SHERLOCK HOLMES I n Appel voor Teil PUZZEL VAN DE WEEK Zondag nü- Europa volgende week ZONDAGSBLAD ZATERDAG 16 MEI 1959 Het enige, fiat we gemeen hebben r,„r;HET LEVEN te lessen dorst naar detective-verhalen. En niemand minder dan dr. Hen drik Colyn heeft ons tot het lezen daarvan aangezet en we zijn hem er nog dankbaar voor. Toen we hem eens vroegen: „Excellen tie, hoe speelt u dat toch klaar al die staatsbeslommeringen en toch fris van geest", antwoordde hy vaderlijk: „Jongeman, in een goede detective vind je de juiste ontspanning". Het is allemaal al lang ge leden, maar we zijn dat antwoord nooit vergeten. We herinneren ons nog als de dag van gisteren, dat we een boekwinkel binnenstapten en onze eerste detective kochten. We hebben het altijd zuinig bewaard. Het heet: De hond van de Baskervilles, en het is geschreven door een Engelsman, wiens naam ons toen nog helemaal onbekend was: Sir Arthur Conan Doyle. Nadien hebben we veel van Sir Arthur gelezen, en van tal van anderen, zoals van Simenon, wiens commissaris Maigret tienduizenden Nederlanders, onder wie de Amsterdamse hoogleraar professor Berkouwer als we goed zijn ingelicht in de ban gevangen houdt. Maar Sir Arthur is van hen allen bij ons de eerste plaats blijven innemen. de meester-detective I® bondig Sir Arthur Conan Doyle is een groot man geweest, aan wie mil joenen in de wereld veel ver plicht zijn, omdat hij hun op een prettige manier, al was het ook slechts voor enkele uren, uit de sleur van alledag heeft gehaald. Hij was een merkwaardig man, meester op vele wapens. Hij was dokter, schrijver, romanticus, filantroop, spreker, kampioen der vertrapten. Maar hoe groot hij ook was, de romanheld, die hij de wereld heeft geschonken heeft hem volkomen overscha duwd. Want de lange magere meester-detective Sherlock Hol mes is zo groots, dat ten aanzien van hem het gezegde, dat de werkelijkheid vreemder is dan de fantasie nauwelijks stand kan houden. Onweerstaanbaar We hebben daar deze week aan zitten denken, toen we lazen, dat het op 22 mei 100 jaar geleden is, dat Sir Arthur werd geboren. Een 29 jaar geleden overleed hij, maar Sherlock Holmes leeft nog altijd voort in de woordenschat van miljoenen mensen, die vele talen spreken, en in een dozijn landen wordt de grote speurder geëerd in Sherlock-Holmes-vere- nigingen. Honderden boeken, arti kelen en schotschriften zijn door een hele reeks mensen van mgr. Ronald Knox tot krabbelen de schooljongens over de grote man geschreven. Reuzen als Mark Twain, Sir James Barrie en Bret Harte hebben hem tot onderwerp van hun boeken gemaakt. Zelfs de communisten hebben hem niet kunnen weerstaan. In 1951 deelde radio-Moskou aan zijn luisteraars mee, dat zich onder de bewonderaars van Sherlock Holmes, die „beroemde figuur uit de kapitalistische wereld", ook Sowjet-kinderen en volwassen communisten bevonden. Baker Street Wie onder de grote figuren, die de bladzijden van de in het En gels geschreven boeken bevolken, is meer bekend dan de verzonnen bewoner van 221b Baker Street? Aan dit adres worden vandaag de dag nog brieven gericht. 