van melk bij andere middenstandsza ken aanzienlijk eenvoudiger maakt. In Amerika heeft de om zet van melk in papier al een be hoorlijke omvang bereikt. In En geland, Duitsland en de Scandina vische landen valt een sterke stij- de papierverpakkingsbedrijver :t stil. Een zeer belangrijk belangrijk gument is hier. dat de papierver pakking de kwaliteit van de melk ten goede komt, namelijk de be scherming tegen het directe dag licht ter voorkoming van de oxy- datiesmaak. Voorts speelt nog een rol dat per 1 januari 1961 voor de melkhandel dc eis zal gelden, dat alle melk afgeschermd dient te zijn tegen licht. Openbare senaatssitting aan de V.U. In een gedeeltelijk geviilde |ün^iev« Woestduinkerk te Amsterdam belegde de senaat van de Vrije Universiteit gistermiddag een openbare zitting ter herdenking van Johannes Calvijn en zijn Academie, die 400 jaar geleden gesticht werd. Een groot aantal hoogleraren, studenten, predikan ten en alumni van de V.U. woon den de herdenkingsbijeenkomst bij. De senaatszitting werd door de rector- magnificus, prof. dr. G. C. Berkouwer, met het domineeswoord geopend, waarna hij de aanwezigen welkom heette. De eerste spreker was de hoogleraar in het kerkrecht, de algemene en de vaderlandse kerkgeschiedenis, prof. dr. D. Nauta. Zijn onderwerp was: „Calvijn en zijn Aca demie in 1559". Prof. Nauta wees erop, dat het jaar 1559 in het leven van Calvijn een hoogtepunt vormde, omdat zijn werk toen een afslui ting vond. In dat jaar verscheen de laatste bewerking T „Institutie" (Adv, MIDDELBARE AKTEN Fran», Duits, Engels en Ned. M.O.A. De kortste en voordeligste opleiding RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus Advertentie Ueedifk! instant pudding 38 ct per pakje Prof. Jonker treedt af als voorzitter afd. Nederland I.G.V. Knapenverenigingen Geref. gemeenten hielden landdag In het kerkgebouw der Geref. Gemeen te te Zeist is deze week onder zeer grote belangstelling de eerste jaarvergadering gehouden van het landelijk verband van knapenverenigingen der Geref. Gemeen ten. Het openingswoord werd uitgespro ken door de landelijke voorzitter, ds. C Hegeman te Genemuiden. Hij wees op de rijkdom van het Pinksterevangelie. Pe- itrus heeft de kinderen niet vergeten in zijn Pinksterpreek. Dat is wel een voor beeld voor de predikanten. Het jaar verslag werd uitgebracht door de heer |C. de Bode te Dirksland. Hij kon op j vooruitgang van het jeugdwerk in de j Geref. Gemeenten wijzen. Ds. H. Rijk- isen te Vlaardingen verzorgde het Bijbeis j onderwerp, dat tot titel had „Demas". In Nauwere ooiitaeten van Hervormde kerk in het Noorden De provinciale kerkvergaderingen van Groningen, Friesland en Drenthe van de Ned. Herv. Kerk hebben met elkaar con tact opgenomen, omdat zij bezorgd zijn over de in het Noorden waar te nemen verplaatsing uit „oude" naar „nieuwe" streken. De veranderde maatschappelijke structuur is er oorzaak van dat tal van jonge gezinnen en goede krachten de plattelandsgemeenten gaan verlaten. In l>< •ut-rk NED. HERV. KERK B^.'oepbaarstelling: J. v. d. Werf. pre dikant vooi buitengewone werkzaam heden (compaswerk), Juliana van Stol berglaan 26, Naarden; J. Rienstra, heen predikant te Beetsterzwaag, de Hervormde pastorie te Schingen. Beroepen te Groningen wijkgemeente 4. vak. C. M. Luteijn); Joh. Grolle Nijverdal. erk. dat hij reeds jong had geschreven, maar dat herhaalde malen GEREFORMEERDE KERKEN erd herzien en uitgebreid. Beroepen te Terneuzen: K. Ubels Ook kan de stichting van de AcademieZwartebroek; tc IJsselmonde-West. L. 1559 gezien worden als een afsluiting! Schuurman te Giessenburg. 