Toen zag ik haar weer MAANDLOONSYSTEEM IN DUITSLAND De verdwaalde spoorzoekers 'Cv ZATERDAG 2 MEI 1959 BK werd die middag langer in Londen opgehouden, dan ik had verwacht en het gevolg was, dat ik het toestei miste, waarmee ik beslist naar Schiphol had willen vliegen. Toegegeven, achteraf bezien was dat opmerkelijk, want nu ja, laat ik niet op het verhaal vooruitlopen. Maar toen ik op het vliegveld aankwam en de kist al in de start zag, en me direct realiseerde, dat ik niet op tijd in Amsterdam zou zijn voor een belangrijke afspraak, was er de eerste vijf minuten geen land met me te bezeilen. Binnen enkele seconden had ik een employé van Londen-Airport, die ik toevallig tegen het lijf liep, verteld hoe ik over zijn maatschappij dacht, en over het gehele Engelse volk, hem met een proces bedreigd en tenslotte meegedeeld, dat ik niet zou nalaten mijn minister van buitenlandse zaken te verzoeken diplomatieke stappen te ondernemen. Ik werd eerst weer wat rustig toen een stewardess me bij de arm nam en naar het restaurant bracht. Een uur zou ik moeten wachten voor het volgende toestel vertrok Ik bestelde een kop koffie en liet enkele tijdschriften bren gen. Maar de koffie smaakte me niet en de tijdschriften gaven me niet de minste af leiding. Lusteloos bladerde ik ze een voor een door. en dacht intussen aan mijn relatie, die misschien weinig tijd had en prikkelbaar zou worden, wat ons gesprek zeker niet ten goede zou komen. Er zaten weinig passa giers in het restaurant. Aan het tafeltje voor me een heer en een dame, en links één sol daat van de Air Force, en rechts een jonge man en een jonge vrouw, die zo lief tegen elkaar deden, dat ik vermoedde, dat ze op huwelijksreis waren. Tegen een van de pi laren stond een ober. die. naar zijn gezicht te oordelen, gelukkiger uren had gekend. Plotseling kwam hij in beweging. Hij liep in de richting van het tafeltje, waaraan ik was gezeten, maar ging me voorbij. Ik hoorde hem spreken met iemand aan het tafeltje achter mij. Hoewel ik niet bewust luisterde, ontging me van het gesprek geen woord. Een vrouwestem bestelde koffie en sand wiches ham, en informeerde naar de dienst regeling van de bus naai- een nabijgelegen plaatsje. De ober gaf alle inlichtingen, hoor de ik en ging daarna naar het buffet om het bestelde te halen. Toen hij terugkwam ging de vrouwestem weer spreken. Het was een zachte stem, maar zij had een intonatie, die het prettig maakte er naar te luisteren. Ik probeerde me de eigenares voor te stel len. Ze zal blond zijn, dacht ik en nog jong. Misschien net twintig jaar. In elk geval met veel ouder. Ik hoorde dat ze om een pakje sigaretten vroeg en om lucifers en Ik voelde, dat het bloed uit mijn gezicht wegtrok en er ging me een koude rilling over de rug. Ik herkende de stem. Ik had haar meer gehoord. Ik stond op van mijn stoel en liep naar het buffet. Toen ik weer naar mijn tafeltje wandelde kreeg ik de geiegenheid de „stem" op te nemen. Zoals ik had gedacht was het een jong meisje van nauwelijks 20 en ze had blond haar. Maar ik kende haar niet. Een ogenblik keek ze me aan. maar haar gezicht was me volkomen vreemd. Doch die stem! Ik groef diep in mijn herinnering Ik liet die stem allerlei zinnen zeggen en alle meis jes, die ik kende, liet ik tegelijkertijd aan mijn geestesoog voorbij trekken. Maar de stem paste bij niemand. Hoe ik ook nadacht, ik kwam er niet uit. En juist wilde ik de hoop opgeven, dat ik er ooit achter zou ko men. toen de ober opnieuw naar haar toe ging. Ik leunde wat achterover om de stem goed te kunnen horen. Ja, die