Jlicuwe £eütórfjt (üimrant Russische voorstellen teleurstellend Subsidiëring kerkbouw in het regeringsprogram? TOs® Geheim gesprek moet de oplossing brengen TWEE JONGEMANNEN MET SCOOTER ONDER TRUCK MH ZIEL DORST VI IR GOD, VI tl! DE I1VEMIE GOD" Kandidaat-ministers zijn het eens over program ZATERDAG 16 MEI 1959 BUREAUS Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f2.35 per maand; f0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58930, Veertigste jaargang no. 11564 Directie: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stfliitwastlcfi fs gbeMeuen myn hert ia tegfyenspoet" 25 JAAR GELEDEN Willem de Mérode Zie pagina 9 Geen concessies aan het Westen N.L.C.-prijsvraag Wanneer de eerste groene haring Wanneer zal de eerste groene haring in Nederland worden aangevoerd? Dat is de vraag van onze Vlaggetjesdag-prijs vraag, waarop vanmorgen de eerste antwoorden reeds zijn binnengedruppeld. Wie het tijdstip het dichtst benadert, krijgt een prijs van 50. Ver der zijn er een prijs van 25 en vijf prijzen vah 5. Wij herinneren nog even aan de spelregels: op een briefkaart geadresseerd aan de redactie van de Nieuwe Leidsche Cou rant, Steenstraat 37, Leiden, dient men zo nauwkeurig mo gelijk aan te geven op welk tijdstip men meent, dat de eer ste haring zal aankomen. Bij voorbeeld: vrijdagmorgen 22 mei, 10.05 uur. Daarbij hebben wij op het oog het ogenblik, dat het eerste Nederlandse schip met malse maatjes aan boord in een Nederlandse vissersha ven meert. De inzendingen moeten uiter lijk volgende week woensdag in ons bezit zijn. De uitslag wordt zo spoedig mogelijk in de krant bekend gemaakt. President De Gaulle van Frankrijk zal op 23 juni een officieel bezoek brengen aan Italië. Op dde dag zal hij met presi dent Gronchi van Italië de herdenking van de slagen bij Magenta, Solferitio en San Mantiino in .Noord-Italië bijwonen. IN TEGENSTELLING tot het Westen heeft Rusland in Genève geen con cessies gedaan. Minister Gromyko diende gisteren de Russische voor stellen voor Berlijn en Duitsland in. Maar het plan van Moskou week in niets af van de Russische nota van 10 januari, waarin vredesverdragen met de twee Duitslanden en de omvorming van West-Berlijn tot een vrije stad werden voorgesteld. In het westelijke kamp was de teleurstelling dan ook groot, dat Gromyko, die overigens een gematigde rede hield, niet met iets nieuws of opbouwends was gekomen. De standpunten in Genève zijn dus ingenomen. Oppervlakkig gezien is de kloof tussen Oost en West niet te overbruggen. De hoop is evenwel ge vestigd op de komende geheime onderhandelingen, waarover de ministers het gisteren helaas nog niet eens zijn geworden. Op het ogenblik worden de besprekingen nog in een propagandasfeer gehouden. Een andere reden om de toestand niet hopeloos in te zien is dat de sfeer in Genève beter is dan op de vorige conferentie in 1955. De Rus sen maken een vredelievender in druk dan bij vorige besprekingen. Alleen hebben zij nu felle kritiek op de Westduitsers, die, volgens hen, agressieve bedoelingen, in het Oosten hebben. Hoewel Gromyko kritiek had op de westelijke voorstellen, heeft hij ze niet verworpen. Hij beval zijn eigen voor stellen als basis voor de besprekingen aan, maar beloofde tevens het weste lijke plan nauwkeurig te bestuderen. La ter zou hij uitvoerig op de westelijke voorstellen ingaan. Gezien de bestaande toestand zag Gro myko geen andere mogelijkheid, dan een vredesverdrag met beide delen van Duitsland te sluiten. Wachten met het sluiten van een vredesverdrag totdat er een regering voor geheel Duitsland is, zou onnodig uitstel betekenen. De Russi sche minister legde er nogmaals de na druk op, dat hij de Berlijnse kwestie ge heel afzonderlijk wenste te behandelen. Tragisch begin van vakantie Op de weg van Deventer naar Holten zijn gistermiddag twee jongens van 