KERK EN ZENDING GEESTELIJK LEVEN in de wereld van de Islam Ml Christelijke zending in Azië in de smeltkroes geworpen ZONDAGSBLAD ZATERDAG 16 MEI 1959 i Tussen „halleluja" en „wee mij" Wij hebben het klagen verleerd. Een groot gedeelte van de schrijvers in de kerkelijke pers volgt een nieuwe mode: Zij strekken zich steeds uit naar iets nieuws. Zelfs de dagbladen hebben hun journalistieke stijl op dit gebied veranderd. Maar zelden smeert een dag blad nog de kerkelijke modder vier kolom lang en 48 punten hoog over haar pagina's in de verbeelding dat een gevallen dominee meer nieuwswaarde heeft dan een met Gods Geest vervulde De groeiende gedachte binnen de kerk is nu dat we niet al die weeklachten breed moeten uitspinnen, dat we niet altijd vol „achies en klachies" (uitdrukking van ds. G. N. Lammens» moeten zitten Het gevolg is dat de klacht van de kerk zeldzaam dreigt te worden en de klager impopulair. Onze optimistische stijl van „zie-welke-grote-dingen-de- kcrk-heden-doet" is grotendeels een reactie op het klagen zonder dragen van het verleden Maar onze nieuwe zelfverheffing is vaak even leeg en hol als de zucht uit gewoonte die niet drong tot bekering. Naast de halleluja's van de bijbel, wordt het ..wee ons" niet vergeten Gods Woord maakt ons duidelijk dat het niet gaat om alle nieuwigheden die we kunnen orga niseren, maar om het gedreven zijn door Gods Geest. Gedreven worden Op zoek naar 'n nieuwe strategie D. C. MULDER filosofie "VTEER dan ooit wordt in de zending onder de mo- hammedanen de behoefte gevoeld aan echte Islam-kenners. Hoewel talloze zendingsorganisaties zowel in het Midden-Oosten als in het Verre-Oosten zen, reeds jaren lang het evangelie prediken, zijn er nog mr- maar zeer weinig moslims bereikt. Op een aantal zeer gunstige uitzonderingen na moet het werk" onder de pen w Islam eigenlijk nog beginnen. Illllill lig onder de Islam dr. D. C. Mulder. A. Th. v, Betere verhouding Het beste artikel, dat in de afgelopen week in de kerke lijke pers verscheen over Pinksteren vond ik in de „Strijdkreet". Schrik niet, het ging niet dat de kerkm over het woordje „Kracht". Het blad drukté af, waarop strosprietjes stonden afgebeeld, die als lansen waren gedrongen in het hout van een boom Een tornado had deze sprietjes zo'n kracht gegeven dat het spiesen waren geworden. De conclusie van het blad is dan dat het er niet om gaat, hoe sterk wij flIT vertelde ons een Nederlandse Islam kenner, mr. dr. D. C. Mulder, die op het "rdënï Het ging ogenblik met verlof in Nederland is. Hij is een gereformeerd zendings predikant, die docent is aan de Akademi Theo- logia van de kerken op met welke kracht wij worden voortgedre- Midden-Java. Deze nog vrij jonge (hij moet nog God om zwakke i Op Pinksteren kwam de Geest veertig worden) tot helden, martelaren en genieën te maken. God leerde, studeerde lette niet niet in de eerste plaats op hun natuurlijke ga- Vriie Universiteit - hoewel Hij altijd die gaven gebruiken wil - ,J„„. de gaf hun zo'n geloofskracht, dreef hen zijn Heilige Geest dat zij in enkele jaren tijds in de gehele toenmalig bekende wereld het evangelie hadden gepredikt. Dat kwam niet omdat de klagers van Golgotha ineens waren gaan letten op nieuwe mogelijkheden maar omdat ze vervuld waren. De historie kan niet redden Amsterdam tegelijker tijd rechten en theolo gie. Toen hij zijn stu dies in deze faculteiten beëindigd had. ging hij verder in de filosofie en promoveerde in 