Woningnood in statistieken niet juist uitgedrukt ossing niet naar Opl urgentie. maar naar draagkracht RIJNEN VEENSTREEK Groene en gouden bruiloft in zelfde Noordwijkse huis Rij nsburgs Bloembollencultuur dient felle motie in Zomerprogram redclingbrigade Noordwijk werd besproken Gemeenteraad Sassenlieim over overheidssteun en -bemoeiing NIEUWE LEIDSCHE COURANT 13 DONDERDAG 14 MEI 1959 KLACHT VAN IIUISVESTWGSAMBTENAAR DE WONINGNOOD wordt in zijn geheel gezien niet naar urgentie maar naar financiële draagkracht opgelost. Voor hen, die een woning kunnen kopen of op grond van hun maatschappelijke positie een hogere huur kunnen betalen is de woning nood geheel of ten dele opgelost. Aan een groot aantal in woningnood ver kerende gezinnen 'daarentegen, die niet over deze middelen beschikken, moet dikwijls worden meegedeeld, dat zij moeten wachten. Deze woorden zijn gisteren gevallen in een vergadering te Ede van leiding gevende ambtenaren, belast met de uit voering van de woonruimtewet 1947. Zij werden gesproken door de heer A. R. Leeneman, hoofd van het Bureau voor Huisvesting van de gemeente Apeldoorn. Hij sprak zijn ongerustheid uit over de optimistische wijze, waarop tegenwoordig over de opheffing van het woningtekort wordt gesproken. Maar de directeuren van de gemeente lijke huisvestingsbureaus, die dagelijks met de harde praktijk van de woningnood te maken krijgen, zijn veelal van mening r een schokkende tegenstelling be staat tussen de door hen waargenomen nood en het optimistische geluid, dat zij uit de statistieken vernemen. In 1958 zijn weliswaar 89.000 wonin gen gereed gekomen, zei de hoer Leeneman, maar een belangrijk deel van deze nieuwbouw beantwoordt niet aan de behoefte, Een groot aantal nieuw gebouwde premiewoningen staat leeg of is onderbezet. Ook de huren van TER AAR Jaaraanslag ook voor alle bebouwde percelen? De stemgerechtigde ingelanden van de Verenigde Bloklandee en Korteraarse polder vergaderden in café Van Acker on der voorzitterschap van de heer Joh. van Eyk. De voorzitter memoreerde in zijn welkomstwoord onder meer het opknap pen van de Hoekse Aarkade en het plaat sen van een betonnen muur ln de voor malige sluisvliet. Dit jaar nog zal de Hoekse Aarkade worden verhard. Secretaris-penningmeester S. Rozeboom deelde in zijn jaarverslag mee. dat de ont vangsten van het algemeen beheer 10 000.74 bedragen en de uitgaven 8.883,23 waren Bij de bemaling waren de ontvangsten ƒ9.441,18 en de uitgaven 5.900,05. Men besloot de polderla6ten met 1 per hectare te verhogen. De rekening over 1958 en de begroting voor dit jaar werden goedgekeurd. Er werd lang gediscussieerd over de verlaging van het polderpeil. Ten slotte nam men een voorstel van de heer Van Rijn aan. waarbij het bestuur machtiging wordt verleend dit te regelen. Het lang zaam vervuilen vaq het polderwater werd bij de rondvraag aan de orde gesteld Daarmee houdt ook het waterlozen in de polder van bebouwde percelen verband Uit de vergadering kwam het voorstel voor alle percelen in de polder een aan slag vast te stellen. Enkele aangelande poldei-6 doen dit reeds. Ook deze surges tie zal door het bestuur worden overwogen. Besmet water geeft tuinders problemen De op allerlei manieren besproken ver giftiging van het water in Rijnlands boezem levert in een tuindersplaats als Ter Aar nevenvraagstukken op. Het be smette water uit het Aarkanaal komt door de sluizen in enkele polders, waar een groot aantal tuindersbedrijven is ge vestigd. Op deze manier wordt dit water ook in de Langeraarse plassen gebracht door de sluis aan Papenveer, waar regel matig de aanvoerders van groente aan de veiling schutten. De tuinders zijn ge woon het water uit sloten en plassen te gebruiken voor hel spuiten in de kas sen. waarin zij hun produkten ver bouwen. Sinds de ontdekking der vergiftiging vragen de tuinders zich af, of dit water bruikbaar is voor het spuiten. Reeds en kele dagen hebben ze dit kunnen uitstel len. maar door de felle zonneschijn van de laatste dagen wordt het probleem steeds klemmender De besmetting van het polderwater heeft weliswaar nog lang niet zo'n omvang als in het Aar kanaal, maar bij het gebruik der sluizen wordt de graad der vergiftiging dage lijks erger. Om deze reden