Jlicuiwc geitectfe (ffaurant Innemende Sjah in pralende hoofdstad toegejuicht mum Drukke eerste dag als gast van Koninklijk Paar ons Hoe de fractieleiders over het nieuwe kabinet denken Geen onenigheid tussen westelijke delegaties In 5 jaar verloren we 132 militaire vliegtuigen Wui-ixauAb zu rntil itfo9 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentle-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Blj contract belangrijke korting) Postrekening 589Sd. >cde: F. DIEMXR l Dr. E. DTEMER CHRISTEL1JK.NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantaasticfi is gfctlevea uiyn bert ia teghenspoet" Veertigste jaargang no. 11566 JUNGLE en WOLKEN Zie pagina 7 Vreugdeschoten begroeten een Keizer Opnieuw inspectie van de erewacht nu gevormd door een Erecompagnie van het Garderegiment fuseliers Prinses Ire- (Van een verslaggevers Eenentwintig vreugdeschoten dreunen over het ij en de wachtende, versierde hoofd stad, waarboven de hemel toegesloten is met grauwe regenwolken. Een plechtig moment: Amsterdam hoort het ere saluut voor een keizer. De hoge gast van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden, Z.K.M. de Sjah van Iran, begint op dit moment, tien minuten voor elf in de ochtend, zijn driedaags staats bezoek aan Nederland. De sombere, kille lentemorgen vormt wel een sterke tegenstelling met de Oosterse zonneschijn, maar de Sjah glimlacht en zijn officieel gevolg kijkt wel willend. Om vier uur in de ochtend is de kruiser De Ruyter de haven van IJmui- den binnengelopen en nadat de ambassadeur van Iran en de kamerheer jhr. D. G. de Graeff juist vóór de kapel aan boord waren gegaan, werd om kwart voor acht opgestoomd naar Amsterdam. Opi tien uur legde de kruiser in het IJ aan en eer de keizer van Iran zich in de sloep begaf, was er al een vrolijke begroeting; de Marinierskapel, geleid door kap. H. C. van Lijnschooten, concerteerde' een half uur. Het luchtdéfilé door 48 vlieg tuigen van de Kon. Luchtmacht kon vanwege de zware bewolking helaas niet doorgaan. Juist op het ogenblik dat de Sjah de kruiser verlaten heeft arriveerde bij het erepaviljoen. opgetrokken op de Prins Hendrikkade, de koninklijke luto die Koningin en Prins bracht. Nu nadert de sloep het paviljoen tn glimlachend treedt koningin Ju fiana naar voren. Nog op de landings Tteigcr begroeten zij en haar echt jenoot de hoge bezoeker op zeer har telijke wijze en opnieuw klinkt hef Iraanse volkslied, nu gespeeld door de terzijde opgestelde Kon. Militairp Kapel. De burgemeester van Amsterdam, de \eden van het gevolg zowel van de ko ninklijke familie als van de Sjah wor den voorgesteld, en dan gaat de Sjab aan de zijde van onze Koningin ovei de promenade langs een erehaag van de Kon. Marechaussee in ceremonieel tenue met kolbak, naar het paviljoen Rondom rekken de samengestroomdb Amsterdammers de hals om een gl"nP van de Siah op te vangen. Maar zij zu' Jen nog even geduld moeten hebben, tot- dat de officiële begroetingsceremonie met het voorstellen van vele autoriteiter De keizer uit het Oosterse land, dat voor ons wes terlingen zo nauw veryvant is aan honte sprookjes, zet nog geen voet aan wal: hij verlaal Hr. Ms. kruiser De Ruyter die hem, onder commando van kapitein ter-Zee P. Cool, van Aarhus in Denemarken naar Amsterdam heeft gebracht en nu aan de IJkade ge meerd ligt. De Marinierskapel, die om half acht in de Noorder- sluis van IJmuiden aan boord kwam, heeft de klan ken van het Iraanse volkslied laten verklinken, de keizerlijke standaard wordt ingehaald, en terwijl de saluutbatterijen van de kruiser werken begeeft de Sjah zich in de sloep die hem naar het Erepaviljoen op de Prins Hendrikkade zal brengen waar Konin gin en Prins hem wachten. gewone werkdag, midden in de och tend. Maar ze staan er, de Amster dammers, die gék zijn op het ver toon van een koninklijke stoet, die ngin zijn de Sjah 1 i Prin.