CHRISTFLIJK PM3 CETAFLEX Preken met Pinksteren is moeilijk Eerste doetoraal examen aan politiek-sociale faculteit Oprichting internationale raad gezinsverzorging Maagdeburg verliest vier historische kerkgebouwen verkoudheid? Ontsnapt langs Krakatau Een woord voor vandaag Kanttekening Prof. Dijk steekt predikanten een riem onder het hart J)ROF. dr. K. Dijk heeft zich in het pinksternummer van het Centraal Weekblad" ge richt tot de predikanten, die het moeilijk hebben met de voor bereiding van de pinksterpreek. Hoewel het artikel dus niet be stemd is voor onze doorsnee lezers nemen we het toch op om te laten zien dat onze voor gangers het er moeilijk mee hebben en om als zij moch ten falen morgen te weten dat God ons toch iets te zeggen j heeft. Misschien kunt u dan doen als een professor in de theologie die eens een dienst bezocht in Arnhem. Zijn dochter die bij hem was vond de preek maar heel matig, maar haar vader was erg enthousiast. Toen ze hem vroeg wat hem dan ge troffen had noemde hij een aantal dingen die in de preek helemaal niet naar voren waren gekomen. Verbaasd riep ze dan ook uit: „Maar dat heeft hij helemaal niet gezegd," waarop de geleerde antwoordde: „Dan had hij het moeten zeggen." Prof. Dijk schrijft: DE gemeente bedenke, dat de taak op Pinksteren niet licht is. Zij zij en blijve heel mild in haar oordeel, vooral wanneer haar dominee nog jong is en al die ..feeststoffen" moet inwerken, en niet minder, wanneer ze haar dominee al lang mag bezitten, zo dat hij voor de tiende keer of misschien twintigste keer de pink- sterboodschap moet brengen, die (want dit verwachten de hoorders) in elk geval één keer op dit hoogtij uit Handelingen 2 geno men dient te worden. Feestpreken zijn moeilijk en vooral op Pinksteren. Dit erken ik ten volle, en ik wens daarom alle predikers veel kracht en vreugde toe voor zon dag a.s. T oepassing de feestklokken luiden. Want wat geeft Pinksteren ons? Neen. niet alleen zendingszon dag welk een belangrijke plaats de zending ook in de pinkster overdenking moet niet minder nog wijder e meenschap vol water is Immers, e sterpreek kerkzondag of en heilszondag. waar- Gods èn voor de ge- ;n voor de enkelingen en dit moet in de pink- centraal, allesbeheer send zijn, zonder Pinksteren zou den we nooit kerkfeest, nooit een christelijk feest hebben kunnen vieren, en Pinksteren ontsluit voor ons de schatten van de kerstnacht en de paasmorgen. We zouden aan Jezus' geboorte, aan Zijn lijden en sterven, aan Zijn verrijzenis niets hebben, wanneer de Geest Gods ons niet aan Christus ver bond, en Hij, de andere Trooster, is gekomen, opdat Hij de oogst van alle verlossingsarbeid van de Middelaar zou doen rijpen. Hij vervult het werk van de toepassing des heils die op de heilsverwerving moet volgen, en daarom is het ook de Heiland, Die uitstort wat op de pinksterdag ge zien en gehoord wordt. Hij ,,giet" Zijn stromen uit op de kerk hier op aarde, en zoals de hogepriester van de oude dag, wanneer hij het offer in de tempel gebracht had en uit het heiligdom terugkwam, het volk zegende, zo daalt van onze grote Hogepriester, Die zich zelf geofferd heeft en nu ter rech terhand Gods zit, de geheel enige heilszegen neer. en de derde Per soon in het goddelijk wezen is de Uitdeler, die de kerk vervult met alle gaven der genade. Sluitstuk de kerk. Zo is Pinksteren een sluitstuk, een kroon, ja, maar veel meer een begin van de uitwerking var Christus' verlossingsarbeid. Daarom volgt Pinksteren spoedig op de hemelvaart. ook Daarom komt de Geest .pods op de pinksterdag, want gelijk in de oude bedeling op Pinksteren de broden Gode ten offer ge bracht werden, dat is de toeberei de spijs van de op Pasen voor de neergelegde schoven (de eerste lingen van de oogst), zo is in de nieuwe tijd Pinksteren het feest van het brood dat we eten kun