CHRISTELIJK Waarom Cod die tien dagen nodig had ft Hervormde Kerk sticht net van recreatiecentra Grote invloed van Frankrijk en Duitsland in E.E.G. Een woord voor vandaag Kanttekening U.B.O. op weg naar de honderd miljoen gulden Ontsnapt j langs Krakatau Prof. dr. J. H. Bavinck: Tussen Hemelvaartsdag en het Pinksterfeest W TWAAROM 'zijn er tien da- gen tussen Hemelvaartsdag en het Pinksterfeest verstreken Een vraag, die prof. dr. J. H. Bavinck in het Geref. Weekblad (uitg. Kok. Kampen) tracht te beantwoorden. De Heilige Geest had bij wijze van spreken toch meteen kunnen worden uitge stort toen Christus in het bin nenste heiligdom was binnen gegaan? A LS EEN MENS over die dingen nadenkt, dan moet hij, naar het mij voorkomt, zich er rekenschap van geven, dat er door het grote heilsgebeuren drie duidelijk te on derscheiden lijnen zijn aan te ge- De eerste lijn zou ik willen noe men de objectieve, theologische lijn. De dingen kunnen eerst ge beuren in de juiste, theologische volgorde. Het Pinksterfeest kan eerst plaats vinden wanneer eerst het grote offer door Christus is volbracht, wanneer eerst Christus uit de doden is opgestaan, wan neer eerst de verheerlijkte Chris tus is ingegaan in het hemelse heiligdom. In die volgorde schuilt een heilige noodzaak, elke scha kel is vastgehecht aan de vorige schakels. Het past alles zo in el kaar en sluit zo zorgvuldig ineen, dat we als vanzelf genoopt wor den met heilige eerbied de ont vouwing van het goddelijk doen gade te slaan. DAARNAAST is er dan wat we zouden kunnen omschrijven als de kosmologische lijn. Daar doelt Jezus kennelijk op in zijn gelij kenis van het koninklijk bruilofts maal (Matth. 22 114). Daar staat dat de bruiloft wel gereed is, dat. objectief gezien, alles dus wel klaar is voor de voleinding, maar dat de genodigden niet ge komen waren, en dat de dienaren dus eerst de gehele wereld moes ten rondtrekken om mensen te vragen in te gaan tot het feest. God bedoelt de wereld. Het god delijk verzoeningshandelen in Christus is wel volbracht, maar het grote bruiloftsfeest kan nog geen aanvang nemen, want God wil heel de wereld erin betrek ken. En daar heeft Hij ons bij nodig, daarin wil Hij ons betrek ken. Hij zelf. is- tyel .gereed, maar wij zijn nóg lang niet zo ver, want het evangelie van. het Ko ninkrijk moet eerst in de gehele wereld gepredikt worden. pedagogische lïjn in Gods handelen. God lef er altijd met grote aandacht ój>. welke indruk de dingen op óns maken en hoe wij erop reagerèn. Ik geloof dat vooral in die derde lijn de oplos sing ligt van het geheim van de tien dagen. De apostelen waren nu langza merhand wel voorbereid vóór nun grote taak. Ze hadden op Golga- tha gestaan en ze hadden gehoord, hoe Jezus geroepen heeft: Het is volbracht! Ze hadden in het open graf gezien en Jezus zelf was hun meer dan eens verschenen. ZE HADDEN nu stellig ook wel begrepen, waartoe dat kruis ge diend had en ze hadden het won der van de verzoening door het bloed van Christus dankbaar aan vaard. Ze hadden het zendingsbe vel ontvangen, dat ze het evan gelie moesten prediken aan alle schepselen. Op de berg der he melvaart was het hun verteld dat deze Jezus op dezelfde wijze zou wederkomen als zij Hem ten he mel hadden zien varen. EERST was het Jezus die alles deed. die alles alléén deed, en zij waren alleen maar dwaze stumpers geweest die Hem voor de voeten liepen. Maar nu is Hij in de hemel en nu komt het erop aan zijn opdracht te vervullen. Nu zijn zij het die handelen moe ten. En waarom beginnen ze dan niet? Nu wil God hun iets heel nieuws leren. God neemt ze bij de hand en wil hen nu diep laten gevoelen, dat ze het niet kunnen, ook nu nog niet kunnen. Dat had ■God hun natuurlijk in een paar woorden kunnen zeggen, maar Hij had deze tien dagen nodig om dat hun va§t op het geweten te binden. Ze moesten dat zelf gaan ontdekken, fbl hun beschaming maar ook tot hun blijdschap. Er moest uit de waarachtige overtui ging van hun onmacht en klein heid geboren