18 en 20 jaar met hun scooter verongelukt. Het tweetal kwam uit Apeldoorn. Beide jon gens waren leerlingen van de Hogere Technische School en zouden de Pinkster dagen doorbrengen bij de ouders van de 18-jarige H J. Tannink in Haaksbergen. W. Melchior, een dbkterszoon uit Haar lem, bestuurde de scooter. Op een gegeven ogenblik wilde hij een truck met oplegger rechts gaan inhalen omdat de truck uitweek en het leek of de chauffeur links wilde afslaan. Ongelukkig genoeg sloeg de truck rechtsaf, zodat de scooter in volle vaart onder het gevaarte schoot. Beide jongelui waren op slag dood. Een ander ongeluk kostte gisteren in Enschede de 35-jaruge motorrijder O. Veenstra het leven. Hij werd aangereden door een vrachtwagen en de gevolgen wa ren zo ernstig dat hij korte tijd later over leed. O Een man, drie vrouwen en een kind werden gisteren in Emmen ernstig ge wond toen de auto waarin zij zaten op de overweg aan de Kerkhoflaan door een trein werd aangereden. Twee lammetjes die ook in de bestelauto werden vervoerd, kwamen om het le* Coevorden had een Waarschuwing blijft van kracht Oorzaak vissterfte is nog niet bekend (Van Naar de persdienst redacteuren) i het ministerie volksgezondheid ons vanochtend desgevraagd mededeelde, is het gif, dat de enorme vlsst fte in een deel van de Zuidhollandse wateren ver oorzaakt, nog niet met honderd procent zekerheid geïdentificeerd, terwijl dc bron nog niet definitief is vastgesteld. Het on derzoek gaat met onverminderde kracht door; pas als het volledig is afgesloten, worden de resultaten bekendgemaakt. Ondertussen blijft de waarschuwing in zake het besmette water onverminderd van kracht, vooral omdat ook nog niet vast staat of en zo ja in hoeverre het gif schadelijk is voor de mens. Uiterste zlohtigheid is dus geboden. Het grote tal stervende vissen, dat vandaag i: Leridee wateren rondzwom, bewijst duide lijk, dat de vergiftiging nog niet is uitge werkt. TWEEDE PINKSTERDAG zal ons blad niet verschijnen en zijn onze bureaus de gehele dag gesloten. Gisteravond verongelukte de 19-jarig< ijzervlechter A. Botbijl uit de Jasmijn straat in Rotterdam. Hij reed op de Sta- diomweg met zijn bromfiets tagen een fiet ser op. viel en werd overreden door eer brommer die udit tegengestelde richting kwam. Bij aankomst in het Zuiderzieken huis bleek hij te zijn overleden. De dere bromfietser kreeg een vrij ernstige hoofdwond. Een vredesverdrag met de twee Duitslanden afzonderlijk. Handha ving van de huidige Duitse grenzen. Terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Duitsland en beperking van de Duitse strijdkrachten. Absolute neutraliteit vat Oost-Duitsland. Dus geen bij de N.A.V.O. of het Warschau. West- en aansluiting Pact van' Onderhandelingen Duitse staten over West-Berlijn blijft seerde vrije stad de hereniging, en gedemilitari- de hereniging 'estelijke garnizoenen moeten uit West-Berlijn worden te ruggetrokken. De Engelse minister Lloyd heeft nog m pleidooi gevoerd voor het westelijke plan en aangetoond, dat de oplossing het Duitse vraagstuk met de hereniging Berlijn moet beginnen. Dit is redelijk logisch. Berlijn is, net als Duitsland, te lang verdeeld. De Öostduitse partijleider Ulbricht heeft het westelijke plan een annexatie ran zijn land door West-Duitsland ge- loemd. Hij zei, dat het plan snel ii rchieven zou verdwijnen. Intussen doen in Genève weer geruch- en de ronde over onenigheid in vestelijke kamp. Vooral tussen Engeland n Frankrijk zou het niet goed zit De Fransen vinden, dat de Engelse ter van buitenlandse zaken, Selwyn (Zie vervolg op pagina 5) Het waren vooral mohammeda nen, die op de dertiende mei meeliepen in de stoet die door Algiers trok. Op de foto ziet men gesluierde mohammedaanse vrouwen, die onder andere een groot portret van president De Gaulle meedragen Volksgezondheid blijft nog bij sociale