221b Baker Street ooit iemands adres is geweest. Eén ding is ze ker: op het ogenblik bestaat dat nummer niet. Dat neemt echter niet weg, dat de aan Sherlock Holmes gerichte brieven worden beantwoord. Daarvoor zorgen vriendelijke functionarissen van een vereniging. Hun antwoorden zijn meestal vaag. Zij schrijven, dat de heer Holmes op het ogen blik niet in Londen is, maar dat zij. zodra hij is teruggekeerd, die brief onder zijn aandacht zullen brengen. De vragen, die de ver zonnen Holmes worden gestuurd, behelzen doorgaans verzoeken om hulp bij het ontwarren van moei lijkheden. Immers Sherlock Hol mes kan alles? Terugkomst Toen de figuur van Sherlock Holmes Sir Arthur begon te ver velen en hij zich er van probeer de te ontdoen, kwamen vooral uit Engeland, duizenden brieven van protest. Toen Sir Arthur werd verteld, dat er lezers hadden ge huild om het overlijden van de grote detective, bracht hij hem weer in zijn boeken terug, en om het eerste boek met de terugge komen Sherlock werd letterlijk gevochten. Hoewel de beroemde woonka mer van Sherlock Holmes zich niet in Baker Street bevond noch ergens anders, staat zij zijn be wonderaars in al haar Victori aanse praal voor de geest, en zien zij haar in een zijstraat, in de nabijheid van Trafalgar Squa re bij het station Charing Cross, waar Sherlock Holmes en zijn trouwe vriend dr. Watson zo vaak de trein hebben genomen. Zij troffen het altijd zo. dat er net een trein vertrok als ze er een no dig hadden. Woning De Whitbread Brewery te Lon den heeft veel tijd en geld gesto ken in een reconstructie van de legendarische woning van Holmes in een door haar gebouwd café. dat zij .Sherlock Holmes' heeft genoemd. Dit café is een toe vluchtsoord geworden voor de Sherlock Holmes-vereerders. Ach ter dikke ruiten op de tweede verdieping kunnen de bezoekers een deel van de ontvangkamer zien. die naar de beschrijving van Sir Arthur getrouwelijk en prach tig is gereproduceerd. Hier be vinden zich de viool van Holmes, zijn stoelen, het haardkleedje, zijn knipselboeken, zijn onbeant woorde correspondentie, nog aan de schoorsteenmantel vastgeprikt met een knipmes, en zelfs de ta baksdoos in een Perzische pantof fel. In de muur ziet men nog de letters V R, die Holmes daar in heeft geschreven met kogels, nauwkeurig gemikt uit zijn pis tool. Uit tientallen landen worden naar deze plaats tochten onder- duurd voordat hij naam kreeg. Doch toen hij eenmaal naam had, waren de uitgevers niet te verza digen. En of Sir Arthur, om van hen af te komen, abnormaal ho ge prijzen voor zijn artikelen vroeg, het hielp niet. ze werden betaald. Want de uitgevers wis ten. wat Sir Arthur niet wist, dat het woord Sherlock Holmes een toverwoord was geworden. Sir Arthur had na twee verhalen meer dan genoeg van zijn schran dere speurder, maar zijn lezers Men heeft zich meermalen af gevraagd of Sir Arthur zijn figu ren heeft ontleend aan bestaande personen. Men neemt aan, dat dr. Watson waarschijnlijk is getekend naar een van zijn vrienden, een zekere dr. James Watson. En de figuur van Sherlock Holmes zou zijn ontleend aan de persoon van prof. dr. Joseph Bell, een hoog leraar aan de universiteit van Edinburgh, een lange, magere en enigszins zonderlinge man, die eens op een anatomische les na een enkele blik op een stoffelijk overschot wist te concluderen, dat de overledene een linkshandige schoenmaker was geweest. En dit is dan de kamer in Baker Street, waarin Sherlock Holmes, de wereldberoemde detective, :ijn avonden sleet met zijn onafscheide lijke vriend dr. Watson. Hier spra ken ze over hun avonturen en hier gaf Holmes Watson les in het deduceren en het combineren. Maar als de telefoon ging en hun hulp werd gevraagd, pakten zij hun kof fertje en gingen ze op reis, de kamer latend zoals zij op dat ogen blik was. Schilderijen Dit hoorden we uit New-York. „Les filles de Durand-Ruel", een schilderij van Renoir, heeft op een veiling 255.000 dollar op gebracht. „Danseuse sur la scène", van Degas werd ver kocht voor 180.000 dollar. Nog nooit eerder zijn op een veiling dergelijke hoge prijzen betaald voor werken van Renoir en De- Lange weg Het succes van Sir Arthur in de schrijverij is evenmin als in de medicijnen overrompelend snel geweest. Hij heeft een lange weg moeten gaan. In feite is hij gaan schrijven omdat zijn geneeskundi ge praktijk hem zo weinig ople verde. Maar het heeft lang ge- „Internationale Abecedaria". Achter deze nogal geheimzin nige naam verschuilt de Hil- versumse uitgeverij C. de Boer Jr. nu al weer acht delen lang, een niet alleen qua uiterlijk keurig verzorgde, maar ook wat de inhoud en opzet betreft, zeer verantwoorde serie reis gidsen. 