fa. v. BERGE HENEGOUWEN Hoogstraat en Aalmarkt in begin van deze eeuw AN ES IBOURJOISI ALLEEN AL OM DE SERVICE van het draaiboek Welke lippenstift gebruikt U? I NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 16 MEI 1959 Alphenaar zorgde voor verrassing TTEBBEN WIJ GOED GETELD, dan publiceren wij vandaag de honderd- ste foto van oud-Leiden. Wij hebben daarvan iet§ feestelijks willen maken en die gelegenheid bood ons van de week, geheel onverwacht, de heer S. Gorree, Hooftstraat 157, Alphen aan den Rijn, die ons verraste met een montage van drie foto's uit het begin van deze eeuw. binding Voordat wij over deze foto iets ver tellen. moet ons de dank van het hart jegens de vele lezers, die het ons moge lijk hebben gemaakt, deze historische reeks te beginnen en op goed peil voort te zetten. Het is ons meermalen ge bleken. dat een afbeelding in deze serie het predicaat „zeldzaam" waard was. In een oude stad is een prentje van vroeger vaak niets bijzonders; er zijn i Leiden foto's dertie i dozijn heeft Maar groot is het aantal particuliere foto's, dat ons voor deze zaterdagrubriek werd toegezonden. En deze zijn meestal Zo beschikten wij over zeven prent briefkaarten van de Havenbrug, maar toen de heer G. M. Minnema. Boerhaave- laan 41, Leiden, ons zijn 6-bij-9-fotootje stuurde, stond het onmiddellijk vast, dat déze afbeelding het zou worden. Zij is nooit uitgegeven en men komt haar al leen in een familie-album tegen. Dat neemt overigens niet weg. dat wij alle kaartzenders niet minder dankbaar zijn. Wij hebben ook prentbriefkaarten gepu bliceerd, die zelfs op het gemeente archief aan de Boisotkade tot enthou siaste uitroepen aanleiding gaven. Geen eindstreep De honderd betekent geen eind streep. Wij kunnen nog niet beslui ten, met deze reeks op te houden, ten eerste omdat ons uit de lezers kring nog nooit een dergelijke sug gestie heeft bereikt (integendeel!), en ten tweede omdat onze oud-Leiden- map nog een stel kostelijke plaatjes bevat, die, naar het ons stellig voor komt, niet alleen de belangstelling zullen opwekken van hen, die het nog hebben beleefd, maar ook van velen der latere generatiefs). Eigen lijk hangt het van de lezers zelf af. Zolang wij als deze week acht mensen op de redactie krijgen die willen praten over het plaatje van de laatste keer, lijkt het ons te abrupt, het verhaal over Leiden zo als het was, nü af te breken. Wij zullen dat doen als de voorraad tekenen van uitputting gaat ver tonen en het materiaal niet belang wekkend genoeg meer is. Dit is ook een gelegenheid om de in zenders nog eens met nadruk te zeggen, dat zij hun inzending beslist terugkrij gen. Het kan lang duren (vele maanden), maar terugkomen doet ze. Alle kaarten en foto's worden zorgvuldig bewaard met naam en adres. Ze worden onmid dellijk geretourneerd als ze voor opne ming niet in aanmerking komen; voor de rest ten hoogste tien dagen na publi- katie. Hoge straat Met deze foto van de heer Gorree zijn wij neergestreken in het hart van Leiden: de Hoogstraat. Hoeveel films, tekenboeken en tubes verf zullen in de loop der jaren zijn ge bruikt om op DIT punt het stads beeld van Leiden vast te leggen. De Hoogstraat is de oudste verbinding tussen de beide delen van de stad. Men hoort wel, dat deze plaats vroeger deel uitmaakte van de erven van de Burcht. Zelfs zouden de kelders van de Hoog straat met de put van de Burcht in ver- rzichtigheidshalve een „overleve.