CHRISTELIJK Chr. hospitaal Tiberias werkt op volle toeren Jongelings- en Meisjesbond beslissen over fusie Spurgeons zacht verwijt werd begrepen Unie erkende vijf nieuwe gemeenten r Ontsnapt I langs Krakatau j Eert woord voor vandaag Kanttekening Bijzondere attracties bij C.N.Vj ubileiimactie Ds. R. Bakker, juist terug uit Israël: Goede relaties met de regering TJET Christelijke hospitaal te Tiberias werkt op volle toerenschrijft ds. R. Bakker in het Centraal Weekblad der Gereformeerde Kerken. De vorige maand verschenen er berichten over het mogelijke einde van het hospitaal, maar dit is alles uit de lucht ge grepen, aldus ds. Bakker, die als predikant voor de zending onder de Joden onlangs in Israël onderhandelingen met de regering van dat land heeft gevoerd. De contacten waren van de meest vriendschappelijke aard. UET hospitaal, met zijn samen- Al werking van de Nederlandse en Schotse kerken heeft zo reeds vele jaren een gemeenschappelijk getuigenis van de liefde van Chris tus temidden van Israël mogen zijn. Na het vele leed, de joden vooral in Europa als. „christelijk" werelddeel aangedaan, is in en door het hospitaahverk een chris telijke daad gesteld, waarin van de liefde van Christus een daad werkelijk bewijs onder de joden naar voren trad. Een treden in de voetstappen van de Heiland, die hier in Galilea zoveel rond ging, goed doende onder zijn volk. Het hospitaahverk is een arbeid van gezegend dienen. ten einde gekomen? dering op til. Reeds enige jaren was ons dit beker.d en is daar rekening mee gehouden. Alles in harmonieus overleg met de be trokken regeringsinstanties, die wegens de uitbreiding der bevol king, genoodzaakt waren nabij Tiberias een nieuw ziekenhuis te bouwen. Dit is inmiddels gereed gekomen in volle omvang. Daar heen zullen dan in de komende weken de patiënten van ons hospi taal overgedragen worden. Tegelijk wordt echter voor het medische werk in ons hospitaal een algemene kliniek geopend. Een soort van geruisloze overgang van de éne in de andere arbeid, zonder merkbare onderbreking. Tiberias werkzaam blijft gaat de andere van onze artsen met de overige leden van de medische staf de arbeid voortzetten in het nieuw-gebouwde gouvernements ziekenhuis nabij Tiberias. Het is temeer een bewijs van de goede verhouding tot en de samenwer king met de betrokken regerings gen jaar geleden dat deze vere niging werd gesticht door een handjevol belangstellenden. Sinds dien is er jaarlijks een congres gehouden. De toeloop naar dit congres is voortdurend gegroeid. Dit jaar zijn er niet minder dan 2000 deelnemers, zodat .een dei- grootste zalen van Jeruzalem moest worden gereserveerd. Voor aanstaande mannen van Israël zullen lezingen houden over resp. Jeremia 'enEzechiël, de profeet van de klaagzangen en die van de hoop. De resultaten van de oudheidkundige vondsten, zowel als de hartstochtelijke profetische oproepen tot gerechtigheid zullen aan de orde komen en Israël; toekomst in het oog gevat bij bijbels licht. Naast de dynamiek in alle vor men van het materiële leven is dit een poging om voor het volk te komen tot innerlijke, tot gees telijke opbouw. Israël zal van zijn Messias niet los kunnen komen, omdat Hij dit volk niet los laat. God is getrouw. Daarom zal de kerk van Christus dit volk niet alleen kunnen laten staan. Zij is er nauw mee verbonden. Het centrum der samenwerkende ker ken in Tiberias zal als getuigenis der liefde van Christus daann-van groeiende en grote betekenis kun nen zijn. Als de nieuwe mogelijk heden voor het werk te Tiberias verwerkelijkt en door ons aller hartelijk gebed en offerbereid heid gedragen zullen worden, zo mogen we in geloof verwachten, dat God ze ten rijke zegen voor het heil van Israël zal doen zijn. Zo is het in Tiberias! Vandaag in Rotterdamse Ahoy zalen: Uitspraak van de georganiseerde Gereformeerde jeugd gevraagd ■yANDAAG valt in Gereformeerd jeugdland een uiterst belangrijke bi sing. Als vanmiddag of vanavond in Rotterdam de afgevaardigden de ongeveer achttienhonderd Gereformeerde jeugdverenigingen met tweederde meerderheid van stemmen „ja" zeggen