fM: Voortbestaan vleetvisserij beslist noodzakelijk P. ZUYDERDUYN Ook met het oog op opleiding van jonge vissers Goed weer 0111 de Noord; vangsten nemen toe M .HiUÜH iH-Jjc Bouw van twee hektrawlers NTEUTFE LEITISCHF, COURANT 9 DONDERDAG 14 MEI 19S9 Vl<55ER5DOR_T= ZONDER UÏÏGANG NAAR Zo drukte Jo Spier eens zijn verwondering en verontwaar diging uit over het feit, dat Katwijk aan Zee nog geen eigen vissershaven heeft. KATTV/yK, 60 MSTTER.... NEE... 60 V4M DE ZEE EVEN VER AI-5 ZEIjT Katwijkse reder voor de radio ER HEERST op dit ogenblik grote bedrijvigheid in de Nederlandse haring havens. De vloot is uit haar winterslaap ontwaakt. De haringloggers, die als roestige afgeleefde schepen in december, aan het eind van het haringseizoen, werden opgelegd, zijn thans weer keurig opgetuigd en ge schilderd Wanneer men straks deze vloot ziet uitvaren, krijgt men geens zins de indruk, dat de schepen een gemiddelde leeftijd hebben van om streeks 40 jaar. De afgelopen jaren is reeds een vijftigtal vleetloggers afge vallen en dit proces zal in de komende jarèn ongetwijfeld doorgaan. In de directe na-oorlogse jaren is nog een tiental vleetloggers gebouwd. Gedu rende de laatste acht jaar zijn er echter geen nieuwe haringdrijfnetloggers meer bijgekomen. Moet hieruit nu geconcludeerd worden, dat dit aloude bedrijf op de nominatie staat te verdwijnen? Reder D. Ouwehand uit Katwijk aan Zee, vanmiddag voor de radio sprekend over het onderwerp „Haring vissen, ha ring vangen, haring verwerken" meende, dat deze vraag heel moeilijk is te beant woorden. In 1946 keerde de vloot voor een groot gedeelte als wrak uit de Duitse kriegs- marine terug. De schepen moesten me rendeels van voor tot achter worden uit gebroken om daarna weer tot vissers schip te worden opgebouwd. Hiermee wa rén grote bedragen gemoeid, die gedeel telijk door Wederopbouw, gedeeltelijk door de reders zelf moesten worden be taald. AFSCHRIJVEN Daar de directe na-oorlogse jaren gun stige resultaten opleverden, hadden deze reprai^atiekosten gemakkelijk in die pe riode kunnen worden afgeschreven De fiscus nam echter een ander standpunt in en eiste een afschrijving over tien laar Dit nu heeft de liquiditeit van de rede rijen ernstig geschaad. De vooroorlogse jaren waren niet te best geweest, en ge durende de oorlog had het bedrijf stil gelegen, zodat geen reserves aanwezig Sinds 1953 lopen de drgfnctvang- sten regelmatig terug, vooral de ach teruitgang van de Engelse walvisserü, die kan worden beschouwd als de ruggegraat van de vleetvisserii. is onrustbarend. Van 417.000 vaten In 1953 is dit aantal jaarlijks terugge lopen tot 203.000 vaten in 1958. Van 1954 tot 1957 zijn de resultaten van de drgfnetvisserü dan ook ver liesgevend geweest. Dat 1958 geluk kig gunstiger was. is uitsluitend te danken aan de sterk gestegen prijzen en jammergenoeg niet aan grotere vangsten. De achteruitgang van de vangst is dan ook de grootste zorg van het bedrijf Verschillende oorzaken kunnen het gevolg van de slechte vangsten zijn. zoals over- bevissing, temperatuur en zoutgehalte van het water, de aanwezige hoeveelheid voedsel voor de haring, goede en minder goede broedjaren. Door biologen wordt naarstig naar de redenen van het terug lopen van de vangsten gezocht. HARINGTRAWLERS Gedurende de laatste zes jaar zijn 35 moderne haring trawlers gebouwd, evenals de vleetloggers haring aan boord kaken, zouten en in vaten pakken. Bij de brawlvisserij wordt het net achter het schip aangesleept over de zeebodem en ongeveer iedere drie uur met zijn ge varieerde inhoud aan boord gehaald. De resultaten van deze nieuwe schapen 8ae ongeveer het drievoudige produceren