CHRISTELIJK Voldaan over aanvaard garantiebeleid Mammoet-oiiclerwij s wet is onbevredigend A.R.P. niet innerlijk verdeeld D1 Een woord voor vandaag Kanttekening Kunstgebitten Kerk moet bevolkingsaanwas theologisch belichten Ontsnapt j langs Krakatau EISEN VAN DE K.A.B.; Rechtmatig aandeel in de welvaart DE ™e„B' STS. C.B.T.B. over S.E.R.-adviezen f. Meer begrip voor de landbouw By de Christelyke Boeren- en Tuinders Bond is het ad vies, dat de Sociaal-Econo mische Raad op 3 april j.l. aan de regering heeft uitge bracht over het toekomstige prysgarantiebeleid voor de landbouw, nogal in goede aarde gevallen. In het or gaan van de bond, Ons Plat teland, wordt er in de eerste plaats verheuging over uit gesproken, dat de S.E.R. eenstemmig van mening is, dat in de landbouw een ga rantiebeleid gevoerd moet worden, al liepen de me ningen in de S.E.R. dan uit een over het te volgen sys teem van garantiebeleid. Maar ook het feit, dat de twee standpunten over de keuze van systeem in de S.E.R. numeriek even sterk bleken te zyn, geeft de re dactie van het C.B.T.B.-or gaan aanleiding tot opti misme. Het wordt een winstpunt ge noemd, dat nu eens een volle dig debat over het garantiebe leid heeft plaats gevonden in een orgaan, dat op centraal niveau het gehele georgani seerde bedrijfsleven vertegen woordigt. Hiermee is dit probleem op een ander niveau besproken dan tot nog toe gebruikelijk was en is hopelijk ook meer begrip ontstaan, zo meent het blad, voor de typische proble men, waarvoor de landbouw wordt geplaatst. Het gesprek is ook belang rijk geweest, omdat de land bouw geen geïsoleerde positie wenst in te nemen of in mag nemen, maar een onderdeel uitmaakt van het gehele so ciaal-economische beleid in Ne derland. De opvatting, dat een garan tiebeleid in de agrarische sec tor onontbeerlijk is, ontmoet nog wel eens tegenstand bij mensen, die vragen waarom dan voor de industrie en de middenstand geen garantiebe leid gevoerd zou moeten wor den. De S.E.R. heeft thans in een objectief rapport de juist heid van deze opvatting van de landbouw geaccepteerd. Verheugend wordt het voorts genoemd, dat een zo groot deel van de raad gekozen heeft voor een garantiesysteem, dat prijs- handhaving als kern heeft. Eer lijk gezegd, zo schrijft Ons Platteland, waren wij op dit punt niet erg gerust, maar de vele en zwaarwichtige argu menten, die tegen het toeslag stelsel, dat de andere groepe ring in de S.E.R. aanhing, zijn ingebracht, hebben waarschijn lijk het getij doen keren. Nu het advies is uitgebracht is het woord aan de minister van landbouw. Naar de mening van de C.B.T.B. heeft deze mi nister met andere adviezen wel eens in een moeilijk parket gezeten. De keuze lijkt hem thans echter duidelijk. Het door een deel van de S.E.R. voorgestane toeslagsysteem biedt de landbouw geen pers pectief. Melksubsidie Ook een anderadvies heeft de aandacht gehad van de re dactie van het C.B.T.B.-orgaan, namelijk het grote advies, dat 24 april door de S.E.R. aan de regering is uitgebracht over subsidies, huurverhoging en lo- nen. Bijzonder belangrijk wordt het hoofdstuk in het advies over de afschaffing van de sub sidie op consumptiemelk ge noemd. Ons Platteland deelt niet het standpunt van de overgrote meerderheid van de S.E.R., maar dat van de S.E.R. -leden die zijn aangewezen door de landbouworganisaties. Deze staan namelijk op het stand punt, dat de verrekenprijs voor het vaststellen van de hoogte van de consumentensubsidie niet verlaagd mag worden, tot de garantieprijs. De verreken prijs. die als basis geldt voor de vaststelling van de melkprijs voor de consument bestaat na melijk uit de garantieprijs met daar bovenop nog een beperk te winstmarge voor de land bouwondernemer. De garantieprijs heeft im mers slechts betrekking op de kale kostprijs. De meerderheid van de S E.R. komt door uit te gaan van deze kale kostprijs slechts tot een consumentensub sidie van 3 cent per liter. De landbouw staat echter op het standpunt, dat het huidige systeem van vaststelling der verrekenprijs gehandhaafd dient te blijven. De winstop slag, die thans in de verreken prijs is opgenomen moet blij ven bestaan, omdat het hier een vaste prijs betreft voor de consumptiemelk zonder uit loopmogelijkheid en dat daar om een winstopslag volkomen redelijk is. Uitgaande van de ze redenering is de consumen tensubsidie niet 3 cent maar 51/2 cent. A.r.