nen, omdat Christus. Die in Zijn vernedering en lijden met tranen zaaide, in Zijn verhoging en op standing met gejuich heeft ge maaid. i die hoofd- Niet minder dan in het heilsfeit van de vleeswording des Woords en de verrijzenis uit het graf. Hier is het aspect van de komst van de Geest in de schep ping (Genesis 1). aan het wonen Gods in Hem in Israël (Jesaia 64 1), van de komst op de Pinksterdag, en de volkomen in woning Gods op de nieuwe aarde (Openbaring 21). Hier is ook het aspect van de komst van de Trooster Die het alles uit Christus neemt om het ons te verkondigen en te geven. Hier is niet minder het aspect van het zoëven genoemde onder scheid en de vervulling van Pa- Hier is het feest, dat de andere feesten voor ons waarlijk tot heils- feesten maakt. Hier is het aspect van de uit breiding der kerk naar alle vlees en naar alle volkeren. Hier is dit wonder, dat de geest vanuit Zijn woonplaats de wereld aangrijpt en, al gaat het door vuur en rookdamp, overwint. Hier is het begin van de laatste dagen, die zich spoeden naar de grote en doorluchte dag des He- we letten op de wachtende ge meente. die ons de vervulling der belofte biedt; op de vervulling zelf in de komst van de Geest; op de tekenen, die de komst ver gezellen; op het spreken met ton gen van de grote daden Gods; op de toestromende menigte; op de verwondering over de Galileërs; op de verscheidenheid der talen en volken; op de spot; op Pe trus' antwoord; op de vervulling van Joëls profetie; op de eerste pinksterpreek; op het resultaat van die prediking; op de pinkster- vragen; op de „eerstelingen" van de oogst; op de jonge gemeente; op het machtige slot van dit ver haal en de variatie blijkt gro ter te zijn dan we oppervlakkig vermoeden. Ook in de prediking van Petrus liggen vele en schone elementen voor de pinksterprediking. Het is tenslotte heerlijk om over het pinksterfeest te preken, niet alleen om daarin de zendingsijver aan te wakkeren, maar bovenal om aan de gemeente de boodschap te brengen van het werk Gods in ons. welk werk helaas tot zijn recht komt. weinig 4 R? i'\ -W ftjn) Aan Vrije Universiteit: (Van verslaggevers) Vanmorgen is de heer P. J. A. ter Hoeven aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen sociologie en dit betekent dat In de politiek-sociale faculteit van deze universiteit voor het eerst een doc toraal examen is afgenomen. Prof. dr. J. J. de Jong, voorzitter dezer facul teit (in de wandeling als P.S.I. aange duid) sprak de heer Ter Hoeven dan ook aan als een pionier en de hoogleraar verklaarde later in dit examen een ui terlijk teken te zien van de consolidatie van deze jongste faculteit der V.U. Overigens zijn er nog plannen voor ver dere uitbouw van de P.S.I. In oktober 1958 is men aan de Vrije Universiteit met de politiek-sociale op leidingen begonnen: In en nu geven wij de officiële naam der faculteit de Verenigde faculteiten der rechtsge leerdheid. letteren en wijsbegeerten en economische wetenschappen. De heer Ter Hoeven deed zyn exa men in de sectie sociologie en het aar dige is dat hij het hoofdvak van de an dere sectie, de politicologie, als keuze- Benoeming en ontslag van hoogleraren Bij koninklijk besluit is de lector aan de Landbouwhogeschool te Wageningen dr. H. C. D. de Wit benoemd tot hoog- leraai in de plantensystematiek en -geo grafie van de tropische en subtropische gebieden. Bij koninklijk besluit is met ingang van 21 september 1959 aan mr. F. M. baron van Asbeck op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als gewoon hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Tot hoogeraar in de tropische land huishoudkunde aan de Landbouwhoge school te Wageningen is benoemd ïr. J H. L- Joosten, in het vroegere Ned. In- dië landbnuwconsulent. Na de oorlog vervulde hij verscheidene beangryke functies in de tropen. Voor de FAO