- ring" te noemen. Hetzelfde geldt vooi de gedachte, dat de verbinding tussen de beide stadsdelen heel vroeger een houten brug was in het verlengde van de Mandenmakersteeg, die in 1292 werd vervangen door de Visbrug. De Visbrug moest door Rijnland worden onderhou den en het hoogheemraadschap sloeg de kosten om over de dorpen, voorzover althans hun bewoners van deze brug iaktei H o De verklaring van straat ligt voor de hand; de straat ligt twee en een halve meter boven de wa terspiegel. Zij werd verbreed toen in 1637 de Visbrug werd vergroot en is sindsdien wel ongeveer hetzelfde geble ven, uitgezonderd de bebouwing dan Feitelijk is de Hoogstraat een soort dak; onder haar bevindt zich een serie kel ders. die als pakhuis werden gebruikt. Dezelfde constructie vindt men in Utrecht. Welke winkels? Wij prijzen ons gelukkig, een om streeks zeventig-jarige Leidenaar te hebben gevonden, die ons de nodige bijzonderheden over de panden op deze montage verschafte. Wij volgen de foto nu van links naar rechts en geven dus de situatie weer zoals zij omstreeks 1904 was. De brug over de Oude Rijn (geheel links), de Sint Jansbrug, was toen nog een klapbrug. In de laatste tijd ging zij nog slechts eenmaal per jaar open: van daar dat er later een vaste brug is ge komen. Op de hoek van de Hoogstraat en de Oude Rijn is nu De Faam. De nummers 1 en 2 waren van de gebroe ders Bruning, die er een winkel in ma nufacturen en stukgoed hadden. Het derde pand herbergde een handel in katoen en stof, het vierde toen reeds de galanterieënwinkel van Pollmann, het vijfde de drogisterij van de firma Dijk huis en het zesde de goud- en zilver- winkel van Maartense (nu nog). Op de hoek van de Maarsmansteeg en de Aalmarkt had de heer Wilhelmy Damsté zijn tabakskerverij en sigaren-, thee- en koffiehandel. In het smalle huis daarnaast was de manufacturenhandel van de firma Feld ondergebracht. De gevel vertoonde in het midden een lam. Vervolgens de firma Gerner en Co voor fijnere galanterieën en lampen, de firma Creighton met lampen en kachels, de firma Du Croix voor goud- en zilverwer ken, de firma De Wijs, die bekend stond om haar delicieuze koek, en (links van het Waaggebouw) het bodehuisje, waar in ook een klein cafeetje was gevestigd Waaghoofd Doen wU even het Waaghoofd aan. dan ontdekken we in het kleine, hoge huisje de palingtent van dc firma Roos van de Haarlemmerstraat. Het keetje op de hoek van het Waaghoofd is de algemene zand bak. die bijvoorbeeld bij gladde stratei werd gebruikt. Op de rechterkant van he De Zijl geopend Dc leiding van de Leidse zweminrich ting De Zijl verzocht ons, mee te delen, dat de zweminrichting gewoon geopend is, elke dag van 7 tot 12 uur 's morgens en van 2 tot 7 uur 's mid dags cn 's avonds. Dc Zijl staat niet in verbinding met het buitenwater en heeft zuiver bronwater. ren tus sen Leiden en Rotterdam (niet voor passa giers). In het Waaggebouw was in die tijd de telefooncentrale gevestigd en het uiter lijke kenteken daarvan zien we op het dak; met een restauratie van de Waag heeft deze stellage dus niets te maken. De gehele bebouwing links van de Waag is gesloopt voor het gebouw van V. en D. Cuisinier De hoek van de Aalmarkt en de Man denmakersteeg werd bezet door de firma De Keuning. grossier. Onder hetzelfde dak had men de beddenmaker Campfens. Op het lage, brede huis ernaast zijn de woorden „confiseur" en „cuisinier" te lezen. De firma Sasse dreef er zijn win kel in koek en b&aket. Er is nu een schoenmakerij. Het poortje naast de koekwinkel is de achteruitgang van het pand Bree- straat 70, waar toentertijd ds. Briët woon de (later het pand van de drukkerij Mulder). Het