FEESTVREUGDE IN SOESTDIJK Caballero Juliana Louise Emma Maria Wilhelmina Warme hulde voor vijftigjarige Vorstin Aanbieding nationaal geschenk hoogtepunt van verjaarsfeest SOESTDIJK DEN HAAG 'M 71 V UV UILTJE, VRIJDAG 1 MEI 1959 Een zonnige lach op een blijde dag Kinderen, kijk nu toch eens, daar heb ik mijn Abraham!" Stralend draait de jarige Koningin zich om naar de Prins en de Prinsessen, een grote taartdoos, waarin het met witte en rose suiker bespoten brood in de vorm van „Vader Abraham", in de handen. Het bloemendéfilé in het park van Soestdijk is juist tien minuten aan dg gang en een deputatie van het Historisch Genootschap „Oud West Friesland" uit Schoorl heeft deze folkloristische verrassing aangeboden op het bordes waar de koninklijke familie de traditionele verjaardagshuldiging in'. ontvangst neemt. Echt blij is H.M. met dit grappige cadeau en ze roept zeCf de fotografen (iets wat zij bepaald nooit anders doet!): „Heren, komt u boven! Even een foto! Een foto met mijn Abraham" in de vestibule achter. Ook de Prin6 (in :iviel) en de Prinsessen komen zomaar tiaar buiten: alleen Marijke heeft een vrolijk blauw jasje aan. Prinses Beatrix us en heeft een grijze wollen jurk jasje aan maar Irene en Margriet hebben zomerjurken gekozen. Al gauw keert de Koningin zich moederlijk even n: ..Heb jij 't nou niet te koud. Irene?*' „Nee. moeder", zegt prinses Irene aar erg lang houden ze het toch niet >L weldra schieten ze een bontjasje ten slotte laat de Koningin zich FUT IS een van de frappante tafrcel- tjes, die zich gisterochtend in het park van Soestdijk hebben afgespeeld Ach, het is koud. heel koud en af en toe wil er een miezerig regentje vallen, dat dan toch weer ophoudt eer er parapluies ontplooid zijn. Jammer, geen stralende Oranjedag! Het is ook wel te merken aan de rijen wachtenden, die, bloemen in de hand. straks aan het défilé van de be volking gaan deelnemen: de rijen zijn niet zo lang en niet zo dik als andere jaren. Maar als het half elf is gaat de glazen deur achter 't bordes open en stapt H.M. vrolijk lachend, naar buiten. Ze draagt een bijzonder mooi zacht-oranje voor- jaarscomplet. met een wat donkerder oranje blouse erin. ..O, het is helemaal niet zo koud!" zegt ze opgewekt en laat haar korte nertsjas DIT IS WERKELIJK mijn mooiste ver jaardag geworden .Ik had nooit dur ven dromen, dat ik met de Koningin op onze gezamenlijke verjaardag zou kunnen spreken. Direct toen wij van middag de paleistuin in Soestdijk uit wandelden. sprak mevrouw Juliana Le lieveld—Jonker deze opgetogen woor den. Enkele minuten tevoren had zij enige ogenblikken met onze jarige vor stin gesproken. Over en weer waren gelukwensen uitgesproken en koningin Juliana had de handen ineen geslagen en gezegd: Wat is dat l<uk. Heeft u werkelijk dezelfde, voornaihen als ik en bent u op hel uur af even oud? ,.Ja. majesteit", had mevrouw Lelieveld ge antwoord. ..Alleen kreeg u de namen direct bij uw geboorte en moest ik er* drie dagen op wachten Met mevrouw Juliana en meneer Lelie veld reden wij vanmorgen naar Soest dijk, om als Nieuwe Haagsche Courant mevrouw Lelieveld een wel zeer bij zondere verjaardag te bezorgen. Ter wijl we door de tegen de voorruit plen- zenijde regen op de weg tuurden, ver telde mevrouw Lelieveld hoe zij des tijds in 1909 aan haar vijf voornamen gekomen was. Heel het land wachtte in april met span ning op de geboorte van een ko ningskind. Zou het een prins of prin sesje worden? Ook ten huize van de familie Jonker was er spanning, want daar verwachtte men eveneens een nieuwe wereldburger(es). „Mijn ouders spraken toen af", zo vertel de mevrouw Lelieveld, „dat zij aan hun zoon of dochter dezelfde naam zouden geven als aan het koningskind, als de twee babies op dezelfde dag zouden worden geboren. En op het moment dat de kanonnen hun vreugdeschoten los ten, de klokken in heel het land de vreugde uitbeierden. aanschouwde bij de familie JonkerStruyck een meisje het levenslicht. |E