CHRISTELIJK ZWELLINGEN Betekenis in praktijk vrijere loon vorming Rapport over situatie van de C.H.U. R U ROL Oosters-orthodoxe kerk niet alleen naar Rome Een woord voor vandaag CETA-BEVER BUITENBIJTS Twee hoogleraren aan VU aanvaarden hun ambt Ontsnapt langs Krakatau C.N.V.-mening over S.E.R.-advies Actuelesociale vraagstukken Drs. J. Boersma, wetenschap pelijk medewerker van het C.N.V., heeft In het thans ver schenen nummer van De Gids reeds gereageerd op het advies van de Sociaal-Economische Raad over huren, subsidies en lonen. Speciaal dit laatste punt stelt drs. Boersma aan de or de. omdat juist over dit belang rijke punt In de S.E.R. grote meningsverschillen bestonden. Ingaande op een eventuele vrijere loonvorming, waarvoor de helft van het aantal S.E.R.- leden zich uitsprak, schrijft drs. Boersma, dat met opzet geen cijfers zijn ingevuld voor wat betreft het gemiddelde, waarmee de lonen zouden kun nen stijgen. Voorzover een der gelijk richtinggevend cijfer al te noemen zou zijn, kleeft daar aan toch altijd het gevaar van een magneetwerking, zoals de ervaring in 1956 heeft geleerd. gevers- en werknemersgroeperin gen aan geen enkele beperking zouden zijn onderworpen. Als me dewerker van het C.N.Vdat sa men met de andere confessionele leden in de S.E.R. de vrijere loon- vorming verdedigde, merkt drs. Boersma op, dat de toetsende in stanties (voorlopig nog het Colle ge van Rijksbemiddelaars) pas goedkeuring zullen verlenen, in dien partijen de redelijkheid van hun eensgezinde voorstel kunnen aantonen. 2 In de tweede plaats zal deze overeenstemming niet ten koste van de consument mogen gaan. m.a.w. er zal geen doorberekening van hogere lonen in de prijzen mogen plaats hebben. Het overleg zal dan ook een hoge mate van verantwoordelijkheidsbesef van de betrokkenen vergen. 3 In de derde plaats is het niet de bedoeling, dat de bestaande mogelijkheden, tot op de laatste cent worden uitgebuit. Om ener zijds te ver uiteenlopen van de lo nen te voorkomen en anderzijds de mogelijkheid van prijsverla ging open te houden, zal in vele gevallen met minder genoegen ge nomen moeten worden. Geen loonronde Indien de regering dit systeem van de vrijere loonvorming voor haar beleid mocht kiezen, dan zal in 1959 geen algemene loonronde plaats vinden, maar zal het over leg op de voorgrond treden tus sen werkgevers en werknemers op basis van de economische mo gelijkheden per bedrijfstak, sector of onderneming. Primair zal het in het overleg gaan om de verwerking van de huurbijslag 1957 in de contractlo nen. waarbij rekening kan worden gehouden met de aard van de be drijfstak. Ongetwijfeld zal de con- fectie-mdustrie met haar vele jeugdige werknemers een andere oplossing zoeken dan bijv. de che mische industrie. In elk geval zal de gemeente klasse-afstand op zijn minst wor den teruggebracht tot 10 cent per uur (tussen eerste en vij te ge meenteklasse). De verwerking van de huurbijslag in de contractlo nen, waarvan o.a. de jeugdigen zullen profiteren, zou kunnen plaats vinden op het tijdstip, dat een c.a.o. wordt aangegaan of verlengd en in ieder' geval van 1 januari 1960 af. Zijn de economische mogelijk heden in de betrokken bedrijfstak hiermee niet uitgeput, dan zal een verdere verhoging van de lonen punt van overleg moeten uitma ken. Uitdrukkelijk is de wens uit gesproken, dat gest-eefd moet worden naar vermindering van het uurloonverschi' tussen eerste en --"'de gemecnteklasse tot 9 cent per uur. Daar- '-oven kan het overleg leiden tot het voor stel de lonen in de betrokken be drijfstak nog met een bepaald percentage te verhogen. Voordelen Als duidelijke voordelen van het systeem van vrijere loonvorming boven de geleide loonpolitiek wordt genoemd, dat de werkne mers zelf belang krijgen bij de opvoering van de produktiviteit in hun eigen bedrijf. Dit geldt zowel voor de