op het voorstel van hun bondsbestu- ren, gaat een geheel nieuwe periode in voor het georganiseerde Gereformeer de jeugdwerk. Mèt dat „ja" zullen dan worden opgeheven de in 1888 opge richte Nederlandse Bond van Jongelingsverenigingen op Gereformeerde Grondslag en de in 1918 opgerichte Bond van Meisjesverenigingen op Gere formeerde Grondslag in Nederland. In één bond de Bond van Gereformeer de Jeugdverenigingen gaan zij dan verder. Een algehele fusie dus, die dan officieel op 1 september a.s. zal ingaan. Of de vele honderden afgevaardigden met het fusievoorstël Van hun bonds besturen zullen instemmen, daar in het Paviljoen Rotterdam waar de meisjes, en in de Glazen Zaal van het Ahoy'com- plex, waar de jongens samenkomen? Men mag aannemen, dat er vele woor den aan het bijzonder ingrijpende en met de historie brekende voorstel zullen worden gewijd! Langdurige voorberei dingen, ojk in de verenigingen, zijn de vergaderingen, die vandaag het be sluit moeten nemen, voorafgegaan. Op 4 april zijn nog in een aparte bijeen komst van bondsbesturen met afgev; digden van provinciale afdelingen verenigingen, die amendementen op het toegezonden concept-reglement had'den ingediend, deze amendementen uitvoerig instanties, waarbij van geen^ kele spanning sprake weet van die zijde het kerken, tg waarderen telijk voor de hierin verk der is erken- het volk Israël bij de voortduur geboden toegewijde dienst. In de gebouwen bestaat ruime gelegenheid tot het opnemen van gasten en pelgrims. Indien alle betrokken kerkelijke instanties hun goedkeuring kunnen hechten aan de vele uitgewerkte plannen en voorstellen zal er een centrum van velerlei arbeid groeien. Een plaaL van ontmoe ting tussen jodendom en christen dom, waarbij de via Israël ver kregen openbaring van Loos Woord voor studie en onderzoek de centrale betekenis kan heb- TUIST in deze dagen wordt er te J Jeruzalem een congres gehou den van de Israëlische vereniging voor bijbelonderzoek. Het is ne- Bondsdag Geref. mannenverenigingen De 37e bondsdag van de Bond van Ge reformeerde Mannenverenigingen in Ne derland zal op 9 en 10 juni te Mi idel- "burg onder voorzitterschap van ds. ij. van de Zee van Castricum. worden ge houden. De huishoudelijke vergadering wordt gehouden op 9 juni in de Hofplein kerk. De toogdag op 10 Juni in de N'oor der kerk. Op deze toogdag zal ds. Van der Zee de openingsrede houden, getiteld „Trouw moet blijken". In de ochtend vergadering zal ds. A. I. Kotfeman, ge reformeerd predikant te Nijkerk, en yice- voorzitter van de bond, refereren over. ..En nuaanpakken". In de middag vergadering zal prof. dr. H. Bergema, zendingshoogleraar te Kampen, spreken over: „Problemen rondom Israel Ds. J. Ytsma, gereformeerd predikant te Mid delburg, zal een slotwoord spreken. De heer J. B. Oosterwelder uit Amsterdam zal declameren. Baptisten bijeen voor Unie-vergadering O Groei Voor de 79ste maal is gisteren de Algemene Vergadering van de Unie van Baptisten Gemeen ten in Nederland geopend. Uit de verslagen bleek dat het aantal gemeenten met 5 gestegen is tot 62 en bij alle baptisten in Neder land het verlangen leeft om het jaar 1959 tot een werkelijk evan gelisatiejaar te maken. De ver gadering zal twee dagen duren terwijl baptisten uit alle delen van de wereld op hemelvaarts dag naar Amsterdam hopen te komen om het feit te gedenken dat 350 jaar geleden de eerste baptistengemeente in Amster dam werd gesticht. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter van de Unie, ds. H v. d. Werf zijn gehoor er aan dat bijna honderd jaar geleden in april 1863 de bekende Engelse prediker Spurgeon een bezoek bracht aan Amsterdam. Hij probeerde contact te leggen met zijn geloofsgenoten, de bap tisten maar kon hen niet vinden. Het gevolg was dat hij in verschillende ker ken diensten leidde behalve in hun kerk. Zij waren onvindbaar. Toen hij hen later ontdekte, schreef hij een beetje verwijtend: Gij zult ge trouw zijnde, het zout van dit land in de toekomende jaren zijn. Indien allen zich beijveren om de waarheid voort te planten zult gij welhaast tot een grote menigte