VOLGENDE DAG stond mijn vader al vroeg bij de gemeente-secretarie aan de Groenmarkt. Hij maakte zijn wens aan de ambtenaar van de afde ling bevolking bekend. „Het spijt me mijnheer, kreeg hij te horen. De namen van het prinsesje zijn nog niet officieel bij ons bekend. Bovendien moet u toe stemming aan het Koninklijk Huls vra gen, om uw dochter dezelfde namen als de prinses te geven. Komt u over dagen terug, misschien kan het D dan. Mijn vader deed dat en hij trof het bij zonder. Prins Hendrik was persoonlijk naar de secretarie gekomen, om het Oranjeprinsesje te laten inschrijven. De ambtenaar, die vader te woord had ge- (Adve Inz. Hr. G. H.. Groningen, ontv. 1 fl. TIP en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Nwe 'imericks inz. aan H. Bootz. A'dam staan, nam direct contact op met de chef, die met de acte voor Prins Hen drik bezig was. Even werd er over legd en direct stemde de Prins toe. Op hetzelfde tijdstip werden dus twee keer dezelfde voornamen in het bevolkings register ingevuld, hoewel de namen van het prinsesje natuurlijk al eerder bekend waren." Mevrouw Juliana LelieveldJonker woont thans aanzie Sportlaan 688, maar zij is overdag vaker te vinden in het modehuis DACO in de Stevinstraat 1. dat zij samen met haar man leidt. Op 28 augustus 1929 trouwde zij met de heer G. J. Th. Lelieveld en sinds enkele Jaren is zij grootmoeder. Haar 21-jarige dochter Willy is slechts enkele maan den ouder dan prinses Beatrix; haar man is op 19 februari jarig. Dat was ook de datum van de verjaardag van koning Willem III. „Als je het zoeken wilt. zijn er dus nog meer overeen komsten tussen het Oranjehuis en ons gezinnetje". TN DE JAREN 6inds 1909 is er vaak con tact geweest tussen het Koninklijk Huis en de familie Jonker en de fami lie Lelieveld. In 1909 woonden mijn ouders aan de Paul Krugerlaan. Op de tweede mei bezochten twee hofdames namens Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik de familie Jonker. Zij brach ten namens de Koningin een prachtige en goed gevulde luiermand en een soaarbankboekje. terwijl een paar da gen later een fraaie wieg en een kin derwagen volgden. Vaak kreeg mevrouw Lelieveld een feli citatie van Koningin Juliana op haar verjaardag en van haar kant sloeg Ju liana Lelieveld vrijwel geen enkele verjaardag van de Koningin over. om haar een gelukwens te sturen. Vanmorgen in Soestdijk echter beleefde zij haar mooiste verjaardag. Beschei den op de achtergrond, genoot meneer ^Lelieveld mee. Mevrouw Juliana Lelie- veld sloot aan bij het défilé van de vijftigjarigen, die uitgekozen waren om de Koningin gezamenlijk te feliciteren. Zij zag net als de vorstin, naar wie zij genoemd werd. al de vrolijke deDuta- ties langs het paleis en het bordes defileren en zij zag de jeugd van Ne derland een groots snel opvoeren. Het grootste moment brak echter aan. toen de Koningin de trappen van het bordes afdaalde, om met haar leeftijdgenoten enkele woorden te wisselen. ..Zien wil elkaar over Vijftig jaar weer?" vroeg de Koningin. „Of nee. over 25 jaar maar. want nog eens vijftig is heus te lang Tussen het gesprek Tijdens de terugweg kwamen telkens op merkingen als: „Wat wat de Koningin charmanten eenvoudigEn wat vond ze het leuk. dat. we precies een der heten. Wat spontaan wa6 ze ook.. AAN DE SPORTLAAN 688 werd me vrouw Lelieveld opgewacht door ee: huisvol visite, want het wa6 later ge worden dan we aanvankelijk gedacht hadden. Hoe was het? Vertel gauwriep men toen de jarige Ju liana uit Den Haag nauwelijks bi De familie Lclieveld>Jonkcr voor het dinertje in Seinpost. Van r.n.l. de heer Lelieveld en mevrouw Juliana Lelieveld-Jonker, zoon Gerard (29), dochter Willy (21) en verloofde Ton Blijham. het hare wok aanreiken. Intussen is het défilé begonnen:: de Leidse studenten zijn ditmaal aan de beurt om de gebruikelijke oorkonde aan te bieden. Zoals gewoonlijk is deze oor konde in estafetteloop uit Leiden naar Soestdijk gebracht. Helaas is het weer niet gunstig