1 Nijmegen (vak. wijlen zijn levenswerk. Hij heeft daarin zulk een belangrijk aandeel gehad, dat we met recht mogen spreken over „zijn Academie". Prof. Nauta ging uitvoerig in op de vraag wat Calvijn met zijn Academie wilde bereiken. In de eerste plaats moest zij volgens de spreker voorzien in de praktische behoefte aan predikanten, in het bijzonder voor Frankrijk. Maar daar hield haar taak niet op. Volgens Calvijn moest de Academie ook kunnen opleiden voor andere beroepen. Hij verwierp iedere gedachte als zou er een tegenstelling tus sen evangelie en wetenschap bestaan. Invloed De tweede spreker, prof. dr. H. Smits kamp. hoogleraar in de algemene en vaderlandse geschiedenis van de nieuwe tijd. sprak over de invloed van de Aca demie od Nederland. De hoogleraar constateerde, dat deze invloed blijvend is geweest. Zij werd de moederschool van de Nederlandse univer siteiten, die gedeeltelijk naar haar voor beeld zijn ingericht, hoewel ze alle eigen wegen zijn gegaan In de tweede helft van de zestiende eeuw hebben honderden studenten uit ons land in Genève .gestudeerd. Velen van hen hebben later een leidende rol ge- j zijn tegenwoordige gemeente. speeld in het kerkelijk en staatkundig leven van ons land. In later tijd is het groter en welvaren-Het Ede. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Den Helder: A. H. Agieraak, kandidaat te Amsterdam. Ds. R. J. de Boer met emeritaat Ds. R. J. de Boer. hervormd predikant te Veessen, is voornemens met emeri taat te gaan. Ds. De Boer werd in 1894 te Zwartsluis geboren en behoorde oor spronkelijk tot de Gereformeerde Ker ken. Hij studeerde aan de Vrije Univer siteit en trad in 1926 uit de Geref. Ker ken om predikant te worden bij de Piot. Kerk in Indonesië. Als zodanig arbeid de hij te Padang en te Pematang-Sian- tar. Nadat hem om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend was. kwam hij in Nederland terug en ging over tot de Evang. Luth. Kerk. Hij werd predi kant te Wildervank, vertrok na vijf jaar naar Weesp en was na de bevrijding werkzaam als legerpredikant. Hij was inmiddels overgegaan naar de Ned. inmiddels overgegaan Herv. Kerk en verbond i 1947 s der Nederland het kleine Genève gaani overvleugelen. Het centrum van de calvi nistische wetenschapsbeoefening werd I toen naar Nederland verplaatst en de rollen werden omgekeerd. Prof. Berkouwer sloot de senaatszitting na de beide hoogleraren te hebben be dankt voor hun uitnemende referaten. bisdom de Lutherse kerk Helsinki zal op 1 juli a.s. wor den gevormd. Enige dagen geleden zijn door de predikanten en leden van de kerken in dit nieuwe bisdom drie kandidaten gekozen, die voorgedragen zullen worden aan de President van de Finse republiek die de toekomstige bisschop uit het drietal aanwijst. (Advertentie) Prof. dr. H. Jonker, hoogleraar in de theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, is afgetreden als voorzitter van predi8kantntedAm^te^damrUalTvoör?itt^' benoemd- die de volgende vergaderin! De Nederlands^^fd8 hng^zal 30 mei Yn de aTl^v^a'^tukkeii ^log1 riie?Icon8'188' Keizersgrachtkerk te Amsterdam in alge- De vereadï nrsDrak mèt nadru meuweToorzfuenr\1eierkI0mHen Z Z dit mte^rovmcmal be^aad sleS nieuwe voorzitter kiezen. In de ochtend- hpt hehmid pri Hp versterking vergadering zal de secretaris, dr. J. D. ^rkS leven Sfg Dengerink te Amsterdam, spreken over: KerKeuJK leven- Hoe krijgen de jongeren in uw gezin weet van de geestelijke strijd op leven en dood in Nederlands bezettingstijd? Hoe verlevendigt u uw eigen kennis? Het antwoord geeft: (Zie bespreking pagina 2 Zondagsblad, Zorg dat u tijdig een exemplaar bemachtigt In elke boekhandel voorhanden UITGAVE: N.V. UITGEVERIJ A. ROELOFS VAN GOOR MEPPEL De Here heeft „op Sion een vuur en in