werknemers, die reeds op korte termijn een reële loonsver hoging ontvangen als voor hen, waarbij dit niet aanstonds het ge val is. In dit laatste geval zal er immers ee.i prikkel ontstaan tot een grotere, doelmatiger inspan ning teneinde daardoor te kunnen komen tot positieverbetering. Ook is het duidelijk geworden, dat de geleide loonpolitiek niet heeft kunnen voorkomen, dat er nog vele werknemers van een schrikbarend laag loon moeten rond komen. De voorstanders van een vrijere loonvorming in de S.E.R. hebben dan ook tevens voorgesteld een onderzoek te doen instellen naar de wenselijkheden en mogelijkhe den van een minimumloonregeling. I\iet-politiek De vraag of de machtige werk nemersorganisaties in Nederland niet in wezen, politiek bedrijven als het gaat om het samenspel met de regering over de actuele sociaal-economische vragen, is de laatste tijd nogal eens gehoord. Het C.N.V. wenst echter afstand te nemen van elke actie, die ook maar op politiek lijkt. Enkele a.r. Tweede-Kamerkandi daten, die werkzaam zijn in de christelijke werknemersvakbewe- ging, hebben zich tijdens de ver kiezingsactie per circulaire tot de werknemers gericht. De redactie van De Gids acht dit het goed recht van een Tweede-Kamerken- didaat. Maar het wordt veroor deeld, dat in een enkele plaats organen van de christelijke vak beweging. bijv. een afdelingsbe stuur van een bij het C.N.V. aan gesloten organisatie, deze circu laires met gebruikmaking van het adressenmateriaal van de christe lijke vakbeweging hebben ver- De christelijke vakbeweging is in partij-politiek opzicht neutraal. Zij heeft geen binding met een be paalde politieke partij. Kabinetsformatie In de tweede plaats wordt op gemerkt, dat tijdens de pogingen tot kabinetsformatie in de dagbla den mededelingen zijn verschenen in de trant van het N.V.V. gaat in de oppositie, de K.A.B. heeft niemand voor die en die porte feuille of het C.N.V. is voor zulk een kabinet. De Gids kan niet be oordelen of de berichten over- het C.N.V. niet juist zijn. Het C.N.V.- bestuur noch de verbondsraad heeft een standpunt inzake de ka binetsformatie bepaald. De vakbe weging heeft een taak op maat schappelijk niet op staatkundig terrein. We zullen ons verheugen over een kabinet, dat een chris- telijk-sociaal beleid voert, maar wij laten ons niet beïnvloeden door de partijen, waaruit zo'n kabinet voortkomt, aldus de Gids. Algemene vergadering C.H.J.G. Voorzitter Bokma: Tevreden, maar niet voldaan (Van één onzer verslaggevers) T TIT vele delen van het land z{jn c.h. jongeren opgetrokken naar Driebergen, waar in „Ons Centrum" de voorjaarsconferentie van de Fede ratie van CHJG's wordt gehouden. Gisteravond werd begonnen met een kaderbijeenkomst, waar in besloten kring het rapport over: „De in- en externe situatie van de CHU" aan de orde is gesteld. Vandaag wordt de Alg. Vergadering gehouden, die van morgen geopend werd met een jaar rede van de voorzitter, de heer L. Bokma te Halfweg. Deze betoonde er zich verheugd over, dat in enkele provincies, zoals Drente. Groningen en Gelderland, het CHJG-werk was opgebloeid. Daarentegen lieten an dere gewesten het er wat bij zitten. Zuid-Holland bijv. begint iets van de oude glorie te verliezen. In Friesland is de CHJG nog altijd het sterkst vertegenwoordigd, doch de voorzitter zou graag zien. dat de Friese CHJG meer meespeelde op landelijk niveau. Resumerend stelde hij, dat men over het afgelopen seizoen tevreden mocht zijn, doch niet voldaan. De tijd om op de lauweren te gaan rusten, achtte hij beslist nog niet aangebroken. Intussen betoonde de heer Bokma zich dankbaar voor het vele werk, dat allerwege met enthousiasme was richt. Eigenlijk is het voor sommigen te veel om dit allemaal in hun vrije tijd te moeten doen, zo meende hij, doch helaas ziet de Federatie nog geen kans een vrijgesteld secretaris aan te trekken. In