Jdieumc £ciitsrf)e (üiHirnnl Werktijdverkorting niet op te korte termijn Sjah van Iran vertrokken PSALM till Kritiek op denkbeelden van Chr. vakverbond Socialisten protesteren tegen huwelijk in Rome Chroesjtsjef zet een stok achter de deur KOELKAST ZATERDAG 23 MEI 1959 Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Fam-'llebeiichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 5893o Directie: F- DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stttntwastfcfj is gfjebleuen tnyn hert ia ttgfjenspoet" Veertigste jaargang no. 11569 25 JAAR GELEDEN Thomas Masaryk Zie pagina 9 Werk geversverbond waarschuwt Toen gezagvoerder John Waterman de vier motoren van de Vickers Viscount, de EP-AHA liet draaien en tweede be stuurder Clifton Olsen toestemming kreeg om van het platform weg te taxiën naar de kop van baan 85 op Schiphol, boog Z.K.M. Mohammed Reza Sjah Pahlevi zich dicht tegen het ovale venster achter in het toestel Met beide handen groette en dankte hij nogmaals op enthousiaste wijze koningin Juliana en prins Bern- hard voor de ontvangst in ons land. Het officiële gedeelte van het bezoek van de Sjah van Iran aan Nederland was daar mede ten einde. De beide nationale -• daards werden door de bemanning het vorstelijke vliegtuig binnen de stuur hut getrokken en om 10.25 uur ronkte de Viscount, snel stijgend, langs de ge bouwen van Schiphol, richting Eind hoven. Om 9.55 uur was de stoet met een ere- escorte van acht motorrijders voor en eenzelfde aantal achter de zes auto's op de Amsterdamse luchthaven aangekomen. De vorsten en hun gevolg reden tussen de opstelling van de erehaag der Ko ninklijke marechaussee en het ere-esqua- dron van de Koninklijke luohtmaoht door naar de intercontinentale wachtkamer, waar zij werden ontvangen door de bur gemeester van Haarlemmermeer mr. G. C van der Willigen en de directeur van de N.V. Luchthaven Sohiphoi. de heer U. F. M. Dellaert. In de Ica-wachtkamer nam de Sjah op ongedwongen wijze afscheid van ver- Beter middel dan penicilline Tsjechos'lowaklje heeft de ontdekking bekend gemaakt van een nieuw krachtig antibiotisch middel, gemaakt uit hennep. Het officiële persagentschap deelt mee. dat het middel, dat experimenteeel ge maakt werd, in vele gevallen doeltref fender blijkt te zijn dan penicilline en strep tomycine. Tsjechische geleerden, die het nieuwe middel geprobeerd 'hebben, hebben vast gesteld, dat het bijzonder krachtig werkt bij de behandeling van beendertubercu- lose, diphterie en verschillende ontste kingen, die de neiging hebben pus af te schelden. Weer zwemmen in Zuid-Holland De farmaceutisch inspecteur van de volksgezondheid in Zuid-Holland heeft het advies om in verband met de opge treden vissterfte het zwemmen in water te vprhieden, met ingang heden ingetrokken. (Van onze sociaal-economische redactie) T^EN ALGEMENE WERKTIJDVERKORTING mag niet te vroeg worden L-J gerealiseerd. Dit nou namelijk het gevaar voor een terugslag in houden: beperking van de produktie en in vele gevallen een verhoging van de produktiekosten. Aldus waarschuwt het Centraal sociaal werk geversverbond in zijn vandaag verschenen jaarverslag, waaruit voorts de volgende punten naar voren springen: j Het is raadzaam, de ombuiging van het loonbeleid in 1959 naar eer vrijere loonpolitiek beperkt te houden. 2 Het verdient aanbeveling de compensaties voor de komende huur verhoging te zijner tijd om te zetten in gezinsbijslagen van blijvende aard. 3 De denkbeelden van het C.N.V. over medezeggenschap in de onder neming worden niet reëel genoemd. Het zou ernstig moeten worden be treurd, aldus 't jaarverslag van 't Ver bond, indien in afwijking van de dui delijke unaniem gegeven uitspraken van de Sociaal-econ. raad, de werk tijdverkorting in het Nederlandse be drijfsleven anders dan geleidelijk en ook daar waar de omstandigheden deze maatregel niet zouden motive ren, zou worden toegepast. Een derge lijke ontwikkeling zou alleen maar kunnen leiden tot