klank, die intonatie, dat zangerige, ja. dat was. ehehdat isehIk hoorde haar zeggen: dat gaat toch allemaal voorbij.en toen wist ik het. Het was de stem van de moeder van Jan. Ik keek op mijn horloge. Ik had nog twin tig minuten. Uit rniin blocnote scheurde ik een stuk papier en krabbelde daarop een kort bericht voor mijn relatie, die in Am sterdam op me wachtte. „Ben tot mijn leed wezen verhinderd stop morgen, zelfde plaats zelfde tijd stop zal alles uitleggen stop". Ik riep de ober en vroeg hem dat telegram onmiddellijk te verzenden. De moeder van Jan. Ik had haar stem gehoord uit de mond van een vreemde, en ik moest naar haar toe. Ik wist, dat niemand en niets me zou kun nen tegenhouden. Het was alsof ik niet meer de baas was over mezelf, of een ander mijn denken en handelen beheerste. „Dat gaat toch allemaal voorbij". Ik leefde weer twintig lange jaren terug. De tweede wereldoorlog stond op het punt om uit te breken. Jan had net zijn studie voltooid en zou een reis maken naar Amerika om bij enkele bedrijven daar ervaring op te doen Hij had zijn passage al geboekt toen de toe stand zo ernstig werd. dat ook Nederland maatregelen ging nemen. Hij was, evenals ik. reserve-officier en we wisten, dat het niet lang zou duren of op ons zou een be roep worden gedaan. Dit deed hem er ten slotte van afzien naar de Verenigde Staten te reizen. Hij wilde in Nederland zijn als de strijdkrachten werden gemobiliseerd. We waren al van kindsaf met elkander bevriend en we kenden elkaar door en door. Zijn vader was gestorven toen hij nog zeer jong was. Na de dood van haar man had zijn moeder zich alleen met zijn opvoeding belast. EEN KORT VERHAAL DOOR H. J. WAALWIJK En daardoor waren beiden sterk aan elkaar gehecht, sterker dan een moeder en een zoon normaal aan elkaar gehecht zijn. Jan had maar een vriend en dat was ik. Van de lagere schooljaren af was ik al geregeld een paar maal per week met hem naar huis ge gaan en ook later, in onze h.b.s.-jaren. kwam ik veel bij hem. We konden het goed met elkander vinden, hadden dezelfde liefhebbe rijen en over belangrijke dingen van het leven ook dezelfde opvattingen. Toen we onder de wapenen kwamen werd we inge deeld bij hetzelfde regiment, we werden op dezelfde dag beëdigd tot reserve-officier en studeerden op dezelfde dag af. We deden alles zo samen, dat we door onze kennissen spottend de tweelingen werden genoemd. TAE dag voor de afkondiging van de mobi le lisatie waren we voor het laatst met ons drieën bij elkander: Jan. zijn moeder en ik. Jan en ik waren in een heftige discussie gewikkeld over de oorlogskansen. Zijn moe der, herinnerde ik me eerst veel later, was opmerkelijk stil. Zij bemoeide zich met met ons gesprek en het was alsof zij helemaal niet luisterde. Zij staarde stil voor zich uit en vergat zelfs thee voor ons in te schenken, wat Jan lachend deed vragen waar zij met haar gedachten vertoefde. In de toekomst, antwoordde ze na een korte stilte. In de toekomst, waarover nog een dichte sluier hangt. En. voegde ze er aan toe, wat zou ik die sluier graag oplichten. Maar dat is onmogelijk en daarom zullen we het ook maar niet proberen. Een flauwe glimlach trok over haar gezicht, toen ze dit zei, maar haar ogen lachten niet. Het waren de ogen van iemand, die iets vreselijks heeft gezien en het beeld niet kwijt kan raken. Maar dat realiseerde ik me eerst vele jaren later. Op dat ogenblik ontging me de verandering, die zich die avond aan haar had voltrokken. Ze gaf ons ook niet de gelegenheid dit op te merken. De rest van de avond nam ze levendig