Jiteuuic geihsclfe (Courant ONCESSIES AAN DE SOWJETUNIE Advies „niet zwemmen geldt ook zee bij Katwijl- DE METRO Vrije verkiezingen in Berlijn voorgesteld Westen hoopt nu op tegemoetkomendheid Volgende week nog geen debuut van kabinet Voortaan beter voorbereid op onaangename verrassingen Voorstellen van de Hoge Autoriteit verworpen Opnieuw Engelse wapens naar Indonesië Sukarno nodigt Paus uit geroutineerde kracht 95 VRIJDAG 15 MEI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN: f7.S0 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58930 Directie! F. DIEMEE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dr. E. DTEMER „Stantvasticft is gfjebleuen tnyn bert ia tcgljenspocf Veertigste jaargang no. 11563 En zo wordt in ROTTERDAM Zie pagina 4 REGERINGSVERKLARING 26 MEI? Door Pinksterdagen en het bezoek van de Sjah van Perzië (Van onze parlementsredactie) HET ZIET ER NAAR UIT. dat het gro te Tweede-Kamerdebat over de re- {eringsverklaring van het nieuwe kabi- let in de week van 24 tot 30 mei zal kunnen worden gehouden. De regerings- rerklaring zelf zal waarschijnlijk pas >p dinsdag 26 mei kunnen worden afge- ,egd. Het is niet mogelijk gebleken om let parlementaire debuut van het kabi- let-De Quay op 'n vroeger tijdstip te doen plaatsvinden, want de volgende week lullen enkele van de straks optredende Ixcellenties in beslag worden genomen loor het bezoek van de Sjah van Perzië lan ons land. De beëdiging van de nieu we bewindslieden zal, naar verwacht wordt, a.s. dinsdag geschieden. Vanmiddag heeft de kabinetsforma teur De Quay een bespreking gehad met ie meeste kandidaat-ministers. Deze bij eenkomst (n.b. nog niet de zg. „consti tuerende vergadering") had plaats na lat het demissionaire kabinet 's-mor- {ens in de Trèvesz-zaal voor het laatst inder. leiding van prof. Beel bijeen was leweëst. Bij die gelegenheid hebben de iftredende ministers, die ook in 't nieu we kabinet zitting zullen hebben (de he ren Luns, Cals, Zijlstra, Van Aartsen tn mej. Klompc) afscheid kunnen ne men van hun ambtgenoten, die niet zul len terugkeren (de heren Beel, Witte, Staf, Struycken en Helders). Tijdens de hedenmiddag gehouden Conferentie hebben de kandidaat-minis ters van gedachten gewisseld over o.m. het regeringsprogram en over de aan- Itelling van staatssecretarissen. Er zul len, zoals bekend, verschillende nieuwe hnderministers moeten worden benoemd, maar dit is een zaak, die niet tot het eigenlijke formatiewerk behoort en dus jeter geregeld kan worden. Niet de ka binetsformateur trekt namelijk de Staatssecretarissen aan, maar de minis- Als gevolg van de totstandkoming van hen kabinet waarin versohillende Kamer leden zitting hebben, zullen er uiteraard Verschuivingen optreden. In de plaats van prof. dr. J. Zijlstra wordt lid van de Tweede Kamer de heer C. van Nierop, secretaris van het C.N.V. en voor mr. J. van Aartsen mr. W. Aan- tje6, secretaris van de Chr. aannemers- en patroonsbond. Voor dre. H. A. Korthals wordt de heer J. G. de Corver, wethouder van Heem stede, Kamerlid en voor mr. E. H. Toxo- peüs mevrouw ir. A. Kuyper-Struyck, die raadslid in Rotterdam is. De plaat6 van mejuffrouw dr. M. A M. Klompé krijgt mejuffrouw J. Knol, die lerares i6, voor mr. J. M. A. H. Luns, dr. W. J. Schuyt, oud-Kamerlid en voor J. M. L. Th. Cals mr. G. A. M. Rool- vinik, die eveneens Kamerlid i6 geweest. Worden dre. W. K. N. Schmelzer, vice- admiraal b.d. H. C. W. Moorman en dr. G. M. J. Veldkamp weer staatssecretaris, dan komen bovendien in de Kamer me juffrouw G. S. H M. Kok, lerares, luite nant-generaal J. G. Warringa en de heer W. P. G. Assman, die al in de Kamer zitting had. Ir. H. Vos. waarnemend voorzitter-van de Partij van de Arbeid, heeft gisteravond de televisie gesproken over de kabi netsformatie al6 over een „droevige comedie". Hij meende, dat er geen enkele In lange rijen arriveren vluch telingen uit Tibet thans aan de grens van India. De eerste groep van 92 verdrevenen kwam woensdag aan na een harde tocht van zes weken door het barre Himalayagebergte. In totaal zijn 7000 Tibetanen onderweg naar de vrijheid. ernstige poging is gedaan om tot werke lijk overleg met de P.v.d.A. te komen. Hij zei, dat het nieuwe kabinet onder een slecht gesternte i6 geboren en wenste, dat het kort zal leven en dat het niet. te veel brokken zal maken. De P.v.d.A. zal in de oppositie zijn. maar elk voorstel beoor delen op zijn sociale economische en poli tieke verdiensten en het land blijvend die nen. aldus de heer Vos. Advet MODERNE INTERIEUR „ARUSHA" KARPETTEN langpoliig tapijt van zeer goede kwaliteit. 