1949 op een proefschrift: „Openbaring en rede in de Islamitische filoso fie." Reeds in 1945 werd hij bevestigd tot zen dingspredikant, maar omdat hij niet onmid dellijk naar Indonesië kon vertrekken studeer de hij bovendien nog twee jaar in India aan de Henry Martyn School of Islamic Studies. ir. Mulder is slechts een theoreticus. Sinds 1950 doceert hij aan de Theo logische School te Djok jakarta. Bovendien geeft veracht. Zo hebben zij ook op stige predikanten de kerk een stigma gedrukt. Het delingen zelf. hij colleges aan de Re- gevolg is dat de zending ond-- geringsuniversiteit daar de Islam eigenlijk nog de Regering*- wel'Iks i de Voor al dit werk zal het nodif onder de zendingsaCbeiders veel te weinig begrip is voor deze ker- dat zij er vaak veel te gekomen. kweekschool in Salati- jyjAAR Uitzondering geen wonder dat hij sa men met de hervormde Islam-kenner dr. A. Th van Leeuwen, die nu in Knype m Friesland staal, omdat hij wegens een auto-ongeluk is af gekeurd voor de zen ding, als spreker werd uitgenodigd op een con ferentie van zendings arbeiders onder de mos- en de dalende sterftecijfer! Jims, die i.orige maand Lfv"™"'. *r™" in Asmara in Erithrea overwel- Zijn dat alle kerken die onder de denigrerend over spreken. Op de digende behoefte aan een gedegen moslims werken en de kerken Son paar, ve, kennis van de Islam. Ds. Mulder dje reeds gesticht zijn elkaar vin- was van mening dat in haar den, zodat minder krachten ver geschiedenis de Islam het evange- snipperd zullen worden. Vooral zal moeten worden gestreefd naar een betere verhouding tussen de bestaande orthodoxe kerken en de jonge zendingskerken. Indonesië. Hii geheel anders. van Java veel meer tolerant ls kreeg de zending daar de kans om sterke inheemse kerken te j^u"( -stichten die elk jaar met onge- zou veer 2000 volwassen leden nje{ hij het aanneemt of s Paraparochies werd gehoudei slechts had verworpen, ook nooit had begrepen. Een gunstige uitzondering op Daarom is het nodig dat de mos- droefgeestige beeld maakt £et De eerste zien met lede ogen het werk van de laatste aan. Door hun prediking gaan velen van de Orthodoxe Kerk over naar de nieuwe kerken. Vaak waren van mening dat het goed dit de beste leden. Het n om te overwegen of het vraag in hoeven ogelijk is om naast de be- verantwoord is. Naast de natuurlijke staande kerken, paraparochiale kent dat deze kerken geheel door het grote kindertal gemeenten te stichten die de be- hun lot worden overgelaten. Ge- die keerde moslims kunnen opvangen lukkig is er ook al is er geen de Niet iedereen staat achter dit directe beïnvloeding een in- d voorstel, omdat velen van mening directe beïnvloeding die deze kerkeiT zijn dat dan de bestaande kerken oude kerken dringt tot nieuwe we- zitten kerk door bekeerlingen bijna procent per jaar. In Indonet •vergang Zijn wij ook vervuld? Worden ook wij gedreven door Gods Geest? Ootimisme Ls veen surrovaat vnnr vpr- Conferentie Op deze conferentie, die werd belegd door de Gods'Geest? Optimisme is geen surrogaat "voor ver- Verenigde Presbyteriaanse Kerk van de Vere vulling. en de klacht is geen weg tot vervulling. De nigde Staten waren zendelingen uit landen van mens, die neerzit met zijn hoofd in de handen kan Algiers tot de Philippijnen aanwezig. Bovendien geen zielen winnen. De mens die Gods Kerk alleen waren vertegenwoordigers van de nationale ker- maar met nieuwe organisaties wil opbouwen is als ken uitgenodigd en waren er