dat verband gaf de heer Bokma tevens uiting aan zijn ont stemming over het gebrek aan offer bereidheid bij de CHU. En dat terwijl men zo graag schermt met het begin sel, dat van belang is voor het gehele volk! De laatste verkiezingen hebben Advertentie Huidgenezing I Puistjes verdrogen door Purol-poeder Wereldraad van Kerken moet mee Boodschap aan Amerikaanse kerken De Oosters-orthodoxe kerk zal niet alleen deelnemen aan het wereldconcilie, dat paus Johan nes XXIII heeft aangekondigd. De gehele christelijke wereld moet worden uitgenodigd voor het concilie; op zijn minst zou den de niet-roomse kerken moe ten zijn vertegenwoordigd door de Wereldraad van Kerken. Deze concrete mening werd namens de Oosters-orthodoxe kerk uitge sproken in een boodschap aan de Amerikaanse leden-kerken van de Wereldraad van Kerken. Advertentie Uamea-Celei BH Charme voor Uw handen Deze boodschap werd overgebracht door aartsbisschop Jakobus, de nieuwe Grieks-orthodoxe bisschop voor Noord en Zuid-Amerika, aan een conferentie van Amerikaanse kerken. Aartsbisschop Jakobus heeft deze functie eerst 1 april jl. aanvaard. Zijn reis naar New York heeft hij in Rome onderbroken voor een persoonlijk onderhoud met de paus. Dat betekende het eerste contact van een oosters-orthodoxe bisschop met de paus in 350 jaar, zodat in kerkelijke kringen aan dit bezoek veel waarde wordt toe gekend. Intussen heeft een hoge afge zant Van de rooms-katholieke kerk een tegenbezoek gebracht aan de patriarch van de oosters-orthodoxe kerk te Istan- boel. patriarch Athenagoras I. Aartsbisschop Jakobus heeft in een gesprek te New York verklaard, dat het op de natuurlijke weg van de chris telijke hereniging zou liggen als de oos ters-orthodoxe en de rooms-katholieUe kerken meer toenadering zochten. Im mers, deze twee kerken staan al veel dichter bij elkaar dan zij ieder afzon derlijk staan ten opzichte van de pro testantse kerken. Aartsbisschop Jakobus geloofde overigens zelf niet, dat ,,die gelukkige dag van de hereniging met de r.k. kerk spoedig zou aanbreken" Onze kerken zijn al meer dan 900 jaar ge scheiden, aldus de aartsbisschop, die de aankondiging van het wereldconcilie als het hoopvolste teken zag in de rich ting van een organische eenheid van het christendom. weer bewezen, hoe onjuist het is om te menen, dat ,,de Unie zich toch wel handhaaft", ook zonder veel propagan da. In zijn pleidooi voor meer activi teit. suggereerde hij de instelling van streekvergaderingen, waar de Uniele den van gedachten kunnen wisselen met Kamerleden over actuele politieke vraagstukken. Naar zijn opvatting dien den de Unieleden ook meer ingescha keld te worden bij het bepalen van de politieke gedragslijn. Met klem betoogde hij, dat het op de weg van de c.h.-Jongeren ligt om contact te zoeken met alle protestantse jongeren, die politieke belangstelling hebben. Daarom verklaarde hij zich niet alleen voorstander van een ge sprek met de ARJOS, doch ook met „Nieuwe Koers", de Federatie van so cialistische jongerengroepen. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen: mej. A. M. Peelen, Utrecht (secretaresse) en de heren L. Bokma, Halfweg (voorzitten. T. Tolman, Olde- holtpade (vice-voorz.). H. Fokke, Vrie- zenveen (2de vice-vootz.). W. Jongeneel. Reeuwijk (2de secretaris) en mr. B. van Haersma Buma, Assen (alg. ad junct). Dé heer F. H. Slijper, die ja renlang als penningmeester heeft ge fungeerd, was niet" meer herkiesbaar Zijn plaats wordt nu ingenomen door de heer L. H. de Nie te Delft. Belangrijke bijdrage Het rapport van de studiecommissie zal als basis dienen voor een gesprek tussen kaderleden van de CHJG en Kamerleden en hoofdbestuur van de CHU. Het is, zoals de voorzitter van de commissie, de heer A. J van Duist, het vrijdagavond formuleerde: een po ging om de verlangens van de jonge ren concrete vorm te geven. Te