uitgroeien. Vrees geen vervolging. Verberg geen waarheid. Vreesachtigheid heeft geen nut. Hol land heeft behoefte aan moedige j christenen." ten. Hij herinnerde zijn gehoor er aan dat de Europese baptisten besloten heo- ben om 1959 tot evangelisatiejaar te ma ken, maar meende dat ieder jaar een evangelisatiejaar zou moeten zijn Hij hoopte echter dat het een extra tonicum zou verschaffen, zodat de gemeenten niet slechts hun geschiedenis zouden geden ken, maar in de kracht van de Heilige Geest geschiedenis zouden maken. De secretaris-administrateur van de Unie las het jaarverslag voor, dat door de vergadering werd goedgekeurd en waaruit tevens .blijkt dat vijf kerkge bouwen gerestaureerd of nieuw gebouwd werden. Tot de vijf gemeenten die zich bij de Unie aansloten behoren een twee de gemeente in Amsterdam, en de ge meenten Zwijndrecht, Coevorden, Wes- terhaar en Borne. Tevens werd in sep tember van het vorig jaar een eigen Theologisch Seminarium in Bosch en Duin geopend. De Commissie voor de opleiding van de voorgangers stelde drie kandidaten voor, die aan het seminarium willen stu deren, terwijl beroepbaar werden gesteld de kandidaten Th. van de Laan te Mus- selkanaai, die bij voorbaat reeds een oe- roep heeft ontvangen naar Nieuw-Weer- dinge en de voorganger van de gemeente in Den Heider A. H. Agtereek. De Uniezendingscommissie heeft acht personen in opleiding en zal nog deze maand de heer en mevr. G. van 't Wout uitzenden naar het zendingsveld in de --- - Belgische Congo. Vier predikanten wer- dat bijna honderd jaar ^en voorge(jragen om officieel als Unie- predikant te worden erkend, nl. ds. W. Harkema van Den Haag, ds. Ph. Linde man van Staveren, ds. J. Ketelaar van Hoogezand en zendingspredikant ds. Van 't Wout. .Vanmiddag werden de afgevaardigden ontvangen door B. en W. van Amsterdam, terwijl vanavond een grote samenkomst wordt gehouden in de Doopsgezinde Kerk aan dë Singel waar o.a. zullen spreken de predikanten ds. M. G. Boesehoten, ds. ■h ds. F. E. .Huizinga. Ds. Van der Werf meende dat de bap tisten aan deze oproep gehoor hebben ge geven. Steeds meer zijn zij gaan begrijpen, dat zij opsluiten zich niet mogen hun 'eigen gemeenschap, taak hebben naar bui- De Raad voor de Zending van de Neder landse Hervormde Kerk heeft de Neder landse Zendingsraad verzocht een com missie te benoemen, die onderzoeken moet of het mogelijk interkerkelijk samen te werken in de arbeid onder de Nederlanders in dienst van buitenlandse maatschappijen en regeringen. De Zen dingsraad heeft aan dit verzoek voldaan. Ook bij de verschillende deputaatschap- pen van de Gereformeerde Kerken, die zich met de geestelijke verzorging van de in het buitenland verblijfhoudende leden bezighouden, leeft eenzelfde verlangen. behandeld. De bondsibesturen hebben heel wat van die amendementen genomen en in het concept-reglement verwerkt. Federatief? Op de agenda voor de vergadering de jongens staat nog één amendement, waarover vandaag heel wat te doen zal zijn. Het is afkomstig van de J.V. „Joh. Bogerman" te Leeuwarden, die voor stelt „niet over te gaan tot fusie met de Meisjesbond, alvorens in de organisato rische bouw van de provinciale en de ring- en kringverbanden reeds gefusio neerd wordt samengëwerkt en daar de behoefte aan een landelijke fusie ont- „En", zegt deze J.V., „voor het ver richten van bepaalde gemeenschappe lijke taken wordt het oprichten van eer federatief verband tussen beide organi saties wenselijk geacht, in verband' waar mee het Bondsbestuur wordt opgedra gen de hiervoor benodigde voorberei dingen te treffen en terzake op. ó'e Bonds dag 1960 met^ concrete voorstellen te komen". Sluitstuk Daar gaat het dus om: fusie of fede ratief samenwerken, waarbij gezegd moet worden, dat het laatste in wezen al zo is. De bondsbesturen zien in de fusie de, logische consequentie, het sluitstuk van die samenwerking. Hun fusievoorstel komt aan ook niet uit de lucht vallen. Zij- zeggen, dat de aanvaarding van de nauwere samenwerking in 1956 tussen de twee bonden in feite de weg heeft vrij gemaakt voor een algehele integra tie of eenwording