zaken (Van onze parlementsredactie.) hebben gisteren van twee tot zeven uur onder leiding van kabi netsformateur prof. De Quay in het kabinet van de minister-president vergaderd. Na afloop werd meege deeld, dat het a.s. kabinet voorname lijk het ontwerp-regeringsprogram heeft besproken en dat men het daar over wel eens is geworden. Vóórts is gesproken over de aanstelling van staatssecretarissen, maar een beslis sing hierover is nog niet genomen. De ministers zélf zullen hun staatssecretaris sen moeten aantrekken en daar de nieu we bewindslieden eerst volgende week hun functies zullen kunnen aanvaarden, is de benoeming van onderministers niet op korte termijn te verwachten. Naar verluidt, zou al het wel in de bedoeling liggen, om dr. G. J. Veldkamp als staatssecretaris van economische za ken (speciaal belast met de midden stand) te handhaven en dr. W. H. van den Berge te benoemen tot staatssecre taris van financiën. Dr. Van den Berge is thans regerings commissaris voor de belastingen. Overeenstemming hebben de kandi daat-ministers voorts bereikt over de op heffing van het departement van zaken ovei-ze, dat ruim twee jaar lang door mr. Helders (c.h.) is beheerd. Het is nog niet bekend, bij welk(e) departement(en) de zaken betreffende Nieuw-Guinea en de West zullen worden ondergebracht. Verder is besloten, dat de afdeling volksgezondheid vooralsnog onder het departement van sociale zaken zat blfl- ven ressorteren en dus voorlopig niet naar het ministerie van maatschappelijk werk zal overgaan. Daarmee is een niet onbelangrijke wijziging gekomen in de ONGEVEER 20 PROCENT DER KOSTEN zal vermoedelijk in het rege ringsprogram zijn opgenomen. Deze subsidie, die alleen de komende tien jaar zal worden uitgekeerd, bedraagt ongeveer twintig procent van de bouwkosten. Deze mededeling heeft de praeses van de generale synode van de Nederlands Hervormde Kerk, dr. A. A. Koolhaas, gisteren gedaan in het vormingscentrum „Den Alde- rinck". Dr. Koolhaas deed mededelingen over de actie kerkbouw, die de Hervormde kerk in september voert. De bedoeling Hervormde actie voor 160 kerken dat iedere hervormde ten minste een half procent van zijn belastbaar inkomen deze eenmalige aotde afstaat Aan deze aotie voor de bouw vai kerken gaat een grootscheepse campagne vooraf. Deze kerken worden de komende tien jaar in de snel groeiende gemeenten gebouwd. De gemeenten die aan de actie deelnemen, mogen desgewenst zelf de helft van de plaatselijke opbrengst behou den. De rest gaat in een gezamenlijke pot. waaruit de kerkbouw zal worden ge- Dr. Koolhaas vertelde verder nog. na de oorlog 370 kerken z(jn gebouwd of gerestaureerd. Het aantal hervormden be droeg in 1950 3.200.000 tegen 2 200.000 in 1890. Dat is een staging van 40 pet. Naar verhouding zjjn er echter niet meer ken gebouwd. Er bestaat nog een grote achterstand. Het gezamenlijke bedrag, dat de her vormde gemeenten na de oorlog jaarlijks bijeenbrengen is gestegen van 13 miljoen in 1946 tot 40 miljoen nu. Dr. Koolhaas vestigde hier de aandacht op om te wijzen, dat de hervormde gemeenteleden heus wel bereid zijn geld voor hun kerk te geven. departementale indeling, zoals prof. De Quay zich die oorspronkelijk had ge dacht. t is niet onmogelijk, dat formateur De Quay zich nog vandaag naar palei6 Soestdijk zal begeven, om aan de Konin gin het lijstje van ministers aan te bie- en daarmee zijn formatieopdracht of ficieel te aanvaarden. Eerst wanneer dat gebeurd i6 kan het Koninklijk Besluit be treffende de benoeming van de ministers worden afgekondigd. A.s. dinsdag zullen de bewindslieden, die hun intrede doen in de regering, worden beëdigd. Dat zijn dus de heren De Quay, Van Rooy. De Pous. Beerman, Marijnen, Toxopeüs, Van den Bergh (die thans nog in de V.S. ver blijft) en Korthals. De leden van het nieuwe kabinet .die reeds deel uitmaak