worden de schreeuw naar hulp, de schreeuw naar de Heilige Geest. Daartoe dienden die tien dagen. Dat wisten ze ook. ..j hun handelen, als het tenminste wer kelijk handelen is. het toch altijd Christus zelf is die door hen heen handelt. Alleen Hij kan de we reld trekken in zijn heil, ook al gebruikt Hij daar mensen bij. En toen ik dit alles gezien had, toen werd me ineens duidelijk, dat deze grote, heerlijke Chris tus het geheim van de tien dagen dwars door mijn leven had ge borduurd. Telkens loop je als mens, als jongere van Christus vast. Je doet en spreekt en probeert mensen te overtuigen en je Heiland te die nen en keer op keer loop je vast. Ik heb nooit geweldiger begrepen de ontzaglijke nood naar de Hei lige Geest, dan op het zendings- veld. Je loopt te pletter tegen je onmacht. Je gaat er iets van ver staan dat alleen dat de naam van handelen waard is, wanneer in ons doen zijn majesteitelijk han delen zich openbaart. God heeft die tien dagen uitgesmeerd over bestaan op aarde, heel dag te dekken dat we zonder Jezus Chris tus en zonder de kracht van zijn Geest wérkelijk niets kunnen doen. ook al verbeelden we ons telkens weer dat we het wel kun nen. En zo ben ik dankbaar ge worden. dat God in die tien dagen me zulke grote dingen heeft wil len zeggen. Het Grote Bos groeit uit tot 20 centra Besprekingen worden gevoerd en zijn voor een belangrijk deel al in vergevorderd stadium, om te komen tot een net van recreatie centra in ons land, die op dezelfde leest geschoeid zullen worden als „Het Grote Bos" te Doorn, dat in goed drie jaar tijds uitgroeide tot het grootste centrum in zijn. soort in Nederland. De leiding van al deze centra het zullen er in de twintig zijn zal be rusten bij de Stichting Recreatiecen tra der Nederlandse Hervormde Kerk. Als hoofdadministratie-gebouw wordt ingericht de voormalige oranjerie van •het landgoed ..Hydepark" te Drie- bergep-Rijsenburg. die volgende reeds gedeeltelijk betrokken zal Van de plannen is al het een en ander gerealiseerd. ..Het Grote Bos" te Doorn heeft onlangs zijn terreinen weer met bijna dertig hectare uit moeten breiden. In Dwingelo heeft ge noemde stichting nu het centrum ,,De Noordster", dat helemaal gemoderni seerd is. Appelsga krijgt eveneens een centrum en onderhandelingen over vestigingen op de Waddeneilan den zijn in gevorderd stadium. Als „uitlaatklep" voor Rotterdam komt volgend jaar een terrein in Chaam, (N.B.) gereed. Voor het delta-gebied is er al een centrum In Ouddorp, (Z.H.) en zijn er plannen voor een groot vakantieoord op een plaats, waar nu nog het water golft. Ook langs de Noordzeekust, op de Ve- luwe (Ermelo) en langs de Overijssel se heuvelrug zullen dergelijke vakan tieoorden worden ingericht. In vrijwel al deze gevallen werken plaatselijke en provinciale besturen krachtig n Programma is goed De hoofddirecteur van de stichting, ka Th. J. Rijks, verklaart de „Ame- deze stichting Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Sliedrecht: W. L. Tukker te Rotterdam: te Ommen. Ov. (vac J C. Koolschijn): A. J. de Jong Scheveningen: te Vreeswijk (toez.): J. Smit te Groot Ammers. Bedankt voor Zoetermeer (2e pred. pi.): A. J Timmer te Huizen. N.H. GEDEFORMEERDE KERKEN Beroepen te Warns. K. Bisschop, kand. te Rotterdam: te Wommels: P. M. Brou wer te Schildwolde; te St. Pancras: L. C. Rietveld, kand. te 's-Gravenhage. CHRIST GEREF. KERKEN Bedankt voor Barendrecht: H. van Leeuwen te Arnhem. Hollandsche Maatschappij van Landbouw Meer en meer aandacht moeten wc hebben voor de factoren builen het bedrijf, die in feite het resultaat be palen van al onze arbeid. D! zei gis termorgen de heer J. A. van Nieu- wenhuyzen, voorzitter van de Hol landsche Maatschappij van Land bouw in zijn openingswoord tijdens de algemene vergadering in het Kur- haus te Scheveningen. In de eerste plaats wil ik noemen in dit verband de E E.G., de Europese Eco nomische Gemeenschap. Zou hier een toestand ontstaan die het mogelijk maakt dat wij een vrij handelsvtrkeer