< weinig nieuwsgierig voorbij is. Gelukkiger is de gi «onende Iranezen, die ger staat opgesteld en toejuichen Als de Sjah de er; door een erecompagm regiment Grenadiers ■aan del' *~i jfi oep in Nederland dicht bij de stei zijn vorst al mag wac-ht, gevormd van het Garde- net vaandel en i-gekleurd nieel tenue' heeft geïnspecteerd volgt de begroeting in het paviljoen. Tal van hoogwaardigheidsbekleders zijn hier bijeen: de voorzitters van de Kamers, de ministers, leden van ae ministerraad, de staatssecretarissen er- de ministers van staat, de chefs van de militaire staven en vele anderen. Eerste rit Het is tien minuten over elf: het ko ninklijke rijtuig staat voor. Naast ko ningin Juliana gezeten rijdt de Sjah van Iran de pralende hoofdstad via het uam IdDe frisse morgenwind doet Jaïloze vlaggen klapperen en wuiven, het v0° alle verkeer afgesloten Damrak toon. een overvloed van dundoeken. Neder landse zowel als Iraanse. Bloemenstan ders spreiden een weelde van kleurig bloemen ten toon, bataljons van Lucht macht en Marine, compagnieën van vloot en Mariniers vormen de ere-afzetting. Dit is weer het vertrouwde, maar altijd even feestelijk beeld van het Dam rak bij vorstelijk bezoek. Een fraai er sierlijk schouwspel, waarnaar altnd weer met bewondering wordt gekeken. Innemend glimlachend en groetend rijdt de Sjah in het licht-verende njtuig voorbij. Ook koningin Juliana en prins Bernhard groeten en wuiven: zij delen in de hulde, die hun hoge gast wordt geboden. Des te feestelijker wordt deze eerst» rit doordat opnieuw ereschoten klanken elke 15 seconden één, afgevuurd doo. een batterij van de 11e afdeling veld artillerie bij het Oosterdok. Het koninklijke rijtuig, yoorafgegaai door een commando rijkspolitie te paard, is bespannen met zes van de zadel be reden paarden en wordt geëscorteerd door adjudanten van Koningin en Prins Het gevolg heeft in vier rijtuigen plaats genomen en een commando Rijks politie te paard sluit de stoet. Op de Dam is het weer zwart van Luid gejuich weerklinkt als de stoel nadert en stilhoudt voor het paleis. Ter wijl de Sjah uitstapt klinkt weer hel Iraanse volkslied dat heus niet gemak- gelijk te spelen is, maar waarop ijverig werd gestudeerd. En de menigte wacht. Aller ogen zijn gericht op het bordes, waarover de tapijten zijn uitgelegd en ook af hangen van de brede balustrade. Het duurt niet zo lang: daar v schijnen Koningin en Prins en hun Keizerlijke gast. Weer breekt een ge juich los over de stampvolle Dam, waar rondom uit de ramen groot en klein meekijkt en meedoet, waar na tuurlijk durfallen in dakgoten zijn geklommen en waar de politie streng de afzettingen bewaakt. Kranslegging Slechts kort is het respijt ten paleize: het dagprogramma is vol. Nauwelijks» heeft het paleiscarillon het kwart-vóór deuntje laten horen of de Sjah en zijn gevolg komen naar buiten voor dp kranslegging bij het Nationale Monu- Studenten Weerbaarheid uit verschil lende universiteitssteden vormen de ere haag langs het opengehouden pad dwars over de Dam. dat regelrecht naar hei monument leidt. De minister-president, de