Europa één DE OUDE BIG BEN, HONDERD JAAR Nederlanders in de sprong naar de vrijheid Zelfkwelling PUZZEL VAN DE WEEK ER UIT GELICHT m n a B e ZONDAGSBLAD ZATERDAG 23 MEI 1939 het eerst van ons leven in Wekenlang hadden we ons op dese reis verheugd, want van het ogenblik af, dat we in onze prilste jeugd de boeken van de onver getelijke Dickens hadden verslon den, had de stad ons al geboeid. Londen was teen nog in alle opzichten het hart van de wereld en Downingstreet 10 het centrum, van waaruit in feite alle werelddelen werden geregeerd en alle zeven zeeën be heerst. Een heer, Londenaar van geboorte, had ons laten weten, dat het hem een genoegen zou zijn ons rond te leiden en ons in kennis te brengen met de, zoals hü schreef, enige geschiedenis, die belang wekkend genoeg is om te kennen, nl. die van het Britse Imperium. Hij stond aan de trein toen we arriveerden aan Liverpool Street Station. Dat was, als we ons niet vergissen, nog vóór negen uur in de morgen. De dag was maar nauwelijks begonnen. De straten waren overvol van jachtende mensen. De winkels openden hun deuren en op de kantoren werden de eerste brieven gedicteerd en begonnen de schrijfmachines te ratelen. We waren sterk onder de indruk, en we weten nog, dat we pathetisch uitriepen: „Wat een wereld.'". De heer, die ons opwacht te, zei plechtig: „Nee, dit is de wereld!". En toen nam hij ons mee naar de indrukwekkende Parliament Buildings en toen we daar aankwamen begon net de machtige Big Ben zijn sonore stem te laten horen, en de heer hief de wijsvinger en zei: „Zolang dtt_ ge luid in de wereld zal klinken, zal de wereld blijven bestaan". We herinneren ons dat nog al lemaal als de dag van gisteren. Eerst veel later hebben we be grepen. dat de heer met de wereld Engeland bedoelde en dat voor hem Engeland de wereld was We hebben dit deze week rustig zitten overdenken, toen we hoor den, dat het aan het einde van deze maand honderd jaren gele den zal zijn, dat die oude Big Ben voor het eerst zijn bronzen stem liet galmen. IB- bonoU& Dag en nacht Sinds we voor het eerst van ons leven in Londen waren, heb ben we wel duizenden keren naar de Big Ben geluisterd. In Londen, en thuis, door de radio. Op 31 december 1923 begon de B.B.C. de stem van de Big Ben uit te zenden. En veertig malen per dag kunt ge hem nu door uw radio horen, bij dag en bij nacht, in hitte en kou, in tijden van oor log en in tijden van vrede, en waar ge u ook in de wereld be vindt. Overal en altijd, dat ver trouwenwekkende geluid en dat moedgevende lied: „All-through- this-hour. Lord-be-my-guide; and- by-Thy-power, No-foot-shall-slide". „Wees Gij mijn gids. Heer. in het komende uur. Door Uwe kracht zal onze voet niet struike- len". Over de Big Ben zou een boek zijn te schrijven. Zijn geschiede nis is belangwekkend. Big Ben is een hoofdklok van 13 ton, omge ven door vier lichtere klokken. Merkwaardig is, dat de hoofdklok is gebarsten. En om de barst te stuiten is aan het eind van de snede een gat geboord. Voor het publiek Is Big Ben een geheel met de enorme wijzerplaat van de St. Stephen's toren, waarin hij is opgehangen. Elke wijzerplaat heeft een doorsnede van ruim ze lfstand af van 160 kir Slechts enkele malen is het voor gekomen, dat de klok achterliep, rn dat was toen het zwaar sneeuw de. en toen een grote groep spreeuwen zich op de juist hori zontaal staande wijzer had gezet. Er is lang gezocht naar