Dodenherdenking in Leiden treffend door eenvoud EAU DE COLOGNE NTEUWF LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG S MEI 1959 Agenda voor Leiden Dinsdag Doelenkazerne, 5 uur: vertrek Kon. Mi litaire Kapel voor mars door Leiden. Doelenkazerne, 8 uur: operette. Pieterskerk, 7.15 uur; interkerkelijke herdenking der bevrijding, sprekers: dr. P. L. Schoonheim, dr H. J. Westerink en kapitein R. J. Schurink (Leger des Heils). Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., jazz- Antonius-clubhuis, 8 uur: optreden Leidse volksdansgroepen Oud-Poelgeest en Nieuw-Holland. Woensdag Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Pieterskerkplein, 2 tot 10 uur: fair van V.V.S.L. Antonius-clubhuis, 8 uur: toneelgroep Pulchri Studio met „De Sukkel". Centraal, 8 uur: jaarvergadering Ned. Vereniging ex.-pol. Gevangenen uit de Bezettingstijd. Donderdag (Hemelvaartsdag) Stationsplein, 7.30 uur v.m.: vertrek ex cursie N.C.R.(eis IV. naar bloeiende Be tuwe. Vrijdag Het Gulden Vlies, 2 uur: Ned. Ver. Huisvrouwen, film over Israël. Het Gulden Vlies, 8.15 uur: afd. LeideD Dennenheuvel, films. Prytaneum, 8 uur: contactcommissie Leidse kinderbescherming, lezing adoptie. Zomerzorg, 8 uur: ledenvergadering kynologenvereniging Rijnland. Gebouw voor Christelijfc-sociale Belan gen, 8 uur: ledenvergadering Nederlandse christelijke bond van Overheidspersoneel. Gewelfkamer academiegebouw. Rapen burg 73, 4 uur: zevende dies natalis Ca tena, rede van R. E. de Rooij. Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 9.30 uur: feestconcert Catena, werken van Haydn, Schubert en Honegger. Zaterdag Stationsplein, 2.15 uur: vertrek afd. Leiden Natuurhist. vereniging De Pan van Persijn te Katwijk aai Rijn. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond voetbalvereniging Lugdunum ter gelegen heid van veertigjarig bestaan. OEGSTGEEST, Patronaatsgebouw, 3 tot 5 uur: receptie ter gelegenheid van tienjarig bestaan afdeling Oegstgeest Ver. tot behartiging van de belangen der tuberculosepatiënten; 7.30 uur feestavon toneel Leidse politie-vereniging. OEGSTGEEST, Het Witte Huis, 2.( uur: start St. Jorismars. „Er is onuitsprekelijk veel geleden Prij. ijs hoog en bloedigmaar offers waren niet vergeefs TVTEEM U ERVOOR IN ACHT en hoed u er terdege voor, dat gij de dingen -*- die gij met eigen ogen hebt gezien, niet vergeet, en zij niet uit uw hart wjjken, zolang gij leeft; maak ze aan uw kinderen en kindskinderen bekend. Tegen de achtergrond van dit Schriftwoord heeft Leiden gisteren op sobere en juist daardoor treffende wijze de ontelbaren herdacht, die zijn gevallen voor recht en vrijheid, 's Morgens verzamelden de school kinderen zich voor het monument bij molen De Valk, om daar een kleur rijk bloemtapijt te weven en 's avonds kwam een groot aantal ouderen bijeen in de stadsgehoorzaal, waar pater C. Tijnagel o.f.m., pastoor te Leiden, een herdenkingswoord sprak. Het Nederlands Madrigaalkoor onder leiding van Herman Strategier verleende vocale medewerking, Bram Martijn improviseerde op het orgel en na het klokgelui tegen acht uur nam men twee minuten stilte in acht. Pater Tijnagel legde er de klemtoon op, dat tot de talloos vele helden die de vrijheid van vandaag zijn geval mensen uit alle rang en stand be hoorden; mannen, vrouwen en zelfs kin erbij betrokken. Gegrepen door een heilig idealisme, groeide men uit boven eigen kleinheid Ontzettend hebben ze geleden. Zij zijn gemarteld, gebonden, geschonden, ver hongerd en gesard. Het is te verschrik kelijk om het onder woorden te brengen. Te verschrikkelijk Onbuig: acim Maar ondanks dit alles bleven zij on buigzaam, de helden, wier grootheid zo moeilijk is te meten. Omdat er geen itstaf is, waarmee de helse terreur peilen, waaronder de wereld gebukt ging. Wat daar is geschied, dat zegt men liever niet aan wie er niet is bijgeweest Elk jaar opnieuw herleeft deze smar telijke kruisweg, hij laat ons nimmer los. Wij denken er steeds opnieuw aan, met gevoelens van haat, maar met schreiend hart. Casino (2.30, 7 (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Hier bin loh, hier bleib ich (alle leeftijden). Luxor (2.30 en 8 uur): De herberg van het zesde geluk (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15): De blauwe tlra- na (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur); De kat (18 jaar). Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Boekwijt, Bree- straat 74, tel. 20552. De apotheek Wilhel- minapark 8 te Oegstgeest, tel. 26274 doorlopend geopend. Werken in Leidse- Houtkwartier Ter uitvoering van het partiële uitbrei dingsplan „Leiden, Houtkwartier-Noord" hebben B. en W. een plan doen ontwer pen tot het bouwrijp maken van daarin begrepen terreinen. De terreinen zijn be stemd voor openbare en bijzondere ge bouwen, de bouw van enige woningen en garages en voor de aanleg van een school sportterrein. In het plan hebben zij bo vendien doen opnemen de reconstructie van een gedeelte van de Houtlaan, de aanleg van een gedeelte stamriool, als mede de bouw van een tweetal bruggen over de Poelwetering. De kosten van uitvoering van het ge hele werk, met inbegrip van de grond el kosten, worden begroot op f 1.636.700. Hier- 's begrepen voor de reconstructie van gedeelte van de Houtlaan f 125.000 en r de daarvoor nodige grond f 5.780, de aanleg van een gedeelte stam riool f 43.000 en voor de bouw van twee bruggen over de Poelwetering f 207.000, i. in totaal f 380.780. Verder voor de inleg van een schoolsportterrein f 98.500 voor de daarvoor nodige grond f 23.91" i. in totaal f 122.420. De overige kosten van bouwrijp maki Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur- Gravesteen, Pieterskerkhof 6, Juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst Id de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch Instituut, Rapenburg 26 elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag) Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half *6 op zaterdag tot 5 uur Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat 1 b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- ndag en woensdag vaD 1 dinsdag tot 5.30 en van 7 tot 9 donderdag van 1 tot 5.30 ui 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 van 10 tot 5.30 uur Jeugdbibliotheek, leeszaal en oibliotbeek Reuvens. Plantage 6: maandag, dinsdag donderdag van 4 tot 5.30 u.. woensdag zaterdag van 12 tot 4.30 uur eD vrijdag (speciaal voor de grotere leugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Academiegebouw. Rapenburg 73: elke dag geopend vaD 8.30 tot 12.30 eD van 2 tot 5.30 uur. behalve op zaterdagmiddag Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van i tot 4 uur. Instituut voor culturele anthropologie en sociologie van niet-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5. uur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Pilgrimfathers-hulsje, Boisotkade 2: elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoef er", Pest- Toch, aan de andere kant door stroomt ons ook heilige vreugde, daar de offers niet voor niets zijn geweest. De prijs was hoog en bloe dig, maar herwonnen is een goed, dat kostbaar is en groot. Er wordt nu dan ook meer gevraagd, dan her denken en dankbaarheid alleen. Zouden we in navolging van de ge-! vallenen niet bereid zijn de onmis bare waarden waarvoor zij hun leven gaven, te behouden en te verstevi gen? De offerbereidheid van onze helden in levendige herinnering houdend, zullen wij streven naar saamhorigheid en eenheid, ook als dit het offer kost van enkeling en groep. Wij zijn dit verplicht aan ons geweten en aan hen, die ons zo lich tend zijn voorgegaan. Vertr ouwen Pater Tijnagel besloot met het uitspre ken van zijn vertrouwen in God, Die ons nooit heeft beschaamd en het lot van de toekomst in Zijn machtige han den draagt. Tussen twee