CHRISTELIJK Fusie Silo werk met Evang. Protestantse Kerk Waarnemers brengen een positief rapport uit CNV betreurt scheiding chr. handelsreizigers Toekomst chr. buitengewoon onderwijs baart zorg Personeelsgebrek veroorzaakt noodtoestanden Ontsnapt j langs Krakatau j Een woord voor vandaag Kanttekening Stap op iveg naar grotere eenheid [N België is een stap gezet op de weg naar grotere kerke lijke eenheid: het Silowerk heeft een fusie aangegaan met de Belgische Evangelisch Pro testantse Kerk, aldus schrijft prof. dr. A. J. Bronkhorst, van de Theologische Faculteit te Brussel in het weekblad Her vormd Nederland. E geschiedenis vi sche Protestantisme i wogen geschiedenis. In de 16de eeuw zijn er hoogtepunten geweest, ogenblikken, waarop het kon schij nen of ook de Zuidelijke Neder landen voor het reformatorische Evangelie gewonnen zouden wor den. Maar op deze hoogtepunten zijn dieptepunten gevolgd. In 1830 waren er acht gemeenten met naar schatting vierduizend evan gelische Christenen. Toen kon de langzame herle ving beginnen. Niet in de laatste plaats dank zij de hulp en de offers van de broeders uit het bui tenland. Van vele kanten zijn zij gekomen. Uit Frankrijk en Zwit serland. Uit Engeland en de Ver enigde Staten. En met name wat Vlaanderen betreft: ook uit Ne derland. Er is reden om met grote dank baarheid te spreken over hetgeen velen in de afgelopen 125 jaar voor de zaak van het Evangelie in België hebben gedaan en in vele gevallen tot op dit ogenblik doen. Er is bovenal reden om God te danken voor de vele won deren, die Hij telkens weer heeft doen geschieden in dit werk. TYE wijze, waarop hier sedert 1830 is gewer' heeft echter ook een keerzijde. België was bijna ..evangelisch niemandsland": ieder kon hier binnen trekken en Êionierswerk gaan verrichten. 'aardoor ontstonden de gemeen ten in grote verscheidenheid. Ook Nederland heeft aan dit alles zijn bijdrage gegeven. Zowel nan de hulp in het evangelisatie werk als aan de gescheidenheid. De Gereformeerde kerken laat ik in dit verband hier nu maar bui ten beschouwing. Waaraan ik voor al denk is het in Hervormde kring goed bekende Silowerk. ge groeid u: de arbeid van ds. Ni- colaas de Jonge. Ds. N. de Jonge deed in 1874 intrede bij de Nederlandse Evan gelisch? Gemeente aan de Kathe- lijneplaats, de huidige gemeente van ds. Fagel. De nood van de grote stad stond hem daarbij voortdurend voor ogen. Met alle kracht wijdde hij zich dan ook aan het evangelisatiewerk. Ds. De Jonge behoort geestelijk geheel in het Reveil. Met alle voordelen daarvan. Maar ook met het nadeel, dat het kerkelijke ge zichtspunt bij hem op de achter grond stond. H:" organiseerde ge meenten, die onder leiding ston den van een evangelisatiebestuur, het bestuur van het Silowerk, Dc Siloarbcid kreeg ook in Nederland vele vrienden. Maar het bleef ar beid van een evangellsatievereni- ging zonder kerkelijke achter grond, althans in organisatorisch opzicht. In geestelijk opzicht bleef het Silowerk steeds dicht in de buurt van de reeds genoemde Bond van Kerken. dag 18 april een einde gekomen. Het SLowerk is vanaf die dag op genomen ïn het geheel van de Bond van Kerken. Op zichzelf is dit nog maar een organisatorische verandering, zij het ook m.i. een zeer Juiste cn verMijdende. Maar belangrijker is uiteraard de geestelijke betekenis van dergelijke wijzigingen. Die geestelijke betekenis ligt aller eerst op het gebied van de toe komst van het evangelisatiewerk. heid. Een eerste stap, inderdaad, en er zullen er nog vele moeten volgen Het is moeilijk om op dit gebici a' heel veel te zeggen. Het belangrijkste zou ongetwij feld zijn, wanneer de Ev. P ot. Kerk en de Belg. Chr. Zendings kerk elkander zouden vinden, Er is hierover in de laatste jaren een groeiend contact. Of dit op korte termijn al tot resultaten zal kunnen leiden waag ik niet tc be oordelen. Wel heb ik de indruk, dat het grote struikelblok, het punt van de staatssubsidies, door de Zendingskerk steeds principieel verworpen, tegenwoordig bij velen in een wat grotere betrekkelijk heid wordt gezien. Dat