METRO VAN VIJF KILOMETER IN MAASSTAD Als plan wordt goedgekeurdbouwt Rotterdam voor 134 miljoen: Rotterdamse metro komt 60 jaar na Parijs NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 15 MEI 19S| T)E STEEDS drukker wordende stad Rotterdam staat voor de noodzaak het probleem van het plaatselijk vervoer ernstig te bezien. Vooral op de spitsuren zijn verkeersopstoppingen schering en inslag. Enkele jaren geleden dachten verkeersdeskundigen nog. dat een tram tunnel een oplossing bood. doch het verkeer neemt snel ler toe dan was berekend Het idee van de tramtunnel heeft dan ook plaats gemaakt voor een ander: de aanleg van een metro. De diensten Stadsontwikkeling en Gemeentewerken hebben, zoals we berichtten, in samenwerking met de R.E.T. en op verzoek van het gemeentebestuur een rap port over de verbindingen samengesteld, in de wandeling: het „Metro-rapport". Het wegverkeer is ermee gebaat, wanneer zij. die van openbare vervoersmiddelen gebruik maken, snel aan- en afgevoerd kunnen worden. Daarom is een vrije baan onontbeerlijk. Dus ligt een metro verbinding voor de hand. vooral ook. omdat daarmede veel trams en bussen zullen verdwijnen. De bruggen en de Maastunnel zijn uiteraard de kwets bare punten Maar ook elders in de stad zijn voorzie ningen nodig. Berekend is dat rond 1965 op het avond spitsuur 10.000 personen in één richting moeten worden vervoerd. Dat zou precies de top-capaciteit van een tramtunnel zijn. De aanleg hiervan zou dus na 1965 al niet meer voldoende zijn In het rapport wordt gesproken over vijf metro stations ten noorden van de Maas en drie ten zuiden De lijn is ongeveer vijf kilometer lang. De treinstellen zullen deze afstand, inclusief het oponthoud bij de stations, in ongeveer 12 minuten kunnen afleggen en wel met een frequentie van 24 treinen per uur Een voordeel van de metro is. dat er veel meer wagenstellen per trein kunnen rijden dan met de tram Gerekend dus met het cijfer van 10.000 personen, die bijv. op het avondspitsuur van noord naar zuid willen, zouden bij een capaciteit van 500 personen per trein slechts 20 treinen nodig zijn Dit geschiedt dan in ongeveer 40 minuten. Een aantal van 500 per trein is zeker niet te hoog. indien men weet. dat een vijf-wagen treinstel van de Parijse metro 750 personen kan vervoeren, zonder dat van extra staan plaatsen sprake is. AAN EEN METRO zijn ook bezwaren verbonden. Al- lereerst de hoge kosten: 134 miljoen gulden. Boven dien heeft men dan nog maar één vaste lijn, zodat velen toch weer op bus en tram moeten overstappen om hun plaats van bestemming te bereiken. Deze bezwaren val len evenwel weg, wanneer men bedenkt dat tram en bus zich moeten aanpassen aan het drukke verkeer, waarvan de snelheid vooral op spitsuren wordt bepaald door de snelheid van de fiets. Maar bo\endien is het mo gelijk voor een snelle afvloeiing van het eindpunt zorg te dragen door middel van korte buslijnen naar de stil lere buitenwijken. Zo is métro plus bus altijd nog sneller De route De Rotterdamse metro-Hjn zal 7 volgens het ontwerp bU het Cen- J traal Station beginnen. Onder de grond van het Weena wordt dan de metrotunnel aangelegd met als t ste tussenstation het Hofplein. De i tekenaar Gustave de Coninck heeft r ons begin en eind van de ont- s pen route in beeld gebracht s route die dwars door (of beter: j onder) het nieuwe, imposante c n van de Maasstad voert. I het prachtige Centraal Station, langs hét enorme stationspostkan toor. waar het Hofplein met sijn