140 x 200 162.50 BULTHUIS BOTERMARKT 23 TAE WESTELIJKE LANDEN in Genève hebben gisteren voorgesteld na vrije verkiezingen Berlijn tot één stad te herenigen en onder controle van de Grote Vier of de Verenigde Naties te plaatsen. De stad zou worden bestuurd door een gekozen gemeenteraad, die onder toezicht staat van de vier grote mogendheden. De vrije toegang tot de stad zou eveneens ge garandeerd worden door de Grote Vier. Dit voorstel van de westelijke ministers is een onderdeel van het uitge breide geallieerde plan tot oplossing van het vraagstuk van de Duitse her eniging en de Europese veiligheid. Zoals we reeds meldden wensen de wes telijken een hereniging van Duitsland in verschillende etappen. De vrije verkiezingen in Berlijn zouden tijdens de eerste fase van de hereniging ge houden moeten worden. Verder zou aan de Duitse hereniging, volgens het westelijke plan, een gemeenschappelijke verklaring van de Grote Vier moeten voorafgaan. In deze verklaring beloven de vier landen elkaar af te zien van geweld en hangende conflicten alleen regelen. Hoewel de communistische afgevaar digden op de Geneefse conferentie het westelijke plan niet hebben veroordeeld zij wilden de vooretellen eerst nauw keurig bestuderen heeft radio-Moskou reeds kritiek laten horen. De Russische radio meende, dat de indiening plan het werk in Genève alleen i lemmert. Het Oostduit6e communistische nieuwsagentschap noemde het plan een onhandige inmenging in de Duitse bin nenlandse aangelegenheden. Het grootste bezwaar van de communis, ten is wel. dat de westelijken hun voor stel als een geheel beschouwen en de pro- blemen aan elkaar hebben gekoppeld. Een Engelse afgevaardigde heeft giet< wel laten doorschemeren, dat het Westen eventueel bereid zou zijn de voorgestelde oplossing van de Berlijnse kwestie de andere vooretellen los te maken. De Russische premier Ghroesjtsjef heeft gisteren nog in een rede in Kiesjinef ge zegd, dat Rusland met twee Duitse rege ringen een vredesverdrag wil sluiten dat het blijft eisen, dat Berlijn een v stad wordt. Chroesjtsjef hield deze rede echter voordat hij formeel had kennis genomen van de westelijke vooretellen. Pleidooi De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Herter heeft gisteren tijdens de conferentie een vurig pleidooi gehou- len voor het westelijke plan. „By de bestudering van dit plan", zei de Amerikaanse minister, „biykt duide- iyk, dat onze regeringen zeer ver zün gegaan om aan de Russische verlangens tegemoet te komen. Wg hebben belang- röke wyzigingen gebracht in onze voor stellen van 1955 en rekening gehouden met de inzichten van de Russen. Wy hopen oprecht, dat de Russen ons ook tegemoet zullen komen, zodat een basis voor wederzydse begrip ontstaat". HerteT waarschuwde: „In het hart van het Europese continent blijven veront rustende situaties bestaan. Volken van Oost-Europa zijn, zoals de gebeurtenissen Hongarije hebben aangetoond, niet bij machte over hun eigen lot te beslissen. In andere gebieden blüven ernstiee crises rust veretoren". „Elke blijvende oplo66ing", zo zei minis ter Herter. „moet rekening houden met de noden en belangen van de betrokken WATER IS NOG STEEDS VERGIFTIGD IN VERBAND met de grote, nog steeds niet tot stilstand gekomen vis sterfte adviseert de farmaceutische inspectie van de volksgezondheid met klem, tot nader order niet te zwemmen nabij het uitmondingskanaal