verlangen de tuinders de juiste gegovens over de be smetting en over de gevaren van even tueel gebruik van dit water voor bespui ting van de groente. De voorlichtingsdienst van tuinbouwconsulentschap zal deze zaak de tuinders gaarne dienen. De Korteraarse polder, die alleen in laat uit de Aar via een duiker, heeft hel kwade water kunnen weren door de dui kers gesloten te houden. l'OORSCHOTEr* Oranje-Groene Kruis Gisteravond werd in het gezondheids centrum de jaarlijkse ledenvergadering gehouden van de vereniging Protestant se Wijkverpleging Het Oranje-Groene Kruis. Van de gewoonte van veel leden om deze vergaderingen niet te bezoeken, wa. ren dezen ook nu niet afgeweken. De vergadering stond onder leiding van ds. H. P. Fortgens. Ook was aan wezig de verpleegster in algemene dienst, zr. De Keizer. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer A. Planje, bleek, dat het leder aantal niet snel maar gestadig groeit Voor de in het afgelopen jaar voor het eerst gegeven moedercursus bestond zo danige belangstelling, dat voortzetting wordt overwogen, Uit hetzelfde verslag bleek, dat do wijkverpleegster, zr. Ver geer, het afgelopen jaar bepaald niet heeft stilgezeten. Het aantal door haar afgelegde bezoeken liep in de duizenden De aftredende bestuursleden, mevr M de Priester—v. d. Lecq en de heren Th J Thies en A Planje. werden bij accta matie herkozen. Het financiële verslag van de* vereniging gaf geen aanleiding tot diepgaande discussies. Ten slotte bleek nog dat binnenkort zal worden gestart met de organisatie van een kraamcentrum in samenwerking met Leiden en Katwijk. Opbrengst collecte De opbrengst van de vorige week ge houden coKecte voor de gezamenlijke mi litaire fond6en bedraagt 627.14. het Rijks- o nodig in van advies bepaalde groepen woningwetwoningen gaan de draagkracht van vele, in grote nood verkerende gezinnen, behorende tot de kleine middenstand en die van de gewone man. te boven. Het statistische woningtekort mag niet verward worden met de werkelijke woningnood. Grote bezwaren zijn tegen de statis tische cijfers aan te voeren. Zo wordt geen rekening gehouden met de kwaliteit van de woningen. Elke barak, elk bewoond kippenhok, elk zomerhuisje en elke ver bouwde schuur, elk bakhuis en elke be woonde zolder worden meegeteld, aldus de heer Leeneman. De statistische cijfers camoufleren de werkelijke woningnood, die bijvoorbeeld schrijnend tot uitdruk king komt in de uitgestelde huwelijken van duizenden jongeren. ALPHEN AAN DEN RIJN Mej. Van 't Voort gehuldigd In het wljkgebouw Rehoboth aan de Hooftstraat werd een bijeenkomst gehou den, ter gelegenheid van het feit, dat mejuffrouw Van 't Voort 25 jaar lang de leden van de Hervormde gemeente te Ouds'hoorn met het verjaardagsbusje heeft bezocht. In financieel opzicht ver vult zij dus een belangrijke taak. Nadat ds. Jorlssen de aanwezigen, on der wie mevrouw Bruins Slot, welkom had geheten, hield hU een hartelijke toe spraak tot de jubilaresse. Mede namens de kerkeraad dankte hij haar voor het vele werk, dat zij voor de gemeente deed De heer Jongeneel sprak namens de be heerscommissie. Hij haalde op geestige wijze enkele belevenissen op en namens de gehele gemeente bood hii mejuffrouw t 't voort een radiotoestel aan. Namens de jeugdverenigingen overhandigde de heer Vis een boek. Nadat een film wa6 vertoond over het erk van de Hervormde Schippersraad dankte mejuffrouw Van '1 Voort voor de rgetelijke wijze, waarop zij was ge huldigd. Naar de Avondvierdaagse Ter propagering van de Avondvlerdaag. e heeft de Letdse wandelsportvefeni- ging „Willen is kunnen" gisteravond ndeltoehten gehouden met afstanden n 10 en 15 kilometer. De eerste groep ging in de richting Oudshoorn, de Wou- seweg op en via de Heuvelweg en Herenweg weer naar Alphen-eentrum. start en finish ln het ijsclubgebouw n. De 15 kilometers voerden even door Oudshoorn en Hogewaard en waard en een gedeelte van Koude kerk Er waren een vierhonderd deel- :rs, onder wie de volgende groepen: Ilollandia A. en B. te Alphen met resp 15 deelnemers, Vlug en Kwiek, Ha- voude, met 24, R.K wandelsportver eniging 't Zwaantje, Hazerswoude. met Martha-stichting wandelsportvereni- ging Sempre Avanti met 16. openbare lagere school Tinaarlostraat, Den