Hiltonhotels discriminatie voor onze hotelliers Bekende adressen in Katwijk Mr. Kruis: Ons land wordt in Amerika niet meer verkocht Noordwij kers voor rechtbank wegens diefstal en heling Het geschil tussen de L.D.M. en de gemeente Katwijk NIEUWE LEIDSCHE COURANT 13 VRIJDAG 15 MEI 1959 No-Iron dames- en kinderblouses Italiaanse vesten. Tweka blousjes. Swan zakdoeken, nylons enz. Vraagt Kinderrnunt Zeeels „DE WOLBAAL" H BROUWER VOORSTRAAT 25 TEL 2363 „BADTAX" TEL. 3094 Dag en naoht geopend Badstraat 22 Katwijk aan HET ADRES voor WANDELWACENS en WEEKENDWACENS GASFORNUIZEN KEUKENU1TZETTEN WASMACHINES STOFZUIGERS, enz. is „HET EMAILLEHUIS" Piet Oudshoorn NOORDEINDE 7 PRINCE8TRAAT 11—13 Voor al Uw VERSE-, GEROOKTE- EN GEBAKKEN VIS natuurlijk Vishandel P. v. d Plas Voor RADIO en TELEVISIE Het van ouds bekende adres Radio H. P. Bloot Zn Andreasplein 12 Katwtyk aan Zee - Telefoon 2331 Buitengewone aanbieding ENGELANDVAARDERS van K. Morel Boekhandel VAN DER LEE Katwijk aan Zee Voor Spijkerbroeken in moderne dessins Beter en goedkoper, naar JAN PIANJi NOORDEINDE 4 Horecaf-voorzitter JG. Meyer: (Van een onzèr verslaggevers.) DE NEDERLANDSE HOTELLERIE voelt zich sterk ten achter gesteld btj de Amerikaanse hotelmagnaat Hilton, die van plan is in Amsterdam en Rotterdam een enorm hotel te bouwen. Deze bouw zal investering van miljoenen vergen. Om deze bouw mogelijk te maken, staat thans een wets ontwerp op het punt van stapel te lopen, dat een staatsgarantie voor rente en aflossing van twee dertigjarige annuïteitenleningen van elk 12 miljoen gulden beoogt. In een uitvoerige, scherpe nota hebben de algemene bond Horecaf en de rooms-katholieke bond Hocres stelling genomen tegen dit wetsontwerp. Deze nota is gezonden aan de leden van de Tweede Kamer. De heer J. G. Meyer, voorzitter van de Horecaf, gaf gisteren in zijn hotel De Wittebrug in Den Haag ting van het standpunt dat Horecaf Er bestaat in ons land een hotelpro bleem. Dat zullen wij geenszins ontken nen. aldus de heer Meyer. De hotellerie heeft de stormachtige ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer na de oorlog niet bij kunnen houden Dit probleem moet dus worden opgelost. Wij voelen ons echter thans bezwaard, daar faciliteiten worden gereserveerd voor één "bepaalde gegadigde: een bui tenlander. Het Nederlandse bedrijfs leven wordt door de overheid geen kans gegeven. Wij hebben het gevoel een brevet van onbekwaamheid te hebben ontvangen Er moeten, aldus de heer Meyer, wel bij zonder sterke motieven bestaan voor de ze discriminatie, willen deze voor de Nederlandse hotelliers aanvaardbaar zijn. Echter in de memorie van toelich ting op hel wetsontwerp wordt nergens aangetoond dat deze buitenlandse onder nemer het zo veel beter kan dan zfjn Nederlandse collega's. Het is de mening van dé Nederlandse hotellerie, dat, wanneer het kapitaal dat de overheid en hel bedrijfsleven (nood gedwongen) thans ter beschikking „wil len" stellen voor de bouw van twee Hiltón-hotels, ter beschikking zou wor den gesteld vafi de Nederlandse hotel lerie, een veel grotere bijdrage zou wor den Verleend aan de oplossing van het hotelprobleem, dan thans het geval is De heer Meyer toonde deze mening met cijfers uit de jongste hi9tone aan De Marshallfinanciering van een aantal jaren geleden, ad zeven miljoen gulden, (later nóg 2,5 miljoen), bewerkstelligde een uitbreiding van het logiesverstrek- kende apparaat van 1300 bedden. De Hilton-hoteis samen zullen de capaciteit met 1100 bedden verhogen. De overheid en het bedrijfsleven stellen respectieve lijk voor het Hiltonproject 24 en 15 mil joen gulden beschikbaar. Dit is dus ruim 30 miljoen gulden meer dan de Ne derlandse hotellerie destijds voor zijn uitbreidingen gebruikte. Tegenwerking