C+iRISTFUJK Baptisten vierden hun 350-jarig bestaan Bijbel bron van belijden en dwaalleer Weer twee zendelingen voor Nieuw-Guinea Hervormde scliippersjeugd koos landrot als erelid Ontsnapt j langs Krakatau Een woord voor vandaag Kanttekening Spreekt de bijbel zichzelf telkens weer tegen Het blad „De Bazuin", het officiële orgaan van de Theolo gische Hogeschool te Kampen schrijft over de Bijbel die een bron is voor een rechtzinnig belijden en voor dwaalleer: "UR is een oude distichon 1) -L' lezer, schrik niet van het Grieks, ik vertaal het u terstond dat vroeger als kenmerkend op schrift op de eerste bladzijde van een huisbijbel meermalen was te vinden en dat in het latijn aldus luidt: Hie liber est in quo quaerit sua dogmata quisque; Invenit et interum dogmata quisque sua. Dit betekent: Dit is nu het Boek waarin een ieder de leervoorstellingen zoekt rfiie hij belijden wil; maar ook zal een ieder er zijne leervoorstellin gen in vinden! Gij voelt wat deze spreuk wil zeggen. Waaraan of aan wie ligt dit? Het is een opmerkelijk ver schijnsel waarbij of bij wie ligt de oorzaak? Ligt het aan de Bijbel óf ligt het aan de mensen die hem met zo verschillende verstandelijke overwegingen, met zo geheel an dere gesteldheid en vulling van het hart, met zoveel Geesteslei- ding of verwerping van Geestes- leiding lezen? Voorbeelden EEN paar voorbeelden. „Sola fide" zeiden Luther en Calvijn: Zalig: door het geloof al léén, zonder de werken der wet. Zij beriepen zich bijvoorbeeld op Rom. 3 28. Zalig door geloof èn werk zegt de Rooms-Katholiek. En hij slaat de brief van Johannes open en leest ons voor: „Gij ziet dat een mens gerechtvaardigd wordt door werken en niet slechts uit geloof". Zó staat het te lezen in Jac. 3 24; zó staat het ook in uw en mijn bijbel. In dit leven komt geen mens tot de volmaaktheid, zeiden Luther en Calvijn, en zeggen gij, lezer, en ik. En wij beroepen ons bijv. op Rom. 7, waar Paulus, en toch stel lig na zijn wedergeboorte en be kering. zulke ontroerend-droeve dingen aangaande zichzelf belijdt. Maar dan komt Wesley, de va der van het Engelse Methodisme. zonder twijfel een zéér gelovig christen, een kind van God, en leert de Christian Perfection, de mogelijkheid en bij velen werkelijkheid, van een christelij ke volmaking in dit leven; tenge volge van een „second change", een „tweede verandering". En op triumfantelijke toon beroept ook hij zich op de Heilige Schrift en citeert Jezus' woord. Matth. 5 48: „Weest gijlieden dan volmaakt, gelijk uw Vader die in de heme len is. volmaakt is"; Luk. 19 21: „Zo gij wilt volmaakt zijn, verkoop al wat gij hebtFil. 3 15: „Zovelen dan als wij vol maakt zijr.2 Tim. 3 17: ..Opdat de mens Gods volmaakt zij De vijf artikelen tegen de Re monstranten leren met beroep op de Schrift dat er geen afval der heiligen is, omdat God zijn wer* eens verlicht zijn geweest en deel gekregen hebben aan de Hei lige Geest en daarna afgevallen zijn. weder opnieuw tot bekering te brengen Zo ziet men het: ook de twee de regel van liet distichon is waar: ieder die eigen gevoelens verde digt. ook al wijken die nog zozeer af van wat de rechtzinnige belij ders der waarheid leren, vindt nog wel plaatsen in dc Heilige Schrift waarvan hij getuigt: „Hier staat 't toch maar!" „Dit boek is het. waarin ook een ieder zijne vooropgestelde leringen aantreft of méént aan te treffen Tegensteüingen IK herhaal: hoe kan dit nu? Spreekt dan de Heilige Schrift op verschillende plaatsen zichzelf tegen? Ons antwoord moet luiden: Neen. Maar Schrift moet steeds met Schrift vergeleken worden. De waarheid Gods is zo rijk en véélzijdig, dat tegenstrijdig-schij- nende uitspraken, met beroep op haar. kunnen worden gedaan. Bij nader en dieper onderzoek blijkt echter steeds weer dat die niet elkander ondergraven en wèg- werken. maar aanvullen en hech ter maken. Wie al de gegevens der Schrift in zijn leer en belijdenis verwerkt komt tot het complete gebouw, waarvan Jezus Christus het leven de fundament en de hoeksteen is en dat met zijn gevelspits tot in de hemel en tot in de eeuwigheid reikt. voltooit. Geen afval der heiligen, immers ook onbestaanbaar met de uitverkiezing van eeuwigheid. Maar dan komt bijv. de Room se kerk, die wèl een afval der heiligen mogelijk acht (en daar om liefst vlak voor 't sterven nog „bedient", het laatste Oliesel toe dient) en de dogmatici dier kerk halen er Hebr. 6 4 bij aan: „Het is onmogelijk degenen die m Van Pelgrimssteeg naar verkeersweg Burgemeester van Beerta Unie-voorzitter Van Nelle bestellen In het R.A.I.