een beperking van de produktie en in zeer veel gevallen tot een verhoging van de produktie kosten. In afwachting van een regeringsbe-' beslissing, meent het Verbond, dat bij overleg over deze werktijdverkorting de door de S.E.R. gestelde voorwaarde (al leen wanneer er een extra stijging van de produktiviteit tegenover staat) strikt dient te worden geïnterpreteerd. Dit houdt in dat voorshands slechts onder nemingsgewijze de mogelijkheid van rktijdverkortdng kan worden overwo- i en dat van geval tot geval moet worden nagegaan welke maatregelen kunnen worden getroffen om die extra produktiviteit teweeg te brengen. Pro- dukitiviteitsverhogingen welke het ge volg zijn van investeringen, dienen daar bij buiten beschouwing te blijven Wordt met inachtneming van de door de S.E.R. gestelde voorwaarden tot in voering van de werktijdverkorting be sloten, dan dient deze verkorting met ten hoogste één uur per week met het oog op de nodige voorbereiding niet eerder dan pér 1 januari 1960 te worden doorgevoerd. In die gevallen, waar vast staat dat de te bereiken produktiviteits- winst werkelijk opweegt tegen het ont stane produktiviteitsverlies, meent het Verbond dat bij wijze van uitzondering tegen een verkorting ineens met drie uur per week geen bezwaar behoeft te be staan, mits dit niet geschiedt voor 1 januari 1961. LOONPOLITIEK Het Verbond acht het raadzaam de ombuiging van het loonbeleid in de richting van een vrijere loonpo- „Gevoel van onbehagen in Belgi'e' DE BELGISCHE socialistisch partij heeft gisteren een ver klaring uitgegeven, waarin er hij de regering op wordt aangedrongen, er op toe te zien dat aan het sluiten van het kerkelijk huwelijk tussen prins Albert en de Italiaanse prinses Paola, dat te Rome zal plaatsheb ben, een burgerlijke voltrekking in België voorafgaat. De socialisten, die in de oppositie zijn, noemen het huwelijk van de Kroonprins een politieke aangelegenheid die het ge hele Belgische volk aangaat. „De natie heeft het recht van de Kroonprins te verwachten dat hij de geest der Belgi sche staatsinstellingen zal eerbiedigen, door in zijn land het burgerlijk huwelijk te sluiten, zoals dat door de grondwet en de wetten van België wordt voor geschreven", zo verklaren zij. De verklaring vervolgt: „Indien de koninklijke familie anders handelt, zal z.ij geen bijdrage leveren tot versterking van de banden tussen haar en het Bel gische volk." Op alle socialistische parlementsleden en op de leden van de socialistische or ganisaties is door het partijbestuur een beroep gedaan, zich tot nader order te onthouden van het aanvaarden van taken bij de regelingen voor het kroonprinse lijk huwelijk. Ook verzoekt het hen, geen zitting te nemen in comité's die bij dergelijke regelingen betrokken zijn, of die zich bezig houden met het inzamelen van gelden voor het aanbieden van ge- JORDAANSE STAFCHEF GEARRESTEERD Uit gewoonlijk goed ingelichte bron ii Londen wordt vernomen dat de stafchef van het Jordaanse leger, generaal-majoor Sadig Sjerar, op 17 mei in Amman in ar rest is gesteld. Hij zou verdacht worden van medewerking aan een pro-Egyptische samenzwering. schenken. Het bestuur wijst ten slotte op een gevoel van onbehagen dat onder het Belgische volk zou zijn ontstaan doo: de gang van zaken. lifciek te beperken. Uit een oogpunt van verruiming der bestedingen in 1959 is slechts plaats %'oor maatregelen van zeer beperkte strekking, die de loonsom per werknemer kunnen beïnvloeden. Ak koord wordt gegaan met zodanige Ioon- wijzigingen, dat een zekere vrijheid wordt gelaten ten aanzien van enige afrondin gen en aanpassingen in verband met de in een bedrijfstak meest wenselijk ge achte loonstructuur. Bij overleg over de kwestie van de a' dan niet verwerking van de huurbijslag van 1 augustus 1957 in de lonen, was het bestuur van het Verbond aanvan kelijk van oordeel, dat aan de handha ving van deze bijslag de voorkeur diende worden gegeven. Tijdens de voorberei ding van het S.E.R.