burgemeester van Amsterdam en an dere autoriteiten wachten hier de hoge gast. Vlak voor het monument staan, der traditie getrouw, leden van de voor Onze vorstin is gekleed in een licht blauw deuxpdèoe met een brede grijze bontstola. Zij dmaagt een iets donkerder getint hoedje en grijze schoenen. De Prins verschijnt in het ceremonieel generaais- tenue der garde grenadiers. (Zie vervolg op pagina 5) Pool redt jongen uit de klauwen van ijsberen Een Pools jongetje ging tweede Pink sterdag mei vader en moeder naar de dierentuin te Wroclaw (Breslau). Hij ge noot van de aanblik van apen, pape gaaien, panters, leeuwen, etc., maar de ijsberen waren zijn favorieten. De zeven jarige jongen was niet weg te slaan van deze mooie witte dieren. Op een gegeven moment kwam een van de beren dicht bij de omheining. De jon gen boog zich over het hek heen om een tuk brood in de muil van het dier te toppen. De beer sprong op, greep de hand van het kereltje en sleurde hem het hek de vijver in, die rond het berenplateau was aangelegd Zijn geschrokken ouders moesten toe- en hoe de beer met het jongetje naar het plateau zwom. Daar aangekomen ierp hij de knaap op de grond en be un aan hem te rukken, de andere beren Op dat ogenblik kwam een jonge me taalbewerker langs. Hij sprong onmid- delijk over het hek, zwom naar het pla teau en viel de beren aan. Het te hoop gelopen publiek liet zich ook niet onbe tuigd. Door een hagel van stenen werden de beren achteruit gedreven. metaalarbeider wist de jongen te grijpen en met hem terug te zwemmen De jongen werd direct naar het zieken huis gebracht. Hij bloedde hevig. De artsen hebben inmiddels reeds meege deeld. dat hij buiten levensgevaar is ZUID AFRIKA AN SE OVERSTROMINGEN De overstromingen in Zuid-Natal en ie aangrenzende gebieden van de Kaap provincie nemen de omvang van een ramp aan. aldus het Zuidafrikaanse pers bureau Sapa. Men vreest, dat alö de ver bindingen met afgesneden plaatsen her steld zullen zijn het dodencijfer zeker tot 75 opgelopen zal zijn. Gisteren telde men reeds 37 doden. Gratie voor Algerijnen Uit Algiers wordt vernomen, dat pr» sident De Gaulle acht ter dood veroo deelde Algerijnen gratie heeft verleend. De Algerijnse opstandelingen hebben van hun kant vijftien gevangenen vrijgela ten. het grootste aantal tot nu toe. In Zuid-Slavië Levenslang wordt afgeschaft Zuid-Slavië is van plan de levenslange gevangenisstraf af te schaffen volgens een gisteren door de federale executieve raad van het land aangenomen wetsont werp. In het wetsontwerp tot wijziging van het thans geldende strafstelsel, wordt voorts voorgesteld alle gevangenen die tenminste elf maanden lang binnen de gevangenismuren hebben doorgebrac een vakantie van veertien dagen geven. Volgens het ontwerp wordt het verli van burgerrecht geheel afgeschaft. Ook wordt het aantal mogelijkheden beperkt waarbij maximumstraffen kunnen wor den toegemeten. Levenslange gevangenisstraf wordt krachtens het wetsontwerp afgeschaft omdat een te strenge straf, gezien de heropvoeding van de veroordeelde, zin loos wordt geacht. Daarom wordt voor gesteld. hiervoor in de plaats een maxi- gevangenisstraf van twintig jaar stellen. Elke dag bidstonden in Genève Neutrale troepen in West-Berlijn? DE MINISTERS van buitenlandse zaken van de Grote Vier heb- kan betekenen van de Berlijnse crisis. De berichten over een kloof tussen de westelijke delegaties in Genève zijn met klem tegengesproken. 