Verder werd van de zijde de- Neder landse hotellerie opgemerkt dat in Am sterdam en Rotterdam zeker hotelbouw plaats heeft. Er liggen tal van plannen op uitvoering te wachten. Echter ln het verleden zijn vele plannen tegengewerkt, door het niet verstrekken van bouw grond en het ophouden van het verlenen van bouwvergunningen. Men beweert zelfs, en men zegt er de aanwijzingen voor te hebben, dat sommige projecten werden opgehouden, in afwachting van de' ontwikkeling van de Hiltonplannen Men moet onderzoeken welke plan nen in de steden Rotterdam en Amster dam klaar liggen en waarom met met de uitvoering van deze plannen wacht. Men moet nagaan of overheidssteun no dig is. Verder moet men nagaan of de voorgestelde steun niet te ver gaat Hij Is immers veel groter dan de vroe gere Marshall-hotelfinanciering Zijn aan deze affaire niet veel te grote ri sico s verbonden? Voorts zouden waar borgen geschapen moeten worden tégen oneerlijke concurrentie Geen sfeer Ten aanzien van de Hiltonhotels, waar van hij er enkele bezocht, :ei de heer Meyer: Het zijn echte bedden magazij nen en zij missen elke s/eer en geze.lhg- heid die een Nederlands hotel kenmer ken en waar de buitenlander zo op ge steld is. Het zijn complexen met kleine kamers (ruim 3 bij 4 meter) en pietepeu terige badkamers 12 bij 1.60 meter). Men kent thans Hiltonhotels op het vasteland in Madrid, Istanbul, Kairo en Berlijn Wij zouden veel harder van stapel ge lopen zijn, aldus de heer Meyer, als wij geweten hadden, dat de regering 24 mil joen beschikbaar had willen stellen en als we eerder hadden kunnen constate ren dat het bedrijfsleven tot deelneming met 15 miljoen was geprest. De hotel- financiering kent enorme risico's want vrijwel geen bedrijf is speculatiever dan de hotellerie. Echter, wij zouden anders gehandeld hebben Overigens, aldus de heer Meyer, mag hotelfinanciering nooit het karakter van een subsidie hebben. Wij voelen ons door het wetsontwerp ten zeerste gegriefd en niet In de laatste plaats omdat de grond en klaar had ingediend, in Amsterdam domweg ter beschikking van Hilton gesteld. de banken hebben zich ln deze hotel tschapplj geïnteresseerd, omdat nu ls in toenemende mate Nederland jrblj gevlogen" wordt. hotelaccomOdatie in ons land wordt in Amerika onvoldoende geacht en de nreaux daar willen ons land niet langer „verkopen", aldus rnr. Kruis. De KLM heeft enorm belang bij goede ac- comodatie. een levensbelang Ditzelfde geldt voor andere vervoersmaatschap pijen, die mei hun gasten soms geen raad weten. 'Daarom zijn de Hilton pro/ccten aangepakt. y Er zijn twee Nederlandse maatschap pijen opgericht met ieder 8,5 mil gulden kapitaal, waarin „Hilton Inter national" voor één miljoen participeert Voor bouw- en exploitatie heeft ïedet der maatschappijen nogmaals twaalf miljoen gulden aan leningen nodig. Daarvoor is een rijksgarantie gevraagd op het punt van aflossingen en rente betaling. Mr Kruis meent, dat op dl' garantie nimmer een beroep zal behn» ven te worden gedaan De Nederlandse maatschappijen zul- en niet zelf exploiteren, maar de hotels an „Hilton International" verhuren .Hilton International" zal echter niets mtvangen, voordat rente en aflossingen uit de behaalde resultaten volledig op dekt zijn. Niet opgelet De gemiddelde prijs zonder ontbijt in en tweepersoonskamer met badkamer il in de Hiltonhotels ongeveer veertig gulden zijn. Er zullen duurdere en goed kopere kamers zijn. Voorts zal ieder ho tel Inkomsten uit restaurants, winkels alen, bars en dergelijke hehbpn Het explollatiesysteem van Hilton is lit erst doelmatig, zo zet mr Kruis. Hij s van mening, dat de Nederlandse ho tellerie het getij heejt laten lopen. De KLM en anderen zouden heus niet aan dit project begonnen