Chief Whip Klingelend klokkenspel een uur lang uitbundig vierde feest Beiaard zong in wind en regen van Koninginnedag In burgemeesterswij k genoten vooral de kinderen 3 VRIJDAG 1 MEI 1959 Nadat de heer N. B. M. Vreeburg de kinderen had begroet en er op had ge wezen, dal burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, die staande op het bordes de aubade in ontvangst nam, hier aanwe zig was als vertegenwoordiger van de ja rige vorstin, zongen de tweeduizend kin deren het Wilhelmus. Burgemeester Van Kinschot hield hierna een korte toespraak. Hij vertelde de kinderen, dat zij en ons hele land een mijlpaal beleeefden, nu ko ningin Juliana haar vijftigste verjaardag vierde, en hij bracht in herinnering hoe de oudere generatie vijftig jaar geleden heeft gejuicht: „Er is een prinsesje ge- Zie voor stadsnieuws ook pagina 5 en 9 Het zangprogramma werd vervolgd met 'k Hou van Holland, Gelukkig Vaderland en Dank en Bede. Voorafgegaan door het Poliitie-Muziekgezelschap en de vrolijk wapperende vlaggen zo hoog mogelijk boven het hoofd marcheerden de kin deren naar de stadsgehoorzaal. Pret en tractaties De kinderen werden verdeeld over de drie zalen van het gebouw, waarin een afwisselend! programma werd geboden. Een korte opening en het zingen van het Wilhelmus gingen hieraan vooraf. De heren N. B. M. Vreeburg, C. J. W. Brit- tijn en L. Noorduin openden respectie velijk de bijeenkomst in de grote zaal, de foyer en de kleine zaal. „Toen onze Koningin werd geboren, wa ren er nog 22 vorstenhuizen in de wereld", zo zei de heer Vreeburg. „Dit aantal is inmiddels belangrijk geslonken maar één ding is onveranderd gebleven: de landen waar een vorstenhuis regeert, zijn de meest vreedzame landen. Dat geeft reden tot grote dankbaarheid". Na een driewerf hiera voor de jarige vorstin werd een brief voorgelezen, die namens de Leidse kinderen aan de Ko ningin zal worden gezonden. Sneltekenaar Roland Wagter, Cakie de goochelaar en Caby, de 14-jarige rijwiel- virtuoos, hadden hierna direct voor de volle honderd procent de aandacht van hun jeugdig publiek. Het ene lachsalvo volgde op het. andere bij het zien van de potsierlijke tekeningen, die de spraakzame Roland Wagter met enkele halen in de grote zaal op het papier wist te zetten. De lol werd nog groter toen er nog een Vo- lenlamse jongen in het „tekenatelier" kwam en enkele kinderen uit de zaal model mochten staan. In de foyer deed de virtuoos Cabby de kinderen versteld staan van zijn prestaties op allerhande fietsen, van een heel kleine tot een bijna twee me ter hoge, waarmee hij onder ademloze stilte rondjes over het kleine toneel reed en zelfs ondertussen nog een viool bespeelde. Enkele eveneens veetienjarige kinderen uit de zaal, die het ook eens mochten proberen met het kleine fietsje, brachten hier op één jongen na niets van te recht. Agenda voor Leiden Vrolijke klanken dwarrelden over Sleutelstad op ieders lip! AMSTERDAM HEILtGEWEG 11-17- BOTTERDAM UJMBAAM 54 - DEN HAAG HOFWEG 11 Zaterdag Grote Burcht, 8 uur: cabaretprogram ma Leidse tuiniers en bloemisten „Door Eendracht Verbonden". Schouwburg, 8 uur: toneelvereniging Tot Ieders Genoegen met „Kwartet in ""station, 1.45 uur: N.C.R(eis)-V., ver trek excursie naar Duivenvoorde. Stadsgehoorzaal, 8 uur: bonte avond De Royalisten Geref. jeugdhuis, 8 uur: Amerikaanse filmavond. Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de Zuiderapotheek, Lam- menschansweg 4, tel. 23553. De apotheek Wilheiminapark 8, tel. 26274 te Oegstgeest is doorlopend geopend. Musea, instituten, leeszaleD e.d Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mine ral ogisch museum Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Gravesteen, Pieterskerkhof 6, Juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tusseD 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst tn de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16 a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonaensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut. Rapenburg 26. elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6, op zaterdag tot 5 uur- Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat 1 b: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 5.30 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en oibliotheek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag eD donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag eD zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur '8 avonds Academiegebouw, Rapenburg 73: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen- straat la: elke dag geopend van 10 tot Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken Eerste Binnenvestgracht 33 a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5. uur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal, Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 Weinig belangstelling voor de poppenkast Voor de poppenkastvertoning, die het poppenbheater „De zwarte kat" gister ochtend van 10 tot 12 uur op hat Stad huisplein verzorgde, bestond niet veel be langstelling. Waarschijnlijk was dit te wij ten aan het minder gunstige weer. grootste interesse voor Jam Klaassei de zijnen werd na de parade aan de dag gelegd. T^EN BEIAARDIER is een vorstelijk kunstenaar. Hij zetelt in hoogheid en zijn stem is met macht. En de zakenmensen, de huisvrouwen, de versierde kinderen, de feestgangers hóren hem, als de wind het tenminste niet anders wil. Ze hebben misschien niet op zijn spel gewacht. Maar als hij gezwegen had, zouden ze hem zeker hebben gemistWe beklommen de treden van de Leidse stadhuistorentrappen. Hogerop zijn ze van ijzer viorden ze steeds smaller en steiler. En de noordenwind jaagt op deze wenende feestmorgen de koude regen bij vlagen door de galmgaten. Dat is niet prettig voor mensen, die van permanent schone handen houden. Naarmate we stijgen, wordt het geluid al dreunender en oorverdovender. Daar hangen de klokken, in keurige orde aan zware balken, beneden de heel grote, naar boven toe de kleinere, tot de peuters in de hoogste gelederen. Zij gehoorzamen allemaal op hun beurt of tegelijk aan de man in de cabine, die hen door toetsen en een ingewikkeld netwerk van lange draden regeert. Reizen r de grenzen. Nog tn ja- dit jaar leidde hij een voor beiaardiers in Bra zilië. Hij geeft, al naar het uitkomt, les in het Duits, Frans, Engels, Spaans en Portugees. Zélf is deze eenvoudig, joviale kunste naar een discipel van de beroemde Mechelse School, waar Staf Mees en (de juist deze week overleden) Jef van Hoof zijn leraars waren. Belangstelling Er was een tijd, dat de mensen van de „hoge" muziek een beetje minachtend op dat klokken-getingel neerzagen. Het aardige is nu. dat juist musici het bei aardspel gaan leren. Amersfoort ligt cen traal, is dus zonder veel bezwaar te be reiken. Die school, in een heel oud „muurhuis" gevestigd, begon in 1953 uiterst bescheiden. Nu zijn er al vijftien leerlingen (van 18 tot over de 50 jaar) en Na het stramme défilé van de morgenuren kon burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot in de middag een groet brengen aan de honderden wandelaars, die na vijftien kilometer marcheren in de Sleutelstad terugkeerden om in de Jacobazaal van Den Burcht het loon van het lopen, een me daille, in ontvangst te nemen. Foto N. van der Hors Niemand heeft hem gezien, gis termorgen tussen zijn klokken in de toren van het Leidse stad huis. Daarom zijn wij de stads- beiaardier eens gaan opzoeken. En een onzer muziekmedewer kers heeft een verhaal over hem