CHRISTELIJK Pasen is beslist «reen voor j aarsvernieuwino; Besef van katholiciteit bij kerkhervormer Souvereiniteit in eigen kring niet wenselijk meer Geref. kerken moeten breken met tradities Ontsnapt j langs Krakatau Een woord voor vandaag Kanttekening Gereformeerde Gemeenten hielden zendingsdag o Confessionele reactie op vrijzinnige meditatie De rubriekdie over het alge meen het eerst gelezen wordt, in het blad van de Confessionele Vereniging: Hervormd Week blad" is „Drijfhout". Strand vonder grijpt hier en daar wat uit de stroom van kerkelijke bladen en weet zijn knipsels van een verbluffend scherp commen taar te voorzien. In het jongste nummer van dit blad ging hij in op een paasmeditatie van de hervormde predikant van Oost- voorne en wij geven zijn com mentaar in iets verkorte vorm door: GRAAG lees ik bij gelegenheid wat uit de pen van ds. W. de Weerd (Oostvoorne) vloeit. Met echte belangstelling nam ik dan ook ..Contact" (van 20 maart j.l.) ter hand om De Weerds paas-overdenking te lezen; na tuurlijk óók met gepaste nieuws gierigheid naar wat hij ervan ..gemaakt" had. De titel is lokkend: ..Van har te gelukgewenst, christen!" De W. zegt dan o.a.: „Op de eerste dag der week. toen het be gon te lichten, stonden zijn (Je zus') volgelingen aan het graf, in het zuivere, prille licht van de dageraad. Zij stonden er als be vrijde mensen, die bij de gratie Gods mochten ervaren, dat hun Heer de dood overwonnen had!" Hoe had Jezus de dood over wonnen? De W. zegt; ..Want wie zo sterven kan als Hij. overwint de dood." Let wel: hierbij is er van de bijbelse boodschap, dat Je zus is opgewekt door zijn Vader, dat Hij is opgestaan, geen spra ke. Wat was de paasblijdschap der discipelen? Ds. De W. zegt: „Op die eerste dag der week voelen zij zich meer dan ooit met Hem verbonden. Met het oog op het graf wordt hun eenzaamhe'ki veranderd in gemeenzaamheid, hun leed in vreugde, hun twijfel in geloof. Van alle kanten moet hun de jubel van zon en bloe men en vogels in de oren heb ben geklonken: „Van harte ge lukgewenst. christen! Van harte gelukgewenst! Wat zegt de bijbel erkelijkheid? Die vluchtten van het graf weg. ..want siddering en ontzetting hadden haar bevangen. En zij zeiden niemand iets. want zij waren bevreesd" (Mare. 16:8>. De evangelist Mattheus verhaalt hetzelfde (28:8). maar geeft bij de vrees dier vluchtende vrouwen de variant: „en met grote blijd schap." Lucas geeft nóg een toets (24:4): toen die vrouwen bij het ledige graf stonden, waren zij daarover niet blij, maar „in verlegenheid". Toen, nog weer later. Petrus zich bukte en in het ledige graf zag, „ging hij weg, bij zichzelf ver baasd over wat er gebeurd mocht zijn", zo zegt een oude invoeging in de Lucastekst (24 12). Uit deze gegevens blijkt, dat ds. De W. bij zijn paaswens, niet be paald correct met de oudste be richten gehandeld heeft. Hij heeft ze voor kennisgeving gedeponeerd. Hij heeft een vrije fantasie gele verd. Een brok „romantiek", ge- inspireerd op „zon, bloemen en vogels". Kom, kom, ds. De Weerd, u kunt me nog meer ver tellen! Opstanding en natuurgebeuren ER LIGT in de oudste bronnen van het paas-evangelie een probleem, waarvan theologen van „links" en „rechts", ieder naar eigen visie, een oplossing hebben gezocht. Afgezien van de opstan ding van Jezus als feit. aanvaar den beide „richtingen", dat de discipelen en vrienden van Jezus in zijn opstanding geloofden. Zij waren er vast van overtuigd. Laat men hen bij het graf komen en aanstonds een blijde overwinnings psalm zingen: stelt men het voor. alsof zij, bij dat graf staande, op eens veranderden in „bevrijde mensen", dan doet men de oudste (en énige' gegevens geweld aan; dan werkt men met „bedorven feiten". Het probleem Is: eerst geloof den zij niet; daarna gingen zij geloven. Zij waren niet plotseling veranderde mensen, neen. zij wer den dit. trapsgewijs, door openba ring op openbaring van de verre zen Heer. Zoals de Wet alleen vanuit