144.- Nieuwe zaal Voor-Aziatische afdeling plechtig geopend Vooral Palestijnse collectie komt beter tot haar recht Zelfs gemeentebestuur ontlwak in Pieterskerk Jaarvergadering Leidse Geref. schoolvereniging FORTY FOUR Leidse meelfabriek De Sleutels jubileerde EE Eerste telefooncel in Leiden 25 jaar geleden geplaatst ■rap."-T Pek ■■■■ét /- isi V Fv NIEUWF LEIDSCHE COURANT 5 VRIJDAG 1 MEI 1959 Afscheid dr. Van Wijngaarden van Oudheden Wat een gemak, zó uit het pak! i de wetenschappelijke staf verbonden te zijn geweest aan het rijks museum van Oudheden, het directoraat van deze instelling op zich nam. was tevens de tijd aangebroken althans volgens de plannen het ondoelmatige gebouw te restaureren en op moderner wijze in te richten. Kon de heer Van Wijngaarden zich een gelukkiger start van zijn ambts periode indenken? Want onder zijn leiding zou dus het museum uit- en inwendig tot grotere bloei komen. Doch het is allemaal anders uitgevallen. De tweede wereldoorlog brak uit en personeelsstop, bouwstop, bestedings beperking en al die andere onaangename klanken meer, werden schering en inslag. Daarom was het eergisteren voor dr. Van Wijngaarden een bijzondere, tot dankbaarheid stemmende dag, toen hij, nu hij zijn werk gaat neerleggen, tevens de algehele restauratie van één verdieping bij zijn afscheid aan zijn opvolger, dr. A. Klasens, kon overdragen. dewerk en voorts uit enige stukken brons- en glaswerk. Het geheel toont duidelijk de eenvoud van de culturen dit gebied, het gevolg, zoals wij reeds zeiden, van het feit dat nooit sprake is geweest van één hechte be schaving, doordat Palestina was ge doemd een breukgebied te zijn en te blijven, duizenden jaren lang. D< Leidse verzameling mag thans wor den beschouwd als de grootste er volledigste op dit gebied van het ge hele Europese continent. Leidse expeditie Dr. Van Wijngaarden vertelde ons nog, dat er grote kans bestaat, dat volgend jaar een Leidse expeditie naar Palestina zal vertrekken, september zal men weten hoeveel subsidie het rijk hiervoor beschik baar zal stellen. Ook hoopt men op een bijdrage van ZWO. Welk gebied precies zal worden geëxploreerd, kan nog niet gezegd worden. De ge dachten gaan zeer sterk uit Jordanië, waar de autoriteiten zeer gul zijn met hun toestemmingen. In de staat Israël is men hiermee zichtiger, wat, gezien de politieke spanningen daar, begrijpelijk is. Deze expeditie zal in ieder geval niet bij Jericho opgravingen verrichten, om dat daar de Engelsen reeds zitten. De leiding van de expeditie zal berus ten bij dr. Franken. Hoe groot het aantal medewerkers zal worden, kan nog niet worden gezegd, maar het ligt in de lijn der verwachtingen, dat hij minstens zal worden vergezeld door twee wetenschappelijke mede werkers en een fotograaf-tekenaar. Prof. De Boer (links) dankt de scheidende directeur van het rijks museum van oudheden, dr. W. D. van Wijngaarden, bij de opening van de nieuwe zaal der Voor-Aziatische afdeling. Foto N. van der Hor Een groot aantal genodigden was woens dag bijeengekomen in de voordrachtzaal van het museum om de opening van deze nieuwe zaal der Voor-Aziatische afdeling bij te wonen en om tevens afscheid tc nemen van dr. Van Wijngaarden. Wij zagen o.m. jhr. mr. F. H. van Kinschot en dr. F. Kleyn namens curatoren dei- rijksuniversiteit te Leiden, de secretaris van curatoren, mr. N. F. Hofstee, een vertegenwoordiger van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de hoogleraren De Liagre BÖhl, (P.A.H.) De Boer en Bijvanck, dr. P. H. Pott, directeur van het rijksmuseum voor Volkenkunde, leden van de wetenschappelijke en niet- wetenschappelijke staf, studenten en vele ■andere belangstellenden. Overzicht Dr. Van wijngaarden opende de bijeen komst met een overzicht van de geschie denis van het museum, schetste in het bijzonder de moeilijke jaren, maar uitte niettemin