fjfaiL Nederlandse volk weet van achtergronden weinig af Betaalde waarschuwing' voldoet goed in praktijk Sunil wast stralend wit... 'A? VIERDE POLITIE-VERKEERSLEERGANG „Verbetering wetgeving niet aan harmonisatie opofferen' Brand IPEML Nederland nog steeds I E dichtstbevolkte land WITTER DAN DE WITSTE POES NIPO VROEG NAAR DE KABINETSFORMATIE Meer voor- dan tegenstanders van herstel brede basis generaal Twining geopereerd WEEK FOTO GRAFIE INRUILACTIE WOENSDAG 13 MEI 1959 »tf h '3,1% "T AUWELIJKS was het een dag IaJ^ droog en warm. of van alle aJ kanten werd gewaarschuwd vrL 1 voor heide- en bosbranden. En diezelfde dag brandde ten groot perceel heide af. nadat, Jiaar meen aanneemt, een wande laar achteloos een lucifertje had weggeworpen. Zo gebeurt dat dan A in Nederland. Aan de ene kant frachtige verenigingen, die volksver tegenwoordiging en ministerraad in petitionementen smeken het Neder- andse volk wat natuurschoon te aten, aan de andere kant een aan- al onverschillige jongens en meis- alle leeftijden, die dat na- ïurschoon op een dag opruimen. Roken moeten ze. De geur van een sigaret is hun liever dan die van de planten. Maar moord* en brand schreeu- BELICHT BERICHT als oldoende plekjes zijn. waarop ze iet draagbare radiootjes en een sigaretten in de zak. kunnen icknicken. Het warme weer schijnt houden. De kans op bos- en eidebranden ook. Wie een verkeers- vertreding begaat wordt uitgeno- igd op staande voet een boete te etalen. Het zou zijn aan te bevelen ?n ieder, die rokende in de ossen wordt aangetroffen, even- werd beboet. Tot een bedrag, at overeenkomt met zijn vakantie- ieslag. Dit alleen maar om te voor- wrien, dat zij. die de bossen en de ;ide beminnen binnenkort in Ne erland nergens meer terecht kun- Benzine. De benzineprijs in Italië is on- teer twee cent per liter verlaagd. In 0 rband daarmee zijn ook de benzine- e Huctiebonnen voor buitenlandse toeris- i twee cent goedkoper geworden. mUiiidaandmheht mat m zoekt Uuit hit Uw BATAXUS Met (Van onze verkeersredacteur.) TAE PROBLEMATIEK van de verkeerswetgeving is onverbrekelijk "A-7 bonden met de handhaving ervan, alsook met de techniek van weg en het voertuigMet „de techniek van de weg" bedoel ik hier on duidelijke of tot verwarring aanleiding gevende situaties, onvoldoende op vallende verkeersborden of voor de gemiddelde weggebruiker moeilijk te begrijpen combinaties daarvan, welke leiden tot ongewilde overtredingen en daarom bekeuringen aan de lopende bandWij kennen talrijke ge vallen, waarbij ter plaatse opgestelde politic-ambtenaren in enkele urer tijd tientallen processen-verbaal kunnen opmaken Dit wekt niet ten onrechte ergernis en weerstand op bij de betrokkenen Daarom is nodig dat in dergelijke gevallen de autoriteiten van politie en/of justitie zich afvragen of de verkeersveiligheid niet meer gebaat is met het opsporen van de grondoorzaak van dit grote aantal identieke overtredingen en tot het doen van voorstellen tot spoedige verbetering Dit stelde de heer A G. H. Boost, di recteur Wegen en Verkeer van de ANWB in een welkomstwoord, dat hij gisteren in het Gebouw voor Kunsten en Weten- sohappen te Utrecht tot tweehonderdvijf- ti-g deelnemers aan de vierde Politie- Verkeersleerga-nig richtte. Mr. J. F. E. Hopman, commissaris van politie te 's-Gravenhage. sprak in zijn functie van i de Venkoers-politie-com- de openingsrede uit. De heer K. J. Muller, commissaris van politie te Rotter dam. en mr. D. J. van Gilse, procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Haag traden op als referenten. Over