van de oude vleetloggers, zijn in het al gemeen bevredigend geweest. Toch ii op dit ogenblik nog te vroeg conclusies te trekken. Men zal zich afvragen of deze mo derne trawlers de vleetloggers niet geheel kunnen vervangen; dit is be slist niet het geval. De totaalvangst aan zoute harinc van een dergelijke haringtrawler is ongeveer gelijk aan die van een vleetlogger. Behalve de zoute haring bestaat de lading van deze schepen uit verse haring, ma kreel en kleinere rondvissoorten. De marktpositie van verse vis is vrij kwetsbaar, zodra de aanvoer even groter is dan de vraag. De laatste we ken is dit weer eens duidelijk geble ken, toen veel makreel werd aange voerd; de prijzen zakten tot een peil, dat niet meer lonend was. In tegenstelling tot zoute haring it een stapelartikel is, moet de aan voer van verse vis dagelijks worden geruimd. Wanneer het aantal trawlers te sterk zou worden uitgebreid, zou dit >rroepelijk een prijspeil voor verse vis tot gevolg hebben, dat de kosten niet meer zou dekken. vraag naar verse haring voor in dustriële verwerking neemt nog steeds Er is geen vissoort, die op zoveel ver schillende wijzen kan worden verwerkt ;n. conserveren, roken, stomen, bek ken, marineren en diepvriezen. AANVOER In 1958 werd in Nederland aangevoerd 130 000 ton haring en makreel tegen 48.000 ton rond- en platvis; dit is 73"/« haring tagen 27*/» vis. Hieruit blijkt wel heel sterk, dat de Nederlandse Noordzeevis serij staat of valt met de aanvoer van haring Van de totale haringaanvoer van de vijf E.E.G landen had Nederland in 1956 een aandeel van 30'/o. Er zal naar moeten worden gestreefd dit percentage te behouden. Het voortbestaan van de vleetvis- serjj is dan echter beslist noodzake lijk. De naam van de Hollandse haring staat overal in het buitenland boven aan. In 1958 is wel gebleken, dat men zowel In het binnenland als voor export bereid is hoge prijzen te be talen voor een eerste klas produkt. wanneer dit nodig L*. Onder gelijke concurrentie-verhoudin- gen heeft de Nederlandse drijfnetvisserij steeds getoond het hoofd boven water te kunnen houden. Wanneer straks in de E.E.G. landen de invoerrechten wórden genivelleerd en de subsidievoorwaarden rechtgetrokken, moeten wij ervoor zor gen, dat we een moderne vloot ter be schikking hebben JEUGD Er is nóg een reden, waarom de in standhouding van de vleetvissérij van het grootste belang is. De jongens die in de winter de visserijschool bezoeken kun nen gedurende de zomer en het naiaar op de haringloggers praktijkervaring opdoen trum voor de visserij, zal Als één van zijn taken een onderzoek dienen in te stellen naar eên modelschip, dat in de winter als de kotter de trawlvisserij kan uitoefenen en gedurende zottiér en herfst de aloude haringdrijfnét visserij. Op deze wijze zal moeten worden gestreefd naar een zo goed koop mogelijke bouw door uniformi teit en daarnaast naar een zo doel matig mogelijk' schip voor de zee visserij. Visserij en radio Het visserij-prógreihma voor rttor- schoolland. Hoe zit dat met de ha ring? Gesprek met biologén. Hilver sum 2. 18.20 en 18.30 uur: Dingen van de dag. Graaien. Uitzending over het klaarmaken van dé vloót. Ge sprekken aan de kant. De KW 25 krijgt een beurt onder water. Op vlotten neemt schip onder handen. Ieder jaar worden zij dan in rang ver hoogd tot zij na ongeveer zes jaar voor matroos kunnen varen. De drijfnetvisserij is de enige visserij, die ook voor de jeugd een plaats heeft. Het grootste gedeelte van de kotter- en trawlerbemanningen is op de logger als afhouder begonnen. De beste matrozen van kustvaarders, grote vaart en marine komen dan ook van de visserij. De