RENNIES Caballero Bonn werd in tien jaar het geweten van de wereld Claerys uazonzna School der toekomst reeds ontworpen is Praagse Lenteeen festival eigenlandse kunst met veel Voor liet kabinet is Gods Tandarts sloeg patiëntjes bij behandeling Huivering voor bouw van (smal) standaardhuis Stalin kreeg een klap VRIJDAG 15 MEI 1959 (Van onze correspondent) OP 17 AUGUSTUS 1948 werd er op de voordeur van de „peda- j gogische faculteit" van de universi teit in Bonn een nieuw bordje ge timmerd. „Parlementaire raad" stond er op en het was het teken, dat een j parlementair leven nauwelijks drie jaren na de totale nederlaag van Duitsland opnieuw begon te ont- J luiken in de militaire zones, die door de drie westelijke geallieerden wa- I ren bezet. De „parlementaire raad", bestaande uit q vooraanstaande Duitsers, die van nazi- smetten vrij waren gebleven, was ge- vormd om een voorlopige Duitse Grond- te ontwerpen en natuurlijk moest hij Advertentie Men bracht t Ook BOOTZ i D. Zwolle, id van Bootz Limericks inz. aan H ;j! Goudse Waag is weer geopend I?J De burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James, heeft gisteren de ste rn delij'ke Waag te Gouda geopend. De Goud- e' se Waag is lange tijd gesloten geweest ""wegens restauratie. Frankfort met 33-29 stemmen verslagen de een of andere stad in een der drie westeliike bezettingszones uitkiezen, waar hij zijn zetel kon vestigen en in alle rust kon beraden Vele steden werden genoemd en door een commissie van onderzoek bekeken Genoemd werden Bonn, Frankfort jan de Main, Kassei en Stuttgart, alle gekozen vanwege hun centrale ligging binnen de „trizone". Van al deze steden ook Celle en Karlsruhe werden nog voorgesteld had eigenlijk Bonn van de oorlog het minst geleden. Er waren nog wat grote gebou wen (daaronder het ..museum Koenig", waar later de eerste Westduitse régering zich vestigde) blüven staan en men han de beschikking over voldoende hotels en de raadsleden te herbergen. Maar ook Frankfort aan de Main bleef ernstig „in the running" en zo kwam het on 10 mei 1949 tegen middernacht tot een stemming tussen Bonn en Frank fort aan de Main. Buiten stonden drom men Bonnse burgers vol spanning te wachten en jubelden luide, toen zij hoor den dat hun stad met 33 tegen 29 stemmen bij 1 ongeldige stem en ont houding door de communisten) was ge kozen als permanente zetel van de „par lementaire raad" en daarmede tot voor lopige hoofdstad van de „trizone", waar uit in september 1949 de Westduitse bondsrepubliek" ontstond. TIEN JAAR Bij het begin van de voor het lot van Duitsland zo belangrijke confe rentie in Genève heeft Bonn dus gis teren zijn tiende verjaardag „ge vierd". Dat is een groot woord, want er hingen nergens vlaggen uit en er zullen vermoedelijk maar heel weinip Bonnse burgers zijn geweest, di* er aan hebben gedacht, dat hun stad zijn èlfde jaar als voorlopige bondshoofd- stad was ingegaan en daarmede op nieuw de these schijnt te bevestiger, dat er niets zo blijvend is als eer provisorium. In die tien jaren heeft de universi- eitsstad en het „Kurort" Bonn te- oren een stad van studenten, gepen sioneerden en renteniers zijn bonds- hoofdstedelijke plichten naar vermogen vervuld. Het is inmiddels een interna tionale stad geworden, waar een mi r uit Ghana in zijn traditionele dracht evenmin opvalt als de oer- Bonner, die op de Rijnpromenade het „werkpaard van Europa", de Rijn, voorbijstromen. De „parlemen- raad" is inmiddels de reeds drie maal gekozen Bondsdag geworden en in de „pedagogische faculteit" ge trokken in het „Bundeshaus", het witte huis aan de Rijn. Het „Museum Koe dat jarenlang