in de werkzaamheden de bondsbesturen. „Praktisch is die totale integratie er inderdaad geko'men. s één methodiekcommissie, één lan delijke kadercommissie, één gemeen schappelijk Bondsorgaan. „Jong Gere formeerd", terwijl de Bondsdagen vanaf 1956 gecombineerd zijn gehouden''. Ontwikkeling Vele overwegingen hebben de Bonds besturen dus geleid tot hun fusie- voorstel. Eigenlijk is dc groei naar elkaar toe al in 1953 begonnen met een rapport van de centrale metho diekcommissie van het Gereformeerd Jeugdcentrum. Een integratiecommis sie heeft een rapport opgesteld, de laatste jaren is het aantal z.g. gemeng de verenigingen met sprongen omhoog gegaan (en ook in het werk van de bonden geïntegreerd)kortomde totale ontwikkeling van het werk is ■gegaan in de richting van het „alles samen doen". Eén bestuur Aangezien echter formeel al dit èn voor de jongens èn voor de meisjes be: stemde werk door twee bondsbestu ren moest worden verricht, omdat de organen ontbraken voor een goede en doelmatige werkwijze, zijn de laat ste jaren heel wat moeilijkheden vertragingen bij het werk ontstaan: besluit, elk plan, moest, voordat kon worden uitgevoerd, door twee be sturen zijn goedgekeurd, Dit kan niet langer duren, omdat dan het werk schade zou lijden. Vandaar die fusie, welke organisatorisch overigens slechts één belangrijke wijziging brengt: de vervanging van de twee bondsbestu ren door één landelijk bestuur. Niet opleggen Waarom de Bondsbesturen niet heb ben voorgesteld de fusie ook te doen gelden voor alle organen? Omdat er hoezeer provinciaal, regionaal en lokaal ook wordt samengewerkt op dit punt nog zeer sterke verschillen bestaan met name als gevolg van de zeer onge lijkmatige spreiding van de gemengde verenigingen over het land. De Bondsbesturen zouden het opleggen 17 Zijn rug deed pijn, afschuwelijk pijn. Machine- geweerkogels, hoeveel wist hij niet, maar P'.m de den zij, gemeen. Maar beter nog dat, dacht hij ver moeid. dan dat zij het toestel hadden geraakt. Wan neer die rug van hem er niet was geweest, zou er niet veel van zijn toestel zijn overgebleven; dan had hij geen noodseinen uit kunnen zenden, en was er helemaal geen hoop op redding geweest. Hij zou een fraaie marconist zijn geweest, mei het belang rijkste bericht dat hij ooit in zijn leven had moeten uitzenden, zonder dat hij daartoe in staat zou zijn geweest maar nu zond hij het dan toch uit. dat belangrijkste bericht van zijn leven, al begon zijn hand reeds ontzettend zwaar te worden, en schenen de toetsen in het rond te springen, als wilden zij aan zijn in den blinde tastende vingers ontkomen. Er klonk een dof gedonder in zijn oren. Hij vroeg zich verbaasd af, of dat afkomstig zou ajMan de vliegtuigmotoren, of dat het de vlammen ware"- het voordek in vuur hadden gezet. Of was het slechts Net geraas van zijn eigen bloed in zijn voorhoofd Waarschijnlijk zou het dit laatste wel zijn. want de „-Ilegtuigen zouden nu toch wel reeds lang weer zijn verdwenen nadat zij hun werk hadden gedaan, en wind om de vlammen aan te wakkeren was er niet Het deed er ook eigenlijk niet toe Het enige wat er werkelijk op aankwam, was. dat zijn vingers het SOS -sein bleven uitzenden. En dat gebeurde dan ook, telkens weer opnieuw, maar het was nu niet veel anders meer dan een zinneloze wirwar van punten en strepen. Willie Loon merkte dit niet. Er was niets meer. wat hem klaar en duidelijk was. Alles was duister en verward en scheen te vallen, maar hij voelde de rand van zijri stoel nog en wist dus dat hij er nog was; dat hij nog altijd voor zijn toestel zat. en hij glimlachte even over zijn eigen dwaasheid. Hij moest opnieuw aan mijnheer Johnson denken; hij dacht, dat deze zich toch misschien wel niet zou schamen, wanneer hij hem nu kon zien. Hij dacht aan zijn lieve donkere Anna May, en glimlachte opnieuw,' zonder énige- bitterheid. En dan die taart. Zo'n prachtige taart, zoals zij alleen er een kon door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) bakken en hij had er nog niet eens van ge proefd' Verdrietig schudde hij het hoofd en schreeuwde het opeens uit, toen