Jlicutue geihstift (Garant Informateur Beel werkt met haast aan kabinet [eer klachten over lage lonen Fel brandend schip kapseist door paniek van passagiers Nieuwe namen voor de R.K. ministers posten Gevangene uit Den Haag nam de benen Apeldoorns burgemeester las telegram verkeerd rr '»w ZATERDAG 9 MEI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentle-afdellng TeL 31441. ADVERTENTIES: 10.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting). Postrekening 5893d, Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRIST ELI JK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanluastfclj is ahebitueo tnyn htct ia Ugfytnspoet" Veertigste Jaargang no. 11558 „Porta Nigra H. Marsman Zie pagina 9 Bedankjes ivorden niet publiek Woensdag, daags voor Hemelvaartsdag, is op het Haagse station Staatsspoor, een gedetineerde aan zijn bewakers ontsnapt. Het is de 23-jarige uit Den Haag afkom- Itige A. G. H., door de politie gekenschetst als een „kruimeldief", die in de gevange nis te Arnhem een gevangenisstraf van drie maanden wegens diefstal uitzat en begin juli zou vrij komen. Tot nu toe heeft men hem niet kunnen opsporen. H. was woensdag door leden van de par- ketgroop van de rijkspolitie te Arnhem —paar Den Haag overgebracht omdat hij moest terechtstaan voor de politierechter ivegens een trweede diefstal. Hij heeft Iroordat de terugreis naar Arnhem begon $cans gezien op het station aan zijn bewa- ontsnappen. Hoe de ontsnapping lioh heeft toegedragen, kon de Haagse Jolitie niet mededelen. Men neemt aan Slat de gedetineerde, die op Hemelvaarts dag jarig was, zijn verjaardag niet in de ®e vangen is heeft willen doorbrengen. De politie i6 gisteren wel een kijkje gaan op verscheidene adressen waarvan n dat de ontsnapte gevan- i kunnen vertonen, doch >eft hem niet aangetroffen. In politieke kringen neemt men even eens aan dat de KVP-ministers Cals (On derswijs), Luns (Buitenlandse zaken) en Klompé (Maatschappelijk werk) zullen terugkeren. De KVP zal waarschijnlijk ook Landbouw worden aangeboden. De meest daarvoor in aanmerking komende kandidaat schijnt mr. V. G. M. van Ma- rijnen uit Den Haag te zijn. Deze is af komstig van het departement van land bouw. Momenteel is hij secretaris van het Kath. Verbond van Werkgeversvak verenigingen. Ook Sociale zaken zal waarschijnlijk naar de KVP gaan. De kandidaat die daarvoor het meest wordt genoemd is de heer W. D. Lelieveld, al gemeen secretaris van de Kath. arbei dersbeweging. De VVD kan in ieder geval rekenen op de departementen van defensie (S. J. van den Bergh) en Verkeer en waterstaat (H. A. Korthals). Het derde departement dat aan deze partij zal worden aangeboden is waarschijnlijk Binnenlandse zaken. In dat geval zal Justitie naar de Rotter damse advocaat mr. Beerman (c.h.) kun nen gaan. (Van onze sociaal-economische redactie) ET C.N.V. pleit reeds gedurende enkele jaren met grote overtuiging voor loslating van het huidige systeem van loonvorming, omdat dit iysteem op principiële en praktische gronden onhoudbaar is geworden. Cr kleven bezwaren aan, dat een langer voortgaan op deze weg onverant- voord is. Vooral de zwakke groepen in onze maatschappij hebben onvol- loende garantie, dat hun inkomen op een redelijk peil komt. HIT VERKLAARDE vanmorgen de heer B. Roolvink, secretaris van het C.N.V.op de nationale kaderbijeenkomst van het verbond, die vandaag n Tivoli te Utrecht wordt gehouden en welke geheel gewijd is aan het idvies van de Sociaal-Economische Raad over huren, subsidies en lonen. De klachten