voor het overvliegen van de formatie straaljagers a dit programmapunt vervalt dus. Maar I het ancfere gaat door. kou of geen kou. Telkens weer klinkt muziek op van de naderende korpsen en daar tussenin ko- groten en kleinen, met hun handlvol bloemen. We mogen weer niet klagen over tekort aan organisatie: hebben het bordes nog niet ln zicht of padvindsters nemen hen de bloe- al af, om ze op de treden van het bordes te leggen, zodat opnieuw, evenals alle jaren, de wat onthutste defilerenden bij het passeren Van de koninklijke fami lie vergeten te juichen en wat zielig met de nu lege hand wuiven was. En ook 's avonds tijdens het fa- miliedinertje in Seinpost, vroegen de kinderen: Vertel nu eens precies En ongetwijfeld zullen de komende dagen in de modezaak aan de Stevinstraat vaak genoeg klanten zeggen: „Dag me vrouw Juliana LOCO-BURGEMEESTER VERBOOD MUZIEK Het is al een jaren oude traditie, dat de fanfare uit Nederhemert op Koninginnedag een rondmars door het dorp maakt. Dit lag ook dit jaar weer in de bedoeling. De staatkundig-gereformeerde loco- burgemeester, die de zieke eerste burger van de gemeente Kerkwijk vervangt, wilde voor de muzikale mars echter geen vergunning af geven. omdat hij een dergelijke manifestatie onchristelijk vindt. Pogingen van de commissaris der Koningin konden dit verbod niet ongedaan maken. Desondanks be sloot het muziekkorps uit Neder hemert toch te musiceren, omdat het bestuur ervan overtuigd is, dat een eventueel proces-verbaal door de gemeentenaren mee be taald zal worden. Postkantoor in bouwput (Van een onzer redacteuren) Naar wij vernemen zullen op 11 mei eerste zomerpostzegels 1959 worden uit gereikt in de bouwput van het Haring vliet. De stichting, die met de organi satie van de verkoop is belast, is op dal originele denkbeeld gekomen, omdat de Deltawerken op de zegels staan afgebeeld. Het ligt in de bedoeling in de bouwput voor enkele uren een postkantoor te ves tigen. Bij deze eerste verkoop zullen aan wezig zijn mr. W. F. Sehokking, voorzitter van de stichting, ir. J. L. Maris, directeur- generaal van de rijkswaterstaat en de di recteur-generaal der P TT., prof. dr. H. G. Bast. Burgemeester van Teteringen gaat Met ingang van 22 april is de burge meester van Teteringen. de heer L. van Gils, op zijn verzoek ontslag verleend uit zijn functie. Zoals bekend zijn ei ïnige moeilijkheden rond deze burgc neester ontstaan in verband met on- ■egelmatigheden in zijn vroegere func- :e De bevolking van Teteringen had aangedrongen op zijn aanblijven. Zo sprak koningin Juliana met de vijftigjarigen, onder wie mevrouw Lelieveld, die links van de druk in de weer zijnde fotograaf staat. Brandje in paleis Iiï de nacht van woensdag op donder dag is de Amsterdamse brandweer met groot materiaal uitgerukt naar het ko ninklijk paleis op-de Dam. De portier had om drie uur brand ont dekt in een portiersloge aan de achterzij de van het paleis. De brandweer, die met niet minder dan acht wagens arriveerde, bluste het brand je met enkele emmers water. Vermoede lijk hadden door het wegwerpen van eer brandende sigaret in een prullemand enkele gordijnen vlam gevat. Ver Niettemin is het toch allemaal wel fleurig. Op de treden van het bordes groeien de bonte kleuren van tulpen, nar- m. heel vroege seringen en zelf6 ln vei geplukte pinksterbloemen. Langs bordes trekken groten en kleinen ln het zondaigse pak of in het keurige uni form van hun groep. Een klein me:ske probeert zelf een roo'd-wit-tolauw boeketje naar boven te brengen, maar hol een ijverige padvind- ,ler vindt ook dit pad en btokkert het Schilderachtig is weer de groep Suri- ïaamse vrouwen, die namens de bevol king van Suriname een mand fruit komt aanbieden. Ook een Ambonese met haar doebterje, beiden ln beeldiee kan ten jakjeis. komen een geschenkje aan bieden en „Beeldig, hè. snoezig!" zegt de koningin tegen Marijke over die fUne toiletjes. Twintig Zuidmolukse jongeren dragen bloemen aan, Staphorsier