coupletten van het gezamenlijk gezongen Wilhelmus werd stilte in acht genomen, waar na men zich op de Oude Singel op stelde voor de stille tocht naar het monument, waar gelegenheid was tot het leggen van bloemen. Burge meester Van Kinschot droeg een krans aan namens het gemeente bestuur. Kooi wijk eerde doden Ook bij het monument in de Driftstraat te Leiden had gisteravond, zoals elk jaar, een herdenking plaats van slachtoffers uit de tweede wereldoorlog, die in de Kooiwijk woonden. Nabestaanden en vrienden legden bloemen aan de voet de r i der ge staan gegrift. De heer H Weizen, de voorzitter van de woning bouwvereniging „De Eendracht", dankte met enkele woorden voor de blijken van medeleven. Hij begroette in het bijzon der afgevaardigden van de Stichting Do denherdenking. Nadat hij een beroep had gedaan op de jeugd om de bloemen te be schermen, werd de korte plechtigheid be- bedragen f 1.133.500. Jeugdorkest De Burcht In overleg met de heer H Geirnaert, directeur van de Maatschappij van Toon kunst te Leiden, en kapelmeester W. der Mark heeft het bestuur van het Eerste Leidse Jeugdorkest en de drumband De Burcht besloten, dat alle muzikantjes naast hun normale repetities hun m kale kennis verder zullen ontwikkelen de muziekschool. Zij zullen klassikaal onderricht ontvangen van de heer Bijls- Deze opleiding zal, naar men ver wacht, de leden en de vereniging als ge heel ten goede komen. De vereniging neemt tweede pinkster dag deel aan het nationale muziekcon- s te Boskoop. Gebouwen naar de gemeente Aankoop in belang van wegenschema Aan de gemeente is te koop aangeboden het gebouwencomplex, bestaande uit e< fabrieksgebouw, een magazijn, huizen m •ven, pakhuizen met bovenwoning! a., staande en gelegen aan de Garen- arkt, de Korte Raamsteeg en het Le- Het bezit van de to koop aangeboden percelen is in verband met de realisering in het wegenschema, voor de gemeente Wat betreft de in het advies van de immissie voor de openbare werken op genomen suggestie om het complex na aankoop zo spoedig mogelijk te doen af breken, merken B- en W. op, dat, gelet op de in het wegenschema aangegeven toekomstige bestemming, het complex eer lang voor afbraak in aanmerking komt. Hangende de vraag echter, hoe bij de uitwerking en verdere detaillering het wegenschema aan het onderhavige deel van de binnenstad zijn uiteindelijke vorm zal worden gegeven, achten zij het niet verantwoord thans reeds voi stellen, het complex zo spoedig mogelijk te slopen. Inrichting van de Leidse Mytylschool In hun voorstel van 6 april 1959, tot overneming van de Mytylschool, zegden B. en W. van Leiden een nader voorstel toe inzake de voortgezette eerste inrich ting van de school. Sedert het opstellen in november van de begroting voor de inrichting tot een bedrag van 22.000, waarvan inmid dels voor 6000 ls aangeschaft, zijn de prijzen met ruim 10 pet gestegen het aantal leerlingen toegenomen v tot 34. Bovendien zijn nog enkele andere aanschaffingen noodzakelijk gebleken. In verband hiermede is voor de inrichting thans een bedrag van rond 24.211 nodig Zojuist heeft burgemeester Van Kinschot een krans gelegd aan de voet van het monument bij molen De Valk. Foto N. van der Horst Hervormde jeugddag op tweede Pinksterdag Zoals wij al uitvoerig hebben gemeld, wordt op tweede Pinksterdag een jeugd dag gehouden voor jongeren van 16 tot 35 jaar, uitgaande van de jeugdraad de classis Leiden van de Hervormde Kerk. Het officiële programma is nu v schenen. Om half 11 wordt in de Pauluskerk Oegstgeest begonnen. Ds. P. J. Mackaay hoopt in deze dienst voor te gaan. Half 12: koffie in het zendingshuis, waarna wika De Vlieger te Oegstgeest de leiding heeft bij zang en volksdans. Om 1 uur is er een lunch, om 2 uur spreekt de heer H. de Jong te Wassenaar over „Leeft Cham?" Tussen 3 uur en half 5 is er ge legenheid voor sport, spel en wandelin gen. Half 5 wordt een film vertoond verk