zelfs een aantal een koe in een porseleinkast. afgevaardigden van oude Orthodoxe Kerken in Er zijn mensen, die menen, dat het voldoende is, dat het Midden Oosten. Gods Geest met Pinksteren werd uitgestort en dat de Da Presbyteriaanse Kerk had deze conferen- kerk verder niets meer nodig heeft. Maar evenmin tie georganiseerd om naar een nieuwe strategie als de historische dood van Jezus ons leven veran- te zoeken voor het zendingswerk onder de mos- dert evenmin vervult de historische uitstorting ons lims. Deze kerk is nog betrekkelijk jong. omdat hart. zij is -ontstaan door een fusie van twee Presby- Het kruis van Golgotha wordt slechts werkelijkheid teriaanse kerken Beide hadden zij een eigen -ï- Gods roepstem horen, in geloof aan zendingswerk in het Midden-Oosten betekende de overgang naar de nog meer hun opdracht zullen gen. Zo is de kerk christelijke kerk geen sociale ach- gaan verzaken. Zij moeten juist al begonnen met bleven de banden hun roeping naar buiten gaan le- schoolwerk. verstaan Het is de vraag Dr. Mulder is va het zwaarste moet wegen, leven- De roeping van de bestaande ker ken of de noodzakelijkheid om bekeerde moslims een geestelijk aarom tehuis te geven, waar zij zich werkelijk kunnen aansluiten. Grote aandacht zal de zending in de komende jaren moeten be steden aan de stammen teruitgang met de familieleden bewaard. Het Is daarom voor de moslims niet moeilijk om zich bij deze te sluiten. dan hun eigen levenssfeer mee, zo dat het voor een moslim bijna even moeilijk was zich bij de zendings kerk aan te sluiten als bij de Or- dige kerken thodoxe Kerk. Deze kerken vorm- d„. bro-h-H maar J^SS- een hindernis. vve aanpak van de zending. Dr Mulder heeft samen met dr. Van In West-Pakistan lag de zaak Leeuwen een rapport moeten op- wat anders, omdat daar die oude stellen, dat binnenkort aan de keren ten zuiden van de Saha kerken niet bestonden, maar daar United Presbyterian Church of die sterk onder de beademing is door het werk van de zen- the USA zal worden aangebo- ding een groot aantal Hindoe-pa- den, waarin zij onder meer naai tot het christendom overge- voren zullen brengen dat het genwoordigers van de oude ker ken een beroep om toch vooral geen leden af te kapen, maar om samen te werken om de moslims te bereiken. Het zendingswerk onder -e vol gelingen van Mohammed is eigen lijk nog maar pas begonnen. En er zijn nog grote gebieden waar nog vrijwel niets is gedaan. Zo leven er in India 40 miljoen mos lims. die volkomen worden ver waarloosd en die zeker bereikt zouden kunnen worden. Dok op de geestelijk Philippijnen is het werk onder dit bete- deze bevolkingsgroepen nog maar n een eerste stadium. Het zendingswerk is nog niet fgesloten. En dr. Mulder is van mening dat ook de Nederlandse verlegen behoeven te werk. Het zal er slechts om gaan of zij uit de ve le mogelijkheden die er nog lig gen de meest urgente zullen kun- gaan. Hun aal ons hart plaatsen. Zo ook met Pinksteren. De historische uitstorting kan eigen hart voorbij gaan. en aan onze eigen veranderingen besproken moesten worden, den zij dat het een prachtige gelegenheid --e..V 6°°". en aan uiimt eigen om naar nieuwe richtlijnen voor het werk te kerk voorbijgaan, als het geloof niet de verbinding 'ten jjf" ~j ÉT SjgfeÉ hart. Wat his to- j cultureel de eerste plaats nodig zal zijn dat dikt. de Islam komen. Voor het te laat is zal aan deze volkeren het evangelie moeten zijn gepre- bij de massajeugd De weldoener