is alleen als er op staat Christelijke vakbeweging koos voor vrijere loonvorming LOONRONDEN ZIJN ALTIJD NADELIG ^Socialisten in de hoek van Si de liberalen S GRAFIE 2 GRAMMOFOON PLAAT CADEAU I Sukarno strooit lokaas voor de Belgen Bij Alphen zijn duizenden tonnen vis vergiftigd 5 MAANDAG 11 MEI 1959 de (Van onze sociaal-economische redactie.) DE christelijke werknemers-vakbeweging heeft zich zaterdag tijdens een drukbezochte kaderbijeenkomst in Tivoli te Utrecht akkoord ver klaard met het standpunt, dat de confessionele groeperingen in de S.E.R. bij het samenstellen van het advies aan de regering hebben ingenomen. Hiertoe behoorde ook de vrijere loonvorming, die zowel door de voorzitter, de heer M. Ruppert, als de inleider, de heer B. Roolvink, op krachtige en overtuigende wijze werd verdedigd, ifcj Wie zal er verantwoordelijkheid moeten dragen voor de hoogte van de l'-lonen, zo riep de voorzitter. De werknemers en werkgevers zelf immers, °Tyant het zijn de werknemers die er hun werk voor verrichten en het zijn dede werkgevers die de lonen moeten betalen. Op verantwoorde wijze zal nu jrtiets van de bedrijfsgemeenschap in praktijk gebracht moeten worden. Het ^bedrijfsleven zal de lonen zelf overeen moeten komen en niet laten afdwin gen door de overheid. Christelijk-sociaal wil hier zeggen, het zelf doen van sn.het bedrijfsleven. ^,1 De heer Ruppert wilde niet smalend Utrecht zaterdag op de bijeenkomst van ^iprekcn over de tegenstanders van de' u_?rijere loonvorming, de socialisten en de lee,ibcralen, maar wel stelde hij de onjuist- leid van hun standpunt aan de kaak. De zr.{cleide loonvorming, was de verdeling ,r.fan de naoorlogse armoede. Een derge lijke loonpolitiek past niet meer, wan- leer het gaat om verdeling van welvaart. d Viets is ongunstiger voor de werkne- ners dan de lonen steeds met een ge- rf niddelde te laten optrekken. Een gemid- lelde van wat de bedrijven kunnen be- '.alen die aan de rand van het faillisse- !n'nent leven en de bedrijven die 30 pc» üvidend uitbetalen. Daarom begreep ^ipreker wel, dat de liberale werkgevers. ^lie altijd spreken over vrijheid het nu naar liever hielden bij de geleide loon- iolitiek. Men wilde de vogel van de /rijere loonvorming nog wel laten vlie- fen, maar hij moest op de grond blijven. In dezelfde hoek als de liberale werk- levers zitten de socialisten. Zij zweren tok bij de gemiddelde, algemene loons- 0 Verhogingen van de loonronden. de Het Centraal Planbureau heeft al uit- 15 jerekend, dat een 4 pet loonronde, zoals la iet NVV voorstaat, een stijging van de tosten van levensonderhoud zal beteke- n- len met 4,6 pet, inclusief de huurverho- «Ja [mg. Bovendien zal de werkloosheid met 461000 man toenemen. ie De heer Ruppert geloofde overigens, lat men in het socialistische kamp ook al iardig aan het twijfelen is over de juist heid van de krampachtige verdediginfl n-Ier huidige geleide loonpolitiek. Het 1< el ifg1 me ■li Geen misverstand Wanneer er gesproken wordt over de nationale spanningen, dan is er niet lelden een vlucht in vaagheden. En zodra gaat het over de wens en de ede, dat misverstanden mogen worden 33 Opgehelderd en het wantrouwen mag weggenomen. Zulks een mediterende is staat buiten de feiten. Er is géén verstand tussen de bolsjewieken en Navo-staten. Er is geen wantrouwen, bij nadere kennismaking zal verdwe en plaats maken •een verkeerd begrip door onvoldoende tact, zodat men kan hopen, dat bij nader gesprek de conclusie zal zijn: hadden elkaar verkeerd begrepen, ir nu weten we gelukkig beter. Zulk vergissing is gemaakt door Chamber- i. In werkelijkheid was hij bedrogen. is geen misverstand tussen de vrije ereld en de Russen. En juist daarom i wij de bolsjewieken geen ogenblik tuwen. Hoogleraren in de theologie n naar Rusland reizen en er van- komen met de illusie, dat zij het nen en dat het zo mee- V talt. En zij kunnen daarna proberen de IQ Vastberadenheid