zetel der regerin? ïinisteries was, heeft zijn originele bestemming teruggekregen. Bonn heelt de dank van alle Duit sers verdiend, ook van die achter de zonegrens, in het communistische Oost-Duitsland. Het is het geweten van de wereld geworden, omdat het de herinnering aan de verdeling van Duitsland levend heeft gehouden. IS HET van belang een school te doen ontwerpen die men, gezien de vele beperkende bepalingen op di£gebied, thans toch niet zal kun nen bouwen? Deze vraag werd gis termiddag door alle sprekers beves tigend beantwoord op een zeer druk j bezochte door de stichting Informa- I tiecentrum voor scholenbouw be legde bijeenkomst in het Bouwcen- trum te Rotterdam. tj De directeur-generaal van de volkshuis vesting en bouwnijverheid, ir. H. M. pus- kens, reikte hier drie prijzen uit en drie eervolle vermeldingen aan ontwerpers van schoolgebouwen, die men zeker de eerste jaren in Nederland niet zal kunnen zien bouwen. Met financiële steun van het rijk heeft de stichting ter gelegenheid van het vijftigjarig besitaan van de Bond van -. Nederlandse architecten een prijsvraag id;uitgeschreven. Het opderwerp was een >n lagere school met zes klassen. Er zijn niet minder dan 162 inzendingen binnen jgekomen. Organisatoren en jury hadden het uog gericht op de toekomst waarin een verruiming van dit knellende keurslijf wellicht mogelijk zou kunnen zijn. Alle sprekers waren het er over eens dat duidelijk is gebleken dat de scholenbouw in Nederland geen gelijke tred heeft ge ur [houden met de groei van het onderwijs. ,r. jln diit opzicht is het onderwijs zelfs achter o- bij industrie en zakenleven uit Naarden die niet minder dan drie ontwerpen had ingezonden, alle boven de middelmaat en de heren M. C. de Ko en T. A. Brouwer uiit Rotterdam, die tezamen een ontwerp" hadden ingezonden. Na de prijsuitreiking opende ir. Buskens de tentoonstelling van de ingezonden ontwerpen die nog drie maanden in het Bouwcentrum zal blijven. De betekenis van deze prijsvraag zag J G. M. Broekman, directeur-gene- van het onderwijs, in zijn openings woord in het duidelijk tonen van de be staande tekortkomingen. Er worden thans ■Ie scholen gebouwd die uit archiHecto- nisch cn onderwijskundig oogpunt bezien veler bewondering wekken De inzendingen tonen aan dat men deze scholen in het geheel niet als ideaal mag Nog drie maanden Namens het bestuur van de Bond van Nederlandse architecten sprak de heer H. A- Maaskant, die heit beroep van archi tect belichtte en zich voor de prijsvraag zeer dankbaar toonde. De voorzitter van de jury, de heer P. Bakkum, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs te Amsterdam, gaf in een uit gebreide uiteenzetting een beschfijving van de werkwijze van de jury tieven en criteria welke daarin hadden gegolden. De heer Buskens reikte vervolgens de prljze uit. De heer J. J. Konijnenburg uit Pa rijs verwierf de eerste prijs 3000). De tweede prijs 2000) ging naar de heren S. Oosting te Voorburg en D Klamer te Rotterdam, die tezamen een ontwerp hadden gemaakt De derde prijs 1000), werd toegekend aan het architectenbureau L. A. v. d- Bosch en G Hendrik* te Nhmegen en aan de heer H. A.M.v d. Velden te Nijmegen, die aan dit ontwerp had medegewerkt Eervolle vermeldingen verwierven ir. C. Douma uit Delft, de heer J. Bretman tegen brandend maagzuur Muziek in Tsjechosloivakije staat onder de naam Praagse Lente, wordt van 1946 af elk jaar gehouden in de hoofdstad van Tsjechoslowakije. Dit jaar zal het voor de 14de maal gasten uit vele landen naar Praag roepen om in het mooiste jaargetijde in Praag te genieten niet alleen van de muziek in concertzalen