geschreven. Leen 't Hart zit hier, die tal van oude Oranjewijsjes deed sprankelen als koele wijn. Foto N. van der Hors dan een gemiddelde studietijd van drie jaar achter de rug, een genoeglijke pe riode van twee dagen in de week theorie en veel praktijk, binnen er ven in de toren. Nederland is bezig, België op bei aard-gebied te overvleugelen en staat nu reeds over de hele wereld op de eerste plaats. Onze klokkenindustrie (Heiligerlee, Aarle-Rixtel, Asten) kent feitelijk géén concurrentie. De vraag naar Nederlandse carillons is zó groot, dat de fabrieken het werk nauwelijks aankunnen. Weliswaar hebben de Hemony-klokken nog niets van hun reputatie verloren, maar de moderne bouwers zijn thans toch in sitaat, dank zij wetenschappe lijke ontdekkingen en veel verbeter de werkwijzen, die oude produkten te evenaren of zélfs te overtreffen. Ze kunnen het tenminste, al gelukt het ook niet steeds. Klokkenbouwen is een bijzonder moei lijk werk. Het vergt van de constructeur groott vakmanschap, een uiterst fijn gehoor, e>en niet falende intuïtie. Hij moet zelf ook een kunstenaar zijn. Volwaardig Leen 'ct Hart vertelt maar verder, tus sen de nummers door. Een enkele maal moet hij even wachten op het kwartier of half uur spel. Dan is er wat meer tijd. Het Leidse carillon is met zijn 49 klok ken, die dus vier oktaven omspannen, volwaardig. De lage c is ook werkelijk een c. Dat is bij lichtere spelen niel geval. En de zwaarste klok, een cont komt daar nog onder. De beiaard Rotterdam is, zoals reeds opgemerkt, de zwaarste; de negenenveertig klokken zijn een terts lager gestemd en dus groter van omvang. Amerika wil ook in beiaarden groot op doen; Aarle-Rixtel heeft op heist ogenblik één van 82 klokken in de maak. Die gaat naar de States. Maar de heer 't Hart vindt dat over daad, wel aardig voor de improvi satie, maar lastig in het gebruik. „Je hebt een fiets nodig om van het ene naar het andere eind van de klavie ren te komen", zegt hij. Het is een verzinsel, dat een klokkenist niet tegelijk pianist zou kunnen zijn. Vele collega's spelen wel met handschoenen Leen 't Hart niet. Daardoor is e zijn pinken een dikke eeltlaag gegroeid. Ze kunnen er nu tegen Keuri "g Leen 't Hart trommelde en trad met een ongelooflijk soepele radheid zijn finale. De klokken vierden uit bundig feest. Het lijkt dan alles zo nuchter, wanneer je weer op het Stadhuisplein staat. Een natte nuch terheid, na de wonderlijke wereld boven in de toren, door de kunste naar een uur lang tot een verrukke lijk, bedwelmend leven gebracht. De schoonheid van de Nederlandse bei aard, die toch altijd weer de alle daagsheid, de sleur doorbreekt, de vox jubilans, zélfs in de kille regen.... Joh. van Wolfswinkel. Kinderwedstrijden gingen niet door De vereniging Koninginnedag had v gistermorgen spelen en wedstrijden op het programma gezet, voor schoolgaande jeugd van 9 tot 12 jaar, op het sportter rein aan de Zoeterwoudsesingel. De com missie van voorbereiding besloot echter, gezien de weersgestelheid en de toestand van het terrein, de JYedstrijden nie laten doorgaan. T~\E VIERING van de Koninginnedag concentreerde zich in de burge- meesterswijk voornamelijk op het plein CobetstraatDe Laat de Kanterstraat. Het comité Koninginnefeest Burgemeesterswijk had voor deze dag een programma samengesteld, dat vooral op de kinderen was af gestemd. Voor de aanvang van de feestelijkheden werd stilte in acht ge nomen ter nagedachtenis van de zo plotseling overleden medewerker, de heer A. J. C. Montanus. Hierna trok een fleurige kinderoptocht door de straten, voorafgegaan door Jong K. en G. Het was jammer, dat de moeite die vele ouders zich hadden getroost hun kinderen er zo leuk mogelijk te laten uitzien, teniet werd gedaan door de gestaag neervallende regen. de Du Rieustraat zijn vele jonge en ook oudere toeschouwers versteld deed staan. Hosfeest ln de avonduren was er op het plein voor deoudere jeugd een groot hos feest, waarvoor grote belangstelling be- Het comité, dat de laatste maanden hand aan de voorbereiding heeft ge werkt. kan met voldoening terugzien op deze geslaagde Koninginnedag. Deze „piekfijne" sigaret, in de prettige prijs van f 1.