vernieuwde spoorwegstation en de fontein in het midden, onder de Coolsingel met zijn nieuwe m; ueuzc bankgebouwen, hotels warenhuizen, naar het Hogendorps- n, onder de Schiedamsedijk— Leuvehaven, onder de Nieuwe Maas—Prinsenhoofd bij dc Mille-1 laan. boven de grond Mijnsheren- —Zuidplein. dun tram of bus alleen, wanneer deze laatste voertuigen uit het hartje van de stad moeten komen. De voorge stelde metro-lijn wordt dan ook de „hart-lijn" genoemd, omdat zij voor een snel vervoer uit het centrum van de stad zorg draagt. Het is derhalve niet de bedoeling, dat de thans voorgestelde lijn de enige metro-verbinding in Rotterdam blijft. Ten westen van Rotterdam is een dubbelstad HoogvlietSpijkenisse in aanleg en in het oosten wordt straks begonnen mei de boüw van Alexan- derstad, waar 175 000 mensen zullen wonen. Daarheen zullen in de toekomst ook metro-verbindingen komen, al zal deze „metro" niet ondergronds worden aangelegd Bij de bouw van deze Rotterdamse voorsteden kan met een vrije verbinding rekening worden gehouden, zodat de Rotterdamse metro niet uitsluitend uit ondergrondse, echter wel uit vrijliggende lijnen zal bestaan (min of meer te vergelijken met een groot deel van het traject van de Haagse tramlijn li). FR ZIJN ook bezwaren Van esthetische aard geopperd, omdat voor de metro in Rotterdam-zuid een viaduct zal worden gebouwd. Die bezwaren acht men echtèr met steekhoudend, omdat elke vergelijking met de huidige lelijke Rotterdamse viaducten mank gaat. Thans zijn viaducten te ontwerpen, die in het stadsbeeld passen Aanleg onder de grond is in zuid niet mogelijk, omdat dan de waterkering geweld zou worden aangedaan Op straatniveau is evenmin gewenst, omdat dan het principe van de vrije baan wordt doorkruist. De enige mogelijk, heid is dus omhoog. Verder is men beducht voor he geluid, doch ook dit is te ondervangen. In Parijs bijvoor beeld zijn de wagens van één metro-lijn uitgerust me rubberwielen. Een tweede rapport zal echter de tech nische uitvoering behandelen. YUEL IS IN HET eerste rapport reeds een voorste - verwerkt om een speciale tunnel voor de openbar» - vervoermiddelen onder de Maas aan te leggen. Men i; - het er algemeen over eens. dat het gebruik van dez» tunnel zo nuttig mogelijk dient te geschieden. Slecht; een metro kan dit garanderen, omdat een tram zich al leen in de tunnel van het andere verkeer kan vrijmaken, doch daarvoor en daarna toch weer in hét verkeer word: opgenomen. Hoe sneller de aan- en afvoer door de tunne! geschiedt, hoe doeltreffender de aanleg wordt. Het typi tunnel is met het systeem van het vervoer verbonden Voor een tram zijn lange op- en afritten nodig, terwijl deze voor de ondergrondse metro gemakkelijker en dusd goedkoper zijn aan te leggen. Is dus een metro-tunnel 6 al te Verkiezen boven een tramtunnel, dit wordt boven-v dien nog geaccentueerd doordat berekend is. dat bij dê_ aanleg van een metro het tramnet in Rotterdam-zuid op één ringlijn na geheel kan worden opgeheven, waardoor het net tramlijnen in Rotterdam kan worden terugge bracht van 96 tot 68 km. En dat is ook een belangrijk! stap ter oplossing van het verkeersprobleem. 