•onderwijsnota aangeboden Adviescollege oppert acht bezwaren .v vv*<S8 DE onderwijscommissie van het College van Advies der Anti-Revolutionaire Partij heeft een nota gepubliceerd over de zogenaamde mammoet-onder wijswet die het voortgezet onder wijs wil regelen. In deze nota komt zij tot acht maal toe tot de conclusie dat de wet zoals die nu in ontwerpvorm is aangeboden niet bevredigend is. Ernstige bezwaren worden aange voerd tegen de structuur van het wets ontwerp, waarin het openbare en het gesubsidieerde bijzondere onderwijs on der één regeling worden samengevat. Dit wordt in strijd met het karakter zo wel van het openbare als ook van het gesubsidieerde bijzondere onderwijs ge acht. Het openbare onderwijs immers moet door de overheid geheel uitputtend wor den geregeld en ingericht, terwijl daar entegen het bijzondere onderwijs in be ginsel vrij behoort te zijn. Dit laatste Dr. Berghuis op Arjosconferentie brengt mede, dat bijvoorbeeld de eisen van deugdelijkheid en de subsidievoor waarden, welke aan het gesubsidieerde bijzondere onderwijs worden gesteld, tot het noodzakelijke minimum beperkt die nen te blijven. In het wetsontwerp wordt echter één regeling voorgesteld voor het openbare en het gesubsidieerde bijzondere onder wijs met het gevolg, dat het bijzondere onderwijs niet alleen gebonden wordt aan de strikt (voor het openbare onderwijs inderdaad Ubels te Zwartebroek. onmisbare) bepalingen, welke het on derwijs als zodanig raken. Het gehele gesubsidiëerde bijzondere onderwijs wordt daardoor in feite voorwerp regeling bij de wet. Heroepingswerk NED. HERV. KERK Lekkerland: W. L. Tukker te Rotterd; te Boven-Hardinxveld: A. J. Timmer te Huizen, N.H. Bedankt voor het beroep door het breed moderamen der classicale vergade ring van Dordrecht tot pred. voor buiten- gew werkzaamheden te Bolnes en om geving: D Broeren, kand. te Slikkerveer: voor Waddinxveen ivac. J. v. d. Haar): T. Langerak te Vinkeveen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Ferwerd: A. IJkema te 2de Exloërmond; te Garijp: A. van Egmond te Oosterbeek. Aangenomen naar Zutphen (vac. dr. J. van den Bergi: A. J. Dondorp te Dom- loodzakelijke subsidie- burg-Westkapelle. Bedankt voor Beverwijk (2e pred. pi.): schrifttelijke kadercursus van de anti-revolutionaire jongeren organisatie werd be sloten met een slotconferentie op „De Witte Hei". De parate po litieke kennis werd daar getoetst met een quiz waarna dr. Berg huis in zijn slottoespraak de be schuldiging van de hand wees als zou de A.R.P. de oorzaak zijn van de moeilijkheden bij de kabinetsformatie De conferentie begon wel onder bijzondere moeilijkheden, want kort voor het begin bleek dat de conferen tieleider dr. Veerman wegens ziekte verhinderd zou zijn, de a.r. ministers die zouden spreken konden plotseling niet komen, de Hilversumse burge meester J. J.G. Boot werd getroffen door een hartaanval en de secretaris van de Arjos moest van zijn dokter rust houden. In hun plaats werd als algehele lei der de heer J. v. Eibergen gevonden. De wethouder van Delft, de heer P. C. Elferich verving de heer Boot. De re sultaten van de quiz bewezen dat de cursus goed was gevolgd. Groningen, Zwolle, Goes en 's-Gravenhage kampten in de semi-finale- In de finale gaven Groningen