heeft hij in verscheidene delen wereld gewerkt, vak had. Intussen wacht di op de eerste doctorandus in de politi cologie Het examen en speciaal de uitslag, kreeg enig extra reliëf door de tegen woordigheid van de decanen der facul teiten. die in de P.S.I. samenwerken. de secretaris van de academi sche senaat, prof. dr. R. van Dijk, te genwoordig en voorts gaven de secre taris van de P.S.I., prof. dr. G. Kui per Hzn., de praeses van de faculteits vereniging. de heer F. van Pijpen, en de ab actis, mejuffrouw C. Veen, van hun belangstelling blijk. Prof. De Jong zeide ons nog. dat het aantal studenten in beide sectoren de interfaculteit zeer bevredigend Jaarvergadering Nation. Vrouwenraad De Nationale Vrouwenraad van Neder land zal op woensdag 3 en donderdag 4 juni op de Pietersberg te Oosterbeek zijn 54ste algemene vergadering houden. In deze vergadering zal onder r worden gesproken over onderwijs minder valide kinderen, de vergadering van de Verenigde Naties en over de bij eenkomst van het bestuur van de Inter nationale Vrouwenraad te Wenen. wciciu Mexico, Hon duras. Belgisch' Congo. Syrië. Egypte, Irak. Rhodesia Ir. Joosten was ook verbonden as schappij. Conferentie in Zeist gesloten Tijdens de internationale conferentie voor gezinsverzorging, die vandaag in huize Woudschoten te Zeist is beëin digd, hebben gedelegeerden uit ver scheidene landen besloten een inter nationale raad voor gezinsverzorging op te richten. Tot presidente van de raad werd gekozen mevrouw E. Carnegie-Arbuthnott (Engeland). Het secretariaat wordt waargenomen door mr. J. M. B. Scholten. uit Utrecht, secretaris van de Stichting nationale katholieke gezinszorg. De conferentie werd gesloten door de voorzitter van de centrale raad voor gezinsverzorging, mr. H. A. J. M. van Koningsbruggen, die con stateerde dat van dit eerste inter nationaal contact gunstige resultaten mogen worden verwacht. De volgende conferentie zal over vier jaar worden gehouden. Mr. J. F. Beekman, algemeen rappor teur van de conferentie, gaf een sa- Rproi' HIK ■rk NED. HERV. KERK Beroepen te Oudo'orp, Z.H.; W. L. Tukker te Rotterdam; te Ochten, Geld. (toez.): A. Kool te Brandwijk. Aangenomen naar Scheldeburen- Lutjegast: C. van Wijngaarden, vic. te Wassenaar; het beroep door de Gen. Synode tot pred. voor bijz. werkz. igeestelijke verzorging van het leger): B. Gast te Zwolle. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Amsterdam-Zuid-Sloter- vaart: W Dekker te IJlst en H R. Zijlstra te Koudekerk a. d. Rijn. Beroepen te Rijswijk, Z.H (3e pred.pl.): W Griffioen te Nijkerk; te Vriezenveen; J. N. Nammensma te Roodeschool. Aangenomen naar Holwerd: W. ten Kate, kand. te Utreoht; naar Borne; A. E van der Woude, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Schoonoord en Wormer: W. ten Kate. kand. te Utrecht. Beroepbaarstelling; De classis Leiden heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer C A. Verhoog, kand. te Voorschoten, Leidseweg 34, die een eventueel beroep in overweging wil nemen; idem de classis Meppel de heer W. de Vries. kand. te Nieuwlande die benoemd werd tot hulpprediker te Apel doorn. Het adres van J. Tevel, kand. te Middelbure is Seisstraat 3. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Bedankt voor Houwerzijl: J. Keizer te Brouwershaven CHR. GEREF. KERKEN Bedankt vooi Steenwijk: A. H. Schip pers te Hillegom. EVANG. LUTH. KERK Drietal te Amstelveen: J. P. Boender maker te Eindhoven, P. Estié, laatstelijk pred. te Zaandam en J. A. Roskam te Beverwijk. NED PROT. BOND Aangenomen naar Zeist; W. F. Monné, Hervormd predikant te Bovenkarspel. Lijm zelf alle hout met de sterkste koudlijm Paradeveld in plaats van kerken Directeur van gemeenteiverken vluchtte menvatting van de behandelde stof. Men heeft op de conferentie geen definitie van het begrip „gezinsver zorging" kunnen