-gebouw te Am sterdam is donderdagochtend de grote bijeenkomst begonnen van baptisten uit vele westerse lan den ter herdenking van het feit, dat 350 jaar geleden de Engelse ballingen John Smyth en Thomas Helwys te Amsterdam de eerste baptistengemeente stichtten. Uit deze gemeente zijn de baptisten gemeenten in de gehele wereld gegroeid tot een gezamenlijk ledental van 23 miljoen. Ds. H. van der Werf uit Emmen, die de leiding van de ochtendbijeenkomst had, sprak een openingswoord met als titel: „Kiezen vraagt vrijheid". Hij noem- Adv. de als een der kenmerken voor de we- Alliance zendingsdag reldwijde baptistenbeweging van ni gisteren: haar diepe drang naar eerbie diging harerzijds van het recht der 1 selijke persoonlijkheid om in vrijheid te beslissen of en hoe men God zal wil len dienen. Vrijheid Van Nelle bestellen 1 Adv Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Gameren (toez.) G. M. v. Dieren te Ede. GEREF. KERKEN Beroepen: te Brooks (Alberta, Canada): A. v. d. Ende te Munneburen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Aagtekerke: K. de Gier BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Den Helder: A. H. Agte- reek, kandidaat te Amsterdam. Ook ditmaal bestond er weer grote belangstelling voor de jaarlijkse Al liance zendingssamenkomst, die op Hemelvaartsdag in „Lommerrijk" te Rotterdam is gehouden. Ruim 800 vrienden van de Nederlandse afde ling van het wereldwijde zendingsge nootschap The Christian and Missio nary Alliance waren op deze stralen de meidag getuige van de plechtige inzegening en uitzending naar Cen traal Nicuw-Guinea van mejuffrouw A. C. Ubhink uit Arnhem en zuster Ans in 't Veld uit Den Haag. In de morgenuren vertelde mrs. Abra- Iiamson over haar ervaringen als zen delinge in Afrika, waar zij 36 jaar lang een vruchtbaar arbeidsveld vond. Ds. J. Lutcyn uit Ichtegem in België sprak naar aanleiding van het thema „Dat God ons de roeping waardig achte" over de zendingsopdracht. In de middagsamenkomst gaf de groep werkende Alliance-vrienden een overzicht van de snelle ontwikkeling van de zen- dingsarbeid over de gehele wereld. Het door dr. A. B. Simpson in 1887 opgerich te interkerkelijke zendingsgenootschap beschikt thans over een staf van 824 zendelingen werkzaam in 22 landen. De heer L. Pasman uit Haarlem wek te zijn gehoor, waaronder zich vele jon geren bevonden, op tot dienstbaarheid aan God. Het hoogtepunt van deze blijmoedige zesde Alliancedag werd gevormd door de inzegening en uitzending van de bei de jonge vrouwen naar het zendingsveld. Het was doodstil in de zaal, toen de grijze erevoorzitter, ds. J. Knecht uit Brussel zijn vragen aan de toekomsti ge zendingsarbeidsters besloot met de woorden: „Zijt u bereid als God het in zijn ondoorgrondelijke wijsheid van u mocht vragen uw leven voor Hem te geven?" Een tweemaal duidelijk hoorbaar en een zegenbede van alle aan wezigen betekende het einde van dit in drukwekkende moment. Tot slot heeft de directeur van de Stichting „Alliance Zendings-Centrum Parousia" te Wassenaar, ds. W. Köne- mann de dames Ubbink en In 't Veld nog toegesproken. Hij wees met vreug de op het feit, dat in de afgelopen zes jaar reeds zeven mensen konden wor den uitgezonden en dat dit getal nu tot negen is verhoogd. Het gesprokene werd afgewisseld door opgewerkte samenzang, door solozang ds. F Wagenschiet uit Tongeren een optreden van het zang- het Bijbel-Instituut uit Parijs Van Nelle bestellén I Adv o.l.v. Rev. David Barnes. Miss Marie Frelight, zendelinge uit West-Afrika, gaf een kort getuigenis. De vergadering werd geleid door