over de lage lonen nemen schrikbarend toe, aldus de secre- l|i||aris van het C.N.V. Dit is ook te begrijpen, omdat de enige garantie de zwakke groepen de loonrichtlijn is, die sterk is achtergebleven. Vier in het oog lopende bezwaren Ie de heer Roolvink tegen de geleide loonpolitiek en het ;n van een algemene loonronde i 1959: De bedrijfsgemeenschap vai n werknemers wordt voor eer belangrijk deel buiten werking ge steld. Aan het overleg kan onvol doende inhoud worden gegeven en ei blijft te weinig ruimte over voor hel beleven van eigen verantwoordelijk- M ehi ■D Een prijsstijging is vrijwel HF delijk. gpb De positie van de bedrijfstakken, sec- toren of ondernemingen kan onvol doende in de loonhoogte tot uitdruk king worden gebracht, i Werkgevers en werknemers hebben te weinig belang bij de zo noodzakelijke produktiviteits verhoging. Nader ingaand op de inhoud van een rjjere loonvorming, deelde de heer Rool- Ink mede, dat in dit kadar een wettelijk •geschreven minimumlonen grote be- :kcnis krijgt. Dit misschien zal op een rhoorljjk peil moeten blijven. Tegen een chterblljven van sommige groepen en ïrsonen zal op veel betere wijze gewaakt linnen worden. In de eerste na-oorlogse jaren is de ge ilde loonpolitiek onmisbaar geweest en eeft zij zegenrijk gewerkt. Maar thans i6 en ander loonsysteem dringend gewenst, let gemiddelde Nederlandse loonpeil is inds 1953 met circa 45 pet gestegen. Zou geleide loonpolitiek een stringente oepassing hebben gevonden, dan zou de tijging slechts circa 32 pet hebben bedra- iit blijkt, dat de vrijere loonvor- iing zich baan brak, niet dank zij, maar ndanks de geleide loonpolitiek. Het ge in verkeer conservatisme, een ysteem in stand te houden, dat zichzelf leeft overleefd. Het C.N.V. bedoelt met de vrijere loon- 'orming geen volledig vrije loonvorming. >p dit moment worden de mogelijkheden loonsverhoging begrensd door drie actoren: De huurmaatregelen in 1960, waar- bij algemene maatregel een compen- atie zal worden verstrekt. b. De toonverschillen tussen de be- rijfstakken mogen niet te groot worden. c. Prijsverlagingen dienen niet bij voor- kat onmogelijk te worden gemaakt ten- ïvolge van een volledige benutting van ruimte voor loonsverhoging. Bü doorvoering van een vrijere Ioon- srming ontstaat een prikkel voor alle. laar in het bijzonder voor verouderde iedrijvcn tot modernisering en verbete- Ing van de produktiemethode. Mocht lesondanks een aantal bedrijfstakken te terk achterop komen dan zal na enige irichtlijn aangepast kunnen vorden. Optrekking van de loonrichtlijn leschiedt in het kader van de vrijere invormlng steeds nadat een loonbe- (Van onze parlementaire redacteur) t zich in Den Haag een koortsachtige ontwikkeld. Het is duidelijk dat de kabinetsinformateur, prof. Beel, met grote spoed werkt aan een oplossing van de crisis. Zo langzamerhand worden de contouren van het kabinet, dat hij denkt te vormen, zichtbaar. Maar ook nu weer kunnen de laatste loodjes zwaar wegen. Omtrent een en ander bestaat nog geen zekerheid. Wel is zo goed als zeker, dat aan de A.R.P. Financiën (Zijlstra) en Volkshuisvesting (Van Aartsen) zal worden aangeboden. Een moeilijk probleem schijnt echter nog te zijn de bezetting van Economische zaken. Het staat wel vast dat dit depar tement niet aan de VVD zal worden toe gewezen. Het ligt het meest voor de hand dat de CHU Economische zaken krijgt. Een beslissing daarover is nog niet gevallen. Dit zal wel afhangen van de omstandigheid of er christelijk-histo- rischen bereid gevonden worden dit de partement te beheren. Dit moet overi gens niet uitgesloten worden geacht. De naam van het. C.H.