huis met de elf ramen zullen oude Leidenaars zich nog wel her inneren als hotel De la Poste. Nu is daar de kolos van Van Nelle. Op num- mer 16 had de firma Keereweer haar atelier voor meubelen. En ten slotte is voor de helft nog de parapluwinkel van de heer J. J. Gubbi te zien. Uit de geschiedenis van de Hoog straat is nog te melden, dat de hui zen op de hoek van de Nieuwe Rijn op 3 oktober 1766 in as werden ge legd. De Leidse burgerij, die begaan was met het lot van de gedupeerden, bracht binnen tien dagen een bedrag van ruim 15.000 gulden bijeen voor herstel. Op de daklijst is het nog te lezen: „De trouw der burgerij heeft hier 't geen door geweld Der vlam men wierdt gesloopt in bet'ren staat hersteld". VOORJAARSPRIjZEN Oude Herengracht 19, Leiden. Tel. 20587. ACADEMISCHE EXAMEN» 'EN. 15 mei Geslaagd voor het :x vrije studierichting in de rechte heid de heer Liem Tien Sam te mg; voor het kand ex pedagogiek: r J P M Fennds te Rotterdam; voor •ct ex. psychologie: de heer F A ~\TANDAAG laten wij u de honderdste fotc^van oud- Leiden zien. Wij beschouwen dat als een mijlpaal in deze historische „film". Om dit mo ment een feestelijke versiering te geven, hebben wij het punt van Leiden dat op de afbeel ding van een halve eeuw ge leden is te zien, ook in zijn tegenwoordige verschijning la ten fotograferen. Een dergelijke confrontatie van de stad met haar verleden verklaart onmiddellijk de waardering, die vooral oudere Leidenaars onze zaterdagse rubriek toedragen. Immers, het stadsbeeld is vaak zo in grijpend veranderd, dat alleen „het plaatje" hun herinnering levend houdt. „U moet weten, dat ik de schoonste tijd van mijn leven in dat OUDE Leiden heb doorgebracht, en daarom zou ik het zo leuk vinden, als dit kaartje in de krant kon". Zulke reacties krijgt men dan. Van deze verandering zijn deze fotomontages wel een spectaculaire illustratie. De bovenste fotoserie is Leiden omstreeks 1904, de onderste montage heeft onze fotograaf, N. van der Horst, gistermiddag gemaakt. Vandaag heeft de heer Nic. de Tombe het pand Lange Pieterskerkkoorsteeg j. 11 een handel in klassieke en moderne grammofoonplaten, bandrecorders en pick-ups geopend. Er was veel belang- Reserve-officieren gaan in Leiden vergaderen De Algemene vereniging van Neder landse Reserve-officieren houdt op 5 en 6 juni in de Doelenkazerne te Leiden de jaarvergadering. Zaterdag zullen de deel nemers aan de vergadering officieel worden ontvangen door het gemeentebe stuur van Leiden. Voorts zal een bezoek worden gebracht aan het Brasemermeer, waar demonstraties waterskien en speed- boating gegeven zullen worden. Op beide dagen zullen er schietwedstrijden zijn, op pistool en karabijn. Geveilde percelen in Leiden Ten overstaan van notaris W. S. Jongs- ma te Leiden: woonhuis en erf Buys Ballotstraat 64. in bod 6900. koper P Moerman te Leiden, qq voor ƒ7550; woonhuis met afzonderlij-ke bovenwo ning Magdalena Moonstraat 14-14a, in bod 7100, koper J. Bleijie te Leiden q q voor 7500. Fa. Van Delft, Leiden, toont tenten en badpakken De firma Van Delft, SteenStraat 45 te Leiden, toont vandaag in een tent op het Stationsplein tenten en kampeeruitrus- ngen. Tweede pinksterdag kan men om badpakkenshow De heer Van Delft, die bondsverhuurder van de A.N W B. is (specialiteit: verhuur zonder borg), heeft ans gezien op nog geen 400 m2 een aan- ekkelijke en overzichtelijke tentoon- elling te geven Enkel- en dubbeldaks- mten, luxe tenten en jeugdtenten en voorbeelden van kookattributen. 