het pro bleem van de voorrang werd in de mid daguren een forum gehouden. Voor een doelmatige handhaving van de Wegen verkeerswet, zo vervolgde de heer Boost, heeft de politie duidelijke bepalingen nodig. Het is bij voorbeeld geblaken dat art. 25 als grond- voor het goede verkeersgedrag van verkeersdeelnemers in de praktijk het Openbaar Ministerie moeilijk hanteerbaar is. Met detailbepalingen als ■snelheid binnen de bebouw de kom en het doorgaanverbod gaat 't iets beter, doch in feite zijn ook deze al gemene regels voor speciale situaties. In het ene geval hebben ze zin; in het an dere geval zijn ze van nul en gener waarde. Soepele bepalingen, die een redelijke aanpassing geven aan de zo gevarieerde verkeerspraktük achtte de heer Boost mede van groot belang. Hü kon zich ech ter moeilijk verenigen met het ophangen van de door mr. Belinfante op te stellen nieuwe, Nederlandse Verkeerswet aan de harmonisatie der verkeerswetgeving in Klein Europa. Alleen al de door ons land niet ten volle onderschreven grondregel „rechts gaat voor", als gevolg van di vele voorrangsbepalingcn, zou een on overkomelijk struikelblok kunnen wor den. omdat andere landen deze uitzonde rings regels niet kennen. Weinig optimisme Ook de commissaris van de verkeerspo litie te Den Haag, mr. Hopman, toonde zich ten aanzien vam dé harmonisatie der verkeerswetgeving in Klein Europa n V?t onverdeeld optimistisch. Hij hoopte dat de opdracht, welke aan mr. Belinfante ge geven is om de Verkeerswet te herschrij ven, in haar uitvoering duidelijk he stempel zal dragen van nauwe samenwer king met hen, die veel ervaring hebben op het gebied van de praktijk van het weg verkeer. „Men dient te bedenken." aldus commis saris Hopman, „dat de politie tot taak heeft de wet te handhaven en hoewel haar verwacht mag worden dat zij de re delijkheid niet uit het oog verliest, kan het voorkomen dat omtrent de vraag wat redelijk is verschil van inzicht bestaat.. a? ""340 mensen per 4 vierkante km ^pjttet 340 inwoners per vierkante kilo- Dtter behoort Nederland nog steeds tot 'n'l dichtstbevolkte gebieden ter wereld, j^anneer men de stad-statcn zoals ongkong, Berlijn of Vatikaanstad et meerekent, is Nederland zelfs het chtstbevolkte land. België telt 295 in- '(sll»ners per vierkante kilometer, Groot- rfgiitannië 212, West-Duitsland 208, Italië 30#, Luxemburg 122 en Frankrijk 80. Nog iel minder dichtbevolkt zijn de Ver- [/ji'gde Staten met 22 inwoners per vier- .pi-inle kilometer, terwijl Canada slechts oerinwoners per vierkante kilometer telt. knada is daarmee even „dicht" bevolkt ccy Suriname of Nederlands Nieuw- Tjuinca. De Nederlandse Antillen daar- dltegen tellen niet minder dan 196 in- Pebners per vierkante kilometer. Bet statistisch jaarboek 1958 van de ^erenigde Naties, waarin deze gegevens "-.Vrmeld staan, geeft voor de gehele we- ud een bevolkingsdichtheid van slechts "ersonen per vierkante kilometer, zo- voor de wereld als geheel nog be- d geen sprake kan zijn van een over- ilking. Het dichtstbevolkte wereid- is nog altijd Europa met 84 inwo- per vierkante kilometer, 'doch •opa wordt steeds meer ingelopen door lat reeds 57 inwoners per vier- kilometer telt. Ver daarachter Centraal-Ameri'ka met 22, Noord- lerika met 9, Zuid-Amerika en Afrika 7 en Australië met slechts 2 ïnwo- per vierkante kilometer. De dichtst bevolkte landen in Azië zijn Formosa met 264, Japan met 246 en Zuid-Korea met 230 inwoners per vierkante kilome-i ter. Grote delen van Azië zijn echte: onbewoonbaar, zodat de bevolkingsdicht heid in feite in