Mohammed Rcza Pahlevi Modern vorst Machtige landeigenaren dwarsbomen de Sjah oude rijk der Perzen GESCHIEDENIS IN SPIJKERSCHRIFT Perzië of Ir •an? Mohammed Reza Pahlevi, Sjah-in - Sjah van Perzië of zo ge wilt van Iran zal woensdag de twintigste voet aan wal zetten in Amsterdam. Het is lang geleden dat een Perzische Sjah in ons land op staatsie- bezoek kwam, ruim een halve eeuw. Het was toen de regerende vorst uit het huis der Kadjars, wiens bezoek slechts door een pijnlijk incident bekend bleef: wachtend in een open rijtuig, voor een Am sterdamse diamantslijperij, kreeg de Sjah van een bovenhuisbewoonster een pan water over zich uit gegoten. Maar de tijden zijn veranderd, èn in Am sterdam èn in Teheran, waar het geslacht der Kadjars door de vader van Sjah Mohammed Reza, de Perzische „Attaturk", Reza Khan Pahlevi, oud-officier van de Perzische Kozakken- brigade, van de beroemde Pauwentroon werd gesto ten. Dit speelde zich af in het jaar 1925 en zo ver tegenwoordigt de 39-jarige Sjah Mohammed Reza Pah levi, de sympathieke, door zijn fors, donker uiterlijk wat somber lijkende vorst, een dynastie, jonger dan hijzelf. Van zijn autocrati sche voorgangers nam zijn vader de titel over: Sjah-in Sjah der Koningen Ko ning. Er zijn veel histori sche redenen om Perzië een koninkrijk te noemen, doch de verheven titel van zijn vorst is die van een keizer. En als zodanig zal Sjah Mohammed Reza Pahlevi dan ook in ons land worden ontvangen. Wanneer de al grijzende Sjah zich voordoet als een somber, of mis schien beter: als een ernstig man, dan zijn daarvoor redenen te over. Hij heeft die als keizer van een nog achtergebleven land met als binnenlandse vijanden machtige landeigenaren. Hij heeft die als westers georiënteerd vorst van een land dat ligt geklemd tussen Rusland en het steeds roder kleurende Irak. Tenslotte kent iedere Westeuropeaan de persoonlijke moeilijkheden van de Perzische Sjah beter dan die der meeste Europese vorsten. Reist Sjah Mohammed Reza Pahlevi door Europa op zoek naar een echtgenote? Hij had in Genève geen ontmoeting met de Italiaanse prinses wier naam in dit verband nogal eens werd genoemd. Vooral de persoonlijke moei lijkheden van deze Sjah, die de staatsbelangen hoger stelt dan zijn privé-leven, maakten dat de heerser over twintig miljoen Perzen in een land, waarin men het onze vijftig keer zou kun nen uitmeten, al voor zijn bezoek een zeer gezien man is. A AN de voet van de machtige Mont Damavand, van wiens top men bij helder weer uitkijkt op de Kas pische Zee, strekken zich aan de ene zijde eindeloze, onvruchtbare vlakten uit. waar de Perzische boer zich met zijn primitieve hulpmiddelen een karig bestaan tracht te verwerven. Aan de andere zijde van de berg ech ter ligt, vierduizend voet boven de zeespiegel, Teheran, de Perzische hoofdstad. Modern met haar Ameri kaanse bouw, brede straten en dub beldekbussen, indrukwekkend door de pracht van het oude stadsdeel, daterend van eeuwen her. Teheran behoort niet tot de oudste steden van het rijk. Toen in de der tiende eeuw Mongoolse horten de groot se woonplaats der Perzische monar chen. Rey, plunderden kreeg Teheran, een dorpje in geving. zijn kans. De ene Sjah na de andere liet zijn sporen achter in de vorm van een fraai, naar hem genoemd bouwwerk. Zelden nam een nieuwe Sjah zijn intrek in het paleis van de vermoorde voor ganger. Nu is het niet zo. dat letter lijk iedere Sjah op deze wijze vroegtijdig de dood vond, maar door de eeuwen heen is het bezit van de pauwentroon zo genoemd naar de pauwe veren die zijn aangebracht in de pompeuze kroon die op de keizerlijke troon ligt, welk ongemakkelijk gestoelte slechts bij kroningen wordt gebruikt een hachelijke zaak geweest. En eigenlijk is het zo ge bleven. Sjah Reza Khan Pahlevi, de Kozakkenofficier die de Kad jars van de troon stootte, joeg uiteraard de met die dynastie bevriende Perzen tegen zich in het harnas. De feodale grootgrondbezitters vermoed den terecht dat sjah Reza Khan Pahlevi hun „belangen" niet zou begrijpen en de haat die