van ons volk, om de vrij ie heid desnoods met de uiterste middele. in Ie verdedigen, te ondergraven. Zij spelen iaarmee de Russen in de kaart. W Ij precies wat het bolsjewisme is l_ bet bedoelt. Het is een goddeloos stelsel il pan onderdrukking. Het is een geloof in [ten, die het Evangelie tot het uiterste d tüandip zijn. Het is een denkwijze, waar bij de woorden een andere betekenis d trijpen, zodat waarheid en vrijheid en r« fecht iets radicaal anders gaan betekenen •t Kn hoe dit stelsel in de prakijk werkt? Vraap het aan de honderdduizenden Vluchtelingen. Raadpleeg de lectuur o de processen in Moskou. Realiseer u, er duizenden concentratiekampen zijn i- Rusland en in Siberië. En praat o .misverstanden" na de massamoord Mi Hongaarse volk. (F riesch Dagbic NVV in Den Haag eveneens klanken zijn gehoord, die vragen om een meer diepgaande bezinning op de loonvorming en op de gevolgen voor de prijsohtwik- keling. Spreker las ook wel eens Het Vrije Volk en meende opgemerkt te heb ben, dat men in het socialistische kamp ook steeds meer de feiten gaat zien van de huidige loonvorming. Een algemene loonronde is in het na deel van ons volk en vooral in het na deel van hen, die in een moeilijke positie verkeren, aldus de heer Ruppert. Het resultaat van de veertien loonron den van de afgelopen veertien jaar, is o.m. dat er nu gezinnen bestaan in Dren te, zoals een van de vragenstellers mede deelde, die met f45 in de week moeten rondkomen. Veelvuldig werden voorbeel den genoemd van gezinsinkomsten van f50 tot f60. Hier ligt concreet de nood zaak van een invoering van een wettelijk minimum loon, zoals de voorstanders van een vrijere loonpolitiek ook in het SER-advies aan de regering hebben voorgesteld. Op 't ogenblik verdient de ongeschool de in de eerste gemeentèklasse f 1.09 per uur en in de vijfde gemeenteklasse f 0.99De tijd is meer dan rijp, aldus de heer Ruppert, voor een gedifferen tieerde aanpak van het verdelingsvraag stuk, een aanpak, waarbij een nauw ver band tussen de lonen onderling wordt bewaard, waarbij de winstpositie van de betrokken onderneming tot uitdrukking komt in het loon en waarbij groepen die eventueel sterk mochten achterblijven (genoemd werden het ambacht en het platteland) achteraf zo nodig zullen wor den bijgetrokken, om te grote verschillen tegen te gaan. Het bedrijfsleven wordt dan weer actief betrokken bij de loon vorming en er wordt een stukje christe lijke verantwoordelijkheid verwerkelijkt. Eén voor loonronden Slechts een van de vele honderden af gevaardigden, die ter vergadering aan wezig waren, verklaarde zich voor hand-' having van het systeem van loonronden. Het overgrote deel der vragenstellers verklaarden zich akkoord met het door het bestuur van het CNV uitgestippelde beleid. Op het punt van de huurverho ging kwamen ook nog verschillende vra gen los Voor woningen gebouwd tussen de jaren '30 en '40 blijken huren betaald te worden, die hier en daar gelijk liggen met gemeentelijke nieuwbouwwoningen. Moeten deze woningen van voor de oor log nu weer in huur omhoog? De heer J. D. Sprokkereef uit Rotter dam wist wel kamer-keuken-woningen in Rotterdam te noemen van voor 1918, die nog meer dan f50 huur per maand doen. Moeten deze huizen ook nog opgetrokken worden? Dezelfde spreker drong er met kracht op aan, dat de vrijere loonvor ming snel en met vasthoudendheid zal worden aangepakt, want, zo merkte hij op, er zijn thans nog c.a.o.'s waarin de 4% vakantietoeslag nog niet is verwerkt. In zijn beantwoording verklaarde de heer Roolvink, dat ieder die meent, dat een nieuwe verhoging van de huur voor Aan het slot van de C.N.V.