vinden, maar men is wel tot een omschrijving gekomen voor „gezinsverzorgster"; de gezins verzorgster is een gediplomeerd of bevoegd werkster, die tijdelijk door een organisatie in een gezin geplaatst wordt om aanvullende opvoedende en huishoudelijke taken in de familie te vervullen. De vraag in hoeverre gezinsverzor ging maatschappelijk werk is, veroor zaakte een vrij verwarde discussie op de bijeenkomst, maar men werd het er tenslotte over eens, dat gezinsver zorging een onlosmakelijk deel vormt van het uitgestrekte terrein der so ciale activiteit in elk modern land. Prof. mr. P. J. Verclam rector magnificus Directeuren der Vereniging voor Ho ger Onderwijs op Gereformeerde Grond slag hebben op voordracht van de se naat prof. mr, P. J. Verdam (Van onze correspondent in Bonn) Vier van de elf kerken, die hoewel deels zeer ernstig bescha digd tot dusverre in Maagde burg (in de communistische Oost zone van Duitsland) nog beston den, zullen worden afgebroken. Zij moeten plaats maken voor een nieuw stadscentrum, dat door de communistische gemeente-auto riteiten is ontworpen, alsmede voor een groot paradeterrein, dat midden daarin zal worden aange legd. Tot de kerken, die daarvoor zullen I I ntliprfip TfiicrrïBrknrl worden afgebroken, behoort ook de l^UUierSe jeUgCUJOnCI reeds gerestaureerde Heilige Geest kerk, en voorts de Jakobikirche. de Nikolaikirche en nog een kleiner gods huis. ter behoort) behouden blijven. Dit is na zijn aankomst in West-Berlijn medegedeeld door de directeur van de Maagdeburgsc gemeentewerken. Tegt meier, die naaf «ie Bondsrepubliek gevlucht. Tegtmeier verklaarde, c hij vooral vanwege zijn strijd om I behoud der thans tot afbraak gedoem de kerken in moeilijkheden was ge raakt met de (uiteraard communisti sche) burgemeester der industriestad, Daub. Voor de af te breken Heilige Geest-kerk is, naar Tegtmeier voorts mededeelde door de gemeente Maagdeburg aar de kerk een schadevergoeding var 400.000 Oostmark beloofd. Dit geld moet echter uit Oost-Berlijn komen. Het was er nog niet. toen Tegtmeier naar de Bondsrepubliek vluchtte. Aangenomen moet worden, dat zijn vlucht de schadevergoedingsafspraak op losse bodem heeft gesteld. Het communistische ministerie van finan ciën in Oost-Berlljn is niet bijzonder geporteerd voor betaling van schade vergoedingen voor (en aan) kerken. Bondsdagen Ned. Volgens het dagblad „die Welt" (in een bericht uit Berlijn) zullen de Dom, de Johanneskirche, de Sankt Petri- kirche, de Wallonerkirche. de Katha- rinenkirche, de Sankt Sebastiankirche en de Marienkirche (die bij een kloos- 26 .1 handdoek af, bakboordzijde en keek t behulp van een elektrische Findhorn droogde zijn hoofd met liep naar het voorraam door de ruit die met beh-,^ - - tér in een snelle, draaiende beweging werd gehouden. Onder normale weersomstandigheden is de middel puntvliedende kracht voldoende om de ruit schoon te houden en een redelijk zicht te waarborgen. Van nor male omstandigheden was deze avond echter geen sprake, en de afgesleten drijfriem, waarvoor men geen nieuwe meer had, slipte nu en dan lelijk. Find horn gromde van ergernis en keerde zich om. „En, stuurman wat denkt u ervan?" „Precies hetzelfde als u, kapitein Hij was bloots hoofds en zijn blonde haar kleefde op zijn hoofd en zijn voorhoofd. „Ik kan geen steek zien vooruit. „Maar dat bedoelde ik niet." Dat weet ik wel." Nicolson glimlachte, en zette zich schrap tegen een extra-diep golfdal en tegen de hevige schok die de ruiten van de stuurhut deed tril len „Dat is voor het eerst na een hele week. dat we eindelijk eens een ogenblik veilig zijn." Findhorn knikte. ..Je hebt waarschijnlijk gehjk Zelfs geen waanzinnige zal ons in een nacht als deze komen opzoeken. Kostbare veilige uren. Johnny," mompelde hij op zijn gemak, „en we zouden er een nuttig gebruik van kunnen maken