6taan uitnodigend klaar Vanzelfsprekend wordt deskundig advies aan de bezoekers gegeven. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Leidenaars slaagden voor eenheidsdiploma EHBO De cursus tot opleiding voor het een heidsdiploma E.H.B.O., die werd gegeven onder leiding van de afd. Leiden van de Kon. Ned. Vereniging voor E.H.B.O. en van dokter E H. Kusen. is wederom succesrijk geëindigd. Voor het examen, dat werd afgenomen door dokter J. G Bazuin, slaagden de dames W. Adema. .1. A. v, Amsterdam, M. v. Gelderen. M. F S. Karreman, J. A Oude Elferink en J. A. v. Wingerden en de heren M. Kouwen- hoven, C. P. Bakker, J. A. v. d. Blom. A. Buikstra, A. M Dóeleman, C. Dreef, W. F. Fakkel, C. M. Steenwinkel, W. C Hoogduin, J. Hovius, D. v. Rijn, Sj. Mazu- rel, A v d. Meer, G M. Moov, B. Nieuwenhuizen, H. Oude Elferwik, L. C. Rietbergen, J. H. B. Jansen, J. v. Rijn, J. Talens, A. Trippenzee, P. v. Veen, P. Houmes, N. de Vries, J. Wissink, Th. Witteman, F. Zwart en L. L. A. v. d. Zwet. Zes kandidaten werden afgewezen. Opening zaak Tussen de bladzijden Wonderman CASINO (2.30, 7 en 9.15 uur). Danny Kaye is met de eerste de beste. Hij is een kunstenaar, die op zijn filmterrein een hoogte heeft bereikt slechts door weinigen te evenaren. In Wonderman krijgt hij alle gelegenheid zijp kwalitei ten ten toon te spreiden en hij doet dat als gewoonlijk op zo'n onweerstaanbare manier, dat zelfs de meest norse nurks zijn lachen niet kan bedwingen. Vaak neemt het optreden van Kaye in deze rolprent het karakter aan van een one-man-show, maar ook als dat niet het geval is, ziet men eigenlijk toch alleen maar deze grote komiek, mijlenver als hij uitsteekt boven zijn medespelers. Als Wonderman speelt Dannv Kaye een dubbelrol: aan de ene kant is hij een ver strooide boekenwurm, aan de andere kant een gevierd cabaret-artiest. De dwaas heid bereikt een hoogtepunt als deze twee in elkaar opgaan en beurtelings de verschillende karakters naar voren Da manier waarop deze zonderlinge situatie wordt bererkt, is jammer genoeg Elegant: Seeft I ie toorkeor aan m glanzende lippenstift 1 t t Praktisch: Prefereert C een lippenstift die beslist niet afgeeft? 5 Als moderne vrouw twijfelt U niet meer: voor U heeft Bonrjois, als eerste, al deze eigenschappen in één lippenstift weten te verenigen. De lippenstift „Rouge Fidéle" is glanzend en toch kissproof, werkelijk kissproof. Standaard huls f. 2.50 Draaiende huls f. 3.75 PARIS Leidenaars in theorie naar het Naardenneer Ter voorbereiding van naar het Naardermeer, uitgaande van K. en O., gaf de heer Dick Deinum gis teravond in huize „Over 't Hoff" een le zing met lichtbeelden over dit natuurre servaat. Het Naardermeer was het eer ste natuurreservaat van de vereniging tot behoud van natuurmomnumenten. Oorspronkelijk dacht men, dat het Naar dermeer ontstaan was door ontvening. Pas later bleek, dat het een natuurlijk meer was, dat ondergronds water uit de Vecht kreeg. Door de heersende winden is het meer steeds groter geworden. De droogmaking was geen succes. Door het hoge zwavel- gehalte van de grond en de zoute kwel len werden de planten vergiftigd. n 1886 stopte men met het drooghou- den van de polder en na 2% maand stond het Naardermeer weer onder wa ter. De heer Van Deinum maakt reeds 18 jaar een studie van de orchideeën- groei in dit gebied. Het aantal soorten orchideeën is er niet groot, de hoeveel heid varieert echter sterk. Bij een hoog zuurgehalte van de grond, vooral wan neer de waterstand in herfst en winter hoog geweest is, gaat er Soms wel een jaar voorbij voordat de orchidee weer