Jeruzalem een oven zegt Jesaja in het laatste vers van hoofdstuk 31. Sion is de stad van God van Gods kant bezien; Jeruzalem is de stad van God van de kant der mensen uit bezien; beiden zijn eigenlijk één, maar de zonde heeft in de geschiedenis steeds weer onderscheid gemaakt tussen de twee en zo is Jeruzalem de stad geworden die God heeft verworpen. Het vuur van Sion en de oven van Jeruzalem behoren echter bij elkaar. Het vuur van Sion ligt op het altaar; in Jeruzalem ligt het in de oven. Met Pinksteren zagen we, dat de Heilige Geest met vurige tongen op de discipelen kwam, maar hen tevens vervulde, dus in hen kwam. Het offer van Christus heeft ons offer niet ongeldig gemaakt. Omdat Christus zich opofferde voor ons, vraagt God dat wij ons geven als „een levende Gode welgevallige offerande". Gods vuur moet op ons rusten. Maar als het vuur op ons rust. komt het ook in ons. Een oven verspreidt warmte en God wil, dat wij in de geestelijk zo koude wereld warmte verspreiden en de mensen iets van Gods liefde laten proeven. Maar als Gods vuur niet op het altaar is en op ons rust, dan kan de oven van Jeruzalem niet branden. Als wij niet verteerd worden door liefde voor God, kunnen de mensen de gloed en bezieling waarmee wij vervuld zijn niet zien. Het vuur moet op en in ons zijn. EEN VERWERPELIJK STANDPUNT Congres „Oorlog en vrede vrede", dat in Utrecht wordt i toekomstige i de oorlogvoering kan er. HHHHHI spreken „Toekomstperspectief" In de middagver gadering houdt ir R. Plomp te Zeist een inleiding over: „Onze internationale ont moetingen: een reformatorisch appèl". Chr. hoger personeel vergadert 30 mei Op zaterdag 30 mei zal de Nederlandse Christelijke Vereniging van hoger perso neel in Esplanade te Utrecht haar alge mene ledenvergadering houden. Op het programma staan onder meer een be stuursverkiezing en een voordracht Amerikaans predikant promoveerde te Utrecht De Amerikaanse predikant ds. E, P. Heideman, die tegenwoordig in Canada werkzaam is onder de Nederlandse emigranten, promoveerde gisteren aan de Utrechtse Universiteit tot doctor in de godgeleerdheid. In zijn proefschrift ..The relation of revelation and reason in E. Brunner en H. Bavinck" vergelijkt hij de inzichten deze beide theologen veertiende lustrum van de rooms-, -... katholieke studentenver. „Veritas" HSLtStZ* £2S "aangëfe" is gisteren het onderwerp „Wegen genheden, ter ontkoming aan de dreigende oorlog" behandeld. De inleiders waren luitenant-generaal T. E. E. H. Mathon, prof. mr. B. V. A. Rö- lingh en prof. dr. J. Tinbergen. Luitenant-generaal Mathon. die sprak over het scheppen van een strategisch evenwicht, verklaarde dat de Navo toe heeft bijgedragen, het uitbreken een oorlog te voorkomen. Hij zei, dat een oorlog het uiterste middel is orr een politiek doel te bereiken. Hij stel- a'e met nadruk, dat volstrekte vernie ling en vernietiging nimmer het doel van de oorlog is. Niemand kan, aldus generaal Mathon, echter voorspellen. „Juffrouw Drachmann?' 31 ,,u uuiuuw informeerde Nicolson. In de verste hoek keerde een jonge vrouw zich om en keek hem aan. Haar gezicht bevond zich in hel donker. ,,Ik ben bang maar twee, mijnheer." Ondanks de vermoeidheid in haar stem realiseerde hij zich, dat deze zacht, diep en zangerig was. ,,Bang?" ,,A1 de anderen, die niet konden lopen, zijn van nacht gestorven", antwoordde zij rustig ,,Het wa ren er vijf: zij waren er erg aan toe. En het weer was afschuwelijk." Zij beheerste haar stem niet he lemaal. „Vijf?", herhaalde Nicolson. verbaasd het hoofd schuddend. „Ja. mijnheer." Met haar ene arm drukte zij het kind, dat op het krukje naast haar stond, tegen zich aan terwijl zij het met de andere