Jlicumc £ciitsd)c (iTourant Breuk tussen ministers en Hoge Autoriteit P.v.d.A. moet uitsluitsel geven over program Gevoelige slag voor Europese Gemeenschapsidee Ongelukken voornaamste doodsoorzaak kleuters Vier ton boter viel douane in handen Sterke daling werkloosheid Portretten van De Gaulle door menigte vertrapt ,...tot roem en volging van die hun leven gaven' Moet Nehroe democratie in India opofferen? DINSDAG 5 MEI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie. Abonnementen* Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: f0.20 per millimeter. Familieberichten f0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58930. Directie: F. DIEMES Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasllcfi Is glje&Ieuea tnyn bert in tcgfyeaspoef Veertigste jaargang no. 11555 Weg met latijn, leve wiskunde Zie pagina 5 Moeizame onderhandelingen vannacht mislukt Een dode en twee gewonden bij aanrijding pn 65-jarige grootvader het leven kost- Zijn kleinzoontje van vier jaar kreeg en beenbreuk, terwijl een oudere dame et een hersenschudding in het zieken- Lis is opgenomen. De bejaarde heer S. D. reed op de Ka- aaldijk met zijn kleinzoon achter op de romwier. Achter een vrachtauto wilde ij linksaf de weg oversteken. Hij lette iet op de auto van mevrouw E. B. uit Weringen die hem met vrij grote snel- eid tegemoet reed. De bromfietser werd eschept en was vrijwel onmiddellijk ood. Zijn kleinzoontje vloog over de uto heen en kwam in de berm van de reg terecht. De moeder v r. kreeg bij het kraohtige «rsensehudding. De bromfiets werd »eld. WISENTEN UIT ARTIS NAAR AMERIKA Artis heeft aan de New Yorkse dieren- uin Bronx Zoo een paartje zeldzame, in let wild uitgestorven wisenten geschon- ien. Het zijn Aristo (geboren 19 mei 1957) in Ardette (2 juni 1957), die alvorens schip merika worden gebracht, rst drie maanden in het officiële qua- 'antainestation te Hamburg zullen moe- en blijven. Na de schenking beschikt krtis nog over tien exemplaren van deze Europese bison. NA LANGDURIGE ONDERHANDELINGEN, die tot diep in de nacht duurden, heeft de raad van ministers van de Europese Gemeenschap van Kolen en Staal niet zijn goedkeuring kunnen hechten aan de com promisvoorstellen van de Hoge Autoriteit voor de oplossing van de kolen- crisis. het Hoge Gezagsorgaan is vrijwel definitief. Vandaag zouden de mi nisters over de voorstellen stem men. Het is zo goed als zeker, dat de vereiste meerderheid voor de Hoge Autoriteit niet aanwezig is in de ministerraad. Gisteravond laat hebben de ministers vooral gesproken over de gevolgen voor de Gemeenschap, wanneer ae voorstellen van de Hoge Autoriteit vandaag ver worpen worden. Vermoedelijk zal de Hoge Autoriteit haar ontslag indienen. Een vermoeide minister Zijlstra toonde zich vannacht dan ook zeer teleurgesteld over de impasse, waarin de onderhan delingen waren geraakt. De gehele dag, met slechts enkele on derbrekingen, is gisteren in Luxemburg onderhandeld. De fundamentele bezwa ren tegen de voorstellen kwamen juist van Frankrijk en West-Duitsland, de lan den waarvan de Hoge Autoriteit - stemmen niet kan missen in de ir terraad. Vooral West-Duitsland verzette uitdrukkelijk tegen een algemene duktievermindering. Bovendien wenste Bonn en hi< blijkt weer de gezagscrisis in de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap zich niet door de Hoge Autoriteit te laten voorschrijven welke maatregelen het bij een crisis in eigen land moet nemen Wellicht zal vandaag na de ver ping van de voorstellen van de Hoge Ouders vaak te zor geloos IN ONS LAND sterven meer kinde ren beneden de schoolleeftijd door Dngelukken dan door enige andere Dorzaak, meer zelfs dan door