Haag. met 20, R.K school Banneux. Hazers- oude met 13, wandelsportvereniging Boskoop met 11. W.S.V. „Wik", Waddinx- met 13 en W.S.V. „Steeds Vooruit" Aarlanderveen met 19. De meisjes van de W.S.V. „Hollandta" aren voor het eerst ln hun clubko* mm en zagen er keurig uit. De Haagse school was een voorbeeld voor de Al- phense scholen. De heer Woordes hoopt als vrucht van ze uitstekende avond op grote dee! ming aan de Avondvierdaagse, met me van bedrijfsgroepen en van sport- renigingen. Op de laatste dag zal de muziek niet ontbreken Politie-volleybal toernooi Volgende week woensdag 20 mei houdt de politiesportvereniging Alphen landelijk volleybal toernooi op het ïjsbaanterreln. Er nemen 12 teams deel en I uit Soest. Baarn. Eindhoven, Vel- Tllburg. Hellendoorn. Voorburg, mingen. Nijmegen Den Haag. Utrecht Alphen. De wedstrijden duren vs tot 5 uur en er wordt op vier velden gespeeld. In totaal zijn er 66 wedstrijden nen speelt een halve competitie. BENTHUIZEN Brand in schuur geblust Tijdens een avi de heer B. J„ d schuurtje, da de heer B in de Bij nader ndwandeling ontdekte it er rook opsteeg uit t achter het huis van Graaf van Bloisstraa' ierkte hij. petroleumvergasser in brand geraakt en dat reeds een paar gordijntjes en een stapel oud papier vlam hadden gevat. Door snel op te treden belette de heer J. het uitbreiden van de vuurhaard zodat een bus huisbrandolie, ter plaatse nwezig, geen gevaar liep. Toen de heer B„ die op dat moment niet thuis was, aankwam, was het vuur geheel ge doofd. Vanmorgen mocht de heer J een tastbaar blijk van erkentelijkheid in ont vangst nemen. Het bevolkingsonderzoek houden met de lozing uit de Noord Aa, die weer in verbinding met de Rijn staat. Gistermiddag is men aan een uit gebreid onderzoek begonnen, door mon sters van het vaartwater te nemen en dode vissen te ontleden Veel is er nog over bekend. Het komt wel meer dat er scholen of „schooltjes" dode n ronddrijven. Dit is wellicht te wij- aan het feit, dat de circulatie nooit goed functioneert. Ook de riolering en •ele toiletten, die er op uitkomen zullen het gezondheidspeil van het water niet verhogen. Daar het water zijn biologische wer king niet goed kan voltooien en de uit slag va nhet onderzoek nog niet bekend is. is het ouders aan te raden geen on nodige ricico's te nemen en de ieugd tot nader order uit het water te weren. BurgerRlkc stand Geboren: Nells, z v P Vermeulen en J M Dorst. Ondertrouwd: J. Geers, 22 j. Boskoop en R. Havenaar. 26 J; J A W Bos, 31 j. Zoetermeer en W Bakker, 24 j. Overleden- W Smink. 91 J. LEIMVIDEN Brandweerdiploma'i De brandweer van Leimuiden le gister avond verrijkt met een aantal gediplo meerde krachten, die uit handen van gemeester Kamminga het getuigschrift van goed volbrachte studie en praktijk ontvingen. De diploma-uitreiking werd omlijst door een gezellige bijeenkomst, die ook door de dames der geslaagden, de wethouders en verscheidene brandweer autoriteiten werd bijgewoond. De geslaagden zijn: Hw. van den Hoorn, A. van Zon. J. W. Wesselius, D. van Ber- kel, F. Balder. A. Brand, C. Heuzen, A. van Haasteren, G van Heijningén, R. Koenders, C. Kinkel, Th. Obdijn,'P. de Pau, A. van Velzen. Burgerlijke stand Geboren: Hendrika J dr v C F C Beuk en T N van Leijden; Eleonora P Th dr x P W van Tol en E G Koek; Cornelia zn x A Vogelaar en G van der Luit; Wilhel- mlna J dr v G Voorend en E M vat Trigt. Ondertrouwd: J D Pieterse (Ter Aar) ei A M B Hoogervorst; D A Aarse (Aals meer) en D J N Strabbe, Gehuwd: J Keijzer en C van Muijden; C M J de Ble en J A Straathof. IT'Ol'BRVCCE Vierambachtspolder Onder voorzitterschap van de heer W. den Hertog kwamen de ingelanden de Vierambachtspolder woensdagmorgen in Het oude Raedthuys bijeen. Besloten werd de omslag te verlagen met 9 gul den. tot 25 gulden per bunder. Miljoenenerfenis in Nieuwkoop? In Nieuwkoop gaat het gerucht, dat de chauffeur J. van der Voorn een Canai' erfenis van enkele miljoenen heeft wachten Hijzelf wil alles rustig afwach ten en zijn vrouw ontkent, dat er ook maar van iets sprake zou zijn Maar tn Nieuwkoop blijft men er over praten want al is het misschien een sprookje, tti elk geval is het dan een móói sprookje Het echtpaar C. van der Niet'A. van der Zwart viert dinsdag