schreef geschiedenis van 20 eeuwen Christendom «GOD WIL HET.. I-I 5 MANNEN VAN GROTE INVLOED ZENDELINGEN VAN DE NIEUWE WERELD ZATERDAG 16 MEI 1959 ,Gjaat keen in de wereld.." Apostelen bereisden de toen bekende wereld De grootste van de. eerste zendelingen waren Petrus en Paulus. Zy maakten beiden grote reizen, stichtten tal van Christelijke gemeen schappen en stierven in Rome. De beroemde schilder El Greeo gaf zijn visie op deze twee Evangelisten, op het ogenblik, dat ze bijna aan het eind van hun leven waren gekomen. Yast staat, (hl ook de andere Discipelen de wereld introkken om het Evangelie te brengen. Zo zou Matlheus Ethiopië hebben bezocht. Jacobus Spanje. Bartholo mew Arabic en Thomas zelfs India. Maar algemeen wordt aange nomen, dat veel hiervan slechts op legende moet berusten. Tot in alle uithoeken van Europa Dank zij de vrij goede ver bindingen, die de Romeinse heirwegen tot in alle uithoeken van het immense Rijk vorm den konden de Christelijke zen delingen ook de onderworpen volken bereiken. Na 180 trok ken honderden moedige man nen naar mensen, die tot dat ogenblik alleen maar Romein se soldaten hadden leren ken nen. Werden in de vroegste tijd slechts kleine groepen tot het Christendom bekeerd, nu gaven vaak hele stammen zich over aan de Onbekende God: de Gothen. de Vandalen, de Bourgondiërs, de Franken en ook in Engeland kreeg al spoe dig het Christendom vaste voet. Deze plaat brengt de be kering in beeld van een groep mensen op de Salisbury Plain in Engeland, vlak bij Stone- „En toen de Pinksterdag aanbrak, waren allen tezamen bijeen. En eensklaps kwam er uit den hemel een geluid als van een geweldige windvlaag en vulde het gehele huis, waar zij gezeten waren; en er vertoonden zich aan hen tongen als van vuur, die zich verdeelden, en het zette zich op ieder van hen; en zij werden allen vervuld met den heiligen Geest en begonnen met andere tongen te spreken, zoals de Geest het hun gaf uit te spreken." (Handelingen 2 14) Zoals de Geest het hun gaf uit te spreken... Ergens in de stad Jeruzalem waren honderden mensen getuigen van het grote wonder. Ze waren naar de stad gekomen, om daar het pinksterfeest te vieren in de bete kenis, die zij daar aan hechtten: aan Jahwe moest dank gebracht worden voor de oogst. En voor het eerst hoorden zij Jo den en vreemdelin gen in hun eigen taal uit de mond van die eenvoudige vissers de woorden, die nog heden ten dage in de landen rondom de Middellandse Zee als een eerbie dige groet worden uitgesproken: Christus is waarlijk opgestaan." Na de stichting van deze eerste F bot, die hun Zending vol brachten over deze gehele wereld. In de landen rond om de Middellandse Zee kwam het Chris tendom tot de vroeg ste bloei. Eerst wa ren het vrijwel al leen Joden, maar na de verwoesting van Jerusalem in het jaar 70 werden ook vele niet-Joden voor het nieuwe geloof ge- Cr j u Petrus en Paulus erttond het en ,je an<jere Ewan- eertrouwen. gelisten beschouw den de hele wereld als hun zendingster rein en stichtten, waar zij kwamen, kleine gemeenten: in Palestina, in Phoenicië, op Cyprus, in geheel Klein-Azië. En vele van de apostelen V kZ ersle Christenen ge sten geheime sym- i in de tijd van tselyke verdrukking, tor deze tekens kon- i zij elkander herken- is dikker Maa In dat boek schiedenis verschenen ever de pagina's, die verhalen mensen, die leefden naar dat a: öere Boek: Gods Woord, de me sen. die de groei van het Christe dom stimuleerden. :refdge- ..Gaat heen in de gehele wereld, moord. altijd was er de strijd, die de aanhangers van de Mens van Nazareth moesten leveren. Zij vervolgd, gemarteld, ver- verttondigt het Evangelie ganse schepping", zo luidde de opdracht, die Christus vóór Zijn Hemelvaart a~~ j had gegeven. De discipelen droegen het Chris tendom uit tot de uiterste grenzen van de toen bekende wereld. En na de apostelen en na Pau- Maar het geloof was als een •onderboom en spreidde haar Zijn volgelingen takken uit over het gehele Ro meinse Rijk en verder. Na de Romeinse legers trokken de brengers van de nieuwe religie de heirwegen en vrijwel ^andere generaties ai werden zij verstaan, omdat u..