1>e>llACr&f VCU1J NIEUWS "tdeSLEUTELSTA Herman Schey zingt in de Pieterskerk Op uitnodiging vsn de commissie voor bijzonder kerkewerk van de Leidse Her vormde Gemeente zal de bekende zanger Herman Schey zondagavond medewer king verlenen in een pinksterdienst in de Pieterskerk, die om 7 uur begint Ds. J E. Tulung, predikant van de Mina- hassa-kèrk. hoopt te spreken over de wijze, waarop in zijn land het pinkster feest wordt gevierd. Dr. P. L. Schoon- heim houdt een korte overdenking De heer Adriaan Blankenatein bespeelt het orgel. Faculteit geneeskunde De faculteit der geneeskunde van de rijksuniversiteit te Leiden heeft besloten een doctoraal examen in de geneeskunde, vrije studierichting, in te stellen. Dit doc toraal examen omvat de volgende vakken A. pathologie; B. hygiëne en bateriologle; C. farmacologie; D microscopische ana tomie; E. heelkunde; F. verloskunde; G interne geneeskunde. Morgen in ons ZONDAGSBLAD HET Zondagsblad is morgen voor een groot deel gewyd aan het Pinksterfeest. Op de voorpagina werd In woord en beeld een over- ïicht gegeven van 20 eeuwen Chris tendom en ook de pagina Geeste lijk Leven Is afgestemd op de be tekenis van Pinksteren. Op pagina 2 vindt u weer de be kende rubrieken „Bont en Bon dig" en „Ruimte voor jullie" Op blad Zij wordt verhaald, hoe ergens in Limburg de vrouwelij ke kapper Liza nog herhaalde lijk de mannen bij de neus neemt, als zij de baa-rden onder het mes krijgt. In het Culj ireel Venster staat onze kunstre aoteur stil bij een belangrijk boek, dat In Duitsland over kerkbouw is verschenen. Op pagina 4 is weer een boeiend kort verhaal opgenomen. Amerikaan aangehouden te Pontianak In Pontianak is gisteren de Amerikaan F Star aangehouden op beschuldiging, dat hli Indonesië onwettig is binnengekomen. Hij bevindt zich nu te Djakarta in hechte nis Zijn 31-jarige metgezel, wiens natio naliteit niet wordt bekend gemaakt, «peneetM geerreeteenl Jubileum J. I. Sturm Dinsdag 19 mei hoopt de heer J. I Sturm, commies-chef de bureau aan de bewaring van hypotheken en het kadas ter te Leiden, de dag te gedenken waaiop hij voor 40 jaar in 's rijks dienst trad. De heer Sturm, die aanvankelijk voor het onderwijs werd opgeleid, kwam in 1919 als particuliere klerk in dienst van het hvpotheekkantoor te Middelburg. In 1928. bij zijn benoeming lot rijks klerk. vertrok hij voor deze dienst naai de standplaats Breda, waar hij slechts enkele jaren verbleef, om in_1931 naar Leiden te vertrekken. Na zijn vakexa men volgde zijn benoeming tot adiunct- commies der registratie en domeinen. Op 1 oktober 1956 werd de heer Sturm be vorderd tot commies van 's rijks be lastingen, met de funtie van chef-de- bureau van de hypotheken en het kadas ter. in welke functie hij thans nog werk- Op de dag van zijn jubi tot 12 uur gelegenheid zijn de heer Sturm op het kadaster te complimenteren. In Verenigde Staten: Nieuw centrum voor atoomonderzoek kost 100 miljoen dollar President Eisenhower zal binnenkort het Congres vragen, zijn fiat te geven aan de bouw van een instituut voor atoomonderzoek, welk project 100 mil joen dollar moet gaan kosten. De wetenschap en de technologie moe ten de hoeksteen vormen van de Ameri kaanse veiligheid en van het Amerikaan se programma voor een rechtvaardige vrede, verklaarde de President tijdens een diner met verscheidene vooraan staande Amerikaanse geleerden. Onder het project valt ook een reus achtige machine met een lengte van drie kilometer, de grootste die ooit is gebouwd Men verwacht dat het zés jaar zal duren voor het instituut volledig kan gaan werken. Verder zal Eisenhower toestemming vragen voor de bouw van een geweldige elektronen-accelerator, ook wel atoom- verbrijzelaar genoemd. Dit project is voorgesteld door de universiteit van Stanford en men neemt aan dat het in- k daar zal worden gebouwd. Luchtschip. Een