kan hoop geven voor een toekomstige ver- broedering. Deze aangelegenheid raakt ech ter vrijwel alleen Wallonië; de Zendingskerk is in Vlaanderen al leen in Antwerpen en Oostende aan de arbeid. Als het om Vlaan-. deren gaat komt vooral de verhou ding tot e Gereformeerde Kerken en tot de Vlaamse centra van de Methodisten aan de orde. Zou daar niet mogelijk zijn, wat bij voorbeeld op Nieuw-Guinea te ver wezenlijken bleek? Er vinden be sprekingen plaats die misschien op korte termijn tot resultaten zul len kunnen leiden, misschien ook nog onvoldoende doordacht zijn om nu reeds te kunnen worden gerealiseerd. Ik vermeld deze din- Sen dan ook alleen maar om dui- elijk te doen uitkomen, dat het besef van de noodzakelijkheid van een grotere eenheid in het Vlaam se Protestantisme aan alle kanten Gereformeerde terreinverkenners terug Op en deuren voor grotere kerkelijke een- zending in Zuid-Amerika De beide gereformeerde predi kanten, die een studiereis hebben gemaakt door Argentinië en Bra zilië om de mogelijkheden van een nieuw zendingsveld te bestu deren voor de Gereformeerde Kerken, zullen een positief rapport uitbrengen. Dit vertelden de pre dikanten, dr J. C. Gilhuis en ds. J. A. C. Rullmann ons, toen zij gisteravond om acht uur met de Santa Theresa in Rotterdam ar riveerden. De beide predikanten waren nog sterk onder de indruk van het werk dat reeds in Zuid-Amerika verricht werd In het bijzonder was ds. Rullmann Paulo in tien jaar tljds van tien tot 26 kerken uitgroeide. Er liggen dan ook grote kansen voor een werkelijk vruchtbare arbeid. Arbitragevoor stel niet aanvaard Brief over eenheid der gereformeerden Zesentwintig gereformeerden Gro- ngen, waarvan er dertien behoren tot „e Gereformeerde Kerken en dertien tot de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) hebben aan aUe leden van beide kerken een brief gezonden, waarin zij uiting ge ven aan hun ernstige verontrusting over de bestaande kerkelijke toestand waar, ,,die naar Schrift en belijdenis bij elkan der behoren, God niet dienen met een eenparige schouder". Velen onder het kerkvolk, aldus deze brief, berusten in do situatie. Dc schrijvers willen opwek ken ,,alle moedeloosheid af te schudden en zich tezamen ernstig bezinnen of hun daden voor God kunnen bestaan". (Van onze sociaal-economische redactie) TNE N.C.H.V., de vereniging van chris- telijke handelsreizigers, betreurt het zeer, dat het statuut van samen werking, dat zij heeft opgesteld, is af gewezen door de Nederlandse Christe lijke Beambtenbond. Het statuut zou namelijk de beide organisaties de kans hebben geboden een eerlijke samen werking te bereiken binnen het C.N.V. en zou tevens het royement van de N.C.H V. door het C.N.V. hebben kun nen voorkomen. Dit is zaterdag meegedeeld op de eenendertigste jaarvergadering van de ze handelsreizigersorganisatie, die ingaande 1 juli aanstaande is ge royeerd als lid van het C.N.V. Het vak verbond ging reeds vorig jaar tot het royement over, maar gaf de N.C.H.V. nog een jaar de tijd te komen tot fe deratieve samenwerking met de be roepsgroep handelsreizigers in de Be ambtenbond. Er is reeds jarenlang door de beide handelsrcizigersorganisaties gepoogd bin nen het C.N.V, bij elkaar te komen. Aan vankelijk zocht men het in een fusie, maar omdat dit in de praktijk verdwij ning van de dertig jaar oude N.C.H.V. betekende, kwam er geen akkoord tot stand. Overeenstemming ontstond ook niet. toen plannen voor een federatie ter tafel kwamen. Enkele maanden geleden ontwierp de N.C.H.V. een statuut van samenwerking, met als voornaamste kenmerk het behoud van de zelfstandig heid van beide organisaties en samen werking in beroepsaangelegenheden door middel van een te stichten orgaan, dat kwesties als p.b., propaganda, arbeids voorwaarden en dergelijke te behandelen zou krijgen, maar dat geen rechtsper soonlijkheid zou bezitten, terwijl in C.N.V.