ook van landbouwprodukten door heel Europa krijgen, dan zou dit zeker grote belofte inhouden voor onze boeren en tuinders, die wat hun kostprijs betreft hun collega's over de grens in et al gemeen wel aankunnen. Maar ik vrees dat hier een ont wikkeling aan de gang is waarbij ieder land nog te veel leeft in de eigen sfeer' en tracht in de eerste niseer d kindertehuis geopend, werd door de Meppeler h.Tvormde di aconie geëxploi'eerd doch onlangs werd het bestemd tot provinciaal tehuis voor kinderzorg van de Hervormde KerK Het tehuis is verbouwd en uit gebreid zodat er nu 24 in plaats van 18 kinderen kunnen worden onderge bracht. Zomerconferentie Zak Bijbel Bond Ook dit jaar hoopt de Zak Bijbel Bond. die zich ten doel stelt christenen regel matig uit hun bijbel te doen lezen en hem bij zich te laten dragen weer een zomerconferentie organiseren. De jaar lijkse conferentie wordt op 30 en 31 mei gehouden op „Het Brandpunt" te Doorn. Op zaterdagmiddag zal de gereformeer de predikant en ex-priester ds. H. J. Hegger het thema van de conferentie: .Het openen van uw woorden verspreidt licht Psalm 119:130" inleiden. De avondsamenkomst zal gebruikt worden, voor de jaarverslagen, terwijl 's zon dags nog de zakenman D. van Katwijk zal spreken en de nieuwe kleurenfilm van het Ned. Bijbelgenootschap „Waar eens de hemel zong" zal worden toond. plaats de eigen belan&en te' dienen. Een voorbeeld hiervan is het con tact dat intensief schijnt plaats te hebben tussen de vertegenwoordi gers van d. machtige boerenorg: nisaties van Frankrijk en Duitsland, die niet alleen in Europees band een grote stem hebben, maar ook in eigen land grote invloed. Een landbouwaangelegenheid van eei ste orde is de verandering van het ga rantiebeleid in ons land, vervolgde d> voorzitter. Ik denk hierbij aan het feit dat maar een deel van de produktie wordt gegarandeerd zoals van de bieten en de melk. Met dit laatste produkt moet men ook nog meedelen in marktrisico. Mocht dit beleid worden doorgezet, dan moet dit leiden tot gro te moeilijkheden in deze bedrijfstakken en zelfs tot produktieregelingen er perkingen met alle bezwaren daaraan verbonden. Voor deze ontwikkeling is ook nodig dat op het departement landbouw de minister zetelt die in rege- ringsverband de belangen van de land bouw met bekwaamheid weet te verde digen. Want h.-t gevaar bestaat steeds, dat door de internationale overeenkom sten de ene bedrijfstak wordt opgeofferd om het gemakkelijker te maken de andere om naar genoegen zaken te doen. Ir. J. S. Keyser. directeur van de Co- operatieve Centrale Raiffeisenbank die een algehele inleiding hield, zei onder andere: „In de laatste jaren kan dui delijk worden waargenomen dat de be langstelling voor vraagstukken die band houden met de financiering land- cn tuinbouw groeiende is. Het is ook dringend nodig dat de boeren zien dat de financiering van het bedrijf even zeer een zaak is, die deskundig moet worden bekeken. We zullen zover moeten komen dat het als een normale zaak wordt be schouwd. dat van een boerenbedrijf financieringsschema wordt gemaakt. Ds. Rumainum komt naar Nederland De Raad voor de Zending der Neder landse Hervormde Kerk heeft in zijn laatste vergadering besloten de voorzit- van de Algemene Synode der E- ^ngelisch-Christelijke Kerk op Nieuw- Guinea, ds. F. J S. Rumainum en zijn echtgenote uit te nodigen tot een bezoek i Nederland. Aan de Algemene Syno- der Ev.