de pijn plotseling als een mes door zijn hoofd sneed, naar zijn niets meer ziende ogen toe. Heel even voor een ogenblik slechts kwam hij weer tot bewustzijn. Zijn rechterhand was van de toetsen gegleden. Maar hij wist dat het bericht wanhopig dringend was, en dat hij zijn hand weer op de toetsen moest zien te krijgen. Maar het laat ste restje kracht scheèn uit zijn rechterarm te zijn verdwenen. Hij bracht zijn linkerhand rechterpols en probeerde die op Kapitein Francis Findhorn, (O.B.E. 1), Commodore van de British Arabian Tanker Company, en ka pitein op det twaalfduizendtonsmotorschip „Viroma'V gat voor het laatst met een van zijn nagels nog eens een paar tikjes tegen de barometer, keek daar een ogenblik met een nietszeggend gezicht naar en kuierde weer terug naar zijn stoel aan de bakboord zijde van de stuurhut. Zonder er bij te denken, stak hij een hand omhoog om de ventilator boven zich Wat beter op zijn hoofd te richten, kreunde toen de golf hete. vochtige lucht dat hoofd bereikte, en duwde het ding weer weg, snel, maar zonder enige haast. Kapitein Findhorn deed rrooit iets haastig Zelfs zijn nu volgende beweging: het afnemen van zijn witte pet met gouden band en het afvegen van zijn donkere, reeds dunnende haar met zijn zak doek. had plaats met een snelheid zonder haast, met een zo volledig achterwege .laten van elke on nodige beweging, dat men intuïtief besefte, dat dit rustige overleg, deze instinctieve zuinigheid wat zijn bewegingen betreft, een onafscheidelijke karakter trek was van deze man. tillen, maar deze bleek veel te 'zwaar te zijn; het leek wel, of ze aan de tafel vastgespijkerd zat. Vaag dacht hij weer een ogenblik aan mijnheer Johnson, en hoopte dat hij zijn best had gedaan. Toen gleed hij zwijgend zonder ook maar eén enkele zucht, vermoeid voor over op de tafel, met het hoofd op de gekruiste armen. Zijn linkerelleboog kwam op de taart te recht. waardoor de kaars scheef zakte, zodat het kaarsvet op de gepolijste tafel drupte. De rook, dik nu. en heel zwart, steeg langzaam in spiralen om hoog, tot hij door de zoldering werd uiteengedreven en de gehele hut begon te vullen. Een zwarte vettige rook. die echter niet in staat was de felle zonne stralen te témperen, noch de drie kleine gaatjes met rode randen in de rug van Willies overhemd te verbergen. Terwijl hij daar zo voorover op tafel lag, doodmoe, als een zak zout, werd het kaars van een fusie van bovenaf aan al die organen beschouwen als een met het karakter van de jeugorganisatics strij dige aantasting van de vrijheid. De da tum van 1 september 1959 is gekozen, omdat zeker niet in de laatste plaats in administratief opzicht de nodige overgangsmaatregelen moeten worden getroffen. Doel blijft Met nadruk hebben de Bondsbesturen er de verenigingen op gewezen dat grondslag en doelstelling van de nie bond in wezen dezelfde zijn als die de oude bonden. De formulering is ders geworden, meer aansprekend. Dit wordt, als vandaag de afgevaardigden daar mee akkoord gaan, de formulering van het eerste lid van artikel één van het reglement: „De Bond van Gereformeerde Jeugd verenigingen wordt gevormd door verenigingen op Gereformeerde grond slag. waarin jongeren van 16 jaar en ouder zich in de dienst van Jezus Christus in en door het groeps verband zodanig willen vormen, dat ze op ieder levensgebied hun roeping gaan verstaan en hun verantwoorde lijkheid beleven." De fusie houdt voorts beslist niet in, dat alle J.V.'s en M.V.'s plaats zullen maken voor gemengde verenigingen: de keuze van het verenigingstype ii en blijft een zaak van de jongelui zelf. Ook in de nieuwe bond zal het bestuur op dit punt op geen enkele wijze in vloed gaan uitoefenen. Het reglement Als vandaag een positieve beslissing valt, zal morgen in een gecombineerde vergadering het nieuwe reglement wor den vastgesteld. Dan zal om maar wat te noemen de benaming „ring" en „kring" tot het verleden behoren en zijn vervangen door.de naam „streek- verband". Dan zal het Bondsbestuur ten minste zes en ten hoogste acht le den tellen, gekozen door dc verenigingen op de jaarvergadering, alsmede