-advies werd er even van de zijde van het Verbond toch ingestemd, dat de aanvankelijk in het vooruitzicht gestelde verwerking van de huurbijslag 1957 dit jaar mogelijk zon orden gemaakt. Ten aanzien van de huurcompensatïes i de vorm van bijslagen voor de nog komende huurverhogingen werd evenwel het standpunt ingenomen dat het aan beveling zou verdienen deze te zijner tijd m te zetten In gezinsbijslagen van bill ende aard. MEDEZEGGENSCHAP Ook de denkbeelden van het Christe lijk nationaal vakverbond over de me dezeggenschap in de onderneming, heb ben de aandacht gekregen in het jaar verslag, waarvan gezegd wordt dat 70 niet reëel te noemen zijn. De door een C.N.V .-commissie voorgestelde tripartite raad van beheer van een n.v. (samen gesteld uit leiding, kapitaalverschaffers en werknemers) met bevoegdheden op het gebied van produktieomvangbepa- ling, kapitaaluitbreiding, winstverdeling, financiële resultaten en wijzigingen in de personeelssterkte, wordt in het ver slag irreëel genoemd. Die raad zou naar de mening van het Verbond in de prak tijk niet werken. De vraag zou namelijk zijn hoe men zich de gezagsverhoudingen tussen leiding en werknemers moet voor stellen, als het werknemersdeel van de beheersraad uit het personeel wordt ge- recruteerd. De ene dag is de één de baas van de ander en de volgende dag is hel omgekeerd, aldus het jaarverslag. Met dergelijke verhoudingen valt naar inzicht van het Verbond onmogelijk werken. Ook de door de C.N.V .-commissie vc gestelde beroepsinstantie voor de raden van beheer, die uitspraak kan doen in dien in zo'n raad moeilijkheden ontstaan, lijkt het Verbond van een aanvechtbare constructie. De verantwoordelijkheid bij grote beslissingen, zoals het stilleggen van een bedrijf, zou dan volledig bij die beroepsinstantie komen te berusten. Hoe (Vervolg van pagina 5) MET GOD ZULLEN WIJ KLOEKE DADEN DOEN" Alleen Herter en Gromyko blijven liet weekeinde in Genève DE WESTELIJKE TROEPEN zullen niet lang in West-Berlijn blijven, als de besprekingen te Genève mislukken. Dit heeft Chroesjtsjef verklaard in een gesprek met de Westduitse ambassadeur te Moskou, Kroll. De Sowjetunie zal dan een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland sluiten. Toen Kroll vroeg, wat Moskou zal doen om de Westelijke strijd krachten uit Berlijn te krijgen, zou Chroesjtsjef hebben geantwoord: „Dat is mijn geheim". De Rus sprak met een delegatie de wereldfederatie van geleerden o stopzetting van kernproeven en zou h Dit moet een van de mooiste momenten uit scheepsbouwer C. Verolme's succesrijke leven zijn geweest: na de tewaler- lating door prinses Margriet van de Perzische tanker Mo- hamed Reza Shah bracht hij gisteren een dronk uit op de behouden vaart van het schip. Om het tafeltje v.l.n.r. de Ko ningin, vice-admiraal A. de Booy (onderdirecteur Verol- me), minister Beerman (met zonnebril), de Sjah, burge meester Aschoff van Rozen burg, de Prins en prinses Margriet. (Verslag op pagina 5) Inmiddels liet zijn woordvoerder In Genève. Gromyko, weten, dat de Sowjet unie belang stelt in vier aspecten van het westelijk plan inzake Duitsland, te weten: een nieuwe regeling voor West- Berlijn, een niet-aanvalsverdrag tussen Oost en West, vorming van een gemengde West- en Oostduitse commissie, die de beide Duitsianden dichter bijeen moet brengen en de vorming vaa een Midden- europese zone met beperkte bewapening. Zijn verklaringen en de door hem ge volgde gedragslijn, wijzen er duidelijk op. dat het Kremlin er naar streeft beperkte resultaten te bereiken die een topconfe rentie mogelijk moeten maken. De Amerikaan Herter legde er gisteren nogmaals de nadruk op. dat de hereni ging van Duitsland en conditio sine qu non van de westelijke voorstellen is. De Westduitse minister von Brentano verklaarde na een gesprek met zijn Fi se collega Couve de Murville op een pers conferentie, dat erkenning van de juridi sche positie van de westelijke mogend heden in Berlijn, een