-Chr. Kerk is verzocht haar voorzitter enkele maanden verlof te ge ven. De Raad voor de Zending houdt er van overtuigd dat kerk en gemeen- i Nederland ds. en mevrouw Ru mainum gaarne in haar midden zullen ontvangen te meer daar de predikant de Nederlandse taal spreekt. Het is nog niet bekend wanneer zij in Nederland zullen aankomen, ps. Rumainum is de zoon van wijlen goeroe J. RurAainum, die als klein kind als slaaf werd ver kocht en door zendeling Van Hasselt in zijn huis werd opgevoed. Zendelingen kregen visa voor Indonesië Matthias is een man die alleen maar uitblonk door zijn veA kiezing. Hij duikt even op in het eerste hoofdstuk van HandA lingen als Petrus voorstelt een plaatsvervanger te kiezen dom Judas en verdwijnt weer in het verborgene als de Pinkster gees, beslag legt op de discipelen. Er zijn mensen die menen, dat de discipelen er verkeerd aa< hebben gedaan om Matthias te kiezen en dat God later Pauhi) heeft aangewezen als de twaalfde apostel. Liever zie ik dan over de horizon van onze tijd heen. Di apostelen hebben niet alleen een taak in deze eeuw, maa ookjn de toekomende. Christus zelf zegt, dat zijn leerlingel op twaalf tronen met hem zullen zitten om de twaalf stammei Israels te richten (Lucas 22 30). Petrus denkt aan de toekoms niet in de eerste plaats aan de toekomst op aarde, maar b Christus. De verkiezing van Matthias bepaalde de plaats va Matthias in de eeuwigheid. Zo ook bepaalt ons leven nu de plaats die wij in de eeuwighei zullen innemen. Wij denken te veel aan de hemel als ee\ krioelende menigte harpisten, te weinig als een koninklijk^ menigte mederegenten die met God het universum regere en verschillende taken en opdrachten hebben. Geen grauw eentonigheid kenmerkt de hemel, maar ons leven nu bepaal onze plaats daar. rikaanse" groei voornamelijk hieruit, dat de tie-programma's die in deze centra worden gegeven met zang. muziek, natuurexcursies. volksdansen en leke- ÜP8S wem spelen, een geweldige opgang maken deeld. dat* dokter l'bóI "arts ,c Ho de burger- kraamkliniek „Panti Wil'asa" in Sema: Anderzijds is de steun lijke overheid belangrijk. „ZoöYa de mensen begrepen, dat wij wel van de kerk waren, maar dat ze heus niet met een zwart pak aan behoef den te komen was het hek van de dam", aldus Wika Rijks, die meent, dat de kerk naar de mensen moet ko- mer!- "Wij proberen de mensen wer kelijk in hun vakantie echt op adem te laten komen en dat schijnen ze enorm op prijs te stellen". Besprekingen zijn gaande om in het centrum te Chaam vijftig bungalows voor Ambonese gezinnen in een af zonderlijke hoek van het terrein in te richten. Voorts wordt nog overwogen in de nieuwe centra een aantal bunga lows te bouwen voor bejaarden, voor wie de bejaardencentra te duur zijn. De Gereformeerde Zending mag zich verheugen in het feit. dat verschillende zendingsarbeiders in het bezit werden ge- an vergunningen om naar Indone- gaan. Al eerder werd meege- steld kraamkliniek rang in het bezit werd gesteld entry permit. Thans kwam het bericht, dat ook dokter W. de Jong. arts bekende ziekenhuis „Labuang B Makassai binnenkort met verlof "hoopt te komen in het bezit van een re-entry permit. Onlangs vertrok mevr. Van den Brink- Rotteveel naar Makassar, teneinde zich bij haar man. ds. H. v. d. Brink, sionair predikant daar, te voegen. En op 10 mei j.l. kon ten slotte dokter G. J. Dreckmeier naar Indonesië vertrekken, teneinde in dienst van de Indonesische Stichting tot Exploitatie van christelijke ziekenhuizen op Midden-Java als chris tenarts te gaan werken aan het zieken huis in Parakan bij Magelang op Mid- EEN STERK KABINET GEREED Ns M*vüiactatce fctrt, (Van sociaal-economische redactie) De N.V. Levensverzekeringsmaatschappij UBO heeft gisteren onder voor zitterschap van haar president-commissaris, de heer M. Ruppert, te Utrecht haar aandeelhoudersvergadering gehouden. De maatschappij, die de laatste jaren na het samengaan met het C.N.V. sterk is gegroeid, heeft ook gedurende 1958 goede vorderingen gemaakt. Het totaal verzekerd kapitaal steeg van 54 miljoen per ultimo 1957 tot 80 miljoen eind december 1958. En de heer G. Lenderink, de directeur van de maatschappij, sprak de hoop uit. dat UBO aan het eind van dit C.N.V.