-lid van de Raad van State J. W. de Pous wordt in dit vér band het meest genoemd. Als er geen C.H.-kandidaten zijn, moet er dus weer een ingrijpende verandering in de zetelverdeling worden aangebracht. Prof. Beel wil niet de kans lopen, dat de bedankjes van de kandidaat-ministers publiek worden. Dit acht hij schadelijk voor zijn informatie-opdracht. Daarom hult hij zich in een diep stilzwijgen. Maar politieke waarnemers zijn van oordeel dat zijn informatiepoging niet lang meer zal duren. Als de informateur géén verdere bedankjes krijgt, kan hij op zeer korte termijn gereed zijn. Wat het premierschap betreft: het meest in aan merking komt daarvoor de ex-formateur prof. dr. J. E. de Quay. Meisje trotseert haai om vriend te redden Een achttien jarig meisje, Shirley O'Neil, heeft gisteren in de baai van San Francisco een grote witte haai van ongeveer drie meter lengte en met een gewicht van meer dan 200 kilo getrot seerd om een klasgenoot, Albert Kogler, met wie zij nabij de beroemde brug „De Gouden Poort" aan het zwemmen was te redden. Op ongeveer vijftig meter van de kust werd de jongen door de haai, die nor maal in warmer water voorkomt, aan gevallen. Shirley zwom, ondanks de af werende kreten „Ga terug, ga terug" van haar vriend te hulp een slaagde erin hem uit de tanden van het dier te be vrijden en naar het strand te slepen. Twee en een half uur na de aanval over leed Albert echter op het strand, nadat Shirley, die róoms-katholiek is, hem eerst nog met zijn instemming met zeewater had gedoopt. Ongeluk. In Brazilië zijn bij een auto ongeluk 22 mensen om 't leven gekomen en tien gewond. De slachtoffers zaten in een vrachtauto, die uit de bocht vloog. weging zich in het bedrijfsleven voltrok ken heeft. De heer Roolvink voegde hieraan toe, dat eventuele prijsstijgingen die hieruit mochten voortvloeien in ieder geval slechts een fractie zullen bedragen van de prijsstijgingen bij een algemene loon- In het geval van een algemene loon- (Zie vervolg op pagina 5) ...IK VKEES GEEN KWAAD, WANT GIJ ZIJT BIJ MIJ'' Zinloos debat in gemeentèraad De Apeldoornse gemeenteraad heeft gisteravond anderhalf uur lang zin loos gediscussieerd over een voorstel van B. en W. in het bekende Oranje park een cultureel centrum te ves tigen. Dit park werd in 1874 door wijlen de heer Houven van Oordt aan de gemeente geschonken waarbij werd bedongen dat de gemeente het park niet zou mogen bebouwen. De Apeldoornse tegenstanders van het plan voor een cultureel centrum, vestig den de aandacht van de burgemeester op deze bepaling. Desondanks stelden B. en W. in de Raad een voorstel aan de orde een architect een voorlopig plan voor een cultureel trum te laten maken. Voor de burgemeester het voorstel lan ceerde, deelde hij de raad mee dat hij uit Eindhoven van de nabestaanden van de schenker van het Oranjepark een tele gram had ontvangen dat men geen be zwaar tegen de bebouwing had. De raad kreeg het nu een stuk gemak kelijker en het voorstel werd zij het dan nog na anderhalf uur heen en weer Nijl: Drama op 150 doden DE GROOTSTE SCHEEPSRAMP die zich ooit op de rivier de Nijl heeft voltrokken, eiste gisteren zeker 150 mensenlevens. Een plezier boot met 270 mensen aan boord raakte 25 kilometer van Kairo door een ketelontploffing in brand en verdween kort daarna in de diepte. Verscheidene mensen die de ont ploffing overleefden, verdronken benedendeks omdat zij in de korte