-kader- bijeenkomst te Utrecht werd zater dag een dertien punten tellende re solutie aangenomen, waarin samen gevat, de volgende wensen werden 1 Na de periode van bestedingsbe- perking is de economische toestand in Nederland verbeterd, maar met het oog op de werkgelegenheid is nog voor zichtigheid geboden met de loon- en prijs ontwikkeling. ey Het is sociaal rechtvaardig en eco- nomisch gewenst, dat de loon- en salaristrekkenden delen in de toegenomen welvaart. De geldende loonstop zal dan ook moeten worden opgeheven. Er mag than: ren, dat de verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven verlegd wordt naar de over heid; prijsstijgingen maken de werkelijke inkomstenverbetering aanmerkelijk gerin ger dan de nominale loonsverhoging en er bestaat geen verband tussen het rende ment van de onderneming en het inko- van de werknemers. Voornamelijk de aandeelhouders en de fiscus trekken voordeel van hogere bedrijfsuitkomsten. niet langer getalmd die de Stichting van de Arbeid en de S.E.R. resp. in 1954 en 1955 uitbrachten en waarin invoering van een vrijere loonpo litiek werd voorgestaan. i— De christelijke vakbeweging doet een beroep op alle werkgevers werknemers om de vrijheid in ver woordelijkheid te gebruiken. Ieder ook moeten letten op het belang van deren en op dat van het gehele volk. z: De bedrijfstakken dienen vrijheid te hebben de huurbijslag 1957 in de co tractlonen te verwerken op een wijze, d het meest in het belang is van de betrok ken bedrijfstak. enteklasseverschil ej Het totale zal van 12 er derd moeten word -erder Daarboven zal vrijheid moeten staan voor andere verbeteringen de loon- en arbeidsvoorwaarden, indien zij althans niet leiden tot prijsstijgingen. het noorden en in lijks ongeveer 50 miljoi te worden zijn woning onbillijk is, zich in verbin ding kan stellen met de gemeentelijke huuradviesbureaus; naar zijn mening wordt hiervan nog veel te weinig ge bruik gemaakt. De compensatie van de nieuwe huur verhoging zal volledig moeten geschie den. wat inhoudt, dat wanneer de huur verhoging f2.50 per week bedraagt hieruit nog 50 cent extra voortvloeit i sociale premies en loonbelasting, de c* pensatie f3 zal moeten bedragen. Zij, die niet voor huurverhoging in aanmerking komen, krijgen toch de compensatie, aL leen al om te voorkomen, dat de werk gevers op grond van de compensatie selectie onder de werknemers zouden gaan toepassen. loeten de 70 tot 80.000 invaliden hogere toe- en bijslagen on' gen op de invaliditeits- en ongevallen- 11 Het C.N.V. gaat akkoord met een huurverhoging per 1 april 1960 op uitdrukkelijke voorwaarde, dat het be- drijfstaksgewijze overleg van te voren de vrijheid krijgt loonsverbeteringen tot stand te brengen. Ook moet gestreefd worden naar verlaging van de bouwkos ten en dienen de reeds hoge huren in 1957, 1958 en 1959 gebouwde huizen vrij gesteld te worden van huurverhoging. De huurverhoging dient volledig gecompen seerd te worden door tenminste een i eenkomstige huurbijslag. 12 afschaffing van de consumenten subsidie op melk zal per 1 juli gepaard moeten gaan met een verhoging van de kinderbijslag met drie cent er verwerking van de huidige duurtetoeslag van tien cent in de kinderbijslag. De A.O.W. en de A.W.W.-uitkeringen zullen overeenkomstig verhoogd moeten worden. 13 onderzoek dient ingesteld te len naar de wenselijkheid ogelijkheid van een wettelijke regeling Wens van N.V.V.: Verlenging tijdelijke belastingen Aan het ednd van het N.V.V. in Den Haag is een resolutie aangenomen, waarin het hoofdbestuur wordt opgedra gen het toekomstig beleid van de regering nauwkeurig te toetsen aan sociale rechtvaardigheid en economische doelmatigheid. Gestreefd moet worden naar een spoedige opheffing van de beste dingsbeperking door middel gemene loonsverhoging. Volgens het N.V.V. i6 het de maatregelen tot beperking van de be stedingen ten bate van de werkgevers broken. Gevraagd wordt daarom een f mene loonronde van vier procent en lenging van de tijdelijke belastingmaat regelen na 1 januari 1960. Ook is het N.V.V. van oordeel dat de toeslagen op de invaliditeits- en ongeval lenrenten zo spoedig mogelijk moeten worden verhoogd. B X 1 m ...een 