Hoe en waar wordt haring straks gevangen? I België sluit zijn grens voor Nederlandse vis bij Vaste planten Bij de foto's NIEUW I.FinSC.HE COURANT O VRIJDAG 15 MEI 1959 s GEMEENTE KATWIJK Kennisgeving Burgemeester en wethouders van Katwijk maken bekend dat zij voornemens zijn krachtens artikel 20 der Wederopbouwwet ■ergunning te verlenen tot: het verbouwen van een woonhuis tot winkel-woonhuis, staande op een ter rein gelegen aan de Annastraat hoek Secretaris Varkevisserstraat, kada straal bekend gemeente Katwijk sec tie A no. 10511. De eigenaren van de aangrenzende en nabij gelegen gronden worden tot 22 mei a s. in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het verlenen van bedoelde vergunning schriftelijk bij hen in te die- KATWIJK AAN ZEE Uitstapje Christenvrouwen Gisteren hebben de dames van de af deling Katwijk van de Christenvrouwen- bond een uitstapje gemaakt naar Texel. Per autobus werd een tocht over het eiland gemaakt, waarna men aanzat aan een goedverzorgde koffietafel. SVOW-Katwijk De KNVB heeft voor zaterdag ingelast de wedstrijd SVOW 1Katwijk 1, die om kwart over vier begint. Hoog en laag water .Zaterdag: hoog water 9.03 en 21.40 uur: aag water 4.20 en 16.56 uur. Start Hoop-rally Houtrusthal de auto- en motorrally, die ten bate van De Hoop wordt gehou den is voor alle deelnemende automobi listen, motorrijders en bromfietsers mor genmiddag tussen 1 en 3 uur vanaf de Houtrusthal in Den Haag. De laatste deelnemer wordt daar om streeks half zes terugverwacht. Men ver wacht ongeveer 600 deelnemers aan de start. De steravond na afloop is even eens in de Houtrusthal. Visserij golf jes HET BESLUIT van de Belgen de grens te sluiten voor Nederlandse vis heeft gisteren in de IJmuidense visserijwereld grote ontsteltenis ver oorzaakt. Meer dan tachtig percent van de kabeljauw die in IJrauiden wordt aangevoerd, pleegt namelijk naar onze zuiderburen te worden ge ëxporteerd. De Belgen hebben hun eenzijdige besluit genomen ter bescher ming van de eigen visserij. De Belgische reders en vissers hebben altijd vrij heftig tegen de Nederlandse importen geageerd. Het Belgische besluit heeft overigens gisteren nog geen invloed gehad op de verkoop van verse vis, omdat de exporteurs de lopende vergunningen voor visinvoer mogen af werken. Er zullen echter geen nieuwe vergunningen worden verstrekt, na dat de geldigheid van deze vergunningen is verstreken. Stofzuigers P. ZUYDERDUYN En vandaag zeven "Vandaag komt de Stad Bnchuysen Kw. dat de 32 aan de markt met een vangst van on geveer 1000 kisten verse vis, waarbij veel totale aanvoer van 5600 kisten verse makreel, uit de Noord. Br is een Scheve- vis. Er waren 425 kisten schelvis. 280 wij- ningse trawler met een soortgelijke vangst ting. 285 gul en kabeljauw. 20 koolvis. thuisstomend. Loggers en kotters van 150 haring. 4000 makreel. 300 schol, 100 langs de kust zorgen voor de aanvoer van diversen. 1235 stijve kabeljauwen en 3000 tong en schol. Donderdagavond was er kilo tong. pas één schip, een kotter, binnen De grote motortrawler Brittenburg Kw. 121 kwhm aan de markt met 30 Goede vangsten schelvis. 20 haring, 1050 makreel, 30 wij- De berichten uit de Noord zijn nu goed ting, 10 gul en kabeljauw en 150 stijve De schepen hebben redelijk visweer en kabeljauwen. geven vangsten door van 200 tot 250 man- De Amsterdam IJm. 28 zorgde voor 115 den haring, schol en wijting per etmaal, schelvis, 10 haring. 550 makreel. 30 wij- De trawler Emma IJm. 15 meldde een ting, 40 gul en kabeljauw. 10 koolvis, 50 trek van 60 manden makreel, de Herman diversen, 150 stijve kabeljauwen. IJm 2 gaf een dagvangsi door van 120 De VI. 121 was present met 30 schelvis, manden. 1000 makreel. 70 gul en kabeljauw. 10 Q z dén d koolvis, 150 stijve kabeljauwen. De Albatros Kw. 87 zorgde voor 80 "otters gemiddeld 40 tot 60 manden schelvis, 70 haring, 700 makreel, 120 wij- makreel en schelvis en 10 tot 25 stuks ting, 60 gul en kabeljauw, 10 diversen kabeljauw gevangen. Langs da kust vin- "eTkwTo wafrmeToo achelv.a, 50 - haring, 250 makreel. 