5. De Russen bereiden zich voor op een langdurige conferentie. Zij hebben de huur van hun verbindingslijnen met Moskou met een maand verlengd. ben gisteren drie en een half uur achtereen vergaderd. Deze lange ver dring leverde echter weinig op. Over en weer bekriticeerden de de legaties eikaars plannen en er was geen sprake van enige toenadering Niettemin kunnen de volgende feiten t Genève gemeld worden, die van belang zijn voor het verloop van de be- 1. In de protestantse kerken van de Zwitserse stad worden elke avond bidstonden gehouden voor het slagen van de conferentie. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Herter, heeft tijdens een diner zijn Russische collega Gro- myko duidelijk gemaakt, dat de Ver enigde Staten geen topconferentie wensen als de Russen op eigen houtje het statuut van Berlijn wijzigen. Minister Gromyko heeft de Engelse minister Selwyn Lloyd in een per soonlijk onderhoud voorgesteld, dat het legeren van neutrale troepen in de vrijstad West-Berlijn een oplossing Dulles' krachten blijven afnemen De krachten van oud-minister Dulles blijven afnemen, zo heeft het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken gisteren bekendgemaakt. De patiënt slaapt veel als gevolg van de pijnstillen de middelen die hem worden toegediend. In kringen van het ministerie maakt men zich ernstig bezorgd. iste familieleden van de oud- De ministers Gromyko, Selwyn Lloyd ;n Herter hebben gisteren ook nog ge sproken over de onderhandelingen betref fende het staken van de kernproeven. De bewindslieden zijn het niet eens gewor den. Wel besloten zij het gesprek over dit onderwerp voort te zetten. Vermoedelijk zouden de ministers van daag een gemeenschappelijke verklaring het staken van de kernproeven uitgeven. MR. LUNS KENDE DE KAART BETER De NAVO zou, indien de Russen de verbindingen met Berlijn verbreken, de Dardanellen en de Oostzee voor de Russen kunnen sluiten, zo heeft de Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, volgens het Amerikaanse tijdschrift fewsweek onlangs verklaard. Volgens het tijdschrift had de Britse minister van buitenlandse zaken, Sel wyn Lloyd, onlangs tegen mr. Luns ge zegd: „Kijk naar de kaart. Indien de Russen de verbindingen met Berlijn willen verbreken, wat kunnen wij dan inder zijn dochter, verblijven in Wash ington, waar de patiënt in het Walter Reed hospitaal wordt verpleegd. McElroy blijft aan Neil McElroy heeft gisteren, na eer onderhoud met president Eisenhowei verklaard dat hij van plan is voor on bepaalde tijd als Amerikaans ministe: van defensie aan te blijven. Aanvanke lijk was hij van plan zich in dc loop van dit jaar uit de regering terug te trekken. Onlangs is echter zijn plaats vervanger, Donald Quarles, onverwachts overleden. Zestien doodvonnissen Rechter Nandgiri Venkar Rao van d» stad Haiderabad heeft gisteren zestiei personen ter dood veroordeeld nadat zij door een jury schuldig bevonden w aan moord op drie aangenomen z van een dorpsbestuurder. Volgens t\ ooggetuigen hadden zij hun slachtoffers omsingeld en genadeloos met stokken doodgeslagen. De moord was het gevolg van een familietwist bij een stierenfeest. Balans van luchtmacht en marine. 