aan Binnenweg 19 te Noordwijk aan Zee zijn gouden bruiloft. Vijftig jaar geleden voerde de heer Van der Niet zijn bruidje hetzelfde huis bin nen, waar thans de voorbereidingen voor het gouden feest in volle gang zijn. En in dat huis werden de negen kinderen van het echtpaar geboren en groot; het werd druk en weer stil in het huis aan de Bin nenweg en na de stille periode werd het weer erg levendig, want het aantal kleinkinderen groeide gestaag en heeft thans de 46 bereikt. Bruid en bruidegom verschillen één jaar in leeftijd en zijn samen 151 jaar oud. Zij genieten nog een goede gezondheid en dit is niet te verwonderen, want zij zijn in de buitenlucht tussen de bloemen hun levensavond genaderd. Voorstellen hoofdbestuur verworpen OOK de afdeling Rijnsburg van de algemene vereniging voor bloembol lencultuur, die gisteravond in de kantine van Flora bijeenkwam, heeft weinig blijken van instemming gegeven met het voorstel van het hoofdbe stuur met betrekking tot de nieuwe bollenbeurs. Men was van mening, dat de plannen nieuwbouw in Hillegom of restauratie van het Haarlemse gebouw van weinig zakelijk inzicht getuigen en dat de wijze, waarop het hoofdbestuur de plannen heeft geponeerd, weinig sympathiek is. Dit laatste heeft zelfs een motie van afkeuring opgeleverd. Tuinkeurlng Belanghebbenden worden er op attent gemaakt dat de Inschrijving voor de tuin- wedstrijd na 16 mei is gesloten. Er zal twee keer worden gekeurd, de gezamelijke punten zuilen de prijzen bepalen Agenda Vrijdagavond acht uur hulpprediker J. tn Woerden uit Stolwijk voor de Gere formeerde bond in de zaal achter de Ohr. Geref. kerk. Voorzitter J. Schoneveld zei ln zijn openingswoord, dat deze spoedeisende vergadering diende om uit te maken, welke houding de Rljnsburgse afgevaar digden op de algemeen vergadering, die aanstaande dinsdag wordt gehouden, heb ben aan te nemen. Daarover bestaat in Rijnsburg geen verschil van mening. Door blanco te stemmen verwierp men belde hoofdbestuursplannen, waarna eveneens de voorgestelde, contributieverhoging, die moet dienen om de hoge bouwkosten te bestrijden, werd afgestemd. De moties van Wassenaar en Bennebroek-Vogelenzang om een commissie in het leven te roepen, die via een geringe verbouwing van het Krelagehuls naar een minder kostbare oplossing moet zoeken, kregen volledige1 bijval van de vergadering. Nadat de vergadering door blanco te stem men de beide bouwplannen van het hoofd bestuur had verworpen, stelde het Rljns burgse afdelingsbestuur voor een protest motie tegen de wijze waarop de voor stellen waren gedaan, op te stellen. Una niem nam men deze motie, die het karak ter van een motie van wantrouwen Jegens het hoofdbestuur draagt, aan. De h&ren J. van Klaveren en B. van Klaveren zullen de afdeling op de alge mene vergadering vertegenwoordigen. LISSE Uitstapje De leerlingen van de Geref. ulo-school hebben met de leerlingen van de chr. uio-school van Hillegom een uitstapje ge maakt naar Ede, waar zij te gast waren van het garnizoen. Zij maakten kennis met het leven van alledag in de kazorne en aten mee met wat de soldatenpot schaftte. Feestavond De buurtvereniging Wilhelmina hield in De Taveerne een feestavond, waarop het toneelstuk „Op eigen erf" door de toneelgroep van de «reremging op ver dienstelijke wijze werd opgevoerd. De aanwezigen hebben alies met grote aan dacht gevolgd. Rijkspostspaarbank In april werd bij de Rijkspostspaarbank in Lisse f 38.374,79 ingelegd en f 44.602 terugbetaald. Werkende Jeugd De onlangs opgerichte groep Werkende Jeugd houdt vrijdagavond 8 uur in de veiltngzaal van Hobaho een filmvoorstel ling. De toegang Is vrij. Agenda Vanavond kwart over acht spreekt de heer Kroon in Het Baken voor de Jonge Kerk over protestantse kerkmuziek. De lezing wordt toegelicht met een film en orgelspel. ïn het vergaderlokaal van de Chr Geref. kerk wordt zaterdagavond 8 uu' de maandelijkse Arjos-vergadering ge houden. OEGSTGEEST Poelmeer gesloten Het zwembad Pielmeer is in verband met de toestand van het water tot nade: aankondiging gesloten. Reconstructie Hoge Morswec Het reconstrueren van een gedeelte van de Hoge Morsweg en het maken van een brug van gewapend beton, is door de directeur van gemeentewerken gegund aan de firma Hillen en Roosen te Am sterdam voor ƒ85.200. Burgerlijke stand Geboren: Anne Chr, d v F W Frets en J J van Buuren; Cornelis P R M. z v J A de Rooy en M G H van de Ven; Liduina L M. d v C J Lubbe en A M van Win den; Carta A. d v M J van Emde Boas en A G C van der P'.oeg; Wilhelmus Th P M, z v M C H Vink en J G Turk: Neeltje J. d v D Schoneveld en N van Vliet; Alfred Ch, z v G Renzenbrink en I E Thijssen; Adrianus W. z v A W van Elk en A J Franck. Getrouwd: T de Ruiter. 