een naam voor de klok. Maar een goede, passende naam was niet te vinden. En tegen zijn wil werd Sir Benjamin Hall, in 1659 eerste commissaris van Engelands raad voor publieke werken de naam gever. Sir Benjamin was een zwa re. omvangrijke man en had een echte stentorstem. Het verhaal gaat, dat op een lome zomerdag, één van de raadsleden moe. van het denken, spottend uitriep: „Noem hem Big Ben". En dat is het geworden. Halve penny Het gelijklopen van J^et uur werk wordt nog altijd verzekerd op dezelfde manier, zoals dat tientallen jaren geleden ook al gebeurde, nl. met halve pen nies. Elke halve penny meer of minder op het klokkegewicht maakt een halve seconde ver schil uit per etmaal. De toren is geen lift rijk en daarom moet de klokkewachter, Charlie King, ge regeld 292 treden beklimmen om een halve penny aan het gewicht toe te voegen of om een hal ve penny er af te halen. Twee- lal per dag telegrafeert Big servatorium te Greenwich l. daar wordt de heer King telefo nisch opdracht gegeven hoeveel halve pennies hij moet opleggen of afnemen. Die oude Big Ben is in de Big Ben bij avond jongste oorlog voor miljoenen in de wereld het symbool geweest van de vrijheid. Zolang zijn stem in het verborgene beluisterd, zou klinken, zou ,,de wereld blijven bestaan". En zijn stem bleef klin ken. Zelfs door de hevigste bom bardementen heen. De zwaarste luchtaanvallen hebben Big Ben nooit het zwijgen kunnen opleg gen. Echter zijn stem werd uit gezonden van grammofoonplaten als voorzorgsmaatregel. Want de Britse regering vreesde, dat de kwaliteit van het geluid de Duit sers zou %ertellen welke weersge steldheid er op dat ogenblik in Londen heerste. Heer in het verkeer Een Zweedse automobilist, die in Londen een kras had gemaakt op een geparkeerde auto. depo neerde twee briefjes in de bescha digde wagen. In het ene, dat met de hand was geschreven, bood hij zijn verontschuldiging aan met de mededeling, dat hij niet op de eigenaar had kunnen wachten om de schade te vereffenen. Het tweede was een bankbiljet van vijf pond sterling (ruim 55.-.) ter vergoeding van de schade. We hebben dan dezer dagen vertellen, welke schuld, wij als gelezen, dat de Duitse jeugd op Duitsers, tegenover de wereld de scholen niet wordt onderwe- op ons hebben geladen. Opdat zen in de jongste geschiedenis, zij daaruit lering trekke' en er rijn velc, "u"s"\We hebben dit erg mooi geVon- zich daarover opwinden en boos {jen van QUjtse ingezonden maken. Zij weet daarom niets stukkenschrijver. Hoe meer lering van Hitler en van Himmler, er WOrdt getrokken uit de geschie- niets van de concentratiekam- denis. hoe beter dat voor de we- pen e n de gaskamers, niets reld is, geloven we. Maar dat van de strijd in Warschau en het bombardement op Co ventry, niets van wat jaren tussen 1939 en 1945 in Europa is gebeurd. ,,Het wordt tijd", zo schreef een vooraan staande Duitser in een krant, ,,dat wij onze jeugd openhartig Over de landgenoten, niet alleen van toepassing op de Duitsers, het is van toepassing op elk volk. ook op ons. Onze jeugd is ook niet zo sterk in haar ken nis omtrent de jongste geschiede nis. De naam Seyss Inquart zegt haar niets, de namen Dachau en Ravensbruck zijn haar vreemd. olging van Joodse /er de februari-sta- king, over fusillades, zo maar op straat, over verzet, over honger, over stampvolle gevangenissen, verkeert zij in onwetendheid. Ver zetspoëzie heeft