99 doden en f25 min. schade (Van onze parlementsredaotie) Van de tot de Nederlandse strijdkrach- n behorende militaire vliegtuigen ver ongelukten tijdens de vlucht in de jaren 1954 tot en met 1958 bij de Koninklijke Luchtmacht 95 straalvliegtuigen, 10 pro pellervliegtuigen en 2 helikopters. Bij de Koninklijke Marine verongelukten in die periode tijdens de vlucht 1 straalvliegtuig, 2-1 propellervliegtuigen en géén helikop ter. Het aantal doden onder het personeel van de Nederlandse strijdkrachten als ge volg van ongevallen met militaire vlieg tuigen bedroeg in de jaren '54 tot en met '58 bij de Koninklijke Lucht- en Land macht 75 en bij de Koninklijke Marine 24. De gewondencijfers m deze periode wa- Recordveiling bij Allan De machines, kantoorinventaris er voorraden van Allan te Rotterdam, zul len in een enorme openbare verkoping worden aangeboden. Volges de makelaars S. I. en Arnold Troostwijk. Corn, de Vla ming en L. Backer, wordt dit de grootste veiling die ooit in Nederland gehouden is. Deze zal geschieden in achtereenvol gende veilingen en vier weken duren. De Sjah van Perzië heeft voet gezet op Nederlandse bodem. In Aarhuus (Denemarken) ging hij aan boord van Hr. Ms. kruiser De Ruyter, met welk schip hij vanmorgen in ons land arriveerde. UITBARSTING VAN DE STROMBOLI De vulkaan Stromboli bij Sicilië, die altijd matig actief is, is gisteren tot uit barsting gekomen. Uit de krater stroom de gloeiende as naar beneden, waardoor de heesters op de hellingen vlam vatt De hevige eruptie veroorzaakte ook ed. e zware schok sneuvelden vele de twee dorpjes aan de kust eilandje. Een groot deel van d» !00 bewoners van deze dorpen raakt» paniek en maakte hun boten klaar a te vluchten. hoe zij aanvankelijk denken over de nieuwe ploeg, welke zich als regering presenteert. De voorzitter van de chr. hist, fractie, dr. T i 1 a n u s, zeide verheugd te zijn, dat het eindelijk gelukt is, een kabinet tot stand te brengen. Gezien de verhoudin gen, zoals die zich sinds 11 december heb ben ontwikkeld, acht hij de samenstelling van dit kabinet alleszins aanvaardbaar. Op dr. Tilanus maakt het de indruk, ge let op de persoonlijkheden van dc minis ters, dat dit een krachtig kabinet zal zijn. Prof. Oud, de voorzitter van de V.V.D.- fractie, is zeer verheugd, dat deze poging geslaagd is en voldaan, dat het doel, dat de V.V.D. zich in de verkiezingscampagne gesteld had, namelijk een kabinet zonder socialisten, bereikt is. Dit doel heeft de Alleen mr. Burger heeft kritiek V.V.D. konsekwent nagestreefd en voort durend heeft zij betoogd, dat de zgn. brede basis is uitgeregeerd. Dat de V.V.D. dit zo scherp gesteld heeft, is volgens de heer Oud een belangrijke bijdrage ge weest tot de thans gevonden oplossing. Dr. Bruins Slot, voorzitter der A.R. fractie, meent niet veel te kunnen zeggen, zolang het regeringsprogram hem niet bekend is. Hij beschouwt de nieuwe ploeg als bestaande uit zeer flinke men sen, die wel in staat zullen blijken ons land te regeren. Zij is ontstaan ten ge volge van een ernstig conflict met Partij van de Arbeid in december jl. Dr. Bruins Slot acht het juist, dat de partijen, die toen tegenover de Partij van de Ar beid stonden, nu samen gaan proberen het land te besturen. Mr. Burger, voorzitter van de fractie der Partij van de Arbeid zeide. dat het hem wil voorkomen, dat dit kabinet zijn samenstelling heel weinig past op de uitslag der verkiezingen. Gegeven het feit, dat de confessionele partijen onder geen beding wilden samenwerken met de Partij van de Arbeid, verheugt de heer Burger zich erover, dat er een kabinet is, dat de verantwoordelijkheid op zich wil nemen en dat de periode van onverant woordelijkheid van het jongste verleden, hopelijk een einde heeft genomen. Prof. R o m m e, voorzitter van de K.V.P.