vele streken veel groter Dc stadsstaten in de wereld heli uiteraard een veel grotere bevolki dichtheid dan de grotere landen. Aan spits gaat Monaco, waar liefst 13.758 woners per vierkante kilometer zijn mengedrongen gevolgd door West-Berlijn met 4621, Gibraltar met 4351. Oost-Berlijn met 2771. Hongkong met 2550. Singapore met 2517 en Vatikaanstad met 2273 inwo ners per vierkante kilometer. Wanneer handhaving van een voorschrift door de weggebruiker in de regel als overbodig of onredelijk wordt aangevoeld, dient deze zijn verwijt niet te richten bot de politie, maar tot de wetgever Mr. Hopman deed ten slotte nog enke le mededelingen over de voorgenomen uitbreiding van he; werk der Verkeers- politiecommissie. Het onderlinge contact zoals thans in het verband van de VPC bestaat, zal worden uitgebreid tot alle gemeenten De heer K. J. Müller, commissaris van politie te Rotterdam bracht naar voren dat de politie, vooral tegen do achter grond van het steeds toenemend ver- keerswerk gevaarlijk onderbemand is. De sterkte van de politie per honderdduizend inwoners liep in ons land van 1952 tot 1957 terug van 186 naar 172 man, terwijl het verkeer In die jaren enorm toenam. De sterkte van het Amsterdamse politie korps is thans vierhonderd man minder dan voor de oorlog en het tekort ten op zichte van de wenselijke sterkte, bedraagt zelfs zevenhonderd man. Uit onderzoekingen was volgens dc hoer Müller gebleken dat de verkeerssurveil- lance een zekere dichtheid moet hebben om enig gevolg te hebben. Het ongestraft plegen van overtredingen dreigde hier door tot een slechte gewoonte te worden, waarvoor zelfs goedwillende weggebrui kers bezweken. Een chaotisch en onge disciplineerd verkeer kon hiervan wel eens het gevolg zijn., dat de politie over het hoofd groeide. „De enige kans op oplossing van de moeilijkheden." zo besloot commissaris Müller, „is dat men de prjjs betaalt die een goede handhaving kost aan goed ge oefend personeel en goed materiaal Zo ergens dan bedriegt hier de zuinig heid de wjjsheidWe hebben de keus tussen weinig doen met als prijs opstop pingen. ongevallen, bloed en tranen, of een veilig, vlot een economisch verkeer tegen dc kostende prijsDeze laatste oplossing zal miljoenen guldens bespa ren en bovendien veel onherstelbaar leed Over de „betaalde waarsohuwing", de zogenaamde transactie in handen der po litie, die per 1 mei in vier arrondisse menten, waaronder Rotterdam, is inge voerd. hield de procureur-generaal bij het Haagse hof mr. Van Gilse. een voor dracht. Na op de voor- en nadelen van dit nieuwe instituut te hebben gewezen deelde de heer Van Gilse mede. dat tot j.l. vrijdag acht dagen na de invoe ring dus alleen in Rotterdam driehon derdtachtig „betaalde waarschuwingen" waren afgegeven. De meeste transacties betroffen bestuurders van motorrijtuigen, daarna voetgangers en fietsers en vervol gens bromfietsers en motorrijders. Het publiek had over 't algemeen gunstig op de betaling van een boete ter plaatse ge reageerd en het zelfde kon van al de an dere gebieden gezegd worden, waarin ge durende enikele maanden zal worden ge ëxperimenteerd. Een foruim, onder voorzitterschap van mr. Hopman, gaf in de middaguren het probleem van de voorrang in discussie. De heer W. H van Ballegoyen de Jong. dirigerend officier der Rijkspolitie 3e klas, hoofd van het bureau verkeerszaken van de algemene inspectie van het korps rijkspolitie, somde de pro's en contra's van de voorran.gregels voor links en rechts verkeer op, waarna mr. F. P. M. Prick, hoofdcommissaris van politie te