en theaters, maar ook in de bloeiende tuinen van oude Praagse kastelen en van het dichtbij gelegen barokslot Zbraslav. Zoals elk jaar wordt het festival ook nu weer geopend met het beroemde symfonische gedicht „Ma Vlast" (Mijn vaderland) van een der grootste Tsjechische toondichters. Bedrich Smetana. Trouwens, het gehele jaar zal een beetje in het teken van Smetana staan, want het is 135 jaar geleden dat Smetana geboren werd en 75 jaar geleden dat hij stierf. Deze feiten zijn aanleiding een bepaald ^ccent te géven aan de Smetana-tentoonstellihg in het Smetana- huis te Praag; waar manuscripten en brieven zijn uit gestald. Daarnaast zal er speciaal aandacht worden besteed tij dens het "festival aan de herdenkingen van Hande] en Hay dn. De Berlijnse Staatsopera zal Handei's opera „Ariodante" opvoeren en het Praagse Na tionale Theater brengt diens wereldlijk oratorium „Acis und Galathea". Door koor cn orkest van de radio wordt van Foto tijdens de lente in de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag. Op de achtergrond de St. Veitskathedraal, het machtige gothische bouwwerk van Meister Peter, die ook de fraaie betorende Moldaubrug ontwierp. de Praagse zoals de meeste fes tivals in Europa een soort potpourri bekende werken en bekende solisten, r een streven de wereld bekend te maken met de scheppende en uitvoerende krachten van.het eigen land en daardoor een stimulerende werking op deze kun stenaars uit te oefenen. Wel heeft men meerdere vooraanstaande kunstenaars uit het buitenland geëngageerd, o.a. de diri genten Igor Markevitch, Georg Szell, An- dré Vandernoot, George Sebastian en Hans Schmidt Isserstedt, de zangeres Eli- ;abeth Schwarzkopf, de violisten Davy In bijgaand artikel wordt iets gezegd over de 14de Praagse Lente, welke tot 4 juni wordt gehouden in de Tsjechische hoofdstad Praag. Onze kunst redacteur Corn. Basoski is thans naar Praag vertrokken om zijn indrukken van deze stad en van dit festival „ach ter het ijzeren gordijn" in ons blad mee te delen. Gedurende j de 13 jaar van haar bestaan is de Praagse Lente (Prazské Jaro) een internationaal begrip geworden in de kunstwereld. In hoeverre dit juist is hopen we in een serie artikelen te kunnen lezen. Ehrlich en Igor Bezrodni, de pianisten Wilhelm Kempff en Clifford Curzon en de cellisten Pierre Fournier en Erling Blondal-Bengtsson, maar het hoofdaandeel hebben toch de eigenlandse kunstenaars. Ook bij de orkesten ligt hierop het cent, waarnaast als enige gastensembles optreden het radio-orkest uit Moskou, de Roemeense Staatsfilharmonie en het Ned. Kamerorkest. Oude Slo- re Tsjechische ei kse muziek is zeer veelvuldig ramma van het festival opgenomen ïen zou de Praagse Lente dan ook len beschouwen als een soort tribum de Tsjechoslowaakse kunst, waarbi en als Suk, Foerster en Novak mee' dere malen op de programma's der con verschijnen. Ook worden er vei schillende Tsjechische opera's opgevoerd Vojrova" van P-auer, „Der Daumling" van Borkovec. Ostrcil en Zich, terwijl daarnaast werk il klinken van Schönberg, Ravel, Stra- insky, Vaugham Williams, Bartók, Szymonowski, Prokofieff en Britten. UTRECHT, 11 Ds. P. ZANDT VOOR DE S.G.P. 1 1 f ->-N - f* -a A.R.P. en C.H.U. vergeten dat in het isolement onze kracht ligt HET NIEUWE KABINET zal, hoe dan ook, geen ministerie zijn, dat zich naar Gods Woord zal richten. Als de anti-revolutionairen en de christe- lijk-historischen er deel aan zullen nemen, gaat dit gepaard met veronacht zaming van het woord van mr. Groen van Prinsterer, namelijk dat in het isolement onze kracht ligt en dat vooral in tijden van verval de beginselen