tijd geen kans zagen naar boven te komen. Het drama speelde zich af juist toen de opvarenden, een gezelschap met verschei dene regeringsfunctionai igenieurs land- hun gezinnen, ontbijt hadden beëindigd. De kapitein die zag hoe het schip door de ontploffing een vlammenzee dreigde te worden hield het hoofd koel en zette onmiddellijk koers naar de oever van de Nijl. Op het overvolle schip was inmiddels een vreselijke paniek ontstaan. Alle pas sagiers renden naar een kant van het schip dat daardoor kapseisde. In enkele seconden was het vaartuig onder water verdwenen. Een andere plezierboot die juist in dc omgeving van het verongelukte schip de Danderah voer, was snel op de plaats van de ramp. Men zag kans. een honderdtal drenkelingen te redden. Zij die brandwonden hadden opgelopen kon den onmiddellijk doo r de vele artsen, die aan boord van het reddende schip waren, worden verbonden. De leiding van het reddingswerk werd later door president Nasser, die enkele kilometers van de onheilsplaats zijn resi dentie heeft, overgenomen. Hij riep ieder een, die kennissen aan boord van de Danderah had, op de namen aan te geven opdat men zo snel mogelijk een overzicht van het vreselijke gebeuren kon krijgen Hartroerende taferelen speelden zich aan de Nijloever af. Een landbouwkun dige uit Kairo die op de plaats van de ramp hoorde dat zijn vrouw en kinderen nog in het gezonken wrak moesten zijn, sprong uit wanhoop in de Nijl en ver- Met alle macht probeerde men gister avond het wrak te lichten, hoewel het bijna zeker is dat men geen overleven den meer zal vinden. Honderd mensen zijn gered. De stoffelijke resten van 46 personen zijn geborgen, Meer dan hon derd mensen worden nog vermist. praten zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Helaas, de vergadering was nog niet ten einde toen de burgemeester aan de léden moest meedelen dat hij een seintje uit Eindhoven had gekregen: „U hebt het te legram verkeerd opgevat". De letterlijke tekst van het telegram luidde: „Eist handhaving beding niet-be- bouwing Oranjepark". Zo althans had de afzender het bedoeld. Bij het overseinen is de betekenis van het streepje niet juist opgevat zodat de burgemeester las: „Eist handhaving beding nietDat was ech- ter niet juist. Een lelijke streep door de Waterweg wordt dag afgesloten Op de eerste Pinksterdag zal de Nieuwe Waterweg afgesloten zijn. In de marine haven van Portsmouth wordt op bet ogen blik namelijk een gevaarte voor een korte sleepreis klaargemaakt. Het is een voor malig slagschipdok van de Britse admira liteit, dat de Rotterdamse droogdokmaat- schappij heeft gekocht. Het hefvermogen is niet minder dan 54.000 ton, wat bete kent dat njet alleen de grootste passa giersschepen maar ook supertankers er in geplaatst kunnen worden. Met zeven 6leepboten wordt het gevaarte naar Rot terdam gesleept. Voor dit karwei heeft men de ruimte nodig en daarom wordt de Waterweg een dag afgesloten. Daarna begint men aan de modernisering van het dok, die aan het eind van het jaar gereed God is mijn herder, mij zal niets ontbreken: grazige weiden heeft Hij mij bereid, mijn ziel verkwikte Hij aan koele beken, Hij heeft mij in bet rechte spoor geleid. Hij wijst mijn pad, zijn Naam is mij een wapen; al trek ik door een dal van dood en pijn, ik kan mij nederleggen om te slapen: zijn sterke staf zal mijn vertroosting zijn. Gij hebt mijn vijands ogen uitgestoken door feestelijk mij te spijzen waar hij lag; mijn haren geuren van uw balsemroken, uw rijkdom vult mijn beker, dag aan dag. Ik