het evangelie, vanuit Gods barmhar tigheid kan verstaan worden, zo kunnen de evangeliën alleen ver staan worden uit de apostolische brieven (die trouwens goeddeels ouder zijn dan de evangeliën). De evangeliën moet men „eigenlijk van achteren naar voren lezen". D „Het evangelie kan alleen vanuit de Opstanding van Jezus Christus begrepen worden". (Van Niftrik). Wie nu de feiten veronacht zaamt dat Jezus' vrienden eerst ongelovig waren, bevreesd, twijfelend en dat zij eerst gelei delijk aan. door Jezus verschij ningen en woorden tot blijde ze kerheid kwamen wie deze fei ten negeert en passeert, kan het eigenlijke, wezenlijke heilsfeit, Je zus' opstanding, wel missen. Hij rekent er alleen mede, dat de Geest, die Jezus bezielde, ook macht kreeg op, opstond in Je zus' volgelingen. Jezus zélf valt daarbij uit, wordt een „geliefde dode", een door herinnering aan zijn woorden en daden inspireren de, historische figuur. Kleur en film Z „natuur" in haar lente-ont waken geeft dan kleur en fleur aan de „Paas"-verkondi- iing. „Van alle kanten." zegt ds. >e Weerd, „moet hun de jubel van zon en bloemen en vogels in de oren hebben geklonken: „Van harte gelukgewenst, christen!" De mens, als redelijk-zedelijk, geestelijk wezen, beleeft deze voorjaarsvernieuwing op hoger plan en intensiever dan de die ren en de planten, maar het pro ces is, „natuurwetmatig", hetzelf de: krachtsvernieuwing: m.a.w. dit evangelie is geen Evangelie meer. Ik voel enige aanvechting om een voorstel te doen: zou het voor wie het bijbels paas-evange lie een vreemde, onaanvaardba re zaak schijnt, niet aangewezen zijn om geen bijbelteksten meer te gebruiken, maar hun stof te ontlenen aan algemeen-„religieü- ze" literatuur? Toch doe ik dit voorstel niet. Als Gods Geest ieders persoon: lijkheid, die Hij zélf geschapen heeft, eerbiedigt, hebben wij dat óók in onze verhouding tot ande ren te doen. Er komt nog iets bij. Indien wij geloven, dat de Chris tus. genaamd Jezus, lééft, aan vaarden wij ook zijn vrijmacht om te werken, door zijn Woord en Geest, waar Hij wil en door wie Hij wil. Het zij verre van mij, om over eens anders „blijd schap in Christus" te oordelen. Iets geheel anders is 't, om eens anders (publieke) uitingen te overwegen, inits dit geschiedt naar „de zin van Christus". Slotsom: de Geest gaat de na tuur te bulten en te boven en Gods herscheppingsdaden, ln en door Jezus ingezet, hebben hun eigen heerlijkheid. Ds. J. J. Timmer zeventig jaar Ds. J. J. Timmer te Woerden, de secretaris van de Gereformeerde Bond en emeritus predikant van de Hervorm de Kerk zal zondag 3 mei zijn zeven tigste verjaardag vieren. Ds. Timmer die nog altijd bijstand verleent pastoraat te Driebergen werd jan. 1916 in het ambt bevestigd Calvijnherdenking in Utrecht IN DE eeuwenoude aula van de Rijks Toch zal men moeten erkennen, aldus Universiteit, waar half verganeP»"of Van Ruler, dat het besef van de vlaggen hangen als een herinnering katholiciteit juist bij Cal gebleven. Prof. Van Ruler volgens de Reformatorische idee Katholiciteit na. Calvijn heeft voor het eerst de moed gehad' de existentie tot op de waarheid van de praedestinatie te beleven. De tegenwoordige existentie-filosofie noem de prof. Van Ruler een verminkte na- gloed van deze bijbelse waarheid. Het is Gods welbehagen dat ik daar ben en dat heeft men diep beleden. Voor Calvijn betekende dit echter geen breuk met de redelijkheid van het zijn. In de verbinding tussen deze rede lijkheid'en de praedestinatie ligt. aldus prof. Van Ruler, één der schoonste vormen van de reformatorische huma niteit. Ook heeft Calvijn een nieuwe visie gegeven op de verhouding Kerk en Staat. Ook de Staat werd opgenomen in het Rijk Gods. Kerk en Staat hebben samen het volksleven te regeren. In de prak tijk is van deze gedachte weinig terecht gekomen. Maar voor velen, aló"us prof. Van Ruler, is zij als een poolster ge weest waarop men gevaren heeft. Bij Calvijn vindt men voorts een ■RHÜI BUK,, -jnieuwe visie op de heiliging van de we- toekomst getrokken. De reld. Men ^aat weer beleven dat deze zijn Institutie alleen al. al- 1J groots verleden, heeft de Utrechtse Alma Mater gistermiddag j ging in een plechtige bijeenkomst het feit herdacht dat Calvijn dit jaar 450 jaar geleden geboren werd. In de reeks Calvijnherdenkingen, die alom plaats vinden, was deze aca demische herdenking een bijzondere. Onder de sprekers trof men nl. ook een Rooms Katholieke geestelijke aan en wel de bekwame Calvijnkenner Pater dr. Luchesius Smits. Voorts voerden de twee Utrechtse hooglera ren, dr. S. van der Linde en dr. A. A. van Ruler het woord. Pater dr. Luchesius Smits stelde in zijn betoog over „Calvijn en de Oude Kerk" uitdrukkelijk vast dat Calvijn met zijn Reformatie een teruggaan naar de bron nen van de Oude Kerk beoogd heeft. De bezinning op het verleden, die ken merkend is voor een tijd als de zestiende eeuw, waarin nieuwe wegen gezocht moesten worden, heeft Calvijn gebracht tot een nieuwe waardering van de Hei lige Schrift en van de kerkvaders. Van uit deze herbezinning heeft Calvijn lijnen Beroepirigswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Groningen <vac. C. M. Luteyn): L. van Hartingsveld te Maas sluis: Scherpenzeel Geld. (toez.): A. L. van der Smit te Maarssen. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Klundert (tweede pred- pl. in combinatie met Zevenbergen): A. J. Dondorp te Domburg-Westkapelle. A. Kalis, hulpprediker te Kimswerd, Gr. aanvang dus pater Luchesius Smits, waarin nij spreekt over de Godskennis en de zelf kennis, kan zelfs heden ten dage nog uiterst modern genoemd worden. Calvijn heeft de Schrift weer een geheel nieu we plaats gegeven. Voor hem is de Bij bel de enige bron van waaruit licht valt op deze verscheurde wereld. In dit verband stelde pater Smits de vraag of het beroep van Calvijn op de Kerkvaders van opportunisme getuigde, zoals soms wordt beweerd. Voor Calvijn is immers de Schrift de enige bron en de kerkvaders zouden dan slechts kun nen fungeren wanneer ze zijn betoog zouden ondersteunen. Pater Smits ont kende deze bewering ten stelligste. Cal vijn was er van overtuigd dat de eerste vijf eeuwen van de kerkgeschiedenis aan zijn kant stonden. Met name Augustinus wordt door hem zeer veel geciteerd. Deze was volgens Calvijn een zeer be trouwbaar vertolker van Gods Woord Het schriftgezag bij Calvijn gaf hem eerbied voor de uitleg die de Kerkvaders aan de Bybel gaven. Eigenlijk is het onmogelijk, zo vervolgde spr., de Insti tutie goed te verstaan, zonder grondige i kennis van Augustinus. Gewaagde pater Luchesius zo van de grote invloed van de Oude Kerk op Cal RECTIFICATIE Boven een artikel over het ordenen de beschrijving van het Idenburg-archief plaatsten we woensdag jl. de kop: Prof. De Gaay Fortman gaat Idenburg-archief ordenen. Onze lezers zullen begrepen hebben dat dit werk niet door de hoog leraar aan de V.U. verricht zal worden, maar door diens vader mr. B. de Gaay Fortman. ONTVANGEN BOEKEN Fotograferen. Handleiding vcor begin ners, door W. C. van Dijk. Zevende, herziene en verbeterde druk. Uitgave Kosmos, Amsterdam. Kleinbeeldfotogra- fie, door W. C. van Dijk. Vierde, her ziene en verbeterde druk. Uitgave Kosmos, Amsterdam. Prof. dr. R. van Dijk (Van een onzer verslaggevers) de IJssel. In 1955 ging ds j trekken tot in dc religie»: de kerk zelf. Zo zien en nieuwe beliideni: werkerk Timmer met emeritaat, maar bleef tief werkzaam in de Gereformeerde Bond. Advertentie KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP r Het Landelijk Verband van yn,.toch wilde hij nadrukkelijk de vraag o v„_ cpu.pr Jpr rjp. teiipn nf raiviin ,„oi (--ommissies van ceneer aer tje- ref. Kerken heeft te Arnhem zijn zevende jaarvergadering gehou den. In deze vefgadering, die ge leid werd door de heer C. H. van den Berg te Hilversum, voorzitter van het Verband, heeft prof. dr. R. van Dijk het woord gevoerd. Deze