JMeutue (üourant Eensgezind Westen kan aan besprekingen beginnen Koninklijke nationaal dank geschenk voor fleXa Duitse coaster na aanvaring vergaan Verrassend akkoord over voorstellen en tactiek RUIM EEN MILJOEN GULDEN de verf voor 't schilderfeest Dank van de Koningin Kunstenaars bij Koningin Amerika levert Djakarta zestig vliegtuigen Koningin Juliana is een van ons BEEL OPNIEUW INFORMATEUR VK1JDAG 1 MEI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 ABONNEMENTEN f 7 50 per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES- f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 5893o Veertigste jaargang no. 11552 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Slantuastlcfj is glje&leuen mya bert ia tegfjenspoer Afscheid hij Oudheden ZIE PAGINA S Het Koninklijk gezin bewon dert het horloge dat als een der cadeaus van het Neder landse volk de jarige Vorstin is aangeboden'- een uurwerk bezet met 275 in platina gevat te briljanten. De aanleiding van het nationale geschenk was een van de hoogtepunten van een koude en toch blijde Koninginnedag, waarover u op andere pagina's meer "17ERRASSEND SNEL hebben de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland (giste ren) in Parijs overeenstemming bereikt over de voorstellen, die het Westen Rusland zal doen. Het gesprek tussen de Westelijke Grote Vier heeft zelfs meer opgeleverd, dan men had verwacht. De ministers zijn het over het gemeenschappelijk standpunt eens geworden en hebben alle kwesties be sproken. (langrijk is ook, dat de westelijks sters het volkomen eens zijn gewor- over de tactiek, die bij de onderhan delingen in Genève moet worden ge volgd. Want het is duidelijk, gezien het communiqué van de westelijke ministers de oostelijke ministers, die In Warschau hebben vergaderd, dat de onferentie in Genève onmiddellijk in en impasse kan raken. De volgende geschilpunten springen al de landen van het Warschaupact spreken van het Berlijnse vraagstuk en de hereniging van Duitsland alsof dit twee afzonderlijke kwesties zijn; voor het Westen staat het daarentegen vast, dat de Berlijnse kwestie niet blijvend geregeld kan worden zonder de hereniging van de twee Duitslan- 2. de oostelijke landen willen dat Po len en Tsjechoslowakije aan de onder handelingen deelnemen. Het Westen voelt daar niet veel voor. Om de bijeenkomst in Genève niet zinloos te doen zijn, is het dus zaak het Westen door een zekere tactiek de onderhandelingen weer op gang te brengen, waarbij men uitgaat van het irincipe dat tegenover concessies tegen- De voorstellen van het Westen komen op het volgende neer: een beginselverklaring, waarin Enge land, Amerika, Frankrijk en Rusland beloven geen agressie te plegen, alle geschillen door onderhandelingen te regelen en geen hulp te verlenen aan een eventuele aanvaller; de instelling van een permanente commissie van de Grote Vier en een Duitse commissie voor regeling van het Duitse vraagstuk; 3. vrije verkiezingen in geheel Duitsland met het oog op de hereniging; 4. ondertekening V3n een vredesverdrag met een herenigd Duitsland. 3et is zeker, dat de ministers van West-Duitsland, Frankrijk en Amerika het Engelse voorstel tot het instellen van zone met een gecontroleerde bewa- ïing hebben overgenomen. Maar hel niet duidelijk of deze zone voor of de vrije verkiezingen in geheel Duits land in het leven moet worden geroepen. Tussen het benoemen van een Duitse immissie voor regeling van het Duitse vraagstuk en de vrije verkiezingen zou »e jaar moeten liggen, om rustig overleg mogelijk te maken ie twee jaar moet de samenwerking n de twee Duitslanden op het ge bied van handel, sport» cultuur en poli tiek groeien. Wanneer het vredesverdrag met Duits land wordt gesloten, aldus nog steeds istelijke voorstellen, zou een algc- veiligheidsverdrag tussen Oost en West van kracht kunnen worden. Maar eerder reeds kunnen de oostelij ke en westelijke landen kleinere overeen, komsten afsluiten bijvoorbeeld over een zone met gecontroleerde bewapening (Engels plan) en voor het voorkomen van onverhoedse aanvallen uii de lucht (Ame rikaans plan). In het communiqué dat de ministers van Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en Amerika na hun bijeenkomst in Pa rijs hebben uitgegeven, beloven zij nog maals de vrijheid van de Westberlijners te verzekeren. Verder verklaren de mi nisters. dat zij met Rusland willen on derhandelen om een rechtvaardige en blijvende vrede in Europa te bereiken De door de westerse ministers bereik te resultaten zullen aan de N.A.V.O.