zal mijn leven lang geen hulp behoeven: geluk en zegen hebt Gij mij bereid tot ik verheerlijkt in uw huis mag toeven, uw licht, uw vrede, tot in eeuwigheid. Berijming: Gabriël Smit. Ets: Ri SUKARNO gearmd met Chroesjtsjef. Donderdag werd de Indonesische presi dent op het Kremlin ontvan gen door de rode Tsaar. Van links naar rechts ziet men Anastas Mikojan, vice-premier der Sowjetunie, Achmed Su karno, Nikita Chroesjtsjef, Sowjetpremier, en Andrei Gro- myko, minister van buiten landse zaken der Sowjetunie. SIM., IR. PHILIPS BIJ SUKARNO (Van onze speciale verslaggever) Alvorens donderdag naar Moskou af te reizen, heeft president Sukarno van Indonesië in Kopenhagen een onderhoud met ir. F. J. Philips ge had. Dit verneemt de Volkskrant uit Eindhoven, waar de heer Philips, die vice-voorzitter is van de raad van bestuur van de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken, domicilie houdt. Voor het gesprek, dat plaats vond in Sukarno's suite in hotel d'Angleterre. was ir. Philips de avond tevoren met z'n privévliegtuig uit Nederland gekomen Het Deense ministerie van buitenlandse zaken schijnt zijn bemiddeling te hebben verleend. Men neemt aan dat de heer Philips niet .alleen enkele zakelijke belangen van bedrijven in Indonesië heeft aangesneden, doch tevens de officieuze afgevaardigde is geweest van een groep Nederlandse derncmers, die door de afgekondigde tionalisatiemaatregelen ernstig getroffen zijn. Daarnaast zou ook gesproken zijn over de levering van Philips-produkten aan Indonesië, in 't bijzonder elektronica, waar een grote behoefte aan zou bestaan. Sukarno is uit Moskou gisteren naar de badplaats Sotsji aan de Zwarte Zee ver trokken. Hij zal niet meer naar Moskou terugkeren en wordt dinsdag in Rome verwacht. De Indonesische minister van buitenlandse zaken Subandrio zou nog en kele dagen te Moskou blijven. De Indonesische premier ir. Djuanda heeft te Djakarta naar aanleiding van de onderhandelingen van twee Japanse be drijven voor de levering van militaire vliegtuigen verklaard, dat er nog geen bepaalde plannen voor aankoop zijn, doch dat men aanbiedingen zal overwegen. Ook verklaarde hij, dat Indonesië éérst nadere gegevens wil krijgen alvorens men overgaat tot aankoop van de 60 Ameri kaanse vliegtuigen, waarvan er 50 uit de tweede wereldoorlog stammen. Al vroeg zomers (Van i weerkundige medewerker) WN de laatste dagen van mei zijn enkele warme zomerse dagen heel wat min der zeldzaam dan in deze tijd van mei die officieel nog bij de koude ijsheiligen toebehoort. Ook in Zuid-Holland steeg de temperatuur vrijdag van 22 tot 24 graden Celsius. Het bijzondere is dat het dit keer niet bij een of twee warme dagen blijft, maar ook morgen op de vierde opeenvolgende dag zal het kwik nog een zomers niveau bereiken. Wel blijft dit weekeinde de kans op een plaatselijke regen- en onweersbui zoals die gisteren ook hier en daar voorkwa men bestaan. In de middag kan in ons kustgebied een iets koelere zeewind voorkomen, maar in het geheel belooft i-toeekeinde te worden dat behoeft onder te doen. i juli of augustus N.V. Algem. Verzekering Mij. UBO Kromme Nieuwe Gracht 8-10 Utrecht Kans op omveer De Bilt verwacht tot mor genavond: Warm weer met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen zuid en oost. (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN Zondag 10 mei: zon op 4.56, onder 20.18, i op 6.51, onder 22.39; maandag 11 mei op 4.54, onder 20.19, maan op 7.36, onder 23.26.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1