hoogleraar van de Vrije Universiteit die onderwijs geeft in de sociologie sprak over „samenlevingsdynamiek en ker kelijk financieel beheer' De hooggeleerde spreker had niets professoraals over zich, toen hij zijn refe raat hield. Zich voorstellend als eer. Drentse boerenzoon, bezigde hij de toffe- jongensstijl. hetgeen blijkens interrupties, applaus en voetgetrappel door de verga dering bijzonder werd gewaardeerd. Daarom wenste de professor ook dui delijk te zijn en onverbloemd te zeggen wat hy meende. Welnu, hij tastte aanstonds een heilig gerefor meerd huisje aan, door te verklaren dat de zg. zelfstandigheid der plaat selijke kerk een begrip is uit de 17e eeuw, dat in de moderne tjjd niet bruikbaar meer is. Kuyper kon nog gewagen van souve- einiteit in eigen kring, maar deze nuvereiniteit is heden ongewenst. Im- lers zijn er zulke drastische veranderin- _en in de samenleving, dat het ook in de kerk anders moet gaan. De eigen zelfstandigheid was altijd een groot goed Friesland had elf steden en dertig grietenijen. Inderdaad iets heel moois, maar daarmee valt op het ogenblik niet meer te werken. Want dan gaat het op zijn elf-en-dertigst: de kerk sukkelt achter de dingen aan. Vandaag heeft boer Klaassens uit Paesens-Moddergat ólles te maken met wat er in de Europoort, in het hoogovengebied en in Amsterdam gebeurt. En omgekeerd, want me niet meer zonder elkaar. Honderd jaar geleden vond 60' de. Nederlandse bevolking zijn bestaan in de landbouw: heden amper 10*~ Nederland bestaat nu bij de gratie v; industrie en handel en er komt een tij dat de dienstsector de hoofdzaak van bevolking gaat uitmaken. Want waar behoeften vermeerderen moeten de dien stellen of Calvjjn Augurtinus wel goed begrepen had. Hjj pleitte aan het slot va zijn referaat voor een nieuwe bestud' ring van de verhouding tussen enkele kerkvaders en Calvijn. Vooral aan ce: monografie over de verhouding Augu: tinusCalvijn is grote behoefte. Pater dr. Luchesius Smits noemde ten slotte deze herdenking een symptoom van nood zakelijke gemeenschappelijke bezinning op ons verleden. Evenals in de zestiende eeuw staan wij nu voor een nieuwe tyd. Prof. dr. S. van der Linde sprak over Calvyn als mens. christen en geleerde. Pripf. Van der Linde noemde Calvyn een groot synthetisch denker. Hij behoorde echter niet tot de harmonische figu. Tegen' zijn wil eigenlijk is hij uit studeerkamer in het volle leven terecht gekomen. Hoewel hij een briljant student was, had hij aanvankelijk geen neiging om vooraan te staan. Pas wanneer Farel hem in Genève dwingt om hem te gaan gaar Caivyn zien dat men zich geen moment aan het appèl van God tot dienst mag onttrekken. Bij Calvyn ging het om de eer Gods. Daarom is hy de man van de praedesti- Dat was voor hem geen leerstuk volle werkelijkheid ~ij hem was geen gevaar van fatalisme of indolentie. Neen. juist door het hernieuwde zicht op verkiezing Gods komt hij tot actie. Praktisch, aldus prof. Van der Linde, ?eft Caivyn als geleerde veel bijgedra gen tot dc oprichting van de Academie van Geneve ail jaar vierhonderd jaar geleden. ITe cnristelyke wetenschap lag niet binnen zijn horizon, maai nadruk kelijk stelde hij dat de beoefening der wetenschap geen genieting mocht zijn naar gericht diende te worden op die- ïen in Gods Schepping. Prof. dr. A. A. van Ruler behandelde het Itcn slotte de betekenis van Calvyn voor 23West-Europa. Calvyn is de Hei te I geweest die het meest consequi •ormgeving bij Calvyn kerkregering. 