voorzitter, de heer L. de Graaf. Mejuffrouw Ubbink en zuster In 't Veld zullen over enige maanden Nieuw-Guinea vertrekken. Sinds 1939 is de Alliance werkzaam op Nieuw- Guinea. Zendingsgebied bij uitstek was aanvankelijk de streek rond de Wisselmeren, na de oorlog werden ook zendelingen naar de Baliem- vallei gezonden. Momenteel zijn r dan 60 vertegenwoordigers van Alliance op Nieuw-Guinea werkzaam van wie circa tien Nederlanders. Van Nelle bestellen 1 Adv selljk t Ds. Frank le Cornu 8 mei 80 jaar Ds. I. Frank le Cornu te Utrecht, emeritus-predikant van de Waalse ge meenten, viert op vrijdag 8 mei zijn 80e verjaardag Ds. Le Cornu werd op 8 mei 1879 in Frankrijk geboren. Hij studeerde te Grenoble, waar hij de graad van bachelier et lettres phi losophic behaalde en in Zwitserland r hij zijn proefschrift over „La Predication d'Ernest d'Hombree", predikant en beroemd redenaar te Parijs, verdedigde. Ds. Le Cornu diende eerst 18 jaar de Waalse gemeente van Den Bosch vertrok in 1923 naar Utrecht, waar hij op 1 juli 1945 met emeritaat ging. Gereformeerde Gemeenten Midclelharnis vraagt voorgangers aan classis Rotterdam De classis Middelharnis van de gerefor meerde gemeenten omvat acht kerken, die, nu ds. H. van Gilst van Middelharnis ÏTvin iïÏÏS TT ONDERDEN jonge stemmen klom consulentschappen. De classis Middelhar-A A_ ?eIl °P Hemelvaartsdag Baptisten hebben volgens hem altijd gestreden voor vrijheid van geweten en voor vrijheid van godsdienst. Is de vrij heid de mens eenmaal gegeven, dan pre dikt de baptist hem de liefde van Chris tus. Ook in de doop der gelovigen, die tevens de overschrijding van de drempel der gemeente inhoudt, ligt dit principe van de vrijheid om te kiezen besloten. „De doop is een vraag naar een goed ge weten tot God. Ze is een gewetensbeslis sing, in vrijheid genomen". Die vrijheid is ook te vinden, waar hel gaat om de inhoud van het belijden. Bap tisten hebben doorgaans geen tot in vele paragrafen uitgewerkte belijdenisgeschrif ten. Ze laten meestal tot leden toe per sonen die belijden te geloven in Jezus Christus, de gekruisigde en opgestane „In 1609 begon het wereldbaptisme gezien -in Amsterdam. Het begon haar pelgrimage in de Pelgrimsteeg aldaar. Sindsdien is het .in korte tijd die nauw* steeg ontgroeid en heeft het zich langs de grote verkeerswegen verspreid tot in alle continenten", aldus ds. Van der Werf. Nieuwe voorzitter In de twee dagen voor de hemelvaarts dag. hadden de afgevaardigden van de plaatselijke gemeenten die bij de Unie zijn aangesloten, reeds in een bijzonder vlot tempo een groot aantal organisatori sche vragen besproken. In plaats van d( voorzitter van de Unie, ds. H. van dei Werf, die aftrad en niet herkiesbaar was werd de burgemeester van Beerta geko zen, de heer E. de Haan. Burgemeester De Haan. die in 19( Musselkanaal werd geboren was tijd wethouder van Heerenveen er van de provinciale Staten van Friesland voor de Partij van de Arbeid en werd in 1955 burgemeester. Hij diende de Unie reeds in de jaren 19421946 als secreta ris-administrateur en van 19491953 als beheerder van het bureau van de jeugd beweging. dam-Cèntrum tot vice-voorzitter heer W. Modderman uit Sneek tot alge meen adjunct. Renderloo behouden Met grote eenstemmigheid besloot de vergadering om het buiten „Renderloo" te Epe, dat enige jaren als buitencen trum werd gebruikt, niet te verkopen. Oorspronkelijk was men van plan, toen het veel grotere buiten „De Vinkenhof" werd gekocht en ingericht als conferentie oord en seminarium, het buiten in Epe te verkopen. Nu zal het behouden blij ven speciaal voor het jeugdwerk. De Unie-commissie verkreeg goedkeu ring op zijn besluit, om een activerings- in het leven te roepen, die brede voorlichting over plaat- landelijke arbeid zal zorgen in ae zin van het Amerikaanse promotion- work. In deze commissie werken diverse commissies samen. Op voorstel van de gemeente te De venter zal de Unie-commissie onderzoe ken of de uitgave van een schriftelijke bijbelcursus mogelijk is. terwijl de motie van de gemeente te Daarlerveen-Vrooms- hoop