-commissies en andere organen afzonderlijk zou worden opgetreden. De Beambtenbond is vooral om de beide laatstgenoemde punten niet mee gegaan met dit voorstel, hetgeen Joh. J. Schuman uit Den Haag voorzitter van dc N.C.H.V. uitermate betreurde, zoals hij in zijn openingswoord ter jaarverga dering opmerkte. Het gaat niet om prin cipiële, maar materieel-organisatorische kwesties, zei hij en daarom zou het sta tuut ook best voor de Beambtenbond aanvaardbaar kunnen zijn. VIJF VOOR TWAALF stuurslid van dat verbond, J. van Rheenen, vooral nu het staat aan de vooravond van het vijftigjarig bestaan. De klok staat op vijf voor twaalf, dus er is nog tijd om tot een oplossing te komen. Maar voorzitter Schuman was van mening dat de N.C.H.V. met het ontwerpen van het statuut alles heeft gedaan, wat er van haar verlangd kan worden en dat zij op de genomen be slissingen niet terug kan komen. Hij sprak de hoop uit dat het C.N.V. op zijn besluit om de N.C.H.V. te royeren, terug zal komen. ARBITRAGE De meeste afgevaardigden naar de jaarvergadering waren het volkomen eens met het bestuursbeleid, dat dan ook goedgekeurd werd. De afdeling Breda bleek wel ongerust te zijn over de thans ontstane situatie door uitsluiting uit het C.N.V., dat tevens uitsluiting uit het overleg over de arbeidsvoorwaarden en de p.b.o. zou betekenen (hetgeen het be stuur ontkende). Daarom stelde de af deling voor de zaak voor te leggen aan een arbitragecommissie, waarin enkele vooraanstaande Nederlanders zitting zouden moeten nemen. De afdeling overwoog hierbij dat het C.N.V. in deze kwestie medepartij is geworden, waarom in de commissie geen leden uit vakbondskringen zitting zouden mogen nemen. Maar de vergadering vond het wel wat griezelig om met dit tussentijds voor stel in te stemmen. Althans een twee derde meerderheid, nodig om het voor stel in stemming te brengen, bleek niet aanwezig, zodat het gepasseerd moest worden hoezeer ook de indiener ervan had gesteld dat gescheiden optrekken als christenen principieel fout is. Ook het bestuur verklaarde zich niet akkoord met het voorstel, omdat naar zijn me ning het C.N.V. nu met voorstellen dient te komen. De vergadering herdacht de op 20 april op 62-jarige leeftijd overleden ere voorzitter A. Graafland en huldigde de secretaris W. van Wijngaarden uit Rot terdam, die 25 jaar achtereen die functie heeft uitgeoefend. Hij ontving een ge schenk onder couvert en een schilderij, terwijl zijn echtgenote een bloemenhulde werd gebracht. In het bestuur werd de algemeen ad junct A. de Klerk uit Vlissingen her- kozen. Gekozen werden voorts: F. J. W. Juch uit Utrecht en M. D. Kletsen uit Apeldoorn. Een voorstel van de afdeling Gouda om het bedrag, dat bij overlijden van een lid aan de nabestaanden wordt uitgekeerd te verhogen tot ƒ200.werd verworpen, evenals het bestuursvoorstel om een vrijwillig onderling fonds voor uitkering bij overlijden in te stellen. Uit dc openingstoespraak van de voorzitter viel af te leiden dat toch zoveel moge-' De predikanten hebben overleg ge pleegd met vertegenwoordigers van presbyteriaanse, baptisten en andere gemeenten. Hun bleek dat er grote belangstelling was voor de plannen van de Gereformeerde Kerken. Op onze vraag of de moeilijkheden, die zich in Peru hebben voorgedaan tus sen de Amerikaanse en Europese zen ding, die geleid hebben tot kerk- splitsing, zich ook in Brazilië en Ar gentinië zouden kunnen voordoen, sprak ds. Rullmann als zijn mening uit dat dit niet zo zou zijn. Vooral de presbyteriaanse kerk had duidelijk laten blijken dat er een open deur Rapjyort De beide predikanten hebben aan boord van de Santa Theresa hun rapport aan de Generale Deputaten uitgewerkt. Het beslaat ongeveer 90 met de hand geschreven vellen, Over de inhoud van dit rapport wilden zij zich verder nog niet uitlaten omdat zij eerst nog hun verslag moesten uitbrengen. Dit rapport zal in september op de Gene rale Synode van de Gereformeerde Kerken in Utrecht ter sprake komen. Met de twee rapporten over de oecu mene en de verhouding tot de Inter nationale Zendingsraad, die een fusie wil aangaan niet de Wereldraad waar van de Gereformeerde Kerken geen deel uitmaken, zal dit rapport tot de belangrijkste behoren die in de afge lopen jaren na