anbrengt tussen Pinksteren risch gegeven werd moet in geloof door angenomen worden, lijk ieder Vervulling is een bevel i ingespannen r zijn mensen die menen, dat zij lang om de vervulling moeten bidden; zoals zijn die menen, dat ze zo en zo alleen het geloof in de verlossing deelachtig kunnen worden. Niets is minder waar. Als het zo was zou Gods genade geen genade zijn, want dan zou het Gods genade plus ons ge- volharden zijn. Pinksteren is genade; evengoed als Golgotha. Daai schrijft Paulus „Wordt vervuld" en niet bidt de vervulling". Wij zijn niet zonder Gods Geest dat God nog niet aan ons toe is maar omdat wij niet naar Gods opdracht hebben geluisterd. Vervul ling is een bevel van de hemel. De mens die zich overgeeft aan God en Zijn Geest wordt vervuld. Geen ballon maar een bazuin Iedere morgen hield d.e Islam kenner, dr. Ken neth Cragg een bijbelstudie. Hij las eenvoudig de bijbel met de aanwezigen alsof de moslims over hun schouder meelazen. Verder waren er lezingen, rapporten van verschillende landen, terwijl de laatste anderhalve dag werd ge bruikt om een boodschap op te stellen voor alle kerken en zendingsorganisaties die onder dp moslims werken. Hinderpaal Tussen Marokko en Mindanao op de Philip pijnen wonen ongeveer 400 miljoen moslims. s een zevende deel van de wereldbevolking van de protestantse zendelingen werkt min der dan 5 procent in dit gebied. Van dit klei- percentage bereikt echter nog slechts Op 14 mei is in Kuala Lumpur, de hoofdstad van de betekenis. Teveien zagen in die federatie van Malakka een bespreking van vertegen- sten"°het "landfCwaarinmzij werk- woordigers van Aziatische, kerken begonnen, die tot 26 ten als het eigenlijke kader, waar- mei zal duren. De internationale zendingsraad is uitge- haTZij?dte nodigd een twaalftal adviseurs („consultants") daarheen de visie van de samenwerking in af te vaardigen en heeft mij als een van deze twaalf aan- EE, ze behoort beslist niet tot wat men „massajeugd" pleegt p te noemen. Ze viert vandaag haar vijftigste verjaardag en dan heb je je jonge jaren toch wel een beetje achter de rug, is het niet? Nu ja, dat is misschien een aanvechtbare stelling van me. Mijn eigen grootmoeder zag er op haar vijfendertigste heel wat ouder uit, dan menigeen vandaag, b- die al twee keer die leeftijd telt. Ik heb nog 'n portretje van haar waar ze op staat: helemaal in het diepe zwart en met J zo'n komiek kapothoedje met van die glinsters en priegelende pieken op. Uit de VOLKSWIJK omdat wij nog Sjfi&gl woS™'®ewez?n' Temidden van zoveel anti-Westerse stromingen het in Azië het contact tussen de Nederlandse zending en haar oude de 'vele jaren de eerste "voorzit- Indonesische kerkelijke relaties bedreigen is het goed. oude kerken zoals de Armeens Orthodoxe Kerk en de Grieks Orthodoxe kerk. Deze kerken heb- Ook zijn er mensen die menen, dat ze de gezochte ver- ben echter nimmer zending bedreven. Zij vorm- vulling pas verkregen hebben als er bepaalde zichtba- den voortdurend een grote minderheid. en re gevolgen zijn. Zo is er een wijd verbreide groep hoewel men respect moet hebben voor het feit. die meent, dat het spreken in tongen een bewijs is dat zij het al die eeuwen hebben kunnen uithou- voor de vervulling. Zij lezen dan blijkbaar heen over den. moeten we toch niet vergeten dat hun min- die plaatsen in Gods Woord waar wel de vervulling, derbeidspositie een sterk stempel op hen heeft maar niet het spreken in tongen