Jlicutue £rihscl)e (Courant Professor rechts-lib. Beel gaat voort op weg Grote toeristenstroom op stralende Hemelvaartsdag Informateur sprak met Korthals, Zijlstra, Cals TIP RöTTry 4-nr- Amerikanen komen liier militairen opleiden DE NIE Televisiedistributie zal voorlopig uitblijven Vijftig Japanse vliegtuigen voor Indonesië VRIJDAG 8 MEI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen» en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN f7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRIST ELIJ K-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantvosMch is ebebleoen myn bert in tegfyenspoet" Veertigste jaargang no. 11557 TOOGDAG dqr jeugd Zie pagina 15 Deur naar brede basis weer dicht (Van onze parlementsredactie) TAE INFORMATEUR prof. Beel heeft woensdagavond de schriftelijki reacties ontvangen van de vijf fractieleiders op zijn brief over de zg. controversiële punten. Onder die reacties bevond zich één negatieve, nl. die van de socialistische fractieleider mr. J. A. W. Burger. Naar diens oordeel heeft de informateur in zijn brief geen blijk gegeven van de wij om op de betreffende punten met de P.v.d.A. tot een vergelijk te komen. Voortzetting van het gesprek met prof. Beel acht de heer Burger daarom nutteloos. Daarmee is de deur naar herstel van de samenwerking met de socia listen voor de derde maal met een harde klap dichtgevallen. Opnieuw heeft prof. Beel nu kunnen vaststel len, dat de kloof tussen de P.v.d.A. en de vier andere partijen te groot is dan dat nog aan de vorming een brede-basis-kabinet kan worden gedacht. Hedenmorgen liet h(J officieel mede delen, dat hem „uit de gesprekken met de fractieleiders alsmede uit de antwoor den naar aanleiding van zijn brief van dinsdag j.l. opnieuw was gebleken, dat de voorwaarden voor herstel van de brede basis niet aanwezig zijn te achten". Wel bleek bij alle vijf fractieleiders de bereid heid tc bestaan om aan het Kabinet deel te nemen, maar over de voorwaarden, waarop die bereidheid zou kunnen wor den geëffectueerd, kon geen overeen stemming worden verkregen. De informateur zal nu nog moeten trachten alle voetangels en klemmen op de weg naar het rechts-liberale Kabinet op te ruimen. Hij zal enkele ongelukkige beslissingen van prof. De Quay ongedaan moeten maken en enkele correcties moe ten aanbrengen in het zetelschema van de mislukte formateur. Hij zal dit niet doen in overleg met de vier fractieleiders. Evenals prof. De Quay zal hij de samen stelling van heit te vormen Kabinet trach ten te regelen met enkele topfiguren, die als contactman voor hun partij zullen optreden. Als zodanig heeft prof. Beel van daag achtereenvolgens ontvangen de heren H. A_ Korthals (VVD), prof. dr. J. Zijlstra (ARP) en mr. J. M. L. Th. Cals (KVP). legd. Da: te zitten. In dit verband zy gesignaleerd, dat de K.V.P. niet meer met alle geweld een K.V.P.-er op economische zaken wil hebben, al eist ze begrijpelijkerwijs wel een ministerspost op in de sociaal-econo mische driehoek (financiën, econ. zaken en sociale zaken). De Volkskrant van hedenochtend schreef b.v.: „De K.V.P. moet in ieder geval in de driehoek, maar niet noodzakelijkerwijs op economische zaken, waarvoor prof. De Quay een sena tor van de K.V.P., mr. Van Campen, be reid vond". Uit deze uitlating van het gezaghebbende katholieke ochtendblad zou men kunnen concluderen, dat de K.V.P. bereid is haar kandidaat voor economische zaken, mr. Van Campen, te laten vallen. Zjj zou dan een man moeten leveren voor sociale zaken, want de por tefeuille van finanéiën heeft de informa teur weer gereserveerd voor prof. Zjjlstra. Het meest voor de hand liggende zou nu zijn, dat de V.V.D.-senator prof. Wit- teveen, die door prof. De Quay is aange zocht voor financiën, zou verhuizen naar economische zaken. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat prof. Witteveen ge heel uit het zetelplan van de informateur zal verdwijnen. In de kringen van de con fessionele vakbeweging heeft men name lijk nogal enige bezwaren tegen de op neming van deze liberaal in het kabinet. Mocht prof. Witteveen inderdaad van het lijstje van kandidaat-ministers worden geschrapt, dan is de kans groot, dat prof Beel de portefeuille van economische zaken toewijst aan een c.h. kandidaat. In dit verband worden de namen ge noemd van prof. dr. H. M. A. H. van der Valk. thans werkzaam in de V.S. en van de heer J. W. de Pous, lid van de Raad van State. Krijgt de C H U. economische VOOR MOEDERDAG Verras moeder met de Rotary Combine die elektrisch mengt, roert, klopt èn maalt! Met 2 stel kloppers en koffiemaal- beker: dus 2 moderne apparaten voor haar keuken - samen slechts 59- (zonder maatbeker 49.-) Rotary Cadet koffiemolen - super snel en solide, in geel/zwart 23.50 in wit 24- Rotary Poucet koffiemolen - in wit 19.75 zaken, dan is een belangrijke voetangel opgeruimd. De Unie hoeft zich dan ook niet meer als sluipost van de formatie te beschouwen. Wel zit de informateur dan nog me. probleem hoe de V.V.D. gecompenseerd zal moeten worden voor het verlies van een ministerspost in de sociaal-econo mische driehoek. Het lijkt waarschijnlijk, dat aan de liberalen binnenlandse zaken zal worden aangeboden. Beschouwt de V.V.D. dit aanbod als een redelijke pensatie, dan zijn de kansen voor spoedige oplossing van de crisis belangrijk gestegen. Met het opstellen van een concept- regeringsprogram hééft prof. Beel reeds belangrijke vorderingen gemaakt. De sociaal-economische paragraaf van dit program schijnt in grote trekken te zijn afgestemd op het standpunt, dat de con fessionele werkgevers en werknemers in die S.E.R. hebben ingenomen. Mede op grond van dit feit is de informateur niet tot overeenstemming kunnen komen ipet mr. Burger, die uiteraard achter het door het NVV ingenomen standpunt staat. UNORM DRUK was het gis teren overal langs de zee kant, zoals deze opname van de Scheveningse boulevard duidelijk bewijst. Het weer op Hemelvaartsdag was ook zo zeldzaam mooi (Van onze speciale verslaggever) TTONDERDDUIZENDEN zijn er gisteren op de stralende Hemelvaartsdag J-1 op uit getrokken. Reeds vroeg stroomden de steden leeg, waar het verder in de loop van de dag opvallend stil was. De belangrijkste trek pleisters waren de badplaatsen aan de kust, de bollenstreek, de meren (het was prachtig zeilweer), de recreatiecentra in het oosten en het zuiden van het land en vooral niet te vergeten de Deltawerken. stelling vooral de werken bij Bruinisse op Schouwen-Duiveland en Veere en Vrouwenpolder op Walcheren. In de bollenstreek waren het gisteren vooral de Nederlanders, die daar ver toefden, hoewel er ook nog menige bui tenlander werd geteld. De Keukenhof Deltawerken een nieuwe attractie Voor het eerst van dit jaar bewoog de grote stroom zich vooral naar de kust. Hoek van Holland kreeg naar schatting 60.000 bezoekers te ver werken. Verder moeten ongeveer 12.000 auto's de weg naar Hoek Holland hebben gevonden. Ook ii andere badplaatsen was het bijzon der druk en er waren er zelfs die het waagden in het koude zeewater te zwemmen. De spoorwegen moesten op de trajecten RotterdamHoek van Holland, AmsterdamZandvoort en RotterdamDen Haag extra treinen Een attractie, die zich steeds meer in de belangstelling van de toeristen raag verheugen, is de uitvoering van de Del tawerken. In Zeeland gold deze belang- Verdrag tussen V.S. en Nederland DE VERENIGDE STATEN hebbenleide projectielen en andere moderne met Nederland, West- Duitsland, Griekenlanden Turkije dezer dagen verdragen gesloten, op grond waarvan aan deze vier landen gegevens zullen worden verstrekt over de kernbewapening en de V.S. deze landen zal helpen, hun legers op te leiden in het omgaan met ge- Voor MOEDERDAG GESCHENKEN K. RAPENBURG 10 - TEL. 20025 Piloot offert