zijn dankbaarheid voor het feit, dat ondanks alle obstakels de restauratie kon beginnen en voortgaan. Hij bracht dank aan curatoren voor de steun en het vertrouwen en richtte zich hierna tot al zijn medewerkers, wetenschappelijk zowel als niet-wetenschappelijk, die het hem mogelijk hadden gemaakt te doen wait zijn hand in de voorbije twintig jaren gevon den had om te doen. Prof. De Boer noemde de opening van de nieuwe Palestinazaal een ver heugend bewys, van het feit, dat de Wraak ivas zoet op Leidse Breestraat "TIE COMMANDANT van de Marinierskapel had geen risico genomen. Zijn kapel zou niet alleen muzikaal, doch ook militair een duchtig woordje meespreken bij de parade, die gisteren in Leiden werd ge houden. De musicerende mariniers hadden op het exercitieveld de dagen vóór Koninginnedag het parade-plezier voelen wegsij pelen, maar de commandant kreeg de door hem zo bevoch ten voldoening: gistermorgen marcheerde de Marinierskapel indrukwekkend de Breestraat op, om zich tegenover het stad huisbordes op te stéllen. De commandant huldigde echler'het principe „Eind aoed. al goed" en deed bewonderens- waarditte pogingen ook na het défilé de stramheid in zijn ka pel te bewaren. Het geluids volume van zijn bevelen had een heel regiment doen beven en de mariniers moeten op het exercitieveld de laatste daaen gestaald zijn. dat zij zo onbe wogen aan de klanken konden gehoorzamen. Maar toen kwam de wraak, die gistermorgen np de Bree straat enorm zoet moet zijn ge weest. Terwijl de commandant zich naar voren haastte om daar met een reeks rollende kreten de mannen duidelijk te maken, dat zij rechts moesten afbuigen, bracht een van de mariniers voorzichtig zijn piston naar de mond en vlak achter de nijvere commandant klonk een dof gebrom. De verbolgenheid des com mandants was straten ver hoor baar. doch de militairen waren kundig door hem getraind. Zij beluisterden hem belangstel lend, neutraal en onbewogen. archeologie van dit land, die te onzent steeds een soort van achtergebleven gebied was geweest, thans de belang stelling der wetenschap heeft getrok ken, die zü tenvolle verdient. Hö wees er in dit verband op, dat er sinds ja ren een nauw contact is tussen de theologische faculteit en het museum, en schetste vervolgens het verdien stelijke werk van prof. De Liagre Böhl, wiens verzamelingen tot de grote schatten van het museum beho ren, van Ex Orientc Lux, het Instituut van het Nabüe Oosten en het Sichem- Comité. Juist omdat Palestina's ge schiedenis er steeds een van de hoog ste tragiek is geweest, als breukgebied ten aanzien van religies en culturen, is de oudheidkunde van dit gebied uitermate boeiend en bestudering waard. Hierna zich in het bijzonder richtend ot de scheidende directeur en sprekend lamens curatoren, de academische senaat, de theologische faculteit en het gemeen tebestuur, dankte hij dr. Van Wijngaarden diens belangrijke aandeel in bloei van het museum. Hij roemde vooral :ijn kwaliteiten als mens, zijn beschei denheid, betrouwbaarheid en vriende lijkheid. waardoor op het museum bijzonder aangename sfeer heerst. Nadat dr. H. J. Franken een toelichting had ge geven op de vondsten uit Palestina, be zochten de genodigden de nieuwe zaal die uit drie aaneensluitende delen be staat: de Grieks-Egyptische, de Palestijnse en de afdeling Mesopotamië en aangr zende gebieden. Winst De grote winst van de nieuwe zaal nifesteert zich vooral in de Palestijnse afdeling, die eigenlijk nooit goed tot haar recht is gekomen- In 1929 werden de be zittingen, die bestonden uit fragmentari sche stukken, verrijkt met de prachtige collectie De Liagre Böhl, vrucht van expeditie naar Sichem. Later kwamen daar nog de aanwinsten bij van de opgra vingen bij Jericho, gedaan door de British School of Archaeology, waaraan dr. H. J Franken, conservator van deze afdeling, tot driemaal toe heeft