deel aan het gesprek. Als altijd maakte ze grapjes en alle moeilijkheden, waarvan Jan voorspelde, dat ze onherroe pelijk zouden komen, praatte ze luchtig weg. Ach, zei ze, jij altijd met je moeilijk heden. Zie toch niet altijd de schaduw in het leven, zie ook het licht. Heus. geloof me. het gaat toch allemaal voorbij. Kort na middernacht nam ik afscheid. Het zou een afscheid voor jaren zijn. Toen ik haar de hand gaf. keek ze me een ogen blik lang en ernstig aan. Ze zei: Het ga je goed. Tot ziens. Maar als ik je weer zie. zal het anders zijn. Abrupt draaide ze zich om. nog voordat ik had kunnen antwoorden. De volgende dag was het mobilisatie De rest is gauw verteld. Jan en ik kwamen bij hetzelfde onderdeel We beleefden samen de vijf oorlogsdagen en nog voordat de capitu- Martine. De levensstrijd van een vrouw, door Karen Aabye. Uitgave Ad. M. C. Stok Zuid-Hollandsche Uit geversmij., Den Haag. Deze roman speelt in het leven van Deense boeren en vissers, een stoer en zwijgzaam mensentype, maar ook hier geldt dat stil le vijvers diepe gronden hebben. Het is een sterk boek geworden over ster ke mensen, en de eerbied voor het volkskarakter heeft de bekende schrijfster kennelijk volop weten te in spireren. Van dit boek is de vertaling verzorgd door J. Sohl van Binsbergen. Een burgerkoning, door David de Jong, 3e herziene druk. Uitgave Contact, Am sterdam. latie was getekend, waren we samen op weg naar Engeland. Ik werd ingedeeld in -een opleidingskamp, Jan meldde zich aan bij de Royal Air Force en werd vlieger. In het be gin zagen we elkander nog dikwijls. In het tweede oorlogsjaar werden onze ontmoetin gen schaarser en in 1944, kort voor de inva sie in Normandië, zouden we elkander voor het laatst ontmoeten. Op een dag schreef hij me, dal hij met verlof naar Londen zou komen en hij vroeg of het niet zo geregeld kon worden, dat we 's middags samen lunchten. We lunchten sa men en net was alsof we elkaar de dag te voren nog hadden ontmoet. We hadden el kander veel te vertellen, we haalden herin neringen op en met de herinneringen kwam het gesprek op zijn moeder Nu we over moeder spreken, zei hij, kom ik maar ineens met mijn verzoek. Tot op heden ben ik be waard gebleven voor een ongeluk, maar ik houd er rekening mee. dat me een ongeluk kan overkomen. Ik zal duidelijker zijn: ik houd er rekening mee dat ik het einde van de oorlog niet beleef. Ik weet. dat er een dag komt, waarop ik mijn laatste vlucht zal ma ken. Ik heb mijn maatregelen al genomen. Jij zal het bericht krijgen en ik vraag je, als je weer in Holland bent. deze brief aan mijn moeder te geven. Meer niet. Je hoeft ze niets te zeggen. Alles wat ik haar te zeggen heb staat in deze brief. EEN WEEK later kreeg ik het bericht van zijn dood. Hij was van een vlucht niet teruggekeerd Aangenomen werd, dat hij boven de Noordzee was neergeschoten en omgekomen. Het was me alsof ik een broer had verlorën. Ik nam me voor om zodra ik in Holland zou zijn teruggekeerd het eerst naar zijn moeder te gaan om haar de blief te brengen. Ik stelde me voor hoe de ont vangst zou zijn en ik repeteerde elke dag de woorden, die ik dacht te moeten spreken. Maar het ging anders dan ik had gedacht. Toen de bevrijding kwam, werd ik naar In- dië gedirigeerd en :k verzond Jan's brief per post. Ik schreef, dat ik binnen niet al te lange tijd haar zou komen bezoeken en haar alles zou vertellen wat ik van Jan's dood wist. Maar toen de zaak in Indië was afge lopen, reisde ik naar Amerika, waar ik een betrekking aangeboden had gekregen. Eerst jaren later keerde