zich op voor spelende scholieren Een Engelse piloot heeft zijn eigen leven en dat van zijn drie passagiers woensdag te Cardiff opgeofferd, om een noodlanding te vermijden op een veld waarop 400 scholieren hun jaarlijkse sportwedstrijden hielden. Toen zijn vliegtuig met een motor storing negen meter boven het terrein vloog, verzocht piloot Paul Chambers de kinderen met handgebaren ruimte te maken, zodat hij zou kunnen landen. Een groot aantal jongens ging echter plat op de girond liggen. Chambers slaagde er nog ln zijn De Havaliand Dove over een huizenblok tx brengen en stortte vervolgens neer Df een weg. Het vliegtuig ramde een gepar keerde bestelwagen en explodeerde. Alle inzittenden kwamen om het leven. President De Gaulle heeft gisteren klaard dat het einde van de oorlog in Algerjje in zicht is. In zijn verrassende verklaring zei de Franse president: „Zon der een datum te willen noemen, zonder voorbarig te zijn en zonder beloften te doen, verklaar ik dat de dag in zicht is, dat er vrede zal z(jn in Algerije". wapens. De N .A.V.O.-woordvoerder die dit gis teren in Parijs bekendmaakte, deelde der mee dat de verdragen nog door het Amerikaanse Congres moeten worden goedgekeurd. Vermoedelijk zullen zij de volgende week aan het Congres worden voorgelegd. Met nadruk verklaarde de woordvoerder dat de genoemde verdra gen voorlopig nog niet.de vestiging van bases voor geleide propectielen bevatten. Welk soort inlichtingen over kernbewa pening door de V.S. zal worden verstrekt, is niet bekendgemaakt. Groepen Ameri kaanse deskundigen zullen de legers de vier landen opleiden in het gebruik van kernwapens in de eerste plaats geleide projectielen. Deze opleiding zal in de betrokken landen zelf plaatshebben Inmiddels beschikken de legers van De nemarken en Noorwegen sinds enkele dagen over geleide projectielen, te in Engeland reeds Thor-raketten op de lanceerbases gereedstaan. Met Engeland hebben de V.S. van de week aanvullende overeenkomsten gesloten over het ge bruik der Amerikaanse kernwapens het land. Moederdag Minister Herter over Genève T~AE AMERIKAANSE MINISTER ■*-' van buitenlandse zaken, Her ter, heeft gisteravond voor de radio nog eens uiteengezet wat de weste lijke landen met de Geneefse confe rentie willen bereiken. De westelijke doelstellingen zijn volgens Herter: 1. enige vooruitgang in de Duitse kwestie; 2. vastberadenheid tegenover de Russische 3. het peilen van de Sowjet-bedoelingen teneinde een beter inzicht te krijgen in het Russische denken; 4. het zoeken naar akkoorden, die wer kelijk iets betekenen; 5. het zoeken naar vermindering van de spanning in de wereld. De kern van de westelijke politiek for muleerde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken zo: Een in vrijheid verenigd Duitsland, een veiligheidsstelsel verbonden aan regelingen voor controle op de bewape ning en in die tussentijd een vrij en veilig Berlijn. BIJ AARDVERSCHUIVING NEGEN VERMISTEN Het afgelegen Noorse dorpje Sokkel- vik, ongeveer 100 kilometer ten noorden van Tromsoe, is gisteravond getroffen door een aardverschuiving die het ge volg was van een enorme vloedgolf. Vier woonhuizen werden totaal vernield. Ne- trok alleen al 47.500 bezoekers. Zij ar riveerden, behalve op tweewielers, met driehonderd autobussen, met een tien duizend personenauto's en met vele extra ingelegde dienstwagens van de Noord- Zuidhollandse Tramwegmaatschappij. Onder de buitenlandse toeristen in de Maasstad waren veel Fransen. Tegen de avond kreeg de V.V.V. het druk met het onderbrengen van toeris ten in hotels. Men belde regelmatig met hotels in Den Haag en Amsterdam, om dat de Rotterdamse hotels bijna aan hun maximale bezetting toe waren. Voor exploitatie worden te grote inves ter in gen gevraagd (Van een onzer verslaggevers) LABORATORIUMPROEVEN door de PTT hebben bewezen dat het tech nisch mogelijk is vier