door nog waardevoller mijlen tussen ons en broe der Jap te leggen." Nicolson keek naar hem, en toen weer een andere kant op. Het was onmogelijk te zeggen wat er in hem omging, maar Findhorn wist althans tets van de loop die zijn gedachten namen, en hij vloekte; zacht jes in zich doer ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) dat we geen steek voor ons uit kunnen zien. En de kans dat we op een rif lopen, of op een niet eens zo klein eiland, is groot." Door een zijraam keek hij naar de striemende regen en de laaghangende ja gende wolken. „We hoeven er niet op te rekenen dat we ook maar een streepje licht zien. zolang dit weer aanhoudt.' .Onze kansen zijn inderdaad niet bijzonder groot, gaf Nicolson toe Hij stak een sigaret op. stopte de gebruikte lucifer automatisch in het doosje, keek naar de rook, die langzaam rondkringelde in het zachte licht van de stuurhut, en keek Findhorn toen „Hoeveel kans geeft u mogelijke overlevenden op die „Kerry Dancer", kapitein?" Findhorn keek in de ijskoude blauwe ogen, en toen weer een andere kant op, maar zei niets. ..Wanneer ze in de boten zijr, gegaan voordat de ze bui losbarstte, zitten ze nu misschien op een ei land." ging Nicolson rustig verder „Er zijn er tien tallen, hier in de buurt. Wanneer ze later in de bo ten zijn gegaan, zijn ze allang naar de haaien. Vrij wel geen enkele van deze kustvaarders beschikt over een behoorlijke reddingboot. Wanneer er nog overle venden zouden zijn, die we kunnen redden, moeten die nog op de „Kerry Dancer" zitten. Het is een naald in een hooiberg, maar de kans is toch groter >p een vlot of op een balk rondobber- den." Kapitein Findhorn kuchte. „Ik waardeer dit alle maal bijzonder stuurman „Het schip moet vrijwel recht naar het zuiden drij ven," viel Nicolson hem in de rede. Hij keek op van de kaart op de tafel. „Twee knopen, misschien drie. Stevent naar Straat Merodong moet daar la ter In de nacht belanden. We zouden wat meer naar stuurboord kunnen koersen op flinke afstand langs het eiland Mesana varen, en daar vlug een kijkje „Je veronderstelt een heleboel." „Dat weet ik. Ik neem aan dat die schuit niet reeds uren geleden is gezonken." Nicolson glimlach te even; misschien was het ook maar een grimas het was nu erg donker geworden m de stuur hut. „Misschien ben ik vannacht wat helderziende, kapitein, en begint mijn Scandinavische bloed te spreken. In anderhalf uur kunnen we daar zijn. Zelfs met deze zware zeeen in hoogstens twee uur ..Nou, vooruit dan maar'" zei Findhorn geprikkeld Nog twee uur En dan keren we om." Hij keek naar de lichtende cijfers op zijn polshorloge ,.Het is nu vijf voor half zeven Half negen is ae uiter ste termijn Hij zei snel iets tegen de roerganger draaide zich om en liep achter Nicolson aan. die de glazen deur voor hem openhield omdat de „Viro- ma" zo hevig slingerde Buiten leek de stormwind wel een onweerstaanbare levende muur. die hen se conden achtereen hulpeloos tegen het verste eind van de brug aandrukte, waar zij naar adem ston den te snakken. De regen had opgehouden regen te zijn: het was nu letterlijk een zondvloed, die koud als hagel en scherp als een scheermes hori zontaal voorzwiepte. Zij kregen het gevoel dat hun voorhoofd ontveld werd en hun jukbeenderen bloot- lagen. De wind huilde niet langer in het want, doch gilde en gierde als een bezetene en doorliep alle tonen van de toonladder. De „Viroma" naderde het hart van de cycloon. De Ned. Lutherse Jeugdbond zal dit jaar zijn bondsdagen met pinksteren te Enkhuizen houden. De bondsdagen vangen zaterdagmiddag om 5 uur aar met een officiële ontvangst ten stad- huize. Na een wijdingssamenkomst tei opening van de bondsdagen zal zater dagavond een welkomstbijeenkomst ge houden worden, waarin de Enkhuizer toneelgroep zal opvoeren „Vrijdag de dertiende". Om half negen zondagmor