zij vrijwel nooit Apsley Cherry-Garrard, de man gelezen. Jan Camperts De Cel die zich zelf de schuld heeft ge- heeft haar nooit ontroerd, geven voor de dood van de be roemde Britse poolreiziger Cap tain Scott en door deze gedachte steeds gekweld werd, is op 73-ja- rige leeftijd te Londen overleden. Cherry-Garrard is vooral bekend geworden in de geschiedenis van de Britse poolonderzoekingen door de vreselijke wintertocht. die hij en twee metgezellen van de basis van Scott naar Kaap Crozi maakten om d- g waar te nemén voor musea te verzamelen. de barste sleetocht, di Engelandvaarders En het zou goed zijn, als zij van die jaren van bezetting, die in de Nederlandse geschiedenis een donkere bladzijde vormen, kennis nam. Opdat zij daaruit le ring trekke. Vooral de les moge Kaan Trozier leren, dat een volk in de be- KoninesDineuins nauwdheid. zoals het Nederlandse Komngspm^uins yolk de benauwdheid heeft ge_ zeten, toch nog, of misschien juist as ce b.rs» f?"dooTi ïoTlSidM to- als bet gaat het bfhobd en de hun kleren aan 'hun i.jven van de hoogsle lcvens" vastvroren. Maar zij bereikten beginseie hun doel. Dit is een belangrijke les. Dui- Acht maanden later, in 1912. zenden Nederlanders zijn het na- verliet Cherry-Garrard zijn twee geslacht tot voorbeeld geweest in metgezellen. Bowers en Wilson, de achter ons liggende jaren. Hun toen deze met captain Scott ver- werk dient aan de vergetelheid der trokken om te trachten de te worden ontrukt. Daarom heeft eersten te worden die de Zuidpool het ons goed gedaan, dat bij de bereikten. Een jaar later vond N.V. Uitgeverij A. Roelofs van Cherry-Garrard hun lijken in een Goor te Meppel K. Norels beken tent. En zijn leven lang is hij de werken: Engelandvaarders, achtervolgd door de gedachte dat Strijders, Verzet en Victorie, in hij het is geweest die de schuld één band en in een goedkope uit- hun dood. gave zijn verschenen, zodat het Cherry-Garrard had de leiding wel voor een ieder toegankelijk van een groep die de taak had is geworden. Het is reeds de een depot aan te leggen voor de twaalfde druk, wel een bewijs, terugkeer van Scott van de Zuid- dat Norel in zijn trilogie de juiste pool. Zij bereikten met voedsel toon en de juiste snaar heeft we- het punt dat door Scott was aan- ten te treffen. Opdat wij nooit gegeven, maar zij hadden nog vergeten, en opdat wij lering taak echter volbracht en keer de terug naar de basis. Nooit is hij de gedachte kunnen kwijtra ken. dat als hij verder was ge trokken hij de expeditie van Scott tijdig had kunnen bereiken en redden. Later keerde hij terug naar En geland en begon aan zijn boek ..The worst journey in the world", dat nog steeds een der beste wer ken over Poolreizen is. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. schaaldier. 6. mannelijk beroep, 12. rustig, 14. 18. bijwoord, 19. groen- elektrisch Siberië, 18. bijwoord, 19. groen- familiehd (kindertaal», 16. te. 21. de oudste (afk), steekcontact, 29. vreemde munt, 30. zuivelprodukt, 32. vruchbare streek in de woestijn, 33. boom, 34. meisjesnaam, 36. oude bena ming voor liter, 37. voornaamw., 38. voorzetsel, 39. berggeit, 41. jongensnaam, 43. telwoord, 44. metaalsoort, 45. spil van een wiel, 47. gem. in N. Brab., 49. munt in Nederland (spreektaal), 52. voorzetsel, 54. voorvoegsel, 55. boomloot, 57. bekende afkorting, 58. slede. 59. opgeld, 61. deeg, 63. zonder (Lat.), 65. mannelijk beroep. 