een omschreven aantal door de provinciale afdelingen aangewezen jongens of meis jes. Wat die eerste categorie betreft: het verschil in het aantal mannelijke en vrouwelijke leden mag ten hoogste één zijn. En in het moderamen moet het aantal mannen en vrouwen gelijk zijn. De eerste voorzitter moet een man zijn en de tweede een vrouw of omge keerd, hetgeen ook geldt voor de func ties van secretaris en penningmeester. Nieuwe bisschop in Polen r "De Erangèüsch-Lutherse Kerk van Po len heeft tijdens het afgelopen weekeinde prof. dr Wantula tot bisschop gekozen. Deze 53-jarige theoloog wordt opvolger van de 75-jarige bisschop Karol Kotula. die verleden jaar met emeritaat is gegaan. Dr. Wantula is de secretaris van de Oecumenische Raad in Polen en maakt deel uit van de Lutherse Wereld Fede ratie. Hij .bezoekt regelmatig oecumeni sche vergaderingen zowel ffi Europa als Amerika. Hij was professor in de prak tische theologie aan de Christelijk-Theo- logische Academie Cylice bij Warschau. Christus gaf Zijn discipelen en dus ook Zijn gemeente een wereldwijde opdracht. Hij beloofde hun de kracht van de Heilige Geest, opdat zij Zijn getuigen zouden kunnen zijn niet' alleen op de plaats waar zij zijn geplaatst, maar in de gehele wereld. Wij lezen de tekst Handelingen 1 8 graag zo, datj ieder thuis, in zijn eigen Jeruzalem, moet beginnen. Maar dat\ staat er werkelijk niet. Christus zegt: Ge zult mijn getuigenI zijn te Jeruzalem en in geheel Judea en Samaria en tot het> uiterste der aarde. Het getuigen zijn behoort gelijktijdig fel geschieden. Wij zijn evenzeer verantwoordelijk voor onze\ buurman driehoog, voor mr. Smith in Stafford on Thames voor Kamoesoeka in Boeganda, als voor Chi ling Ha in Peking.j Wij kunnen met buurman Jansen spreken, voor de Rus Bo- rosjilow bidden en aan de zending in de landen die nog open zijn voor de verkondiging van het evangelie geven. Christus gaf zijn elf discipelen een wereldwijde opdracht en nauwelijks twintig jaar later schreef Paulus dat in de gehelei wereld het evangelie was verkondigd. Dit is echter de op-j dracht van iedere generatie. Het thema uit de eerste dagen1 van de Christen Studentenvereniging geldt nog steeds Wereldevangelisatie nog in deze generatie." Het is ook uw\ opdracht. GETUIGEN ONDER EEN OPEN HEMEL F)E cyclus van het „kerkelijk jaar" Dat was het feest van Hemelvaart. nadert zijn einde. Morgen is het voor de discipelen, die nu van dis- Hemelvaartsdag. Spoedig vieren we cipelen apostelen, gezondenen, gaan het Pinksterfeest. De kringloop is worden. Het mag daarom ook het bijna rond. feest zijn van ons. Feest van het In de rij der christelijke feesten afscheid, maar om wat dat af- lijkt het vieren van de Hemelvaart scheid mag betekenen, en om de geen gemakkelijke opgave. Het is opdracht, die ook voor ons allen/ immers het vieren van een afscheid, en voor ieder van ons persoonlijk, Moet het de discipelen -bij hun ver- in dit afscheid besloten ligt. weesd achterblijven niet eer won- Ook onze opdracht luidt: niet neer- derlijk en vreemd te moede zijn ge weest dan dat ze in een stemming feestelijkheid verkeerden'. zitten bij de pakken, niet een houding van neerslachtigheid en van niet-be- grijpen. maar een van aan de slag Toch zijn ze goedsmoeds, ja vol gaan, een houding van getuigen. Ge goede moed. Want ze hebben veel "tuigen in ons woord, maar niet min- geleerd. Het is hun duidelijk gewor- der in onze daad. Getuigen van Je- den, dat Jezus de aarde gewonnen heeft voor Zijn Vader, en dat Hij nu de hemel gaat winnen voor de Zijnen. Zijn gaan is een voorgaan. Zijn blijdschap is hun blijdschap, Zijn heerlijkheid de hunne. Daarom kan er ook op de Hemel- die de dood heeft overwonnen en het leven herbegonnen is. Dat kan en dat mag geschieden met blijdschap. De blijdschap is on ze eer en onze plicht. Het doet den-: ken aan het volk Israel, dat de bij zondere taak kreeg om juichend te! vaartsdag alle ruimte zijn voor een trekken rondom de muren van de stad Jericho, ook toen die muren daar nog stonden dreigend en hoog. ten aan de slag. En straks is het Toch juichend, in