JUcuiue CciJiscl)c GTourant NIEUWE KABINET IS PRAKTISCH KLAAR Rusland wijst westelijk plan bij voorbaat af Laatste minister is bekend: dr. Van nu ook Rooy Vrede in Algerije nu niet ver meer? Beel-De Quay - Beel-De Quay in twee maanden tijds Bakker schiet minnaar van vrouw dood De dertien ministers Zaalberg Hereniging van Duitsland in drie etappes AGENTEN ALS WAAKHONDEN ROND DE RUSSISCHE VILLA IN GENÈVE Wi£i£b> Ziekte van Sukarno na fout in protocol i>oiii>j6nL»AG 14 iViü/i i9o9 BUREAUS: Steenstraat 31 Directie, Redactie, Abonnementen* Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Fam^leberichten f0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 5893Ö Direcöe: F. DIEMES Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Foor Leiden en Omstreken „Stantüüsticft is gebleven triyn hert in Ugljenspoct" Veertigste jaargang no. 11562 Vlaggetjesdag IN ZICHT Zie pagina 7 en 9 PROF. DR. J. E. DE QUAY f minister-president is de eerstee tn de zeven nieuwe bewindslieden, e we hier afbeelden nu het kabinet l goed als gereed is. Hij is 57 jaar id en is 12% jaar commissaris der bningin in Noord-Brabant geweest, ij was hoogleraar in Tilburg en irte tijd minister in het derde" kabi- >t-Gerbrandy. (KVP). DRS. J. W. DE POUS minister van economische zaken is 39 jaar oud en sinds 28 oktober 1958 het jongste lid van de Raad van Staten op prinses Beatrix na. Hij was op 26-jarige leeftijd lector in de theo retische economie aan de V.U. Was verbonden aan het dagblad Trouw. Van 19491953 secretaris van het Prot. Chr. Werkgeversverbond en daarna economisch adviseur. Pl.v. lid van de SER. (CHU). MR. A. C. W. BEERMAN minister van justitie is 58 jaar oud. Befaamd jurist op het gebied van de scheepvaart. Advocaat in Rot terdam en aldaar voorzitter van de chr. hist, raadsfractie. Voorzitter van de stichting Havenbelangen, lid van de commissie Hoger Onderwijs Rot terdam. Werd ook voor andere depar tementen wel genoemd. (CHU). (Van onze parlementsredactie.) )ROF. DR. L. J. M. BEEL heeft gisteravond op paleis Soestdijk aan H.M. de Koningin rapport uitgebracht over zijn bevindingen als informateur., i politieke kringen neemt men algemeen aan, dat de informatiepoging van rof. Beel geslaagd is en dat de Koningin vandaag nog de nieuwe formateur d aanwijzen. Het lijkt waarschijnlijk, da prof. dr. J. E. de Quay met een veede formatieopdracht zal worden belast. De definitieve samenstelling van i ministersploeg zal daarna zeer iel zijn beslag kunnen krijgen, om it de-informateur het te vormen lbinet als het ware op een present rblaadje aan de formateur heeft Ingeboden. Kabinetsformatie De kandidaat-ministers zullen echter Ig bijeen moeten komen om zich na- ir te beraden over de uiteindelijke |rm van het regeringsprogram. Het is et bekend hoeveel tijd met dit beraad 1 zijn gemoeid, maar wel neemt men h, dat de kandidaat-ministers grote oed zullen betrachten. Waarschijnlijk de beëdiging a.s. zaterdag of anders 'rof. De Quay heeft formatieopdracht Het kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft hedenmorgen |i paleize Soestdijk prof. dr. J. E. de lay ontvangen en hem opgedragen een binet fe vormen, dat zal mogen rekenen een vruchtbare samenwerking met de lksvertegenwoordiging. Prof. dr. De Quay heeft de Koningin rzocht de opdracht in beraad te mogen Een al jaren slepende vete in het iidlimburgse dorpje Vaesrade bij jith is gisteravond uitgelopen op de jod van de 44-jarige chauffeur-mon- Ur G. ten O. Deze had al lange tijd een