„ Grieks en Latijn tot in alle uithoeken werd beheerst, hier dpor enkeling, daar door allen. Zo na driehonderd jaar de toen •n^ebracht Tn°de bekende wereld gewonnen voor *20eeuwen Chris- het Christendom. Het eerste deel Zending was afgerond. die hun medemensen T oiün wilden vertellen over de Verlos- het, Latlro sing- .door..Christus. De kerstening van deze wereld had vele hoogtepunten en slechts enkele daarvan zijn hi en beeld tezamen gebracht geschiedenis van 2C tendom- Het werd Karei de Grote was In zijn tijd r al begonnen om VH/I kal IT..onw..1in In gen met het Teger. de tijd, dat de Byzantijn- kruistochten gingen de geschiede- zwaard. Men was in die dagen se Christenen en de Perzen (ook nis in als de beschamendsie eve- h„ ver afgedwaald van Christenen) elkaar uitputten in nementen van de Middeleeuwse 7achtmoedieheid der eerste een serie oorlogen, werd ln de Westerse beschaving. Slechts wei- kerk van Arabische woestijn het zaad ge- nigen van de kinderen zagen hun Christenen en ae «.ern a legd voor één der invloedrijkste ouderlijk huis terug. Rome begon zo te dwalen, dat godsdienstige en militaire bewe gingen in de geschiedenis. De „profeet" Mohammed werd in 570 in Mekka geboren en zijn leer van de Islam met Allah als enige god zette een periode van onver zoenlijkheid in, die nog tot in on ze tijd voortduurt. En juist de plaatsen, waar het vroegste Chris tendom was ontstaan, werden overspoeld door de aanhangers van de „profeet uit Mekka'. Rome had weliswaar al lang da plaats van Jeruzalem als centrum van het Christendom ingenomen, maar in het gekerstende West- Europa zon men op middelen om het Heilige Land voor de Chris tenheid terug te winnen. De Kruis tochten werden in 1095 te Cler mont bepleit door paus Urbanus II en onder het motto „Deus vult" (God wil het) trokken de legers naar Palestina. Beroemde konin gen namen deel aan deze kruis tochten: Frederik Barbarossa. Ri chard Leeuwenhart en anderen. En niet alleen de strijders trok ken naar het door de Islam be dreigde en bezette Heilige Land. maar ook kinderen. De Kinder- Vjjf mannen, die elk op hun wijze, de geschiede nis van Christus' kerk mochten bc- invloeden. En daarna dreven de bekeerden zelf zending En niet lang 11a dc eigen kerstening begonnen reeds de volkeren van Ierland en Engeland zelf zending te bedrijven. Bekend werden Willibrord en Bonifacius, die naar onze streken kwamen om de Germanen te winnen voor Christus. Bonifacius (tekening hierboven) stuitte op dc botte weigering van zyn luisteraars. Ze geloofden hem niet en pas toen hij eigenhandig dc eretekenen, die waren opgericht voor de Germaanse goden, had vernield, waren dc twijfelachtige bewoners van de lage landen gewonnen. Dc Friezen zouden hem in Dokkum vermoorden. MAARTEN LUTHER die in oktober 1517 de grote om mekeer bracht. die zich richtte tegen de mis standen in de Roomse kerk en de Hervorming ieed verwezen lijken. die leefde van 1703 tot 1791 wijdde zijn leven aan de verwezen lijking van de Methodistische kerk in Engeland die ook in Ame rika veel aan hang kreeg. wiens 450-ste ge boortedag dezer dagen wordt her dacht, was de grondlegger uan het Reformato risch denken, dal tot in onze dagen zijn grote invloed doet gelden. BILLY GRAHAM, de Amerikaanse Evangelist; die in onze dagen Gods Woord verkon digt en een van God afgekeerde mensheid tracht te bereiken. DAVID LIVINGSTONE, die in de negen tiende eeuw in het weinig-be reisde Afrika doordrong en daar de onbeken de stammen voor het eerst in con tact bracht met het Evangelie. geliemeihei zwaard mensen' als Johannes Hus, De- siderius Erasmus, Thomas More waarschuwden tegen de mis standen, die in de Middeleeuwen heersten. De handel breidde zich uit, er werden ontdekkin gen gedaan, die nieuwe gebie den ontsloten, waar rijkdommen voor het grijpen lagen. En terwijl de door Maarten Lu ther in 1517 ingeluide Her vorming baan brak in Euro pa. voeren schepen naar de Nieuwe Wereld. Vla:: acuter de soldaten trokken de gees telijken de ontdekte landen binnen om op hun wijze de