wat ste viger in zijn deken wikkelde. „En deze kleine hier heeft een verschikkelijke honger en is dpodmoe." Voorzichtig probeerde zij een smerig duimpje uit zijn mond te halen, maar het kind verzette zich daar met hand en tand tegen, terwijl het Nteolsor. met een soort van ernstige gereserveerdheid, bleef aankijken. „Hij krijgt vanavond volop te eten, en zal lekker kunnen slagen", beloofde Nicolson. „Nou, vooruit, ieder die kan lopen, gaat naar de boot. De gezonden het eerst; die kunnen de boot op z'n plaats houden en de gewonden helpen om er in te komen. Hoeveel mensen zijn gewond aan armen of benen, zuster, behalve dan degenen voor wie een draagbaar nodig is?" „Vijf, mijnheer." „Die vijf dan wachten tot er iemand in de boot is om ze te helpen Hij klopte de whiskydrinker op zijn schouder. „U gaat voorop." „Ik?" De man was diep verontwaardigd. „Ik voer hier het bevel, mijnheer, in feite ben ik de kapitein, en die behoort toch altijd het laatste.." door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) ,.U gaat voorop", herhaalde Nicolson geduldig. „Vertel hem wie je bent, Foster", opperde juf frouw Plenderleith scherp. „Dat zal ik wis en zeker doen!" Hij was nu op gestaan en had in de ene hand zijn zware Gladsto- ne-handkoffer, en in de andere zijn half lege fles „Farnholme heet ik. mijnheer. Brigade-generaal Fos ter Farnholme Hij maakte een ironische buiging Tot uw dienst, mijnheer." „Zeer aangenaam." Nicolson glimlachte ijzig. „En nu vooruit!" Achter hem klonk het geamuseerde lachje van juffrouw Plenderleith onnatuurlijk luid in de plotseling ontstane stilte. ..Daar zal je voor boeten, onbeschaamde jonge.." Meteen zweeg hij en deed haastig een stap achter uit, toen Nicolson op hem af kwam. Hij sputterde: ..De traditie op zee: vrouwen en kinderen eerst." „Die ken ik. Laten we dan allemaal op een rijtje aan dek gaan staan om een heldendood te sterven terwijl de muziek speelt wanneer we onder water verdwijnen Ik zeg het je niet nog eens. Farnholme." „Generaal Farnholme. alsjeblieft, jij., jij.." „Je krijgt zeventien saluutschoten, wanneer je overboord wordt gezet", beloofde Nicolson en gaf hem een flinke duw. die hem wankelend in de ar men van de bootsman deed rollen, met zijn tas nog altijd onder een arm geklemd. McKinnon had hem in enkele seconden buiten. Nicolson liet zijn zaklantaarn rondgaan, tot het licht bleef rusten op een in een mantel gehulde ge daante, die ineengedoken op een kooi zat. „Hoe staat het met u?", informeerde Nicolson. „Bent u gewond?" „Allah is goed voor degenen die hem liefhebben." Het was een zware grafstem. De man met zijn diepliggende ogen boven een arends neus stond waardig op en trok zijn zwarte muts stevig over de oren. „Ik ben niet gewond." „Goed. Dan bent u nu aan de beurt." Het licht van de zaklantaarn gleed verder en bescheen ver volgens een korporaal en twee soldaten. „Hoe staat het met jullie, jongens?" „O, we maken het best." De tengere, donkere korporaal, die ietwat verbluft-wantrouwig had zitten staren naar de deur waardoor Farnholme net was verdwenen, keek op en grijnsde tegen Nicolson, on danks zijn met bloed doorlopen ogen en zijn geel bleek. koortsig gezicht. „Wij zijn de geharde zonen van Albion. In prima conditie." „Liegen kan je", constateerde Nicolson geamu seerd. ..Maar vooruit dan maar Varmier. wil jij even zorgen dat ze in de boot komen? Laat ze erin springen wanneer de boot op een golf naar boven komt tot vlak bij het dek het scheelt nau welijks een meter. En bind ze voor alle zekerheid een boeglijn om het middel. De bootsman helpt wel Hij wachtte, tot de brede rug van de man met de mantel door de deur was verdwenen, en keek toen juffrouw