en Den Haag elkaar weinig toe zodat de laatste met maar eer kleine puntenvoorsprong bewees poli tiek op de hoogte te zijn. Medewerking Door de vele veranderingen kwam dr. Berghuis voor zijn toespraak pas aan toen de deelnemers hun jassen al aanhadden om naar huis te gaan. On middellijk werd de conferentiezaal ech ter weer in gebruik genomen. De voorzitter van de A.R.P. zei onder meer dat de a.r. in de hoek zitten waar de slagen vallen. Zij verliest bij de ver kiezingen en in de kabinetsformatie stelt men het voor alsof de A.R P. toch maar eisen zou stellen, alsof zij inner lijk verdeeld is, alsof zij de oorzaak van de moeilijkheden in de kabinets formatie zou zijn. ..Niets van waar" heeft dr. Berghuis in zijn ernstig slotwoord gezegd. In heel de formatiepoging zijn haar vertegen woordigers éen m hun houding ge weest. Er is eenheid van denken. Men heeft van het begin af medewerking aan het werk van dr. Beel en prof. De Qauy gegeven. Sinds de socialisten zichzelf buiten spel hebben gezet, sinds een christelijk, kabinet met mogelijk bleek, hebben de A.R.-mensen begre pen dat een kabinet met medewerking van de V.V.D. de enige uitkomst was. Maar dan zal het een sterk kabinet moeten zijn, dat oplitieke verantwoor delijkheid kan dragen. De mogelijk heden liggen nu nog in de nieuwe op dracht aan prof. Beel, nu deze kan aan knopen bij het punt van zijn zo geluk kig geslaagde informatie direct na de verkiezingen. De A R.-politici staan Zuidafrikaanse kerkhistoricus in ons land De vooral in Zuid-Afrika befaamde kerkhistoricus prof. dr. S. P. Engel- brecht uit Pretoria vertoeft op het ogen blik in ons land, waar hij in enkele uni versiteitssteden gastcolleges geeft op het gebied van de kerkgeschiedenis. Prof. Engelbrecht verkreeg ook bekend heid vanwege zyn omvangrijke kerk historische verzameling, die hij onlangs heeft geschonken aan de Nederduits Hervormde Kerk in zijn land. Deze kerk zal de verzameling van oude boeken, prenten, geschriften, penningen en mun ten onderbrengen in een kerkhistorisch museum in Pretoria, het eerste mu seum op dit gebied in de Unie. De thans 67-jarige hoogleraar, die ruim 5 jaar geleden begon met het aanleg gen van de verzameling, kwam in de loop der jaren in het bezit van unieke kerkhistorische stukken, zoals pennin gen uit .de tiid van de verwoesting van Jeruzalem in 70 na Christus, en zowel van de Dordtse Synode als van de 80- jarige oorlog. Het oudste dccunient in Nederlands schrift in de collectie is een leencharter in 1345. Prof. Engelbrecht, die een afstam meling is van een oud voortrekkersge slacht en die in Utrecht theologie stu deerde, zegt het nog steeds van groot belang te achten dat Nederland en Zuid- Afrika als stamverwante landen zeer nauw samenwerken. Men heeft elkaar nodig- en de tegenstellingen, die door misverstand en onkunde herhaaldelijk voorkomen, moeten worden ACADEMISCHE DELFT. Technische H noveerd lot doctor in enschap ir. J Vermee ;ctiteld On the Mee) nism of Dielect Ongrondwettig De commissie is volgens dit rapport ook van oordeel dat teveel bevoegdhe den aan de Kroon worden gedelegeerd. Zij acht dit verwerpelijk vooral omdat dit in strijd is met de Grondwet. In dit verband sluit zij zich aan bij de vrij algemeen aanvaarde opvatting, dat een delegatie van regelgevende bevoegdheid door de wetgever aan de Kroon onge oorloofd is, indien vast staat dat het de bedoeling van de Grondwet ls dat de desbetreffende aangelegenheid bij wet wordt geregeld. Op dit punt sluit het rapport dus bij een aantal stemmen die reeds de Eerste Kamer dezelfde opmerking hebben gemaakt, die toen door m ter Cals met verontwaardiging vai hand werd gewezen. Te veel scheiding Na er op gewezen te hebben dat het een leemte in de wet is dat er geen en kele overgangsregeling is, brengt het rapport ook bedenkingen in tegen