voorwaarde is vooi het houden va neen topconferentie. Alle ministers, behalve Herter en Gro myko, hebben Genève voor een lang weekeinde verlaten. Het is niet bekend of de beide ministers, die achtergebleven zijn, elkaar voor maandag als de con ferentie wordt hervat nog zullen ont moeten. De Britse minister Selwyn Lloyd vatte de stand van zaken bij aankomst in Londen als volgt samen: .,Ik hoop dat we thans aan het eind van het begin zijn ge komen". Vermelden we nog. c generaal Hammerskjöld van de Verenig de Naties, gisteren een gesprek van een uur heeft gevoerd met president Eisen hower. Over het besprokene is niets be kend, maar vermoedelijk heeft Hammer skjöld de president ingelicht over zijn plannen om de Ver. Naties een meer ac tieve rol te laten spelen in het overleg tussen Oost en West. dat thans aan d gang is. Gen. Motors bouwt kleine wagen Ook General Motors heeft thans aange kondigd, dat zij met een kleine en lichte wagen model-1960 op de markt zal komen, de zogenaamde Corvair, die geheel nieuwe eigenschappen zal hebben. De plannen zijn nog met een waas van ge heimzinnigheid omgeven, doch te Detroit doen krachtige geruchten de ronde, dat de Corvair een geheel aluminium- erin zal hebben. Ford kondigde reeds een kleine Falcon ian en Chrysler een kleine Valiant, die noeten concurreren tegen de Europesi nodellen en de Rambler van Americar Motors en de Lark van Studebaker. Een kleinood van David, tot lering; toen hij de J Arameeërs van Mesopotamië en de Arameeërs van Zora had bestreden, en Joab op de terug-j tocht de Edomleten in het Zoutda] had ver slagen, twaalfduizend man. O God. Gij hebt ons verstoten. Gij hebt ons verbroken, Gij zijt verbolgen geweest; herstel ons Gij hebt het land doen beven en barsten; heel zijn scheuren, want het wankelt. Gij hebt uw volk harde dingen doen zien. Gij hebt ons bedwelmende wijn doen drinken. Gij hebt hun die U vrezen, een banier gegeven, om zich bijeen te scharen vanwege de boogschutters, opdat Uw geliefden ten strijde toegerust zijn. Geef overwinning door Uw rechterhand en antwoord ons. God heeft gesproken in Zijn heiligdom. Ik wil juichen, ik wil Sichem verdelen, het dal van Sukkoth uitmeten. Mij behoort Gilead en mij behoort Manasse, Efraïm is de schutse van mijn hoofd, Juda is mijn heersersstaf; Moab is mijn wasbekken, op Edom werp ik mijn schoen, over Filistea juich ik. Wie zal mij naar de versterkte veste brengen, wie zal mij naar Edom geleiden Zijt Gij het niet, o God, die ons verstoten hadt; zult Gij, o God, niet uittrekken met onze heerscharen Bied ons hulp tegen de tegenstander, want mensenhulp is ijdel. Met God zullen wij kloeke daden doen, want Hij Zelf zal onze tegenstanders vertreden. Ets Ria Exel HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Oslo Kopcnh Parijs Bordeaux Grenoble Nice ZZW WZW windstil Koop nu een bij reeds vanaf 198.— deYLCe, Kurkdroge mei duurt voort (Van c erkundige medewerker) Er is nog geen einue in zient van de droogteperiode die in grote delen van ons land nu al bijna drie weken duurt. Van daag werd in De Bilt het normale aantal uren zon voor de hele meimaand (nl 210 uren) al gepasseerd. Het komende weekeinde zal zonnig blij ven doordat de oostenwind zeer droge lucht blijft aanvoeren Warmer wordt het niet, zodat het kwik in de middag even boven twintig graden celsius komt. Vooral nan zee is het bij deze oosten wind en in de zon zeer aangenaam. Depressies zijn op grote afstand waar te nemen maar zullen er bij een luchtdruk verdeling als de huidige ook de eerst komende dagen niet in slagen enige natigheid in ons land te brengen. Zonnig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en zonnig weer met ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag: matige, af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) Zondag: zon 4.35-20.39; onder 6.39 uur. Maandag: zon 4.34-20.40; onder 7.44 uur. Op 29 1 op 22.41, 1 op 23.31,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1