voorkomt. gedrukt. Hun geestelijk leven is traag en een Vaak koppelen zij aan de vervulling een volkomen hei- missionaire roeping kennen zij al sinds eeuwen lig leven, als zou de Geest van God onze neiging tot niet meer. Niets is minder Zij hebben zich binnen hun eigen kerkmuren ïlijk geschreven wordt teruggetrokken en hebben in deze landen eigen- i de brief aan de Ga- lijk een soort verachte positie gekregen In so ciale zin zyn deze gelovigen burgers van de tweede rang met geheel eigen gewoonten en i moslim tot het christendom hem bijna onmogelijk tantse kerk. In het eerste gebied zijn al heel zich te mogen voorbereiden op een conferentie als deze. zonde eenvoudig wegnemen, waar. Petrus van wie herhaalt dat hij vervuld werd, wordt i.. laten flink door Paulus onder handen genomen. Paulus schrijft dan ook niet dat wij één keer voor wig moeten worden vervuld. In Efeze 5:18 gebruikt zeden Wanneer Griekse werkwoordsvorm die juist die gedach- overging zich bij deze kerken aan te sluiten. Het beteken de voor hem niet slechts een geheel nieuw ge loof. maar ook een nieuwe wereld, waarop hij i leven had neergezien. te uitsluit. Het „wordt vervuld" zou beter omschre ven kunnen worden door „Weest voortdurend in een staat van vervuld worden". Gods Geest gebruikt ons niet als een ballon, die Hij op- heel blaast, maar als een bazuin, waar Hij doorheen blaast. Gods Geest benut zo onze mogelijkheden om zich tot de Wel zün er in de loop van de laatste honderd wereld te richten Is onze bazuin ergens verstopt, zo- laren zendingskerken gesticht. Maar ook deze dat Gods roepstem tot de wereld slechts als een arm- kerken staan in zekere zin het werk van de Reeds in zalig gepiep te horen is, Hij wil ons reinigen als Hij echte moslimzending In de weg, omdat hun be- ternationale ons mag gebruiken. Pinksteren vraagt een daad van keerlingen hoofdzakelijk uit de oude Orthodoxe overgave. Kerken ki Immers zij wil enerzijds wel bewust een conferentie van Azia tische kerken zijn, van kerken, die zich ingeplant weten in hun vol ken. van kerken, die zich met die volken solidair weten. Maar te vens wil zij geen Aziatisch blok zich niet tegenover het Westen stellen: zij weet immeVs. dat dat met de roeping van de kerken ten enenmale in strijd zou zijn. Als teken hiervan zijn de Australische en Nieuw-Zeelandse zendings <c.q oecumenische» raden als ..frater nal members" in de conferentie opgenomen met dezelfde rechten als de andere leden. Zij zijn ondanks hun Westerse af- afkomst. geplaatst in een wereld deel, dat aan Azië grenst. Reeds in 1938 Reeds in 1938, op de grote in zendingsconferentie bij Madras, is voor Als vertegenwoordiger van de Raad voor de zending van de Nederlandse Her vormde Kerk is mr. S. C. graaf van Randwijck naar Malakka vertrokken om daar de conferentie van Aziatische Kerken bij te wo nen. Voor ons zondagsblad schreef hij een artikel over de achtergronden en het ont staan van deze Raad van Oost-Aziatische Christelijke de internationale zendings raad in zijn visie meer gelijk heeft gehad dan zijn critici. Te gen cc achtergrond van deze, voor al te critische geesten niet be moedigende ervaring zullen wij de verwachting moeten beoordelen van hen die menen, dat de regio nale Aziatische organisatie een nieuw tijdperk voor het zèndings- werk inluidt. Kom daar nu eens om! Maar daar wil ik het niet verder over hebben. Want ik ga vertellen over die vijftigste verjaardag, waar ik zo maar toevallig be