ter stimulering van intensievere gewestelijke samenwerking werd aan- De gemeente te Utrecht zag haar wens, dat door de verschillende commissies zou worden samengewerkt in zake de verkrij ging van fjnanciën, voor een groot deel in vervulling gaan, daar door de ver gadering een desbetreffend voorstel dezer gemeente werd aangenomen. Minder scherp In de ochtendsamenkomst op He melvaartsdag sprak ook de algemeen secretaris van de Baptisten-Unie uit Groot-Britannië en Ierland, dr. Ernest A. Payne. Hij memoreerde het ont staan van de eerste gemeente in 1609, di gesticht werd door Engelse vluch telingen in Amsterdam, maar sprak zijn overtuiging uit dat dat niet de al lereerste baptistengemeente was, omdat de eerste in het Nieuwe Testament wordt beschreven. De gevolgen van dit gebeuren 1609 noemde dr. Payne van de groot ste betekenis voor het gehele christen dom. De kleine gemeenschap var Smyth (die later uit berouw over de zelfdoop naar de Doopsgezinden over ging) en Helwys (die het werk var Smyth krachtig voortzette) is uitge groeid tot een „wereldwijde gemeen schap van verbazingwekkende grootte." Belangrijker dan getallen noemde spreker echter „de erkenning In Luther se, Hervormde, Anglicaanse en Congre gations listische Kerken, dat het thans minder gemakkelijk is dc kinderdoop te rechtvaardigen dan in de 17e eeuw. Het gesprek hierover is minder scherp en veel vriendelijker dan eertijds. Ook de baptisten willen hieraan deelnemen in de geest, die Smyth vlak voor sterven in zijn geloofsbelijdenis sprak: „Dat allen, hoe ze zich ook men christenbroeders zijn, met berouw over de vele scheidingen terwille minder belangrijke punten". In deze geest willen we de herdenking vieren' zo besloot de Britse predikant. Aan deze bijeenkomst verleenden m- dewerking het Chr. muziekcorps „I Bazuin" uit Groningen onder leiding van Piet Dolk en een aantal zangkoren onder leiding van K. Pieket Weeserik uit Utrecht. Slotsamenkomst De herdenkingsbijeenkomst werd der meer bijgewoond door de predikant van de Wereld Alliantie der Baptisten, dr. Th. F. Adems uit Richmond in de Verenigde Staten, dr. E. A. Bell na mens de Amerikaanse (vroeger Noor delijke) Baptisten Conventie, ds. G. W. Sadler, vertegenwoordiger'van de South ern Baptist Convention in Amerika, dr. J. Nordenhaug, president van Theologisch Baptisten Seminarium Rüschlikon in Zwitserland en dr. Cook, de secretaris van de Europese Baptisten Federatie. Tijdens de slotsamenkomst op He melvaartsdag, die onder leiding stond van de nieuwe Unie-voorzitter. burge meester E. de Haan, hield ds. F. E. Huizinga uit Hengelo, vice-president van de Europese Baptistenfederatie, een toe spraak over het onderwerp „Geen an dere naam". Hij betoogde, dat geen s boven zichzelf uitgroeit en dat de s mens blijft, enerzijds superieur alles wat hem omringt, anderzijds onderworpen aan allerlei conflicten in zijn innerlijk leven Velen gaan gebukt onder het zo-zijn. Verkondigers van het evangelie van God zeggen, dat Jezus de Weg, de Waarheid en het Leven is, dat door hem het zo-zijn gebroken wordt, dat Hij verlost en bevrijdt. Er is onder de hemel geen andere naam gegeven, waardoor de mens behouden kan worden. „Die Jezus verkondigen wij en we zullen dat blijven doen met steeds dieper dende overtuiging, met toenemende 'kracht, met de zekerheid van de 'waarheid en met de overwinning •het hart", aldus ds. Huizinga. Ten slotte wekte de heer De Haan tot hernieuwde toewijding op. Van Nelle bestellen nis heeft nubesloten zich om hulp tel eerbiedwaardige dorpskerk te Scher- wenden tot de classis Rotterdam. De clas-1 penzeel (Gld.) waar de Hervormde sis Rotterdam omvat zestien gemeenten j en heeft vier predikanten. In dit ressort zijn niet minder dan twaalf vacatures. Van Nelle bestellen I Adv 18 En mijnheer Nicolson. wat denkt u ervan?" De kwartiermeester stond geen meter van hem vandaan en in het bijzijn van leden van de bemanning was de kapitein altijd de nauwgezetheid in persoon te genover de hogere officieren. Nicolson haalde de schouders op en kwam dooi de gazen