deelgenomei ontstond geleidelijk aan een complete archeologische verzameling over 8000 ja ren cultuurgeschiedenis uit dit gebied namelijk van 7500 jaar Voor tot ongeveei 500 jaar na Christus. Deze collectie nu heeft in de nieu we zaal een uitermate modern, doel matig en overzichtelijk onderdak ge kregen. Zij bestaat goeddeels uit vacumatic verpakte rookworst In Leiclse schouwburg Toneelspel van Het Masker toonde gebrek aan fantasie DE OPVOERING die de toneelgroep Het Masker gisteravond voor de Vereniging Koninginnedag in de Schouwburg gaf, heeft niet geleid tot een demasqué der schoonheid. Zelfs als we de „feestelijke mildheid' betrachten, kunnen we het niet tot een grote mate van waardering bren gen. De speelsters en spelers deden ongetwijfeld hun best, maar ze mis ten routine en techniek. Omdat men ook al doende leert, wordt het eerste euvel naar wij hopen in de loop van de tijd wel overwonnen; het tweede is erger. Daarvoor moet worden gestudeerd en geoefend. Dan kan men een echte dronkeman laten zien, nu was hij iemand die een beetje gek deed, en na een paar minuten de hele zaak alweer te boven was. Dan zal ook iemand die de rol van een bekende en gevierde filmster speelt, niet met haar armen over elkaar gaan staan. Dit is een houding, die op het toneel niet dikwijls te gebruiken is, alleen om een type weer te geven. Traditie kan ook loos worden Dr. K. E. H. Oppenheimer over „Vreest God, eert de koning VOOR de dienst in de Pieterskerk, die gistermorgen ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin werd gehouden, bestond maar weinig belangstelling. Ongeveer honderd mensen waren er. Het wordt langzamer hand redelijk, zich af te vragen, of het niet beter is, op de zondag na 30 april in gebed en prediking een ogenblik bij de koninklijke verjaardag en de betekenis van het koningschap voor ons volk stil te staan. Wanneer zelfs het gemeentebestuur in zo'n dienst gaat ontbreken, is er toch wel sprake van een minimale belangstelling. Men zat ook te vaak op de bank zijn rol op te zeggen zonder dat er van spel sprake was. In een enkele 6cène was het verantwoord, maar over het geheel ging men te veel zitten, wat een doods toneel beeld geeft. Hier had de regie in moeten grijpen, maar Jan Retel, heeft in dezen blijkbaar weinig succes gehad. Nieuwe u.l.o.-scliool in zuid-west ALLE COSTUUMS In hairlines en chalk-stripes In hairlines en chalk-stripes! En in Schotse small-checks En in Schotse small-checks! Voor diè lage prijs? Voor diè lage prijs maar allèèn bij Directeur De Koster officier O.N. EN RECEPTIE zonder toespraken was woensdag de sobere viering van ijfenzeventigjarige bestaan van de Leidse meelfabriek De Sleu tels. Alleen ir. J. A. P Franke, directeur-generaal van de voedselvoorzie ning, sprak waarderende woorden namens de regering, waarbij hij mee deelde, dat de directeur van het bedrijf, de heer H. de Koster, was benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. prof. dr. C. J Onder de velen, die hun gelukwensen kwamen aanbieden, waren mr. E. N. van Kleffens, oud-minister van buitenlandse zaken, ir. J. J. G. van Hoek en mr. H. A- C. Branderhorst van de Kamer van Koop handel en Fabrieken „Rijnland", burge- iter jhr. mr. F. H. van Kinschot en de wethouders S. M. Stolp, mr. J. Drijber A. J. Jongeleen, mr. F. Daniëls, chef i het kabinet van de minister van land bouw ad interim, ir. A. van Driel en mr Ph. J. de Ruyter de Wildit van de Leidse veereniging van industriëlen, mr. J. Kra mer, secretaris van de Vereniging van christelijke werkgevers in het Bakkers bedrijf, de heer T,. A. Kammeraad te Mid delburg. voorzitter van de Algemene Molenaarsbond, de heer M. Weima, direc teur van de Leidse markt- en havendienst, de heer G. J. den Heeten en de heer P. J van Hoeken van 's-Gravenpolde. Leid*» industriëlen en hoogleraren, onder wie prof. dr. D. J. Kuenen