70 wijting, 50 gul en tong en 10 tot 15 manden soh-ol per etmaal, kabel-jauw, 5 diversen en 100 stijve kabel- De vangsten aan schol waren echter KATWIJK Niet zwemmen in binnenwaters Van de zijde der politie wordt mede gedeeld, dat het zwemmen in alle bin nenwateren in en rond Katwijk, in ver band met besmettingsgevaar, tot na dér e bekendmaking is verboden. Coloradokever Bij een bewoner van de Waal Malefijth- straat werd in de tuin een coloradokevêr gevonden. Een aanwijzing voor iedereen om goed uit te kijken, naar déze diertjes. Fietsen-kluwen Op de Voorstraat deed een bromfietser pogingen om twee wielrijders in te halen. Van tegenovergestelde richting deed een wielrijder pogingen om een wielrijdster in te halen. Dat gebeurde allemaal op een oppervlakte van enkele vierkante me ters. Door krachtig remmen van de wiel rijder week diens achterwiel naar links en kwam in aanraking met de fiets van de dame, die hij juist was gepasseerd. Het gevolg was een kluwen van voertuigen en berijders. De wielrijdster liep enige schaafwonden aan het gelaat op en een herenrijwiel werd totaal vernield. Advertentii Wij hebben BANKSTELLEN in alle prijzen in voorraad. Komt U eens kijken. WONINGINRICHTING J. BUIS EN ZOON Sluiswcg 25 Telef.: 2964 Katwijk aan Zee. Kweek ze zelf De loggers worden varensree gemaakt. Nagewuifd door honderden aan de havenkant kiest de vloot zee, op jacht ndèir de Hollandse Nieuwe. Eenmaal op de visgronden worden de nettèn geschoten. Grote witte blazen trekken een spoor van enkele kilometers lengte om de plaats te markeren waar de vleet in zee ligt. Na een middag en nacht van spanning worden de netten gehaald. De eerste haring spartelt aan dek. Zodra de haring aan boord is, wordt hij gekaakt. De haring wordt gezouten en in de tonnen gedaan en dan: zo snel mogelijk naar huis! De eerste groentjes zijn aan wal, waar zij met open mond worden ontvangen. 1 2 3 4 5 6 7 8 •t EHEIM van de visserij rit onder water", zeggen de vissers. Waar mee ze maar willen duidelijk maken dat er nog mets over de komende teei is te voorspellen. De haring hult zich in de duisternis van de zee en laat maar weinig geheimen los. Slechts in grote lijnen heeft men kunnen vaststellen en daarvoor zijn vele onderzoekingen nodig geweest hoe zij door de Noordzee trekt Als men bijgaand kaartje bekijkt, ziet men dat de vissers te maken hebben met twee soorten haring. Er zijn er nog wel meer. maar deze twee zijn de be langrijkste Zij zwemmen in een kring van de paaiplaatsen naar het voedings- gebied en daarmee is de trek dan ver klaard. De biologen onderscheiden twee paal- plaat-ien: één in de buurt van de Dog- gersbank (A) en één bij de Sandetti (B) Beide soorten haring hebben hetzelfde voedselgebied: de gronden ten oosten van Schotland en ten noordoosten van de Engelse kust. Daar bevindt de haring zich op het ogen blik en daar gaat de vloot dinsdag ook naar toe (300 mijl van huis). De eerste weken misschien nog wat noordelijker, omdat een deel van de haring, afkom stig van paaiplaats A, waarschijnlijk nog „in aantocht" is, maar al gauw gaat het dan naar de Doggersbank. En hoe beweegt de vloot zich dan ver der? Er wordt wel beweerd, dat de schepen met de haring meetrekken, met één en dezelfde school. Maar de biologen zullen het u anders kunnen vertellen. Omstreeks septem ber laat men de haring van paaiplaats A in de steek en gaat men de andere scholen aohterna, de scholen, die op weg zijn naar de Sandetti. De eenste groep, die na bij de Doggers- bank gepaaid te hebben, naar het Ska- gerak „vertrekt", laat men letterlijk en figuurlijk zwemmen, omdat men hier te maken heeft met ijle haring. En ijle haring is nu eenmaal een niet zo ge liefd produkt. De vloot gaat dus jacht maken op de „B- haring" en welke richting deze uitgaat laat de zwarte lijn zien. Langs de En gelse kust trekt zij naar het zuiden, naar de Sandetti bij het Nauw van Ca lais. Hier komt zij in november of de cember aan, om dan weer noordwaarts te trekken, via de Silverpit. froeger in de jaren '52 en '53 was dit een gebied waar de vissers nog wel eens een harinkje konden vérschalken, thans wordt er nauwelijks meer iets gevan gen. Een verschijnsel overigens dat de laatsite jaren op wel meer plaatsen op de Noordizee optreedt. Vooral tijdens de Engelse wal-visserij in het najaar, eder jaar opnieuw fioopt men dat het beter zal gaan. maar de vele teleurstel- mm

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9