de laatste oorlog aan de orde zijn gekomen. In ieder geval brengt het rapport een positief advies dingswerk in Zuid-Amerika wil be ginnen. Vier maanden geleden vertrok sa met de beide predikanten ook de gere formeerde predikant ds. F. Schalk wijk, die een jaar lang de protestantse gemeente van Sao Paulo zou dienen. Zijn werk wordt bijzonder gewaar deerd. Mochten de plannen van de Synode voortgang vinden dan zou hij eventueel de eerste zendeling kunnen zijn. die namens de Gereformeerde Kerken het zendingswerk zal beginnen. Behalve de echtgenoten van de predi kanten waren ook de scriba vai Generale Deputaten ds. G. van Andel en de directeur van Gereformeerd Zendingscentrum te Baarn ds. B, Richters en enkele vrienden aanwezig om de predikanten af te halen. Beroepingswerk NED. HFiRV. KERK Beroepen te Ellekom cn De Steeg: J. Swaak te Burgh. Bedankt voor Lekkerkerk: J- R. Meiji wijk aan Zee. laatstelijk predikant Suriname zal in Katwijk voorlopig bij- Stand verlenen in het oastoraat. GEREFORMEERDE KERKEN Berepen te De Lier; H. B. Weyland te Nieuvver-Amstel (Noord); te Roden; W, B Halsema te Eernewoude. Bedankt voor Rijswijk, .Z.H. (3e pred, pl.): O. Jager te Almelo. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Haamstede-Kerkwerve: C. van der Waele te Leiden. ONDERWIJSBENOEMINGEN te Vrouwenpolder: aan de Ned. Herv. School te Ederveen: E. Elbertsen t( Ede; aan de Christ. School te Hoorn: L v. d. Ploeg te Achlum, Fr.; aan di Christ. Ulo te Leeuwarden-Huizum: A Schootstra te Utrecht; aan de Christ. Nat. Ulo te Lekkerkerk: S. Nentjes te Kinderdijk; aan de Christ. Ulo te Lem mer, H. IJbema Leeuwarden: aan de School met de Bijbel te Linschoten, Utr.: J. H. van Deutekom te Ede; aar de Eben Haëzer-school te Ridderkerk: J. Schuurman Hess te Rotterdam; aan de Herv. School te Utrecht: G. Jansen- Venneboer te Zelhem: aan de Ned. Herv. Burgerschool te Utrecht: A. P. Ouweneel te Utrecht; aan de Christ, dt Voorst, Geld: S. Hofman te Wyckel, Fr. Avert entte Het hoofdbestuur van de Unie voor Christelijk Buitengewoon Onderwijs ziet met zorg de toekomst van het buitengewoon onderwijs tegemoet. Dit verklaarde zaterdagmorgen de heer J. J. Dondorp, voorzitter van de unie op de 47ste jaarvergadering welke te Utrecht werd gehouden. De heer Dondorp wees erop, dat de taak van de werker in de scholen voor gehandicapten minder omvangrijk is geworden, omdat andere organisaties een deel van deze taak hebben over genomen. Meer dan ooit is de werker bij het buitengewoon onderwijs terug gevallen op zijn eigenlijke taak in de school, nl. de pedagogische. Hoewel dit door de unie wordt toege juicht acht men het onjuist, dat de leerkracht werkzaam op een school voor buitengewoon onderwijs, het zo vanzelfsprekend vindt, dat hij zich alleen behoeft te bemoeien met zijn pedagogische taak en geen belangstel ling meer heeft voor het veel bredere lijk zal worden samengewerkt met de beroepsgroep handelsreizigers in de Be ambtenbond, waar het gaat om beroeps problemen. Ds. G. van Duinen, Gerefor meerd predikant te Wassenaar sprak ten slotte over Eschatologische levens houding". 20 Alleen mijnheer Nicolson niet. luider: „En, mijnheer Nicol- ,.Dat zijn we allemaal." geen klein beetje ook. Alleen die is het nooit." Tr" Nicolson hing de hoom weer op de haak en keer de zich om. „Een schip dat gebombardeerd is en in brand staat; misschien is het wel zinkende." zei hij kortaf. ,.0.45 N„ 104.24 O. Dat is dus de zuide lijke ingang van het Riouwkanaal. De naam van het schip staat niet geheel vast. Walters zegt dat het bericht erg vlug doorkwam en m het begin heel duidelijk was, maar al heel gauw in daveren de onzin ontaardde. Hij vermoedt dat de marconist ernstig gewond was en ten slotte op zijn toestel in elkaar is gezakt, want hij eindigde met een on onderbroken signaal, dat nog altijd doorkomt. Voor zover Walters er wat uit kon opmaken, heet het schip „Kenny Dankc"." „Nooit van gehoord. Vreemd dat hij zijn interna tionale roepteken niet heeft doorgegevon. Een groot schip Is het in ieder geval niet. Wordt u er wat uit ?,Geen steek, kapiteLn." Nicolson schudde het hoofd en wendde zich tot Vannier. „Zoek het in le der geval maar eens op In het register, wil je. Kijk de hele K maar eens door. De naam is kennelijk onjuist." Hij zweeg een ogenblik, terwijl zijn blau we ogen in de verte staarden, en wendde zich daar na opnieuw tot Vannier. „Kijk eens bij „Kerry Dancer". Ik denk wel dat het dat zal moeten zijn." Vannier bladerde het boek door. Findhorn keek zijn eerste stuurman aan, de wenkbrauwen heel even opgetrokken. Nicolson haalde de schouders op. „Het is een mo gelijkheid, kapitein, en er zit wel wat in ook. De N en R lijken sterk op elkaar in het morseschrift, net als de C en de K. Iemand die van de kook is, kan ze gemakkelijk door elkaar halen; zelfs een ge oefend man. mits hij maar erg genoeg van de kook doer ALISTAIR MAC LEAN S (vertaling Rob Limburg) eer" staat erin: 540 ton. Clyde. Trading Company „Die ken ik," )23. Sulaimiya „«ie wii onderbrak Findhorn hem. „Een Ara bische maatschappij met Chinees geld erachter, ge vestigd In Makassar. Bezit een stuk of acht van die kleine stoomschepen. Twintig jaar geleden was ze niet anders rijk dan een paar dhows. Ongeveer in die tijd gaf ze het wettig handeldrijven eraan als te weinig winstgevend, en wierp zich op de sluik handel in wapens, opium, paarlen en diamanten, en daar kwam dan ook nog de nodige zeeroverij bij. Geen tranen om de „Kerry Dancer", mijnheer Nicolson. Koers 130. en daar blijft het bij." Kapitein Findhorn maakte zich gereed de stuurhut te verla ten. Het incident was gesloten. „Kapitein!" Findhorn bleef staan, draaide zich op zijn gemak T*was de ge- tanden lijn handen rustten luchtig o] keek recht voor zich uit. „Iets op "je hart, Evans?" „Ja kapitein. De „Kerry Dancer" lag van nacht voor Singapore." Evans keek hem een ogen blik aan en staarde daarna weer recht voor zich uit. „Het is een boot met de blauwe standaard, ka pitein." „Wat?" Findhorn werd uit zijn gewone gelijkmoe digheid gerukt. ..Een regeringsschip? En heb jij het gezien? „Ik niet. kapitein, maar de bootsman wel, ge loof ik. Ik heb hem er vannacht in ieder geval over horen praten, vlak nadat u van de wal was teruggekomen." „Weet je wat je zegt. man? Heeft hij dat wer kelijk beweerd?" „Geen twijfel aan, kapitein." De hoge stem van de man uit Wales klonk zeer beslist, „Laat hem dan dadelijk hier komen!" beval Find horn. Hij liep weer naar zijn stoel, ging zitten, maakte het- zich gemakkelijk, en dacht weer aan de afgelopen nacht, Hij herinnerde zich zijn verras sing en zijn gevoel van opluchting toen hij de bootsman en de timmerman had zien zitten in de motorboot die hem naar de wal zou brengen; zijn verrassing en opluchting toen hij de kolven had ont dekt van een paar korte Lcc Enfields, die onder een stuk zeildoek uitstaken, dat er nonchalant overheen was geworpen. Hij had er niets van gezegd, Hij herinnerde zich het kanongedonder in de verte, de dikke rook die over de stad had gehangen sinds het laatste bombardement men kon zijn horloge elke morgen gelljkzetten op de verschijning van de Ja panse bommenwerpers boven Singapore de on natuurlijke. lugubere stilte in de stad en op de stra ten en wegen, die hij nog nooit zo eenzaam en ver laten had gezien. Maar hij kon zich niet herinneren dat hij de „Kerry Dancer", of enig ander schip had gezien met de blauwe standaard in top, toen zij naar de wal voeren. Het was te donker geweest, en hij had te veel aan zijn hoofd gehad. Hij had ge hoord dat de petroleumeilanden Poeloe Bukom. Poe- loe Sambo en Poeloe Sibarok onder vuur waren genomen of zouden worden genomen hij had er niet precies achter kunnen komen: laat staan dan dat hij het met eigen ogen had kunnen zien: die dikke rook maakte alles onzichtbaar. De laatste ma rine-eenheden waren vertrokken, en er was niemand meer waaraan hij zijn petroleum kwijt kon. En evenmin zijn vliegtuigbenzine. Want de Catalina's waren weg. en de enige Brewster Buffaloes en Wil- debeesten, die er nog waren, waren de verkoolde geraamten op het Selengar-vliegveld. Tienduizend en vierhonderd tori ontplofbare brandstof, opgesloten in de haven van Singapore, en....