'n Appel voor Teil, werd de ti tel van dit ABC over hoog en laag Zwitserland, en het werd geschre ven door dr. Water Lenz en aan Nederlandse begrippen aangepast door A. B. C. van den Berge teen wat voor de hand liggend pseu doniem voor een kundig bewer ker). Deze originele reisgids is gees tig, spot wat met merkwaardige eigenschappen van de Zwitsers en behandelt alfabetisch-lexicografisch tal van begrippen, waarmee de toerist bij zijn bezoek aan dit prachtige Alpenland (die pracht als de ..Framdeindeschtrïe" (de vreemdelingenindustrie) waarop in het drukke seizoen het hele Zwitserse leven gebaseerd schijnt te zijn. Alles in ,,'n Appel voor Tell" is met kennis van zaken en een vleugje goedmoedige ironie geschreven en wie daarvan houdt en misschien een vakantie naar Zwitserland in het vooruitzicht heeft, weet nu, dat de boekhandel dit werk voor hem in voorraad heeft. Kranten De eerste krant die van pa- gina-facsimiles, gezonden door een beeldzender uit een ver af gelegen stad, gedrukt xuordt, zal van 1 juni a.s. af op commer ciële basis in Japan verspreid worden. De (Europese) appara tuur is eigendom van het Ja panse landelijke dagblad Asahi in Tokio en verbindt de Japanse hoofdstad op deze unieke wijze journalistiek met het Noorde lijke eiland Hokkaido. Totnogtoe waren de kranten, die Hokkaido uit Tokio bereikten, steeds twee dagen oud. en het vlees mag niet te hard zijn, maar natuurlijk ook niet te zacht, niet teveel groen ten, en de aardappelen KRU1SW OORDRAADSEL Horizontaal: 1. haringachtig visje, 5. inhoudsmaat, 7. vlokje, 11. kwaad, 12. voor, 14. vaarwel. 16. nauwe opening, 18. aardsoort, 20. bergketen op de grens van Europa en Azië, 23. meisjesnaam, 24. voorzetsel, 25. wiel, 27. kever, 28. tam, 30. let wel (afk. Lat.), 31. leisteenbergland ten N. van de Moezel, 33. stad op de W.-kust van Senegal, 34. voorzetsel, 36. kweker, 38. spaans rijpaard, 39. bekende afkorting, 40. zeer zacht (afk. in de muziek), 42. raamvormige ope ning in de wand van een kantoor, 44. onbep. voornaamw., 45. voor- naamw, 46. koppelriem voor jagershonden. 48. vertrouwelijk. 50. vijf evenwijdige lijnen, waarop muzieknoten worden geschreven, 52. wolvlokje, 53. bloem, 54. hoofddeksel, 55. koninkrijk in Achter- Indië, 57. gem. in N.-Brab., 59. salaris, 61. boom. 62. ijskegel, 63. inhoudsmaat. 66 ontkenning (Eng 67. jongensnaam. 63 kleine drukletter, 69. vrucht van de eik, 71. gewicht (afk.), 73. mijnheer (Spaans), 75. bode aan een universiteit. 76. slede, 78. metaalsoort, 79. bron. 81. landtong. 82. rivier in Italië. 83. vaartuig. 85. stad in Frankrijk, 87. Javaanse huisvogel, 88. open plein in een dorp (Z.-Nederl.), 90. meisjesnaam, 91. muzieknoot. 93. wortel van het kweekgras (gewestelijk), 94. gil, 95. boomscheut, 96. vaste koper in een winkel. Verticaal: 1. vloeibaar voedsel. 2. duw, 3. rijschool (afk.), 4. munt in Turkije (afk.), 5. noodzaak, dwang, 6. op die plaats, 7. per ex presse (afk.). 8. plaats in de oudheid, 9. Europeaan, 10. teken, 11. diamantafval, 13. radio omroep (afk.), 15. inhoudsmaat <afk.). 17. lijst, 19. losgeraakte draad van een weefsel. 