zijn, als het niet broodnoodzakelijk was om Nederland zijn plaats als invalspoort voor Europa doen behouden. Mr. Kruis wees op Denemarken en speciaal op Kopenhagen, waar de ho tellerie aanvankelijk ook niet tot nieuw bouw geneigd was. Desondanks znn er vele ultra-moderne hotels verrezen, me de met behulp van de door de Scandina vische regeringen gegarandeerde SAS Volgend jaar wordt daar weer een enorm hotel geopend Alleen al om in de lucht- rtconcurrentie bij te blijven hebben de hotels nodig. Daarom zijn we Ook met Hilton in zee gegaan. Dit concer heeft niet alleen enorme ervaring, mat zal ook door het werven van clientelei bijdragen tot de bezetting van schepen en vliegtuigen. Mr. Kruis zei voorts, dat het Hilton- International niet vrij zal staan zelf prij zen te bepalen. De regering, die garant zal zijn (als het parlement die garan ties goedkeurt). zal toestemming moeten genen tof verhogen of verlagen van prij- pen nia de Nederlandse maatschappijen Dumping van de bestaande hotellerie wordt daarmee uitgesloten, aldus mr. Kruis. VOOR DE HAAGSE rechtbank stonden terecht de hoofddaders van ee grote reeks kleine diefstallen en inbraakjes in Sassenheim en Noord- wijk. De leider van de groep was een 33-jarige transportarbeider uit Noord- wijk. De buit had bestaan uit konijnen, kolen, snoepgoed, een plaid en levensmiddelen. De transportarbeider had onder meer een tip gegeven aan twee jongens, dat zijn werkgever een kolenhandelaar op een bepaalde plaats een geldkistje bewaarde. Met zevenduizend gulden ging men er van door. De leider was al vijfmaal eerder veroordeeld. De president informeerde, hoe het komt, dat de man er telkens met zulke jonge knapen op uit trok. De verdachte haalde zijn schouders op en zei, dat de jongens hem regelmatig kwamen halen- In een vroeger psychiatrisch rapport was verdachte debiel verklaard, maar hierop was men thans teruggekomen. In het rap port stonden - zelfs nog enkele gunstige dingen. De officier eiste twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk. Vedvolgcns stond een 20-Jarlge visser uit Noordwllk terecht. Hem waren drie feiten tenlaste gelegd: de zaak met het geldkistje, het stelen van kazen uit een Levensbelang Op zijn verzoek heeft generaal mr. H J. Kruis als adviseur var KLM-directie een uiteenzetting ove Hiltonplannen gegeven. Hij stelde op, dat deze hotels dringend nodig zijn, vooral, nu in het „jet-tijdperk" de stn reizigers gaat toenemen De KLM andere vervoersmaatschappijen, alsme- NOORDWIJ KERHOUT Bloembollencultuur vóór Hillegoni In de donderdagavond gehouden leden vergadering van de afdeling Noordwifker- hout van Bloembollencultuur hebben de 63 stemgerechtigde leden zich unaniem uitgesproken vóór de motie van Wasse naar en BcnnebroekVogelenzang om een definitieve uitspraak over dc plaats van het nieuwe beursgebouw uit te stellen. Mocht deze motie op de algemene verga dering worden verworpen, dan wordt met algemene stemmen de voorkeur gegeven aan Hlllcgom boven Haarlem, De voorzitter van de afdeling, de heer C. Th de Groot gaf de leden volop de gelegenheid tot di6cueeie over dit belang rijke onderwerp, maar zoals reeds aan de resultaten van de stemming is le i'en waren de enkele sprekers over dit on- denverp volkomen eensluidend in hun opvattingen. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering werden benoemd de heren C. Th. de Groot en J. Jonkheer Verziltingsgevaar door diepzuigen De heer J. Pennings bracht in de ver gadering van Bloembollencultuur nog ter sprake het gevaar ven verziVting van de bodem in de bollenstreek als de plannen van de N.V. Veeneburg-Elsbroek om op haar gronden ten noorden van het dorp te diepzuigen voor de zandvoorzlening van de zandsteenfabriek Van Herwaarden doorgang zullen vinden. Het betreft hier diepzuigen over een oppervlakte van on geveer 37 ha tot een diepte van 10 meter. Als resultaat van de hierop gevolgde discussie sprak dc vergadering in een mo tie haar grote bezorgdheid uil voor de ge volgen van dit diepzuigplan. waardoor de verzilting van grote oppervlakten rpke culturgrond mogelijk het gevolg zal zü" Deze motie tal ter kennis worden ge- braeht, onder anderen aan de polderbe sturen. het gemeentebestuur van Noord- w(jkerhout, de hoofdbesturen van divers» vakorganisaties en het college van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland. Te vens zal deze motie In de rondvraag op de algemene vergadering ln Haarlem le orde komen. pakhuis en diefstal van een kistje manda- (jnen. Uit destukken bleek, dat dit visser was die aan land zijn draai kon vinden en dl edaardoor was spoord. De eis tegen hem luidde 10 m; den gevangenisstraf, waarvan drie v aardeliik. Zijn broer stond niet terecht egens zijn jeugdige leeftijd. De derde verdachte was en 23-jarig» landarbeider uit Noordwijk. Op de och tend na de diefstad van het geldkistje van deze verdachte overigens niets had geweten, was het drietal Inbrekers bij hem aan de deur gekomen. Men had hem 1900 In bewaring gegeven. w« hem was verteld, dat het gestolen celd Hij mocht voor de moeite f 600 hou den. Dat deed hij en hiermee maakte hij zich schuldig aan heling Er waren gunstige rapporten, ma toch meende de officier het advies v de reclassering, tot het opleggen van e boete en een voorwaardelijke 9traf. n: cp zijn plaats en hij eiste 5 maanden, waarvan drie voorwaardelijk. Uitspraken 28 mei. Tarakan. Royalty over 1958 (1957) f 209.490 (240.229); Interest 8981 (8157). coerswinst 10 916 (1975); winst 137.347 189.721); reeds voorgesteld 30 per deel dividend. Vuurzee in Katwijk Jongelui haalden auto's uit brandende garage Gisteravond omstreeks half acht ont stond in het garagebedrijf van de firma Burggraaf aan de KatwUkse Voorstraat een brand, die zich aanvankelQk ernstig liet aanzien. Enkele passagierende zee lieden, die zich juist tegenover de ga rage bevonden toen dikke rookwolken naar buiten drongen, talmden geen mo ment maar kropen met zakdoeken voor het gezicht de brandènde garage binnen De vliegtuigmakers Schipper en Holthuis, de hofmeesters Molier, Van Heuven, Van Sterling en De Jong, geassisteerd door de Smits, Schouten Koui KATWIJK AAN ZEE Filmavond Gisteravond draaide de film Jody e: het hertejong in de Oranjezaal van he jeugdhuis voor meisjes van de C.J.V. OEGSTGEEST Rijngeesterwijkgemeente bezon zich op Pinksteren Ongeveer negentig leden van de Rijn geesterwijkgemeente hebben gisteravond een gemeenschappelijke maaltijd gehou den. tijdens welke professor dr. A. J. Rasker enkele woorden sprak over het naderende Pinksterfeest. Dit was ook het gespreksonderwerp van de bijeenkomst, die na de maaitijd onder leiding van de. B. C. Visser werd gehouden. Voor onge veer 160 leden van de Gemeente sprak ds, Visser over de liefdeloze haat, waar' ohder dé wèreld gaat gebukt en de ge legenheid. die de goedwillenden nog heb ben om de naam van Jezus uit te dra gen. Deze boeiende lezing, die met stem mige muziek werd afgewisseld, werd na I de pauze gevolgd door een intensief ge-' sprak tussen de in leider en de leden der Gemeente. Ds. Visser sprak het slot woord. waarin hij zijn dank voor de eens gezindheid van maaltijd en samenkomst tot uitdrukking bracht wisten ver in het vuur door te dringen en de acht in de garage gestalde auto' Als eerste reed hofmeester De Jong ee met benzine beladen auto door de dikke rookwolken naar buiten, gevolgd door de Katwijker Berkheij. die zonder rijbe voegdheid een tweede wagen veilig de open lucht Wist te brengen. Dank zij het kordate optreden