de wetenschap de Geest die hen in het bijzonder van het geloof dat de overwinning aandrijft en uitdrijft. zeker was. De opdracht luidt, dat zij van Je- Hoe méér de discipelen, de apos- zus moeten getuigen. Hun zijn zal, ook en juist in de nu komende tijd, een getuigen-zijn moeten betekenen. Getuigen waren ze al geweest: oog- telen, hoe méér ook wij, die op de behaalde overwinning mogen terug zien en die daaruit mogen leven. Zijn getuigen zijn: .het mag zijn en oorgetuigen van al het wonder- e«n werkzaam zijn in afwachting. lijke en mooie dat ze hadden gen meemaken. Van de wonderen zonder tal. Van de woorden met diepe zin. Van Jezus' ingaan in de dood. Van Zijn opstaan tot een nieuw leven. Van dat alles waren ze getuigen ge weest. En de opdracht die ze nu gekregen hebben luidt dat een werkzaam zijn dat door de span ning van de verwachting wordt doortinteld. Wij weten dat dit hoog is gegrepen en dat de afwachtende werkzaam heid het karakter kan krijgen van een slome sleur, waarbij de bezie ling meer heeft van ingezonkenheid. Daarom is het zo goed, wanneer verder van hebben te getuigen. Te we het elkander telkens weer voor getuigen van Zijn wonderen en Zijn houden, dat we leven bij een open woorden, van Zijn ingaan in de dood £raf bij een open hemel. Het ijn van Zijn getuigen houdt ook in. dat we het eens zijn jegens elkaar, en van Zijn opstaan tot het nieuwe leven. In hun getuigen zal het werk van elkander vasthoudend. Jezus voortgang kunnen hebben tot De eensgezindheid der in de harten der mensen en ter ver nieuwing van de wereld. Zij mogen getuigen van wat Hij heeft gedaan discipelen, ook in de verwachting van wat ko men ging, wordt ons met nadruk egedeeld. Maar hoe kan het on- zlj mogen de getuigen zijn van der een open hemel ook eigenlijk Hemzelf. anders? Naam gevraagd voor rusthuis Welke provincie stuurt het eerst tienduizend gulden? (Van onze sociaal-economische redactie) ~TiE actie-dankbaarheid ter gelegenheid van het komende C.N.V.- *-* jubileum is op het ogenblik in volle gang. De grootste activiteit wordt ontwikkeld door de circa 600 plaatselijke comité's, die door heel Nederland de leden van het C.N.V. opwekken, een bijdrage af te staan om zo het verbond op 3 juli een waardig geschenk te kunnen aanbieden. De keus is al bepaald. Voor het Algemeen Sociaal Fonds ter bevordering van de volksgezondheid, beter bekend onder de naam D.E.L. (Draagt Elkanders Lasten), zal een zo groot mogelijk bedrag bijeen gebracht worden, waarvoor naar men hoopt een rust huis gesticht zal kunnen worden. Een huis, waar leden van de christelijke vakbeweging na een tijd van ingespannen werk en/of medische behandeling op verhaal kunnen komen. Dus geen huis voor ouden van dagen. pitein Findhorn verschoof zijn pet, draaide zich om in zijn stoel, en keek naar zijn eerste stuurman die nu op de plek stond, waar hij voor enkele ogen blikken zelf ook had gestaan, en peinzend de ba rometer bestudeerde. Enige ogenblikken sloeg ka pitein Findhorn hem zwijgend gade. overwegend, dat zijn eerste officier een typische weerlegging de wijdverbreide opvatting, dat met lichtblond haar en een zeer blanke huid niet goed bruin kunnen worden: tussen het witte over hemd en het vlasblonde haar. dat bijna fot een platinatint was opgebleekt in de brandende zón. stak zijn nek af als een streep oud, donker eikehout Op dat ogenblik draaide de eerste stuurmanzich om en ving zijn blik op. Heel even glimla.chtë ka pitein Findhprn. Duizenden guldens zijn reeds bin nengekomen bij de penningmeester van het actie-comité, de heer G. Lenderink. Maar verreweg het groot ste bedrag moet nog komen, want slechts een vijftal afdelingen hebben haar bijdrager opgestuurd. Verschil lende giften van bedrijven zijn ook al ontvangen en het comité is niet pessimistisch over het bedrag giften dat wellicht nog komt. Bijzonder ingenomen is het comité met allerlei kleinere plaatselijke ac ties, dié. ondernomen worden, zoals op een familiebijeenkomst in Rotter dam, waar een bedrag van 100 werd ingezameld en niet te vergeten de oud-papieractie van Rokus Boender Numansdórp, die