ik terug naar Holland, maar toen werd ik zo door allerlei beslom meringen in beslag genomen, dat ik mijn be lofte vergat. Dat ik én Jan én zijn moeder vergat. TK hoorde haar stem op London-Airport. En er ging me een koude rilling over de rug. Ik wist, dat ze me had opgeroepen. Ik vloog naar Schiphol en nam in Amsterdam de trein naar de stad waar ze woonde. Het was tegen de avond toen ik daar aankwam, voor het eerst na twintig jaar. Ik voelde me moe. Als een slaapwandelaar ging ik door de straten. En toen stond ik voor het huis. Ik belde aan. Een dienstmeisje deed open. Zon der iets te zeggen ging ik naar binnen. In de gang ontdeed ik mij van mijn jas en van mijn hoed. Ik liep naar de deur van de huis kamer en opende haar zonder te kloppen. Ik stapte de kamer binnen en keek naar de vrouw bii de schoorsteen. Zij stond rechtop. Ik wilde wat zeggen, maar er kwano geen woord over mijn lippen. Ze keek me begrij pend aan. Ze zei: „Vandaag zie ik je dus weer" en „ik wist, dat je zou komen". Ik knikte. Haar ogen dwaalden af naar de aan grenzende kamer en ik volgde haar blik. Ik zag een tafel. En die tafel was gedekt. Voor twee personen. In verscheidene Westduit- se bedrijven is het weekloon afgeschaft. De arbeiders ontvangen hun geld op de laatste van de maand, niet meer in een loonzakje maar op hun bank- of giroreke ning. Het nieuwe uitbeta lingssysteem schijnt over 't algemeen uitstekend te be vallen. Voor alle betrokken partijen is het een verbete ring. En het sociale prestige van de arbeiders is erdoor versterkt. Allemaal „Herren" Het zogenaamde chequeloonsys teem is van de Amerikanen over genomen. Het IBM-concern te Stuttgart is er in West-Duitsland mee begonnen. Dit bedrijf, een zelfstandige dochteronderneming van het Amerikaanse Holle- rith-concein. voert een vooruit strevende sociale politiek. On langs werd het voltallige perso neel fruirr 3000) wat zijn socia le positie betrof gelijkgescha keld. De fabriek kent thans al- leer. maar Angestellte". Even als de kantoorbedienden, de tech nici, bedrijfsleiders enz. worden de arbeiders als employés aan- NIET MEER IN DE RIJ VOOR HET LOONZAKJE geduid. Het standsverschil is op geheven. Elk personeelslid wordt aangesproken met Herr zo en zo. Herr Direktor bestaat ook niet meer. Hij is gewoon Herr Braun, Herr Schulze of hoe hij maar heet. In vakverenigingskringen is de Stuttgartse Herren-politiek niet direct in goede aard^ gevallen. Men vreest dat de fabrieksbedien- den, die kortgeleden nog arbei ders waren, lid willen worden van de vakorganisatie van handels- en kantoorbedienden, want de nieuwe groep „Angestellte" wordt ook als zodanig behandeld. In plaats van weekloon is het maandsalaris ge komen. De opzegtermijn is ver lengd tot zes weken. De fabrieks- bedienden krijgen ook langere vakanties. Bij ziekte wordt ander halve maand lang het volle loon uitgekeerd, terwijl een Westduit- se industrie-arbeider normaal 75 pet. ontvangt. Zuiniger huishouden Andere industrieën, vooral in het Roergebied, hebben het maandloon per cheque ook inge voerd. ..Hüttenwerk Oberhau- sen", met 15000 man personeel was zo enthousiast over het expe riment in een van de dochteron dernemingen dat het massaal op het nieuwe uitbetalingssysteem overstapte Bij het grote staalbe drijf Bochumer Verein weiden de arbeiders voor de keus gesteld. Een grote meerderheid prefereer de het maandloon. Een rondvraag heeft uitgewezen, dal de arbei ders het gevoel hebben dat ze nu werkelijk worden betaald voor hun werk. Ze hoeven niet meer el ke vrijdagmiddag voor „de feo dale loonzakjes" in