F. Böttoher. Voorts vertegenwoordigers van de Ne derlandse vereniging van Meelfabrikan ten, de Stichting Maalderijbelangen. de Nederlandse Bakkersbond, de Nederlandse Bond van Meelhandelaren, de Nederlandse Bakkerijstichting en de Algemene Werk geversvereniging, bestuursleden van de speeltuinvereniging Om de Doorbraak en afgevaardigden van het damescomité van deze tuin, bestuursleden van de speel tuinvereniging Ons Eiland en leden van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond. Ook vooraanstaande personen uit het gemeentelijke leven van Leiden boden hun gelukwensen aan, onder wie de heer S. W. Hagedoom, commandant van de brandweer, de commissaris van politie de heer J. Dreeuws en de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau, de heer H. Hazelhoff. Uit Wageningen was ir J. A. P. Smit gekomen, directeur van het station voor maalderij en bakkerij. in het gym- hool aan de Hooglandse Kerkgracht de algemene ver gadering van de Geref. schoolvereniging gehouden, onder voorzitterschap van mr. M. Teekens. De secretaris van de vereni ging, de heer D. de Bruyn, bracht zün irverslag uit. Meegedeeld werd, dat de isen voor een nieuwe ulo-school in het id-westen van Leiden, aan het ver lengde van de Telderskade. er niet on lustig voorstaan. De resultaten van het onderwijs zijn bevredigend. De oudercommis6ies doen goed werk. vooral voor de vakantiebezig heden van de kinderen. De heer De Bruijn noemde in zijn overzicht ook de heer J. H. de Jong. penningmeester van de vereniging en voorzitter van de bouw- die zijn 25-jarig bestuurslid maatschap mocht gedenken. De vereni- tot het Geref. schoolverband toe getreden. Bij de bestuursverkiezing werden de ftredende leden, de heren K. Bouman, dokter J. de Bruyne, D. Matze en H. Rookmaker herkozen. Totl lid van de fi- :iële commissie werden uit het be stuur de heren S. J. Anes en D. de Bruijn en uit de leden de heren Vogel en Van Weeren benoemd. Na de pauze gaf de heer De Jong eer toelichting op de plannen voor een ulo school in zuid-west. Het wordt een hal- school met zes lokalen, een personeels- kamer, een kamer voor het hoofd en eer lokaal voor de leermiddelen. De hal i: 22 meter lang en 10 ineter breed. Het po dium komt 50 cm hoger te liggen. Er is nog gelegenheid er drie lokalen bij te bouwen en misschien komt er in de toe komst nog 'n gymnastieklokaal bij, maar dat i6 niet zeker. De heer De Jong bracht ook het finan ciële verslag uit. De palnnen voor de tiende school zün goedgekeurd, zo heb ben B. en W. meegedeeld; alleen moet de gemeenteraad zich nog akkoord ver klaren met de beschikbaarstelling van 'n bedrag van ƒ350.000, waarin ook meu bilair en leermiddelen zijn begrepen. Goedkeuring moet uiteraard ook komen van Ged. Staten en van de min Voor de bouw van de nieuwe school wil het schoolbestuur een lening van 52.500, zijnde 15 procent stichtingskosten. De aanwezige leden verleenden 't bestuur hiertoe machtiging. Kapitein Jacob Visser te Leiden gaat gouden jubileum vieren Kapitein Jacob Visser, thans 72 jaar, wonende Oranjegracht 130 tt sinds 1909 in dienst van de v. d. Schuyt- v. d. Boom-Stanfnes-reeöerij N.V. en n de combinatie met de N.V. Boelhouwe. Kruyswijk Balhuizen in augustus 1949 werkzaam bij Boelhouwer-v. d. Schuyt- vervoermij., zal 9 mei a.s. zijn 50-jarig jubileum vieren. Hij voer aanvankelijk als schipper op het traject LeidenDen Haag en brengt thans nog vijf nachten per week zijn schip veilig van Den Haag naar Amsterdam of omgekeerd. Het is begrijpelijk, dat Visser dit tra ject kent als geen ander, maar zonder grote bekwaamheid, voorzichtigheid inzicht zou Visser dit moeilijke traject, iet gedeeltelijk nauw vaarwater, veel ruggen en twee sluizen, niet gedurende 50 jaar hebben kunnen bevaren, niet al leen 's nachts, ook bij stormweer, ijsgang en mist, zonder ooit een ongeval van enige betekenis