televisie-programma's via een distributiekanaal in de Nederlandse huiskamers te brengen. Echter, men hoeft er niet op te rekenen dat dit spoedig zal gebeuren. De PTT ziet in televisie-distributie nog geen exploitabele mogelijkheden. Het verhuren van televisie-ontyan gers door de PTT zou enorme investeringen vergen. Bovendien zou de handel ongetwijfeld vele acceptabele bezwaren tegen een dergelijk PTT- beleid kunnen inbrengen. Slechts weinig zou er aan de huidige televisie-ontvangers veranderd hoevi worden, om deze toestellen voor distri butie-ontvangst geschikt te maken. Ook dit deed de PTT met zeer goede resul taten in de laboratoria. De storing op de beeldbuis zou door distributie nagenoeg verdwijnen en distributie zou vele andere technische voordelen brengen. De nieuwe directeur-generaal van de PTT, prof. ir. G. H. Bast, vertelde dit woensdag tijdens de kennismaking tussen de nieuwe PTT-directie en persvertegen woordigers. Prof. Bast zei voorts, dat de PTT eveneens proeven heeft genomen ie regionale zenders, die het mogelijk zouden maken dat in heel Nederland bui tenlandse televisie-programma's ontvai gen kunnen worden. Dit geeft echter wee moeilijkheden met betrekking tot de auteursrechten van deze buitenlandse pro gramma's. Voorsprong Ten aanzien van de postdienst, deelde de nieuwbenoemde hoofddirecteur vé Posterijen, de heer L. Th. Hoolboom dat Nederland op vele andere landei voorsprong heeft op het terrein va gemechaniseerde postverwerking. Men ontwikkelt overigens thans wéér nii methoden. De heer Hoolboom noemde in het bij- zonder een verbetering van de mechani sche stempel-apparatuur. Met de honderd landen van de Wereld-postverenigini werkt men op dit terrein veel samen. Prof. Bast merkte op, dat hij veel vei wacht van het in de toekomst coderen Burgeroorlog gaat toch voort TWEE Japanse handelsfirma's hebben volgens Reuter te Tokio verklaard, dat zij onderhandelingen voeren met de Indonesische mili taire autoriteiten over de verkoop van Japanse militaire vliegtuigen. Een hoopt binnenkort twaalf Cessna- 1-19-toestellen voor de verbindings diensten te leveren, elk voor 50.000 Amerikaanse dollars, de ander onder handelt over verkoop van meer dan veertig Mentor B-45 oefenvliegtui gen, elk voor 54.000 dollar. Beide toestellen worden op Amerikaan se licentie gebouwd door de Fuji-fabrie- ken ten behoeve van de Japanse verde diging. Volgens Japanse persberichten toont Indonesië toenemende belangstelling Japanse vliegtuigen in verband met 'eranderde verhouding tussen Indo- en de Oosteuropese landen. Sukarno is gisteren te Moskou aangeko en werd op het vliegveld begroet door vice-premier Mikojan. Bijna onmid- delijk daarna had hij op het Kremlin besprekingen met Chroesjtsjef in tegen woordigheid van Mikojan en Gromyko Hij zou maar één dag in Moskou blijven en heden naar Sotsji aan de Zwarte Zee vertrekken. Ook Jalta zal hij bezoeken de Sowjetunie 1 Op kindei fiets In Kopenhagen heeft hij woensdag een maaltijd gebruikt bij de Deense Koning, de Koningin en hun 19-jarige dochter Voordien had hij tot genoegen van hon derden bij het bezoek aan de Kopen- haagse voorstad Rödovre de elfjarige Lone Hansen een kinderfietsje te leen gevraagd. Breedgrijnzend peddelde hij met uiteengebogen benen op het veel te kleine fietsje rond, terwijl diplomaten uit zijn gevolg er op een sukkeldrafje achteraan liepen. Sukarno zegde een bezoek aan een ma chinefabriek af om in Kopenhagen te gaan winkelen. Bij zijn bezoek aan Vaticaanstad zal Sukarno door de Paus worden ontvangen. Hevige gevechten Uit Celebes zijn volgens een reuterbe- richt uit Djakarta zondag felle gevech ten gemeld. Voorts zouden regerings troepen in Zuid-Sumatra na gevechten van twee dagen een dorp heroverd heb ben Antara meldde dat er op Celebes ook gevochten wordt tussen de opstan delingen van N.