deur binnen. Hij had ^een J£erkwaardige harakiri plegen, het gelukt te ontko- lichte, bijna katachtige gang. alsof hij droge stokken liep, en ",ae Ha' breken Hij keek even ende oven daarboven, glans van het water, oosten, oude. dat hij ze zou ar de koperkleurige, gloei- aar de olieachtige koper- r de verre horizon in het hemel en water elkaar ontmoetten in ««Fmetaaiblauwe glans, en ten slotte naar de uit het noordoosten opkomende deining m het spiegel- gladde water, die het schip aan bakboordzijde raak te. Hij haalde-opnieuw de schouders op. keerde zich om en keek de kapitein aan; en voor de-honderdste maal verbaasde deze zich over het heldere ijsblauw van zijn ogen. dat dubbel trof in dat donkere, door gebruinde gezicht. Hij had nog nooit ogen 1- w,ooi- irj de verte op deze ogen leken. gezien die ook r logische geest, en nog nooit in dc Alpen Keweest. Dat is voor geen tweeërlei uitleg vatbaar, wel De stem klonk zacht en beheerst getuigde van een minimum aan inspanning en paste volkomen bi] cie manier waaroo hij liep. en bij zijn verdere hou ding. Maar zij had een diepe, resonerende klank, waardoor hij zich met groot gemak duidelijk ver staanbaar kon maken in een zaal vol .door elkaar pratende mensen, of in een harde wind. Hij ge baarde door de open gazen deur „Alle kenmerken De barometer staat nu op 28 5, maar een klein uur geleden stond hij nog op 28.75. Hij loopt achteruit als een bezetene. Het is het verkeerde jaargetijde en ik heb nog nooit gehoord van een cycloon op deze breedte, maar ik ben toch bang dat we een beetje wind zullen krijgen U bent een genie in het zich voorzichtig uit drukken. stuurman", merkte Findhorn droogjes op En wees niet zo oneerbiedig een taifoen „een beetje wind" te noemen. Hij zou het eens kunnen door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) horen." Findhorn zweeg een ogenblik, glimlachte, en vervolgde zacht: „Ik hoop dat hij het doet, stuur man. Het zou een buitenkansje zijn." „Dat zou het zeker!" mompelde Nicolson. „En re gen! We krijgen een massa regen." „Bij emmers vol", antwoordde kapitein Findhorn voldaan. „Regen, hoge zeeën en windkracht tien en elf, en geen Jap zal r~" krijgen. Welke koers var< „Een dertig, kapitein." „Goed. houd het daar maar op. Dan zijn we mor genmiddag in Straat Karimata, en daar maken we altijd nog wel een kans. We zullen alleen voor hun grote vloot uit de weg gaan, en omkeren doen we voor niemand. Denkt u, stuurman", vervolgde de kapitein volkomen kalm en rustig, „dat er iemand op de loer zou liggen op ons?" „Wanneer u een paar honderd vliegers en alle schepen in de Chinese Zee niet meerekent, „nee "Een korte glimlach gleed over Nicolsons gezicht. Toen deze de rimpeltjes om zijn ooghoeken bereikte, werden deze even wit, maar daarna was het voor bij. „Ik betwijfel of er één van onze gele vrienden is binnen een kring van vijftien mijl, die niet weet dat we vannacht uit Singapore zijn uitgebroken. Wc moeten de kostelijkste lekkernij zijn sinds de Prince of Wales naar de kelder is gegaan, en de uitwer king van deze klap zal naar rato zijn Zij zullen op de loer liggen bij alle uitgangen Makassar. Singapore, Doerian en Riouw en bij het opper bevel zal men zich geen raad weten en bij dozijnen „Maar zij hebben toch zeker nooit gedacht aan Straat Tjombol of aan Temiang?" „Ik denk dat ze over een behoorlijke dosis ge zond verstand beschikken, en aannemen dat wij dat ook doen", antwoordde Nicolson peinzend. „Geen mens die zijn hersens bij elkaar heeft, zal 's nachts met een grote tankboot als deze door die wateren varen, zeker niet met de diepgang die wij hebben, en^dan zonder ook maar één enkel licht in het Kapitein Findhorn boog het hoofd, half knik, half buiging. „U bent nogal complimenteus tegenover u zelf, stuurman." Nicolson antwoordde niet. Hij keerde zich om cn liep naar de andere kant van de brug, langs de kwartiermeester en Vannier, de vierde stuurman. Zijn voeten maakten op het de'k niet meer geluid dan het geritsel van vallende bladeren. Aan het eind van de brug gekomen, bleef hij staan