Visserijnota biedt voor de nieuwbouw van vleetloggers te wei nig mogelijkheden. Bedrijfsleven en regering zullen zich de komende jaren hebben te be raden over een nieuwe regeling, die nieuwbouw van drijfnetschepen mo gelijk zal maken. Het zo juist in het leven geroepen produktiviteitscen- KATWIJK AAN DEN RIJN Bloembollencultuur De afdeling Katwijk van Bloembollen cultuur, die onder leiding van voorzitter C. Braun in Haarlem vergaderde, kreeg te stemmen over drie voorstellen: Motie Wassenaar om de «temming over de beureplannen uit te stellen en een werk- commissie in te stellen; motie Vogelen zang om de stemming over bouwplannen en contributieverhoging niet te doen plaats hebben; de beschrijvingsbrief van het hoofdbestuur, waarin het voorstel HaarlemHHlegom De eerste motie kreeg 8 stemmen voor en vier tegen; de tweede 12 tegen; de derde 6 voor en 6 tegen. Tot afgevaardigden naar de algemene verga dering werden gekozen dé heren H. A. Topper en L. Hoogeveen. T A' Visserij golfjes T~\E SCHIPPERS van de trawlers \pn loggers konden gisteren gelukkig -L' wat béter weer uit de tloord mejden. De vangsten stegen onmiddellijk met sprongen. De schépen gaven nü dagresultaten door van 200 tot 250 manden makreel, schelvis en wijting èn soms wat kabeljauwen. De Deining KW 8 meldde een trek van 60 mandén en de Amsterdam IJM 28 een trek van 80 manden makreel. De visserij pp 't Zand valt erg tegen. De loggers en kotters vangen hier niet meer dan 4p tot 60 mancfen makreel en schelvis pér dag. Langs de kust was de visserij goed: 100 tot 180"kilo tong emlO tot 15 manden schol per etmaal. De IJiriuidense visafslag moest gisteren een aAnvoer van ruim 5500 kisten versé,vis verwerken- Er waren 525 kisten schelvis, 3600 makreel, 500 haring, jl50 kleine kistjes haring, 385 wijting, 80 koölvis, 100 schol, 100 divérsen, 200^) kilo tong en 900 stijve kabeljauwen. Russen vinden, dat zij nog steeds te veel -vis moeten importeren. 5 Voor de Nederlandse haringvisse rij kan c(it .l>etekeëen, dat nien voor taan geen gróte hoeveelheden haring imeer naar Oost-Europa zal kunnen verschepen De logger VI. 131 zorgde gisteren 110 schelvis, 320 haring. 350 makreel. 151} wijting, 50 gul en kabeljauw. 20 koolvis, 90 diversen. 260 stijve .kabeljauwen. Dé Golfstroom Kw. 4 was er met 13t Schelvis. 20 haring, 750 makreel, 700 wij- 60 gul, kabeljauw en koolvis, 20, diversen én 140 stijve kabeljauwen De Job Gouda IJm. 99 was er met 12cl schelvis, 100 haring, 700 makreel, 20 wij ting, 60 gul en kabeljauw, 20 koolvis, 20 Iversen, 140 stijve kabeljauwen. De Postboy IJm. 35 kwam binnen met 80 schelvis, 20 haring. 600 makreel, 8'J wijting, 60 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 10 diversen en 50 stijve kabeljauwen plus 150 kleine kistjes haring. De Kw. 74 zorgde voor 25 schelvis. 600; makréél, 10 diversen, 250 stijve kabel jauwen. De Machiel Hd. 108 liep binnen met 70 schelvis, 35 gul en kabeljauw. 5-koolvis 60 wijting, 530 makreel. 40 diversen en 175 stijve kabeljauwen. En vandaag? Voor de markt van heden «tond de aan oer gisteravond nog lang niet vast. De Brittenburg Kw. 121 en de Albatros Kw aren thuisstomend. De vangsten van deze schepen waren echter nog niet be kend. Voorts zal wel een aantal loggers kotters voor tong en schol zorgen. Produktschap Donderdag 21 mei vergadert het Pro.