gen zullen de bondsdaggangers zich ir speciale kerkdienst verenigingen, waar na om 2.15 uur zondagmiddag de 72c bondsvergadering aanvangt. Nadat pinkstermaandagmorgen om half tien de metten gehouden zijn zullen de deel nemers een tocht gaan maken over het IJsselmeer en langs een gedeelte van de Zuiderzeewerken Om half vijf is er een bondsdiner in het gebouw Gomarus. Onderwysbennemingen Benoemd bij het m.o. tot leraar aan de H.B.S. a en de M.M.S. te Waalwijk: H. Montague te De Bildt en tot lera res: mej. C. Fischer te Caen. Benoemd tot directeur van de Christ. L.T.S. te Drachten: H. Dijkstra te Benoemd bij het techn. ond. aar Chr. Technische School te Gouda. Oudijn te Stolwijk, C. L. H. Winkelman te Zwolle en G. Winter. Benoemd bij het ulo. Aan de Chr. Ulo te Alkmaar, de heren J. Kraayeveld te Leidschendam en P. Struiksma te Eind hoven: aan de Chr. Nat. ulo te Ber- gum, Fr.: de heer H. Graansma te Marum. Gr.; aan de 2e Chr. Ulo te Eindhoven: de heer N. Vink te Eind hoven; aan de Chr. Ulo te Grootegast: de heer H. Nijholt te Meppel: aan de Karei Doorman-Ulo te Leeuwarden: de heer D. Hengst te Leeuwarden; aan de Chr. Ulo te Rhenen: de heer J. Krie- laart te Sleeuwijk: aan de Chr. Ulo te Schoonhoven: de heer L. de Jong te Wijk en Aalburg: aan de Chr. Ulo te Voorthuizen: de heer A. Veldhuizen te Bennekom; aan de Chr. Ulo te Winters wijk: de heer G. Tankink te Doesburg Benoemd tot hoofd van de Ds. M. J. Sanders-school te Maarssen: B. Roos te Oud-Alblas; aan de Christ. Nat. school te Makkunrf: W. Graeler te Nijbroek Geld. Benoemd bij landb. en huish. ond. aan de Christ. Lagere Landbouwschool te Eibergen: de heer A. J. G. ter Wee- me te Oosterbeek: aan de Christ. Land- bouwhuishoudschool te Maasland: de heer J. C. Dees te Andel en mej. E. van dë Wel te Amsterdam: aan de Chr. Lagere Landbouwschool te Uddel; de heer W, Dijkshoorn te Maarssen. Benoemd tot leraar aan de Herv. Kweekschool te Zwolle: C. (Wordt vervolgd) H. der Linde te Ons Pinksterfeest begint in de Bijbel met ..en toen....'' en\ daarmee plaatst het zich in de rij van de christelijke feest- dagen. Toch is er een verschil. Kerstmis kan de wereld vieren, want ieder kan zich vrolijk lachend heenbuigen over een wieg. j Op Goede Vrijdag kan zelfs de wereld krokodillentranen huilen i over de dood van een goed mens en met Pasen kan de wereld verbaasd staan kijken bij een leeg graf. Maar Pinksteren w alleen voor hen die in geloof Kerstmis Goede Vrijdag en Pasen hebben aangenomen, want Pinksteren is het feest binnen in de mens. De geboren, gestorven en opge- stane Heiland komt voorgoed wonen in ons hart. Daarom kunnen wij de Geest uitblussen, verdriet doen, maar ook ons laten vervullen. Vervulling zegt Paulus, immers is een op dracht: „Wordt vervuld met de Heilige Geest. Als Pinksteren buiten ons om gaat, is het geen Pinksteren meer. Toch is Pinksteren een historische werkelijkheid. „En toen" duidt het ogenblik aan ivaarop de Geest bezit nam van de mensen en hen voor eeuwig samensmeedde tot het Lichaam van Christus, de gemeente. Daarom is Pinksteren geen individualistisch feest, dat in een stille huiskamer of in de binnenkamer gevierd kan worden. Pinksteren is, waar de gemeente is; en buiten die gemeente is uw Pinksteren geen Pinksteren. z- HET FEEST VAN HET FEEST jy^ORGEN is het kerkelijk jaar tot zijn afronding gekomen. Na het Kerstfeest, na de Goede Vrijdag, het Paasfeest en de Hemelvaart, morgen het Pinksterfeest. Na de eerbiedige gedachtenis van Christus* komst in deze wereld van mensen, na Zijn in gaan voor ons in de dood, na Zijn triomf over de dood en na de ver werving voor ons van een plaats on der de open hemel, morgen de vie ring van de uitstorting van de Hei lige Geest. Dat is dan tegelijk het „tijdvak" waarin het ook ons, mensen van de twintigste eeuw, vergund is te leven. Te leven