- De heer Dondorp vroeg zich af, of de strijd voor het belang van het gehan dicapte kind de leerkrachten nog wel voldoende beroert. Wanneer men het werk in de school gaat zien als beroep dat wordt uitgeoefend om in het levensonderhoud te voorzien dan is het volgens de heer Dondorp met het buitengewoon onderwijs gedaan. Het is ook hierom geweest dat het hoofdbestuur der unie besloten heeft een ethiekcommissie in te stellen. Het tweede verschijnsel dat het hoofd bestuur van de unie met zorg vervult noemde de heer Dondorp de vervan ging van het personeel. Wanneer, zo zëi hij, niet spoedig wordt ingegrepen, dreigen er op de buitengewone scholen noodtoestanden te ontstaan. Het is bui tengewoon moeilijk mannelijke leer krachten te krijgen volgens de spreker., die er voorts op wees, dat minister Cals er op rekent dat in bestaande vacatures kan worden voorzien door het benoemen van gehuwde vrouwen. Volgens de heer Dondorp is het echter onmogelijk een gehuwde vrouw voor een paar maanden te plaatsen in eer hogere groep debiele jongens. Ook moet voor het buitengewoon onder wijs de aeleotie veel rroter z(Jn. omdat niet iedereen geschikt is voor het onderwijs aan gehandicapten. Seleotie is evenwel niet mogelijk als er, zoals in vele gevallen, maar één sollicitant is. In sommige gevallen zou, volgens hem, vrijstelling van militaire dienst uitkomst kunnen geven. Ook het salaris van de leerkrachten bij het overeenkomt met de status die deze leerkrachten hebben Een spoedige op trekking van de salarissen met die van de ulo-onderwijzers acht de heer Don dorp zeer noodzakelijk. Waarschuwing tot de Nederlandse jeugd mocraten, waarin samenwerken de Jon gerenorganisatie in de K.V.P. Nationale Organisatie van Anti-Revolu tionaire Jongeren Studieclubs, heeft de Van 26 juli tot 5 augustus 1959 zal te Wenen het zogenaamde zevende wereld- jeugdfestival worden georganiseerd door de communistische internationale jeugd beweging. Omdat wij weten, dat een groep Ne derlandse jongeren J plan velerlei redenen tdeze communistische demonstratie deel te nemen, willen wij met de meeste klem deelname aan het festival in welke vorm dan ook, ont raden. Iedere deelname daaraan betekent n feite verraad aan de jeugd van Hongarije en de andere getyranniseerde volken, aan de Oostenrijkse jeugd, die tegen dit festival fel protesteert en aan de jeugd in de vrije wereld. Ga wel naar Wenen, omdat de vrije Oostenrijkse jeugdbeweging in het co mité „Junges Leben" verenigd daarom vraagt, maar neem niet deel aan bet fes tival. Nodig de zich overtuigd houdend? sommunisten en de jeugd uit de neutrale landen uit tot een eerlijk gesprek. Ver geet Hongarije en Tibet niet, maak geen gemene zaak met de communisten: toon wat de jeugd in de vrije wereld wil.' Gods kerk moet in de bovenzaal zijn geweest, eer zij in d| kerkzaal bijeen kan komen. Tien dagen lang waren de disci pelen vergaderd in wat iemand eens noemde de wachtkame van de Heilige Geest. Zij preekten niet in de synagoge; 2j hielden geen straatsamenkomsten; zij schreven geen artikel* voor evangelisatiebladen: zij openden geen bureaus voor kerkelijk-maatschappelijke hulp; zij wachtten en baden. De wereld stond in brand; zij bezaten de oplossing vod mensen in nood. en daarom trokken zij zich terug in d; bovenzaal. Dat was geen vals piëtisme maar een wijze daa van gehoorzaamheid. Alleen de Heilige Geest kan mensen ui de nood van hun leven redden. Daarom moeten de mensen, di bij het werk van God ingeschakeld worden, ook vervuld zij voor zy ook maar iets kunnen doen. Meer dan in de afgelopen decennia spreken wij nu over evar gelisatieapostolaat en onze missionaire verantwoordelijkheid Onlangs hoorden we iemand smalend spreken over „die grot woorden zonder inhoud." Als zij geen inhoud hebben kom dat, omdat wij niet eerst samen in de bovenzaal zijn gewees\ Deze woorden hebben inhoud; zij zijn de marsorders van Goó kerk, maar het „Voorwaarls mars" wordt slechts gegeven i de bovenzaal. De Heilige Geest alleen