de voorgestelde scheiding van het voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs (v.w.o. en het hoger algemeen voort gezet onderwijs (h.a.v.o.). Op verschil lende gronden wordt gepleit voor een regeling, volgens welke het h.a v o. een gedifferentieerde vorm van onderwijs aan de scholen voor v.w.o. zal zijn en wel na het derde leerjaar. Daarenbo ven zullen de scholen voor middelbaar algemeen voortgezet onderwijs (m.a.v. o. vierjarig moeten zijn, zoals de hui dige u.l.o.scholen; met de eventuele mogelijkheid van een uitbouw in de richting van het h.a.v.o. De nota sluit met een aantal conclu sies waarin naast datgene wat wij reeds hebben doorgegeven bezwaar wordt ge maakt tegen het feit dat in het ontwerp het middelbaar algemeen vormend on derwijs (m.a.v o niet op bevredigende wijze is geregeld. Subsidies De planprocedure die de toekenning van subsidies aan nieuwe scholen en afdelingen regelt wordt een principiële verslechtering genoemd, omdat het ob jectieve- element wordt uitgeschakeld en de getalsnormen voor het stichten van nieuwe scholen zo hoog zijn dat geen en kele school een plaats op het door de minister vast te stellen scholenplan zal Ook de minimumleerlingenbezetting )a te hoog. De commissie heeft zelfs uit gerekend dat van de 20 volgroeide gym nasiale opleidingen in de drie noorde lijke provincies volgens deze maatsta ven er 15 moeten worden opgeheven. Tot slot wordt sterk bezwaar gemaakt tegen de verplichting die schoolbestu ren wordt opgelegd om leerlingen die geen openbaar onderwijs in hun woon plaats kunnen volgen en dus gedwon gen zijn gebruik te maken van een CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Haarlem-Noord: J. J. Rebel te Murmerwoude en S. van Zwoll te Kampen GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt ^voor Ridderkerk: C. Mole- Christus heeft herhaalde malen zijn discipelen gewezen op het feit dat Hij hen zou gaan verlaten. Reeds voor de kruisiging i heeft Hij gezegd dat de Trooster niet kan komen tenzij Hij j Zijn plaats op de troon inneemt. Toch vragen de discipelen enkele minuten voor Christus de wereld verlaat: Herstelt Gij in deze tijd het koningschap voor j Israël?" Terwijl Christus bezig is de troon te bestijgen om Zijn Koninklijke plaats in te nemen, kunnen de discipelen alleen maar denken aan hun eigen koningschap. Deze laatste j gedachte is niet onjuist. De discipelen beginnen er alleen op het verkeerde ogenblik over. Zij beseffen niet dat de mense- j lijke heerschappij in deze wereld en over de natuur slechts een gevolg kan zijn van Gods heerschappij over de mens, en dat een veranderde wereld slechts een gevolg kan zijn van I ee?i veranderd hart. De bijbel legt er sterk de nadruk op dat wij niet geroepen zijn de wereld te kerstenenin de zin van met een vroom sausje te overgieten en een beetje christelijk te laten behan- delen. Het is onze taak de mens te confronteren met Christus zelf. Christus wil de mens veranderen door hem Gods Geest j te geven. Pas daarna zal Hij de wereld veranderen. FEESTDAG VAN DE VRIJHEID d. Laan, kand. te Stadskanaal. REMONSTR. BROEDERSCHAP Tweetal te Amsterdam (vac. prof. dr. Leeuwen G. J. Hoenderdaal): F. i te Rotterdam en J. v. Goudoever te Goed bericht voor de bezitters van Zendingsarts dr. Lodder overleden Het zendingsbureau ontving bericht it in Drachten plotseling is overleden i oud-zendingsarts dr. J. Lodder. Dokter Lodder, die een zoon was van evangelist, die werkte in de Drentse m, is aanvankelijk als gouverne mentsarts in dienst van de Nederlands- Indische regering naar da tropen ge gaan. In 1934 ging hij na zijn eerste verlof over in zendingsdienst. Hij werd verbonden aan het bekende zendings hospitaal te Modjowarno op Oost-Java werd later geneesheer-directeur van nieuwe zendingsziekenhuis Sukim Malang. Gedurende de Japanse