ten van het vorige (de heren Luns, Cals, Zijlstra, Van Aartsen en mejuffrouw Klompé), zullen niet opnieuw behoeven te worden beëdigd. Het staat nog niet vast op welke dag van de volgende week de zg. constituerende vergadering waar de regeringsverklaring haar definitie- vorm zal krijgen) zal worden ge- Prof. De Quay heeft hedenmorgen ten paleize Soestdijk de Koningin meege deeld, de formatie-opdracht te aanvaar- Dulles' toestand achteruitgegaan De toestand v. -. Dulle6 i6 verder achter uitgegaan. De 71-jarige oud-mi roister van buitenlandse zaken kreeg de vorige week lichte longontsteking. Deze is nog niet :maal verdwenen en zijn algemene toe stand is slechter geworden. Kringen die in nauw contact staan met de dokters die Dulles in 't Walter Reed-hos- pitaal verplegen, geloven echter niet dat de toestand van de patriënt kritiek wordt. De perschef van het ministerie van bui tenlandse zaken deelde niet mee of de kankeraandoening erger wa6 geworden. Tibetanen gereed voor grote veldslag Volgens welingelichte kringen in de In diase staat KaLimpong bereiden ongeveer 50.000 Tibetaanse verzetsstrijders in het gebied van Loka (Zuid-Tibet) zich voor een felle 9trijd met de naderende Chi- ;se communistische troepen. Russisch voorstel over kernproeven Rusland zal een algemeen akkoord over het staken van kernproeven mogelijk maken door een nieuw voorstel over de controle in te die nen, heeft radio-Moskou gisteren meegedeeld. In dit nieuwe Russische voorstel wordt rekening gehouden met de overwegingen, die naar voren zijn gebracht door de Britse premier Macmillan tijdens zijn bezoek aan Rusland. De Russische delegatie in Genève heeft instructies gekregen de nieuwe voorstellen in te dienen. Het vliegtuig, dat Sukarno naar Rio de Janeiro brengt, had heden te Dakar oponthoud door motorstoring. Het kwam op tijd te Dakar aan, doch het vertrek moest worden uitgesteld tot 18 uur Ne derlandse tijd. 't Hijgend hert, der jacht ontkomen, schreeuwt niet sterker naar 't genot van de frisse waterstromen, dan mijn ziel verlangt naar God. Ja, mijn ziel dorst naar den Heer; God des levens, ach, wanneer zal ik naderen voor uw ogen, in uw huis uw naam verhogen? 'k Heb mijn tranen onder 't klagen tot mijn spijze dag en nacht, daar mij spotters durven vragen: „Waar is God, dien gij verwacht?" Mijn benauwde ziel versmelt, als zij zich voor ogen stelt, hoe ik onder stem en snaren feest hield met Gods blijde scharen. O mijn ziel, wat buigt ge u neder, waartoe zijt ge in mij ontrust? Voed het oud vertrouwen weder, zoek in 's Hoogsten lof uw lust, want Gods goedheid zal uw druk eens verwisselen in geluk. Hoop op God, sla 't oog naar boven, want ik zal zijn naam nog loven. MORGEN DROOG De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnige perioden, en op de meeste plaatsen droog weer, maar tijdelijk ook van zee uit binnendrijvende bewol king. Zwakke tot matige wind tussen noord en noord oost; weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon op 4.45, onder 20.29; maan op 13.57. onder 2.13. Maandagzon op 4.43, onder 20.30; maan op 15.14. onder 2.40. Dinsdag: zon op 4.42, onder 20.32; maan op 16.32, onder 3.08. N.V. Algem, Verzekering Mij. UBO Brand-. Inbraak-, Ongevallen- en W.A.-verzekeringen. UBO voor alle verzekeringen. Kromme Nieuwe Gracht 8-10 Ulrecht HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur onbew onbew. licht bew onbew. licht bew geh bew niet on tv onbew. Een gerechtshof in Frankfort heeft gis teren de inbeslagneming gelast van gram mofoon platen met redevoeringen vaa Hitier en nazi-liederen die in West-Duits land te koop zijn. Het hof verklaarde dat de grammofoonplaten een overtreding in houden van het verbod van nazi-propa- ganda, anti-semitische uitlatingen en te gen de grondwet gerichte publikaties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1