de rij te staan, maar ontvangen hun geld op een eigen conto. Eerst waren hun vrouv en niet erg te spreken over de ingrijpende verandering. Ze misten het weekloon niet wei- af is alles meegevallen. De vrou wen kopen thans op lang zicht en houden in vele gevallen nog over ook. Volgens een ingestelde en quête laat reeds een kleine vijf tig percent van de maandloon-ge zinnen geld op het conto staan. Het chequestelsel heeft in de huishoudingen een soort rationa lisatie bewerkt. Men zou er zui niger mee kunnen huishouden. In tussen zijn dt caféhouders niet in genomen met de maatregel. De vrijdagse klanten blijven weg. Ze komen nu op de eerste van de maand, bij voorkeur tijdens het weekeinde en nemen dan vaak hun vrouw mee. Een schaduwzij de is dat het maandloon wel het kopen op afbetaling in de hand werkt. Minder rompslomp Voor de administratie van de bedrijven is het chequeloonsys teem een belangrijke verbetering gebleken. Er hoeven nu niet elke week enorme geldsommen van de bank te worden gehaald. Betref fende het ploegenstelsel, de va- kantietijden, de uitbetaling van loon bij ziekte enz. bespaart de nieuwe regeling veel rompslomp en ingewikkelde berekeningen. Het gaat nu effectiever en eenvoudi ger. De vakbonden bestuderen intussen alle aspecten van de ex perimenten. Ze dringen er op aan de sociale zekerheid van de fa brieksarbeiders op hetzelfde ni veau te brengen als die van het kantoorpersoneel. Op het ogenblik krijgen de arbeiders hun weekloon of akkoordloon op de laatste uit betaald, wat nog niet hetzelfde is als een maandsalaris. Behalve in het Stuttgartse geval ontbre ken langere vakanties, ruimere opzegtermijnen en andere sociale voorrechten er nog aan. De hond maakt malle sprongen en bijt uitgelaten in de dikke sneeuwlaag. De vlokken vliegen hem om de oren. „We komen je gauw opzoeken hoor!" roept Freek hem Ja. ja." knikt Rudy lachend. Dan wuift hij hen na. totdat ze in een kromming zijn verdwenen. Nu is het voor de anderen ook zo heel ver niet meer. Al vlug zijn ze de eerste huizen van het dorp gepasseerd. „Daar is "t. mijnheer,'' wijst Freek. „Goed zo." Een ogenblik later staat de glanzende auto stil en kun nen ze uitstappen Eén voor één drukken ze meneer de hand en danken hem vriendelijk voor zijn hulp en natuurlijk ook voor de mooie autotocht. ,,'t Is goed hoor jongens," zegt meneer glimlachend. „Als jullie nog eens wat muziek willen horen, dan speel ik nog eens voor jullie." „O jagraag menee hij i$ ook vast van plan Dan wordt het portier later glijdt de auto wet wuifd door het drietal. „Jammer, dat Rudy n hè?" zegt Henk dan wat spijtig. „Met zn vieren was 'et toch nog leuker." „Weet je wat," stelt Freek voor. „We zullen hem mor genmiddag gaan opzoeken. Hij woont toch niet zo vèr bij ons vandaan. Zullen we dat doen?" „Ja, ja," knikken de anderen meteen. Nog even blijven ze wat napraten over de vreemde, maar toch zo gezellige middag. ..Wat een pracht slee was dat hè?" glundert Henk. ,,'k Wou, dat mijn vader ook zo'n kar had." ..Nou, en ik." knikt Freek ernstig. „En wat kon ,ie prachtig spelen hè?" „Of 'ie," knikt Otto bewonderend. Een ogmblik later moeten ze zich haasten om toch nog op tijd thuis te kunnen zijn. „Daaaag!!!".. roepen ze elkaar na. „Tot morgen!!"" ..Tot morgen!'