schoolmeisjes komen voorbij in haar typische kleder dracht. Daar is de Tilburgse kinderdrum en -doedelzakband, kijk en hoor. hoe pit tig ze spelen! Ze brengen een reusachtig harl van witte tulpen mee. Een deputatie leerlingen van .de Ds. Van Haetingenschooi uit Rotterdam mag boven komen en een oranjekleurig mo del van de Europoort, vergezeld van eigen tekeningen, overhandigen. Daarbij weerklonk het volkslied en toen bedank te de koningin de kinderen allervriende lijkst: ..Wat vindt ik dé' mooi! En jon gens. bedank ze allemaal van me'" Heel vertederd kijkt de koninklijke fa milie ten slotte naar de ponyclub „De PaardenvTiendjes" uit Best: allemaal kleine, kranige knulletjes en parmantige meiskes. op piepkleine naardjes. een hartveroverend gezicht! Kinderhulde Om half twaalf is er tien minuten pauze. De koninklijke familie gaat zich even vertreden: het défilé is afgelopen. De jongste prinsessen zijn moe van het staan. Kleine Marijke heeft dicht naast moeder vriendelijk meegewuifd en prin ses Margriet heeft heel de tijd vaders nand gezellig vastgehouden. Maar al gauw komt H.M. voor de t de maal het bordes op en boven, achter B3 herenmode-Vip Open weave sportshirts poreus gewe heerlijk koel, tor»-sor-ton dessins in toonaangevende lomertinten Dit exclusieve shirt alleen bij P C P-k -'Vl (>95 rfn;>., W Me. korte 'w..kend->l.o«»i«» Z-j I Italiaanse import van de ramen, heeft een bekende fi guur onopgemerkt plaatsgenomen: prin- Wilhelmina wii.de kinderhulde gade slaan. ar komen ze, de honderden jongens aeisjes en ze voelen geen kou. ten minste, dat zeggen ze. Maar al die meis- in dunne witte jurkjesmenige eder zal wel bezorgd zijn geweest! 3e heren Jac. Kleiboer, Johan Bode graven en H. M. Rozendaal. hebben dit vrolijke optreden van de 1200 jongens en meisjes uit Nedeland. Suriname en de Nederlandse Antillen, georganiseerd en Daar komt het Klaaswaalse Jeugdkorps. gevormd door 125 muzikantjes van 7 tot 12 jaar, over het gazon aangemarcheerd en stelt zich terzijde op. luid spelend na tuurlijk. Zestig meisjes in het wit bake nen met lange groenguirlandes een speel terrein af. padvindei-s leggen met grote De Koningin toont het „Abra ham-brood", dat haar volgens traditie is aangeboden door een 'delegatie uit West-Friesland ■kante borden onze driekleur en op :e baan komt „Leve de Koningin" Terwijl verschillende groepen v Jeugdbewegingen zich opstellen met vlag gen en bloemen, defileren jonge ru ansg het bordes en dan loopt het gazon juichende kinderen. plotseling Vol HH die allemaal spelmateriaal en oranjebal lonnetjes meebrengen. Eén seintje endaargaan de 1201 oranjeballons de lucht in! Oranje vlag gen worden gehesen, meisjes leggen van rode tulpen een enorm cijfer 50 en dan plotseling is het hele grote grasveld één bonte wemeling van kleur en beweging, want alle groepen beginnen hun spel: hier op de voorgrond wordt judo gedaan, links en rechts zingen en dansen Suri naamse en Ambonnese groepen, daar zijn gymnastiekoefeningen aan de gang, ginds weer kringspelen. Er worden op twee aangedragen zeilboten zeilen getuigd, er worden vlaggemasten gebouwd, balspelen gedaan en wat niet al. Een bijzonder lijk en charmant gezicht! Nu passeren wielrennertjes het bordes en daar komt de Utrechtse jeugdbrand weer per motorspuit aanrijden. Ten slotte is er een allerliefste bloemendans van 144 meiskes op het gazon, komen nog een» de ponyrijdertjes. worden de provincie vlaggen aangedragen en een yell uitge bracht op de jarige koningin. Marie van der Vlies uit Lelystad ma* eindelijk een mai.dje met specimen vai. bodem en industrie uit de verschillende provincies en met vruchten uit de West komen aanbieden. Allemaal 50 De heei vrolijke ochtend wordt beslo- ,een. heel aparte bijzonderheid: oa Nederlandse dames, die allen op deze dag ook hun 50ste verjaardag vieren mogen H.M. komen gelukwensen. Ze zijn Dmjl grole Oranjestrikken er steken Biedermeier-boeketten in eer voor het bordes geplaatste mand. Maar terwijl