te Katwijk aan Zee, in de openbare wateren van het boezemgebied van Rijnland en Delfland (tot aan Delft), een gedeelte van de Woerdense boezem en in de Hollandse IJssel. Dit advies geldt totdat geen stervende of dode vis meer wordt waargenomen. Uit het nog niet afgesloten onder zoek is komen vast te staan, dat de besmetting niet van radio-actieve aard is. Alle proeven in deze richting hadden een negatief resultaat. De heer M. J. N- Schuursma, farmaceu tisch inspecteur, deelde een en ander mede op een persconferentie, die gistermiddag in het raadhuis te Alphen aan den Rijn werd gehouden. Een bespreking van een dertigtal deskundigen, onder meer van het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater, rijkswaterstaat, hoogheem raadschappen en de afdeling epidemiolo gie van het rijksinstituut voor de volksge zondheid, ging hieraan vooraf. Tijdens deze bespreking werden zodanige contac ten gelegd, dat men in het vervolg beter op dergelijke gebeurtenisen is voorbereid door een bepaald waarschuwingssysteem Aangezien het vrijwel zeker is, dat de massale watervergiftiging van chemische oorsprong is en dat de vergiftiging is ont staan op de vuilstortplaats te Gouderak aan de Hollandse IJssel, is een stortverbod ingesteld voor alle vuil, dat schadelijke stoffen kan bevatten. Door het aanbren gen van aquaria zal het Hoogheemraad schap van Rijnland bovendien voortaan regelmatig het water bij de stortplaats gaan controleren. Het uiterst moeilijke onderzoek naar de ware aard van de ver giftiging is nog in volle gang. Evenmin Is het momenteel vast te stel len, in hoeverre het besmette water gevaar oplevert voor het vee. dat er van drinkt, en voor de groente, die er mee wordt besproeid Er zyn nog geen schadeiyke gevolgen van een en ander bekend. Die renartsen cn huisartsen hebben echter het consigne gekregen nauwlettend op e tuele schadelijke gevolgen toe te zien. Een soortgelijke opdracht kreeg gisterochtend op een vergadering in Amsterdam het col lege van directeuren van keuringsdiensten voor waren ten aanzien van besmette vis. die eventueel door onverantwoordeiyke personen te koop mocht worden aange- Vindt men dode eenden of andere die ren, die kennelijk direct of indirect door het vergiftigde water zijn gestorven, dan wende men zich tot de politie in zijn woon plaats opdat deze de kadavers kan laten onderzoeken. Bij het constateren van grote •eelheden dode vis dient men zich met het gemeentehuis in zyn woonplaats in •rbinding te stellen, waar dan het des- truotiebedrijf wordt gewaarschuwd. Militairen Voor de militairen in Zuid-Holland hebben de desbetreffende garnizocnscom- danten een zwemverbod uitgevaardigd voor de Hollandse IJssel en de daarmee in verbinding staande zwembaden. Verschillende zwembaden in de Haag se agglomeratie zün eveneens gesloten of de openingsdatum is uitgesteld. Van hengelaarszijde werd medege deeld: de Nessepolder te Boskoop en de polders te Alphen aan den Rijn en Hoog- made, hebben niet te lijden gehad van de vergiftiging. Deze staan niet direct in verbinding met het besmette gebied en zijn hermetisch afgesloten. Het grote vraagstuk momenteel is. dat men geen water in deze polders kan inlaten. Bij langdurige droogte een vraagstuk apart. Dit geldt alleen voor de polder Kerk en Zenen te Alphen. De Uitwetering te Bos koop kan voorlopig afgeschreven worden s besmet, evenals België Het vraagstuk van de waterVergiftiging door onverantwoordelijk afval en vui" spuien, doet momenteel ook in België op geld. De verontwaardiging over de ver ontreiniging van de mooie plassen bi; Vosseim in het Brabantse is groot. Dui zenden vissen, die het de laatste tyd door de toenemende verontreiniging van het water uit naburige plaatsen al zwaar te verduren hadden hebben de 6trijd waar- schünlijk door de warmte van de laatste dagen moeten opgeven Hengelaars- en natuurbonden hebben protesten bij de overheid ingediend, aldus de Brusselse Le Soir. vreedzaam te geen der partijen Concessies Al6 men het nieuwe westelijke plan, dat we gisteren publiceerden, vergelijkt met de voorstellen, die het Westen tijdens de Geneefse conferentie van 1955 deed, vallen de volgende concessies aan de Russen op: De Duitse hereniging wordt niet inge luid met vrije verkiezingen. De verkie zingen worden pas na 2Vi jaar voorbe reidend werk gehouden. 