verhou- ng met de vrouw van de bakker, i heer R. Herhaalde keren was het ssen beide mannen tot een vecht- irtij gekomen. iGisteravond zou Ten O. de bak- jrsvrouw opzoeken. De bakker ver- ppte zich in het kippenhok en toen p O. hem op drie meter afstand (naderd was schoot hij met een (tomatisch pistool vijf keer op de jauffeur. Hij was onmiddellijk dood. Na het gebeurde ging de bakker lar de buren, vanwaar hij de poli- 5 in Nuth telefonisch in kennis stel- i van 't vreselijke gebeuren. Enkele inuten later werd hij gearresteerd, prgenmiddag zal hij voor de offi- Br van justitie worden geleid. De Brusselse N.V. Priba wil in Ne tland een nieuw distributiesysteem poeren met levering van levensmidde- textiel, galanterieën en huishoude- ke goederen door het warenhuis aan i zelfstandige middenstand, zodat de Inkelder een assortiment verwerft, larvan de verkoopmogelijkheden reeds toetst zijn om de hoogste omzet per Brkante meter winkeloppervlak te ver- lijgen. In Nederland hebben reeds hon- ird zelfstandige winkeliers belangstel- lg getoond. de dinsdag na pinksteren kunnen plaats hebben. Eerst vanmorgen Is bekend geworden, dat mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy (kath.v.) het departement van sociale zaken zal gaan beheren. De bezetting van deze post heeft informateur Beel tot op het laatste moment geheim weten te houden. Zelfs bepaalde kandidaat-ministers schijnen niet op de hoogte te zijn geweest van de naam van hun aanstaande ambtgenoot. Op zichzelf is deze geheimzinnigheid merk waardig, vooral wanneer men in aanmer king neemt, dat de liberalen in 1956 geen regeringsverantwoordelijkheid wensten te dragen, toen de toenmalige Informateur mr. Burger hun niet wilde meedelen op De kabinetsformatie heeft twee maan den in beslag genomen en is in grote trekken als volgt verlopen12 maart vervroegde verkiezingen14 maart prof. dr. L. J. M. Beel informateur; 26 maart prof. dr. J. R. M. van den Brink (KVP) bedankt voor een benoeming tot forma teur; 28 maart formatieopdracht aan prof. dr. J. E. de Quay („het vormen van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging"); moeilijk heden om kandidaten te vinden zowel bij de KVP als de CHUde AR kandida ten weigeren ten slotte wegens onvol doende zekerheid tot het voeren van een christelijk-sociaal beleid; 27 april geeft prof. De Quay het op; 1 mei prof. Beel opnieuw informateur: „spoedige oplos sing van de crisis onderzoeken"; prof. Beel komt tot de conclusie dat kabinet met socialisten ditmaal oi gelijk is; 13 mei eindverslag aan Koningin.... W; alles naar wens verloopt, zal straks het volgende kabinet worden beëdigd: Zes K.V.P.-ers: Prof. dr. J. E. de Quay (minister-pres,) Mr. J. M. A. H. Luns (buitenl. zaken). Mr. J. M. L. Th. Cals (onderwijs, kunsten en wetenschappen). Mej. dr. M. A. M. Klompé (maatschap pelijk werk en volksgezondheid). Mr. V. G. M. Marünen (landbouw, isserij en voedselvoorziening). Drie liberalen: H. A. Korthals (verkeer en waterstaat). S. J van den Bergh (oorlog en marine). Mr. E. H. Toxopeus (binnend. zaken). Twee anti-revolutionairen: Prof. dr. J. Zijlstra (financiën). Mr. J. van Aartsen (volklhuisvesting en bouwnijverheid). vis< l Mr" dr. Ch. J. M. A. v.Booy (soc. zaken) j. w. de Pous (economische zaken). Ingenieur Stroom daalde af in de brandende mijn De Nederlandse ingenieur J. Stroom be vond zich bovengronds toen in de ramp mijn te Marcinelle de brand uitbrak. Hij daalde onmiddellijk in de brandende mijn af, omdat hij meende dat