be zetting was hij geïnterneerd in een vrouwenkamp, waar hij zolang dat mo gelijk was de geïnterneerde vrouwen en kinderen medisch verzorgde. Na de oorlog keertje hij terug en vestigde zich te Drachten, waar hij als chirurg ver bonden werd aan het toen nieuw ge opende ziekenhuis. Dokter Lodder was lid van de medi sche commissie van de Raad voor de Zending. Voor de oorlog publiceerde hij onder de schuilnaam Vermeer het boek ..Tropendokter", dat ook in het Duits werd vertaald christelijke school, vrijstelling te geven van het volgen van godsdienstonder wijs. De commissie wil dit recht om vrijstelling te verlenen geheel in han- J zien van de schoolbesturen zelf, die in ieder individueel geval eei slissing kunnen nemen. Artsenconferentie op „De Pietersberg 16 KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE In die dagen was Singapore een stervende stad. Dit Britse bolwerk stond op het punt in handen te val len van de Japanse legers. Een kleine groep Britse soldaten, een kleine jongen, enkele verpleegsters en de brigadegeneraal Farnholme fehe'™* missie), zij. allen probeerden de bedje'gde stad Singapore over zee t« ontvluchten. Zo belandden ze in de nachtelijke uren op de ..Kerry Dineer een gammele vrachtschuit met -de onbetrouwbare Siran als kapitein. Het schip koos zee en aan b°°Jd bc: vond zich ook de Nederlander Van Effen, die hard meewerkte om de vlucht te doen slagen. Wel te rusten, luitenant." Farnholme bleef nog een paar minuten over de verschansing hangfn,_en luisterde ni de motor r het astmatische geluid van de stokou- ae imnor v.n de ..Kerry Dancer" die gestaagin oostzuidoostelijke richting verder pufte door het rus tige. vettige water. Ten slotte richtte hij zich met een zucht op, keerde zich om en ging naar bene den. De whiskyflessen zaten in een van zijn tassen in het achteronder, en hij had een reputatie hoog ^De^meeste mannen zouden heftig hebben geprotes teerd, wanneer zij om half vier in de morgen uit hun slaap werden gehaald voor een zuiver tgcnni- sche kwestie In verband met hun werk, maar niet aldus Willie Loon. Hij kwam overeind in zijn kooi, glimlachte tegen luitenant Parker en vertelde hem dat de reikwijdte van zijn toestel nauwelijks vijfhonderd mijl was. Daarna glimlachte hij opnieuw. Die glimlach op zijn prettige, ronde gezicht was een uiting van zijn welwillendheid en zijn opgewekt- Farnholme had precie oordeel over het karakter i de hier niet. door AUSTAIR HAC LEAN I (vertaling Rob Limburg) i op, wat hij op een schip als de „Kerry Dancer" nooit zou hebben verwacht: een ronde, geglaceerde taart, niet door een man van het vak gebakken, waarop een groot aantal kleine kaarsjes stonden. Parker zette grote ogen op en wendde zich weer tot Willie Loon. „Waarvoor dient dat?" „Het is een verjaardagstaart." Trots en stralend keek Willie Loon hem aan. „Mijn vrouw daar hangt haar portret heeft hem gemaakt, nu al twee maanden geleden, om er zeker van te zijn dal ik hem bijtijds zou hebben. Is dat niet ontzettend aardig?" ,,'t Is een mooie taart", antwoordde luitenant Parker voorzichtig. Hij keek nog eens naar de foto „Net zo mooi als de vrouw, die hem heeft gebak ken. U moet wel een heel gelukkige man zijn ,,Dat ben ik ook." Opnieuw glimlachte hij opgeto gen „Ik hen werkelijk erg gelukkig." „En wanneer bent u jarig?" „Vandaag. Daarom staat de taart nu ook op ta fel. Ik ben vandaag vierentwintig geworden." „Vandaag!" Parker schudde het hoofd. „Dan hebt u wel een heel merkwaardige dag uitgezocht voor uw verjaardag, wanneer de voortekenen ten minste niet bedriegen. Maar die valt nu eenmaal op ligt een breed veld. Minimum eis is dat de overheid problematiek bewust maakt aan de bur gers. Als men uitgaat van de overtui ging dat de kerken mede verantwoordelijk zijn voor het mensenleven op aarde, zo vervolgde prof Banning, dan