vaak worden critische opmerkingen van hun kracht ontdaan door het ontbreken van een stevige band met de werkelijk heid. Het is de taak van de jongere generatie om een positieve bijdrage te leveren aan het opbouwen van nieuwe mogelijkheden voor de CHU. De com missie heeft geen lichte taak gehad. Het rapport draagt niet voor niets tot ondertitel: „Enkele verkenningen in weinig ontgonnen terrein"Op gedo cumenteerde wijze is ondermeer ge poogd om de opvattingen van Hoede- maker en Lohman te toetsen op hun waarde voor deze tijd. Ook de hoofd stukken over de verhouding partij-frac tie in de CHU en de positie van de CHU te midden van de andere par tijen zijn bijzonder hglangrijk. Publika- ties over dit rapp<5r%, dat ongetwijfeld één van de meest" belangrijke bijdragen zal blijken te zijn ih de' naoorlogse c.h. publikaties, zullen echter pas ge schieden na de bespreking met topfi guren uit de CHU. Mr. H. K. J. Beernink en mr. J W. van Gelder, resp. voorzitter en secre taris van de CHU, representeren de Unie op deze Alg. Vergadering. Mr. Beernink spreekt vanmiddag over: De politieke situatie na de verkiezingen. Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Taber and Vauxhall. Alberta. Canada (Christ. Ref. Church): H. Bade te Valthermond. Bedankt voor Oegstgeest: A. L. Janse de Jonge te Oostvoorne; voor Oude- Pekela: F J. v. d. Wal te Erica. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Drietal 's Gravenhage (4e pred.pl E. H. Boer te Koog aan de Zaan. G. J. W. den Herder te Amsterdam en F. R. van der Meulen te Ternaard. Rijksuniversiteit te Utrecht schrijft prijsvragen uit De Rijksuniversiteit van Utrecht heeft voor studenten een serie prijsvragen uitgeschreven over een aantal onder werpen op het gebied van theologie, rechtsgeleerdheid, geneeskunde, wis- en natuurkunde, letteren en wijsbegeerte en op het gebied van de diergeneeskun- de. De theologische faculteit heeft o.a. een zeer actueel onderwerp gekozen, dat op de jongste synode van Hessen- Nassau in Duitsland grote invloed ge had heeft. De faculteit der godgeleerd heid vraagt nl. een kritisch onderzoek naar de wijze waarop de „Barmer Theologische Erklarung" van 1934 ge functioneerd heeft in de Europese kerk strijd tijdens de tweede wereldoorlog. De antwoorden moeten voor 1 mei 1960 gestuurd worden aan de Senaat van de Rijksuniversiteit te Utrecht, die ook verdere inlichtingen verstrekt. Advertentiën Examen doen met actieve,beheerste zenuwen Hijnhardt's Zenuwtabletten Leger des Heils-band naar Amerika Vandaag vertrekt er van Schiphol eei vliegtuig met aan boord 35 Leger des Heilsmannen die als evangeliserende muzikanten of zo men wil musicerende evangelisten op uitnodiging van het Le ger in de Verenigde Staten een toernee zullen maken langs grotere en kleinere steden in Amerika en Canada. De reis zal precies een maand duren. Op 3 juni keert het gezelschap in Nederland terug wanneer alles goed verloopt. Albany, Buffalo. New York (drie dagen). Phila delphia. Cleveland, Holland (bij Grand Rapids), Detroit. Toronto en Montreal staan onder meer op het programma Het muziekcorps, dat onder leiding staat van kapelmeester Bernard Verkaaik. is samengesteld uit amateurspelers, die, hoe kan het haast anders, hun vakantie van het vorige jaar hebben gespaard of die van het volgend jaar alvast opne men. Een van de leden van het corps vertelde ons dat de werkgevers wat dit betreft in alle opzichten hebben meege werkt. Er zullen werken worden ge speeld van Tschaikowsky en vaderland se melodieën, maar ook composities van eigen hand. Van tijd tot tijd zullen de instrumenten worden neergelegd en zal het gezelschap zich als mannenkoor doen horen. Onnodig te vermelden, dat het Nederlandse Leger deze uitnodiging De Bijhei kan soms heel inconsequent zijn. Daarom komen wij altijd in botsing met Gods Woord als we al te rechtlijnig