te hebben. Als goed vaderlander nam Visser in de oorlog actief deel aan het verzet, dat in zijn geval meer onderdeks dan onder gronds was. Tallozen heeft Vissei 's naohts van en naar Amsterdam ver voerd, waarbij de controlepost Schiphol steeds moest worden gepasseerd. Onge twijfeld zullen vele koeriersters, onder duikers en politie-agenten, studenten Visser hiervoor nog dankbaar zijn. Alhoewel de jubilaris zich in een i stekende gezondheid mag verheugen, hij toch van plan, binnenkort van wel zeer verdiende rust te gaan ge nieten. Hij zal op zaterdag 9 mei a.s. tus sen 3 en 5 uur ten kantore van Boel- houwer-v. d. Schuyt, Fijnjekade 25, Den Haag, gehuldigd worden. toning werd. Dit gebrek werd niet alleen duidelijk bij het spelen, ook in de decor- .v kwam het aan het licht. Men had kamer zonder één raam, waardoor de belichting voor avond en morgen dezelfde bleef. was ook een zekere slordigheid te bespeuren. Een goede butler laat het ontbijt niet een paar uur lang onnodig Dit zUn allemaal tekortkomingen, die men amateurs wel kan vergeven, maar by beroeps- of semi-beroepsspe- lers toch niet kan tolereren. Doch het ergste van alles vonden wy de keuze van het banale stuk Liefdesdilemma, geschreven door Bob van Leersum. We houden op zyn tyd wel van een klucht, maar dan moet het niet zo boordevol oude moppen en afgesleten geestigheden zitten. Bovendien ver wachten we van een Nederlandse schryver, dat hy zyn stuk in Neder land en niet in Frankryk laat spelen, waardoor de dwaze situatie ontstaat, dat men uit Le Figaro berichten in het Nederlands zit te lezen. We vonden het een dilettantisch gedoe. t niet zeer talrijke publiek heeft zich echter toch goed geamuseerd, te oordelen, de reacties en het applaus. De avond zal dus wel aan zijn doel hebben beant- oord, maar de opvoering voldeed in: ieder geval niet aan de eisen die men het niet-amateurtoneel stellen moet. A. C. Bouwman Ook was er geen vertegenwoordi ging van de Leidse christelijke Oranjevereniging. Van het bestuur van de vereniigng „Koninginnedag" was alleen prof. mr. J. E. Jonkers er, die namens de senaat van de univer siteit in dit bestuur zitting heeft. De universiteit liet zich ook vertegen woordigen door de rectormagnifu- cus, prof. dr. H. J. Lam. De V.V.S.L. had eveneens een afvaardiging ge zonden.' Er waren drie banken voor vertegenwoordigers gereserveerd. Daarin zaten alleen prof. Lam en prof. Jonkers. Het leek een negatieve demonstratie. Het komt ons voor. dat zolang deze dienst wordt gehouden, gemeentebestuur, Oranjevereniging, „Koninginnedag" e.d., zich dienen te laten vertegenwoordigen in een ma te, die dit onderdeel van het feest programma waard is. Maar aangezien de mensen die gewend zijn naar de kerk te gaan, ook wegblijven ligt de conclusie voor de hand, dat aan deze dienst geen werkelijke behoefte be staat. Hetgeen een reden zou kunnen zijn om achter deze, overigens zo zinrijke tra ditie maar een punt te zetten. Het is ons bekend, dait gistermorgen na afloop van de dienst verscheidene aan wezigen hun grote bevreemding over de totale afwezigheid van gemeentebestuur en Oranjevereniging hebben geuit. Dr. K. E. H. Oppenheimer. Hervormd predikant, ging voor. Zijn prediking had 1 Petrus 2 vers 17: „Vreest God, eert de koning", als uitgangspunt. Kritische distantie De predikant, die begon met woorden van gelukwens voor de jarige Vorstin, wees erop, dat in de tijd van deze tekst de aanbidding van de keizer burgerplicht was, een vanzelfsprekende zaak. Het is niet vanzelfsprekend, dat de Kérk op deze wijze de koning eert. De overheid is ge steld door God, maar de overheid is die. welke aan dat criterium van Paulus vol doet: die ieder mens het zijne geeft, die de chaos beperkt en zo mogelijk uitbant, die het recht doet en handhaaft, die de zwakken beschermt en de bozen 9traft. Wij zijn, aldus dr. Oppenheimer, geroepen