kan deze woorden huL waarde geven. OVERLEG EN SAMENWERKING TNE nieuwe voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Werkge vers, ir. A. J. Engel, wijdde in zijn openingsrede van de laatstgehouden algemene ledenvergadering sympa thieke woorden aan de nagedachte nis van de op 22 april jl. overleden voorzitter van het Verbond, de heer Twijnstra. In zijn betoog trof ons vooral deze passage: „Wij hebben hier in Neder land thans een niveau van overleg en samenwerking tussen onderne mers en arbeiders bereikt, dat niet alleen aanzienlijk hoger ligt dan in andere landen, maar bovendien voor onze collega's uit die landen bijna onvoorstelbaar is. Deze samenwer king heeft tot middel gediend voor het verwezenlijken van het gemeen schappelijk doel der verschillende groeperingen, nl. de versteviging van de economische positie van ons va derland en de verhoging van de wel vaart van ons volk". De heer Twijnstra heeft ongetwijfeld met grote kracht in deze richting gewerkt. Ook van de zijde der Chris telijk georganiseerde werkgevers en werknemers is hem daarvoor dank bare hulde gebracht. Er is in de latere jaren veel ten goede veranderd. Met name in de verhouding tussen werkgevers- en ar beidersorganisaties. Er is almecr overleg en samenwerking gekomen. Niet altijd zijn zij het met elkander geheel eens over de te nemen maat regelen. Dat behoeft ook niet al te zeer te verwonderen. Wij staan voor dikwijls zeer ingewikkelde vraag stukken. Maar het streven is er toch op gericht om telkens weer een aan nemelijk compromis te vinden. Wij mogen ons dientengevolge verheu gen over het bestaan van een „sociale vrede", waarover men zich in het buitenland verbaast. Ja, men ver baast zich niet alleen, maar benijdt ons tevens. Hoe groot het verschil is ten onzent met de jaren twintig, moge blijken uit hetgeen in de strijd over het ontwerp-Arbeidersgeschiilenwet. Aalberse geschreven werd door het Fabrikantenverbond, onder leiding van de heer S. Maas, Daarin wei gezegd: „De leuze sociale vrede f een schoonschijnende misleiding. 2fc is onverenigbaar met alles, wat oi bekend is van 't wezen der natuul ja, een loochening van de realiteit van de strijd om het bestaan, welk algemeen wordt erkend als voedingi€ bron van alles wat leeft. De sociall vrede zou een eind maken aan da^ gene, wat voorwaarde is voor ons ii dividuecl en maatschappelijk b«* staan". Hier werd, gebaseerd op de evoluti; leer, de klassenstrijd met rond1" woorden gepredikt. Zó spreekt men thans van werkgi verszijde niet meer. De grote betri kenis van de sociale vrede, van h» samenwerken, wordt almeer besef Dit heeft niet alleen economisch^ maar bovenal morele voordelen. Waarom is nu in Nederland mogt* HJk wat men in vele andere landet15 niet schijnt te kunnen realiseren? 8 Er zijn verschillende oorzaken. n Een faktor van betekenis is ste' Hg, dat men in meer dan één lanv alleen of in hoofdzaak socialistischr arbeidersorganisaties kent, waart< gen de werkgeversorganisaties jarer1' lang vooral een strijdpositie hebbe® ingenomen. Aan gezamenlijke arbci(g ook gericht op het algemeen volkij belang, is men niet toegekomen, z Hier te lande zijn protestants-christi0 telijke en rooms-katholieke organl0 saties van werkgevers en werkmh mers gevormd, die de ChristelijkZ gedachte van samenwerking met ni druk hebben geponeerd. Te roemen is ons niet oorbaar. Oo de Christelijk-sociale organisatie hebben haar werk in zwakheid veit, richt. Maar zij oefenden toch invloe uit ook in andere kringen. En daas vond hun streven sympathie bij vei edele geesten, die niet gevangen za®1 ten in de banden van een materia lisme, dat geen hogere morele waaiL den kent. De Nederlandse wetgever heeft, ooi* weer beïnvloed door Christelijk-polir, tieke strevingen, door orgaanvormin; mogelijk te maken het gaan in dlb gewenste richting gestimuleerd. VOORHOEDE-GEVECHT "yDORDAT de Geneefse conferen tie van ministers van buitenland se zaken van de Grote Vier was be gonnen, heeft het Westen reeds een voorproefje gekregen van wat het In de komende, weken te wachten staat. De