het zijn plicht was bij het personeel te zijn. De heer Stroom kwam met zijn personeel om het heeft op de export afdeling plaatsing1 voor GEROUTINEERDE KRACHT Sollicitatie© onder export Vestestraat IE MR. V. G. M. MARIJNEN minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening is 42 jaar oud. Secretaris van de Alg. Kath. Werk geversvereniging. Daarvoor o.m. se cretaris van de Stichting voor de Landbouw (1949), adjunct-directeur van de buitenlandse agrarische han delsaangelegenheden (1951) en di recteur van de afd. agrarische handel en nijverheid van de Directie Export bevordering. (KVP). MR. DR. CH. J. M. A. VAN ROOY minister van sociale zaken is in 1912 geboren, promoveerde in 1938 in Amsterdam (rechtswetenschap pen), was burgemeester van Honte- nisse (19391945), Etleii en Leur (1945—1952), Venlo (1952—1957) en thans van Eindhoven, waar hij mr. Kolfschoten opvolgde. Dr. Van Rooy was lid van prov. staten van Noord brabant, lid. van de staatscommissie Herziening Woningwet, van de Ra dio- en Televisieraad, van de raad van beheer der Ned. Omroepzender- mij en kringcommissaris van het Ro de Kruis. (KVP). MR. E. H. TOXOPEUS minister van binnenlandse zaken is 41 jaar. Sinds 1956 Tweede- Kamerlid. Advocaat en lid van de raad in Breda. Secretaris van de Ned. Padvindersbeweging. Zeer sportief man (schaatsen, tennis, hockey). Lid van de VVD. DRS. S. J. v. d. BERGH minister voor defensie is 60 jaar oud, directeur van Unilever, voorheen o.m. kwartiermeester-gene raal, gepensioneerd als generaal-ma- joor, diende in het leger in de bezet tingstijd, penningmeester van zijn partij, lid van de gemeenteraad van Wassenaar. (VVD). DRS. H. A. KORTHALS minister van verkeer en water staai is 47 jaar oud, bekend als iemand die veel werk verzet. Was journalist en is Tweede-Kamerlid. Als zodanig vooral voor defensiepro blemen en Europese zaken. Lid van de VVD. DE WESTELIJKE MINISTERS hebben vandaag hun plan voor de her eniging van Duitsland in verschillende etappes ingediend. Maar de Russische minister van buitenlandse zaken heeft gisteren reeds van tevoren de westelijke voorstellen verworpen. Het Westen wil allerlei politieke pro blemen aan elkaar koppelen, zei Gromyko. Hierdoor kan de conferentie in Genève alleen maar vastlopen. „Eerst moet een vredesverdrag met de twee Duitslanden worden gesloten." De westelijke landen daarentegen wensen dit verdrag pas te sluiten als de Duitse hereniging na het houden van vrije verkiezingen een feit is. ten gezinspeeld op de eventuele topcon ferentie. De Engelse minister Lloyd brak zelfs een lans vóór een reeks van topconferenties, omdat alle problemen onmogelijk °P één conferentie besproken kunnenworden Ondanks deze wel heel duidelijke kloof tussen Oost en West is het verloop de conferentie gisteren toch hoopvol ge noemd. Het vraagstuk van de toelating van Polen en Tsjechoslowakije hebbende ministers laten rusten en zowel de Ame rikaanse minister Herter als-de Russi sche minister Gromyko spraken over de verbeterde internationale betrekkingen waardoor de kans op overeenstemming is toegenomen. Ook is gistei verschillende kan De e de gebeurtenisen in Algiers, die vorig jaar geleid hebben tot dé uit roeping van de Vijfde Republiek on der president De Gaulle, werd in Pa rijs gekenmerkt door een rustig op timisme in officiële kringen. Men meent dat de vrede in Algerije niet ver meer is. De verliezen van de op standelingen nemen regelmatig toe, die van de Fransen verminderen nog Armstrong wil