13 Het duurde nu niet lang PIP.of iedereen kon het horen: het langzame, knarsende gekraak van de dollen, terwijl de mannen zwaar aan hun riemen trokken. De intense spanning, die Frasers eerste woorden hadden doen ontstaan, maakte nu plaats voor een bijna tastbaar gevoel van onbeschrijfelijke opluchting dat over hen kwam. Allen praatten nu door elkaar, met gedempte, opgetogen stemmen. Luitenant Parker maakte van dit rumoer gebruik om dichter bij Farnholme te komen en te vragen: „Wat doen we met de anderen de verpleegsters i de zij volkomen vrij zijn in hun beslissing. Zeg hun dat ze zich koest moeten houden, en zorgen dat ze uit het gezicht verdwijnen. Wie het ook moge zijn en het móét de .Kerry Dancer' wel zijn we mo gen niemand de schrik op het lijf jagen. Zodra je de boot langs hoort komer ga je neemt het heft in handen." Parker knikte en verdween om zijn orders uit te delen. Zijn zachte maar dringende stem sneed door het gekabbe] van de golven. „Juist. Neem die brancards op. En nou allemaal achteruit, tot aan de andere kant van de weg. En koest houden. Er mag geen kik worden gehoord, wanneer jullie tenminste ooit weer thuis wilt komen. Korporaal Fraser?" „Ja. luitenant?" „Willen jij en je mannen met ons meegaan? Wan neer we aan boord van die schuit gaan, is het hoogst waarschijnlijk dat we binnen vierentwintig uur in de gol en zijn verdwenen. Daar wil ik alle nadruk op leggen." door ALISTAIR MAC LEAN i (vertaling Rob Limburg) „Ja, luitenant." „Heb je het ook aan de anderen gevraagd?" „Nee. luitenant." De beledigde toon, waarop de korporaal sprak, liet geen twijfel inzake zijn min achting voor die dwaze democratische methoden in het moderne leger, en Farnholme grijnsde in het donker. „Ook zij gaan mee, luitenant." „Best. Voor iouw verantwoording. En juffrouw Drachmann?" „Ik ga mee. mijnheer." zei ze rustig Zc bracht met een vreemd gebaar haar linkerhand naar het hoofd. „Natuurlijk ga ik mee." „En de anderen?" „We hebben erover gesproken." En op het jonge Maleise meisje naast haar wijzend: „Lena hier wil ook mee. Het kan de andere drie niet veel sche len. Die zijn van de kook. mijnheer, onze vracht auto is vannacht door een bom getroffen. Ik geloof dat het 't beste is. dat zij ook meegaan." Parkei wilde antwoorden, maar Farnholme legde hem met een gebaar het zwijgen op. nam de zak lantaarn van de sergeant over en liep naar de ha venkant toe. De boot was nu duidelijk zichtbaar, zij was geen honderd meter meer van de kant Je kon in het licht van de zaklantaarn vaag de omtrek ken ervan zien. Zelfs Farnholme kon. toen hij door de dichte regen tuurde, het witte schuim zien op spatten toen iemand in de stuurstoel een bevel gaf. en de riemen met kracht achteruitsloegen, w door de boot onbeweeglijk kwam te liggen, een r half zichtbare vlek in het donker. „Ahoy daar! De ..Kerry Dancer"?" „Ja!De zware stem weerklonk duidelijk door de vallende regen. „Wie is daar?" „Farnholme natuurlijk" Hij kon de man in de stuurstoel een bevel horen geven, en de roeiers in actie zien komen. Met alle kracht trokken zij nu weer aan de riemen. „Van Effen?" Ja, Van Effen „Beste kerel!" Aan de oprechte warmte in Farm holmes stem viel niet te twijfelen. „Ik ben nooit in mijn leven zó blij geweest, iemand te ontmoe ten. Wat is er gebeurd?" De boot was reeds tot op een afstand van enkele meters genaderd, zodat gewoon gesprek mogelijk was geworden. „Niet veel bijzonders." De Nederlander sprak vloeiend Engels, met een heel licht, ternauwernood merkbaar accent ..Onze kranige kapitein veran derde van plan en wilde niet langer op u wachten. En hij was al een eind in zee. toen ik er eindelijk in slaagde hem opnieuw van plan te veranderen. „Maar hoe weet je dat de „Kerry Dancer" er niet vandoor zal gaan voor je terug bent? Van Effen, je had iemand anders hierheen moeten stu ren. Je kunt die duivel geen zier vertrouwen!" „Dat weet ik." Terwijl Van Effen de helmstok stevig vasthield, schoof de boot naar de kademuur toe. „Wanneer de „Kerry Dancer" er vandoor gaat, moet zij dat zonder haar eigenaar doen. Want die zit hier op de bodem van de boot. met gebonden handen, en met mijn revolver in zijn rug. Ik ver moed dat kapitein Siran zich niet bijzonder op zijn gemak voelt. (Wordt vervolgd) dan zal haar taaksfeer zich nog moeten verbreden. Een sprekend beeld is het diaconaat, dat zich de laatste jaren steeds meer op het gebied maatschappelijk werk beweegt. Twee