vanuit een bepaald verworven inzicht gaan denken. Neemt u als voorbeeld maar eens de vraag: „Waarom kwam Jezus Christus op aarde?" Er zijn mensen die er sterk de nadruk op leggen, dat Hij voor ons een Voorbeeld is. Wij moeten ons best doen om hem na te volgen. Maar dan zegt de Bijbel keihard: Niemand is rechtvaardig ook niet één", dus de mens is niet in staat om Christus na te volgen. Hij moest aan het kruis sterven voor onze zonden om ons met God te verzoenen. Even later schrijft Johannes echter: „Wie zegt, dat hij in Hem blijft, behoort ook zelf zo te wandelenals Hij gewandeld heeft." Hoe is dit te rijmen? Spreekt de Bijbel zichzelf tegen? Dat denken wij soms wel, maar in werkelijkheid spreekt de Bijbel in het ene geval over de mens buiten Christus en de Heilige Geest en in het andere geval over de mens die tot Christus is gekomen en door de Heilige Geest tot een „nieuwe schepping" is geworden. De eerste mens moet weten, dat hij met eigen krachtsinspanning nooit tot God kan komen, de tweede echter, dat hij zich niet fatalistisch mag laten drijven op de goedheid van God, maar de opdracht heeft in geloof het leven te verwerkelijken, dat hem door geloof is geschonken. NAAR EEN SPOEDIGE OPLOSSING EAOOR ons is prof. Beel eens gety. peerd als een van die figuren in het staatkundig leven, die niet recht streeks staan in het politiek gewoel, maar die in tijden van crisis en van spanning naar voren treden om de de noodzakelijkheid gesteld van de mogelijkheid van een christelijk- sociaal beleid. Het ls voor de buitenstaander nog niet geheel uit de doeken gekomen, moest worden aangenomen. zaak te beredderen. Daarna treden dat, voor wat betreft deze laatste politieke leven onmisbaar zijn. Een het om het naar het schijnt metter- zaak zo vol aan emoties als de poli- daad vage program? Was het om de nog veelal door mensen van een be- tussen de reeds aangezochte candi- paald slag, bergt te allen tijde het daten voor het ministerschap i Dan moeten de draden ontward Hoe het zij, de antirevolutionairen den, opdat de zaak zelf voortgang meenden reden te hebben tot onbe- kan hebben. De draden zitten nu de pogingen van prof. De Quay vredigdheid op dit inderdaad belang de war. Van rijke punt. Aan bemiddelaar Beel derhalve de taak om ook te dezen Voor bungalows, hekken, schuren Prof. Versteeg en prof. Van Wijk (Van een onzer verslaggevers) Twee hoogleraren hebben gister middag openlijk hun ambt aan de Vrije Universiteit aanvaard: mr. Th. A. Versteeg, buitengewoon hoogleraar in het notarieel recht, en prof. mr. H. D. van Wijk, bui tengewoon hoogleraar in het admi nistratief recht. In de Woestduin- kerk te Amsterdam-Zuid hebben beide hoogleraren onder grote be langstelling hun inaugurele rede voeringen gehouden. 14 Farnholme tuurde in de richting van de licht straal van de zaklantaarn. Hij kon onmogelijk vast stellen of kapitein Slran zich op zijn gemak voelde of niet, maar het was kapitein Siran wis én zeker. Zijn gladde bruine gezicht stond even ondoorgron delijk als altijd. En voor alle zekerheid heb ik de twee machinis ten in de hut van juffrouw Plenderleith vastgebon den." vervolgde Van Effen. „Dat heb ik persoonlijk gedaan, aan handen en voeten; dat kan ik er wel bij zeggen. Die kunnen er niet vandoor gaan. De deur zit op slot. en juffrouw Plenderleith is bij ze met een revolver in haar hand. Ze heeft daar wel nooit in haar leven ook maar één schot mee ge lost, maar ze is volkomen bereid het eens te pro beren. heeft ze gezegd. Dat is een pracht van een oude dame. Farnholme. Jij denkt ook aan alles!" zei Farnholme bewon derend. „Als nu maar...." „Ach kom. dat is heus wel voldoende! Opzij. Farnholme!" f 4 1 doer ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) j i de morgen koos de „Ker- t was het laatste schip dat Sin- gdpuic de stad in handen van de Ja panners viel, later