ministers wat ontspannen OOK IN GENèVE, een stad die door de ernst van de wereld problemen zo zeer in het brandpunt van de belangstelling staat, ontbreekt de menselijke noot niet. Het publiek, dat zich dagelijks voor de villa's van de buitenlandse delegaties naar de conferentie verdringt, ontdekte gis teren voor het logement van de Rus sen een bord: „Wacht u voor de hond". Mogelijk is men niet zo zeer op de be langstelling van de kijkers gesteld en tracht men zo het publiek op een af stand te houden. De dapperen die zich dicht bij het tuinhek durfden wagen heb ben althans nergens viervoeters zien rond sluipen. De enige „waakhonden" die men zag waren leden van de veiligheidsdienst die met verveelde gezichten rondslenterden omdat ze niets te doen hadden. Nee, dan hebben de bewakers van Volkerenpaleis, waar de ministers biji kofnen, meer te doen. Iedereen die „ministeriële" trap wil betreden wordt eerst zorgvuldig gefouilleerd op wapen: en explosieven. „Eindelijk werk voor mij", riep een „in spectrice" verheugd uit, toen zich gisteren de eerste vrouwelijke journalist meldde Met veel kennis van zaken kweet ze zich Eerst werd het handtasje aan een n lettend onderzoek onderworpen, daarna week ze enkele passen terug en wierp een snelle blik op het gewaad van haar „slachtoffer"_.o vast te stellen dekken." Louis Armstrong kwam gistermiddag al spelend de zaak wat opvrolijken Zwe tend kwam hij Genève binnen en bood aan een nummertje te blazen voor de mi nisters om wat ontspanning te brengen met zijn muziek. „Ik snap geen laars van de politiek, maar als ik die knapen zo ver kan krij gen dat ze stil gaan zitten en luisteren, nou man, dan kan ik de wereld misschien wat ontspanning brengen," zei Satchmo, zijn gezicht met een zakdoek afvegend, Een verslaggever vroeg of Satchmo van mening is dat ook Polen en Tsjecho slowakije aan de ministersconferentie moeten deelnemen. „Als hun dat blij kan maken en ons ook." zei Louis glimlachend, laat ze dan alsjeblieft ook om die tafel gaan zitten." Verdere vragen wimpelde hij af een„maar naar Ike hoor, die weet het De prijzen een teken dat de 1 zeker weerkeert. het grondbezit stijgen, rust langi Duizenden Mohammedanen hebben de voornaamste steden van Algerije de dertiende mei met enthousiaste betogin gen gevierd. De burgerwacht die op de been was gebracht hief spreekkoren met het bekende „Algerije is Frans' Deze broederschapdemonstraties den geboycot door de rechtse extremisten die De Gaulle vorig jaar in het zadel heb-' ben geholpen, maar hem nu beschuldigen van verraad en het voornemen Algerije over te dragen aan de Mohammeda; nationalisten. In Parijs zijn groepen rechtse jo.ngelui slaags geraakt met de politie toen zij pro beerden de orde te verstoren met een wil de betoging tegen de Algerijnse rebellen. De jeugdige bende men schatte de leeftijden op 12 tot 17 jaar werd uit eengedreven door de gendarmerie, die en kele arrestaties verrichtte. Prins Bernharcl heeft gistermiddag in Utrecht officieel de nieuwe Portugees- Braziliaanse afdeling van het Spaans, Portugees en Ibero-Amerika instituut ge opend. De Prins is voorzitter van het EXCLUSIEVE MANTELS speciaal vervaardigd VAN EGMOND Breestraat 173 Westelijk plan Het plan, dat de westelijken vandaag in Genève hebben ingediend en dat wy in grote lijnen reeds hebben gepubli ceerd, bestaat uiit drie fasen. In de eerste fase van de hereniging moeten Oost- en West-Duitsland raad vormen, waarin 15 Westduitsers en 10 Oostduitsers zitting hebben. De