van de Kerk op een bijna geten terrein. Ds. D. Gijsbers, Hervc predikant te Leimuidcn en jeugdpredi- kant te Leiden, verzorgt de sluiting Restauratie van school „Voorgeest" In het schoolgebouw Voorgeest dat sedet 20 maart 1958 gedeeltelijk als dé pendance van de openbare b.l.o. school de Marnixstraat in gebruik i6. enige voorzieningen worden getrof fen, terwijl het tevens dringend restau- atie behoeft. Met name zal de verouder- 2 stoomverwarmingsinstallati moeter orden vervangen door een warmwater- erwarmingsinstallatie. Voorts zullen lokalen van een nieuwe vloerbedekki •an gordijnen moeten worden voi zien, zal de verlichting moeten worden verbeterd, het sanitair moeten worden uitgebreid en zullen binnen_ en buiten- verfwerken moeten worden uitgevoerd, alsmede reparaties aan dak. goten, onder- vloeren en kozijnen. De kosten, aan deze voorzieningen ver bonden, worden op 37.080 begroot. buislaan 7: elke dag geopend Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Agenda gemeenteraad van Leiden Maandag 11 mei om 2 uur komt de ge- leenteraad van Leiden bijeen. De agenda ermeldt de volgende punten, benoeming van een leraar metaalbewer king aan de gemeentelijke bedrijfstech- "sche school: voorstel inzake het beschikbaar stellen in gelden voor het treffen van voorzie ningen en het uitvoeren van restauratie werkzaamheden in het schoolgebouw „Voorgeest"; voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de voortge zette eerste inrichting van de Mytyl- hool pre-advies op het verzoek van het b< uur van de Stichting Rooms-Katholieke Scholen om medewerking voor het aan schaffen van spel- en ontwikkelingsmate riaal ten behoeve van de kleuterschool an de Boshuizerlaan voorstel inzake het treffen van bouw kundige voorzieningen en het aanschaf fen van inventaris ten behoeve van de uitbreiding der gemeentelijke bedrijfs technische school met een derde leerjaar: orstel inzake het beschikbaar stellen gelden voor het inrichten van het braakliggende terrein aan de Zeeman laan, nabij de Petruskerk, tot openbare inderspeelplaats voorstel inzake het beschikbaar stellen ïn gelden voor het bouwrijp maken irremen, begrepen in het partiële uitbreidingsplan „Leiden-Houtkwartier- Noord" en uitvoering van daarmede ver band houdende werken; voorstel inzake het aankopen van een complex gebouwen aan de Garenmarkt, "e Korte Raamsteeg en het Levendaal; voorstel inzake wijziging van de begro ting der gemeente voor 1958; •oorstel inzake wijziging van de begro ting der gemeente voor 1958; voorstel inzake wijziging van de begro ting der gemeente voor 1959 en die het gemeentelijk Grondbedrijf; voorstel inzake het aangaan van geldlening ad f 1.000.000; oorstel inzake het aangaan van geldlening ad f 500.000; voorstel inzake het aangaan van geldlening ad f 600.000; voorstel inzake het aangaan van geldlening ad f 1.000.000; voorstel inzake het aangaan van geldlening ad f 250.000; voorstel inzake beperking van het keer in de Valkensteeg en de Janvo: voorstel tot het vaststellen van een ver ordening, als bedoeld in artikel 5, lid 1, van de Winkelsluitingswet 1951, voor de slagerswinkels voorstel tot het vaststellen van een ver ordening, als bedoeld in artikel 5, lid 1, van de Winkelsluitingswet 1951, voor de slijterijen voorstel inzake het toekennen van sub sidies voor de jaren 1955 en 1956 aan de in Leiden werkzaam zijnde instellingen op het gebied der gezinsverzorging. Geldleningen voor gemeente Leiden De gemeente ontving een aanbieding voor de verstrekking per 1 juli 1959 van een geldlening ten bedrage van f 600.000 tegen een rente van 4% per jaar. Ook kreeg de gemeente een aanbieding voor de verstrekking per 1 juni 195!" een geldlening ten bedrage van f 250.000 tegen een rente van 4% per jaar. Verder een aanbieding voor de strekking per 15 mei 1959 van een "lening ad f 1.000.000 tegen een rente 4% per jaar. en W. ontvingen een aanbieding de verstrekking per 1 november van een geldlening ten bedrage f 500.000 tegen een rente van 4Vi per jaar. Ten slotte is er een aanbieding van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten te 's-Gravenhage voor de verstrek king per 1 mei 1959 van een geldlening ten bedrage van f 1.000.000. De lening zal worden aangegaan voor 30 jaren, af lossen in 30 zoveel mogelijk gelijke jaar lijkse termijnen, tegen een rente K. M. K.