land ben; waar ik volgestopt word met koffie en gebak. Om dat ik tóch juist op haar trap moest zijn en binnengehaald werd om 't allemaal méé te vieren en het in mijn hart ook wel eens prettig vind om eens iets anders te beleven. TELEPATHIE gaan geen hegrafenisstemming in Hij op z(jn bijzondere vlak (iels i de telepathie) lilyft doorwerken, a menselijkste wjjze. Het Evangelie De Strijdkreet i liet had daar in dag en Pinkstere TEfililK PALLUS pinksterartikel: oveuzaal tussen Hemelvaarts- tcrugkwam in de Het spreekuur is uitgestort op alle Prof. dr. P. Smits heeft heel wat stof in de kerkelijke pers doen opwaaien door zijn artikel „Waarom stierf Christus", waarin hij de bijbelse belijdenis op grove wijze afwees. In een ant woord aan een medevrijzinnige schreef hij in zijn blad „Kerk en Wereld": Ik kie Bube tegen Paul.., •als ik Zonde crpelyk- PANOPTICUM Dr. J. J. Buskes in „Hervormd Utrecht" en „In de Waagschaal" over de overleden predi kant ds. Couvee van de Hervormde Stadszending en de Leger des Heils-man G. C. Peeterman: Als wy de gemeenschap met deze heilsoldaten kwyt raken en hen bijzetten in het panopticum van de kerk, zyn wy verloren. de ene mens op de andere, •p het verticale vlak. daar ntale snijdt. Op de snylyn ?rken. Wy zyn levehslang op satie opgekomen een door vele Aziaten bepleite aanstelling van een secretaris voor Oost-Azië. De tijd was hier voor toen echter nog niet rijp. het blad Zelfs in 1949, toen in Bangkok de eerste Oost-Aziatische conferentie van kerken bijeen k' ia dit heen- men de tijd voor een organisatie ken, omdat van Oost-Aziatische kerken nog urt dus van n'et gekomen; wel werd in die aller- overgegaan tot de benoeming p in dienst van de Internationale •ns geteerd, zendingsraad en van de wereld- (lc Heilige raad van kerken van een secreta- deze Geest ris voor Oost-Azië. Dr R. B Ma- nikam, die in deze nieuwe func tie werd benoemd, heeft in de ja ren 19501956 veel goed werk ge daan als ambassadeur van de bei de genoemde oecumenische licha- de smeltkroes is geworpen. De Aziatische revolutie schept vc de Aziatische kerken overal vi gelijkbare omstandigheden. Over al zijn de Aziatische kerken zich bewust van haar verantwoorde lijkheid voor de voortzetting van het werk, dat door Westerse ker ken is begonnen en waaraan zij in beginsel bereid blijven ook in de toekomst medewerking te ge ven. Hoe moet en kan de hulp van deze Westerse kerken voor de taan worden Ingezet? kerken en aan de Christenraden in Oost-Azië aanbevolen een Wat is hierbij beslissend: de East-Asia Christian Conference" traditie of de urgentie op te richten op een enkele jaren paalde vormer later te houden bijeenkomst. Het king? Moeten Oost-Azië-secretariaat van de bei -*•- zijn jarigen, die het slechter kunnen treffen dan zij, want ze zit temidden van vele liefelijke spulletjes en bezittingen als daar zijn betierelantijnde kopjes en schoteltjes, een gebloemd tafellaken met alle Meu ren van de regenboog, Egyptische en Babylonische wand- -5 kleden met jubelende voorstellingen van hoogst onwaarschijn- ■h lijke aard. haar man en echtgenoot, een imposante radiokast met bijbehorende pick-up, een paarse vloerbedekking met oran- je aders erdoorheen, fonkelende koperen miniatuur Ëiffeltorens, Keulse dommen. en Brusselse mannekes, alsmede ondenkbaar ■b stichtelijke schilderijen, die ongetwijfeld ook van zuidelijke ma- 5 kelij zijn, aangezien de Paapse stoutigheden er met lepels Zeker Is. dat de