-jubileumjaar een totaal van 100 miljoen zal bereiken. De produktie over 1958 bedroeg ruim 30 miljoen en de netto vooruitgang 25,7 miljoen. verschillende vakorganisaties bij de onderhandelingen over sociale ver beteringen met werkgeversvertegen woordigers, niet alleen te pleiten voo- het tot standkomen van pensioenver zekeringen in de bedrijven, m-aar te letten op de maatschappij bij welke deze verzekeringen afgesloten worden. Hij meende, dat de werknemers hier recht op hebben, want ook de pen sioenpremie behoort bij het loon Belangrijk is geweest de sterke stij ging van het aantal collectieve verzeke ringen. De collectieve verzekeringen kwamen gedurende 1953 van 1,5 mil joen op U miljoen. In een korte -na beschouwing wees de heer Ruppert nog eens op de grote betekenis van de col lectieve verzekeringen. Deze afsluitin gen gaan niet gepaard met grote aan- looDkosten en bovendien omvatten zij over het algemeen grote verzekerings bedragen. De jonge maatschappij, die in en kele jaren t'ijds een groot aantal af sluitingen heeft te verwerken, kampt met kapitaalgebrek voor het voldoen van de aanloopkosten van de verze keringen. De heer Ruppert adviseerde de bestuurders/aandeelhouders van de vrouwen haar zachte klank erd begeleid door 24 Achter die zwartgeblakerde deur weerklonk af er. - toe het geschreeuw van een man, een schreeuw, niet van pijn. maar van benauwende herinneringen, die een verduisterende geest ontredderden: ook - hoorde je soms het gekerm var. zwaargewonoeiv alweer: geen gekreun van pijn. want de verpleeg ster had alle benodigde verdovende en pijnstillende middelen bij zich - het was slechts het zwakke, niet door bepaalde oorzaken bewerkte geluid stervenden. Nu en dan hoorde je ook g|f stem kalmerend en troostend trof des te meer. wanneer zij het diepe gebrom van een boze mannenstem. Meest al hoorde je echter de gedempte, zwakkere gelui den van de zieke mannen, en een heel enkele keer de verdrietige geluidjes van een verdoold en een zaam klein kind. De schemering was gevallen, de korte scheme ring van de tropen, en de gehele zee zag er melk achtig wit uit, van kim tot kim. Niet vlakbij, daar was zij groen en wit. Grote kammen met steile wanden van groen, met brekende koppen, gelijkge richt met het door de wind voortgejaagde schp.m: golven die kapseisden in een kokende en ziedende heksenketel van vloeiend fosfor en wit schuimden over de lage. brede dekken van de ..Viroma lui ken, buizen en kleppen overspoelend, soms liepen zelfs de gangboorden onder, die op twee en een hal ve meter boven het dek van achter tot voor over het gehele schip liepen. Maar verder van het schiP af zag men. zover het oog reikte in de vallende duisternis, niet-? dan dat griezelige, glinsterende wit van de door de wind afgeplatte golfkoppen en het voortjagende schuim. De „Viroma" met haar op volle kracht werkende ene schroef, zwoegde stampend en slingerend door de storm naar het noorden. Eigenlijk zan zy naar het noordwesten moeten, maar de vijftig knopen sterke wind, die plotseling van stuurboordzijde met cycloonkracht was komen opzetten en de golven tot een razende snelheid opzweepte, had het schip uit vraag door ALISTAIR MAC LEAN i (vertaling Rob Limburg) PPL het gaat, is niet hoe zwaar h< slingert."maar of het dit slingeren kandoorstaan - en dat doet een tankschip altijd: het systeem^"0 waterdichte dwarsschotten geweldige kracht. de koers geslagen i het ;rs doen afdrijven - westen, tot dicht bij Lingga Singangga. Het bevond zich nu weer in open zee en stampte en slingerde geweldig, wanneer de zware, dwars op het schip staande golven op de stuurboordboeg stuk- beukten en zowel over het schip heen als daa|" on- derdoor hun weg vervolgden. Het sidderde telkens weer opnieuw, wanneer zijn boeg ui een golfdal neerplofte, en beefde en kraakte over zijn gehele bijna honderdveertig meter lengte, zodra het zich weer oprichtte en zich trachtte te ontworstelen aan de druk van de stortvloeden van het water. De .Viroma" werd gekastijd, en zelfs zwaar gekastijd, maar daar was zij ten slotte op gebouwd Op de stuurboordhelft van de brug. geheel weg gedoken achter een maar weinig beschutting tegen de regen biedend scherm van zeildoek, tuurde kapi tein Findhorn in de toenemende duisternis Hij zag er niet bezorgd uit; zijn welgedane gezicht stond