moéten ook zij de problemen van de bevolkings groei ernstig nemen. Van de kerken mag gevraagd worder dat zij de snelle bevolkingsaanwas niet alleen economisch en sociaal maar vooral ethisch en theologisch belichten verantwoordelijkheid voor de procreatie aan het geweten der gelovigen leggen. De kerk heeft haar eigen taak lichting en leiding. bepaalde dag. Hartelijk gefeliciteerd, en nog ve le jaartjes!" De laatste verantwoordelijkheid ligt Hij keerde zich om, stapte over de merkel en ten slotte bij de mensen zelf. Enerzijds deed de deur voorzichtig achter zich dicht. moeten vooroordelen tegen eerlijke er Willie Loon overleed, toen hij vierentwintig jaar eerbiedige voorlichting woró'en opge- jud was. Hij kwam om op zijn vierentwintigste ver- ruimd, anderzijds ongelimiteerde procrea- jaardag. juist op het middaguur, toen het felle licht I tie als moreel onverantwoord worden van de tropische zon onbarmhartig door het getra- afgewezen, ook als zij met een beroep liede vallicht boven zijn hoofd scheen. Een gena- i op bijbelteksten of vrome tradities wordt deloos, helwit licht, dat de spot dreef met het wal-1 goedgepraat Het vraagstuk van de j"" antwoorde gezinsvorming is vooral op het conferentieoord „De Pieters berg'' te Oosterbeek met elkaar ge sproken over de „woningnood en ver antwoorde gezinsvorming" Ongeveer 65 artsen en doktersvrou- en namen aan de conferentie, die werd belegd door de Hervormde Raad )or Kerk en Ziekenzorg deel. In deze conferentie heeeft prof. dr. W. Banning gesproken over verantwoorde gezinsvorming. Hij wees op de onrust barende stijging van de wereldbevolking dïe ons tot verantwoordelijk handelen mende vlammetje van de eenzame kaars op zijn verjaardagstaart, een geel vlammetje, dat sterker werd en weer zwakker, sterker en zwakker, telkens wanneer, door het rollen van het schip, de zwarte schaduwstreep van het bovenlicht eroverheen gleed, heen en terug over de kaars, over de taart, en over de foto van Anna May. de schuw glimlachende jonge vrouw uit Batavia, die haar had gebakken Maar Willie Loon kon niets zien van de kaars, noch van de taart, en evenmin van het portret van zijn jonge vrouw, want hij was blind. Hij begreep maar niet, hoe dat zo was gekomen, want de laat ste van die hamerslagen, precies tien seconden ge leden. had zijn achterhoofd geraakt, en niet het voor hoofd. Hij kon het zonlicht niet zien; hij kon zelfs de toetsen van zijn seintoestel niet zien, maar dat was nog zo erg niet want mijnheer Johnson van de marconistenschool had er altijd weer op geha merd, dat geen mens een echte marconist was, zo lang hij zijn werk in het stikdonker niet even goed kon doen als op klaarlichte dag. En mijnheer John son had óók gezegd, dat de marconist de laatste man moest zijn die zijn post verliet; dat hij pas tegelijk met de kapitein het schip mocht verlaten En dus bleef de hand van Willie Loon maar op en neer gaan met het korte staccatoritme van de ge oefende marconist, altijd weer dezelfde noodkreet op de toetsen hamerend: S.O S vijandelijke lucht aanval. 0.45 N 104.24 O., staan in brand S O S. (Wordt vervolgd) vraagstuk van de aanvaardbare metho den. Daarbij zijn medisoh-vitale gezichts punten verbonden met sociale en gees telijke. Het zoeken naar de algemeen aanvaardbare methoden is nog in volle gang en mag niet belemmerd worden noch door conservatief noch ó'oor vita listisch radicalisme, aldus prof. Banning. Voor dr. Banning hadden ook reeds drs. J. C. van Es en de psychiater dr. B. Chr. Hamer het woord gevoerd. De eerste betoogde dat de huisarts op aller lei manieren met de woningnood in aan raking komt. Hij meende dat de artsen gezamenlijk wellicht hun invloed op het hele woningbeleid zouden moeten uit oefenen. Dr. Hamer sprak over de neuroses die door de woningnood worden veroor zaakt. Als eerste oorzaak