-raad worden voorgelegd. Inmiddels heeft de Oostduitse communistische partijleider Walter Ulbrieht gedreigd, dat de Oostduit sers de toegangswegen naar West- Berlijn zullen controleren ongeacht de resultaten van de Geneefse con ferentie. Saarland. De oud-premier van onder wijs en kunsten, F J. Roder, is gisteren gekozen tot premier van Saarland. Hij volgt premier Relnert op. die op 23 april bij een auto-ongeluk om het leven kwam leunt leze 1 T~\E VOORZITTER van het comité „Verjaardagsgeschenk H.M. de U Koningin", jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, heeft gistermiddag in de Stuc- zaal van het paleis Soestdijk als geschenk van het Nederlandse volk de jarige Vorstin ruim een miljoen gulden overhandigd. Het genomen initiatief, zo vertelde jhr. De Ranitz, heeft allerwege en in alle lagen van de bevolking warme weerklank gevonden. Het bedrag kwam dan ook niet zozeer binnen in grote stortingen, maar voornamelijk in kleine spontane giften, die varieerden van een dubbeltje tot een gulden. Het tweede geschenk, dat jhr. De i het comité, dat zich tot tolk heeft gemaakt Ranitz overhandigde was een fraai arm-1 van de gedachten, die vele gevers van bandhorloge. Het i6 een sieraad, waarin I dit prachtige geschenk hebben bewogen. 275 briljanten zijn gezet, die gevat zijn in platina. Aan dit produkt van Neder landse handnijverheid is 345 uur ge- Verder zal nog als persoonlijk ge schenk de werkkamer van de gonringin worden vernieuwd. Onder meer zal een handgeknoopt Deventer tapijt van 45 vierkante meter worden gelegd. Van dit tapijt toonde jhr. De Ranitz de Koningin een staaltje. Ook bood de voorzitter van het comité de Koningin een aantal briefkaarten aan, vaak voorzien van een treffende opdracht. In haar dankwoord zei koningin Juliana getroffen en ontroerd te zyn door zoveel hartelijkheid. Bijzondere dank bracht zij avond even over half twaalf bij lichtschip Tessel, ter hoogte van Den Helder door de Duitse coaster Urundi overvaren en met man en muis in de golven verdwenen. Pas na vele uren zoeken kon men uit gevonden wrakstukken opmaken dat het schip in de Duitse plaats Haren thuishoort en de naam Mariene draagt. Er waren vier opvarenden. Op het moment dat de ramp zich vol- trok stond er een vrij straffe noord oostenwind .windkracht 8). Het regende hevig. Terstond nadait de Urundi het geluk had gemeld, zetten verscheidene schepen koers naar de opgegeven plaats. Het betonningsschip Delfshaven en reddingboot Prins Hendrik waren 't eerst op de plaats van de ramp. De schepen zochten samen met die Urindi, later nog geassisteerd door vier andere schepen. wrakstukken en mogelijke overle venden. De Prins Hendrik was de eerste die ts vond, om half negen 's morgens werd een gebroken luikhoofd opgevist ijf minuten later ontdekte de Delfsha^ :n soortgelijk wrakstuk en bovendien Dg een stootkussen. Een Neptune van de vliegbasis Valken burg werd in de loop van de morgen teruggeroepen omdat het zicht gaande weg slechter werd. Het was trouwens al vrijwel zeker geworden dat niemand de opvarenden meer kon worden gered. Inmiddels was nog steeds niet bekend geworden welk vaartuig eigenlijk gezonken. Pas na negenen vond een Duits schip, de Thorwald, een rood-witte boei die het opschrift Marlene-Haren droeg. Het was toen zeker dat het geen Neder lands vaartuig was omdat in Haren geen kustvaarders zijn geregistreerd. Bij