Nijme gen, voorrang van alle verkeer op oirou- latiepleinen bepleitte. De heer H. W. E. M. van Goethem, in specteur van politie te Breda, en de heer A. Wolters, commissaris van politie te Hilversum, gingen op de merites van de voorrangswegen in, zowel binnen als bui ten de bebouwde kom. Ir. C. A. Kuysten ten slotte, chef van de verke^rsafdeling van de ANWB. wenste, zoals ook in Enge land gebruikelijk is, alle voorrangsbe palingen te laten vallen, met uitzondering van dia. welke op voorrangswegen en voorrangskruispunten betrekking hebben. Hier is met Sunil gewassen.dat hemels blauwe Sunil, waarin al het Wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel.bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak en spaart uw linnenkast T TOE denkt het Nederlandse volk over de gang van zaken met de kabi- AA netsformatie? Een interessante vraag en het antwoord blijkt nog interessanter te zijn! Het NIPO, het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie-onderzoek, heeft een groot aantal mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking naar hun oordeel gevraagd. De resultaten zijn niet bij zonder hartverheffend. De overgrote meerderheid van de ondervraagden heeft het nl. niet veel verder kunnen brengen dan tot het slaken van wat algemene kreten, zo in de trant van „droevige vertoning", „het duurt te lang", of (nog erger): „geen interesse" en „geen oordeel". 11JINDER dan een derde van het aantal mannen, die naar hun mening ■L'A. werd gevraagd, bleek te weten, dat het ging over vragen als het al of niet meedoen van de socialisten in het nieuwe kabinet. En van de onder vraagde vrouwen bleek slechts ongeveer een achtste erachter te zijn waar de klepel hingVoorwaar, dit onderzoek onder een voor de gehele Ne derlandse bevolking representatief te achten groep heeft wel heel duidelijk aan het licht gebracht, dat het met de politieke belangstelling- en de poli tieke kennis van het Nederlandse volk maar heel armoedig gesteld is. Het NIPO heeft via zijn enquêteurs in het gehele land na 4 mei de volgende vraag doen stellen„Op 12 maart vonden de verkiezingen plaats. Sindsdien wordt er gewerkt aan de formatie van een nieuw kabinet. Wat is nu uw oordeel over de gang van zaken met deze kabi netsformatie? Zeg het maar in uw eigen woorden". Nu, van die laatste mogelijk heid is een druk en dankbaar gebruik ge maakt De resultaten van de enquête, zoals wij die van het NIPO ontvingen, hebben wij in een drietal categorieën verdeeld. De eerste categorie zouden wij willen aan duiden als „negatief", d.w.z., dat de on- raagden volstonden met enkele laat dunkende opmerkingen zonder ook maar enigszins op de zaak zelf in te gaan. De tweede categorie kan het beste worden ingeduid met de woorden „weinig steekhoudend", d.w.z.: de ondervraagden reageerden slechts met wat vage, vrij ab stracte opmerkingen. De derde categorie ten slotte mag als „positief" worden ge kenschetst. d.w.z.: de ondervraagden na men een al of niet sterk gemotiveerd standpunt in. „Negatief" zouden wij in de eerste plaats willen kenschetsen antwoorden als ma Chirurgen hebben gisteren de bovenste [wab van de linkerlong van generaal 'aflathan Twining, voorzitter van het Ame- :n#kaanse college van stafchefs, weggeno men. Het operatief verwijderde gedeelte ïnjordt onderzocht voor het stellen •taj*ft nadere diagnose. Omdat het Grandioze Uw onde fototoestel is 7*°,10.-otT5.