-Celebes en de Daroe-1- Islam. nadat de leider van de D.I. Ka- har Mukazzat zijn volgelingen bevel had gegeven hun wapens uit te leveren aan de opstandelingen van Noord-Celebes, «k Deze ravage was het gevolg van een ontploffing, die woensdag middag een onderstation van het Haags elektriciteitsbedrijf aan de Hoekwaterlaan te Voorburg trof en delen van de Residentie enige tijd van stroom beroofde. De foto toont het gat in de muur eens van de andere kant Marwood vandaag terechtgesteld De 25-jarige Ronald Marwood, die ter dood werd veroordeeld wegens moord op een politieagent, is vanmorgen om negen uur in een Londense gevangenis terecht gesteld Er werd voor de gevangenis fel te, die zich al vroeg voor de gevangenis had verzameld. Ook de gevangenen gaven in hun cellen op luidruchtige wijze uiting aan hun protest tegen dit vonnis. Op het laatste ogenblik heeft een aan tal Londense geestelijken nog een verzoek om gratie voor Marwood gezonden aan koningin Elizabeth. Het werd echter niet aanvaard. In de praktijk komt het erop neer dat de Koningin, die het recht van gratie heeft, altijd de beslissing van de minister van binnenlandse zaken volgt. (Permesta). Volgens Antara bevinden er zich 280 leden van de D.I. onder de op standelingen, die zich aan de regerings troepen hebben overgegeven. Volgens een communiqué van het Indo nesische leger hebbén de opstandelingen in Noord-Celebes op 1 mei Tomohon met mortieren beschoten, waardoor twee mensen het leven verloren en 30 werden gewond. Mortiergranaten zouden ont ploft zijn in een weeshuis en een wees hebben gedood. van plaatsnamen, hetgeen veel mogelijk heden voor het mechanisch of elektro nisch sorteren van de post biedt. Automatisering De directeur-generaal vertelde verder, dat men eind 1961 hoopt klaar te zijn met de automatisering van het gehele tele foonnet in Nederland. Inmiddels echter, is men reeds begonnen met voorbereiden de fasen van de automatisering van het internationale telefoonverkeer. Over enkele jaren zal men vanuit de grote steden automatisch met België en Duitsland kunnen bellen, terwijl ook te lefoneren zonder tussenkomst van een te lefoniste met de Scandinavische landen binnen afzienbare tijd te verwachten staat. Hiervoor zal men dan gebruik kun nen maken van het telefonisch centrum van Denemarken, Zweden en Noorwegen, dat in Kopenhagen is gevestigd. De grootste zorg die de PTT met be trekking tot de telefonie bezig houdt, is het bij"blijven van de steeds groter wor dende vraag naar telefoonaansluitingen. Over zes tot zeven jaar zal het telefoon verkeer in ons land verdubbeld zijn. Op den duur zal de telefoon een zelfde ge bruiksvoorwerp in de Nederlandse huis houdingen worden, als bijvoorbeeld een strijkijzer. Tivecdc schrijftafel De centrale directie van de PTT houdt er rekening mee dat nieuwe onderdelen van het staatsbedrijf niet in het westen zullen worden gevestigd, indien de aard van de onderdelen dit mogelijk maakt. Men zal dus als PTT deelnemen aan het tot stand komen van een „tweede schrijf tafel", ergens in het centrum of oosten van Nederland. Door een deel van de postcheque- en girodienst naar Arnhem te verplaatsen (20 procent van de dienst) nam de PTT reeds enige jaren geleden aan deze verplaatsing van arbeidskrach ten deel. Uit Balikpapan op Oost-Borneo wordt gemeld, dat te Karang Bintang zich 1500 opstandelingen hebben overgegeven. Zij zouden deel hebben uitgemaakt van het legertje van Ibnu Hadzjar. de verf voor het schilderfeest SIKKERS-TJALLEMA PRODUKTEN vraag gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2-Leiden Vrij warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk ccn regen- of onweersbui. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag of iets lager. Zwak ke tot matige wind, over wegend tussen zuid en oost. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZATERDAG 9 MEI

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1