zij tegen hem koesterden heeft zijn zoon, de huidige sjah, geërfd. Bij de moeilijkheden die er zijn ge weest, heeff het leger zich steeds zij het wat aarzelend loyaal ge- Sjah weinig voor zijn onderdanen heeft kunnen doen. Hij heeft het gewoonte recht afgeschaft, volgens hetwelk feodale landeigenaren van de boeren leveranties in natura en herediensten konden eisen Toestanden dus. die ons land in de middeleeuwen kende. Maar Perzië is een onderontwikkeld land en het duurt lang, voordat de boer zijn rechten leert kennen en durft gebruiken." Het besluit tot opheffing van de horigheid werd aangeplakt bij alle moskeeën, zodat ieder zijn recht zou leren kennen en zou weten dat hij bij overtreding de politie kan waar schuwen. Langzamerhand zal de grond rede lijker worden verdeeld. Enorme kada strale diensten zijn daarvoor in het le ven geroepen, terwijl de Sjah er per soonlijk op toeziet dat de nieuwe grond- bezittertjes coöperaties vormen, om zo veel mogelijk profijt van de verwor ven grond te kunnen hebben. die organisatie trekt een aantal gene raals, met wier wensen Sjah Moham med Reza Pahlevi terdege rekening dient te houden. Perzië ligt in het Midden-Oosten, het grenst aan Irak. Kort geleden kwam daar koning Feisal bij een staatsgreep om het leven. De Sjah is een voorzichtig man. Toen onlangs het hoofd van de belangrijke planorganisatie, een zekere Ebtehaj. een krachtig persoon, besloot voor eens en altijd een eind te maken aan de vreselijke bureaucratie der staatsorga nen en een staf van bekwame jongeren om zich verzamelde, werden hij en zijn volgelingen door de Sjah ontsla gen. Door Ebtehaj's plannen waren de belangen der grootgrondbezitters in ge- gekoi"i,-~ PRIMITIEF Het zijn enkele voorbeelden van de problemen waarvoor de Sjah zich ziet geplaatst. Een machtig heerser over een land, welks inwoners voor het overgrote deel in armoede leven. Het droge landklimaat heeft de bodem on vruchtbaar gemaakt. Het grootste deel van de bevolking leeft van de land bouw, doch maar een tiende deel van de bebouwbare oppervlakte is bewerkt en dan nog uiterst primitief. De Sjah, erfgenaam van een ver mogen dat op de zevende plaats staat in de wereld, is bereid, alles waartoe hij in staat is te doen voor de op bouw van zijn land. Hij mist echter de kracht en de mogelijkheid om veel te doen. Ten westen ligt Irak koning Feisal werd vermoord. Sjah Mohammed Reza Pahlevi heeft soonlijke bezittingen werd uitgedeelo onder de behoeftigen. Het voorbeeld om een deel van de uitgestrekte gron den af te staan, vindt echter weinig navolging. Toch is het niet zo dat de Een nieuwe bron is aangeboord. Zestig meter hoog spuit de olie. Achthonderd miljoen gulden ver dient de Perzische staat jaarlijks aan dit royaal in zijn bodem aan wezige produkt. Zes jaar geleden was de Perzische olie dagelijks in het nieuws. Het was in de tijd dat de nationalistische premier Mossadek erin slaagde het land tussen zijn vele huilbuien door als een soort dictator te be sturen. De oliewinning werd ge nationaliseerd. De ziekelijke Mossa dek had daarmee zijn hoogtepunt bereikt. De Britten, die zich steeds over de Perzische olie hadden ont fermd, trokken zich geheel terug. De inkomsten ondervonden daarvan de gevolgen. Terwijl de Sjah in Rome verbleef om het verloop der gebeurtenissen af te wachten, zette het Perzische volk Mossadek aar de kant. De eerder genoemde plan-organisatr houdt zich met al deze zaken bezig Een van haar belangrijkste taken is: het verbeteren van de irrigatie. To' dusver is namelijk slechts een derde deel van de bebouwde grond geïrri geerd. In een zeven-jarenplan word dit probleem onder Amerikaanse lei ding aangepakt. Een stuwdam in d- rivier de Diz zal naar men verwach wonderen verrichten, die Perzië zijt 'ruchtbaarheid van weleer zullen terug Het zijn echter toekomstdromen. Not strekt zich aan de voet van de Mom Damavand de eindeloze droge vlakte uit, aan de andere kant het oude en Inheemse tegenstanders heeft Mohammed Reza Pahlevi te over, bon der uitzondering kunnen dezen