35 i. Rotter dam en M van der Horst. 35 j: N Bouw man. 24 J en N J van Klaveren. 22 j; H O Prade 20 j en K L Lie. 21 J. Overleden: H M J MIaassen, 77 j. rijdag 29 mei in Bonthuizen, 1944 of eerder, opge- Op donderdag worden alle inv die geboren zijn ii roepen om deel te nemen aan net nevot- kingsonderzook op tuberculose. Dit on derzoek zal, evenals in 1953 en 1956. wor den verricht door „Fotu Leiden", in sa menwerking met het plaatselijk comité, met behulp van de nieuwste middelen op dit gebied. Daar de jeugd, geboren in 1945 en later, onder controle van de schoolarts staat, zal deze groep niet voor het komende bevolkingsonderzoek worden opgeroepen. Financiële bezwaren behoeven voor niemand een reden te zijn om zich aan het onderzoek te onttrekken. De kosten per schermbeeldfoto bedragen slechts f 1 10. Om de uitgaven van de minder- draagkrachtigen iets te compenseren, zal het voor velen wellicht geen bezwaar zijn iets meer te betalen. Daar- het onderzoek zich niet alleen richt op de t.b.c., maar ook op andere ziektpn of afwijkingen, dringen de leden van het comité van aanbeveling erop nan, dat iedereen aan dit onderzoek zal deelnemen. In dit comité hebben oa zitting: burgemeester en wethouders, de artsen en de wijkverpleegsters Onder leiding van de heer D. van der Maas zullen over enkele dagen huisbezoek- (st)ers rondgaan om gegevens te vragen terwijl zij tevens alle gewenste informa ties zullen verstrekken. Toestand van bet water in Benthuizer vaart Nadat vele waterbewoners in de Rün het leven hebben getaten. werden gister ochtend ook dode vissen in de Benthui- vaart aangetroffen. Dit zou verband kun- Tour van Valkenburg Houwelingen handhaafde zich op de eerste plaats T~NE TWEEDE DAG van de „Tour van Valkenburg" heeft geen grote ver- VA rassingen opgeleverd, want de winnaar van de eerste dag behaalde ook gisteren de zege en Houwelingen staat dus stevig aan kop. Wel kwam er enige wijziging aan de top, want Wormhout, winnaar van de zesde tour, viel terug van de tweede naar de derde plaats en wisselde met Nederpelt, die tweede werd. De gele trui zit dus nog stevig om de schouders van Houwelingen, die zich met een voorsprong van ongeveer 4 minuten stevig genesteld heeft. Wormhout read dit keer achtig en bij de Rijksweg w delijke inzinking merkbaar, waardoor Nederpelt kon inlopen. Houwelingen reed sterk en draalde constant bijna 42 km. Ook in het sterk geaccidenteerde Rijksdorp kon hij een hoog tempo volhouden. De achtste van de eerste dag, Van Ewijk, reed zich ln een krachtige rit naar nummer vier, met slechts enkele seconden achterstand op Wormhout. De oud-adjudant Egeraat reed in deze tijdrit niet zo sterk als op de eerste tourdag. De 50-jarige rijder liet overigens nog vele jongeren achter zich en eindig de op de dertigste plaats, wat een terug gang van 11 plaatsen betekent. De drager van de groene trui, Hoed jes, die op de eerste tourdag het laat ste binnenkwam, weerde zich, ondanks zijn 46 jaren, geducht en klasseerde zich als voorlaatste, één minuut voorsprong op de bezemwagen. In de middengroep kwam nogal enige wijziging. Zoals in de tour gebruikelijk is, waren de gekostu- meerden ook nu weer op pad en de MLD- kapel strooide traditiegewijs klanken kramp- Dagklasscment (tijdrit): 1 Houwelin gen 41.47; 2. Nederpelt 43.30; 3. Worm hout 44.15; 4. Van Ewijk 44.22 5. Pari don 44.25: 6 Wieman 45 00: 7. Beek 45.10: 8. Koger 45.30, 9. Lans 45.40 10. Ras 45 40; 11. Boekema 45.40; 12. Schou ten 45.40; 13. Schook 45.50; 14. Remmers- waal 45.55; 15 Haazen 46 00 Dagploegenklassement (tijdrit): 1 Full Speed 2.58.37; 2. Bierfilters 2.59.52; 3 Tempo Beulen 3.09.55; 4. Transva 3.10.10: 5. Neptunus 3.11.05; 6. Para's 3.12.49; 7 Pedaalridders 3.17.40; 8. Torenkraaien 3.26.55; 9. Amstel Boys 