-, behoort tot een van de meest gevraagde merken. Aubade en kinderfeesten Tweeduizend Leidse kinderen zongen, vlagden en lachten HET ZONNETJE mocht dan schuil gaan achter een loodgrijze regen hemel, op het Stadhuisplein waar gisterochtend om half negen het eigenlijke Koninginnefeest in Leiden werd ingezet waren belang rijke elementen van een goed volksfeest volop aanwezig: kinderen, mu ziek en vlaggen. Meer dan 2000 leerlingen van de zesde klassen der lagere scholen, uitgerust met vele honderden oranje en rood-wit-blauwe vlaggen, verzorgden hier onder leiding van de heer A. van Kapel een goed geslaag de aubade, op uitstekende wijze begeleid door het Leids politiemuziek- gezelschap. De belangstelling voor deze sfeervolle zanghufde was groot. Goochelaar Cakie, spelend met vele kleurige doeken, en de mondaecordeon- spelers De Larrysons brachten er in de kleine zaal de stemming in. Later kwam ook de jongleur Rico nog zijn vinger vlugge kilnsten vertonen. In de gangen was het tussen de bedrijven door een heen-en-weer-rennen van artiesten met hun attributen van de ene zaal naar de andere. Samenzang en tractaties zorgden voorts mede voor een goede stemming. Vrolijke reveille in natgeregend Leiden Uitslagen van de optocht strijden: Optocht: groepen 1: Bruidspaar Sloos; 2: 10 jaar Keukenhof; 3: kar met lam pions (Van Haasteren). Individueel: 1. Robbie Sloos; 2. Wim Brittijn; 3. Ria Stouten. Spelen: 7 en 8 jaar meisjes, Reisrace: 1. Marion Noest, 2. Thea van Schaick, 3. Annemieke Montanus. en 8 jaar jongens, zakjesklappen1. Bots, 2. Frans da Costa, 3. Gieltje Albers i 10 jaar, meisjes, blikjesrace: 1. Wi'lly Vink, 2. Noor van der Vlist, 3. Deddi van El 10 jaar, jongens, 1 nbie 3. Renni Verduin. meisjes, gemengde race: 1. Josje Penseel, 2. Trix Groenewegen, 3. Rix Stol. 12 jaar, jongens, stoelbal: 1. Wijnand Sloos, 2. Kees Nagtegaal, 3. Lex Montanus. 14 jaar, meisjes, hindernisfietsen 1. Jaan Dekker, 2. Jetteke Abrahams, 3. Veroon Meinders. Nadat nachtelijke stortbuien hun plaats hadden ingeruimd voor een wat milder ochtendregentje werd de Koninginnedag- viering in Leiden gisterochtend om ?e- __r op welluidende wijze ingezet. De band van dc Sint Paulusgroep, de Franciscusband. de N.P.G.-padvinder- stersband „Trozinah" en de Leidse drum band „De Burcht" verzorgden een re veille, die er zjjn mocht. Pittig en fris klonken hun klanken door de nog vrij stille straten van Leiden. Elke band volgde een eigen route en zo vele bewoners van Leiden de vroege mu zikanten niet kregen te zien door alle straten marcheren was nu eenmaal on mogelijk te hóren kregen zij hen toch wel. Vooral doordat er nog niet veel ver keerslawaai was, kon men de weerklank het tromgeroffel en trompetgeschal vele straten ver horen. En overal was er bij het langstrekken an de bands eenzelfde beeld te zien: achter haastig geopende ramen en deu- en verschenen moeders met op hun arm og in pyjama geklede kleuters, die met •vat verwonderde gezichtjes al dat vroe ge ochtendrumoer in zich opnamen. Wat oudere kinderen liepen ondertussen at netjes aangekleed achter de muziek aan. Majoor H. de Geus Met ingang van vandaag is kapitein H. de Geus te Leiden, voorzitter van de christelijke gymnastiekvereniging D.O.S., werkzaam ten burele van de territoritale commandant in Den Haag, bevorderd tot majoor

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3