Plenderleith, vlak naast hem, nieuws gierig aan ..Wat is dat voor een man, juffrouw Plenderleith?" „Een mohammedaans priester van Borneo", ant woordde zij met minachtend opgetrokken lippen. „Ik ben vroeger vier jaar op Borneo geweest. Alle ri- vierschuimers, waar ik ooit van heb gehoord, wa- i mohammedanen." (Wordt vervolgd; Prof. Röling noemde het grootste ge vaar van het ogenblik de koude oor log. Een atoomoorlog tussen het Sow- jetblok en de atlantische gemeenschap zou, zijns inziens, een laatste broeder twist zijn waaraan de blanke bescha ving ten onder zou gaan. •De Westerse politiek om een derö'e we reldoorlog te voorkomen, die een be wapeningswedloop heeft meegebracht, leidt, naar menselijke ervaring, tot de oorlog, die men vermijden wil. Prof. Röling zei, dat de huidige situatie be vordert, dat een plaatselijk conflict (bijvoorbeeld een opstand in Oost- Duitsland) op een derde wereldooilog uitloopt. De gevaarlijkste drijfveer in de huidige situatie is, naar de mening van prof. Röling, het wederzijdse wantrouwen en de wederzijdse angst. Hij verklaarde, dat Rusland naar het Westen een op angst gebaseerde militaire verdedi- gingspolitiek voert en naar het Oosten een op machtsuitbreiding gerichte ideo logische en economische veroverings politiek. Het Westen behoeft echter de Russische ideologie en de economi sche agressie in Afro-Azië niet te vre zen. als het alle krachten inspant om deze sowjetisering te voorkomen, ai- dus prof. Röling. Hij wees er voorts op, dat het gevaar dreigt dat de Navo verstart in een strikt militaire opvatting, die zich slechts laat leiden door overwegingen van de militaire machtsverhouding. Prof. Tinbergen sprak tenslotte over het wegnemen van de economische tegen stellingen. Hij ging er van uit, dat het verzachten van de economische tegen stellingen een bijdrage tot de vrede kan betekenen. De economische tegen stellingen tussen de communistische en niet-communistische landen zijn van ideologische aard: men heeft ver schil van mening over wat het beste economisch stelsel is. Prof. Tinbergen zei. dat deze tegenstelling vaak wordt overdreven. Jaarvergadering C.B.C. De Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale zal op 8 en 9 juni in het Kurhaus te Scheveningen haar algemene vergade ring houden onder leiding van de heer C. van Baren uit 's-Gravenhage. Behalve de behandeling van verschillende huis houdelijke zaken staan drie referaten op de agenda. Op 8 juni zal de heer Rool- vink, secretaris van het C.N.V. spreken over: „Sociale en economische aspecten van deze tijd". In de ochtendvergadering van 9 juni zal ir. W. J. Boot, bedrijfs leider van de N.V. Van der Heem te Voorburg, het vraagstuk der automatise ring behandelen. In de slotvergadering van 9 juni zal dr, H. J. Langman, Her vormd predikant te Amsterdam, spreken over: „Koperen schilden". JN haar program van 1946 erkent de Partij van de Arbeid „het innig verband van personen en groe pen tussen levensovertuiging en po litiek inzicht". Doch zij „verwerpt principieel en voor de tegenwoordige verhoudingen ook praktisch de orga nisatie van het politieke partijlevcn op de grondslag der godsdienstige belijdenis (antithese)". In dezelfde geest spreekt het in 1947 vastgestel de program. Dit standpunt achten wij onhoudbaar. Over de gebrekkige formulering zwijgen wij. Wat men zeggen wil, is duidelijk. Het komt vrijwel overeen met hetgeen van meer dan één zijde tegen partijorganisatie op principieel- christelijke grondslag werd en wordt aangevoerd. Banning, een van de geestelijke lei ders van de Partij van de Arbeid, heeft echter erkend, dat in socialis tische kringen te weinig beseft wordt, dat veler