taak van deze raad is de technische en bestuurscontacten tussen de twee gebieden uit te breiden. Voor beslui ten is een meerderheid van drie vierden nodig. Na twee en een half jaar wordt vol gens het westelijke plan in geheel Duits land een volksstemming gehouden over een nieuwe kieswet, op grond waarvan later de vrije verkiezingen kunnen wor den gehouden, die aan de herenigine Ondertussen moet in een nader te be palen gebied van Europa een controle- en inspectiestelsel te land voor de strijd krachten .van de twee partijen worden ingesteld. Amerika en Rusland verplich ten ziioh dan, hun strijdkrachten tot 2,5 miljoen man te beperken. Onder deze eerste fase valt dan ook het bij wijze van proef houden van vrije verkiezingen ih Oost- en West-Berlijn met het oog op de latere hereniging van de twee delen van Duitsland. In de tweede fase wordt Duitsland herenigd op basis van vrije verkiezingen, hetzij onder toezicht van de Grote Vier Rusland, 'Amerika, Engeland en Frankrijk of onder controle van neu trale mogendheden of de Verenigde Het herenigd Duitsland mag kiezen tussen aansluiting bij de NAVO of bij het Pact van Warschau. Een derde mo gelijkheid is dat het toekomstige Duits land neutraal blijft. Tijdens de tweede fase beperken Ame- Voor vervolg zie pagina 11 Zonnige perioden De Bilt verwacht tot mor genavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordelij ke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Bezoek aan Paus ging voor "PRESIDENT SUKAJtNO van Indonesië gevoelde zich gisteren na een -■- rondrit door Rome onwel, zodat hij een maaltijd met de Italiaanse pre sident Gronchi op het Quirinaal slechts enkele minuten voor het begin liet afzeggen. Een Indonesische woordvoerder zeide, dat Sukarno besloten had in zijn hotelkamer te rusten. Er werden geen Italiaanse artsen ontboden, maar de lijfarts had de president rust voorgeschreven. Aan de maaitijd zouden de Italiaanse premier en de minister van buitenlandse zaken hebben deelgenomen. Ass. Press meldt nog, dat Sukarno des avonds echter gezand en wel verscheen receptie op de Indonesische bassade, hetwelk de indruk versterkt, dat het hier een diplomatieke ziekte betreft. Sukarno zou namelijk heden een officieel bezoek aan de Paus brengen en is de gast van de Indonesische diplomatieke ver tegenwoordiging te Vaticaanstad, zodat het voorafgaand bezoek aan het Italiaanse staatshoofd een fout in het protocol was. Opmerkelijk was ook, dat bij informatie naar de ongesteldheid door de adjudant die dag geantwoord wa6: Telefoneer later, wij hebben vanavond meer", terwijl op Gronohi's bureau aanvankelijk verklaard werd, dat men niets van een maaltijd wist. Bangis ten noorden van de haven Sukarno zal morgen uit Rome vertrek- Padang in West-Sumatra. De landing ken en over Lissabon. Dakar en Recife werd voorafgegaan door een zwaar bom- naar Rio de Janeiro reizen. Vandaar zal bardement door de Indonesische vloot. hij naar Japan, Indo China en Thailand gaan en op 25 juni moet hij te Djakarta terugkeren. Helers vragen bewaarloon De Indonesische opsdagmaatschappij heeft de Indonesische regering verzocht 185 miljoen bewaarloon van de K.P.M. te eisen daar zij de goederen van de K.P.M. heeft beheerd, nadat deze in 1957 door de Indonesische regering was verdreven. De maatschappij verlangt geen geld maar een deel van de geroofde eigendommen der K.P.M. zoals pakhuizen en reparatiewerk- plaatsen. Landing op Sumatra

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1