21. kledingstuk, 22. mis prijzen, 25. kikkerkuit. 26. een der middelste Cycladen, 28. lange nekharen van dieren, 29. huisdier, 32. water in Nederland. 33. water in België, 35. gem. in Gelderl., 37. riviertje op de grens van Drente en Overij'sel, 39, meisjesnaam, 41. sloep van een oorlogsschip, 43. opschrift of naam van een boek, 45. grasperk, 46. lus, 47. optelling, 49. krijgsbouwkunde, 50. waterblaasje, 51. oude benaming voor liter, 53. gem. in Oost-Vlaanderen aan de Schelde, 56. onbep, voornaamw., 57. bijb. figuur, 58. merk, 60. tevens, 62. taankleurig, 64. punt, uit einde, 65 uitruster van schepen. 67. langwerpig rond, 68. hoofd deksel, 70. onderricht, 72, kabouter. 74 afgelegen. 77. getroffen, 79. rivier in Nederland, 80, raam. rand. 82. jongensnaam, 84. voertuig. 85. oud gewicht (afk.), 86. son ordre (afk.), 87. mandje. 89. muzieknoot. 90. afkorting van item. 92. maanstand, 93. familielid. der. 10. o.a,, 11. ekster, 12. steel, 13. tête. 15. kras, 17. neg, 20. dame. 25. kennis, 27. soes, 28. pats. 30. Ede, 31. dinar, 32. most, 33. To. 35. per. 36. maat. 37. toen. 38. kroos, 40 Verdun, 41. tres. 44. esp, 46. Aken, 48. long. 49. eed 51. al, 52. Londen. 54. Enos, 56. Dante, 57. Irian, 58. Ares, 59. breel, 60. beet, 61. dom, 63. glas, 64. anti. 67. tra. 69. ent, 71. no, 73. ka. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linkerbo venhoek vermelden: ..Puzzelop lossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van 2,50. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. raad, 5 N.C.R.V., 9. Soest. 14. Isaak, 16. teen, 18. akte, 19. benard, 21. eden, 22. set, 23. en, 24. raak. 26. eg, 27. stee, 29. smeer, 31. doel, 32. mat, 34. end, 35. pier, 37. totok. 39. nevens. 41. Ta, 42. Oss, 43. rei, 45. era, 46. ara. 47. et. 48. Losser. 50. raket. 52. loop, 53. Ede, 55. les, 56. dons, 57. Idu- na, 60. bang. 61. dr. 62. Norg, 64. ar. 65. end. 66. ooit. 68. Se lene, 70. eten, 72. mark, 74. san té, 75. tenor, 76. naar, 77. stil. Verticaal: 1. ribes, 2 Asen, 3. aan, 4. daar, 6. ct, 7. ree, 8. ve- 't Zag er laat ik maar eerlijk zijn in, het begin een beetje grie zelig uit met die éénwording dan wel samenwerking van Europa. Toch wel een lastige opgave, zo is me geblekenJ al hadden verschillenden van jullie er zelf om gevraagd. Gelukkig heb ik nu wel zoveel binnen, dat ik er volgende week onze hoek mee kan vullen. En er zitten niet eens zulke gekke dingen bij. Enfin, dat zie je dan wel. Wat het onder werp daarna zal zijn, kun je vandaag hierboven en nog in deze rubriek lezen. Dus dit keer, zoals afgesproken, nog één maal de zondag. Ik kreeg een niet onaardig (maar wel een beetje lang.stuk uit Den Haag, geschreven door Peter Bron, die in deze brief zijn status noch zijn leeftijd vermeldde. Hij noemde het: Gij zult de Sabbath heiligen En de zevende dag rustte God. Hij bekeek zijn werk en zag dat het goed was. En een grote vreugde doorstroomde Hem. En hij zei: „Dit is mijn dag, de dag Des Heren". Laten de mensen deze dag eerbiedigen en er een rustdag van maken. Want de dag waarop Ik sneciaal geheiligd wordt, mag niet door slavelljke arbeid ontwijd wor- Verkoelend streek de avond lucht over het oude Jeruzalem neer. De hitte van de zon, die de hele dag trillend en sidderend boven de Heilige Stad had gehan gen, verdween langzaam uit de smalle sloppen van de buiten wijken. Het was de avond voor de Sabbath. Met gesloten oogle den zat de oude Izaak op de dremoel van zijn pottenbakkerij- tje van de vredige avondsche mering te genieten. Deze ogen blikken waren volgens hem al tijd de mooiste van de hele dag. Even te kunnen uitrusten. Hij rook de