allerlei kinderziekten samen. Een deel van het kantal ongelukken komt op rekening tan het verkeer, maar zeker niet min- 3er vaak komen gewone huis-, tuin en keukenongelukken voor. „Was dat nou nodig?" is de titel van een brochure waarin de directeur van de Nederlandse bond voor moederschaps- iorg en kinderhygiëne, de arts M. Vro- jnen, deze waarschuwende regels schrijft. De arts stelt de ouders voor een goed fleel verantwoordelijk voor dit soort ongelukken .terwijl ook oudere kinderen of zelfs onderwijzers ongelukken hadden (kunnen voorkomen door wat meer op- leb texidheid. Sprookjesstad failliet De Sprookjesstad Oisterwijk N.V., ex- ploitante van een tentoonstellingsterrein aan de Heusdensebaan 5 te Oisterwijk, is met ingang van 1 mei faillait verklaard. Rechter-commissaris is mr. J. P. P. Wil- lekens, curator mr. P. J. J. 'Seebregts, Spoorbaan 88, Tilburg. heid en onnadenkendheid in het dagelijks gedrag der ouderen", zo staat in de brochure te lezen. Jo Manassen vertelt in het boekje 12 are verhalen als illustratie van de woorden van de dokter. De brochure wordt ter beschikking gesteld van alle kruisverenigingen in den lande, van de provinciale commissies voor kinderhy giëne, van de G.G.D. enz. Karei Doorman terug in Nederland Vandaag komt de Karei Doorman, het vlaggeschip van het Nederlandse smal deel V weer in Nederland terug. Het •liegkampschip heeft met de jagers Gel- erland en Amsterdam en de onderzee boot Zeeleeuw een oefenreis naar de Amerikaanse oostkust en de Nederland- Anitillen gemaakt. Commandeur A. van Karnbeek, de commandant van het smaldeel, heeft na afloop van de oefening een dagorder geven waarin hij zijn volle tevre denheid uitte over de wijze waarop zijn manschappen zich van hun taak hebben gekweten. „Het materieel van onze marine is prachtig, maar alleen het personeel dat het bedient geeft er de werkelijke waar de aan", zo zegt de order. „Ik kan u verzekeren dat onze marine niet onder doet voor die van welk ander land ook. Gij zijt uitstekende ambassadeurs ge weest", zei commandeur Van Karnbeek De schepelingen verraste hij met een paar dagen extra verlof na een lange afwezigheid van huis. Zoals bekend is het smaldeel al sedert januari onderweg. Zaterdag is een vijftons vracht auto. in de buurt van de Plaatsluis te Os- sendrecht in handen van Nederlandsi kommiezen gevallen. Met een vracht val vier ton roomboter hadden de Inzittenden de grens over willen rijden. Door het neerwerpen van een spijker plank bereikte men, dat drie van de ban den van de auto werden vernield, waar door de chauffeur de macht over he' stuur verloor. In een kromming van d« weg, op een kruispunt, duikelde de wa gen de sloot in en bleef er met de kop in steken. Toen de kommiezen ter plaatse kwa men bleken de inzittenden (vermoedelijk twee) door de bossen reeds de wiik België te hebben genomen. Gezie bloedsporen in de cabine, moet eer inzittenden gewond zijn. de bus komen. Deze maatregelen staan dan los van de afkondiging van de ko- lencrisis en de beperking van invoer en produktie .voor welke maatregelen geen meerderheid in de ministerraad is. Karei de Groteprijs voor Marshall Generaal George C. Marshall is gisteren onderscheiden met de internationale Karei de Groteprijs van de stad Aken voor zjjn bijdrage aan het naoorlogse her stel van West-Europa. De onderscheiding aan de zieke gene raal, die tijdens de Tweede Wereldoorlog chef-staf was van het Amerikaanse leger en vooral bekend werd door het naar hem genoemde Marshall-plan werd aangebo den aan mevrouw Marshall en generaal- majoor Leonard D. Heaton, directeur vai het Walter Reed hosipitaal. geregistreerde reserve nog 89-900 man, per eind april echter 