vraaig bleek Inderdaad dat Haren Duitsland een Mariene rijk is, of liever was. Het schip was eigendom van de heer Schulte die als kapitein op de coastéi voer. Hij had het schip vorig jaar in Ne deriand gekocht. Het droeg toen de naarr Nan. Het vaartuig was op weg van IJmuiden naar Aarhus in Denemarken. Het ma> 195 br. registerton. Dat dit voor iedereen maakt de gaven tot een zeldzaam waardevol geschenk. Over het grote geldbedrag, dat zij ont ving, zei koningin Juliana, dat de gevers hiervan haar in staat 6tellen weer an deren in het gehele Koninkrijk blij te maken. Nieuwe moed De Konlngm vervolgde haar dankwoord .De talrijke goede wensen zullen mij met nieuwe moed bij het begin tweede eeuwhelft vervullen, ook al hoop ik niet het einde daarvan te beleven. De leeftijd van 50 jaar is heel aan trekkelijk. Men heeft al die tijd gelegen heid gehad een goede dosis ervaring ei levenswijsheid op te doen, zoals het onrecht en de andere vreselijke dii die onze tijd nog te zien heeft kunnen geven, maar ook de wonderbaarlijk goede en mooie bclevei Aan de andere kant is men met vijftig jaar doorgaan, nog geheel fit, deel te nemen aan hef volle vcelgeestelijk van zins en fysiek in staaf zijdige leven, zoals God het geeft, In al zijn fleur en in al zijn ernst, terwijl er al iets van het milde licht van de levensavond zichtbaar wordt". De Koningin besloot: „Ik ben ge lukkig, terug en vooruit te mogen Vele goede wensen hebben mij bereikt op mijn 50ste verjaardag. De hartelijkheid daarvan heeft mij zeer getroffen. De uitzonderlijke hoeveelheid van gelukwensen, zowel van officiële instanties en van organisaties van verschillende aard, als van parti culiere personen bekenden en onbekenden nopen mij, ditmaal langs deze weg, mijn diepgevoelde dank te betuigen voor alle mede leven op die dag ondervonden. Julia SOESTDIJK, 1 1 zien, samen met hen, die mij lief zijn, ook mijn moeder nog in mijn nabij heid te mogen hebben en tevens ge lukkig, omringd te zijn door zoveel echte, warme hartelijkheid en sym pathie." Heit dagelijks bestuur van „Koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst'' heeft de Koningin in paleis Soestdijk een twee tal albums aangeboden. Een album bevat 25 kunstwerken van jonge schilders en schilderessen, die van de Koningin in de laatste vijf jaren de koninklijke subsidie ontvingen. Het andere album bevat een twintigtal kunstwerken van de juryleden van 19461959. Monty brengt een boodschap voor Macmillan mee De Britse veldmaarschalk Montgomery heeft gisteren en eergisteren besprekin gen gevoerd met de Russische premier Chroesjtsjef. De conferentie werd bijge woond door enkele hoge Russische auto riteiten op het gebied van de defensie. Na afloop van de besprekingen zei Montgomery zeer tevreden te zijn over het resultaat. Hij had zich beter kunnen inleven in de gedachtenwereld van de Russen, nu hij hun visie met eigen oren heeft gehoord. Hij vertelde verder een boodschap voor de Britse premier Macmillan mee të heb ben gekregen van Chroesjtsjef, die hij echter alleen zou overbrengen als de Britse premier daar prijs op stelt. Monty verwacht kennelijk dat hij bij zijn terugkomst in Engeland niet zo enthousiast ontvangen zal worden. Prins Bemhard opende Caltex- laboratoria Prins Bemhard heeft vanmiddag in Pernis de centrale laboratoria van de Caltex geopend door op een knop te druk ken, waardoor alluminiumdeuren omhoog gingen. Om de openingsceremonie te com pleteren stapte hij in een DAF-auto, op gesteld in een der afdelingen op een zg. chasis-dynamometer, stelde de motor in werking en daardoor tevens dit gedeelte van het laboratorium, waar auto's (en indirect dus benzine- en oliesoorten) on der allerlei weers- en wegomstandigheden kunnen worden beproefd. In het nu in gebruik genomen labora torium werd ongeveer zeveneneenhalf miljoen gulden geïnvesteerd. Er werken op het ogenblik 83 personen van dertien nationaliteiten. Ter herinenring aan de opening bood de