op diezelfde 15de febr voeg- commandeerde Parker. Parker stond naast hem dwaas." zei hij scherp, tóen Van Effen zijn pistool omhoog wilde heffen. „Doe dat ding weg er zijn een dozijn geweren en machinegeweren op je ge richt." Langzaam liet Van Effen zijn wapen zakken en seek onthutst naar Farmholme. „Knap gedaan. Farnholme." zei hij langzaam „Kapitein Siran hier zou trots zijn geweest op zulk een meesterlijk stukje verraad." ..Het was geen verraad," protesteerde Farnholme. „Het zijn Engelse soldaten, vrienden van ons. Maar ik had geen keus. Ik kan je vertellen „Hou jc mond!" viel Parker hem bruusk in de rede. „Dat komt allemaal later wel." Hij keek naar beneden, naar Van Effen. „We gaan met u mee, of u het goed vindt of niet. Het is een motorsloep, die u daar hebt. Waarom hebt u dan de riemen ge bruikt?" ..Om geen lawaai te maken. Dat is nogal duide lijk. dunkt me. Het heeft ons wél geholpen!" de hij er bitter aan „Zet de motor a „Dat verdraai ik! „Misschien. Maar dat kon je wel eens je leven kosten." merkte Parker ijskoud op. „Je lijkt me een verstandige kerel, Van Effen; als je je ogen de kost geeft, zul je merken dat we in nood verkeren. Wat kom je dan verder met die kinderachtige kop pigheid?" Zwijgend keek Van Effen hem aan. knikte, druk te de loop van zijn revolver tegen Sirans ribben en gaf een bevel. Een ogenblik later was de motor in actie, en pufte reeds regelmatig toen de eerste ge wonde soldaat in de boot werd neergelaten. Voor er een hglf uur verstreken was, waren de laatsten die aan de kant hadden staan wachten, veilig en wel aan boord van de ..Kerry Dancer". Men had twee tochten moeten maken maar ze hadden niet lang geduurd: korporaal Fraser had de afstand vrij aardig geschat: het schip lag net even buiten de drievademlijn zandbank. Even voor half drie ry Dancer" gapore verliet uc »iuu »oó gaan liggen, de stortbui had plaats gemaakt voor een lichte motregen en een drukken de stilte hing over de verduisterde stad. die lang zaam verdween in het donker van de nacht. Er waren nu geen branden meer te zien, in het geheel geen lichten, en zelfs het verspreide geweervuur had totaal opgehouden. Alles was onnatuurlijk, ja, luguber stil; het leek wel een zwijgen des doods. Maar de storm zou losbreken, zodra het eerste dag licht de nokken van de huizen van Singapore zou aanraken. Farnholme bevond zich in het vochtige, sombe re achteronder van de „Kerry Dancer" en hielp juffrouw Plenderleith en twee van de verpleegsters bij het verbinden en verzorgen van de gewonde soldaten, toen er op de deur werd geklopt de enige die er was. en waardoor men in het diepe achterruim kwam. Hij draaide het licht uit. ging Prof Versteeg sprak over „De kerken en het privaatrecht". Hij hield allereerst een belangwekkende beschouwing over de rechtspersoonlijkheid van kerkge nootschappen en trad vervolgens in een beschouwing over de rechtskracht van een kerkelijk statuut, waarbij hij spe ciaal aandacht besteedde aan het lid maatschap van een kerk. Ten slotte gaf de nieuw benoemde hoogleraar een nota- rieel-technlsche verhandeling over hypo theekverleningen door kerkeraden. Zijn belangstelling voor dit onderwerp vloeide voort uit het tweede boek van het Burgerlijk Wetboek, dat verleden jaar op 8 juli door de Tweede Kamer werd aangenomen. Prof. Versteeg trad sinds 1946 op als lector aan de V U. in het notarieel recht. Sedert 1956 is hij lid van de a.r. fractie in de Tweede Kamer, nadat hij tevoren twee jaar deel had uit gemaakt van de prot. christelijke fractie in de Amsterdamse gemeenteraad. In 1940 was prof. Versteeg reeds toegelaten als privaat-docent aan de Utrechtse uni versiteit en in 1941 ontving hij een leer opdracht aan de V.U. Onder de vele belangstellenden, die prof. Versteeg kwamen gelukwensen, waren verscheidene Kamerleden, o.a. leden der a.r. fractie in de Tweede