-mars door Leiden Zoals gemeld, houdt de Koninklijke Mi litaire Kapel vanmiddag een mans door Leiden De kapel start om 5 uur bij de Doelenkazerne en volgt dan de route Noordeinde. Rapenburg Doezastraat, Zoe- terwoudse Singel, Korevaarstraat, Bree- sfcraat. Kort Rapenburg. Princessekad< Blauwpoortsbrug, Morspoortkazerne. cMjoedef'ó Ontwikkeling bedrijfstechnische school te Leiden maakt kostbare voorzieningen noodzakeljk Met ingang van 1 augustus a.s. zal een derde leerjaar aan de gemeentelijke bedrijfs technische school worden gevormd. Met dit leerjaar zal de opleiding aan de school zijn afgerond. De school telt thans 12 leerlingengroepen, te weten: eerste leerjaar: 4 oriëntatiegroepentweede leerjaar: 3 groepen metaalbewerking, 2 groepen hout bewerking, 2 groepen metselen en 1 groep schilderen. Voor deze groepen zijn be schikbaar in het gebouw Medusastraat: 2 lokalen metaalbewerking, 2 lokalen hout bewerking, 1 lokaal metselen, 1 lokaal schilderen, 1 gymnastieklokaal en 2 theorie lokalen, en in de hulpschool Madoerastraat: 3 theorielokalen. Het is ndet mogelijk de leerlingen van de huidige 4 oriëntatiegroepen, die met ingang van 1 augustus 1959 het onderwijs in het tweede leerjaar zullen volgen, te verdelen over een gelijk aantal vakgroe pen, doordat de belangstelling voor de verschillende vakken 6terk uiteenloopt. Het aantal leerlingen voor metaalbewer king ie te groot voor één groep. Hetzelfde is het geval met de leerlingen, die be langstelling hebben voor houtbewerking. Het tweede leerjaar zal dientengevolge met ingang van 1 augustus a.s. 6 groepen bellen. Zo delen B. en W. de raad mee. In verband met deze ontwikkeling achten B. en W. het gewenst voortaan jaarlijks 6 oriëntatiegroepen te vormen, waardoor een verdeling over de vakgroe pen gemakkelijker zal zijn en minder leerlingen bij de aanmelding behoeven te worden afgewezen. De school zal derhalve met Ingang van 1 augustus a.6. omvatten: eerste leerjaar: 6 oriëntatiegToepen; tweede leerjaar: 2 groepen metaalbewerking, 2 groepc. hout bewerking, 1 groep metselen. 1 groej schilderen; derde leerjaar: 3 groepen me taalbewerking, 2 groepen houtbewerking. selen en 1 groep 6chil(" Voor deze groepen zullen nodig zijn: 3 lokalen metaalbewerking. 3 lokalen hout bewerking. 2 lokalen metselen 2 lokalen schilderen. 1 gymnastieklokaal en f theorielokalen, benevens, op verlangen van de arbeidsinspectie. 1 overblijflokaal; LEIDS kantongerecht Bejaarde bromfietsers zijn een gevaar voor zichzelf 'ET WAS GISTEREN de dag der bromfietsers voor het Leidse kanton- gerecht. Jeugdige bromberijders hadden te hard gereden; bejaarde hadden verkeerd gereageerd en enkele hadden door gebrek aan kennis verkeersblunders begaan. „Ik heb altijd geleerd, dat je een tram links mag passeren, wanneer daarvoor rechts geen ruimte is", vertelde een 24- jarige Leidenaar, die was bekeurd omdat hij op de Haarlemmerstraat links langs een stilstaande tram reed. „Waar hebt u dat geleerd?" infor meerde de officier. „Toen ik m'n militaire rijbewijs haalde". De officier wees er de jongeman op, dat automobilisten andere rechten op de weg hebben dan bromfietsers. Hij eiste 7,50; de rechter deed er een rijks daalder af. HE Minder clemeni lbromberijders voor de groi ne tafel verschenen. Het regende boeten van f 15 en f 20 voor lieden, die in de bebouwde kom de maximum-snelheid van 30 kilometer hadden overschreden „De bromfietsers zullen kalmer gaan rijden", betoogde de kantonrechter met klem. „an