lekkere geur van de ver se klei. die juist die middag in zijn kleine werkplaats bezorgd Voetstappen Plotseling werd de stilte ver broken door het geluid van snel le voetstappen. Toen hij lang zaam zijn ogen opende, ont- waardde hij het lachende ge zicht van zijn zestienjarige klein zoon David. „Zo, David", zei hij, terwijl er een glimlach van vreugde over zijn gezicht gleed. „Wat voert jou zo laat nog hier „Goede avond vader Izaak". zei David, terwijl hij als groet een kus op elke wang van de oude man drukte. „De Romein se landvoogd heeft een- groot aantal jongens en meisjes uitge nodigd om morgen in zijn paleis te gaan dansen en feest vieren, omdat hij dan jarig is. En ik ben ook uitgenodigd", riep hij geestdriftig uit. „Julia, dat is de dochter van een centurio. heeft ervoor gezorgd dat ook ik een uitnodiging kreeg. Vanmiddag is een Romeins officier het per soonlijk aan m'n moeder komen vertellen. En nu zegt m'n moe der dat zij het goed vindt, dat ik ga, als U ook Uw toestem ming geeft. Denkt U eens in, va der Izaak, wat een eer dat voor onze familie is". Jaweh's dag Verwachtingsvol keek de jon ge David zijn grootvader aan. Maar toen hij het donkere ge zicht van hem zag, zonk hem de moed in de schoenen. Kort en bijtend waren de woorden, die de oude man zijn kleinzoon toevoeg de: „Zeg tegen je moeder, dat ik niet begrijp, waarom zij het hoger op prijs stelt, dat haar zoon zich op Sabbathsdag aan uitspattingen overgeeft in het huis van een vreemde overheer ser, in plaats van op de gebrui kelijke wijze Jaweh's dag te Onder het aanhoren van deze woorden had David ontmoedigd zijn hoofd laten hangen. Hij pro beerde niet, zijn-grootvader als nog van standpunt te laten ver anderen. Want hij wist van te voren dat het toch vergeefse moeite zou zijn. Daarvoor had de stem van de oude man tè hard en tè kwaad geklonken. Kwaad Een sympathieke - en op bescheiden leest geschoeide b-ief kreeg ik van Jeannette de Kluyver (uit Oegstgeesti die me i.v.m. het opgegeven onderwerp: zondag, ook dit gedicht stuurde. oorlogrevolutie atoombommen ontploffen gevechten in Tibet ministers confereren overstromingen in Amerika raketten gaan naar de maan - i dan... als de klokken je naar de kerk roepen ben je dan alles vergeten de gevechtenen Amerika nee! dan zeg je in je gebed „help hen, Heer" JEANETTE DE KLUYVER i la- Langzaam liep David ter naar huis toe. Hoe zouden z'n vrienden hem uitlachen als zij vernamen dat hij geen toe stemming had gekregen om naar het feest te gaan. En dan de meisjes, niet een zou er meer naar hem omkijken. En wat zou Julia kwaad zijn, als ze mor gen zou bemerken, dat hij niet aanwezig was. David kon er niets aan doen. maar toen hij die avond in bed lag. welden er steeds tranen naar zijn ogen op. Hij probeer de ze in te houden, zoals het een man betaamt. Maar als hij er dan weer aan dacht, hoe leuk het morgen in het paleis zou toe gaan, liet hij ze vrijelijk stro men, Hij was kwaad op Jaweh, omdat Die hem geen pretje gun de. En het duurde nog een hele tijd, voor hij die nacht, met een hart vol van wrok, insliep. Synagoge Ook de hele verdere Sabbaths dag. kon David hel gevoel van onbehagen, dat er over hem was gekomen, niet van zich afschud den Nadat hij 's morgens naar de Synagoge was geweest, was hij, met een gezicht als een donder wolk. stil in een hoekje gaan zit ten. Hij had zelfs geen interes se voor de lekkere snoeperijen, die zijn moeder zo nu en dan voor hem neerzette, om hem een beetje te troosten. En. omdat hij geen drukte aan z'n hoofd kon velen, joeg hij z'n jongere broertjes en zusjes naar een an der vertrek van het kleine huis