72.600. Het aantal mannen op aanvullende werken daalde van 23.900 tot 18.400. Het aantal werkloze mannen ldep dus terug van 66.000 tot 54.200. In Zuid-Holland liep de arbeids reserve terug van 14.100 tot 11.700. De (landelijke) vraag naar arbeids krachten liep voor de mannen op van 22.500 tot 26.900 en voor de vrouwen van In het mededelingenblad betreffende de werkgelegenheid in de bouwnijver heid. een uitgave van het Economisch In stituut voor de Bouwnijverheid, wordt een prognose inzake de werkloosheid in deze sector gemaakt, waaruit blijkt, dat het gemiddelde niveau van de werkloos heid in de zomer van dit jaar belangrijk lager zal zijn dan in de zomer van 1958. Dit geldt speciaal voor het niet-fabriek- matige bouwbedrijf. In deze sector van de bouwnijverheid waren in de week die eindigde op 18 april 1958 14.910 werklozen geregistreerd. In de overeenkomstige periode van dit jaar waren er nog maar 6810. De hoogste aantallen werklozen werden geregistreerd in de week die ein digde op 1 februari 1958 en de week die eindigde op 24 januari 1959. Het gemid delde per dag bedroeg toen voor deze perioden respectievelijk 29.050 en 26.600. Uit de vergelijking van de werkloos heid in de zestien weken van 1958 en blijkt, dat in dit jaar de werkloosheid veel sterker afneemt dan het vorig jaar. Felle betogingen in Constantine MEER dan duizend jeugdige Euro peanen hebben gisteren, na de begrafenis van drie door Algerijnse rebellen gedode Franse burgers, een betoging gehouden in de Algerijnse stad Constantine, waarbij verschil lende mohammedanen werden ge molesteerd. Politie en militairen konden de menigte die door de 6traten trok enige tijd niet baas. Onder het zingen van de Marseil laise vertrapten de jongelui portretten van president De Gaulle, die van ver schillende balkons naar beneden werden gegooid. Inmiddels heeft het nationale comité v<_ jr openbaar welzijn in Algerije beslo ten, de dertiende mei toch niet te be schouwen als een dag van rouw. doch neutrale houding aan te nemen. Zoals gemeld was aanvankelijk besloten op deze dag een jaar na het overnemen van de macht door de militairen in Algiers te rouwen, omdat de doelstellingen van de opstand in de ogen der comitéleden niet zijn bereikt. Een woordvoerder van het Franse leger in Algerije, kolonel Jacquin, heeft gisteren op een persconferentie foto kopieën laten zien van documenten die de Fransen in hun strijd tegen de Alge rijnse opstandelingen hebben bemach Informateur ontvangt heden prof. Oud, dr. Bruins Slot en dr. Tilanus Korzeligheid (Van onze parlementaire redacteur) kingen met de fractievoorzitters voortgezet. In de loop van vandaag heeft hij achtereenvolgens de heren Oud, Bruins Slot en Tilanus ontvangen. Aan alle vijf fractievoorzitters, dus ook aan de heer Burger (soc.), is een concept-regeringsprogram toegezonden. De informateur moet uiterlijk morgenavond in het bezit zijn van de opmerkingen der fractievoorzitters. De socialisten zijn dus niet bij voor baat uitgesloten van deelneming aan het kabinet dat prof. Beel door de volgende formateur wil laten formeren. Maar in politieke kringen blijft men er rekening mee houden dat de vorming van een rechts-liberaal kabinet nog steeds het meest voor de hand ligt. Het gesprek heeft geresulteerd in twee lange, vrij onduidelijke commu niqués (zie pagina 5): één van mr. Burger en één van prof. Beel. In de verklaring van de voorzitter van de socialistische Tweede Kamerfractie, de heer Burger, wordt gezegd, dat de P.v.d.A. bereid is tot onderhandelingen, maar dat zij begrijpt dat er dan moei lijkheden overwonnen moeten worden als men werkelijk tot een resultaat wil komen. Het is de heer Burger, blijkens