taken Volgens prof. Van Dijk heeft de kerk twee belangrijke taken te vervullen. Allereerst moet zy de koningsgerechtig- heid van God en zyn liefde voor deze wereld proclameren. Daarnaast kerk laten zien „hoe lief zij elkaar heb ben", de leden onderling en de kerken onderling. Om in deze ontkerstenende wereld die taken te kunnen volbrengen, zal de ker kelijke economie moeten meespreken. Want ook in de kerk leeft men in de sfeer van de geld-economie. Daarom zijn de commissies van beheer zo belangrijk geworden. Feitelijk behoren de leden der missies van beheer een geestelijk ambt te bekleden, zei prof. Van Dijk. De com missie van beheer dient in het geheel van de kerkeraad te worden ingebouwd. Plaatselijk, maar eveneens in de generale synode. Voor het goed functioneren van de synode zou dit lichaam zich ten splitsen in afdelingen voor geestelijk- kerkelijke en economisch-kerkelijke zaken. Men zou ook apart moeten vergaderen, desnoods onder hetzelfde moderamen; eerst bijv. veertien dagen over de econo mische kant. daarna over zuiver geeste lijke dingen. Maar aldus prof. Van Dijk men wil dit niet. omdat men van deze zaken niets begrijpt, ln de kerk leeft men immers nog in de 17e of 19e eeuw, d.w.z. efficiënt werken is er niet by! Terwille van het koninkrijk zal men gebruik moeten maken van de onrecht vaardige mammon. „Kerkelijke auto nomie, de zelfstandigheid der plaatse lijke kerk. de traditionele heerschappij der ambten interesseren mij niet", riep prof. Van Dijk uit. „Dat zijn allemaal indaire principes, gezien in het licht het koninkrijk Gods." r is in deze tijd kerkelijke planning nodig. Want de taken van het kerkver- nd der gereformeerde kerken worden al maar groter in verhouding tot de plaatselijke kerken. De kerken als ge heel moeten weten, waar zij in de ko mende vijftig jaar aan toe zijn. Dat kost veel geld. Er moet naar ge streefd worden, dat de leden 20 pet. van hun belastingbedrag aan de kerk geven. Ook zal dc kerk overheidssubsidies moeten aanvaarden, nu de overheid vandaag haar gerechtvaardigde eisen aan kerkbouw gaat stellen. Men mag de kerk niet losmaken van de publieke orde. Nodig is concentratie van de finan ciën en van de werving daarvan. Daar aan gaat natuurlijk vooraf, dat de men sen worden ingelicht over het doel. waarvoor men geld inzamelt. De spreker garandeerde, dat Calvyn het met hem eens zou zijn als hij van- aag leefde. Want Calvyn wist wat zonomie en efficiency was. Een effi- ënte organisatie der kerkelijke econi ïie zal echter nooit heerseres in c kerk mogen zijn. maar steeds dienar» moeten blijven. Zo wil de Heer het. Telkens weer is in de kerkgeschiedenis de vraag opgedoken: Wie behoort Christus toe? En aan ieder graf wordt steeds weer in fluistertoon en achter de hand gevraagd: „Is de over ledene naar de hemel?" Wie is wedergeboren en hoe weten we of iemand wedergeboren is? Johannes heeft een heel een voudig antwoord: indien wij zijn geboden bewaren'. Als ik dit gedeelte uit het tweede hoofdstuk van zijn brief (2 3-6) echter verder lees. lijkt het me wel of hij plotseling tot de conclusie is gekomendat dit antwoord misverstanden kan, opwekken. Niet de mens, die zijn uiterste best doet om naar de geboden te leven, is wedergeboren, want dan zou de mens door eigen krachtsinspanning gered kunnen worden. Daarom zegt hij het een vers later iets anders: „maar wie Zijn Woord bewaart" en omdat hij vreest nog onduidelijk te zijn geweest schrijft hij, dat wij wandelen moeten zoals Hij (Christus) gewandeld heeft. Johannes zegt dus als het ware: Het leven van de mens spreekt voor zichzelf. Maar ook laat hij duidelijk j merken, dat de mens, die door God gegrepen is, door Zijn Geest tot wedergeboorte is gebrachtanders leeft. Als er in een leven niets verandertis het de vraag of God in dat leven is gekomen, j God ziet ons hart aan, de mensen zien onze daden aan en I Johannes zegt, dat ze het recht hebben om. dat te doen. ARBEIDERS EN