Sowjetunie gaat regelrecht op haar doel af en eist nu reeds de formele erkenning van de zgn. Duitse Demokratische Rupubliek. waarvan de leiders dank zij de aan wezigheid van Russische tanks een communistisch bewind uitoefenen over zeventien miljoen mensen in de Sowjetzóne van Duitsland. Zo is de positie van het Westen bij de aanvang van de besprekingen al bijzonder moeilijk en is men geneigd zich af te vragen, of het wel zin heeft het gesprek voort te zetten, zolang er geen reële basis voor be sprekingen aanwezig is. Het kan een onderdeel van de Russi sche tactiek zijn, nu onaanvaardbare eisen te stellen om straks concessie* te kunnen doen, zonder dat de poli tieke situatie in wezen zal verande ren, laat staan verbeteren. Ook in deze schijnbare concessies kan een gevaar schuilen, omdat zij op de open bare mening in het Westen ten on rechte de indruk kunnen maken, dat er met de Sowjets wel te praten valt, In werkelijkheid is het tegendeel he geval. Er kan geen twijfel over bete staan, dat de Sowjetunie er op uiV is, formele erkenning van de statu quo, van de bestaande situatie, te ver" krijgen, met dien verstande, dal Berlijn wordt uitgeschakeld als voortc post van de vrije wereld. 9 De strijd, die thans in Genève wordVi geleverd, is een voorhoede-gevechlbl dat zich voorlopig beperkt tot hd?, aftasten van eikaars posities. ZodriM de Russen in de gelederen van d'v; westelijke mogendheden een zwakki plek ontdekken, zullen zij geen ogen blik aarzelen en poren, daar cein. doorbraak te forceren. n; Hieruit moge ten overvloede blljkengf hoe belangrijk het is, dat de drik westelijke mogendheden zich niet laP ten verleiden tot eenzame avonlu^ ren. Het is echter niet voldoende, dat d( westelijke mogendheden naar buitel als 'n eenheid optreden. De minister!# moeten, juist wanneer zij hun on,^, macht en grote afhankelijkheid er:g( varen, meer dan ooit beseffen, dal er alleen uitkomst is bij Hem, Die di harten der groten kan neigen all waterbeken. Zij moeten zich gedra1 gen weten door het gebed van velifl miljoenen in de vrije wereld. Jaarvergadering Confessionele Vereniging De Confessionele Vereniging ln de Nederlands Hervormde Kerk zal op 2 Juni op „Woudsohoten" tc Zeist jaarvergadering en conferentie houden onder presidium van ds. C. M. Luteijn van Groningen. Op de algemene vergadering zal de voorzitter een refe raat houden over verscheidene actuele zaken. Op de conferentie zal prof. dr. G. C. in Niftrik, hoogleraar aan de Gem Universiteit te Amsterdam en dr. H. Schroten, hervormd predikant te Rot- terdam-Charlols, dinsdagavond 2 juni. refereren over: „Wat moeten wij ver staan onder beroep op Gods Woord?" Op woensdagmorgen 3 juni zal prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker, hoogleraar aan de R.U. te Groningen, refereren over: ,De mijding van het Heilig Avondmaal". Ter jaarvergadering komt onder meer an de orde de verkiezing van enkele leden van het hoofdbestuur wegens net periodiek aftreden van de heren prof. dr. Th. L. Haitjema te Groningen, D. vaifc' der Kwaak, wethouder van Leiden. J. T Bagchus te Ede en ds. G. F. A. Cari™ Jaarvergadering Prol. Chr. Werkgeversverbond L Op de jaarvergadering van het Ver?' bond van Protestants-Christelijke Werkp gevers in Nederland, op 5 juni in het Kurnaus te Scheveningen, wordt 's mid-V6 dags te 14.00 uur het Nederlandse sociaakaa economische beleid en de E.E.G. be*1 handeld. »c Het landbouwbeleid, zal besprokene worden door mr. B. W Biesheuvel, alg-aa secretaris van de Ned. Chr. Boeren- e»u Tuindersbond en lid van de Tweede Ka-ge mer der Staten-Generaal; het loon-, prijs- en kartelbeleld wordt ingeleid dooikr dr, G A Kohnstam. hoofd afdellngschen» cconomisch-technische afdeling van deVji, Algemene Kunstzijde Unie te ArnhemX, en over het werkgelegenheids- en com" junctuurbeleid spreekt prof. dr. J. Wc- melsfelder, hoogleraar in de economie aan de Technische Hogeschool te Eind- hoven »e De voorzitter van het verbond, de heeftm Borst, Pzn, zal zijn jaarrede 's morgensfig

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2