zijn verklaring, overigens niet gebleken, dat de K.V.P. bereid is een poging te wagen om een kabinet met socialisten te vormen en daarom had hij „de volg orde van de bezoeken niet begrepen". Het heeft inderdaad de aandacht ge trokken dat informateur Beel gister middag éérst mr. Burger, en daarna prof. Romme heeft ontvangen. Het is nl. Uit de verklaring van mr. Burger spreekt korzeligheid over de gang van zaken .Voor de derde maal moet hij nu bij een informateur of een formateur komen opdraven om te horen dat een kabinet met socialisten weinig waan schijnlijk is. Vandaar de verklaring van de heer Burger, dat hij bereid is tot onderhandelingen. In dit licht wordt ook het communiqué van prof. Beel duide lijker. Hij heeft alle vijf fractievoorzit ters het concept-regeringsprogram toe gezonden. De socialisten zullen dus ein delijk eens ..ja" of „nee" moeten zeggen ten opzichte van het concept-kabinets programma. Dat heeft de heer Burger tot nu toe nimmer gedaan. Hij heeft zich steeds beperkt tot de opmerking: hoe weet u, informateur, dat dit pro gramma ook verwezenlijkt zal worden? De tegenstelling is duidelijk: de socia listen willen alleen maar meewerken aan de totstandkoming van een parlementair kabinet; de andere partijen willen voor alsnog een extra-parlementair kabinet. Prof. Beel heeft nu getracht het ge sprek met de socialisten niet op dit laatste punt te laten afspringen. De heer Burger zal nu moeten zeggen wat hij vindt van het Nieuw-Guinea-beleid, de defensiepolitiek, de huur- en loonpoli tiek. Dit zijn echter allemaal vraagstuk ken waarover de meningsverschillen tussen socialisten en niet-socialisten groot zijn. Daarom is het niet te verwachten, dat de formateur op zakelijke gronden met de socialisten tot zal komen. Tactisch voordeel Uit de verklaring van mr. Burger zou men ook het verlangen kunnen lezen om nu eens niet alleen te spreken met een informateur of met een formateur, maar ook met de andere fractievoorzitters. Dit is begrüpelük. Het is echter de taak van de formateur een zodanig gesprek tot stand te brengen. Maar ook dan zal blij ken dat de zakelijke meningsverschillen vrijwel onoverbrugbaar zijn. In wezen gaat het om de vraag welke partij uit deze situatie tactisch voordeel kan behalen. De socialisten (het commu niqué-Burger duidt er op) willen graag in de positie komen dat zij kunnen zeggenwij zijn er uitgegooid, wij moch ten niet meedoenDe andere partijen daarentegen willen vaststellen, dat er met de socialisten niet te praten valt. De niet-socialistische partijen hebben in deze tactische strijd, gezien de oorzaak van de huidige crisis, de beste papieren. Daar is geen twijfel aan. Informateur Beel zal ongetwijfeld niet overhaast te werk gaan. Het moet nu eindelijk eens goed duidelijk worden waarom de brede basis niet kan worden hersteld. Maar dat wil ook niet zeggen dat hij zich wekenlang door de socialis ten op sleeptouw kan laten houden, want per slot van rekening heeft hij van de Koningin de opdracht gekregen om op korte termijn een oplossing van de crisis te zoeken. Gisteren om acht uur in Ne derland: klokken luiden de stilte in, waarin het land de doden herdenkt. Zo, hij de stra len van de ondergaande zon, klinkt de nieuwe hourdonklok op de duinen van de Waalsdor- pervlakte. Op de klok staat ge schreven: „Ik luid tot roem en volging van dit hun leven ga ven, tot wering van onrecht, tot winning der vrijheid en tot waring en verheffing van al Neêrlands goed". De klok ken, zij luiden de stilte in, en daarmee ook de viering van de vrijheid, de blijde vijfde mei. OVERSTROMINGEN IN VENEZUELA Tropische regenbuien, die zes uur aan hielden, hebben zware overstromingen