!" klinkt het terug. Dan wordt het weer stil in de dorpsstraat. Stil en schemerig. Ergens op een smalle landweg temidden van een witte stilte, glijdt een glanzende auto het schemerige stil en donker te dromen. En nog steeds dwarrelen de sneeuwvlokken neer. Hoog boven de witte daken laat de torenklok zijn zware slagen over het sluimerende dorp galmen. Ergens, midden in een groot bos. staat wat wegge scholen tussen een groep hoge bomen, een groot eenzaam Kijk.er brandt nog licht, 't Is het enige licht in deze donkere nacht. Hoor, ..er klinkt muziek.. Pianomuziek. De zachte, zilveren klanken verglijden stil tussen de vele. hoge bo men. Daarbinnen achter zijn piano zit een meneer te spp'^n Hij schrijft noten op een stuk papier. Hij krast wat, speelt weer en verandert opnieuw. Die meneer is een componist. Vaak. als de nacht begint en het daarbuiten nóg stil ler wordt, begint hij te spelen. Dan is 'et nèt. of in dat grote bos de hoge bomen stil luisteren naar de mooie zilveren klanken. Uit een donkere hemel vallen nog steeds de sneeuwvlokken neer. EINDE r," glundert Freek verrast. En om er heen te gaan. weer dicht geslagen en even »r statig, glanzend weg, nage- opeens niet meer bij ons is Hallo allemaal, Hebben jullie allemaal veel plezier gehad op Koninginnedag Jammer genoeg scheen de zon niet de hele dag, maar jullie zult toch wel buiten zijn geweest denk ik. De oplossing van de kruiswoordpuzzel was niet moeilijk. Hier komt ze: marionet, negentien, telefoon, schoen, rug, treinezel en trom. De hoofdprijs hebben twee zusjes gewonnen deze week, n.l. G er da en M ar ga V er wijs. De troostprijzen zijn voor Ing rid Thierry, Tobi Ringeling en Cobie Roest. Gefeliciteerd alle vijf. koning is verschenen in de Contactboekerij, die hier mee een waardevolle aan winst kreeg. In het boek herleeft de gouden eeuw met als hoofdpersoon de Amsterdamse diplomaat Coenraad van Beuninger.. In zijn romantisering is de schrijver ver gegaan, soms zelfs te ver. Hij vergeet daarbij wel eens in welke tijd zijn boek speelt en het gevolg daarvan is, dat zijn figuren uitdrukkingen bezi gen, die pas later zijn ont staan. Overigens verhoogt dit wel de leesbaarheid, die toch niets te wen- over laat, want schrij- kan Da Jong. En dan nu de brieven van OZ. Al was het dit maal een kort briefje, je schreef toch wel gezellig Marianne Opstellen. Zou je geen zin hebben in pia noles? Hans Oppelaar ,s een nieuweling. Henriet ta Pruim is donderdag aan staande jarig. Ik ben ook benieuwd hoe je foto's ge lukt zijn die je nebt ge-, maakt van het bloemencor so. Nelleke Pronk is op verjaardagsvisite geweest bij haar vriendinnetje. Gaat Teun morgen ook mee doen? Een mooie vaas met bloe men tekende Maaike van Putten voor me. Reina Polderman stuurde me een gedichtje over Kleine Kees. Heb je het zelf gemaakt Reina? Koos van Rljssel stuurde alleen de oplossing in. Bedankt voor het toe zenden van het gedicht An neke Rienstra. Jij hebt ze ker nu een eigen kamertje gekregen in het nieuwe huis? Kea. de Ridder heeft twee grote broers die haar af en toe wel plagen. Maar ze zullen je op 29 mei wel goed bedenken Kea! Natuurlijk vind ik het goed dat jij mee gaat doen Karei Roos. Jij leert al moeilijke sommen op school. Hoe is het met je broertje en zusje Marja v. d. Schoor, nog steeds ziek? Jouw vader zal wel in z'n schik zijn geweest met zo'n groot cadeau. Vol gende keer weer beter An- ny van Schothorst. Rien Solleveld „zit" in het schoolelftal en voetbalt dus veel. Op welke plaats sta je? Wat knap van jou om zelf zo'n grote brief te schrijven Hans Siteur. Jouw broertje Jan was ze ker wel erg blij met de autoped? Kees Struik is een nieuweling. Piet Slappendel schreef twee weken geleden een brief naar me. Schrijf je me weer als je aan de beurt bent Piet? Van Plet en Sjaak Stok ontving ik ook geen bericht deze week. Ik mis jullie, want