- waard. Inlichtingen bij uw fotohandelaar uetmmmmméf „ik bemoei me er niet mee", of „ze moe ten het maar uitzoeken", terilg te brengen tot „geen interesse, geen verstand van politiek". Zo heeft 8 procent van de man en 21 procent van de vrouwen gere ageerd. Opmerkelijk was in deze categorie ook het grote aantal, dat overigens heel wat eerlijker verklaarde geen oor deel te hebben. Zestien procent van de ondervraagde mannen en 31 procent van de ondervraagde vrouwen reageerde op deze manier. Er was zoals reeds gezegd ook een ■ij grote groep, die op de gestelde vra gen alleen maar antwoordde met opmer kingen als „droevige vertoning", „slappe vertoning", „diep treurig", „lijkt wel op Frankrijk", en „hopeloos gesukkel". Dit zei 19 procent van de mannen en 9 procent van de vrouwen. Tot de weinig ter zake zijnde opmerkingen „we zitten in een lelijke crisis", „het is zeer moeilijk om een kabinet te formeren", en „ze we ten zelf niet hoe ze eruit moeten komen", bracht het 5 procent van de ondervraagde nen. En een beetje wonderlijk: geen enkele vrouw maakte deze opmerkingen! Echt vrouwelijk daarentegen waren de opmerkingen (hoewel ook weer niet zó veelzeggend): „jammer, dat de for matie niet lukte", „ik hoop, dat ze als nog zullen slagen", en „ik hoop dat De Quay het voor elkaar krijgt" (dat was dus nadat de Brabantse Commissaris in eerste instantie althans het bijltje erbij neerlegde!). Vijf procent van de ondervraagde vrouwen klaarde dit maar geen enkele m: Iecler de haas „Weinig steekhoudend" noemden wij de antwoorden in de tweede categori Daar was bijv. de opmerking, dat er ei gemis aan samenwerking is (hoe is h mogelijk!). De antwoorden op dit punt waren wel kernachtig: „de één wil de ander niet onder doen", „het is groot zangkQor: ieder wil zijn haan ko ning laten kraaien", „stijfkopperij, wil elkaar niets toegeven", „partijen ten zich beter met elkaar verstaan' „ze willen allemaal de baas spelen". Pre cies evenveel mannen als vrouwen rea geerden zo, n.l. elke 6 procent van de on dervraagden. Dat mededelingen gedaan zouden wor den, als zouden de formatiemoeilijkheden niet het landsbelang dienen, lag wel voor de hand. Er waren antwoorden als „het touwtrekken om een portefeuille is geen landsbelang", „het land wordt de dupe van de politieke twist",en „het volk wordt er de dupe van; veel dringende zaken worden door de lange kabinetscrisis onno dig opgehouden". Zo dacht 4 procent van de ondervraagde mannen en 2 procent van de ondervraagde vrouwen er blijk baar over. En met replieken als „het duurt veel te lang", en „het schiet niets op", gaf 9 procent van de mannen en 13 procent van de vrouwen een oordeel te kennen. Pro brede basis „Positief" hebben verreweg de minste ondervraagden gereageerd. Maar in ieder geval bleken zij te beseffen waar de schoen wrong en nog wringt. En kan het anders, of in deze groep stonden de me ningen over de deelneming van de P.v. d. A. aan het nieuwe kabinet tegenover elkaar. Voor de (oude) brede basis ver klaarde zich 17 procent van de onder vraagde mannen en 6 procent van de on dervraagde vrouwen. Zij deden dat met opmerkingen als „als ze de P.v.d.A. er buiten houden, krijgen ze nooit een kabinet", „het blijkt duidelijk, dat men zonder de P.v.d.A. niet slagen kan", „de P.v.d.A. is aan de kant gezet en nu durven de andere par tijen de verantwoordelijkheid niet aan", „het zal niet meevallen om zonder de P.v.d.A een regering te vormen; hoewel ik zelf niet tot die richting behoor, vind ik toch. dat deze partij te groot is om er buiten te blijven" Contra brede basis Opvallend klein was de groep, die een nieuw kabinet zonder de P.v.d_A. wen ste: niet meer dan 5 procent van de man nen en 2 procent van de vrouwen. Hun motiveringen? Vrij sober! „Ik hoop. dat men slaagt met K.V.P.. V.V.D.. A.R. en C.H.U „zoals de situatie vóór de ver kiezingen was. was het niet goed",.