inheemse volkeren voor het Christendom te winnen. Opnieuw heerste de regel van Charlemagne: Predik het Evangelie met het zwaard. En zo kon hei gebeuren, dat in het Zuidamenkaanse Peru de mei-oegnjpende inca Ata- huaipa aoor conquistador Francisco Pizarro werd ge marteld. Pizarro was voor de Spaanse kroon bezig dit rijke tand te veroveren en in hei Peru der Incus lag hei goud voor hel grijpen, in 15,3* werd keizer Alanualpa let dood veroor deeld. Hij werd naar de brandstapel gevoerd en het was de Spaanse priester Vi- ceme Valverde, die nog enige barmhartigheid toonde. Als de Inca zich zou laten be keren, zou hij aan de galg mogen sterven. De Inca liet zich dopen en daarna werd hij ter dood gebracht. En „thuis" woedde in die don kere dagen de Inquisitie, die ketterij met martelingen en de dood bestrafte. Was hel wonder, dat mannen als Lu iker zich tegen deze wan toestanden fel keerden en de Reformatie baan kon breken? Maar niet overal werden de wreedheden van Pizarro en zijn Conquistadores toegepast In andere nieuw-ontdekte ge bieden werd de autochtone bevolking op een aanneme lijker wijze gekerstend. Zoal de Indianen van Amerika en Canada, de Chinezen, de be volkingen van India. Hier werkten mannen die Pau lus" ideaal verder trachtten te verwezenlijken: het Evan gelie uit te dragen tot ver buiten Judea. Orecle ópelen Tijdens de jaren van verdrukking ont moetten de Christenen elkaar in het ge heim in de catacomben even buiten Ro me. De Romeinse heersers bestreden de nieuwe religie met alle middelen, omdat zij vreesden, dat deze zachtmoedige Chris tenen, die geen andere goden wilden die nen, hun beschaving omver zouden wer pen. Vele verhalen over die tijd van vreselijke martelingen zijn nog in onze dagen bekend, zoals „Ben Hur" en „Quo Vadis". Op de plaat hieronder ziet men een groep martelaren, die in de Romeinse arena wachten tot de leeu wen hen zullen verslinden. Voor de keizer en zijn gevolg, en voor de opgezweepte volksmas sa waren deze wrede martelingen en moor den een onderdeel van hun amusement. De keizers verschaften het volk brood en spelen. Pas in het jaar 313 was het keizer Constan- tijn, die de mensheid van het gehele Romein se Rijk vrijheid van godsdienst verschafte. In de 17-de-eeww spitsten onderlinge theologische verschillen en geschillen zich steeds meer toe. De Hervorming was reeds lang een voldongen feit geworden, maar de onderlinge verdraagzaamheid was ver te zoeken. Groeperingen stonden onverzoenlijk tegenover elkaar, konden zich niet met misstanden verenigen en scheidden zich af. Zoals de Pelgrimvaders, die in 1620 braken met de Anglicaanse kerk en naar Amerika vertrokken, zoals de Puriteinen, die in Mas sachusetts een kolonie stichtten, zoals de Quakers van William Penn, de Mennonieten, die uit Holland weggingen. Zij allen zochten en vonden in Amerika, in de Nieuwe Wereld, een tweede vaderland. Maar ook daar bleven de tegen stellingen heersen. En vooral de vraag, hoe de Indianen behandeld moesten worden, bracht strijd in de jonge kolonies. De oorspronke lijke bewoners lieten zich immers doorgaans met goedschiks ver drijven en maar al te vaak moest een felle strijd worden geleverd. Toch waren er ook mensen, die een andere manier ontdekten, die de Indianen als broeders, als naasten, wilden beschouwen. Zo iemand was Roger Williams, die Providence op Rhode Island sticht te en vriendschap met de onwo- nende Indianen sloot en hen op die manier voor het Christendom won. Hij was een van de werke lijke zendelingen van de Nieuwe Wereld. Op deze tekening wordt zijn ont moeting met de Indianen in beeld gebracht. En juist in onze dagen zijn het de Amerikaanse nazaten van deze vroegste „settlers", die nu tezamen met de Euro pese zendingsgenootschappen over de gehele wereld het Christendom verder uitdragen. Zij zoeken naar de modernste middelen, zoals de Presbyteri aanse zendelingen, die op de onderste foto staan afgebeeld en die met hun sportvliegtuig Eskimo-nederzettingen in Alas ka, bezoeken, om ook daar de Heilsboodschap te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 15