45-toeren J met foto-tips m Vraag er om bij uw fotohandelaarl ■HHxniiaBHf ONTVLUCHTINGSPOGING MET SCHOT VERIJDELD Een agent van politie, die in de nacht van zaterdag op zondag in de Willem Pijperetraat in Amsterdam een man aangehouden, die zich op verdachte wijze in een tuin ophield, heeft van zijn pistool gebruik moeten maken om een ontvluch tingspoging van deze arrestant de 25- jarige S. B. te verijdelen. De aange houdene sprong namelijk op een bromfiets en trachtte zich hiermee uit de voeten te maken. Toen twee waarschuwingsschoten geen resultaat hadden, richtte de agent lager en raakte het achterspatbord va bromfiets. Dit was de vluchteling teveel van het goede en hij gaf zich over. 1.20 meter is deze onderzeeër lang. De metalen wanden zijn 0,6 millimeter dik. Het vaartuig is bestand tegen de druk op vierhonderd meter onder de water spiegel. De man, die het model hier aan een touwtje heeft, liet het 390 meter in het Italiaanse Comomeer duiken, waarna het in uitstekende conditie weer aan de oppervlakte kwam. De bouwer, Nicola Grienti uit Milaan, verwacht bijzonder veel van zijn duik- bootje. Hij is van plan zich verder te ver diepen in het bouwen van onderzeeërs, naar zijn zeggen in staat zullen zijn tot de diepste plaatsen der oceanen door te dringen. Mits hun autoriteiten rechters maar behulpzaam zijn WIJ ZOUDEN onze landbouwmarkten gaarne in België vestigen en Ant werpen willen gebruiken als onze Europese doorvoerhaven, maar zullen de Nederlanders ons dit laten doen? aldus heeft Sukarno te Kopen hagen verklaard in een onderhoud met de correspondent La Libre Belgique. De Indonesische minister van buitenlandse zaken Subandrio vroeg bij deze gelegenheid: „Zal België belangrijke handelsovereenkomsten met Indonesië sluiten? Wij hebben geen vooroordeel tegen België, maar de vraag is, in hoeverre België zich zal bevrijden van Nederlandse druk." „En per slot van rekening, uw rege ring heeft nog geen enkel teken van be langstelling gegeven voor de vestiging van onze markten in België. Westduitse autoriteiten daarentegen zijn zeer be hulpzaam geweest, toen wij spraken over de vestiging van onze tabaksmarkt in Bremen. Ook Engeland heeft zich zeer gunstig jegens ons betoond. Wij zijn het natuurlijk in beginsel over eens onze Water verontreinigd door fabriek? Watermonsters in onderzoek TN DE OUDE RIJN, de Gouwe, Aar en -®- de Heimanswetering rond Alphen aan den Rijn, komen sedert zaterdagavond grote hoeveelheden grote en kleine vissen half versuft en dood boven drijven. De vissen kunnen met de hand worden ge vangen. Vele vissen zijn nog gered, door- it ze werden overgebracht naar het wa- r van de omliggende polders. Volgens de heer C. van Leeuwen, be- uurslid van de Centrale Nederlandse hengelaarsbond, is de oorzaak var sale vergiftiging waarschijnlijk tc lan schadelijke chemische stoffen, die fabriek bij Gouda heeft geloosd, visserij-inspectie Zuid-Holland heeft de zaak in onderzoek en heeft watermon sters gezonden naar het Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater te Den Haag. Ook door de Zuidhollandse hen gelaarsbond zijn watermonsters genomen. Zolang het resultaat van het onderzoek nog niet bekend is wordt het zwemmen in de streek tussen Gouda. Leiden en het Braassemermeer en rond Alphen aan den Rijn afgeraden. die aan de oppervlakte komen, erschijnselen van grote be nauwdheid. De symptomen wijzen op een lange doodstrijd. Inmiddels heeft Rijkswaterstaat maat regelen genomen en water van de Hol landse IJssel de Gouwe en Aar binnenge laten. Dit water wordt via de Oude Rijn en omliggende wateren weer bij Katwijk en Halfweg gespuid. theemarkt in Antwerpen te vestigen, maar welke houding zullen de Belgische autoriteiten (lees: rechters - Red.) aanne men? Zullen zij de Nederl. eis tot inbe slagneming aanvaarden zodra de eerste theeschepen in Antwerpen aankomen? De hele economische toekomst tussen onze beide