BEAMBTEN J^E ln gang zijnde technische ont- 1958 nog niet minder dan vier mil- wikkcling in de nijverheid dc joen werklozen. Dit hoge cijfer zal automatisering met name heeft echter ook wel sterk door de recessie In dc Verenigde Staten onder meer zijn beïnvloed. ten gevolge, dat het aantal „Ange- De Amerikaanse vakbeweging is ech- stellten" dat van de arbeiders over treft. In 1957 waren er volgens i ter vooral bezorgd over het feit, dat de beambten zo moeilijk tot organi satie zijn te bewegen. Zij betalen niet steld onderzoek 25 miljoen „arbei- gaarne contributie, zijn individualis- Z5Vt miljoen „Angestell- ten, geen organisatie nodig ten". Laatstgenoemden, die men te hebben, oordelen dat zij zelf wel hier te lande beambten noemt, wa- hun belangen kunnen behartigen, ren met hoger geclassificeerd werk Van de 18 miljoen georganiseerden belast en hadden een wat bredere behoort 85 procent tot de arbeiders opleiding ontvangen. Dank zij de en slechts 15 procent tot de bcamb- automatisering, zijn allengs, naar ten. verhouding, minder mensen nodig Er zijn in vakverenigingskringen wel het gewone routinewerk, voor stemmen opgegaan om tegen de au- die over zekere technische of admi nistratieve kwaliteiten beschikken. Het werk aan de lopende band is weging begrijpt heel goed, dat men door stakingen de technische ontwik keling niet kan tegenhouden. stellig nog niet verdwenen. Maar het Men ziet ook wel eens gevaar in de Nu weten wij niet, waar men in de zich afzijdig zullen houden, ja zelfs Verenigde Staten precies dc grens in een aant&I gevallen als „stakings- hceft getrokken tussen „arbeiders" brekers" zullen optreden, en „beambten". Daar zijn ook te De Amerikaanse vakbeweging is onzent wei bij de arbeidersgroep in- „neutraal", werkt alléén voor een zo gedeelden, die men zeer wel tot de hoog mogelijk loon en een zo kort beambten zou kunnen rekenen. mogelijke arbeidstijd. Zij kent geen Hoe dit zij, dat er in het bedrijfs- hogere beginselen. Zij kan dus ook leven verschuivingen plaats vinden ten aanzien van de beambten geen van „ongeschoold" naar „geschoold" beroep doen op hun plicht om mede en van „arbeiders" naar „beamb- te werken aan de totstandkoming ten", is een feit, dat het onvermijde- van een maatschappelijke ordening lijk gevolg is van de nieuwere ont- naar christelijke beginselen. Het ma- wikkeling. terialisme is troef. De vakbeweging in Amerika maakt Het is dan ook geen wonder, dat zij zich over de gang van zaken wei geen geestdrift onder de beambten enige zorgen. Natuurlijk in dc eer- kan wekken. Dat kan alleen, wan- ste plaats over de werkloosheid, die, neer men een ideaal heeft, een her althans in een overgangsperiode, vorming der maatschappij in christe- door de automatisering wordt groot. Op den duur verwachten wij, als gevolg van nieuwe welvaart, lijke geest wil nastreven. Steeds meer bevestigen de toestan- verhoudingen in andere lan de uitbreiding vooral ook van de den ons in de overtuiging, dat de door dienstensector, geen nadelige gevol- onze christelijke vakbeweging ge- Er waren in de Verenigde Staten in Missionaire opdracht lang verzuimd De vergadering hield zicb voorts bezig net een bespreking van de arbeidt oorwaarden en salariëring voor kos- ers, en met de kerkelijke quota. (Van een onzer verslaggevers) Voor 3e derde maal hebben de gereformeerde gemeenten hun landelijke zendingsdag g Voor deze samenkomst bestaat een toenemende belangstelling Ditmaal was zelfs de grote zaal van Tivoli te Utrecht te klein de menigte te bevatten, zodat men ook een nevenzaal moest in schakelen- Ds. H. Rij'ksen te Vlaardingen, voor zitter van zendingsdeputaten der geref. gemeenten, opende de zendingsdag met een toespraak over psalm 67. een oogst- psalm. die door zijn bede om genade, zegen en licht zeer passend is bij de zendingsdag. Lange tijd voelde meerde gemeenten ok m,sslonaire opdracht, door Je- lüt ,~hnstUs aa" zÜn gemeente gegeven, uit te voeren. Er werd in de