Amerikaanse maatschappij de Prins een film aan. getiteld „Reis door Afrika". Turkije wil betrekkingen Nederland- Indonesië verbeteren AMERIKA heeft ingestemd met de levering van vijftig oorlogsvliegtuigen die van verouderd type zouden zijn en 10 grote turbojettrans- portvliegtuigen te leveren door Lockheed aan Indonesië tegen contante betaling. De oorlogsvliegtuigen zijn vijftien B-25 bommenwerpers, twintig Mustang F-51 jachtvliegtuigen uit de tweede wereldoorlog benevens vijf tien F-51 jagers, welke laatste afkomstig zijn van een Amerikaanse onder neming. De woordvoerder van het Amerikaanse ipartement van buitenlandse zaken deel- niet mede of deze toestellen met alle wapens en andere uitrusting zullen den geleverd, doch zeide, dat de verkoop geschiedt op voorwaarde, dat zU uitslui tend gebruikt zullen worden voor de bin nenlandse veiligheid en gewettigde natio nale verdediging in overeenstemming met de doelstellingen van de Verenigde Naties. en vraag of Nederland geprotesteerd heeft, antwoordde by: „Wy staan in net onze bondgenoten over een grote reeks onderwerpen". Nederland zou vol gens hem op de hoogte z(jn van de leve rantie. De kosten van de vliegtuigen wor- ;n geschat op 23,5 miljoen dollar. Nader wordt gemeld, dat de tien C 130 Lockheed turbo-propvrachttoee tellen elk 8.740.000 gulden koeten, ongerekend de onderdelen en de vergoeding voor oplei ding van Indonesisch personeel. Er wordt onderhandeld over de levering van beperkt aantal" patrouillevaartuigen. Amerika heeft onlangs toegestemd in de bewapening van twintig Indonesische bataljons. Gisteren zijn te Tandjong Priok Zuidslavische patrouilleboten, elk van en met twee 40 mm kanons en vier machinegeweren voor luchtafweer toestellen voor dieptebommen overgedra- n aan de Indonesische regering. Blijkens een in Turkije uitgegeven gezamenlijk communiqué blijkt, dat de Turkse president getracht heeft de besprekingen met Sukarno de verstandhouding tussen Nederland en Indonesië gunstig te beïnvloeden. Hij heeft namelijk de wens uitge sproken, dat alle tussen het broeder land Indonesië en de vriend en bond genoot Nederland hangende aange legenheden zullen worden opgelost, zodat er betere betrekkingen tussen beide landen zullen ontstaan en de vrede en het evenwicht in Zuidoost- Azië zullen worden versterkt. De Turkse president heeft een uitno diging van Sukarno voor een bezoek aan Indonesië aanvaard. Woensdag kwam Sukarno in Boedapest m en werd begroet door een regerings delegatie onder leiding van Daniel Nagy, e-presidemt van de presidentiële raad de vice-premier Antol Apro. De presi dent wisselde enige woorden met de ver tegenwoordigers van Vietnam, de Ver enigde Staten, Nederland en India. het stationsgebouw was een korte diplomatieke receptie. Dezelfde dag werd Sukarno te Warschau met volle eerbewijzen ontvangen en door dertigduizend Polen begroet. Hij maakte een rondrit door de stad en ontving op de universiteit een eredootoraat in het volkenrecht. In een zijner toespraken zei- de hij, dat Indonesië vastbesloten ii westelijk Nieuw-Guinea te „bevrijden dat de Nederlandse imperialisten tot de grootste vijanden van Indonesië be horen. Op een vraag naar Tibet, woordde hij de journalisten; „Ik vond het prettig u te ontmoeten, maar u moe niets vragen". Hij ontkende nadrukkelijk stig ziek te zijn en zeide: „Kijk mij aan, zie ik er ziek uit? Ik ben niet ziek" Men moest toegeven, dat hij er goed uit zag. Prof. Beel in radiotoespraak DE minister-president, prof. dr. L. J. M. Beel, heeft gisteren ter gelegenheid van de 50ste ver jaardag van koningin Juliana over beide Hilversumse zenders de volgende toespraak gehouden: „Onze geliefde Vorstin, koningin Juliana, viert heden te midden van haar gezin en van haar volk baar vijftigste verjaardag. Ik stel het zeer op prijs op deze zo bijzondere dag de gevoelens van al haar onderdanen ln geheel ons koninkrijk, zij het op ge brekkige wyze, te mogen vertolken. Het ls slechts