keus op politiek gebied ten slotte bepaald wordt door hun diepste levensovertuiging. En tevens had hij er een oog voor, dat het calvinisme, op grond van zijn zondeopvatting, wel bezwaar moest maken tegen de socialistische beschouwingen over de eigendom. Hij had hierin volkomen gelijk. Wanneer de staat.beschikt over alle gronden, over alle belangrijke onder nemingen, dan is het gevaar groot, dat van die geweldige macht mis bruik wordt gemaakt, dat ook de geestelijke vrijheden niet geëerbie digd worden. Dc vrees daarvoor be hoeft niet gekoesterd te worden, wanneer de zonde niet ook de macht hebbers tot tyrannieke daden zou kunnen verleiden. Maar de christen weet, dat de zonde met ons mee zou gaan, ook in een socialistisch geor ganiseerde maatschappij. Alle con centratie van politieke en economi sche macht is niet zonder ernstige bedenking. Het is een niet te loochenen feit, dat over de leidende staatkundige begin selen en over de wenselijke sociale orde verschillend wordt gedacht. En dat verschil vindt vooral zijn grond hierin, dat niet allen in de weleer gekerstende landen de openbaring Gods in natuur en Schrift aanvaarden als hèt licht, ook op staatkundig en sociaal-economisch terrein. De al dan niet aanvaarding van het gezag der openbaring beslist over iemands principieel oordeel over oor sprong ei) karakter van het over heidsgezag, over de bron van het recht, over de verhouding tussen volk en overheid, over de grenzen der overheidsmacht, over de normen waardoor de overheid bij de vervul ling van haar taak is gebonden. Naar christelijk belijden is de overheid „dienaresse Gods, ons ten goede". Wie bij de Schrift leeft, ziet het ge zag rusten op een onwankelbaar, immers door God en onder Zijn lei ding gelegd, fundament. Maar hij weet tevens, dat aan de overheids macht grenzen zijn gesteld. Dus ook aan de gehoorzaamheid. Men moet Gode meer gehoorzamen dan de mensen. Herhaaldelijk hebben de overheden In de loop der historie misbruik van hun macht gemaakt. In onze tijd ge beurt dit in de communistische landen op grote schaal. Zij matigen zich zelfs gezag aan over de kerk, eerbiedigen niet de consciëntie van hun onder danen, laten de ouders niet vrij in de geestelijke opvoeding van hun kin deren. Wij leven in een tijd, waarin zowel het gezag wankelt als de rechten van de volken worden vertrapt. In zulk een tijd is het meer dan ooit nodig, dat de belijders in de vrije landen zich organiseren en hun invloed op het volksleven trachten te versterken. Gevaren dreigen ook in de staten waarin communistische groepen nog geen betekenende positie verkregen. Hetgeen wij zo nu en dan horen ver kondigen over huwelijk en gezin, over echtscheiding, over schuld en straf, moet ons wel waakzaam maken. Wij erkennen, dat in concreto over de grenzen der overheidsbemoeiing soms verschil van inzicht kan bestaan ook onder degenen die van dezelfde christelijke grondprincipes uitgaan. Maar allen leven toch in de overtui ging, dat er grenzen zijn. De overheid mag zich niet vergrijpen aan de men selijke persoonlijkheid. Zij behoort in het gezin, in de kerk, in weten schap en kunst, in onderwijs en be drijfsleven, levenskringen te zien, waaraan God een eigen aard en taak heeft gegeven. Door de zonde, door gebrekkig inzicht in dc situatie waar in men verkeert, is het telkens weer noodzakelijk, dat de overheid hier ingrijpt en regelen stelt. Velerlei nood en gemis aan initiatief kunnen de overheid nopen om steun te ver lenen, om het zwakke te beschermen en op te heffen. Wij staan niet op het standpunt, dat de overheid geen lei ding aan het economisch leven zou mogen geven, wanneer de omstandig heden, beïnvloed bijvoorbeeld