rendier der i Y"! Y'" ,e ^heppen zijn. Zo zit daar dus die jarige. En Christelijke kerk ln Azié thans dat deze man en echtgenoot een zo bescheiden plaatsje in mijn ook ter wereld In Smeltkroes opsomming gekregen heeft, ach. dat ligt in de aard situatie, want hij zit in werkelijkheid ook maar 'n beetje ach- teraf. Het is dat heel de kamer zulk een warreling - T16 ZT. tie van deze maand te Kuala Lum pur bedoelt een voortzetting van die van Prapat te zijn. In Prapat In Prapat de oecumenische lichamen werd -icuuc na Manikam's aftreden met 'achtte het oog hierop uitgebreid tot drie secretarissen: een Ceylonees. Rev. Dr. D. T Niles. een Burmees. de heer Kyaw Than en een Nieuw- Zeelander. Rev Allan Brash, di hun medewer- kunnen de be schikbare inheemse en buitenland se kerkelijke krachten 'orden samengebracht en van daaruit over de behoeften worden verdeeld 1 Dit zijn enkele van de meest brandende beleids vragen. waarvoor de kerken in Azië staan. Over al deze vragen kunnen geven. Een deel deze zaken voortaan van hun werkzaamheid heeft be- 1 staan in het voorbereiden van de ze thans te Kuala Lumpur te. hou den conferentie Waarover Aziatisch uc. .erband kunnen worden behan- de- deld: tot dusverre ontmoetten de Aziatische kerken elkander wel in Genève en New-York, maar niet in Azië zelf! OVEIt HE KERKGANG Ds. Joh. Lever in de gereformeerde „Kerk bode" van Vlaardingen: Als de eredienst voor 't gevoel van velen slechts veel bijgedragen tot derzijds begrip tussen de kerken in Azië onderling en die in het betekenis Westen. Het feit, dat in Prapat nale' (Indonesië) in 1957 voor het eerst van een waarlijk representatieve ferentie van Aziatische kerken bij- indruk eenkwam met de bedoeling, eei regionale Aziatische organisatii dienst der Christenheid in Azië is van deze eerste „regio- samenhangen, is een van de be- rganlsatle ln het geheel zekere vaagheid in de bewoordingen waarin zij haar doelstellingen formuleert: is groot deel dit alles wel de moeite en de kos- ten waard? Is het wijs, dat Azia tische kerken, die arm zijn aan iddclcn en. in verhouding nog. i.' mFfam I de vang i einig leidersfiguren chikken deel nanciële krachten voor dit Azia tische regionale werk beschik baar stellen? Zelfs wanneer dit geschiedt met krachtige hulp van het Westen? lening. Sinds deze tak van arbeid van de Wereldraad van kerken zich niet meer beperkt tot steun in noodsituaties en zich boven dien ook uitstrekt over Azië, Afri ka en Latijns Amerika is het moeilijk geworden de verhouding en de grenzen tussen wat men naar voor zou kunnen noemen ..nationale" alles zegt of „confessionele zending" (van één zendend lichaam» en deze ..oecumenische zending" (van de -a Wereldraad) te bepalen. De inter kerkelijke hulpverlening volvoert weg der zending te liggen. In het 'j h, 1, ,e Wfrf,ld- secretariaat van de Oost-Aziati- ,f. L "f" J moeten putten sche Christelijke Conlerentie is mt^de ervaringen der zending, de- Rev. Allan Brash in het bijzon- W/\ANT in een minder barokke omgeving en in een meer grauw milieu zou hij zelfs helemaal niet opgevallen zijn. Daar zou ik 'm misschien voor 'n uitgeslagen plek op het behang gehouden hebben. Maar dit uitbundige behang, dat door een dol geworden behangselfabrikant schijnt ontworpen te zijn op de dag dat hij helemaal over zijn toeren was geraakt bloe men blauw en bloemen geel en bloemen rood, van boven naar beneden en van beneden naar boven en van links naar rechts en