de overheid te dienen, maar met dit voor behoud. dat wij God meer moeten gehoor zamen dan de mensen. Het is mogelyk, dat de Kerk zich van de koning dlstancieert. In de Heilige Schrift is nergens sprake van verheerlyking de onderwerping aan het koningschap als zodanig. De verhouding profeet-koning is r TTET IS vandaag 25 jaar geleden, dat met de plaatsing van de -"-A eerste openbare telefooncel op straat in Leiden een begin werd gemaakt. Het is de cel op de Hogewoerdsbrug, die gaat jubi leren. De publieke telefoongeledenheden hebben in de loop der jaren hun nut wel bewezen, vooral in die delen van de stad, waar het aantal particuliere telefoons niet groot is. Er wordt dan ook nog steeds gestrèefd naar uitbreiding van het cellental, ofschoon dat niet gemakkelijk is. Van de zijde van de P.T.T. vernamen wij, dat een tekort aan apparatuur een oorzaak van de vertraging is. Bovendien wil de P.T.T. graag de zekerheid hebben, dat een cel in een nieuwe wijk werkelijk rendabel is, met andere woorden: dat de bewoners van die wijk een bepaald bedrag kunnen opbrengen. Een reden om met de plaatsing van nieuwe telefooncellen niet zo royaal te zijn is, naar het ons voorkomt, ook gelegen in de bal dadigheid. Baldadige kinderen die aan en in de cellen vernielingen aanrichten, jagen de P.T.T. beslist op kosten. Deze openbare service kost de P.T.T. ook een massa telefoongidsen. Ze worden niet op grote schaal meegenomen, maar wel beschadigd. Soms trekt men er hele bladen uit. Ook het feit dat men met allerlei vreemde munten probeert een gesprek tot stand te brengen, kom de apparauur niet ten goede. De heer J. Bijker, hoofdopzicher van de P.T.T. in Leiden, vertelde ons, een hele verzameling van ondeugdelijke voorwerpen te hebben, die in deze toestellen zijn gevonden, tot een met papier omwikkeld stukje zink toe. Vaak probeert men buitenlands geld te gebruiken, zodat de heer Bijker ongewild een behoorlijke collectie vreemde munten heeft kunnen aanleggen. In Leiden is op de volgende plaatsen een telefooncel te vinden: Lijsterstraat, ingang academisch ziekenhuis, twee in de vestibule van het station, twee op de verrons van het station, Rijnsburger- singel, Haarlemmertrekvaart, Hoge Rijndijk, Haven, Marnixstraat, Zeemanlaan, Zoeterwoudsesingel, Hogewoerdsbrug (25 jaar), Doeza- straat, Meerhof, Rijnzichtbrug en Vondellaan. In Oegstgeest staat er een aan de Geversstraat en de Hoge Morsweg. vaak uiterst gespannen. Helaas is de orthodoxe Kerk van hel oosten zeer vroeg p weg naar een volgzame sanctione rende, prijzende houding tegenover de staten achter het IJzeren Gor- dyn hebben nooit anders gezien en ge kend. Het westen heeft zich daartegen crzet. De kritische distantie werd be- vaard en de vryheid van de Kerk ver dedigd. Het Evangelie van Christus heeft de keizer beroofd van zyn glorie, heeft hem ontgoddelykt. De Kerk is steeds weer betrokken ge weest bij dit duel met de staat, de koning de overheid. De overheid is ook onder- rpen aan Gods gebod. En het behoort de taak van de Kerk, haar daden te toetsen aan dat gebod en haar aan deze geboden te herinneren. Rechtsstaat Ds. Oppenheimer schetste in het ver volg van de prediking de eigen plaats, die Koningin Juliana inneemt. Hij eerde Haar haar houding, die oprechtheid, diepte, menselijkheid, idealisme en geloof uit draait, en nam verschillende citaten uit oespraken van haar hand. Omdat Neder land een rechtstaat is, omdat hier een vaste maat is van rechtszekerheid, daar om is Nederland een gezegend land. Daar- besloot dr. Oppenheimer de pre diking, bidden wij, dat het God moge be hagen haar ook verder te gebruiken, in dienst van dit volk en ook van Zijn Rijk, opdat de rechtstaat bewaard moge blijven. Aan het eind van de dienst zong de Ge meente drie strofen van gezang 301, het Volkslied. Feestavond van Leidse Chr. Oranjevereniging De