67. overschot, 69. voegwoord, 70. scheikundig element (afk), 71. los omhulsel. 73. voorzetsel, 74. tot nader order (afk. Lat.), 75. knieholte (gewestelijk), 77. Euopeaan, 79. tegelijkertijd, 80. korte herensok. Verticaal: 2. rund. 3. fort, 4. aanspreektitel van een koning of keizer. 5. oude lengtemaat. 7. in het jaar der wereld (afk.Lat.), 8. stand, 9. lange dennen heipaal, 10. hooggelegen akkerland, 11. water in N. Brab., 13. aardrijkskundige aanduiding (afk.), 15. be reid tot iets. 17. opzichter van een aannemer, 19. teug, 20. de 12 machtige goden der Germanen, 22. gebruikt men voor het land, 24. vreemde munt (afk), 25. afnemend getij, 27. trustee (afk), 28. volksnaam voor de kauw, 31. raaklijn (meetkunde), 35. gem. in Over., 37. krijgsbouwkunst. 39. vogellijm. 40. bijnvier van de Weichsel in Galicië, 41. scharnier van een hengsel. 42. broeibak. 46. heeft een vogel, 48. druipnat. 50. slot. 51. begerig, 53. stad in Frankrijk. 55. zwemvogel. 56. vluchtheuvel. 58. meisjesnaam, 60. dat is (afk. Lat.). 61. afkorting van dona, 62. voornaamw., 64. geluid- van een ezel. 66. bijwoord. 68. loot van een plant, 72 deel de bijbel (afk), 75. voornaamw., 76. water in Friesland, 77. afkorting van dyne, 78. deel Horizontaal: 1. sprot, 5. mud. 7. pluis, 11. boos, 12. pro. 14. ade, 16. reet, 18. oer, 20. Oeral. 23. Ria. 24 op 25. rad 27. tor 28. mak 30. nb. 31. Eifel. 33. Dakar. 34. te. 36 teler. 38 ge net, 39. nl 40. p.p.. 42. loket. 44. men, 45. ge. 46. leis 48. eigen 50. balk, 52. nop. 53. as ter, 54. fez, 55. Siam, 57. Asten. 59. loon 61. es, 62. tap, 63. liter 66. no, 67 Ot, 68. parel 69. eikel. 71. kg, 73. senor, 75. pedel, 76. ar. 78. tin, 79. wel, 81. nes. 82. Po, 83. aak. 85. Parijs, 87. beo. 88. laar. 90 Ida, 91. sol. 93 peem. 94. kreet, 95. lot, 96. klant. Verticaal: 1. soep, 2. por, 3. Rs, 4. T.p., 6. moet, 6. caar, ontkenning (Fr. 7. p.e., 8. Ur, 9. Ier, 10. sein, 11. boort, 13. R.O., 15. dl, 17. tabel, 19. rafel, 21. rok, 22. la ken. 25. rit, 26. Delos, 28. ma nen 29. kat, 32. Lek, 33. Demer 35. Epe. 37. Reest, 39. Nel, 41. pinas, 43. titel, 45. gazon, 4.1is, 47. som, 49 genie, 50. bel 51. kan, 53. Asper, 56. iet. 57 Aaron, 58. teken. 60. ook, 62. tanig, 64. tip, 65. reder, 67. ovaal. 68. oet, 70. les. 72. gnoom, 74. ver, 77. raak. 79. Waal. 80. lijst. 82. Peet, 84 kar, 85. pd. 86. s.o., 17. ben, 69. re, 90. it. 92. L.K., 93. pa. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linkerbo venhoek vermelden: „Puzzelop lossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,en twee van f 2,50. Wat jullie denken over: Toch wel een „pittig" onderwerp, die Europese éénwording. Verschillende beschouwingen heb ik hier voor me liggen, echt wat je zogenaamde werk stukken zou kunnen noemen. Een ervan wil ik als een korte samenvatting meenemen en de rest van de rubriek wordt dus weer gevuld met enkele gedichten en een plaat. Bij het maken van deze „Ruimte voor jullie" heb ik ook mijn map weer eens doorgenomen, waar met grote letters „Bewaren" op staat. M'n achterdeurtje dus, waaruit ik altijd wel wat kan halen. Nu dacht ik volgende week en wellicht de. keer daarop ook, heel wat inzendingen te „spuien". Almaar die vele gedichten bewaren is ook niet te prefereren en dus volgende week een „gevarieerd programma" van oude nummers. 