luchtscheepje van de Amerikaanse marine is gisteren te Lake- hUrst in de staat New Jersey neerge stort op een hangar. Een van de achttien inzittenden kwam om het leven, acht van hen werden gewond. Spionage. Engeland heeft vorige week de Hongaarse gezantschapsraad in Lon den uitgewezen, omdat hij een Hongaar se vluchteling onder bedreiging trachtte te bewegen, in dienst te treden van de Hongaarse geheime dienst. Als repre saille heeft Hongarije nu de éerste han- delssecretaris van dé Engelse legatie in Joedapest uitgewezen. N. B. J. Imming kampioen Uitreiking van prijzen op de jaarvergadering van de Rijnsburgse damclub OP DE JAARVERGADERING van de Rijnsburgse Damclub, die gister avond in de zaal achter „Concordia" werd gehouden, is de prachtige Flora-wisselbeker voor de eerste maal uitgereikt. De vorige wisselbeker is nï. in 1958 definitief gewonnen door de heer P. van Egmond. De eerste die zijn naam in de nieuwe beker mag laten graveren, is de kampioen van Rijnsburg 1959. de heer N. B. J. Imming, die pas 16 maanden geleden lid werd van de R.D.C. De jaarvergadering van de Rijnsburgse Damclub kreeg iets feestelijks door de uitreiking der prijzen. Kampioen werd de heer Imming en hij kteeg dan ook de wisselbeker. Foto N. van der Hors Deze heeft verd met, na vorig jaar door de le kl; te zijn gewandeld, thans het hoogste aan tal punten te halen in de sterk bezette Rijnsburgse hoofdklasse. De voorzitter, de heer Joh. Kromhout, liet in zijn felicitatie toespraak dan ook niet na hiervoor zijn grote bewondering uit te 6preken In zijn openingewoord merkte de voor zitter op. dat ondanlre het feit, dat cr een topepeler ie bijgekomen, het spelpeil over de gehele linie zeker niet vooruitgaat. Het duidelijkst werd dit gedemonstreerd door de competitieresultaten. De secretarie, de heer P. van Egmond, gaf in zijn jaarverslag een overzicht van de plaatsen der R.D.C.-tientallen in dc L D.D B -competitie. Het eerete bracht het in de hoofdklasse niet verder dan tot de 7e plaats (vorig jaar 3e plaate!), het tweede kwam in de eerete klasse op de 6e plaats en het derde zakte na een redelijke start naar de 8e plaats in de 2e klasse Voor de persoonlijke kampioenschappen van de L D.D B. bereikten N B. J Im ming en W. Leeuwenburg de finale. Men eke prestatie gele-hoopt, dat een dezer spelers tot de tweede 'plaats kan komen, opdat een R.D.C-er kan meedingen naar de provinciale titel. Men nam aan het bloemencoreo deel met een praalwagen, die de derde prijs kreeg toegewezen. Er zijn 33 leden. Penningmeester S Heemskerk had een batig saldo van 111,74. De voorzitter reikte vervolgens de wis- selbckcr en de kleine bekertjes uit aan de prijswinnaars der diverse clubwcdstrij- den: Hoofdklasse: 1. (en kampioen van RUnsburg) N. B. J. Imming; 2 P. van Eg mond; 3. W. M. Star; 4. J. v. d. Mey. le klasse: 1 (cn kampioen der le klasse): G. Noteboom: 2. F. A. Verkuyl: 3 Jac. v. Rossum; 4. Jac. Oudshoorn. Voor de beste resultaten in hun team in dc districtswedstrijden werd een asbak Nederlands protest te Luxemburg De Nederlandse regering heeft aan de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staal gemeenschap te Luxemburg haar bezorgd heid te kennen gegeven over haar be schikking betreffende de prijzen en ver- voervoorwaarden in het beroepsvervoer over de weg, welker gevolgen zich niet tot het wegvervoer zullen beperken 1 Wijde bekendheid van de juiste vervoer- prijzen zal het concureintievermogen van de vervoerondernemlngen ernstig aantas ten. De