van psychische storingen noemde de spreker het lawaai van de buren. Daarom is het nodig dat voor een betere isolering van de wonin gen wordt zorg gedragen. Ook moet er voldoende ruimte zijn voor ieder lid van het gezin. Dr. Hamer was tevens van oor deel dat de woning niet te hoog moet zijn, omdat dan de mens te ver verwij derd is van het leven. "yANDAAG zijn opnieuw de vlag- Immers, op het „de vrijheid van" gen uitgestoken. Ditmaal om te moet dadelijk volgen het „de vrijheid vieren de dag van onze nationale be- tót". Wie van iets is vrij gemaakt, is vrijding. Bevrijding van de druk der tegelijk tót iets vrijgemaakt, vreemde bezetting. Bevrijding tot Er zijn mensen die hoe vreemd herwinning van onze nationale vrij- het klinken moge - met de vrijheid heid en zelfstandigheid. Opdat wij als in de knoop zitten. Dit is in onze volk weer onszelf zouden kunnen tijd zelfs een vrij gangbaar ver zijn. schijnsel. Van de moderne Franse Vandaag herinneren wij elkander er- wijsgeer Sartre, wiens invloed ont- aan en vertellen wij onze kinderen zaglijk groot is, is het huivering ervan, hoe het onder de druk der wekkende woord dat wij mensen „tot bezetting is geweest Er zijn mensen vrijheid veroordeeld" zijn. Hij kan in die daarvan nu maar liever zwijgen, de vrijheid nog nauwelijks een gave Ten onrechte zo menen we. Want zien, hij ziet er liever een veroor- wat toen gebeurd is, kón blijkbaar deling in. En hij staat hierin waarlijk gebeuren. In de herinnering ligt een niet alleen. waarschuwing. Zulke ontstellende Reden temeer om ons telkens weer dingen als toen zijn voorgevallen kun- de vraag voor te leggen, in het bij- nen blijkbaar mensen elkander aan- zonder op deze vrijheidsdag, welke doen. zin en waarde voor ons de vrijheid Maar we herinneren elkander ook heeft, de vraag naar haar zin en naar aan de dag der bevrijding, en het is haar inhoud. Want we zijn vrij van ook daarvan dat we onze kinderen om te zijn vrij tót. vertellen. Er mocht toen een bange Er zijn mensen die zich ergeren aan periode in het leven van ons volk en het feit, dat ons volksleven na de van ons persoonlijk, ieder voor zich, bevrijding tegelijk een herleving te worden afgesloten. De bevrijding was zien heeft gegeven van de verschei- er. Er was gekomen de vrijheid van denheid waardoor het wordt geken- zorg, van angst, van honger. merkt. Een verscheidenheid ook naar Echter, er was niet alleen gekomen levenskijk en naar levensbeschou- de vrijheid van, óók was er gekomen wing. Men heeft voor die herleving de vrijheid tót. Zo is het toch eigen- al denigrerende uitdrukkingen ge lijk met elke vrijheid; zij is een vrij- vonden. Men meent de nationale een heid van en een vrijheid tót. Bevrijd heid door die verscheidenheid be waren wij van de zorg, de angst.en dreigd te zien. Intussen komt het er- de honger. Bevrijd waren we van de op neer, dat men de eigen opvatting vreemde en wrede overheersing. En binnen dat geheel van verscheiden- we waren bevrijd tót ontplooiing van heden als de nationale opvatting ver- onze nationale eigenheid, en niet slijt. Het komt op een verschraling minder ook tot ontplooiing van onze van de vrijheidsgedachte neer. menselijke eigenheid. Gelukkig is de verscheidenheid naar Beide waren ze onder de bezetting levensbeschouwing binnen ons volks- wel zeer in het nauw gekomen. Ons leven zelf allerminst een verschra- volksleven was horig geworden aan ling en al evenmin een bedreiging een vreemde macht, die ons als volk van de nationale vrijheid. Want onze knechtte en onze nationale symbolen nationale vrijheid is tegelijk onze beledigde en vernederde. Met de vrij- vrijheid om, binnen het leven van de heid was het gedaan. Er was geen natie, ook als mens te streven naar vrijheid om te spreken, om te schrij- onze menselijke ontplooiing. Wij heb- ven, geen vrijheid van