1 En nu gauw Europa. We beginnen met een korte bijdrage van Marianne van Raay (15 jaar) een leerlinge van een Haags Gymnasium. MENSENEENHEID TE DRUK MET ZICHZELF De vlaggen wapperden en de jaspanden ook. Het heuveltje stond vol zwarte jassen, die er bijna afwoeien. „E a o", zei een kraai, die zich met beide han den vastklemde aan 't spreek gestoelte. „e a om ijn ier bij- ee Geen mens luisterde, ze hadden het allemaal te druk met zich zelf. Toen stormde de wind extra hard aan en het heuveltje zakte als een slap pe pudding in elkaar. Wrok 't Heuveltje was oud en de ver nieuwing. die in samenwerking zou geschieden, was op merk waardige wijze uitgevoerd Ieder een had gedaan, wat hem goed dacht, zonder oog voor het geheel. De betonnen kop (leve ring F R. Ancei had gerust op enkele houten pijlert jes fabricage Eng. Land) en wat stuttend duin zand (Ned.) had ook de zaak niet vermogen te houden, zodat alles door overbelasting in elkaar was gezakt. „Hoge bomen vangen veel wind", zei de voorzitter (wat nergens op sloeg) en hij trok zijn jas recht en ging naar huis. HEDEN Vrijheid, vrede en ongekunsteld leven Dan is het goed Het Oosten dreigt Het Westen antwoordt Een werelddialoog houdt 't mensdom zoet VERLEDEN De mensen in 't tweestromenland Bouwden een bolwerk voor hun bangheid Toen lachte God En zond het wonder dat hun spraak verwarde „Er is geen God. er is alleen gevaar" Sn in slechts enk'le kerkgebouwen zingt men de lof van Hem, die heden, verleden en toekomst kent Zij zingen: „Vest op prinsen geen betrouwen Ach kom dat is toch ouderwets! JAN STEENHUIS gaf iedereen de schuld. Maar dat ze beschaafd waren gingen ze elkaar niet met de vlaggen en stokken te lijf, doch ze verdwe nen boos met hun vlag en een grote dosis wrok. Het laatste bleef de voorzitter over, die neutraal was en dus geen vlag bezat. Mismoedig krab de hij achter zijn oor en besloot daarna een onderzoek naar de oorzaak in te stellen. Geen geheel Het was gauw gevonden. Het is (geloof Ik) voor de eer ste keer, dat jullie een gedicht van Theo van Roon (uit Rotter dam) in „Ruimte voor jullie" te genkomen. Het is geïnspireerd Zondag Een dag als and're uit de noodzaak van de tijd Een dag als vele met het stempel van de maat bedrukt. Een dag als geen met ongemeten feesten met stille vreugden en vergeten eenzaamheid. THEO VAN ROON Een stukje Coolsingel Het JAliafllUi, Zo laaaif *m iti het self tvel vonden. Roti die in de Maasstad bekend z herkennen de omgeving dirt een opname van een stn Coolsingel. C. van Noort t Delft) maakte deze foto Europa's Utopia onder dwang Dat zette een jeugdige Leidenaar (Hans B.) boven zijn gedicht, waarin hij zijn mening over de achtergrond van de Europese een wording weergeeft. Hans vindt: Zij gaan, de volken in een lange stoet te voet Zij kornet in het licht van het leven en bleven verbaasd staan om weer gebogen verder te gaan. Gebogen als slaven op weg naar hun eigen graven lange rij en zag Het waren de volken van Europa en sombere wolken pakten samen boven hen Koningen, keizers, machthebbers 'yrannen allen verbannen door andere volken Zij leken één goed, maar he laas wat te lang stuk Leo van Vugt. Vorige week kon lk ook al geen foto meenemen, omdat het openingsstuk aan de lange kant was. Ik heb (hoop, dat je het goed vindt) er daarom een soort samenvatting van ge maakt. Leo (uit Dordt) heeft heel goed gelezen wat een hoge func tionaris van de E.E.G. onlangs heeft gezegd en hij gaf ln zijn eigen woorden weer: Puinhoop Het streven om,na de twee de