en keek door de stuurboorddeur van de stuurhut naar de neve lige silhouet van het eiland Lingga. dat langzaam oploste in de purperen verte, daarna kwam hij weer terug. Vannier en de kwartiermeester sloe gen hem zwijgend gade. met vermoeide nieuwsgie righeid in vermoeide ogen. Boven hun hoofd weerklonk nu en dan het geluid van stemmen of het geschuifel van doelloos rond lopende voeten. Daarboven zaten de kanonniers, die de twee Hotchkisses model H. 5 bedienden, oordeel kundig geplaatst aan weerskanten van het teakhou ten kompashuis Het waren maar oude kanonnen, heel oud en zwak. en ze schoten erg onnauwkeurig. Ze waren alleen maar goed voor het moreel van degenen, die ze nog nooit tegen een vijand hadden behoeven te gebruiken. De zelfmoordplaatsen wer den de posten bij die twee kanonnen boven op de stuurhut genoemd, aan alle kanten onbeschut als dit hoogste gedeelte van de brug was, altijd het eerste mikpunt bij overvallen op tankboten. De kanon niers wisten dit opperbest, en aangezien zij ook maar mensen waren, voelden zij zich al dagenlang bitter weinig op hun gemak en werden met de dag ruste lozer. (Wordt vervolgd) Schippers jeugdraad zijn jaarlijkse landdag begon. In blijheid zong men de psalmen en gezangen, passend bij het Hemelvaartsevangelie, daf verkondigd werd door ds. J. J. H van der Ree, predikant van de va rende gemeente te Amsterdam. Uitgaande vai Handelingen 1 vers 11 (waar de discipelen zich horen verwij ten. dat zij naar de hemel blijven sta ren) stelde ds. Van der Ree de vraag: „Waar kijken jullie naar?" Er valt zoveel te zien in de wereld, vooral op een zonnige Hemelvaartsdag. Maar is er iemand, die deze dag naar de hemel kijkt? Wij willen allemaal wel een hemel, maar dan niet ergens ver weg in de hoogte, doch liever op aarde. Dat is de hemel, die wij zelf willen bouwen, het surrogaat van de hemel waar Jezus Christus zetelt. De hemel, die wij op aarde bouwen, zal eerder een hel blijken te zijn, in dien wij niet naar Jezus kijken. Zijn opgenomen-worden was geen vlucht. Hij is wel omhoog gegaan, maar Hij heeft de wereld niet afgeschreven. Want niet het noodlot regeert op aar de, maar Hij. Wij moeten de aarde trouw blijven, maar mét de opgenomen Heiland. Wij moeten de wereld bekijken met de ogen, waarmee Christus naar haar kijkt. Dan wordt het leven iets feeste lijks, want dan bouwt men geen eigen hemel op aarde, maar men werkt mee aan de bouw van het koninkrijk der hemelen. Dc schippersjeugd-Ianddag, die in 1930 voor het eerst werd gehouden (met 64 bezoekers), zag ditmaal on geveer duizend jongeren bijeen. Daar Scherpenzeel geen zaal heeft, die op zulk een gezelschap is berekend, had men de eierhal gehuurd. Daags te voren stond daar nog een miljoen eie ren opgetast, maar door persoonlijke medewerking van de burgemeester zelf die een bekwaam stoelensjouwer Onmiddellijk na de hemelvaart konden de discipelen het ge zang inzetten Het hoofd omhoog", maar de brok in de keel maakte het hun onmogelijk om verder te zingen: „Het hart naar boven." Hun hart trok niet naar boven maar naar het verleden. Wij kunnen Christus op twee manieren verwachten. Als onze Heer, die de gelukkige ogenblikken uit het verleden komt herstellen en het nare nu komt verjagen, of als de Heer die Zijn rechtmatige plaats op aarde komt innemen. De bijbel roept ons op om klaar te zijn voor de wederkomst. Maar het wonderlijke is dat de discipelen verwijtend werd ge vraagd: „Wat staat gij daar en ziet op naar de hemel?" Wie alleen maar het hoofd en niet ook het hart heeft gericht op Christus, vergeet dat er een taak op aarde is. Hij leeft met zijn hoofd in de wolken. Wie alleen maar het hart op Christus gericht heeft, maar het hoofd op de dingen rondom ons, is in opdracht van Christus bezig zijn levenstaak te vervullen, maar al gauw geneigd te vergeten dat ons werk op aarde toch ijdel is. Zo iemand raakt dan gauw teleurgesteld. Pas als wij beide richten op Christus blijven wij verwachtend onze verantwoordelijkheid vervullen. BEZITSVORMING bezitsvorming is de afgelopen jaren in vele kringen