2 In de voorgestelde Duitse herenigings commissie kunnen de Oostduitsers niet worden weggestemd. De taak van deze commissie i6 het onderling contact te bevorderen en een kieswet op te stel len waarover alle Duitsers door middel van een volksstemming kunnen beslis- Het Westen biedt Rusland by elke stap naar de Duitse hereniging uitvoerige militaire veiligheidsmaatregelen aan. Deze veiligheidsmaatregelen blijven van kracht ongeacht of het herenigde (Zie vervolg op pagina 5) SLAG VOOR EUROPESE GEDACHTE DE MINISTERRAAD van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft de voor stellen van de Hoge Autoriteit tot beperking van de kolenproduktie en -invoer in de zes landen verworpen. De grote landen, West-Duitsland, Frankrijk en Italië wensten het gezag van de Hoge Autoriteit niet te aan vaarden en stemden tegen het plan tot oplossing van de kolencrisis. Grote landen oorzaak van gezagscrisis De verwerping betekent niet alleen, dat de Hoge Autoriteit voor het eerst een belangryke nederlaag heeft geleden, maar ook heeft de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal aan prestige „Ik geloof, dat men kan zeggen", luid de het commentaar van de Nederlandse minister van economische zaken. prof. dr. Zyistra, „dat de verwerping van de voor stellen een terugslag voor de Eurcoese gedachte betekent". Na de vergadering van de ministerraad deden geruchten de ronde, dat België zich gedeelteiyk uit de gemeenschap zou terugtrekken en zHn grenzen voor invoer van kolen zou sluiten. Minister Zijlstra achtte deze Belgische stap niet waarschönUjk, omdat België dan de hulp zou verspelen, die de Hoge Autoriteit heeft toegezegd. lijk had afgesproken dat de vier ministers aan een ronde tafel zouden komen te zitten en dat de afgevaardigden van de twee Duits- landen met rechthoekige tafels ge noegen moesten nemen, deed zich onverwacht een nieuw probleem voor. Hoe groot moest de afstand tussen de ronde tafel en de twee' rechthoekige tafels zijn? Gromyko wist een oplossing: „Gelijk aan zes van die potloden." „Akkoord," zei Lloyd, en hij begon zes potlo den achter elkaar uit te leggen. „Nee," protesteerde Gromyko, „ik bedoel de dikte van zes potloden."' De drie anderen konden het hier mee niet eens zijn, zodat het een bieden over en weer werd. Op voorstel van Herter werd de zaak ten slotte met een potloodlengte beklonken. Nederland protesteert bij voorbaat EEN Indonesisch militair gezant schap heeft in Londen bespre kingen gevoerd over de levering van 1500 Britse parachutes, kanonnen en 180 gevechtswagens, ter waarde van dertig miljoen gulden. De Nederlandse ambassadeur in Londen heeft onmiddellijk na het be kend worden van dit bericht een on derhoud aangewaagd met de Britse onderminister van buitenlandse zaken om hem de bezwaren van Nederland se zijde tegen nieuwe Britse wapen- leveranties aan Indonesië kenbaar te maken. Een woordvoerder van het ministe rie in Londen deelde gisteren mee dat de Engelse regering regelmatig con- Z.K.H. prins Bernhard, zoals u hem zelden ziet: verschijnt hij meestal in civiel of in militair uniform, gisteren droeg hij in het Rode Kruisgebouw in Den Haag de lange zwarte J ohanniterman- tel met witte ster. De Prins is nl. landscommandeur van de (pro testantse) ridderorde van St. Jan, waarvan het kapittel gisteren vergaderde. tact onderhoudt met elk land dat be langen bij of bezwaren tegen Britse wapenzendingen zou kunnen hebben. Engeland stelt tegenover de Neder landse bezwaren dat als. de Indone siërs de wapens niet in Londen kun nen krijgen, ze dan ergens anders heen gaan en dat zou niet zo gewenst zijn, zoals de woordvoerder zei. Britse zegslieden menen dat er op het ogenblik aan wordt gewerkt het meningsverschil tussen Engeland en Nederland over deze zaak op te los sen. De vergunningen voor de Britse wa- penléveranties aan Indonesië zijn heden morgen te Londen formeel in het Indone sische ambassadegebouw overhandigd. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade te Londen heeft verk'aard, dat de Nederlandse vertogen tegen deze leveringen niet het karakter van een for meel protest hadden. De Indonesische president Sukarno is gisteren in officiële audiëtie door de Paus ontvangen. Toen Sukarno uit zijn auto stapte zette de Palentijnse lijfwacht het Indonesische volkslied in. De parti culiere audiëntie tussen het hoofd van de rooms-katholieke kerk en de Moham medaanse president duurde 20 minuten, daarna ontving de Paus ook de leden van Sukarno's gevolg. Sukarno nodigde de Paus uit voor een bezoek aan Indo nesië, waarop deze antwoordde dat hij het graag zou doen indien God het De Paus schonk Sukarno de gouden medaille van zijn kroning en een mozaïek van het Forum Romanum en ieder lid van het gevolg een zilveren medaille. Sukarno gaf de Paus een zilveren eetser vies en een zeldzame vijf eeuwen oude kris, benevens kostbare stoffen. Na het verwerpen van 6tellen hebben de ministers namelijk nog uitvoerig gesproken over maatregelen tot steun van de Belgische mijnindustrie. vice-voorzitter van de Hoge Auto riteit. de hepr Spierenburg, verklaarde, dat het Gezagsorgaan de kwestie nu aan het Europees Parlement zal voorleggen. De regeringen, die hebben tegenge stemd, aldus de vice-voorzltter. zijn nu verantwoordelijk voor de ongunstige ont wikkeling van de kolencrisis. Tijdens de conferentie met de ministers is duidelijk het gebrek aan begrip voor het gezag van de Hoge Autoriteit geble ken, zei de heer Spierenburg. Vooral van Franse zijde kwam duidelijk naar voren, dat men geen gemeenschap pelijke oplossing van het kolenvraagstuk wenst. Men wenste slechts nationale pro- duktiequota te accepteren. Duitsland en Frankrijk hebben om po litieke redenen geen oplossing gewenst. De kwestie was eenvoudig zo, dat men de Hoge Autoriteit niet de middelen wilde geven, die haar in staat zou stel len invloed uit te oefenen. Ten slotte zei de heer Spierenburg sceptisch te staan tegenover de bewering van Frankryk en Duitsland, dat de con junctuur binnenkort zodanig zou verbe teren, dat hierdoor een belangrijke daling van de kolenvoorraden in Europa zou optreden. Tijdens de zitting in Straatsburg is gis teren nog besloten de hulp aan de Bel gische mijnwerkers met nog vier maan den te verlengen. Irak verlaat de Eisenhowerleer Premier Kassem van Irak heeft mee gedeeld dat zijn land deze week defini tief de Eisenhower-doctrine de rug zal toekeren en dat Irak sterk genoeg is om op eigen benen te staan. ,,Ik werk voor de versteviging van de vriendschap met de communistische lan den, maar wij blijven tevens bevriend met alle westelijke landen die prijs stel len op deze vriendschap. Irak zal op eigen kracht vertrouwen bij de verdedi ging tegen agressie en zal dus de hulp van Amerika die bij de afkodiging van de Eisenhowerleer in 1957 is beloofd niet nodig zal hebben. Het bewijs van onze neutraliteit is onze vriendschap met de communistische landen," zo zei Kas- SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vraag gratis boekjs 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden (Advertentie) Zonnige perioden De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen noordoos' en noord. Weinig verandering in temperatuur. Aan de kust echter kans op binnendryven van mist en lage wolken met temperaturen (Opgemaakt om 11.15 uur). Zaterdag 16 mei. Zon op 4.46 uur, onder 2027 uur; Maan op 12.44 uur, onder 1-46 ur 22 mei Volle Maan. ZON EN MAAN Zon op 4.46 uur, onder 20.27 uur; Maan op 12.44 uur; onder 1.46 uur. 22 mei Volle heeft op de exportafdeling plaatsing voor Sollicitaties onder export: VESTESTRAAT 1 E

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1