var mannen konden alle aalo's. die zich in d vlammenzee bevonden, in veiligheid den gebracht. De jongens deden vervol gens heroïeke pogingen om de in de ga rage aanwezige zuurstofcylinders t reiken. Dit mislukte echter, maar d linders zijn niet tot ontptOffing gekólilcn Inmiddels was de brandweer gearri veerd, dde met hulp van de jongens de vlammen binnen het uur meester was De omwonenden van de brandende gara ge waren inmiddels bezig hun bedreigde woningen te ontruimen. Dit bleek echt-ar na een goed half uur overbodig te zijn geweest; hoewel de huizen brand- en wa terschade hebben opgelopen, zijn zij be woonbaar gebleven. Toen de nieuwe dag zich meldde, waren sommige leden v Katwijkse brandweer nog bezig met het nablussingewerk. Omtrent de oorzaak v: de brand en de omvang van de schade nog niets bekend. GISTEREN REEDS gaven wU een gedeeltelijk verslag van de openbare zitting van bet college van Ged Staten van Zuid-Holland, waarin de bezwaren van de Leldsche Duinwater-MaatschappU tegen de uitbreiding van Katwijk, zoals deze door de gemeenteraad van Katwjjk in zijn vergadering van 29 mei verleden jaar ls vastgesteld, aan de orde werden gesteld. Uitvoerig is daarbij in &et provinciehuis te Den Haag over het voor en tegen van het Katwijkse uitbreidingsplan gesproken, waarbij aan de hand van grote kaarten de bezwaren werden toegelicht of door de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Katwjjk werden ontzenuwd. Voor het eerste deel van het verslag verwijzen w(j naar pagina 13 van de kjant van gisteren. Ir. C. de Jong. bedrijfsingenieur van de L.D.M., ontleedde de bezwaren van de maatschappij. Het van overheidswege geven van voorschriften voor het kamperen zou betekenen dat de instandhouding van een kampeerterrein binnen het water wingebied met alle daaraan voor dé volksgezondheid verbonden ernstige be zwaren officieel wordt goedgekeurd. De L.D.M, kan dan ook niet berusten in het ter plaatse laten voortbestaan van het kampeerterrein. Zij zou het toe juichen Indien hierover het advies werd gevraagd van het Staatstoezicht op de volksgezondheid. De bezwaren tegen de ln de nabijheid van het kampeerterrein geprojecteerde kapel van de Soefi-beweging achtte ir. De Jong minder groot dan die tegen het kampeerterrein. Hij vond het niet wen selijk, dat dergelijke Inrichtingen per manent in door waterwinningsmiddelen beheerst gebied worden gebouwd en ge bruikt. Voorts deelde ir. De Jong mede, dat de L.D.M. bereid is haar bezwaren tegen de geprojecteerde bedrijfswonin gen voor land- en tuinbouw op te geven, mits dé ln.hêt leven te roepen gemeen telijke verordening bescherming water wingebied oók ten aanzien van deze wo ningen voldoende garanties tegen ver ontreiniging van het grondwater zal bieden. De L.D.M. is eveneens bereid haar bezwaren tegen een café-restaurant in De Pan op te geven op voorwaarde dat deze inrichting zoveel mogelijk aan de oostzijde van dit gebied wordt ge plaatst Een rijwielpad door de duinen zopder afrastering zal voor de L.D.M. nog min der aanvaardbaar zijn dan een pad met afrasteringen. Dan immers zouden on herroepelijk de hoogst ongewenste toe standen terugkeren, die vóór de afzet ting van het terrein en het stichten van het recreatiegebied Berkheide hebben Geen medewerking Ten slotte sprak ir. De Jong zvjn teleur stelling uit over het feit dat de gemeente Katwjjk in het verleden heeft geweigerd haar medewerking te verlenen aan het totstandkomen van het recreatiegebied Berkheide. Niettemin heeft de directie van de L.D.M. enkele maanden geleden aan B. en W. van Katwijk medewerking toegezegd voor een zakelijke regeling be treffende de aanleg en instandhouding van De Pan. Door haar speciaal be schermd terrein waarin zich de belang