rustig, onverstoorbaar als altijd. Maar toch was hij zeer bezorgd, zij het dan niet wegens dc orkaan. Het woeste stampen van de „Viroma". het plotse linge neerploffen in een golfdal en tot aan de kluis- pijpen onderduiken in zware zeeën mochten een landrot doodschrik na doodschrik op het lijf lagen kapitein Findhorn merkte het niet eens Een zwaargeladen tankschip bezit ook een laaggelegen zwaartepunt met de daarbij behorende stabiliteit. Daardoor zal het er niet minder om slmgeren. maar uTeent een tankschip --r de kleine toegangs- luiken stevig gesloten zijn heeft het met zijn lan ge, gladde stalen dekken veel weg van een duik boot. Wat wind en weer betreft, is een tankschip vrijwel onkwetsbaar. Kapitein Findhorn wist dat opperbest, en hij had tankschepen door taifoens ge loodst. die heel wat zwaarder waren dan deze. niet alleen door de periferie van de cycloon, zoals deze keer, maar ook door de kern zelf Over de .Viroma maakte kapitein Findhorn zich dan ook geen ogen blik bezorgd. Evenmin had hij persoonlijke zorgen. Kapitein Findhorn had niets meer over om zich bezorgd over te maken: in de meest letterlijke zin van het woord had hij heel wat om op terug te zien. maar niets meer om op vooruit te zien. Zijn suoerieuren waren niet m staat de oudste kapitein van dc British-Arabian Oil Company meer te bie den dan nog twee jaren dienst, en daarna een ruim pensioen. Maar hij had geen plekje om zich terug te trekken wanneer zijn diensttijd ten einde zou zijn: het huis dat hij de laatste acht jaar had bewoond een bescheiden bungalow vlak bij Boekit Timoer even buiten Singapore, was half januari tijdens een bombardement in puin gegooid Zijn beide zoons, tweelingen, die altijd haddon beweerd dat iemand die bij wijze van broodwinning naar zee ging nodig psychiatrisch moest worden onderzocht, hadden zich bij het uit breken van de oorlog bij de Royal Air Force ge meld en waren met hun Hurricanes verongelukt, de ene boven Vlaanderen, de andere boven het Engelse kanaal. Zijn vrouw Ellen had haar twee de zoon maar enkele weken overleefd. Hartzwakte had de dokter gezegd maar was dat veel an ders dan een medisch equivalent voor een gebro ken hart" Werkelijk, kapitein Findhorn bezat niets, letterlijk niets meer op de hele wereld om zich persoonlijk bezorgd over te maken. (Wordt vervolgd) De portefeuille van de N.V. UBO be staat thans voor 39 miljoen uit kapi taal- en renteverzekeringen, voor 11 miljoen uit collectieve verzekeringen en voor bijna 30 miljoen uit volksverze keringen. Het aantal verzekerden nam in 1958 toe met 24.500 en steeg tot ruim 150.000. De premiereserve klom van 5.5 mil joen tot 6,5 miljoen. De gemiddelde in terest die op de beleggingen gemaakt werd steeg van 4,04 pet. tot 4,34 pet. Hel premie-inkomen, dat over 1957 1,5 miljoen bedroeg, bereikte over 1958 bedrag van ruim 2 miljoen. Uit het waarborgfonds, waarin christelijke vakbeweging een miljoen heeft bijeengebracht ter financiering van de sterke uitbreiding van de rr schappij, is over 1958 sïechts voor bedrag van 230.000 opgenomen tegen 303.000 over 1957 In de nabije toekomst zag de heer Lenderink nog goede uitbreidingsmoge lijkheden voor de maatschappij, omdat invoering van de nieuwe Weduwen- en "Vezemvet velt aatnvullende verzekerin gen zal opleveren. De heer C. Sneep, een van de op- ichters van UBO en voorheen secreta is van de Chr. Nat. Werkmansbond, am afscheid als commissaris van de naatschappij. Met algemene stemmen verd tot zijn opvolger gekozen de heer J. M. Harthoorn, voorzitter van de Ned. Chr. Beambtcnbond. Gouden jubileum ds. J. P. v. Bruggen Ds. J. P. v. Bruggen, emeritus-predi kant te Groningen, viert zaterdag 16 iei a s. zijn gouden ambtsjubileum. De jubilaris werd in 1883 te Groningen geboren. Hij studeerde aldaar en werd in 1909 te Sitswerd (Gron.) in het pre dikambt bevestigd. Hij diende de ge meenten van Uithuizermeeden, Delfsha- ven en van 1923 tot aan zijn emeritaat in 1943, die van Amsterdam. LJEEL spoedig nu kan Nederland