een dank baar onderwerp van discussie ge weest. De kwestie is van zuiver principiële zijde benaderd, maar ook de praktische mogelijkheden zijn be zien. Duidelijk is daarbij steeds gewor den, dat men in confessionele kring aanzienlijk meer begrip heeft voor de positieve waarde van de bezits vorming dan in socialistische kring. De confessionele groeperingen heb ben als positieve en principiële be tekenis van de bezitsvorming voort durend gesteld, dat hier mogelijk heden liggen voor een versterking van het maatschappelijk verantwoor delijkheidsbesef bij de werknemers en een betere waardering van de eigen maatschappelijke positie door deze categorie. Gaarne onderschrij ven we deze positieve waardering van de bezitsvorming. Terecht wordt naar onze mening de noodzaak tot stimulering van de be zitsvorming gesteld. Onmiddellijk en onlosmakelijk verbonden met de principiële aanvaarding volgt hierop echter de vraag, hoe men in de prak tijk tot een dergelijke stimulering zal kunnen komen. Het advies over lonen, huren en subsidies, dat de Sociaal-Economi sche Raad aan de regering heeft voorgelegd, toont onmiskenbaar, dat de confessioneel-maatschappelijke groeperingen de consekwenties van haar principiële houding ten aanzien van de bezitsvorming ook in de prak tijk wensen te aanvaarden. Zij hebben namelijk en bloc de vrijere loonvorming verdedigd, de SPAARREGELINGEN jLfET C.N.V.-rapport over de gepre mieerde spaarregelingen bevat een aantal zeer waardevolle suggesties. Een bedrijfsspaarregeling wordt ge zien als een belangrijk middel voor de werknemers ter bevordering van het duurzaam bezit. Op het gespaar de bedrag zou de werkgever maan delijks of wekelijks een bepaalde premie toe kunnen leggen om zo de bereidheid tot het sparen te stimu leren. Dit stimuleren zal zowel kun nen gelden voor de groep, die reeds spaart als voor hen, die nog over de spaardrempel heen geholpen moeten worden. Er wordt van uit gegaan, dat een spaarregeling nooit een verkapte vorm van loonsverhoging mag wor den door het verlenen van te grote premies en evenmin de vorm mag aannemen van liefdadigheid. Er zal dus ge.en sprake moge zijn van be nadeling van de groep, die om fi nanciële redenen niet tot sparen kan komen. Alvorens tot spaarregelingen over te gaan zullen behoorlijke so ciale voorzieningen per onderneming tot stand gekomen moeten zijn, die het gehe!; personeel omvatten. Wanneer het in een onderneming tot een spaarregeling komt, zal deze eveneens voor het gehele personeel moeten gelden. Sparen houdt welis waar verband met de hoogte van het inkomen, maar het wordt toch pri mair een kwestie van mentaliteit geacht, zodat het aanhouden van een inkomensgrens onjuist zou zijn. Wel is de C.N.V.-commissie de ge dachte toegedaan, dat de maximale premie voor ieder gelijk moet zijn. Is het spaarbedrag, maximaal bijv. 5% van het inkomen en zou de pre mie voor ieder (bij volledige benut ting van de spaarmogelijkheid) 75 per jaar bedragen dan varieert deze premie, procentueel uitgedrukt in het spaarbedrag, gelijkmatig met het jaarinkomen. Bij 3000 inkomen en een spaarbedrag van 150 zou de spaarpremie 50% bedragen, maar bij een inkomen van 15.000 en een spaarbedrag van 750 is de premie slechts 10% van het spaarbedrag. Gedacht wordt aan een premie-uit- loonvorming, die uitzicht biedt op c een ruimere beloning in de bedrijfs takken waar dit inderdaad mogelijk is, die bovendien de ontwaardering van het geld tegengaat, in tegenstel- ling tot de geleide loonpolitiek, en die daarom geheel past in het stre ven, de bezitsvorming te stimuleren We zouden ook aandacht willen vragen voor een zeer concrete zaak ter bevordering van de bezitsvor- 1 ming, namelijk de gepremieerd* spaarregelingen in onderneming en J bedrijfstak. Hier zal het bedrijfsleven kunnen tonen, dat de zaak van d« bezitsvorming hem ernst is. En w( hebben goede hoop, dat we ons hiei niet vergissen. Zijn wij wel ingelicht, dan is op korte termijn een rapport van d« 1 Stichting van de Arbeid te verwach ten, juist over het onderwerp van df gepremieerde