zuiver bewaard behoren te worden. Ds. P. Zandt, voorzitter van de Staat kundig Gereformeerde Partij, sprak tijdens de algemene vergadering in gi bouw Tivoli te JJtrecht dezi tijdens een rede t lang". Het toenemend zedelijk verval in de wereld en in Nederland, het 6teeds groei ende materialisme en de in de wereld heersende verdeeldheid en spanning op politiek gebied, weet de voorzitter aan toenemende afvalligheid van het christelijke geloof n welke kan' ook bekeken, de heden daagse gang van zaken in on6 land valt en ontstellend belangrijke wijze ten nadele uit in vergelijking met de loop der gebeurtenissen toen ons land nog bestuurd werd in overeenstemming met art. 36 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis. In dit artikel wordt gesteld, zo zei ds. Zandt, dat het beleid van de overheid daarop gericht moet zijn, dat God door een ieder wordt gediend en geëerd. Tijdens het verdere gedeelte van de bijeenkomst werden de periodiek aftre dende hoofdbestuursleden D. Kodde en J. Vermeulen met bijna algemene 6temmen herkozen. Meegedeeld werd dat er 6edert de vorige algemene vergadering negen euwe kiesverenigingen zijn bij gekomen. In de middagvergadering kwam van H.M. de Koningin een antwoordtelegram Eis 500 gulden O Tandarts H. A. H. uit Krommenie, die een 14-jarig meisje en een 12- jarige jongen tijdens een behandeling had geslagen, hoorde gisteren voor de Haarlemse Rechtbank een boete van 50, subsidair een maand hechte nis tegen zich eisen. De ten laste gelegde mishandeling gen waren gepleegd in 1957 en 1958 De kinderen waren volgens verdachte zeer lasting en toen zijn werk niet wilde vlotten, had hij geslagen. Uit' spraak over veertien dagen. Wat een gemak, zó uit het pak! Kant cn klaar om van te happen haalt U Meester's „dubbelbest" Gel derse rookworst uit de vacuum-ver- pakking. Heerlijk voor het weekend een feestelijk hapje. vacumatic verpakte rookworst Enig gevoel van onbehagen kwam tot uitdrukking in het debat, dat gistermiddag gehouden werd in de Vlaardingse stadsgehoorzaal over de mérites van het goedkope, maar te vens minimale standaardhuis. In de vergadering van de provinciale con tactcommissie voor het woonruimte- vraagstuk. Zuid-Holland had de Rot terdamse dr. H. van den Broek (zoals wij gisteren reeds meldden) in zeer heldere uiteenzetting het precies uitgekiende eenvormige eengezins huis aangeprezen als de oplossing om te komen tot een goed aantal wonin- Half jaar voor moeder die kinderen verborg De Amsterdamse rechtbank heeft van morgen de 42-jarige mevrouw J. K. B. uit Amsterdam veroordeeld tot zes maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar omdat zij in de periode augustusnovember 1957 vier van haar minderjarige kinderen, die uit gestichten of internaten waren ontvlucht, opzettelijk aan de nasporingen van po litie en justitie had onttrokken. Veertien dagen geleden was zes maan den gevangenistraf. waarvan drie voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar geëist. gen die betaalbaar zijn voor de ge zinnen met de lagere inkomsten. In de middaguren werd hierover gede batteerd. In het debat kwam tot uitdrukking, dat er nogal wat schroom bestaat on bouw van woningen van 4.30 meter b al zijn het dan eensgezinshuizen, zo pel als voorgedragen, aan te vatten. De heer Suiker (Delft) achtte de geschetste 'oning gedrongen: een breedte van meter achtte hij juist. Gaan we niet de weg terug, zeo vroeg hij zich af. En geren we met deze plannen ook niet de :e bouwers? De heer Groenendijk Gouda vond alle woningbouw met n der dan drie slaapkamers per flink gezin te klein. De heer Swaters (Gorkum) ageer de