rekenen op begrip in het Kremlin 'en dat geldt nu zelfs sterker dan het lange tijd heeft gegolden. Perzië met zijn wes ters georiënteerde Sjah ligt op de weg, die leidt van Moskou naar Irak. Syrië. Egypte en de andere landen van het Midden-Ooste Er is een tweede land, dat de com munistische penetratie in het Midden- Oosten bemoeilijkt: Turkije. Doch dit is een N.A.V.O -land en men kan zich voorstellen dat de leiders in het Krem lin zich alleen om die reden al meer tot Perzië richten. Talrijk zijn de ra dio-uitzendingen uit de Sowjetunie, be doeld voor het Perzische volk. Die Russische propaganda ten spijt heeft Perzië nu twee maanden geleden een verdrag voor economische en militaire bijstand gesloten met de Verenigde Staten. Een extra- verdrag dat naar westelijke mening nodig was door het steeds in betekenis afnemen van het Bagdad-pact. waarvan Perzië lid is. Dat de Russische propagandazender bij die ge legenheid vuur spoog, behoeft geen betoog. be- In ieder geval zal het de positie van Sjah Mo hammed Reza Pahlevi verster ken „Het is uit voorzorg ge sloten", gaf de Sjah als com mentaar. „Wij zullen echter geen toestemming geven voor het vestigen van buitenlandse bases of raketten op ons grondgebied." Bij de laatste verklaring denkt men echter onmiddellijk aan het feit dat de Perzische regering enkele dagen voordat het nieuwe verdrag werd ge sloten. de Sowjetunie te ken nen gaf, de artikelen vijf en zes van het Russisch-Perzische verdrag uit 1921 maar als ver vallen te beschouwen. De artikelen houden in dat de Sowjetunie het recht heeft laar Perzië te zenden als het worden bedreigd door bases op Perzisch grondgebied. Zo heeft de Sjah l Moskou duidelijk gèmaakt hoe hij over de zaken denkt Een speciale missie, die sjah Moham med Reza Phalevi in februari een serie Russische voorstellen kwam doen. ging onverrichterzake weer huiswaarts. troepen de oogst wordt binnengehaald GROOT VOORGANGER Het is moeilijk, de opvolger te zijn var. een groot man. Jarenlang heeft de Sjah dat moeten ondervinden. Zijn vader was zo'n autocratische natuur als de hervormer van zijn buurland Turkije: Kemal Attaturk. Een der ge vaarlijkste sergeants van' de Kozak- kenbrigade, later een der meest op de voorgrond tredende officieren, een voortvarend minister van oorlog. In 1922: minister-president .van het kei-, zerrijk Perzië. In 1925 verjoeg dan - premier Reza- Pahlevi, die zich al gauw de bijnaam „De Grote" zou verwerven, Sjah Ah med uit de dynastie der Kadjars. De titel Sjah nam hij over, doch dat was het enige wat de Pahleyi's van hun voorgangers erfden. Onvervaard ging Sjah Reza Pahev de Grote de wan toestanden in het feodaal geregeerde land te lijf. Vele hervormingen wer den doorgevoerd, zij het minder ver strekkend en minder duurzaam van aard dan de door Attaturk in Turkije aangebrachte veranderingen. De in grote armoede levende Perzen gingen voor deze vorst door het vuur, al zou hy aan hun moei lijkheden niet op stel en sprong een eind kunnen maken. Trouwens ook in het buitenland kwam men lol de ontdekk-ne dat met deze Sjah meer rekening diende te wor den gehouden dan met zijn voor gangers. Voor het eerst sinds ve le jaren verschafte Perzië zich te genover Eng.eland dat steeds een vinger in de pap (olie) wenste te houden een vrijwel onafhan- keijke macht. Dit stadium was echter nog niet zó lang bereikt, toen de Tweede We reldoorlog uitbrak. De Sjah wenste neutraal te bijven, maar intussen toonde hij duidelijke sympathie voor Nazi-Duitsland. De twee landen die Perzië n ioit uit het oog hadden verlo ren. grepen hun kans: Britse en Rus sische troepen trokken Perzië binnen. Immers de mogelijkheid bestond dat Perzië een basis zou worden voor de Asmogendheden, waardoor de westelij ke geallieerden van hun Russische bondgenoot zouden worden afgesneden. MOEILIJK BEGIN Die Brits-Russische bezetting bete kende het einde vyi Sjah Reza Pah levi als regerend vorst. Hij werd ver bannen naar Zuid-Afrika. waar hij en kele jaren later zou overlijden. Onder Brits-Russisch „regentschap" nam