je. En zo werd het avond. Da vid was op de drempel van de huisdeur gaan - zitten, om naar z'n buurjongen uit te kijken, die het feest had mogen Denk vast na over kunst gaai Al later WIE. Platen meer dan welkom Op enkele cartoons na ben ik vrijwel door foto's en tekeningen heen. Daarom: héél graag pla ten, in welke vorm dan ook. als ze maar te clicheren zijn. Want dat is nu eenmaal een eerste eis. Vrije platen zijn vanzelf sprekend evenzeer welkom als foto's of tekeningen, die betrek king hebben op een in „Ruimte voor jullie" opgegeven onder werp. Wie iets heeft: dat hij of zij zo gauw mogelijk sture Maar het werd al later en later en nog steeds was er niemand in aantocht. Vreemd vond Da vid dat. want het feest zou al op het elfde uur zijn afgelopen en het was nu al over het twaalf de uur heen. Ook zijn buurvrouw begon ongerust te worden en zij kwam steeds naar buiten, om te kijken of haar zoon nog niet in zicht was. Toen hij echter maar steeds niet kwam opdagen, en haar ongerustheid alsmaar gro ter werd. ging ze naar het pa leis toe. om hem te gaan halen. Bezweken David zag haar snel de straat uitlopen. Het zal ongeveer een half uur later zijn geweest, toen ze op beide benen wankelend en hartverscheurend schreiend te rugkwam. Davids moeder kwam vlug uit haar huis rennen, toen ze het luide gekerm van haar buurvrouw hoorde. Toen ze bij haar was, sloeg ze een arm om Kunst, ook al weer een onder werp, dat jullie na aan het hart schijnt te liggen, omdat ik heel wat brieven heb gekregen met de vraag: „Kunst graag". Ik heb er speciaal geen moderne of ander adjectief voorgezet, zodat jullie met deze opgave eigenlijk alle kanten uit kunt. Je kunt dus schrijven, dichten of tekenen over klassiek of mo dern, je kunt ook een bepaalde uiting van kunst aan een nade re beschouwing onderwerpen, je kunt het hebben over muziek, schilderen, enfin, vul zelf maar aan. Ik ben vrij vroeg .met de ze opgave, zodat je rustig de tijd hebt er aandacht aan te be steden. Inzendingen zie ik dan wel komen. Nog even een herinnering: haar heen. en bracht haar naar haar huis. Daar gaf ze de vrouw wat te drinken, en vroeg wat er gebeurd was. Hortend en stotend, steeds door huilbuien onderbroken, vertelde ze dat de vloer van de feestzaal was be zweken. en dat de meeste jon gens en meisjes door de val waren gewond of gedood. Haar zoon was om het leven gekomen. „Maar de feestzaal is toch op de begane grond", riep David op opgewonden toon uit. Ja, maar die moest gebruikt wor den voor een receptie die de landvoogd aan een heleboel voor name personen had aangebo den", zei ze. 1000 stappen Met loden schoenen liep David wat later naar het huis van z'n grootvader. Toen hij hem op de gebruikelijke wijze met een kus had begroet, begon de oude man hem met knorrige stem te bestraffen, omdat, daar hij naar de Synagoge was geweest, hij zeker de 1000 toegestane stap pen had overschreden. Toen ver telde David hem, wat er die middag gebeurd was. Er blon ken tranen in de ogen van de oude man, toen David zijn ver haal, dat hij in de soberste be woordingen had gesteld, had be ëindigd. Zuchtend knielde hij neer en beval David hetzelfde te doen, zodat ze samen voor de zielerust van de gestorvenen zou den kunnen bidden. En met hel dere en krachtige stem begonnen de oude man en David te bid den tot God, of Hij zijn barm hartige hand over de jong ge storven kinderen, die zijn heili ge dag onteerd hadden, wilde uitstrekken. „Want ze wisten niét wat ze deden", besloten zij hun gebed. PETER BRON volgende week dus Europa en de week daarop denkelijk een rubriek met gedichten, al leen maar gedichten