Met behulp van dia's gaf spreker van de natuur in 1 minder gelukkig gevonden, aangezien een dode in het spel wordt gemengd. Men moet dat in dit verband misschien met zo zwaar opnemen, maar een weinig sto tend is het wel. Temeer daar er wel een andere oplossing kan worden gevonden, om de beoogde situatie te verwezen- Lachfilm van formaat). Liebelei LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur). Arthur Schnitzler is een uitstekend toneeldich ter en Romy Schneider een jongedame, die uitnemend voor Sissi kan spelen. Maar breng deze twee met bij elkaar in een film. Dan is het resultaat slechts, dat men zich afvraagt: heeft Schnitzler ooit zo'n onbenullig stuk geschreven en is Romy werkelijk zo'n hark als hier rona- haspelt? Liebelei stelt een ieder teleur. De Romy-vereersters, omdat het zo droevig toegaat en de Schnitzler-kenners, omdat er van het werk van deze grote Wener niets is overgebleven. Regisseur Pierre Gaspard-Huit heeft met dit produkt nie mand een dienst bewezen; daaraan kan de inderdaad fraaie uitbeelding van het Wenen van weleer niets veranderen. (Teleurstellend). Tarzan vecht voor zijn leven TRIANON (2.30, 7 en 9.15 uur). Al meer dan vijfentwintig jaar is een kracht patser, genaamd Tarzan, bezig iets te doen. Eerst alleen in boeken en later ook op het witte doek. Nu vecht Tarzan van de week maar weer eens voor zijn leven. Bij deze rolprent, die in niets af wijkt van zijn tientallen voorgangers, viel het ons op, hoe verouderd het Tar- zan-verhaal eigenlijk is en hoe ook de film deze seniliteit kennelijk niet tegen kan gaan. Fraaie volzinnen uit de twin tiger-jaren, zoals „Ach liefste, hoort naar de zoete roep van het oerwoud", vor men de tekst bij Tarzans levensstrijd. Voor de rest is het weer kwartjes-dag in Artis. Als Tarzan twintig meter loopt is hij alle oerwouddieren in drommen tegelijk tegengekomen en niemand heeft niige gedai •dbaar oerwoud van te maken. Het verhaal is wat langdradig vervelend, omdat men na tien minuten al weet, hoe het anderhalf uur later zal aflopen. (Afgedeund) Kasimde bandiet van Zhobe REX (2.30, 7.15 en 9.15 uur, 2de Pink sterdag bovendien 4.45 uur). Naar een aan de fantasie van Richard Maibaum ontsproten verhaal werd de film Kasim, de bandiet van Zhobe, gemaakt. Alle mogelijke technische hulpmiddelen om dit Oosterse spektakelstuk zo goed mo gelijk uit de verf te laten komen zijn gebruikt. Er is een breed scherm nodig om de kleurrijke rolprent te vertonen. Door een en ander wordt echter juist ook het onzinnige en smakeloze van het bloederige oorlogsrumoer tussen gefin geerde Engelse bezettingstroepen en wraaklustige woestijnstammen onder streept. En er is een voortdurend en onaantrekkelijk contrast tussen de wat gewilde humor en de slachtpartijen. (Smakeloos spektakelstuk) Les tricheurs LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur). De gepro— longeerder film Les Tricheurs geeft het vastlopen van de levenshouding bij veel hdeendaagse jongeren knap weer. Maar verder faalt het verhaal, althans in zijn uitwerking. Voor ouderen is de rolprent wellicht een vingerwijzing, dat het ad vies: Toen wij jong warenzijn kracht heeft verloren. Maar voor de jeugd van ons nog altijd nuchtere Nederland kan de film een onnodige wegwijzer zijn naar een na-aperij, die nog holler is. dan de gemoedstoestand van Les Tricheurs. Problematische probleem-uitwerking koopt iedere Leidenaar in oud- en nieuw-Leiden bij de AALMARKT 4-12 Dag- en avondservice telefoon 21782

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3