zijn jonge zoon Mohammed Reza de macht over. Een jonge man, in Europa op gevoed en misschien daardoor - zeer Europees gezind. Ale begin is moeilijk, doch voor de jonge Sjah schenen de problemen zich beslist op te stapelen. De achting van het volk ging in de eerste plaats uit naar de verbannen Reza Pahlevi de Grote, de machtige Welke macht be zat de nieuwe Sjah? Was hij niet min of meer de gevangene der overheer sers? Daarbij kwamen voor de Sjah. oudste in een gezin met negen kin deren. de tegenwerking thuis. De oude keizerin regeerde mee. zijn zuster, prinses Asjraf zorgde voor de ene in trige na de andere. Een van de ver diensten van dé ziekelijke premier Mos sadek zou later zijn, dat hij de moe der en de drie zusters van de Sjah over de grens liet zetten. Sjah Mohammed Reza Pahlevi werd in die dagen beschreven als een inne mend, maar aarzelend man, die wei nig trekken en zeker met de door tastendheid van zijn vader vertoon de. Hij miste, zo zei men, de moed om de consequenties te aanvaarden van de feiten die hij zag. De Sjah bezit meer macht dah de meeste Europese vorsten, maar hij maakte er aanvankelijk weinig gebruik van. Inmiddels was Mohammed Re za in het huwelijk getreden met prinses Fawzia, zuster van de Egyptische koning Faroek. Het was min of meer een politiek huwelijk, dat in 1949 werd ont bonden. Als reden noemde men. de Prinses had haar man een dochtertje geschonken, er werd echter geen zoon geboren. De Perzische grondwet eist een mannelijke troonopvolger. Deze laatste eis heeft Sjah Mohammed Reza Pahlevi tot een der meest besproken vorsten ter wereld gemaakt. Men meen de te weten dat de Sjah zich zou laten opvolgen door een neefje, de zoon van zijn broer Ali Reza. Ali Reza kwam echter bij een vliegtuigongeluk om het leven en zijn Franse echtgenote verliet, met de mo gelijke troonopvolger-in-spe, het land uit angst dat de kleine Ali Patrick haar i zou worden afgenomen. Toen zond echter, nu negen jaar ge leden, de Sjah een van zijn zusters naar Engeland om contact op te ne men met de dochter van een stam hoofd der Bakhtiari: de achttienjarige Sorïya Esfansiari. De Sjah. zo wil het .verhaal, kende haar slechts van een foto. De geschiedenis die volgde is overbekend. Ook uit het huwelijk met de knappe keizerin Soraya werd geen prinsje geboren en „voorbijziend aan zijn persoonlijke gevoelens", in het be lang van zijn familie en zijn land, liet de Sjah zich opnieuw scheiden. VERANDERDE TOESTAND Zijn toestand was in middels veranderd De hervormingen, waarmee zijn vader een begin maakte, zette de Sjah voort. Hij besloot van zijn salaris te gaan leven, om de inkomsten van zijn persoonlijke bezittingen ter beschikking te kun nen stellen van de Pahle- vistichting, die bevorde ring van de volksgezond heid en het onderwijs be oogt. Veel kroondomei nen werden verdeeld on der de arme, boeren, waarmee de Sjah de grootgrondbezitters een voorbeeld stelde. De aandacht die Sjah Mohammed Reza toonde voor de moeilijkheden van zijn onderdanen was aanzienlijk gro ter dan die van zijn voorgangers. Was zijn vader een pionier, deze Sjah werd modern vorst, sportief, meelevend en zoals bleek toen leden van de com munistische Toedeh-partij een aanslag op hem pleegden kordaat. In 1952 werd het streven van de huilerige na tionalist Mossadek. om de macht van de Sjah te beknotten, door de sympa thie en de eerbied die de Perzen voor hun Sjah hadden gekregen, de onder gang van de premier, terwijl Moham med Reza Pahlevi er met nieuwe macht uit te voorschijn kwam. Hij zou voortaan op perscon ferenties de politiek van zijn land duidelijk maken en in het buitenland zou hij persoonlijk de Perzische belangen beharti gen. Zijn reis door Europa is er een voorbeeld van. Kort voor hij op reis ging, ondertekende de IJET moet vele eeuwen voor Christus geweest zijn, dat de stam der Perzen, van dezelfde afkomst als de Germaanse stam men, in het noorden de Iraanse hoogvlakte betrad. De Perzen zijn een oud volk dat zich, vermengde met oosterse stammen en al gauw een