jullie ver geten me niet vaak. Mag- da Terlouw is ook lid van de M-brigade. Is je broertje al weer wat opgeknapt In het midden van de tekening zien jullie een boom. Er omheen zijn allerlei vruchten getekend. Welke van de vruchten groeit aan een boom? En welke aan lage planten? Oplossingen insturen voor dinsdag 5 mei aanstaande. Robinson Crusoe De volgende dag Lm am de kapitein ai vroeg van het her overde ichip terug. Hy ver telde, hoe de overval op de muiters buiten verwachting geslaagd was. En terwyl ze nog aan het strand stonden te pra ten, ontwaarde Vrijdag aan de horizon nog een schip. Aan boord van deze kano bevonden zich Vrydags vader met de Spaanse kapitein cn nog en kele matrozen, die op het andere eiland gered waren. Robinson was getuige van het hartelijke weerzien tussen va der en zoon en een paar uren later werden de ergste muitere veroordeeld om op het eiland achter te blyven. Robinson liet hun echter al zyn bezittingen 11a en maakte zich daarna reisvaardig om met het schip Engeland. Magda? Jij kiest een mooi beroep zeg! Jaap Tol schreef over de bloemen in de tuin. Schrijf je het me als je naar de bollen velden bent geweest? Adrie van Vuuren heeft al 21 speldjes. Weet je hoe je ze mooi kunt bewaren? Op een leuke gekleurde doek aan de muur, of op bijv. een rode zakdoek die je te gen de muur spijkert. Je kunt de speldjes er dan op steken, gemakkelijk, je ziet altijd welke speldjes je hebt. Lies van Velzen heeft gewandeld afgelopen week, ze heeft meegedaan aan de Juliana-mars. Bet ty Verheul heeft een heel gezellige week achter de rug. Heeft jouw 'vader nog iets gewonnen met de eta lage-wedstrijd? Teunie de Vlaam schreef me een brief met rode en blauwe letters. Dat je je niet tel kens vergist Teunie. Heb je lekker appeltaart gege ten? Hoe is het ver- keersexamen gegaan Cobi Vos? En hebben jullie veel plezier gehad op de ver jaardag van de onder wijzer Rietje? Fieneke van der Vliet heeft pas een tijd in het ziekenhuis gelegen. Gelukkig dat je nu weer beter bent. Schiet het jasje al op? Bij Ada Vervioet op het dorp is een draaiorgel geweest op Koninginnedag. Jij hebt je zeker wel geamuseerd? Sary van Vliet is naar het bloemencorso geweest afgelopen zaterdag. Ada van Vuuren is een das aan 't breien op school. Welke kleur? Elsje Verbrug- gen heeft èen drukdoos ge kregen voor haar verjaar dag. En een pettycoat is ook geen raar cadeau! Ine van Velden is een nieuwelinge. Bart Ver burg krijgt steeds mooie kaarten gestuurd uit Afri ka. Heb je het wel naar je zin bij je grootouders? Ja, zeker? Marianne Vis heeft pas een reisje ge maakt over de Afsluitdijk, Friesland, Drente, Over ijssel enz. Aagje v. Wijk schreef me heel wat nieuw- tjes. Leuk dat jij en Syl via gelijk jarig zijn. Moet Hansje een bril gaan dra gen? Dat is niet zo mooi Esdra van Wapeningen, dat de gymleraar twee nekwervels brak. Geen wonder dat de uitvoering niet door ging. Je mag me om de drie weken schrijven Arie van de We tering. Hoe is jouw fiets geworden Beppie de Winter? Waarmee had je ze versierd? Jouw ande re brief heb ik nog be waard Willy Zaalberg, ze was inderdaad te laat. Tan te en oom in Canada zul len de band wel mooi vin den. Je schreef me vorige keer ook je rapportcijfers, die waren niet slecht. Zo jongens en meisjes, dat waren ze dan, de antwoor den op jullie brieven. Vol gende Week zijn de letters A—G aan de beurt. Verge ten jullie nu niet allemaal je naam, adres en leeftijd in je brief te schrijven? Dag allemaal tot de volgen de keer, «3

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 20