ders zal het aantal ongelukken met de dag toenemen". Ook gehaaste automobilisten ontdekten, dat haast erg kostbaar kan zijn. Twee moesten zich verantwoorden, omdat zij op het kruispunt Haagse Schouw zoveel haast hadden gehad, dat zij om een file auto's te kunnen passeren op de baan waren terecht gekomen, die bestemd was voor afslaand verkeer De eerste, die om een aanrijding met een tegenligger te voorkomen, enkele auto's in de berm had gedrukt, kreeg f 70 na een eis van f 30: bij de tweede geschiedde het omgekeer de: hij kon bewijzen het verkeer niet in gevaar te hebben gebracht en de eis van f 60 werd gewijzigd in een vonnis van f 30. i het rechtscollege, dere klachten hadden gehad Zonnig Een meer zonnig geval aan de Haagse Schouw kwam tot een gelukkig einde, toen de directeur van een Leidse wasserij met vrijspraak de zaal kon verlaten. Hem was verweten door een rood stoplicht te zijn gereden, maar hij kon via vele ge tuigen aantonen, dat de schijn van de verkeèrslichten onzichtbaar was, wanneer de zon er pal op scheen. Toen politie mannen kwamen verklaren, dat zij meer- terkere lampen hadden aangebracht, het vonnis geveld: vrijspraak. Vermanende woorden sprak het rechtscollege tot een 70-jarige Rijns- burger, die op 68-jarige leeftijd met jeugdige overmoed op een bromfiets was gekropen en een botsing had ver oorzaakt door onverwacht links een rijweg over te steken. „Ik heh m'n hand uitgestoken", ve klaarde de bejaarde bromberijder veroi gelijkt De officier legde hem uit, dat h« uitsteken van een hand niet voldoende om plompverloren van richting te verai deren Hij adviseerde de Rijnsburger m« klem de brommer op stal te zetten e met een meer gematigde snelheid ee weg door zijn levensavond te zoeken Ook de rechter achtte het zowel voor de ge zondheid van de bejaarde Rijnsburger ah voor de veiligheid van het verkeer zeei aan te bevelen, wanneer de bromfiets werd thuis gelaten. Hij deed van de ge vraagde f 25 boete vijf gulden af oordeelde de zeventigjarige tevens betalen van de schade aan de auto, die f 52 bedroeg. Pleidooi Indrukwekkend was het pleidooi, dat een 44-jarige Amsterdamse vrachtwagen chauffeur op papier had gezet om uit te leggen, waarom hij tegen een auto was gereden, die hij wilde passeren. De auto had plotseling motorstoring gekregen op dat de chauffeur in zijn ach teruit-spiegel keek of de weg vrij was. Daardoor was de afstand plotseling erg klein geworden en omdat hij een flinke vaart had, was er van uitwijken sprake meer geweest. De officier ver klaarde onder de indruk van het pleidooi te zijn gekomen Hij was echter van mi ning, dat er op Rijksweg 4 te roekeloos wordt gereden en eiste f 45. Het tw pleidooi van de chauffeur had iets moedigs en hij bleek alle moeite slechts voor f 5 te hebben gedaan, want het von nis luidde f 40. Primeur Meer begrip vond een 46-jange Rotter dammer bij het rechtscollege. Hij was be keurd, omdat zijn auto na 1 januari noi een uitstekend versiersel had gehad. Di Rotterdammer zette uiteen, dat het uit steeksel bij zijn wagen behoorde en hij van zijn Opel 1953 de kap slechts het uitsteeksel normaal kon openen. Toen de politie het versiersel in beslag had ge nomen, had hij een andere vrij slachtige methode gevonden en als het versiersel werkelijk een gevaar kon op leveren, wilde hij zich liever behelper met het nieuwe systeem. Na een eis van f 15 toonde de rechtei begrip voor de moeilijkheden, die ont staan, wanneer een nieuwe maatregel ir toepassing komt Hij verklaarde de mar schuldig zonder oplegging van straf. De 24-jarige Leidse lerares had be paald geen geluk gehad, toen zij op het Rapenburg een kleine aanrijding veroorzaakte. In de aangereden auto werd juist een rij-examen afgenomen en omdat het examen na de aan rijding werd afgebroken, moest zij behalve f 15,boete ook de kosten voor een nieuw examen, f 24,10, be talen. En een beetje misplaatst in een rechts zaal, die