machtige positie innam door dat de macht in handen kwam van een centrale figuur: een koning. In spijkerschrift lieten deze vorsten ons hun geschiedenis na. De geschiedenis van Cyrus de Grote van Perzië, die de regeren de vorst der Meden versloeg de macht was in die dagen öf in handen van een Medisch öf van een Perzisch heerser die het grote Perzischa rijk vormde en consolideerde. De geschiedenis ook van Darius dezelfde die Daniël in de leeuwenkuil wierp, omdat hij de wet van Meden en Perzen overtrad,—, die Babylonië onder wierp en tenslotte over vrijwel Sjah in Teheran met de Ver enigde Staten een verdrag voor economische en militaire bij stand. In het noorden dreigt Rusland, in het westen wordt Irak gevaarlijker. Sjah Moham med Reza's reis heeft indirect zeker een politiek doel. het gehele Midden-Oosten heerste. In de dagen van Cyrus, Darius, Xerxes en Artaxerxes beleefde het Perzische rijk zijn bloeiperiode. In diezelfde tijd waren in het verre westen echter de Grieken oppermachtig. Beide landén ken den een hoogstaande cultuur. De Grieken trokken tegen de „bar baren" in Perzië ten strijde. Na vele jaren van oorlog, met succes sen over en weer, was het tenslot te Alexander de Grote die de Perzen vernietigend versloeg. Het machtige Perzische rijk was verslagen en werd aanvankelijk zelfs ingedeeld bij Griekenland. Toen later het land reeds onder de invloed van de islam was geko men, verschenen de eerste Sjahs. De horden der Turken en in de dertiende eeuw die van Djingiz Khan's mongolen liepen Perzië onder de voet. Onbetekenende dynastieën kwamen in verschillen de delen van het land aan dé macht. Paleis- revoluties waren aan de orde van de dag. Tot om streeks 1550 zou het duren, voor weer een natio nale regering aan het bewind kwam. Inmiddels was men in Europa „geschiedenis gaan maken". Hollandse, Por tugese en Engelse zeevaarders voe ren op de Per zische Golf, waar een uitgebreide zijdehandel werd gedreven. De Ver enigde Oostindi- sche Compagnie verwierf in Per zië hoog aanzien. Dat bleek bijvoor beeld toen de hulp der V.O.C. werd inge roepen in de strijd tegen de Turken. De situatie in het land dér Perzen bleef echter onstabiel. De vorstengeslachten volgden elkaar op. In de achttiende eeuw greep het geslacht der Turkse Kadjaren de macht en liet zich door zijn wreedheden erkennen. Tot 1925 duurde dit: in dat jaar zond Reza Khan Pahlevi met medewerking van de Medjilis (het parlement) de laatste Kadjaar in ballingschap, daarbij steunend op de sterké militaire machtdie hij rond zijn oude Kozakkenbrigade had gevormd. Iran en Irak, twee staten Midden-Oosten, waarvan de een ei genlijk Perzië heet. Of is het zo dat Perzië eigenlijk Iran heet (niet te verwarren met Irak)? De laatste tijd gebruikt men de woorden door elkaar. Dat wil zeggen: buiten Perzië. De Perzen spreken alleen van Iran. Om een dergelijke situatie te vinden, behoeven wij Ne derlanders niet ver van huis te gaan. Het is in het buiten land heel gebruikelijk, niet te spreken over Nederland, maar over Holland! De naam van de provincie die in vroe ger jaren op de voorgrond trad tijdens de republiek ■net haar grotendeels soeve reine provincies wordt dus gebruikt voor het hele land. Iets dergelijks geldt in Iran. Perzië is verbasterd de naam van een pro vincie, namelijk Fars, zuidelijk van die der Sassamieden, in Parsa haar Medië gelegen. Vroeger hetgeen oorsprong. Reeds in de tijd dat de in dit geval betekent: vele eeu- huidige provincie Fars de bakermat wen geleden heette die streek Par- was van belangrijke vorstengeslach- ••a, door de Grieken Persis genoemd ten< kwam de naam Persis dus al in gebruik. In de loop der eeuwen ver- In Persis nu heersten de Achaeme- anderden èn de naam Parsa èn de liden. onder wier bestuur Perzië uit- naam Persis met het gevolg dat de ,'roeidè tot eeh wereldrijk. Dat was gelijkenis tussen de woorden Fars en 25 eeuwen geleden, zeshonderd jaar Perzië alles behalve groot is. later had een andere grote dynastie,

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7