zijn nieuwe kabinet hebben. Het formeren zelf is niet meer dan een formele bezigheid. Door bemiddelaar Beel immers kan aan de nieuwe mi nister-president een kabinet in op tima forma worden aangeboden. Deze methode heeft Zijn bezwaren. Al minder komt het voor, dat de minister-president van een nieuw ka binet tegelijk van dat kabinet de for mateur is geweest. Ook van iemand als dr. Drees lag de kracht bepaald niet in het optreden als formateur; integendeel, zijn kabinetten werden door anderen geformeerd. De kracht van dr. Drees lag dan ook veeleer in het bijeenhouden van het een maal samengestelde team. Dat ook nu de nieuwe minister-pre sident zijn kabinet niet zelf gefor meerd heeft, moet al evenzeer een bezwaar zijn. Waarbij komt dat hij wel een formatie getracht heeft, doch dat zijn poging op een mislukking is uitgelopen. Wij hebben verwachtin- gen van de wijze waarop hij zijn ka binet leiden gaat, maar hij moet nog gelegenheid hebben om te bewijzen dat deze verwachting niet zonder grond is. De mislukking van de eerste poging is, mag men aannemen, wel van in vloed geweest op het welslagen van de tweede. Men wist waarop de eer ste poging was gestrand, en ook hier geldt, dat bij de formatie van een kabinet in een zo ingewikkeld po litiek bestel als het onze de mis lukkingen de schijn hebben van een noodzakelijkheid te zijn. De moge lijkheden die dan overblijven wor den er des te meer aanvaardbaar om. Over de mislukking schrijven we thans niet veel meer. Straks, bij het politieke debat in de Tweede Kamer, zal het nog tot nabeschouwingen ko men, en dat is goed. Want het par lementaire stelsel waaronder wij het voorrecht hebben te leven is tegelijk het stelsel van het vragen en afleg gen van verantwoording. Op dit ogen blik echter is het actueler om de blik te richten op het nieuwe kabinet, waarvan de contouren allengs dui delijker zijn geworden. Welnu, dan menen wij met voldoe ning te mogen vaststellen, dat het een sterk kabinet is. Van enkele aan- gezochten zal de sterkte weliswaar ook naar buiten nog moeten blijken, doch wij menen reden te hebben tot meer dan hoop, en van verscheidene anderen is voor ons de ministeriële bekwaamheid een kwestie van zeker heid. Trouwens, van de formatie-De Quay hadden wij reeds gemeend te mogen schrijven^ dat er weliswaar fouten ge maakt waren, doch dat de gevolgde methode ons voorkwam, in deze po litieke situatie juist te zijn. Wij heb ben daarom op een hernieuwde po ging aangedrongen. Het is de her nieuwde poging, die ons dit kabinet heeft gebracht. Wij achten dit kabinet te zijn van evenwichtige samenstelling. Over de betiteling die het dragen moet zal nog wel het nodige en moer dan dat gezegd worden, maar zeker is, dat wij in zijn samenstelling eet rei weerspiegeling terugvinden van d 1 politieke groeperingen, waarvan he j50 niet zonder reden meent steun t j mogen verwachten. Die weerspiegi toi ling heeft al dadelijk betrekking o 9 de verhouding in getallen. m' Er zijn nog enkele bijzondere redi nen tot verheuging Zo zouden wj aandacht willen vragen voor het feil to dat, wanneer wij dit zo eens moge v: uitdrukken, dit kabinet een bemoe digende bezetting heeft gekregen aa de protestants-christelijke kant. to De antirevolutionairen hadden gee 9 gebrek aan keuze voor te bezetten zi va tels. Wij zeggen geen woord te m kwade van alle andere genoemdet stuk voor stuk waarlijk bekwam bc mannen, wanneer wij niettemin oi vi ze blijdschap uitspreken over de t< rugkeer in dit kabinet van de beid v' thans aangewezenen. Over de figuur van Zijlstra veel t zeggen, is bepaald overbodig. Zoal "J wij het een bijzonder ernstig verlie genoemd hebben, toen er zelfs mee dan dreiging kwam dat hij uit d H formatie zou vallen, zo zijn wij dank P' baar voor zijn opnemen in dit nieuw gezelschap. jj. En dat een man als Van Aartscn, di d in zo korte tijd al een zo grote be kwaamheid. bewezen had, aanvanke lijk leek niet te kunnen terugkerei g, was iets waarmee wij toch wel he( 61 moeilijk