fel tegen de gedachte aan woonkeukens Grote gezinnen, zo zei hij, van zo'n ell kinderen, hebben meestal of verdienende kinderen of houden een ruime huishuur van de kinderbijslag over. De heer Vonk uit Pijnacker protesteerde tegen de formiteit: een zesbeds-straatje. een genbeds-straatje, een dertienbeds-straatje en bejaarden-straatj^. Hij zag daar griezelige eenvormigheid en verpaupe ring van komen. De Voorburgse heer Crèfcoeur pleitte voor de verdwijning der huursubsidies. Het hoofd van het Rot terdams huisvestingsbureau, de heer Bemmelaar, schetste in grove trekken hoe hoog de nood wel gestegen is: e zijds van de woningzoekenden, ar zijds van de hoge huren, ook van woning wetwoningen. In deze nood zijn de stan daardwoningen een uitkomst. Ir. van den Broek stelde met verve zijn lening tegenover die van de sprekers. Men mag de standaardhuizen niet verge lijken metnormale vrije huizen, maar moet zien tegenover de vierhoog portiekwo ningen. Dan zijn ze toch, ondanks de smalle opzet, verkieselijk en veel goed koper. Juist kleine bouwers kunnen in bouw uitstekend een plaats vinden uniformiteit behoeft men niet te vrc- De woonkamer is klein, maar niet te klein, sommige mensen zijn verrukt de woonkeuken.De heer Van den Broek zal eveneens een tegenstander van de subsidies zijn. binnen op de aanhankelijkheidsbetuiging nen" onmiddellijk na de opening tele grafisch had verzonden. Ds. Dorsman. Nederlands Hervormd predikant in Staphorst, sprak een slot- Zoekt U iets heters? Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) Concessies (Vervolg van pagina 1) Duitsland zich aansluit bij de N.A.V.O., het Pact van Warschau of neutraal wil blijven. A Wanneer Duitsland zich bij de N.A.V.O. aansluit, zullen toch geen geallieerde troepen in Oost-Duitsland worden ge stationeerd. Omgekeerd kunnen iff West-Duiteland geen communistische troepen worden gelegerd. Akkoord zijn Amerikaanse en Engelse college heb ben gezegd, dat er een grondslag is ge vonden voor een akkoord tot beëindiging van de kernproeven voor altijd. De drie ministers hebben gistermorgen dit pro bleem besproken. Zij besloten, dat hun deskundigen hun besprekingen zouden voortzetten. Vandaag spreken de vier ministers nog over het voeren van geheime onderhan delingen. Daarna begint voor hen het weekeinde. Zij hebben namelijk tot een vijfdaagse werkweek besloten. Minister Herter gebruikt deze „vrije tijd" om in Rome besprekingen te voeren. EN ZO HEEFT men dan in Genève de man ontdekt, die waarschijnlijk als enige ter wereld Joseph Stalin een draai om de oren heeft ge geven en nu nog in de gelegenheid is dit na te vertellen. Zijn naam hoeft u niet te onthouden, maar hij heet Khariton Tsjavitsjvilli, en hij woont sinds 1918 in Zwitserland, m.a.w. hij vestigde zich daar toen in Rusland de poppen begonnen te dansen. De heer Khariton Tsjavitsj villi heeft over de klap alles ver teld. Het was een keiharde klap, beweert hij, en midden in het ge zicht. Het gebeurde in 1905. in e stadje in Georgië, toen Stalin en hij nog jonge revolutionairen waren. Stalin had een gemene streek uit gehaald, waarover veel deining was ontstaan. En wat deed Stalin toen hij de klap kroeg? Hij keek me alleen maar aan en glimlachte, antwoordde Tsjavitsjvilli. Hij was een wonder lijk mens, de grootste organisator sinds Djengis Khan. Overigens schijnt Tsjavitsjvilli niet veel vertrouwen te hebben ge had in de vergevensgezindheid van Stalin. Toen de revolutionairen de macht aan zich begonnen te trek ken. vertrok hij naar een rustiger omgeving. - Drink s/s r.jonye" moe/ eyrr/

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5