-fractie. verwees naar een artikel van hem in „De Volkskrant" en zeide verder geen commentaar te hebben. voor de K.L. 37 en voor de K M. 7 materiële schade, in genoemde pe riode aan vliegtuigmaterieel e-d. toege bracht door vliegtuigen van de Konink lijke luchtmacht en andere N.A.V.O.-lan- den, wordt geraamd op f 18.909.000. De door vliegtuigen van de Koninklijke Ma- veroorzaakte schade wordt geraamd op f 6.753.000. De schade, die vliegtuigen van de Ko ninklijke Luobtomacht en Marine in de i 1954 tot en met 1958 aan bezittingen derden hebben toegebracht, bedraagt f 775.100 en voor de marine f 37.783. Deze cijfers heeft de inmiddels eervol ontslagen minister van defensie ir. C. Staf verstrekt in antwoord op schriftelijke ragen van de Tweede-Kamerleden Lank- horst en Van der Veen (pac. soc.). Ir. Staf wijst er op, dat de toeneming van d compliceerdheid van het vliegend mate rieel van de ingewikkeldheid der proce dures en oefeningen en daardoor v; eisen, aan het vliegend personeel gesteld, oorzaak zouden kunnen zijn van ee latieve toename van het aantal ongevallen Kannibalen doen aanval op dorp In het district Purarl in Australisch Nieuw-Guinea heeft dezer dagen 'n groep in de bergen levende kannibalen 'n val gedaan op het dorp Matuari plaatselijke politieagent gedood en opge- De kannibalen achtervolgden daarna de dorpelingen, die naar een kamp var Australische oliemaatschappij in het bijgelegen Bwata vluchtten, voordat zich in de bergen terugtrokken. De politieagent, Obu, had melding ge maakt van moeilijkheden in het dorp. De laatste drie jaar was geen melding meer gemaakt van kannibalisme in deel van Australisch Nieuw-Guinea. politie heeft de achtervolging ingezet. Kernproeven Volgens Ne antwoord: „Nu mot kijken. Turkije is eei Wij zouden de Dard; Noorwegen eek had mr. Luns ge- moet u naar de kaart de NAVO. illen kunnen slui- arken zijn le- lid de NAVO. Wij zouden de Oost kunnen sluiten. Dat is het soort ant woord, dat wij moeten geven". „Cycloop" neemt Noorse tanker op sleeptouw De Nederlandse sleepboot Cycloop ls op weg naar Aden met de 12.479 ton meten de Noorse tankboot Mosborg, aan boord waarvan gisteren brand uitbrak toen het schip bij de kust van Oman voer. De 29 opvarenden van het tankschip zijn door een andere Noorse tankboot. de 20.202 ton metende Hoegh Forum, aan boord genomen. Blijkens een radiobericht an de Cycloop is de brand aan boord an de Mosberg in de machinekamer ont- HENRIETTE B BEHOUDEN? De kapitein van de sleepboot Poolzee, die de kustvaarder Hennette B op sleep touw heeft, heeft geseind, dat zijn sleep zeer waarschijnlijk behouden zal kunnen worden. De Henriette B, die dertig gra den slagzij maakt door een verschoven lading erts, moest door slecht weer ge loodst worden. Het is thans echter aan het opklaren. Er zijn tremmers aan boord van de Henriette B gegaan en zij hebben zich in het ruim begeven waar de verschoven ertslading ligt. Zij zijn er in geslaagd de lading te verplaatsen. De slagzij van de Henriette B zou goeddeels opgeheven zijn. De sleep vordert met een snelheid van vier tot vijf mijl per uur Opklarend De Bilt verwacht tot morgenavond: In het zuiden van het land aanvankelijk plaatselijk een bui. Overigens geleidelijk af nemende bewolking en mor gen bijna overal droog. Ovcr- natige wind tussen telfde ig of n. 11.15 ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur windstil OZO NNW windstil windstil windstil ONO

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1