landen hangt af van dit eerste contact. Is het gunstig dan kan ik u verzekeren, dat wij er ernstig over den ken in België verscheidene markten voor onze landbouwprodukten te vestigen, zo als rubber, koffie, palmolie, copra, pin da's enz. Antwerpen zou de rol van Rotterdam kunnen spelen en Indonesië zou gaarne goederen laten vervoeren door Antwerpse rederijen," aldus Subandrio, die de Belgen aanried aandelen van de Nederlandse eigenaars te kopen in door Nederlanders beheerde gedeeltelijk door Belgisch kapitaal gefinancierde maat schappijen. Hij beweerde dat alle bui tenlandse bedrijven, die onafhankelijk zijn van Nederlandse trusts ongecontro leerd in Indonesië zullen kunnen wer ken en dat de Indonesische regering „er zelfs over denkt hun een soort officiële schriftelijke waarborg daarvoor te zul len geven. Sukarno en Subandrio zeiden nog. dat Indonesië vele goederen moet invoeren evenals technici, artsen en onderwijs krachten en zich tot België zou wil len wenden, omdat de Belgen Vlaams spreken. Sukarno is de zondag overgebleven in de badplaats Sotsji aan de Russische Riviera in gezelschap van de president der opperste Sowjet maarschalk Woros- jilof. Op 1 5mei wordt hij in Lissabon verwacht voor een kort officieel bezoek en ontvangen worden door president ad miraal Americo Tomaz en Oliveira Sa- Wahïb is boos Te Djakarta heeft de minister van burgerlijke en militaire samenwerking, K N. Wahib, geantwoord op een aan de juridische adviseur van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken, Lofuus Becker, toegeschreven ver klaring, dat W ahdb de naam van zijn regering en van zijn volk besmeurd beeft door geen werkelijke maatregelen te treffen voor vergoeding voor genatio naliseerde Nederlandse ondernemingen. Wahib zeide, dat dergelijke verwijten beter gericht kunnen worden tot de Ne derlanders „die als imperialisten nog steeds West-Irian in hun klauwen heb ben. Het imperialisme is een vorm van onteigening, die meer afkeuring ver dient." aldus Wahib, die zeide. dat Becker tracht de Nederlandse kwade praktijken in Indonesië te camoufleren. Volgens Wahib stuit het de Indonesische Overtuiging in beginsel tegen de borst eigendom te onteigenen zonder passende In kringen van het Indonesische mi nisterie van buitenlandse handel ver luidt het volgens A.F.P. dat men zaterdag bij het vooroverleg over een Indonesisch- Australisch handelsakkoord niet tot be sluiten is gekomen en dat het niet zeker is of het overleg wordt voortgezet. Roofoverval (Vervolg van pagina 1) De overvallers zijn onmiddellijk ge fouilleerd en met inderhaast ontboden politie-assistentie overgebracht naar ver schillende bureaus. Het zijn de 20-jarige typograaf C. N. R.. de broers K. en A. F. de G- 22 en 19 jaar oud. respectievelijk verfmaker en bankwerker van beroep, verder een nog maar amper 16-jarige schoenmakersleer ling F M en een 18-jarige gereedschaps maker C. V.. allen afkomstig uit Amster- Wapens In de auto, die gestolen bleek te zijn vond de politie een grote hoeveelheid wapens en minutie, afkomstig uit het munitiedepot «aan de Sarphatistraat waar onlangs een wapendiefstal werd gepleegd. Na een koortsachtige bedrijvigheid wist de recherche dit weekeinde zes stenguns, vier pistolen, vier revolvers en een kleine 2000 patronen op te sporen, due in de hui zen van de jongelui verborgen waren. Met deze ontdekking was niet alleen de wapenddefstal iin de Sarphatistraat maar ook die in het wapendepot van de voor malige Fokkerfabriek tot klaarheid ge bracht. Deze misdrijven pleegde het vijftal op 12 en 20 april. Zoals toen al werd gevreesd was het de daders er inderdaad om te doen wa pens te hebben voor het plegen van mis daden in de hoofdstad. De gearresteerde jongelui hadden zich eerder schuldig gemaakt aan kruimel diefstallen. Ze vormden met elkaar een bende die regelmatig in Amsterdam ope reerde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5