verplichting om de prijzen vooraf vast te stellen maakt een genuanceerde prijsvorming als belangrijk instrument voor rationeel vervoer onmogelijk. Hierdoor wordt Nederlands plaats in het Europese vervoer, die economisch ge rechtvaardigd is. op ongerechtvaardigde wijze geschaad. Nederlands volkshuishou ding is wegens de grote bevolkingsdicht heid en het bijkans ontbreken van grond stoffen buitengemeen afhankelijk van om zet van goederen en diensten in het bui tenland. waarbij het gebruik van de wei nige natuurlijke voordelen, over welke Nederland beschikt Dit Nederlandse le vensbelang wordt door de beschikking ge schaad. terwijl de gemeenschappelijke markt voor kolen en staa] daardoor niet duidelijk wordt gediend. De grondgedach te der Euromarkt is zo goed mogelijke in ternationale arbeidsverdeling en hiermede houdt de H. A. niet voldoende rekening. De H A grijpt diep in het commerciële beleid van ondernemingen, welke niet zoals de kolen- en staalbedrijven on der haar verantwoordelijkheid vallen, en hiertegen heeft de Nederlandse hregering overwegend bezwaar. Nederland is daar om tegen deze beschikking in beroep ge gaan bij het Hof van Justitie der Europese Gemeenschappen. Harenaanleg met kernbommen Amerikaanse deskundigen zijn var plan in 1961 bij de aanleg van een haver in Kotzebue Sound (Noordwest-Alaska vijf grote kernbommen te gebruiken. Er zullen echter speciale maatregelen orden genomen om te voorkomen dat oor deze explosies in Sowjet-Siberië uiten springen of anderszins schade -ordt aangericht. „Nooit kruipen we erin...,, „Nooit kruipen we als mollen de grond in', spotten de Parijzenaren, toen er zo'n zestig jaar geleden gebouwd en gegra ven werd aan de eerste Parijse metro lijn, die thans nog in gebruik is. En hoe wel de eindpunten iets zijn verlegd, wordt nog altijd een zeer druk gebruik gemaakt van deze metrolijn nr. 1, die thans van de brug van Neuilly, via PI; de l'Etoile, Champs Elysées, Place de la Concorde, Rue de Rivoli, Place de la Bastille, Place de la Nation, naar Vin- cennes loopt. „Nooit", zeiden de Parijzenaars, maar hun spotlach verdween toen de lijn in gebruik was genomen en de voor die tijd comfortabele treinstellen de ach! kilometer tussen beide eindpunten in 35 minuten aflegden. En dat dwars on der het hartje van de stad door. Ir. Bienvenue is de schepper van deze eerste metro ter wereld geweest. Hij was directeur van de Parijse gemeen te werken en toen hij met de plannen voor de aanleg van een ondergrondse trein kwam, waren verguizing, spot uitgereikt aan P. van Egmond (le tiental): H. Ravensbergen (2e tiental) en D. Leeu wenburg (3e tiental). Bij de bestuursverkiezing werden Joh. Kromhout en Jac. v. Egmond met alge- le stemmen herkozen. De contributie d verhoogd tot 0,50 per week. doch juniorleden zullen 0,25 blijven be- Ook dit jaar. zal men de damclub L.D.y uit Leiden vragen om met het bloemen- mee te doen De uitwerking van de plannen tot het herdenken van het 25- jarig bestaan (najaar 1959) werd in han den gelegd van de propaganda-commiesie. Dinsdag 19 mei aa. zal kampioen Im- ing een 6imultaanwedsbrijd spelen in Concordia, waaraan ook niet-leden kun- deelnemen. LEIDERDORP Uitbreiding Willem de Zwijgerschool De Vereniging voor christelijk lager en meer uitgebreid lager onderwijs hield gisteravond een buitengewone ledenver gadering m de Willem de Zwijgerschool Er komen vier leslokalen en een gymnas tieklokaal bij deze 6chool en daarvan kon den de oudere gisteravond een maquette