spaarregelingen in d« bedrijven. De commissie van d< belast, bestond uit 12 leden van hei stichtingsbestuur zelf, voorts uit drie leden van het College van Rijksbe- middelaars en uit vertegenwoordi- J; gers van de departementen van bin- v nenlandse en sociale zaken. In afwachting van het rapport vae g de stichting zouden we thans echtei u aandacht willen vragen voor hel verdienstelijke rapport, dat een com- c missie van het Christelijk Nationaal1 Vakverbond enige tijd geleden ovei s de kwestie van de gepremieerde be-1 drijfsspaarregelingen heeft uitge- <j bracht, een rapport, dat naar buiten 1 toe nogal onopgemerkt ls gebleven kering tot gemiddeld 2% van d< L totale loonsom per onderneming. Voor de uitvoering van de spaarre- e geling zou een spaarraad gevormd1 moeten worden, waarvoor de onder nemingsraad de leden zou kunnen a aanwijzen en bij het tot stand komen 0 van spaarregelingen zouden de vak organisaties betrokken behoren t« 1 worden. Gedacht wordt aan eenz blokkering van de spaartegoeden gedurende drie jaren. Bij het opne- men van spaargelden binnen dez«d termijn zou men dan geen recht heb- j ben op de spaarpremie. In special* v gevallen zou de spaarraad een af wijkende beslissing kunnen nemen F Begrijpelijkerwijze staan deze gepre-d mieerde spaarregelingen geheel loi* van de reeds Ingevoerde vormen vai^ jeugdsparen en bouwsparen. Dat het C.N.V. hier het beginsel vaid de premiëring aanvaardt, achten wijt* juist, omdat er inderdaad iets gedaar zal moeten worden om de werkne-® mers, na de sterke na-oorlogse geldig ontwaarding en het geschikte ver trouwen in de algemene economisch* s- ontwikkeling, weer tot sparen te be 4 wegen. Wanneer het bedrijfslever zelf, zoals het C.N.V. voorstelt, be c reid zou zijn, een zeer belangrijk*E bijdrage te leveren, achten wij di( lofwaardig. Vanzelfsprekend zal dil geen gevolgen mogen hebben voois de loonontwikkeling. u De voorgestelde vorm van premiërin) lijkt on. gelukkig gekozen, omda^d alle werknemers In een onderne-^ ming in dc regeling opgenomen kun-h nen worden en de regeling toc!ifl voor de laagste inkomens het meesi attractief zal zijn. f, Met belangstelling zien wij thans ui naar het rapport, dat de Stichting van de Arbeid over deze materie za: uitbrengen en dat in grote lijnen d* mening van het gehele Nederlands* d bedrijfsleven zal vertegenwoordigen b Gepremieerde spaarregelingen peiv onderneming of bedrijfstak zouden*' in de toekomst een belangrijke bij g drage kunnen leveren ter verwer- h kelijking van de nagestreefde bezits-b vorming. e bleek! had men van deze ruimte een gezellige feestzaal gemaakt, waar een voortreffelijke band, The Blue Birds uit Rotterdam, de landdagdeelnemers klankrijk ontving. Scherpenzeels burgervader, mr, C, P. Hoytema van Konijnenburg, had ken nelijk plezier in het geval. Toen hij zijn welkomstwoord sprak, roemde hij het initiatief van de Hervormde Schip- persjeugdraad om juist deze plaats uit te kiezen, waar geen water is en waar ïn van schippers niets weet. De heer C. W. Smit. die de leiding in de landdag had, stelde voor om de burgemeester die als geschenk van zijn gemeente een paar dozijn eie ren aanbood tot erelid van de H.J.S. te benoemen. Onder daverend applaus speldde hij de burgemeester het insigne op. Ja, het gaat bij de schippersjeugd- Ianddag iets luidruchtiger toe dan op kaar te beschrceuwe: Uit naam van de Raad voor de Va rende Gemeente sprak de heer J. J Steinhart uit Voorschoten de jongeren toe. Daarna begon men aan een bui tenprogramma met spel en wedstrij den. Wika A. Barel had hiervan de lei ding. Laat op de middag keerde men ir de eierhal terug voor een gevarieerd binnenprogramma met zang en muziek. De dagsluiting werd geleid door ds. A H. Weenink, predikant van de varende gemeente te Groningen. Radiozanger Jules de Corte heeft daarbij gezongen. Het liep al tegen de nacht eer men zijn schip of zijn internaat (soms in Ha rlingen en Delfzijl) weer bereikte, met de herinnering aan een geslaagds dag in Scherpenzeel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2