vereniging ben als mens onze roeping tot mens en vergadering. Daarmee was be- zijn, zoals wij een gelijke roeping halve het nationale ook het menselijke ook als natie hebben. Aan de ont- leven beknot geraakt. Beide lagen plooiing van het menszijn mag de zij geplet onder de druk. natie niet in de weg staan; zij be- Van die ontstellende druk is in de hoort veeleer de vrijheid daartoe te meidagen, onder de goede gunst van erkennen en zelfs te beschermen. God, de bevrijding gekomen. Vrij- Vandaag vieren wij de dag van de heid van zorg en angst en honger, vrijheid. Wij doen dat als volk, en Er kwam weer ruimte tot vrijheid, binnen dat volk doen wij het boven- tot ontplooiing van de nationale en dien ieder voor zich, in de kring van de menselijke eigenheid. ons gezin en in zo velerlei levenskring, Daarom ook moet deze dag van her- die tot de ontplooiing van ons mens- innering aan de bevrijding voor ons zÜn dienstbaar mag zijn. Ook tot dit als volk en voor ieder van ons per- alles heeft de bevrijding ons weer de soonlijk tegelijk meer zijn dan al- ruimte willen scheppen, leen maar een dag van herinnering. Wij doen het als natie en als mens, De gelegenheid tot ontplooiing van en in dit alles betoont de christen- de nationale en de menselijke eigen- mens zich gaarne solidair. Hij voelt heid is ons toen opnieuw gegeven; zich echter gedrongen om het te doen wat hebben wij ermee gedaan? Ook met nóg dieper zin. Want hij weet deze vraag moeten wij ons elkaar ziJn vrijheid, ook zijn nationale vrij- op deze dag stellen. Deze vraag moe- heId en ook zijn menselijke vrijheid, ten wij, allen samen en ieder voor de ruimte te zijn om God te dienen, zich, ook aandurven. Want dit laat- En dienst aan zijn God is tegelijk ste is tegelijk een aanwijzing, of wij dienst aan zijn medemens en dienst de ons in gunst hergeven vrijheid aan ziJn volk. waard zijn. gebroken om onmiddellijk meer Lverbeterin*en niet mogelijk zijn zon- ruimte te bieden aan het bedryfs- SSktWUeft*1" verho*in* van de P™- taksgewys overleg over de verbe tering van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Bij toene ming van de algemene welvaart eist de K.A.B. met beslistheid een rechtmatig aandeel voor de werknemers daarin. Deze wen sen heeft het verbondsbestuur van de K.A.B. in een communi qué kenbaar gemaakt. Het verbondsbestuur sluit zich aan bij dat deel van de S E.R dat de bedrijfs takken op het tijdstip, dat een collectie ve arbeidsovereenkomst wordt aange gaan of verlengd in de gelegenheid moe ten worden gesteld tot een verwerking i de lonen van de huurbijdrage 1957. Bovendien moet een verdere ver hoging van de lonen mogelijk zijn, indien de economische omstandighe den dit in de betreffende bedrijfs tak mogelijk maken. Hit bondsbesluur heeft met genoegen kennis genomen van de genoemde moge lijkheid om het uurloonverschil tussen de eerste en de vijfde gemeenteklasse tot 9 ct terug te brengen. Tenslotte wijst de K.A.B. er nog op Tot heden doet lente het goed! De maanden maart en april ziin bp. vengrz£d/taHlte[ ?an. normaal geble- de groep van eeuw behoort. warmste lentes in deze April was dit jaar met recht een hoppm»aoa^ Ef kwamcn vele dagen met Ï?JL h 3 voor' de nachtvor sten hadden niets te betekenen en er viel ook voldoende regen. De wilde kastanje ontplooide zijn blad teden^aar weken vroe*er dan ver- De gemiddelde dagtemperatuur be droeg in De Bilt 11.1 tegen normaal 9.7 Celcius Twintig dagen bleven aan de warme kant. Bijzonder zonnig was april niet. In De Bilt scheen het zon netje op 149 tegen normaal op 155 uren. We) behoorde Zuid-Holland nog tot ae drie „natste" provincies, hetgeen voornamelijk ls toe te schrijven aan tware buien die in de avond van pril met onweer naar het Westen ken en plaatselijk meer dan 20 mm

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2