zien. Ook komt er een overdekte gang, gebouwd op betonnen palen en met twee glazen wanden bij het gebouw, zodat de kinderen bij ongunstig weer toch kunnen spelen. Het bestuur kreeg machtiging om n het gemeentebestuur onderhandelingen voeren over de verkoop van het oude schoolgebouw aan de Hoofdstraat. Nu i6 ei de kleuterschool Marijke in gehuisvest, maar in 961 moet het gebouw worden ontruimd, zodat er eveneens een ni< kleuterschool moet komen. Men besloot, voortaan de kinderen woensdags een vrije middag te geven op zaterdagmorgen schooi te houden. Bij het bestuur van de zwemvereniging zal een verzoek worden ingediend or leerlingen vah lagere scholen, die ni half zes mogen zwemmen, tot zee uui Spoedeisende raadsvergadering Vanavond komt de gemeenteraad spoedeisende vergadering bijeen. E agenda vermeldt het aangaan van ee vaste lening van 800.000 en van ee kasgeldlening DICO SLAAPKAMERMEUBELEN steeds voorradig bij: Fa. C. VERDUYN Vliet ZZ. 29-30, Rijnsburg, tel. 01718-3036 hoon zijn deel. Hij moest vele hinder nissen overwinnen, voordat in het voor jaar van 1898 de eerste spade in de grond kon worden gestoken. En toen bleken de eigenlijke moeilijkheden pas te be ginnen. De Parijse catacomben worden ontzien. De waterleiding buizen die men bij het graven té, waren legio. Alle leidingen moesten wórden verlegd. Eens ontstond door een instorting een krater van 120 meter!' doorsnede Neen, het is ir. Bienvenue niet voor de wind gegaan. Maar hij zette door.; Dag en nacht werkte hij aan „zijn" pro ject Op 19 juni 1900 twee jaar na de eerste spade kan Parijs als eerste stad ter wereld cen ondergrondse treinver binding de metro in gebruik ne- i men. Toen was het hek van de dam. Lijn na lijn werd aangelegd en toen ir. Bien venue eerst bespot, toen vereerd in 1936 overleed, was 164 km onder grondse lijn aangelegd, was tien miljoen kubieke meter grond uitgegreven, werk ten ruim 13.500 Parijzenaars bij het me- trobedrijf, dat per dag ruim drie mil joen mensen vervoerde. Het gemeentebestuur van Parijs heeft er alle belang bij, dat velen van de metro gebruik maken. Wat ondergronds wordt vervoerd, behoeft geen gebruik van de toch ai overbelaste Parijse straten te ma ken. Vandaar dat het metro-tarief zeer laag is: ongeveer f 2.— voor tien ritten en daarbij mag dan zo vaak worden over gestapt a Is men wil, mits men maar on dergronds blijft Voorts zijn er velen, dia gratis metro-vervoer krijgen, zoals oor logsslachtoffers en grote groepen ambte- :rhalvc Is enkele jaren geleden da ig opgeworpen het metrovervoer ge heel gratis te doen zijn, want de inkom sten aan vervoersgelden en de nitgaven aan salarissen voor kaartjesverkopers en controleurs, kortom alle uilgaven die ge moeid zgn met het feit. dat er voor een metro-rit betaald moet worden, verschil len niet zo heel veel van elkaar... Ridclerdag Orde van St. Jan De Orde van Sint Jan heeft gistermor sen in het gebouw van het Rode Kruis te 's-Gravenhage haar 52ste ridderdag gehouden. De vergadering van het kapit tel werd voorgezeten door de landcom mandeur prins Bernhard. Verkozen wer den tot ltd van het kapittel der orde: mr. A N. baron de Vos van Steenwijk. die benoemd werd tot coadjutor ert R. A. ba ron Mackay en Jhr. G. M. Verspyck, dié beiden belast werden met de functie van Idder van bijstand". Van de orde kunnen lid zijn Neder- formatorische zin. belijden en uit liefde tot Christus met woord en daad daarvan willen getuigen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4