diagonaal, maar dat kan óók wel aan de behanger te wij ten zijn, die bij al deze pracht al plakkende door een zonne steek kan getroffen zijn en die toen het spoor bijster is ge raakt en in 't wilde weg met al die bloemen is gaan smij tenin elk geval en u merkt dat ik zelf ook druk bezig ben om het spoor te verliezen en dat ik wat verward in mijn beschrijvingen word maar dat komt ervan doch in elk geval: tegen dit behang hier komt die baas van de jarige dan toch nog maar duidelijk uit. Als een eiland van rust in een oceaan van rumoer Maar tegelijk ook weer als een heel klein, bescheiden eilandje vlees om zo te zeggen. Ze i poost op de dag dat al zijl. L.„J kantie zijn en hij de hele bedoening alleen waarneemt. Ze sleurt me overeind om de pyramiden te bekijken, en ze drukt me bijkans op hetzelfde moment weer in de circulatie om me w de gevallen maar rouwmoedige Magdalena te tonen, en ze zet b- onderdehand al weer 'n plaatje op om me op muziek te ver- j~ gasten, die even later harder door de kamer knalt dan ooit 2 de bedoeling kan geweest zijn van de liefelijke zangers, die stemmig en gewijd trachten te zingen, en ze is tegelijk al- b- weer bezig om een enorme taart aan te snijden, en me daar- j.van een stuk op te doen, dat groot genoeg is om aan een week vasten te gaan denken. En opnieuw word ik bedreigd S door een gevoel van duizeligheid en ontsteltenis, datr~- gevoel ik het dagen heen en weer deinen doet als"t tien. Maar. Maar bij al die overvloed van kleur en klank treft me toch allengs een soort refrein; een uitspraak, die almaar terug keert; een lofzang, die opeens dat grijze grauwe kereltje van al deze dingen zal worden nooit der belast met het werk voor" dë «W> de achtergrond haar doel in interkerkelijke hulpverlening. Ook de Nederlandse zending De kerk dominei Natuurlijk is het goed, ontwikkelingen in de o sche beweging critisch te ze beweging mag imme topzwaar worden zichzelf gaan vinden. Maar bedenke tevens, dat in het verle- het van groot belang te weten den zulke critische stemmen vaak wat de leiders van de Aziatische ongelijk hebben gehad. Ik zal kerken thans denken over deze nooit vergeten, hoe enkelen van de nieuwe vorm van kerkelijke sa- bekwaamste en origineelste man- menwerking. Want het is zeer nen uit het voor-oorlogse zendings- wel mogelijk, ja, het is waar- werk in het voormalige Neder- schijnlijk, dat de vernieuwing van lands-Indië geen belangstelling de zendingsarbeid waarnaar aller- hadden voor de zich ontwikkelen- wegen gestreefd wordt, zal moeten de internationale zendingsraad en worden gevonden in een vorm, die sceptisch stonden tegenover zijn beïnvloed is door de ervaringen Alle rassen, tongen en talen rapporten over een toestand de kerk in de verschillende landen van Azië. Ondanks de aan wezigheid ook van niet-Aziaten zal dus de conferentie, zowel door de meerderheid van haar deelne mers als door de aard der dis cussie een Aziatisch karakter dra gen en van de niet-Aziatische deelnemers zal de wijsheid ge vraagd worden dit karakter tot zijn recht te doen komen. S. C. VAN RANDWIJCK. Een politie-agent riet dat een neger een kerk wil binnengaan die uitsluitend voor blanken bestemd „Daar mag jij niet in." .Jawel," zegt de zwarte, Jk moet er in want ik moet het koper in de kerk poetsen." „Dat is wat anders," zegt de agent, ,dan mag je er in, maar heb het hart niet er te bidden." (In de Waagschaal)

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 19