veroorzaakt in Cabimas, een plaats ten zuiden van Maracaibo in Venezuela. Meer dan 5000 mensen moesten geëva cueerd worden. Met alle beschikbare ver voersmiddelen, waaronder helikopters, worden deze mensen thans naar veiliger oorden gebracht tigd. Een groot aantal documenten han delde over processen tegen opstande lingen, die voorstander waren van on derhandelingen met Frankrijk. Volgens het Franse oppertievel in Alge rije zijn in het tijdvak van 27 april tot iet 3 mei 911 Algerijnse rebellen ge dood en 495 wapen6 zijn buitgemaakt. Voorts zijn 81 Algerijnen naar de Fransen overgelopen. Er werden 55 Fransen ge- George Adamski bij de Koningin op bezoek De Koningin zal op 18 mei George Adamski, de Californische schrijver van een boek over „Vliegende schotels", op Soestdijk ontvangen. Adamski maakt een tournee. Op het ogenblik houdt hij voor drachten in Engeland. Op 18 mei zal hij in het Gebouw voor K. en W. in Den Haag een lezing houden en op 22 mei in Bellevue te Amsterdam. Zoals bekend beweert de schrijver contact te hebben gehad met de bewoners van andere pla neten. Hij heeft zeer merkwaardige op vattingen, die hem meermalen in con flict hebben gebracht met de wetenschap. Zijn boeken hebben een mystiek karak ter. CASTRO'S SOLDATEN WEER BAARDLOOS De soldaten van Fidel Castro's leger raken de baarden en de lange haren kwijt, die ze tot nu toe met zorg hebben aangekweekt. Zij hebben bevel gekregen zich te scheren en de haren te laten Lijk van gelynchte neger gevonden In de Pearl, een rivier in de Ameri kaanse 6taat Mississippi, is gisteren het lijk gevonden van de jonge neger Mack Charles Parker, die tien dagen geleden door een groep gemaskerde blanken uit de gevangenis te PoplarvUle is gesleept en i6 gelyncht De 23-jarige Parker was opgesloten wegens verkrachting van een II IJsheiligen present (Van onze weerkundige medewerker J~\E BERUCHTE ijsheiligen die in het begin mei plegen te komen en die verleden jaar verstek lieten gaan, hebben zich nu aangekondigd. In de afgelopen nacht trad een sterke uitstraling op, waarbij te temperatuur snel daalde. Op tien centimeter boven de grond werd op het vliegveld Zestienhoven 3 graden vorst gemeten, hetgeen voor Zuid-Holland in mei een lage temperatuur is- Voor ver schillende jonge aardappelplanten kan dit al te veel zijn geweest. Een gebied van hoge luchtdruk ten westen van Ierland trekt naar West- Europa, waardoor het weer rustig blijft en de buienkansen verder afnemen. Over dag kan het iets aangenamer worden, maar in de komende nacht is er opnieuw een kans op lichte nachtvorst. De Bilt verwacht tot morgenavond: Opnieuw plaatselijk kans op JT-. ,1 zware nachtvorst- Morgen overdag droog weer en wei- nig bewolking. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak noordoostelijk. Ongeveer de- zelfde middagtemperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woesdag 6 mei: zon op 5.03, onder 20.11; maan op 4.41, onder 18.50; 7 mei nieuwe HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Stockholm °S'penh Grenoble Nice (rlijn fijaccio Madrid I Mallorca windstil windstil ONO rijker zijn dan de toekomstige onderhandelingen met de Russen over Berlijn en Duitsland. Dit zei de Amerikaanse vice-president Nixon gisteren op een conferentie over India en de V.S. In Azië worstelen momenteel de twee grootmachten India en China om zo snel mogelijk vooruit te komen. Peking doet dit zonder vrijheid, New Delhi tracht hetzelfde te bereiken op democratische wijze. Het is de vraag, zo zei Nixon, of India deze vooruit gang kan bereiken in vrijheid of dat het daarvoor zijn democratische methoden moet opofferen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1