overgoten werd door zonneschijn omdat het maandag was, diende nog een verlate mistzaak. Een automobilist had op het Stationsplein zijn wagen bij een bushalte neergezet en had vervolgens een politie-auto geen voorrang verleend, om dat de politie met klein licht reed en vol gens de automobilist niet zichtbaar was geweest. Twee politiemannen kwamen vertellen, dat het zicht erg ruim was ge weest, doch de automobilist had behalve enkele getuigen tevens een verklaring van het K.N.M.I. bij zich, waarin het weer als zeer onhelder werd beschreven. De rechter raakte niet geheel overtuigd van de overmacht, waarop de man zich beriep, doch de geëiste boete van f 45 zakte tot f 15. Meer dan vorig jaar De ontwikkeling heeft tot gevolg, dat thans omvangrijker vooiyieningen moeten worden getroffen dan bet vorige jaar. De bouwkundige voorzieningen in het 2. het inrichten van het overige gedeel- i van het meteeUokaal met het er naast gelegen theorielokaal als lokaal mebaalbe- 3. het inrichten van het op de eerste verdieping gelegen theorielokaal als lokaal schilderen en 4. het vergroten van een bestaand lokaal metaalbewerking. Op het terrein achter de schooi aan de Medusastraat zal het overblijflokaal moe- tc i worden gebouwd. Voorts zal de hulpschool aan de Timor- straat, die 8 lokalen telt. ter beschikking kunnen worden gesteld van de gemeen telijke bedrijfctechnische school. In dit gebouw zullen de theorielessen worden gegeven. De 3 lokalen in de hulpschool aan de Madoerastraat kunnen met ingang van 1 augustus a.s. worden ontruimd. Voor het geven van de lessen in het vak met selen zal de hulpschool aan de Timor- etraat moeten worden uitgebreid met een metselloods, waarin 2 groepen tegelijk les kunnen ontvangen, terwijl voorts op het open terrein een ruimte voor metselen moet worden ingericht. De kosten van genoemde voorzieningen bedragen in totaal ƒ181.700. Bovendien zal voor de aanschaffing van inventaris een bedrag van 124.000 nodig zijn. De plannen behoeven de goedkeuring van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Op grond van terzake gevoerd overleg mag worden verwacht, dat deze goedkeuring zal worden ver leend. Vakantieregeling voor de Leidse slagers In 1957 en 1958 heeft ie raad een vakan tieregeling voor de slagerswinkels vast gesteld. Deze regelingen golden bij wijze van proef slechts voor één jaar. De Fede ratie van Slagerspatroonsvereniglngen voor Leiden en omstreken heeft B. en W. thans verzocht de totstandkoming van een definitieve vakantieregeling te wil len bevorderen. De desbetreffende orga nisaties van werknemers ..i de Leidse Middenstands Centrale hebben tegen in williging van dit verziek reen bezwaar. Het komt B. en W. gewenst voor. dat in de verordening de periode van 30 juni tot 1 september wordt aangewezen ais tijd vak, waarbinnen de vakantieweken moe ten worden vastgesteld. Hierr-ede wordt bereikt, dat de verordening elk jaar zon der moeilijkheden kan worden toegepast. In de vakantieregelingen voor 1957 en 1958 was een bepaling opgenomen, op grond waarvan de winkeliers, die aan ziekenhuizen, hotels en restaurai s leve ren, dit mochten blijven doen. als hun winkel voor het P-bliek gesloten moest zijn. Deze uitzonderingsbeoaling kan in het vervolg achterwege blijven, omdat de Winkelsluitingswet 1951. waarin met in- ang van 1 apri'. jl. verschillende wijzi gingen zijn aangebracht, hierin thans voorziet. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland heeft medegedeeld dat een regeling als deze haar instemming heeft. Vakantie lagere scholen in Leiden en omgeving De zomervakantie voor de openbar® lagere scholen in de inspectie Leiden ie bepaald op 11 juli tot 18 augustus. De Hervormde scholen hebben vakantie tus sen 11 juli en 25 augustus, de Geref. scho len tussen 11 juli en 18 augustus en de r.k. scholen tussen 30 juli en 1 september.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3