vrede konden hebben. Zeke; h de politiek is een hard en wisselva' 8' lig bedrijf, maar er zijn, dunkt om toch zekere grenzen. Dat de christelijk-historischen ove 0 bekwame lieden beschikken, is u| de aanwijzing van Beerman en D Pous wel gebleken. Ook voor wi j, hun persoon betreft, menen wij d nieuwe minister-president alleszin v te mogen gelukwensen. Een sterk kabinet dus, en dit is hé ook waaraan land en volk behoeft hebben. Welke opzet ook gevolgd wordt, kj binetsformaties schijnen in een lani als het onze, met de sterk gevarieei J de samenstelling van zijn bevolkin, wij treuren daarom overigens nie noodzakelijk tijdrovende aangc legenheden te moeten zijn. Zulks i kennelijk onvermijdelijk, maar he heeft niettemin tot gevolg dat he gebeuren kan dat ook in dagen van ir ternationale politieke hoogspannini J zoals wij ook thans beleven wj doende zijn met de formatie van eei kabinet. Dat doende zijn is dan te vens een moeizaam doende zijn. W| veroorloven ons in dit opzicht wé 1 een bijzonder grote weelde, zozee J dat enige bestedingsbeperking nie overbodig schijnt. Hoe deze te be reiken, is echter voorshands nog od zeker. Intussen, het kabinet staat nu te kc men. Een sterk kabinet bovendien Dat het sterk is, verheugt ons. Da 1 het sterk is, is bovendien niet over bodig. Het heeft voor de boeg eei zware taak." En het zal moeten reke nen op zware oppositie. Moge het, in het oprechte belang val land en volk, aan onze Koningil goede diensten bewijzen. HET WESTELIJKE PLAN LIET zou niet juist zijn, de Russi sche verwerping van het Duit se herenigingsplan van de westelijke Grote Drie te beschouwen als een vernietigend vonnis en als een vast lopen van de pogingen van het Wes ten om aan de besprekingen te Ge- nève een voor de vrije wereld gun stige wending te geven. Dit plan, waarvan op het ogenblik slechts de grote lijnen bekend zijn, zal niet in alle opzichten iedereen kunnen bevredigen. Daarvoor draagt het te sterk het karakter van een compromis-oplossing. De voorstellen, welke in het plan zijn vervat, bieden het beste, wat onder de gegeven omstandigheden verwezenlijkt kan worden. Zij houden rekening met de Russi sche opvatting, dat de Duitsers zelf over de hereniging van hun land moeten beslissen. Voorts blijkt er uit, dat ook voor het Westen een politieke heroriëntering kan samengaan met soortgelijke maatregelen in militair-strategisch opzicht, mits deze het begin van een algemene ontwapening vormen. De mogelijkheid, dat een herenigd Duitsland „neutraal" kan wordel naar Oostenrijks voorbeeld, lijkt b( denkelijk. De opstellers van het plal gaan echter van de gedachte uit, da| de keus voor de Duitsers niet möel lijk zal zijn. Vandaar ook, dat zij aansluiting b het pact van Warschau niet uitdruk kelijk hebben uitgesloten. Het Westen moet zich niet laten ont moedigen door de abrupte Russi sche afwijzing van dit plan. Deze ne gatieve instelling van de Sowjetlei ders moet juist een aansporing zijl om vol te houden en in alle delei van de niet-communistische werell steun te zoeken. Slechts op die wijze kan de Sowjel unie wellicht in een positie wordei gebracht, waarin zij zich niet lange kan veroorloven aan eigen plannen die een eenzijdige oplossing nastre ven, vast te houden Dan bestaat e' een kleine mogelijkheid, dat hd westelijke plan door Moskou word aanvaard als basis voor een nieuv gesprek over de hereniging val Duitsland en het probleem der Euro pese veiligheid. J was o.m. quaestor van het clas sicaal bestuur van Amsterdam, leraar het Amsterdams Lyceum, een voor aanstaand figuur in de Amsterdamse Maatschappij voor Jonge Mannen, lid van de Generale synode en van de al gemene synodale commissie. In Amster dam was hij de eerste vaste praesei van de Centrale Kerkeraad. welke tunc tie hij 14 jaar heeft uitgeoefend. In dez( grote stadsgemeente heeft hij o.m. hó buurtgemeente-plan tot stand gebracht voor een betere samenwerking tussen dt verschillende wijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2