met mis schien een goeie plaat of -teke ning. Ik heb namelijk vrij veel verzen in mijn map en er zijn zulke goede bij, dat ik ze graag eens „kwijt wil" of met ander® woorden, jullie wil laten lezen. ER UIT GELICHT BOOS Als ik het goed heb aangevoeld ls Coby A (die een tekening stuurde) een beetje boos. Ze vindt, dat. als KONSERVATISME Wanneer het er in komt, weet ik helemaal nog niet, R. H. Kramer (Rotterdam) maar mag ik jouw ncfewm ^asTho l^Ke"cver vr'Jheid" OORDELEN „Je mag eigenlijk niet een ander zonder meer beoordelen, want wat er in de harten van de mensen om gaat. weet alleen God" is een (vrije) zin uit een verhaal, dat ik van Jan- neke Middelkoop (Den Haag) kreeg bi.Je te.' ..GEEN TIJD die dag hebben we houden met de dingen van Gods "Ko ninkrijk, een mening, waarop de zo NIET TERUG Jullie schrijven er niet bij, Cathe rine van der L. (Rotterdam) en Els A. (ook al Rotterdam! dat jullie je bijdragen graag terug zouden heb ben. Kan ze helaas niet gebruiken. Probleem van D. Bruma, 3e prijs Schach-Echo 1958. Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der op gaven, gepubliceerd in onze rubriek van zaterdag 2 mei jl. 1. Partijstelling LazdiesZenitas. Ja. Wit kon de partij redden met 1 Df8t Kf6 2. Dh8t Kf5 (of 2. Ke7 3. Df8t en de zwarte koning moet weer naar f6 terug) 3. g4t hxg4 4. Td5t! exd5 5. Dc8tü Dxc8 pat. 2. Partijstelling PlatzTrifunovic. Ja, wit heeft nog een plausibele verdediging, nl. (1. Lxh3) 2. e5!. Nu faalt 2 Lxe5 op 3 Dxf7t Kd8 4. Df8t Kc7 5. Tf7t Ld7 6. De8 en zwart loopt mat. En na 2. Dxe5 verliest zwart door Tael de dame. Er volgde in werkelijkheid 2. Lxg2t 3. Kgl Lxfl?? (door deze zware fout verliest zwart nog) 4. Dxf6t en zwart gaf het op Maar met 3 Dxe5! 4. Tael (niet Tfel wegens Te2) Lxfl 5. Txe5t Lxe5 6. Dxfl a5 zouden de zwarte vrijpionnen ge wonnen hebben. 3. CabralEliskases. Op 1. Db2?? volgde 1h3t 2. Kfl Tf7ü en de toren op a7 gaat verloren. Wit had 1 Dc2 of 1, Del moeten spelen! 4. LissitsinRagosin. 1. Lh7t Kxh7 2. Pg5t Kg8 3. Pxf7 Db8 4. Pxh6t! gxh6 5. Dg4t Kh8 6. Tf7 en zwart gaf het op. De nevenvarianten zoekt u zelf wel uit?!? schaakblad „Schach-Echo". Eerst drie twee- zetten, welke resp de eerste, de tweede en de derde prijs wonnen. En dan tot slot de eerste-prijs-winnaar uit de sectie drie- en meerzetten. Maar let wel: Onder die drie tweezettten-prijswinnaars bevonden zich twee landgenoten: de tweede prijs was voor J. Haring, de derde voor D. Bruma. Probleem van H. Hermanson, le Prijs Schach-Echo 1958. Prij swmnaars Wij hebben anders dan vier weken ge leden het stralende lenteweer dat het getik van onze schrijfmachine begeleidt, manmoedig genegeerd en het in koeler weer beraamde plan, nl om de probleemliefheb bers onder onze lezers weer eens het volle pond te geven, onverkort ten uitvoer ge bracht. Het mag wel eens gezegd worden: de schare van Nederlandse pröbleemcomponis- ten mag dan niet bijzonder groot zijn met een vier- a vijfhonderd is het wel bekeken maar de reputatie welke deze schare in het buitenland geniet is zeer goed. Als Nederlandse componisten aan een probleem- toernooi deelnemen behoren zij bijna altijd tot de prijswinnaars of tot de componisten die met een of meer eervolle vermeldingen gaan strijken. Voor het vullen van deze rubriek hebben wij uitsluitend prijswinnaars uitgekozen uit het Probleemtoernooi 1958 van het Duitse Mat in twee zetten. Probleem van G. Sladek, le prijs Schach-Echo 1958. Mat in twee zetten. Mat in vier zetten. Oplossingen en correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudrelnetstraat 125, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 16