aan weinigen gegeven van naby te ervaren hetgeen ons ko ningschap in werkelykheid beduidt. Wie trouwens verwacht de betekenis hiervan in volle diepte te peilen, in geheel zijn omvang te omsluiten? Zo veel hangt bovendien af van degene, die geroepen is dc kroon te dragen. Voor leder onzer is het echter een overtuiging, waaraan niet te wrikken valt, dat koningin Juliana In het voet spoor van haar moeder haar hoge roe ping in grote levenswysheid en le venservaring op voortreffeiyke wyze vervult tot ryke zegen voor geheel ons koninkrijk en voor al haar onderdanen, wy allen, of wy uu persooniyk met haar hebben gesproken of dat wy slechts op indirecte wyze haar hebben Ieren kennen, gevoelen op deze dag opnieuw welke hechte banden ons ver binden aan het vorstenhals en welke wezcniyke warmte er in ons is jegens onze koningin, die haar volledige per soon heeft ingezet en dagclyks inzet om de taak te vervullen, die zy by haar kroning op zich heeft genomen, waarvoor zy door haar geboorte was voorbestemd en door haar ouders met zoveel liefde is opgevoed. Sinds de troonbestyglng heeft on ze vorstin zich by herhaling tot haar volk gewend, U allen kent haar stem en haar verschyning door middel van radio, bioscoop en televisie. Dit beeld zo vertrouwd, deze stem zo byzonder welluidend en gemoduleerd, wy zou den haar herkennen waar wy ook zouden zyn. De koningin: zy is een van ons, het koninkiyk gezin: het is ons gezin. WQ wisten dit gezin naby ook in de bange oorlogsjaren en het was, zoals de dichteres het onder woorden bracht: „Gij hebt ln waarheid nooit uw land Prinses, al hadt gij ver van ons uw huis". Wö zyn trots op ons koninkiyk ge zin. trots bovenal op haar wier ver jaardag wy heden vieren. Juist in deze dagen, nu wy weer te kampen hebben met moeiiykheden op staatkundig terrein en moeizaam trachten te komen tot een nieuw ka binet, treedt opnieuw de waarde van het koningschap scherp naar voren, en ervaren wy welk een verbindende kracht wy bezitten in onze vorstin, hoe groot het steunpunt is, dat wy in haar vinden. Moge haar voorbeeld, haar per- soonlyke inzet ons alien stimuleren voor de belangen van ons volk en ons koninkryk onze offerbereidheid ook in daden om te zetten, onze plicht te verstaan, onze dienst aan het vader land. Koningin Juliana, wy wensen n op deze dag van ganser harte geluk en wy bidden Hem, Die het al bestiert en ons leven leidt, dat Hy u de kracht schenke nog tot in lengte van jaren ons voor te gaan. Temidden van uw gezin, temidden van al uw onderdanen weet uw hart zich thuis. By u weten wy ons geborgen. Zy Gode bevolen." Koningin Juliana heeft vanmorgen op paleis Soestdijk de aftredende minister-president, prof. dr. L. J. M. Beel, ontvangen. Aldus is bekendge maakt door 't kabinet der Koningin. Hare Majesteit heeft prof. Beel ver zocht, de mogelijkheden om tot een spoedige oplossing van de kabinets crisis te komen, te willen onderzoe ken. VLIEGTUIG STORT NEER28 DODEN Een Spaans passagiersvliegtuig is woensdag tussen Barcelona en Madrid neergestort. Alle 28 inzittenden zijn om het leven gekomen. Onder de 24 passa giers bevonden zich de Spaanse turn kam pioen Joaquin Blume en zijn vrouw. Blu- me, een van de beste turners ter wereld, werd gerekend tot de kanshebbers voor de Olympische spelen die in 1960 te Rome worden gehouden. DESSO Europa Karpet" BULTHUIS ~:ma* BOTERMARKT 23 msL- Koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: AanvankelUk weinig bewol king, weinig wind en vooral In het oosten van het land kans op nachtvorst. Later toenemende bewolking, ge volgd door plaatselijk enige regen en overwegend mati ge wind uit westelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 2 mei: Zon op 5.10, onder 20.04, maan op 3.07, onder 14.35; 7 mei om 21.11 nieuwe maan. HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Grenoble Nice Berlijn Frankfor MOnchen ZUricb Genève half bew regen

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1