rijkste waterwinningsmiddelen bevinden. Dit pad zou dan uitsluitend toegankelijk Vaantjes voor hulpvaardige Katwijkse vissers HILLEGOM Zw nict-x In de gemeentelijke het Water vrij van besmetting. Voor het overige water geldt nu met nog meer kracht dan gewoonlijk het verbod Inzake zwemmen en baden in openbare wateren. In de UNI-zaal zijn gisteravond vaantjes uitgereikt in verband met de door Kat wijkse vissers verleende bijdragen aan de Goed-zO-actie. Vertoond werden kleuren dia's en een film over het Prinses Beatrix- pollofonds. De heer G. W. van Westering sprak over de taak van het fonds. HU bracht dank voor het vele werk in Kat wijk verricht, in het bUzonder door bur gemeester Duiker, mevrouw Wouda en de heren Goedhart en Van Rijn. De heer Goedhart overhandigde de heer Weetering 500 dank zij de m werking van de schooljeugd bijeenge bracht. Getracht zal worden de patiëntjes Gisteravond twaalf uur is de verplaatste Roskambrug voor het verkeer opengesteld. De brug ligt nu bij de verlengde Sandtlaan-Molentuinwêg. Foto D. Kruyt i 't zeehospitium weer een tweedaag- tocht te bezorgen. Het zeehoepitium krijgt voorts drie elektrische schrijfma chines. Schipper B. B. Ouwehand van de KW 130, op welk 6ohip 190 was ingezameld, kreeg een wimpel en een vaantje. Voor een vaantje kwamen in aanmerking: J. van Duijvenbode, KW 95. 100; H. N v. d. Oever van de KW 20, 62 50; S Kloos van de KW 40 100; A. van Beelen van de KW 41 ƒ85, P Hoek van de KW 74 160; A. Varkeviaser van de KW 100; B Zwaan van de KW 15 87.50; H. N. van Leeuwen van de KW 43 94; C. Roe van de KW 44 100; Jer. den Hc".ander van de KW J!0 ƒ100; J. Groen van de KW 97 ƒ90; J. van Beelen van de KW 22 85; IJ van der Bent van de KW 45 80; Jac. Guijt van de KW 175 127.50; P Plug van de KW 81 ƒ85; C Zwaan van de KW 176 125; W Remmel-rwaal van de KW 48 100; M van der Plas van de KW 86 100; A. van Beelen van de KW 18 121.50; J. van Duljn van de KW 67 ƒ70; J. Hoek van de KW 163 ƒ85; H. van der Niét van de KW 151 ƒ90; T. van der Plas van de KW 37 ƒ90. Aan de rederijen Kennemerland, Tram straat, N. Parlevliet Jr, Van der Vegt- straat, Joh. Parlevliet L«n en Combinatie Dupa wordt eveneens een vaantje uitge reikt. BENTHUIZEN Brand in grasdrogerij Vannacht omstreeks half drie brak, waarschijnlijk door kortsluiting, brand uit in de grasdrogerU van de heer J. M. de Lught aan de Hogeveenseweg. De plaat- selüke brandweer was binnen vjjf n ten aanwezig; de brandweer van Ha woude kwam later in de nacht, maai hoefde geen dienst te doen. Om 7 uur men hel vuur meester, maar men niet kunnen voorkomen, dat een vangstreservoir verloren ging. Er loopt een verzekering SASSENHEIM Wielerwedstrijd Tweede pinksterdag 2 uur zal de wie lervereniging Sassenheim en Omstreken een wedstrijd houden ten bate var stichting Wit-gelè Kruisgebouw. Het oarcours wordt verreden in de Oranje- luurt. De ingangen zijn aan de Juliana- aan en de Zand6lootkade. Begonnen vordt met 'n race voor amaleurs-school- ingerts. Om ongeveer 3 uur begint de grote wedstrijd. moeten worden gesteld voor houders van duinkaarten voor het recreatiegebied Berkheide en voor De Pan. Dreiging De heer G. Parlevliet kwam met bezwaren van de tuinbouw die hij met ondergang bedreigd zag wan neer het uitbreidingsplan wordt ver wezenlijkt. De heer G. van de Does bepleitte de belangen van de landbouw nog eens nadrukkelijk. Hij meende, dat dè geprojecteerde weg Leiden Katwijk meer oostelijk aangelegd zal kunnen worden waardoor de tuinderijen kunnen blijven bestaan. De gemeente zal niet alleen rekening moeten houden met de badbelangen en met de visserij, maar ook met de tuinderij. Noodgedwongen „De nóód is ons öpgèlègd, daarom moeten wij verschillende dingen doen die wij liever zouden nalaten", zo