3.29.57. Algemeen klassement: 1. Houwelingen 1.52.47; 2 Wormhout 1.56.35; 3. Neder pelt 1.56.4U: 4. Ewijk 1.59.00 5. Paridon 1.59.00; 6. Koger 1.59.35- 7. Lans 1.59.46; 8. Ras 2.00.20; 9 Haazen 2 00.39; 10. Nieu- wenhuis 2.00.47; 11. Boekèma 2.02.50; 12. Hoffman 2.03.00; 13. Remmerswaal 2.03.16; 14. Derks 2.03.35: 15. Jansen 2.03.46. Algemeen ploegenklassement1. Full- speed 7.56.17; 2. Bierfilters 8,08.53; 3. Transva 8.31.32: 4. Tempo beulen 8.32.14; 5. Neptunus 8.53.25; 6. Pedaalridders 9.11.37; 7. Para's 9.20.45; 8. Torenkraaien 9.54.00 9. Amstel Boys 10.10 32 Er startten voor de tijdrit van gisteren Weinig cursisten en collectanten IN ,7DE ZEELEEUW" werd gisteravond de jaarlijkse werkersvergadering gehouden van de Noordwijkse reddingbrigade, onder leiding van de heer E. de Groot. Na de behandeling van de gebruikelijke punten werd het zomerprogramma besproken: Medegedeeld werd dat de Noordwijkse bri gade dit jaar de bondsstranddag voor haar rekening zal nemen. De strand- dag zal gehouden worden op zaterdag 4 juli. De heren A. Passohler en S. Verloop deelden mee, dat zeven brigades mede werking hebben toegezegd: Bloemendaai, 's-Gravenhage, Katwijk, Noordwijk. Rot terdam. Wassenaar en Zandvoort. Het is de bedoeling dat alle brigades een eigen nummer zullen brengen en voorts zal ook aan andere instanties me dewerking worden gevraagd. Het pro gramma is zeer aantrekkelijk en het be looft een goede dag te worden, als het weer wil meewerken. DEMONSTRATIE Behalve de stranddag. zal waarschijn lijk ook in augustus nog een demonstratie worden gegeven. De organisatie hiervan wordt aan de hoofdleider, de heer A Passchier overgelaten; hij zal ook de strandwacht voor het komende seizoen organiseren. De zwemlessen in het golfbad worden ook dit jaar weer gegeven, met als hoofd- nstructeur de h'eer W. Smit. Het tarief bleef op 3 per leerling ongewijzigd. De minimumleeftijd werd vastgesteld op 10 en maximaal zullen 100 deelnemers de lessen kunnen volgen. jaarlijkse collecte zal op 8 augustus worden gehouden. De voorzitter deed een dringend beroep op de leden om de col lecte te doen stagen. Vorig jaar was de opbrengst door gebrek aan collectanten vrij teleurstellend. Aangedrongen werd et maken van propaganda in de vorm folders en films die door het hoofd bestuur worden verstrekt. EH.B.O. Uitvoerig -werd gesproken over de laat ste EHBO-cursus. Betreurd werd, dat de resultaten slecht waren, doordat er vrij wel geen medewerking was. In het bij zonder was dit te betreuren voor de me dische leider, dokter De Beer. die zijn kostbare tijd had gegeven. Dokter De Beer zei. dat de begincursus inderdaad slecht bezocht was. de herhalingscursus daarentegen floreerde goed. Diverse sug gesties werden gedaan om In de slechte resultaten verbetering te brengen, Christenvrouwenbond In de zaal Vinkenlaan vergaderde gis teravond de afdeling Noordwljk-Binnen van de Christenvrouwenbond onder lei ding van mevrouw D. Hoogstraten-van der Haak De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in de vacature mevrouw Schut- Hamoe.n, werd gekoze.n mevrouw Barn- hoorn-van der Zwan. De heer J. de Mooi schetste het werk van het P.I.T. Bij de politie zijn als gevonden aange geven de volgende voorwerpen: fietstas, broche kinderschoentje, klompen, dames vulpen. portemonnaie. step, handschoe nen. bril. tennisracket. Jas, dameehorloge, schort, portemonnaie. kinderjasje, bank biljet, bril, regenjas, ballpoint, slipover, truitje, kindervestje, badhanddoek, 2 sleu tels, gouden armband, damesveet, dames portefeuille, heren Interlock, kindervestje. Inlichtingen uitsluitend woensdag en za terdag van 2—3 uur aan het politiebureau Oude Zeeweg. Zellclub Onder leidjng van de heer C den Hol lander vergaderde de Noordwijkse Zeil- club in „Ons Gebouw". De voorzitter deel de mede "dat de vereniging thans 38 leden telt. De bestuursverkiezing had tot resul taat dat-gekozen werden de heren A. Vinkt J. Langend ijk en L. Bedijn. Het aantal vaartuigen dat de leden bezitten is ge stegen van 13 tot 21. Landdag voor Huisvrouwen In het Huls ter Duin werd gisteren eei landdag gehouden van de provinciale af deling van de Nederlandse vereniging var huisvrouwen De presidente van de afde ling Noordwijk, mevrouw A van Gilse— van Geldermnlsen-, verwelkomde de circ« 500 deelneemsters, Nadat de vice-presl- dente van de bond had gesproken, schetste de burgemeester van Noordwijk, mr. J, F, W van Berckel, de ontwikkeling van Noordwijk tot bloemenbadplaats. Vervol gens beluisterden de aanwezigen in de WARUONL Postduivennieuws Wedvlucht Vilvoorde 142 km, gelost 8.10 uur met oostenwind; le duif 10.07.04 laatste 10.21.39 uur. Uitslagen: J. de Weerd 1, 6, 20; B. Oskam 2, 5, 8, 17, 19. 