door maatregelen, elders genomen, dit wenselijk of zelfs onvermijdelijk ma ken. Misstanden die om correctie roe pen kunnen tot het geven van lei ding noodzaken. Maar de bemoeiingen behoren toch als einddoel te hebben, dat het le ven in de kringen niet wordt vernie tigd, dat het verantwoordelijkheids besef niet wordt ondermijnd, dat al les weer kan gaan funtioneren naar zijn aard. Hoe ver de overheidsbemoeiing in concreto kan en mag gaan, kan niet precies voor alle tijden worden vast gesteld. Veel hangt hier af van het cultuur- en ontwikkelingspeil der be volking, van haar initiatief. Ook de buitenlandse verhoudingen, de inter nationale overeenkomsten, kunnen hier van betekenis zijn. Maar het so cialistische principe, dat leidt tot ee*. bijzondere voorkeur voor zo ver mo gelijke staatsbemoeiing, tot het wan trouwen in particuliere activiteit, ook tot een schier onfeilbaar achten van de staat, moet met kracht bestreden worden. Wij zijn burgers van een constitutio nele staat. Kan iemand nu ontken nen, dat voor de ontwikkeling van het staatkundig leven de vorming van partijen een vereiste is? Immers neen. En wat is nu meer natuurlijk en logisch dan dat zij die ook op maatschappelijk en staatkundig ge bied het gezag van Gods openbaring erkennen, die daaruit normen menen te mogen afleiden, zich verenigen, in eigen organisaties? Het is dan ook onbegrijpelijk, dat de Partij van de Arbeid principieel ver oordeelt „partijvorming op de grond slag der godsdienstige belijdenis". Hoe kan men het euvel duiden, dat een partij ook op politiek gebied be lijdenis doet van haar onderwerping aan de openbaring Gods, dat zij ver klaart naar het Woord Gods te wil len luisteren? Zij treedt met die be lijdenis thetisch op. Wel moet zij zich uiteraard antithe tisch verweren tegen degenen die aan deze belijdenis, althans op staatkun dig terrein, geen gezag toekennen. Men stoot zich meermalen aan dit optreden van de christelijke staat kundige en sociale organisaties. Men meent, dat daarmee ook een oordcel wordt uitgesproken over het persoon lijk geloof en het persoonlijk leven van degenen, die niet tot de christe- lijk-georganiseerde groepen behoren. Maar dat is een misverstand. Over het persoonlijk geloof van een ander mag niet geoordeeld worden, tenzij hij zelf zijn godsdienstige overtuiging openlijk uitspreekt. Het kost ons geen moeite om te er kennen, dat er onder degenen die zich voegen bij andere zich liberaal of socialistisch noemende groeperingen ernstige christenen zijn. Wij menen alleen, dat zij uit hun belijdenis niet de voor de hand liggende consequen tie trekken. Er kunnen allerlei mis verstanden zijn. Soms ook het moet als schiild worden beleden omdat dezerzijds niet steeds de juis te houding is aangenomen. Maar dat alles kan ons niet verhin deren om partijvorming op positief- christelijke grondslag noodzakelijk te achten. Ook vooral wanneer wij let ten op heel de ontwikkeling van het moderne leven. Dit standpunt is niet onverenigbaar met tijdelijke samenwerking, waar mogelijk en in 's lands belang wense lijk. In de laatste tijd zijn er evenwel verschijnselen die samenwerking met de Partij van de Arbeid belemmeren. Zij zijn niet alleen op te merken in de sociaal-economische sfeer, maar ook in andere sectoren van het staatkundig leven. Men denke bij voorbeeld aan de houding der partij inzake Nieuw-Guinea. Naarmate ten aanzien van vraagstukken als de de fensie in Navo-verband en de ge dragslijn, door de vrije landen aan te nemen tegen de Sowjetregering, verkeerde invloeden zich laten gel den, moet bovendien de samenwer king op steeds meer bezwaren af stuiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2