„niet te linkse regering, opdat de christelijke waarden niet in het gedrang komen", „e moet met een rechts kabinet in zee woi den gegaan", „de christelijke partijei moeten bij elkaar komen, één partij moe i de or dervraagde mannen en slechts 1 procent van de ondervraagde vrouwen gaf ee oordeel over de houding van de A.R.P. „een beetje eigenaardig van de A.R.; als zij op het laatste nippertje niet ge weigerd had, was het allang voor el kaar", „vooral A.R. is de schuldige", en „A.R. moet meer meegaand zijn, an ders wordt ze erbuiten gehouden". „Hond of kat Bij deze enquête zijn nog heel wat meer opmerkingen gemaakt, die een kijk geven op de mening van sommige Nederlanders. Over de vraag, of zij als „positief" be schouwd kunnen worden, kan men van oordeel verschillen. Acht procent van de mannen en 4 procent van de vrouwen gaf opmerkingen als de onderstaande ten bes te: „door sterke oppositie van de P.v.d.A. zal er een zwak kabinet komen", „recht se partijen hebben moeilijkheden gezocht en kunnen er nu niet uitkomen", „wat het ook worden zal, hond of kat, we zullen wel gebeten worden", „katholieke over heersen te veel, te weinig protestantse en onkerkelijke invloed", „devaluatie van het ministerambt", en dan de typisch vrouwelijike reacties: „echte mannen on der elkaar" (en minister Klompé dan, zouden wij willen vragen), „ze praten te veel", „zo zie je, dat mannen onder elkaar ook ruzie kunnen maken en dan ook nog te koppig zijn om het bij te leggen". Dat is dan het resultaat van het NIPO-onderzoek. Er kunnen heel wat conclusies uit getrokken worden, ook wat betreft het vrij uiteenlopen de commentaar van mannen en vrou wen. En wat het herstel van de brede basis aangaat: heel wat meer-onder vraagden waren vóór dan tegen. En ten slotite is de vraag bijzonder inte ressant, of het vrij algemeen geble ken onbehagen niet veel diepere oor zaken heeft dan de huidige moeilijk heden rond de vorming van een kabinet. Duitse crisis die rneptat Walter Llpp- bet volgende schrijft: We staan nu voor het feit, dat er twee Duitslanden z\jn en twee Berlins. De Duitse crisis vandaag de dag is de aan passingscrisis van de grote mogendheden aan de verdeeldheid van Duitsland. Deze aanpassing wordt een erg moeilijke aan gelegenheid. Want de verdeling van Duits land is als historische gebeurtenis even belangrijk als de eenmaking van Bismarck. Het zich schikken naar dit historische feit vergt can beide zijden van het ijzeren gordijn, dat men op de een of andere manier bepaalde zeer onaangename din gen erkent. Voor het Westen wil dit zeggen: erkenning, dat er twee Duitse staten zijn. Van de Russische kant: dat er twee Berlijns :\jn, en dat West-Berl\jn deel moet blijven uitmaken van de westerse gemeenschap. Het aanvaarden van deze feiten en de erkenning daarvan in verdragen, waarvan de naleving kan worden afgedwongen, zullen het hart vormen van de onderhandelingen t« Genève. Het doel van de besprekignen ts een modus vivendi, die het recht en de :hting op een hereniging levend in feite Cubaans bankpapier waardeloos De ambassade van Cuba te 's-Graven- hage deelt mede, dat de Cubaanse rege ring alle zich in het buitenland bevinden- de Cubaanse bankbiljetten waardeloos heeft verklaard. Dit blijkt uit een door d« ambassade ontvangen telegram. Nader» bijzonderheden waren bij de ambasead» niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5