op z'n eigen houtje tot een bedrag kwam van ƒ6.10. Ook zijn er leden van het C.N V die een kwartje of een gul geven voor elk jaar dat zij lid van het verbond zijn. Wie weet een naam Een bijzondere attractie, die het comité thans nog aan de actie ver bonden heeft, is de kwestie van de naamgeving. Het rusthuis zal een naam moeten hebben en de leden zullen deze naam zelf moeten be denken. Ieder kan van nu af aan tot uiterlijk 31 mei een naam opgeven, per brief of op de postwissel of het girobiljet, waarmee de jubileum- Wordt vèntofgd)1 bijdrage wordt'overgemaakt. Het giro nummer is 156.000, als bestemming moet vermeld worden: Jubileumcomité D.E.L.waarbij tevens de naam opge geven kan worden. Er zijn gedurende de enkele dagen dat de actie loopt al heel wat namen binnengekomen, zoals De Elf Provin ciën, De Springplank, de Corridor etc. De jury, die de namen moet beoordelen en dus ook de winnaai aanwijzen, zal samengesteld zijn uit een deskundige op het gebied van de christelijke vakbeweging, een li terator, een journalist, en een ver tegenwoordiger van D.E.L. en C.N.V Begin juni zal de winnaar met een bezoek van de jury worden vereerd, en zal de gekozen naam voor het rusthuis bekend gemaakt worden. De winnaar zal vanzelfsprekend een ere plaats krijgen bij de viering van het C.N V.-jubileum op 3 juli a.s. en bovendien zal hem de officiële ont hulling van de naam van het rusthuis te beurt vallen. Na de actie-dankbaarheid alom in den lande grote weerklank blijkt te vinden, heeft het comité boven dien nog bepaald, dat naar elke pro vincie die 10.000 bijeenbrengt een zaal ir het rusthuis genoemd zal worden, dus bijv. de Zuidholland de Friese en de Groningse zaal Bijzonder mooi zou het zijn, wanneer bepaalde stad ook dit bedrag volmaakte en zo ook een eervolle De heer Lenderink, de penning meester van het comité, achtte het van beïfcng. dat de plaatselijke co mités reeds tussentijds de bedragen overmaken en dus niet tot het laatst wachten, des te groter i3 op korte termijn het bedrag, dat per provin cie binnenkomt. De grootste provin- i cie behoeft dan lang niet de eerste te zijn. In een van de eerstvolgende nummers van De Gids, het orgaan van het C.N.V., zullen de provincies vermeld worden, die het eerst het bedrag van 10.000 hebben volge- maakt. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Oud-Alblas: P. de Jong te Kootwijkerbroek: voor Oosterwolde, Geld.: J. C. Schuurman te Bleskens- graaf. Ongeldig beroep. Vorige week ontving ds. Van Estrik. Ned. Herv. predikant te Nieuwland een beroep naar de gemeente Klundert (N.-Br.). Door een administra tieve onvolkomenheid is dit uitgebrachte beroep ongeldig. Er wordt geacht, dat ds. Van Estrik geen beroep van de ge meente Klundert heeft ontvangen. stra te Sehermerhorn. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Stadskanaal: D. Berghuis te Grootegast. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor 's-Gravendeel: J. H. Carlier te Zutphen. REMONSTR. BROEDERSCHAP Beroepen te Amsterdam (vac. prof. dr. G. J. Hoenderdaal)F. E. van Leeuwen te Rotterdam, die dit beroep ook aan- Ds. M. J. A. Bouwers 65 jaar predikant Ds. M. J. A. Bouwers, emeritus-pre dikant te Dantumawoude, herdenkt mor gen het feit, dat hij 65 jaar geleden het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aan vaardde. Ds. Bouwers werd op 20 no vember 1869 te Drachtster-Compagnie Seboren waar zijn vader predikant was. p 6 mei 1894 werd hij te Rottevalle in het predikambt bevestigd. Ds. Bouwers diende de gemeenten van Veenwouden, Siddeburen, Winterswijk, Hardegarijp, Wagenborgen en Dantumawoude, waar hij op 1 november 1943 met emeritaat ging. Daarna diende hij zijn laatste ge- "og een jaar als hulpprediker 'leden jaar predikte hij nog geregeld. Ds. Bouwers was onder meer lid van het classicaal bestuur van Dok- kum, lid van het hoofdbestuur van de Utrechtse Zendingsvereniging en lid van de Bondsbroederraad van de Ned. Chr Gemeenschapsbond. Hij heeft tal van bijdragen geschreven in het evangelisch tijdschrift Brood des Levens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2