Ka mer en de c.h. afgevaardigde freule C W. Wttewaall van Stoetwegen. Voortgaande terugtred Prof. mr. Van Wijk aanvaardde zijn ambt met een rede over „Voortgaande terugtred", waarin hij een beschouwing gaf over de aard van het administratieve rpleegsters rechl- dat -n'et alleen een verdere de Pagar-Spit- buiten en deed de deur zorgvuldig achter zich dicht. In het donker zag hij een vage gedaante staan. „Luitenant Parker?" „Ja", gebaarde Parker in het donker. „Misschien doen we beter om naar het achterdek te gaan daar kan niemand ons beluisteren." Achter elkaar klauterden zij de ijzeren ladder op en liepen naar de kampanje. Het had nu geheel op gehouden te regenen, en de zee was erg kalm Farnholme leunde over de verschansing, keek naar het spoor van lichtend schuim dat de „Kerry Dan cer" achter zich liet. en had het land dat hij niet mocht roken. Het was Parker, die het stilzwijgen verbrak. (Wordt vervolgd) de staats- en bestuursorgani satie behelst, maar ook nadere materiële normen geeft voor de burgers in de samenleving.Het administratieve recht vult in belangrijke mate de kloof tussen privaatrecht en publiekrecht op. Het gaat in het administratieve recht, even zeer als in alle andere recht, om een rechtvaardige ordening van de mense lijke samenleving, en om dit goed te doen verlopen blijkt in toenemende mate ook een meer en meer uitgewerkte over heidsorganisatie noodzakelijk. Prof. Van Wijk gaf vervolgens een critische be schouwing over het aanhangige ontwerp van wet beroep van administratieve be schikkingen. De moderne rechtsontwik keling, speciaal het gebied dat mij ter bearbeiding is toegewezen, aldus prof. Van Wijk. vertoont veel gelijkenis met tot een kabinet te geraken hebben aanzien naar een redelijke bevredi- wij geschreven, dat zijn bedoelingen ging te streven. digheden hebben toch bevorderd, dat deze wellicht zal bemoeilijken. Dat hij niet uit de perikelen kon komen, is de inmiddels verrichte verschij- perikelen die op zichzelf niet hadden ning van het befaamde rapport, door behoeft, schreven wij reeds, niet veel de vermoedelijke Inhoud reeds zo- tijd meer in beslag te nemen. Het veel naar buiten was doorgedrongen. aan prof. Beel deze opdracht ver- erin een keur van standpunten, sa- strekt heeft, kan uit de formulering men met de overwegingen, van de opdracht blijken. Waaruit zijn Maar daarmee is het gemak van het taak dan, na hetgeen omtrent de rapport dan ook wel getekend. Want mislukkingen van de bemoeiingen de keur van standpunten wijst op van prof. De Quay is bekend gewor- verscheidenheid van standpunten, en den, zal hebben te bestaan, laat zich deze verscheidenheid is een vrien- terstond bij de portefeuille-verdeling Niettemin, blijkens de thans aan prof. als metterdaad aanwezigen en ge- Beel verstrekte opdracht wordt gadigden erkend te worden. mogelijke oplossing van de crisis de antirevolutionairen niet alleen tot de wenselijkheden, zijn al even redelijk. Zij hebben zich doch evenzeer tot de mogelijkheden van hun kant sterk willen maken gerekend. voor een voldoend sterke protes- Van de belangstelling van ons allen tants-christelijke invloed in het ka- houde de bemiddelende informateur blnet. Met name hebben zij Voorts zich verzekerd. Prof. dr. H. J. Backer overleden de Rijksuniversiteit te Groningen. wr. 77-jarige leeftijd te Glimmen overleden. Prof. Backer werd in 1882 in Dordrecht geboren. Hij studeerde aan de universi teiten van Leiden en Giessen in Duits land en promoveerde te Leiden tot doc- de scheikunde. In 1916 werd dr. Backer te Groningen tot hoogleraar Be noemd. Eind augustus 1951 ging hij emeritaat. Prof. Backer heeft in Groningen het onderwijs in de organische chemie van de grond af opgebouwd. In 1941 werd een Hilmar Johannes Backerfonds ge sticht om studenten bijdragen te ver lenen voor een studieverblijf in het buitenland. Hij