geref ge meenten echter niemand gevonden, die uit wilde gaan onder de heidenen. Thans, aldus ds. Rijksen, is er een wolkje als eens mans hand. Aan de Theologische School te Rotterdam stu deert momenteel tie heer G. Kuyt, die tot zendingspredikant wordt opgeleid. Bovendien is de heer D. P. Polder werk zaam in de inwendige zending en wel als evangelist in Brabant en Vlaanderen. Het zendingsbevel van Christus op volgen js moeilijk wanneer men let op de omstandigheden Hoe kan men in deze tijd vol ongeloof nog het evangelie brengen? Ds. Ryksen verklaarde, dat men zich daarin gemakkelijk kan vergissen. In het eind van de 18e eeuw scheen het rationalisme het christendom te i vleugelen. Maar in dezelfde tijd dat te Parijs op straat het kruis vertrapte, kwamen in Schotland de mannen bijeen die de grondslag legden voor de grote zendingsactiviteit, die weldra volgen zou Aan de hand van talrijke voorbeel den uit de missionaire historie toonde ds. Ryksen aan, dat zending steeds een zaak des geloofs is. Sommige zendelin gen hebben jaren achtereen op rotsen moeten ploegen; velen zagen geen en kele vrucht op hun werk. Toch beeft God zich steeds een Waarmaker van zyn beloften getoond en op den duur gaf hij zegen als het zendingsbevel werd opgevolgd. Ds. Kersten gaf een uiteenzetting c»— het verschil tussen de westerse mens en de primitieve heiden, dat vooral ge legen is ln het onderscheid maken van ziel en lichaam. De primitieve mens kent dit onderscheid niet en dit stelt bijzon dere eisen aan de evangelieverkondiging. Tot begrip van deze verkondiging wekte ds. Kersten zyn hoorders op Nog teveel leden der gereformeerde gemeen ten zitten knus in het heilig huisje van hun gemeente, vaak zonder erbarmen voor het heidendom, naar hij zeide. Maar men moet bewogen zijn met het lot der heidenen, die immers verloren gaan als het evangelie hen niet bereikt. De heer M. Nijsse. onderwijzer te Mid delburg verhaalde de roeping van Ludwig Nommensen, de apostel der Batakkers, die een geweldige oogst op zijn zendings- arbeid mocht inzamelen. Omdat de geref. gemeenten nog geen zendingsarbeiders met ervaring bezitten, speelden zy leentjebuur by de Geref. Zendlngsbond in de hervormde kerk. Dr. J. J. J. Goslinga. chirurg te Beverwijk, die vele jaren als zendingsarts op het terrein van de G.Z.B. op Celebes werk te, vertelde iets over de medische zen- dingsarbeid. Ds. J. de Lange te Utrecht, gaf als directeur van de G.Z.B. een indruk van de praktijk van het zendingswerk. Hij had niet alleen leden der gereformeerde gemeenten maar ook eigen kerkgenoten onder zyn gehoor en zelfs enige christe lijke gereformeerden. Zoals men weet werken de herv.-geref. en de chr. geref. zending samen. Omdat de zendingsdag, evenals vorige jaren, samenviel met Koninginnedag, verzond men een gelukstelegram aan' H UT de Koningin. Ds. A. Verhagen te Gouda, die eerst het slotwoord zou spre ken. werd daarin verhinderd, daar hij als i„j het comité dat het nationaal ge- aanbleden, De collecte op deze dag gehouden, bracht 1.914.36 op. Voor het stimuleren v?n ?endingsgedachte en offervaar digheid in de gemeenten z(jn al meer dan tachtig plaatselijke commissies aan het werk. Men heeft 3.200 zendingsbus jes geplaatst. Het zendingsblad Paulus verschijnt in een oplaag van 8.000 cxem- Advertentie Verschillende predikanten van de ge reformeerde gemeenten voerden deze dag het woord. D». C. Hegeman te Ge- ncmuMen, die in het weekblad De Saam binder de gemeente warm gemaakt heeft voor het zendingswerk; ds. J. W. Kersten »iJSJc,irenin,?en cn ds- L «e Middelburg, die het slotwoord sprak. I Blus dat branden van overtollig maagzuur. Met 'n paar Kennies werk van 'n ogenblik. 't Is nog een orettige remedie ook. Direcl baat en gemakkelijk in te nemen zon der water of wat ook. U kunt Rennie» kopen bij iedere apotheker of drogist t Loopt daar iedere dag storm om Rennies en niet zonder reden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2