- duktschap voor Vis en Visprodukten weer 'n Den Haag. De agenda vermeldt een •oorStel op verzoek van de redersvereni ging voor de Haringvisserij het kaak- en walzoutverbod niet te doen eindigen op 15 juli zoals vorig jaar het geval iaar op 1 augustus. Meer schepen Er worden thans heel wat schepen de vissersvloot gebouwd. De rederijen zijn druk bezig de achterstand, die door de bestedingsbeperking is ontstaan bij het vernieuwen van de vloot in te halen Voor Scheveningen staan er acht nieuwe loggers op stapel. Voor IJmuiden behalve gewone schepen nu dus ook een fabrieks- schip, de Rotterdam van de reder D. Joh Krijger, en twee hektrawlers. Vangsten verdubbelen De Russen hebben aangekondigd, dat zij in 1956 hun vangst van ruim 2,6 miljoen ton vis per jaar willen hebben verdubbeld door het in de vaart brengen van fabrieksschepen en trawlers voor de haringvisserij óp de Noordzee. Zij willen zich op de e gronden ook met tonijnvisserij gaan bezig houden. Een groot deel de voor de Russische visserij be stemde gelden zal vóór de bouw en uitrusting van onderzoekingsvaar tuigen worden gebruikt, die nieuwe visgronden moeten zoeken en nieuwe vismethoden moeten beproeven. De HET VAN OUDS BEKENDE ADRES EERSTE KATWIJKSE METAAL-, LOMPEN- EN PAPIERHANDEL Gebr. van LEEUWEN Opslagterrein: Berghaven telef. 4105 Filiaal: De Waal Malefijtstraat 16. telef. 2586 (Van onze visserij-redacteur) A LS DE PLANNEN doorgaan 1 en dat is wel zo goed als zeker zal de rederij De Marezaten te IJ muiden de eerste rederij in Neder land zijn, die hektrawlers in de vaart Hektrawlers zijn vissersvaartuigen, die de netten in plaats van over de zijden over de achterkant (een soort glijbaan) aan boord halen. De bedoeling is dat er twee worden gebouwd Ir W. Polderman, directeur van de rederij, is thans bezig met de tekeningen. De schepen hebben ongeveer dezelfde afme'ingen als de IJm. 15 Emma. een van de nieuwste trawlers van de rederij'. Ze worden uitgerust met 'n twin Bolnes motor van tweemaal 500 pk en een ver stelbare schroef. Oorspronkelijk was het plan twee tradi tionele trawlers te bouwen, maar tijdens het ontwerpen is men overgegaan op de hektrawler die voor Nederland dus ge heel nieuw is De schepen zullen worden gebouwd op de scheepswerf De Dollard te Landsmeer. KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt Vanavond om 8 uur spreekt ds. C. van der Bosch uit Bodegraven in de kapel voor de afdeling Katwijk aan Zee van de Geref. Bond. KATWIJK AAN ZEE Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 8 en 20.34 uur; laag water 3 29 en 15.52 uur. E. DE JONG Hoogstraat 5 Katwijk aan Zee - Tel. 3093 Handel in VISSERIJKLEDING Australië: ms Southern Cross (22/5); (19/5): Canada: /5); ss Yapeyu tar (19/5). ms azilië: ss Alkes e Beer (19/5), Rijndam (21/5), (20/5). Amsterdam (23/5): Chili via Ni Vork (23/5): Indi 18/5); Surim (21/5). (21/5); Ned. Antillen (19/5). Baarn Willemstad (20/5): Op Pinkstermaandag, 18 mei, zal te Zoutkamp een vlaggetjesdag van de Zoutkampse garnalenvloot worden gehou den Een garnalenkoning-in zal door bur gemeester H. Ottevanger van Ulrura wor den begroet. VOLAUTOMATISCH 1?lob niette- gemak! Bent u er voor de brommer of -rts-de brommerervoor u? Rijd zónder te moeten schake- fen en terugschakelen. 4 Dat zoudt u onophou- delijk moeten doen nu de maximum snelheid in de bebouwde kom 30 km isl Rijd liever veilig, rijd ftlob niette model ROBUUST Kom de nieuwe ser Mobylettes kijken: 5 modellen van f 375.- fe( t 575.- Gratis volkleurenfoldei Volautomatische koppeling. U rijdt weg en regelt uw snelheid alléén door het rechter handvat te draaien. Niet steeds aantrappen, niets bedienen, geen handles, geen fouten, geen schokken, geen geslinger, en niets kan stuk aan dit volau tomatische systeem I Eenvoud is veiligheid. Voor het hele gezin I Alle Mobylettes zijn voorzien van Vredestein banden. maak proefrit VOORSTRAAT 3I TELEFOON 2954 KATWIJK AAN ZEE

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9