rea geerde wethouder H. P. Bloot die het rapport van de Provinciale Planologische Dienst wel kon onderschrijven. Hij merk te op, dat Katwijk niet groeit door èen vestigings- maar door een geboorte-over schot. De wethouder was ervan over tuigd dat het Katwijkse gemeentebestuur alle voorzorgsmaatregelen heeft geno men en nog zal némen om verontreini ging van het water te voorkomen De stedebouwkundig adviseur van Katwijk, if. N. Roorda van Eysinga. gaf vervolgens een technische uiteenzetting. Hij was van oordeel, dat een verplaat sing van de geprojecteerde weg Katwijk Leiden ook uit Verkeerstechnisch oog punt niet mogelijk zal zijn. Ged. Staten zullen later uitspraak in dit geschil doen. LISSE Lisse stemde voor beurs in Hillegom De afdeling Lisse van de Kon. Alge mene Vereniging voor Bloembollencul tuur, die donderdagavond de gewijzigde beschrijvingsbrief voor de buitengewone algemene vergadering behandelde, ver klaarde zich met algemene stemmen vóór de amendementen Wassenaar, Bcnne broek en Vogelenzang. Het plan-Haarlem kreeg 101 stemmen tegen, 2 vóór en 1 blanco. Het plan-Treslong 26 stemmen tegen en 78 voor. Voor het voorstel van het hoofdbestuur om de jaarlijkse las tenverhoging te dekken door verhoging van de toegangsprijs tot de beura en wij ziging van de contributie waren slechts Voorzitter Roos releveerde in zijn ope ningswoord de met de Pauwenwagen be haalde eerste en ere-prijs plus wissel beker in het laatste corso. Het begin van het broeiseizoen was goed, maar het èind slecht. Ook in de particuliere tui nen was, door het warme weer, de bloei slechts kort, wat voor de leveranciers van de bollen niet zo prettig is. Op de Floriade te Rotterdam zal Lisse 7000 hyacinten en 20 000 tulpen opplanten. Daartoe werd het voorstel van liet be stuur dat ieder lid 1 hyacintenbol, maat 1617 per geteelde roe. plus 3 tulpen, eveneens per geteelde roe, voor dat doel zal afstaan of 15 ct per roe aangenomen. Aangezien de Floriade ook op zondag zal zijn geopend, distantieerden zich om principiële redenen van tevoren reeds enkele leden van dit plan. In de tentoon stellingscommissie werden benoemd de heren H. Beelen. L. F v. d. Melj, G. v. Nieuwkoop, G. v. Parijs. H. Smakman. H. Vreeburg, Th. v. Werkhoven en T. Groot. Naar de algemene vergadering werden afgevaardigd W. Roos en J. W. A. Lefeber. Oogst van de 6traat Gevonden: kleine kanderportemonnaié met inhoud, paar kinderpantoffeltjes, gele damesparaplu, beige damesschoe nen, fietspompje, witte portemonnaie met inhoud, damesfiets, plastic zak met wol, Lipssleutel, fototoestel met lederen tas, een kaas, vulpen, ijzeren ketting met haak. paarlencollier, regenbroek, fiets- sleutels, linker dameshandschoen, grijze gabardineregenjas, rode ceintuur me' gesp, muntbiljet van 2,50, ring mét sleutels, bril. Inlichtingen over een en ander bij de politie. Portestantse kerkmuziek De heer Kroon te Hoofddorp sprak gis teravond voor de leden van de Jonge Kerk te Lisse over protestantse Kerk muziek. Hij noemde in heit bijzonder Bach en Handel, van wie de eèrste steeds dé belangrijkste plaats heeft ingenomen. Baoh schreef voor iedere kerkdienst een cantate over de te behandelen tekst, zo dat hij een groot aantal cantates heeft na gelaten. Het programma vóór de pauze werd besloten met een filmstrookje over het familieleven van Bach en over enkele hoogtepunten uit diens leven. Na de pau ze werden gramofoomnplaten beluisterd. Ten slotte gaf de heer Kroon een bespe ling op het kerkorgel. v Lager conversiekoers obligaties Aku De Algemene Kunstzijde Unie deelt meed. dat de verlaagde conversiekoers der op 1 juni aflosbaar gestelde f 2,94 miljoen iCo converteerbare obligaties 284Cv zal bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 13