wereldoorlog te' komen tot een samenwerking in Europa, vond o.m. zijn oorzaak in hel feit, dat Europa één puinhoop was geworden en zowel op po litiek als economisch gebied was afgezakt naar het tweede plan. Amerika en Rusland daar entegen hadden de hegemonie over de wereld. Om nu hej machtsevenwicht te herstellen, wend aan deze samenwerking gedacht. Europa moest een krachtig blok gaan vormen, dat zich zo spoedig mogelijk onaf- hankelijk van de beide groot machten zou maken. Nagenoeg iedereen zag de noodzakelijk heid van deze samenwerking in. Methode Verschil van mening echter be stond er over de methode. Ener zijds waren er, die intergouver- nementale samenwerking voor stonden, en anderzijds zij,, die supranationale samenwerking propageerden. Dit tweede be ginsel heeft het uiteindelijk ge wonnen, mede dank zij het op treden van Robert Schuman. Om even deze twee begrip pen wat duidelijker te maken: intergouvernementale samen werking berust op samenwerking tussen de regeringen van alle aangesloten landen. De soeve reiniteit (d.i. de oppermacht) van alle aangesloten landen blijft hierbij onaantastbaar volg: recht vaM Belangen Supranationale samenwerking beoogt een samenwerking bo ven de gouvernementen. Elk aangesloten land heeft een of meer vertegenwoordigers. die niet handelen uit naam van hun regering, maar uitsluitend de ge meenschappelijke belangen be hartigen. Dit brengt o.m. met zich mee, dat bij een dergelijke samen werking elk land zich opofferin gen moet getroosten, die na ver loop van tijd ruime rente zul len afwerpen. Tot zover dus Leo van Vugt, die verder nog betoogt, dat ook het verschil tussen groot-Euro-, pese en klein-Europese samen werking van groot belang is. FRIES Eén machtige «laat mei een ge zonde economie, het loont de moei te. aldus Peter Wellhuner (Den Haag) over Europa één. Een moei te, die zich hierin uitdrukt, dat de Fries, als er naar zyn nationaliteit wordt gevraagd, niet antwoordt: „ik ben een Fries", of iclfi niet, „ik hen een Nederlander", maar „ik Kunst(werken) gevraagd Maar het van de gele e schappij dat hen te sam< Een Utopia werd een tucht Na de „grote schoonmaak" van volgende week (zie hierboven) de heerschappij komt dus kunst Ln het middelpunt van onze belangstelling te staan, n bruine maat- Ik heb er vorige week al uitvoerig over geschreven, dus vandaag kan ik wel volstaan mét een: doe er wat aan, aan die kunst dan, >n voegde schrijf, dicht, teken of fotografeer en stuur. Wil je er niet te lang mee wachten. Ik zou de bijdragen graag voor de 2e juni voor Europa. binnen hebben. (Op de enveloppe zoals gebruikelijk: „Ruimte voor HANS B. jullie". KA REL ZUS En hier iels van Siem Huisman (Haserswoude): Karei zus en Phi- lips zo riepen het al uil, maar voor lopig wordt Europa nog niel één INTERESSANT Heel interessant was de uiteenzet ting van Wim Kwakernaak (19 en uit Den Haag), die vooral aandacht schonk aan de plaats van de land bouw in het kader der Europese eenwording. Wim (leerling van de Rijks Hogere Landbouwschool) zou eigenlijk wel willen, dat er eens wat meer goedé en vooral begrij pelijke lektuur over dit toch vrij in gewikkelde onderwerp zou ver schijnen. Een verantwoorde lek tuur, die zowel de na- al» de voor delen belicht. Fraai werk van M. van Dijk De jonge Dordtenaar M. v. Dijk heeft in zijn betrekkelijk korte loopbaan als darn- problemist al vele fraaie constructies op zijn naam