was ook vele jaren penningmeester van het Groningse Universiteitsfonds. De begrafenis vindt plaats op maan dag 4 mei om 2.30 uur op de begraaf plaats Esserveld te Groningen. aan de grote teen Een succesvol middel tje tegen knobbels en zwellingen aan de grote teen is nu verkrijgbaar onder de naam Dalet Balsem. Dalet Balsem dringt diep in de huid door, verlicht de pijn op wonderbare wijze, heft de aandoening en opzwelling op. de techniek: we kunnen er niet zonder, maar de vraag is of we er baas over kunnen blijven. In die moderne rechts ontwikkeling is veel ijdelheid, in de zin. waarin de Prediker dit woord gebruikt. Maken we iets wezenlijk nieuws in ons zwoegen, waarmee wij ons aftobben om recht te stellen tussen zondige mensen in een gebroken wereld? Het woord: Vrees God en onderhoud Zijn geboden geldt voor alle mensen. Juist omdat er ook geschreven staat; De wet des Heren is volmaakt: zij vernieuwt het leven. Prof. mr. Van Wijk treedt sinds 1955 als lector in het administratieve recht aan de V.U. op. Verleden jaar werd hij benoemd tot hoogleraar aan de Stedelijke universiteit van Amsterdam. Predikantenjubilea Ds. S. Goverts te Zeist herdenkt op 3 mei het feit dat hij 45 jaar geleden het predikambt in de Nederlandse Hervormde Kerk aanvaardde. Ds. Go verts werd in 1886 te Veenendaal ge boren en werd in 1913 kandidaat in Zee land. Op 3 mei 1914 aanvaardde hij het predikambt te Hellouw. Hij diende de gemeenten van Ottoland, Ooster-Nijkerk. Lexmond, Oldebroek, Gameren. Berg- schenhoek. Valburg en Linschoten. Op 1 mei 1954 ging hij met emeritaat. Ds Goverts, die tot de modaliteit van de Gereformeerde Bond behoort, maakte deel uit van de classicale besturen van Harderwijk en Den Bommel en heeft meer dan zestig beroepen ontvangen in de veertig jaar van zijn actieve ambts bediening,. Ds. P. Hofstede te Doorn, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. viert maandag 4 mei zijn veertigjarig ambts jubileum. Ds. Hofstede werd op 12 sep tember 1890 te Leeuwarden geboren. Op 4 mei 1919 aanvaardde hij zijn ambt te Hoogmade waar dr. J. P. de Bie uit Den Haag hem bevestigde. In 1922 ver trok de jubilaris naar Noordwijkerhout. om in 1930 intrede te doen in zijn laatste gemeente Leusden, die hij gediend heeft tot aan zijn emeritaat op 1 november 1955. Ds. Hofstede was lid van het clas- sikaal bestuur van Leiden, kerkvisita- tor in Zuid-Holland en in de provincie Utrecht. Tal van jaren was hij secreta ris van het provinciale kerkbestuur van Utrecht en lid van het classicaal bestuur van Amersfoort. Bondsdag Geref. V rouwenverenigingen Dc Bond van Gereformeerde Vrouwen verenigingen zal op 26 en 27 mei te Zwolle zijn 22e bondsdag houden, onder presidium van mevrouw W. M. Ridder bos-de Rooij uit Amsterdam. De bond heeft, teneinde de duizenden bezoek sters te kunnen bergen, beslag gelegd op de buitensocieteit en op de Grote-, de Ooster-, de Zuider-, de Plantage- en de christelijk gereformeerde kerk Vijf predikanten zullen daar spreken, nl. ds. J. P. Haspels, te Apeldoorn, ds. F E. Hoekstra, te 's-Gravenhage-Oost en dr B. Rietveld, te 's-Gravenhage-West (zij zullen het onderwerp: „Getuigen maar hoe?" behandelen), ds. H. U. Buitink, te Baarn. en ds. P. Visser, te Tilburg. De laatste twee zullen met de hoogleraar aan de Vrije Universiteit, prof. dr. R. Schippers, spreken over: „De invloed van de moderne tijd op het gezinsleven". In alle gebouwen zal de bondspresi dente een toespraak houden over: „Onze tijden Gods tijden". De dames H. Daams te Voorburg. M. M. v. Noort- wijk-Clijn van Amsterdam en J. Rienks- Hoogendoorn van Sittard verzorgen de declamatie. Na afloop van de middag vergadering trekken allen naar het grote kerkplein waar tol besluit, met begeleiding van een muziekcorps, een massale samenzang zal gehouden wor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2