de jeugd dravend en Jui chend wegtrekt, komt H.M. naar de groep dames toe en praat ongedwongen met hen. Ze vraagt van hoe ver iedereen wel komt en zegt lachend: „Wat leuk, allemaal wélgefelicitecrd. we zullen toch maar geen honderd wor den, hè?" „Vijfenzeventig dan! roept- één van de dames en de koningin zegt: „Goed en dan ontmoeten we elkaar weer!" Nog even worden vertegenwoordigers (sters) van de Nederlandse pers, radio en televisie aan H.M. voorgesteid en bie den gelukwensen aan namens hun colle ga's. Dan is alles voorbij. De koninklijke familie gaat naar binnen en op het bor es blijven duizenden bonte bloemen ehter. Helaa$ is de brood-Abraham in stuk ken gevallen tussen die bloemen Parades Maar niet alleen in het park van paleis, maar in het gehele land is hartelijk meegeleefd met de jarige Voretin en ondanks de regen en maar aanhoudende koude gefeest. De zangaubadee ln tal van steden dorpen brachten reeds vroeg duizenden op de been. Vrolijk beierende klokken, vlaggende gebouwen en huizen, kinderen met papieren mutsen en toeters en a-1 niet gaven aan deze dag, die blijde 6feer, die zo karakteristiek is voor hei verjaardagsfeest van onze Koningin. De onderdelen van land-, zee- en lucht macht begaven zich gisteren reeds vroeg op weg voor de gebruikelijke parade's defilé's. Aan het militaire défilé te Eind hoven werd door ongeveer 2000 militairen deelgenomen. In Harderwijk waren Zoekt U iets beters? Rook dan morgen eens (CONSTANTE KWALITEIT) militairen op de been voor het feestelijk vertoon en in Leiden 1200 man. Verder waren cr defilé's in Utrecht en Den Bosch waar respectievelijk 3000 en 1000 man aan deelnamen. Op de met vlaggen omzoomde 600'me ter lange en 150 meter brede Esplanade, m het stadscentrum van Den Helder, heeft de Koninklijke Marine de verjaardag van koningi-n Juliana met een grootse parade gevierd. Hieraan werd deelgenomen door adelborsten, mann-iens, vlootpersoneel, marva's, detachementen van de land- en luchtmacht en verder een rijdende colon ne. De Marinierskapel en de matrozen- kapel Willemsoord luiste-rden de plechtig heid op. De parade werd afgenomen door commandeur B Poortman. Ook in de Overzeese rijksdelen was het gisteren Koninginnedag. In Paramaribo zijm de feestelijkheden woensdagavond reeds ingezet met een grootse taptoe, in de geest van de bekende „Taptoe Delft". Bij deze gelegenheid zei gouverneur Til burg: Wij zijn een jong volk. onder de regering van een Koningin uit een van de oudste vorstenhuizen in deze wereld. Welk een voorrecht is dat. Want hierin ligt de unieke kans besloten van een rustige en even-wichtige ontwikkeling van ons land. Latèn wij, volk van Suriname, onze Vor stin eren door deze kans te benutten. Gistermorgen i6 de viering begonnen met een openbaar gehoor en een parade van de troepenmacht in Suriname. Hier na volgde de traditionele hulde van de bevolking. Tijdens het openbaar gehoor-heeft de Staten voorzitter Kraag getuigd van de aanhankelijkheid en de trouw van de Su rinaamse bevolking aan de geliefde vorstin. Minister-president me Emanuels hield zijn radiotoespraak in gelijke geest. Namens de Estlandse. Hongaarse, Oe- krainse, Roemeense en Russische vluchte lingen in ons land heeft koningin Juliana het volgende telegram ontvangen: „Wjj prijzen ons gelukkig in vrijheid te mogen leven in Uw koninkrijk. Moge God Uwe majesteit, koninklijk gezin en Uw volk rijk zegenen". De jarige Landsvrouwe bekijkt de oorkonde, aangeboden door het Leids Studentencorps en door estafettelopers naar Soest dijk gebracht COACH 27 cent Helikopterveld j e in Hellevoet (Van een onzer red-aoteuren Van de zijde van de Marineluchtvaart- dienst wordt op het ogenblik overwogen-- in Hellevoetsluis, vlak bij het Haringvliet, een helikopterveldje aan te leggen. Dut veldje zou ten dienst komen van de Ma- rine-Sea-Rescue. Met het gemeentebestuur I zijn reeds de eerste besprekingen over ds aanleg gevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7