gebracht. Met onderstaande vraagstukken demonstreert hij nog eens duidelijk zijn technische capaciteiten. We verwachten, dat slechts weinige oplossers erin zullen slagen de juiste afwikkeling te vinden van probleem no. 528. De aan- vangsstand van dit vraagstuk doet overi- §ens merkwaardig aan. De auteur verklaart eze door op te merken, dat zwart bij zijn laatste zet vergat te slaan en bijv. 711 speelde 'i. p. v. 30x39. In een fantasie probleem zijn dergelijke reglementaire spitsvondigheden geoorloofd. En daar de ontleding bijzonder vernuftig gevonden is. menen we onze lezers deze constructie niet te mogen onthouden. Probleem no. 529 is zowel qua aanvangsstand als afwikkeling eenvoudiger, maar niettemin de moeite van het oplossen waard. No. 528 M. v. Dijk, Dordrecht Zwart: 1 6 8 11/14 18 19 23/25 29 30 Dam op 16 Wit: 27 28 32 34 35 37 40/43 45 47 48 50 Dam op 26 No. 529 M. v. Dijk, Dordrecht Zwart: 1 6/9 12 14 16 18 19 23 40 Wit: 17 20 21 25 27 32/34 36 39 45 47 W. C. Heuvelman. Putten. Leiden 30 (10); L- Knol. Voorschoten en P. Verwilligen, Zwijndrecht 29 (10): S. Korpershoek, Vlaardngen en W- v. Ofwegen, Alphen a/d Rijn 27 (10); W. Blok. Schiedam 22 (2); J. v. d. Doe, Rotterdam; A. Droog, Nieuw- poort; L. de Haan, Den Haag; W. B. de Knijff, Alphen a/d Rijn en C- v. Oostrom, Schoonhoven allen 20 (10); A. Balkenende. Lise 16 (1); J. Witt, Den Haag 15 (10); B. Nuys, Rotterdam 14 (4); O. v. d. Horst, Bleskensgraaf 13 (2); Mr. J. v. d. Burg, Vlaardingen 12 (10); V. Smit, Maasdam 11 (9); M v. Dijk. Dordrecht en P. J. Sterren burg, Sprang-Capelle 10 (10); C v. d Heyden, Asperen 10 (4); M Muys. Giessenburg 9 (9); C. de Jong, Den Haag 8 (8) A. v. d. Zwart, Sassenheim 6 (6); M. Keuning. Den Haag 4 (2). Oplossingen m im- 0 m m Jp K tiP m m m m m mi m m m P M 9 m s M 9 Uitslag ladderwedstrijd Ook in de laatste serie van dit seizoen behoefde het lot niet de beslissing te brengen- Probleem no. 521 deed een aantal oplossers struikelen, een enkele zelfs in het gezicht van de finish. Do prijzen gaan deze keer naar Rotter dam en wel naar de heren A. v. d. Bosch, H. v. Rooden en I. L. v. Wuyckhuyse. De volledige stand (na probleem 525) ziet er als volgt uit: A. v. d. Bosch. H. v. Rooden en I. L. v. Wuyckhuyse, Rotterdam allen 59 (10); B. v d Bie. Rotterdam 58 (9); J. v. Baardewijk. Rotterdam 57 (10); C. v. Buuren. Capelle a/d IJssel 56 (10); T. Ouwerkerk, Nieuwpoort en J. Hake- mulder. Langerak 54 (10); J A. Kuyper, Barendrecht 50 (10); D. A- Beekhuizen en W. Looman. Den Haag 48 (10); P. Baanen, Capelle a/d IJssel 46 (10); J v. Ekelenburg, Vlaardingen 43 (10); W v. d. Heuvel, Den Haag 42 (10); Mar. Brinks en J. M. F. Ma6urel, Leiden 39 (9); 516 (M- v. Dijk) Zwart: 1 6 12 19 21 22 24 28 Wit: 25 30 31 34 35 38 39 48 Opl.: 31—27. 39—33. 34—29. 30—24, 25x34, 48x8, (30—34), 35—30, 8—2. 517 (M. v. Dijk) Zwart: 5 7 8 12/15 17/19 21 22 25 36 Wit: 24 26 28/30 32/35 38 42/44 47 Opl.: 29—23. 33—29, 35—30. 38x20, 24x31, 26x8, 8—2 (3540), 2—11 (40—45), 11—50. 518 (J. Dubbeldeman) Zwart: 7 8 11 14 17 18 23 30 35 36 Wit: 27 29 31 32 39 40 44/47 Opl: 47—41. 32—28. 46—41, 27—21, 21x1. 1x6. 519 (J. A- Bouwman) Zwart: 4 8 9 13 17 19 22 23 29 35 Wit: 15 25 26 30 32 34 38 39 43 44 Opl.: 26—21. 21x14, 39—33. 32—28, 38x9, 25—20, 15x4, 4x34. Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Vrederustlaan 176, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 16