23, J. Kortekaas 3; dr. J Venker 4. 9, 13, 16, 22; Chr Braun 7; P Vogelenzang 10, 11. 18; J. van Seggelen 12, 15; J. Diemei 14; J. Smeets 21. Grote kerft te Noordwijk-Blnnen een or. gelbespeliïvg door de heer Johan Adml- raai. Bank-overziehi In Flora werd gisteravond de Jaarver gadering gehouden van de coöperatieve raiffeisenbank onder leiding van de heer C. G. J. Alkemade. Er bleek een omzet van ongeveer 30 miljoen gulden te zijn geweest in 1958, Bij de spaarbank was ont vangen ƒ1.412.471 en uitbetaald 923,1"" Vorig jaar was dit respectievelijk ƒ1.144. 704 en ƒ871.018. De ontwikkeling vertoonde een gunstig beeld. De winst bedroeg 10.385 welke in het reservefonds zal worden gestort. Het aantal spaarders bedroeg 1388 en er waren 307 rekeninghouders, benevens 326 leden. In de vacature Th. G. van Went werd in het bestuur gekozen -de heer Ph. van Went en tot lid van de raad van toezicht werd de heer A. W. J. J. Alkemade be noemd. HILLEGOM Lisse won B.B.-prijs Op het terrein van openbare werken te Hillegom is geoefend door vier blokploe- van de B.B. Noorderpoel, kring Zuid- Holland. Tevens werd een wedstrijd ge houden. De blokploegen met het hoogste aantal punten zullen deelnemen aan de eindwedstrijden die op 23 mei op hetzelf de terrein tc Hillegom worden gehouden. De uitstag: blokploeg Lisse I eerste met 91punt, blokploeg Hillegom I tweede met 88!£ punt, blokploeg Hillegom II der de met 87 punten en Lisse II vierde met 73 punten. De oefeningen werden ook bijgewoond door de burgemeester van Hillegom, jhr. mr. d-r. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden, dokter H. F. ten Hoopen en de de heer G. J. Flux, hoofd van de brand- Man aangereden De 84-jarige heer Th. S. stapte ter hoogte van de Martinuskerk zonder uit te kijken van het trottoir op het fiets pad. Hij werd aangereden, waarbij hij zijn handen bezeerde en vermoedelijk ook inwendige kwetsuren kreeg. Hij werd voor onderzoek naar een Haarlems zie kenhuis gebracht. Volgende week woensdag om 2 uur wordt in Treslong een vergadering ge houden door de besturen van de Bond van Bloembollenhandelaren en het be drijfschap voor de bloembollen-handel over Euromarkt en vrijhandelszone. Sprekers: dr. J- Buter, Wassenaar, over aohtergronden en hoofdlijnen der inte gratie en dr. F. J. D. Theyse over „Euro- markt en bloembollenhandel". ZOETERWOVDE Raad vergadert De gemeenteraad vergadert volgende week woensdagavond 9 uur. Op de agen da komen onder meer voor: wijziging destructieverordening. gratificatie van ambtenaren bij jubilea, duurtetoeslag voor gemeentepersoneel. het voor motor rijtuigen gesloten verklaren van de Kor te Miening (dit wordt de verbindings straat tussen de Zuidbuurtseweg en de Jan van Banningstraat). verbetering van het sportterrein van SJZ. subsidie aan de stichting voor maatschappelijk werk en medewerking krachtens dé lager on derwijswet. Zwembad gesloten AAN HET BEGIN van de gemeenteraadsvergadering, die gisteravond te Sassenheim werd gehouden, maakte de burgemeester bekend, dat in verband met de watervergiftiging in Zuid-Holland het gemeentelijke zwembad tot nader order gesloten zal zijn. Behalve vergiftigd is het water ook erg troebel en vuil. De gemeente heeft monsters laten nemen en deze worden thans onderzocht. Wanneer de uitslag bekend is, zal de raad op de hoogte wórden gebracht. Goedgekeurd werd het voorstel W. tot het aangaan van twee geld leningen met de Bank voor Nederlandse Gemeenten resp. f81.000 en f 58 000. Zon der discussie werd vastgesteld de ver ordening op de heffing en invordering van een reinigingsbelasting. Meer stof tot discussie leverde het voorstel van B. en W. om aan de heer H. Kadé, Hyacintenstraat 2, ter ver krijging van een opslagplaats voor zijn kleinhandel ln zuivelprodukten, een cre- diet