in dezelfde tijd en in de zelfde wereld, die de schouwtonelen zijn geworden van deze uitstorting. Die van deze uitgestorte Geest de werkterreinen zijn geworden. Het is een feest, dat in ons een onme telijke dankbaarheid wekken moet. Want het is het feest van de door breking der menselijke eenzaamheid. Het is de vervulling van de belofte, bij Zijn hemelvaart door Jezus af gelegd, dat wij niet eenzaam zouden achterblijven. Wanneer wij elk jaar weer, met heel de kerk en over heel de wereld, dit blijde en tot grote dankbaarheid stemmende feest vieren, dan is dat tegelijk om ons opnieuw de aanwe zigheid van de Geest scherp indach tig te maken. Laten we eerlijk be kennen, dat dit niet overbodig lijkt. Ons dagelijks leven, ons dagelijks bestaan, heeft zijn vervlakkende wer king. Het leven nivelleert. We leven in een plat vlak. En de vraag mag ge steld worden naar de Geest-drift on derons. Is die drift er nog onder ons? Weten we ons nog gedrevenen? Le ven we bewust, of laten we ons le- Helaas geen overbodige vragen. En wanneer de kerk ons morgen op nieuw plaatst voor de viering van het Pinksterfeest, dan doet ze het ook om de aanwezigheid van de Geest ons onder de aandacht te brengen, onder de aandacht vooral van het hart. Ook in die jaarlijkse viering van de uitstorting van de Geest is het, dat de Geest onder ons werkt. Aan ons dan om ons hart voor de Geest open te stellen. Aan ons om ons opnieuw gevangen te geven aan de Geest. We zullen bemerken dat het een gevangenschap is, die een heerlijke vrijheid inluidt. De Geest maakt vrij. En het is een vrijheid die de ruimte schept voor een leven naar de liefde tot God. Het Pinksterfeest is dan ook het feest van de liefdevolle werkzaam heid. Wie in zich de drift van de Geest gewekt weet, die laat zich uitdrijven tot een bezielde daden drang. Pinksterfeest is het feest van de gezondenen. Pinksterfeest is het Zendingsfeest. Zo was het in de oude kerk. In de Bijbel staat het Pinksterfeest be schreven in het begin van het bijbel boek dat we de Handelingen van de apostelen noemen. Het luidt die han delingen van de apostelen in. Het heeft voor dat handelen de remmen losgegooid, en van de daden die toen mogelijk werden is het dat het bij belboek van de Handelingen ons dan bieden kan het opzienbarend relaas. Als het goed is, dan wordt er aan het boek van de handelingen, van wie door de Geest zijn vrijgemaakt en van wie door.de Geest worden voort gedreven, voortgeschreven tot op de dag van vandaag. Dat kan, omdat wij leven mogen in de tijd en in de wereld die tot de werkterreinen van de Geest geworden zijn. De tijd en de wereld zijn van Chris tus; Zijn zaak vindt voortgang. Dat is het wat de aanwezigheid van de Geest zeggen wil. Maar dan mag het Pinksterfeest ook feest voor ons zijn. Het feest van de niet verlaten mens. Het feest van de mens die zich bovendien gebonden weten mag. Het feest van de mens met een onmetelijk wijde horizon en een onmetelijk rijke taak en op dracht. Even wijd als de wereld en even rijk als de liefde van God. Daarom het feest van het feest het feest van de Geest. VRIJERE PRIJZEN TUINBOUWGROND TNE tuinbouw is een van die Neder- landse bedrijfstakken, welke zo wel binnen als buiten onze grenzen met ere genoemd worden. Onze tuin- bouw-specialiteiten genieten in het buitenland een goede reputatie, grote bedragen aan deviezen vloeien jaar lijks naar ons iand, en ook de eigen bevolking profiteert van de veelal lage prijzen voor hoog-gekwalificeer. de tuinbouwprodukten. Daarbij komt, dat de Nederlandse tuinbouw zelf een ondersteuningssysteem heeft opge bouwd, waardoor in geval van ern stige verliezen geen beroep behoeft te worden gedaan op de algemene middelen. Deze bedrijfstak nu, die voor ons land zeer verdienstelijk werk ver richt, heeft op het ogenblik met ern stige moeilijkheden te kampen. De