belangstelling voor de feestavond van de Leidse christelijke Oranjever eniging, op de dag vóór de viering van de verjaardag van Koningin Juliana, was slechts matig: de grote zaal van Den Burcht was nog niet voor de helft bezet. In de plaats van ds. J. van der Wiel, die is afgetreden, sprak da waarnemend voor zitter, de heer L. Questroo, een openings woord. De christelijke gymnastiekver eniging D.O.S. verzorgde vóór de pauze het programma, maar door de geringe ruimte op het toneel kwamen diverse nummers niet tot hun recht. Het Leidse Kamerorkest onder leiding van de heer J. Trouwée speelde tussen de diverse nummers enkele vrolijke wijs jes. Na de pauze traden, na enige tijd op de avonden van de Chr. Oranjever eniging afwezig te zijn geweest, leden van de Timdelerclub op. Zij brachten een ge zellig blijspelletje van Jacques van Tol, „Aardappelen", ten tonele. De heer Van Zwieten sprak een slotwoord. Oud-Katholieke aartsbisschop zondag in Leiden Zondag zal de aartsbisschop van Utrecht van de Oud-Katholieke Kerk, mgr. dr. Andreas Rinkel, de parochie Leiden bezoeken, 's Morgens zal hij, geassisteerd door pastoor Glazema en oud-pastoor Giskes, het vormsel bedie nen aan een aantal nieuwe leden. Hij zal tevens een predikatie houden. 's Middags 4 uur worden de vespers van dankbaarheid gezongen, geleid door pastoor Glazemaker. 's Middags zal hij in het priesterkoor plaatsnemen en het luidklokje wijden, waarvoor de parochie al enige tijd heeft gespaard. Pastoor Glazemaker zal een toespraak houden. Het is zondag precies 33 jaar geleden, dat het kerkgebouw door de toenmalige aartsbisschop werd gewijd ter vervan ging van de schuilkerk aan de Hoc- Défilé van strijdkrachten voor Leids stadhuis Der traditie getrouw heeft de territo riale commandant Zuid-Holland, de kolo nel G. J. Wulfhorst, op Koninginnedag vóór het stadhuis aan de Leidse Bree straat een défilé afgenomen van com pagnieën van land-, zee- en luchtmacht. Aan dit défilé namen ongeveer 1200 man deel onder bevel van de nieuwe comman dant van de Leidse koksschool, de lui tenant-kolonel Th. H. Wcssels. Ook burgemeester Van Kinschot, de rector magnificus van de Leidse univer siteit en officieren van de Nederlandse krijgsmacht waren getuige van deze plechtigheid, die, anders dan vorige jaren, meer het accent op laind- en luchtmacht dan op de marine legde. Nadat de strijdkrachten aan de bevel hebber door de overste Wessels waren ge meld. stelde een muziekkorps van de Marine-Luchtvaartdienst zich op tegen over het stadhuis. De formatie werd ge opend door twee aifdelingen van de stu- dentenweerbaarheidsvereniging Pro Pa- trie. Vier compagnieën van de Marine- Luchtvaartdienst, 4 compagnieën van de Koksschool, 1 peloton van de vierde com pagnie regiment van Heutsz als al tijd indrukwekkend1 detachement van twee squadrons van da Koninklijke Lucht macht en de 929-ste afdeling lichte Lua marcheerden voorbij. Vooral de laatste groep, gemotoriseerd, trok bijzondere aandacht. Om 11 uur bood de commandant van de koksschool een receptie aan, die door velen uit het burgerlijke en militaire le ven van Leiden werd bezocht. Jaarlijkse feestavond Yeri „Veri", de personeelsvereniging van de Verificatiedienst voor zee- en luchtvaart- Instrumenten te Wassenaar, hield woens dag in het Antoniusclubhuls te Leiden haar jaarlijkse feestavond. Na een be groeting door de voorzitter, de heer J. F. Badts, waren het woord en de daad aan de personeelsvereniging van het ministerie van justitie, die oen cabaret- programma over het voetlicht bracht. Zang en schetsjes wisselden elkaar af. Het geheel was niet uitgesproken spran kelend maar toch wel onderhoudend, zo als uit het steeds weerkerende hartelijke applaus bleek. Joop Jonker verzorgde de conférences en Joop Knies begeleidde een en ander aan de vleugel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5