beschikbaar te stellen van f 3180 en de huur van de te bouwen bedrijfsruimte vast te stellen op f5 per week. Zij stellen tevens voor dit gebouw in te brengen bij het woningbedrijf. •Overheidsbemoeiing? De heer Kortekaas had tegen dit voorstel zowel principiële als praktische bezwaren. Hij vond, dat men steeds ver der de weg van staatsbemoeiing opgaat, wanneer de gemeente ook particuliere belangen gaat financieren. Hij is wel bereid te helpen, maar dan in een andere vorm. Dat de gemeente echter als geld schieter optreedt acht hij niet juist. Bovendien betwijfelt hij of de bedrijfs ruimte wel op de juiste plaats komt Het is ook geenszins uitgesloten, dat na enkele jaren aan het gebouw een andere bestemming wordt gegeven, waardoor 't 'doel dat thans wordt beoogd, voorbij wordt gestreefd. De heer Van Breda kon de bezwaren van de heer Kortekaas niet delen. In het verleden, aldus spreker, heeft de g-emeente op deze wijze wel grote on dernemingen geholpen, en waarom "zal men dit, nu het een klein man betreft, niet doen. Voor de gemeente is aan deze onderneming geen enkel financieel risico verbonden. Het bedrijfsgebouw blijft eigendom van de gemeente en wordt slechts aan de hoer Kadé verhuurd. In theorie, aldus wethouder Vogelaar, heeft de heer Kortekaas gelijk, maar praktisch ligt de zaak anders. De ge meente treedt niet op als geldschieter, maar bouwt een bedrijfsruimte die zij verhuurd. De heer Van der Geest meende, dat dit geval voor de toekomst konsekwenties fcal meebrengen. Hij kon daarom zijn stem aan het voorstel niet geven. De heer Van Leerdam vond het voor stel van B. en W. alleszins aanvaardbaar en de juiste oplossing. Wethouder Schra- ma meende, dat aan deze zaak te zwaar getild werd. Nadat de heer Heemskerk had verklaard ditmaal zijn stem aan het voorstel te zullen geven, maar in de toekomst de financiering van parti culiere belangen niet meer te zullen steunen en de heer Van Nouwland had gevraagd of geen andere oplossing mo gelijk was, hetgeen door B. en W. ont kennend werd "beantwoord, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met de stemmen van de heer Van der Geest, Kortekaas en Van de Nouwland tegen. Agenda Aan de vereniging Christelijk Voor bereidend Onderwijs werd medewerking verleend tot verbetering van de school aan de Kerktaan, waarvoor een krediet beschikbaar werd gesteld van f3300, be nevens een krediet van f300 voor de aankoop van een keukenjta. Tevens werd besloten aan het r.k. parochiaal Kerk bestuur van de H. Pancratius medewer king te verlenen tot uitbreiding van de school met 2 leslokalen. Daar de bouw echter niet op korte termijn kan worden verwezenlijkt, zullen bij wijze van tijde lijke maatregel, 2 lokalen van de Dr. De Visserschool ter beschikking van het schoolbestuur worden gesteld. Aan me vrouw G. Timmer-Muntinga werd, we gens vertrek naar elders, eervol ont slag verleend als lid van het burgerlijk armbestuur. In de vacature zal in de volgende vergadering worden voorzien De straten in het plan „Ter Leede Noord" zullen de volgende namen gaan dragen: Elbalaan, Nachtegaallaan, Merel- laan, Lijsterlaan en Vinkenlaan. Besloten werd aan het hiervoor in aan merking komende gemeentepersoneel voor 1959 een duurtetoeslag te verlenen. Op verzoek van Gedeputeerde Staten werd het genomen besluit tot verlaging van hei gasterlef met een halve cent ingetrokken en met ingang van juni 1959 zal het gas weer de oude prijs kosten. Nieuwe correspondent De heer H. Duijm, Julianalaan 37. is be noemd tot correspondent van ons blad. voor de verzorging van de plaatselijke berichtgeving van Sassenheim, Wij ver zoeken secretarissen van verenigingen, kerkeraden e.a zich Voor uitnodigingen, berichten e.d. met hem in verbinding te stellen en hem alle medewerking te ver lenen, die voor een goede uitoefening van het correspondentschap nodig is. Bruiloftsreceptie De receptie van het gouden bruidspaar Kruit wordt dinsdag 26 mei van half 5 tot 6 uur gehouden. Fiets vernield Gisteren raakte bij het inrijden van een vrachtauto op het pad tussen de smederij Bakker en het KSA-gebouw een damesfiets bekneld De fiets behoorde aan een 16-jarige scholier. De schade werd onderling geregeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 13