oplossing van deze moeilijkheden zal alleen mogelijk zijn, wanneer de overheid hier haar welwillende me dewerking verleent. Speciaal de tuinbouw met glascul tuur in het westen van ons land ziet namelijk een van zijn meest elemen taire bestaansmogelijkheden be dreigd. Tengevolge van uitbreiding van de grote steden en industrieves tigingen op het platteland vallen steeds meer tuinbouwbedrijven ten offer aan de urbanisatie en industria lisatie van ons land. Ook weide- en akkerbouwbedrijven worden hierbij niet ontzien, maar de moeilijkheden, die hieruit voor de tuinbouw voortvloeien, zijn veel gro ter. De tuinder, die elders een nieuw bedrijf wil beginnen, komt veel moeilijker opnieuw aan de slag, om dat hij aangewezen is op de aller beste grond. Voor deze grond wil hij ook wel een bijzonder hoge prijs betalen, maar en hier wringt de schoen deze ho ge prijs mag hij op grond van de Wet op de Vervreemding van land bouwgronden niet betalen, zodat voor de toelaatbare prijs wel gronden van geringere kwaliteit, maar slechts zeer zelden gronden van superieure kwaliteit ten behoeve van de tuin bouw te koop worden aangeboden. In de kring van de landbouworgani saties en het landbouwschap wordt op het ogenblik het gesprek gevoerd over een mogelijke doorbreking van het geldende prijsbeleid voor de landbouw om zo de tuinbouw tege moet te komen. De oppervlakte grond van de tuin bouwbedrijven beperkt zich veelal tot één a twee hectare, terwijl de kosten voor opstand de 100.000 ver re overschrijden. In plaats van een bedrag van 5000 aan grondkosten wil de tuinder graag een dubbel be drag betalen voor betere grond wan neer dit het rendement van zijn overige investeringen aanzienlijk ten goede komt. Zou de intensieve tuinbouw uit het thans geldende wettelijke grondprijs systeem uitgelicht kunnen worden, dan zou hem hiermee een grote dienst zijn bewezen. De verkopen van grond zouden ook dan kunnen ge schieden onder controle van de grondkamer, die misbruik zou kun nen tegengaan. Wanneer het agrarische bedrijfsle ven op korte termijn bij de overheid komt met een voorstel In deze geest, dan vertrouwen wij, dat de minister van landbouw voldoende begrip zal hebben voor de problemen van onze tuinbouw en dat hij alles in het werk zal stellen om een oplossing van het vraagstuk tot stand te brengen. Voor de toekomstige vestiging van nieuwe „glasbedrijven" biedt vooral de zogenaamde B-driehoek, Berkel- Bleiswijk-Bergschenhoek, goede mo gelijkheden, een gebied dat zich uit stekend leent voor de uitoefening van het intensieve tuinbouwbedrijf. Warm pleidooi voor open kerken Er wordt de laatste tjjd veel geschre ven over „open kerken" waar mensen een ogenblik tot bezinning kunnen ko men. In het blad van de Vereniging van Kerkvoogdijen ln de Ned. Hervormde Kerk pleit mr. dr. H. M. J. Wagenaar ook open kerken, niet echter om de *n ln de gelegenheid te stellen er te bMden, maar om ze te laten be zichtigen. Hij legt er de nadruk op, dat veel eemdelingen, die kerkelijke monumen ten willen- bezichtigen, herhaaldelijk hun neus stoten: „Men heeft uit de aard der zaak geen tijd en lust om op „sleutel- jacht" te gaan en reist verder met een geprikkeld gevoel tegen een zo onmoge lijke toestand. Een gevoel dat zich meer malen zal omzetten in een blijvende on- welgezinde houding tegen de Kerk als zodanig." Daarom roept hy de kerkvoogdijen op om hun bezienswaardige kerk, hetzij oud, hetzij nieuw, tussen 15 juni en 31 aug. van 10—4 uur open te stellen. Tevens roept hij op om in kerken waar een goed orgel is enkele keren per dag korte orgelbespelingen te laten geven. Dit aUes moet echter zonder entreebiljet geschie den. Mr. dr Wagenaar raadt de kerken aan bij de uitgang een bus te plaatsen met in vier talen erop: voor onderhoud en restauratie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2