IrJ.D.H.v d. Toorn vcrlaal het staatsbedrijf Directeur-generaal maakte hele ontwikkeling van telecommunicatie mee Wel goede buurman, maar baas in eigen dorp VITELLA MONTGOMERY WEET VAN GEEN OPHOUDEN MAM Bouwkosten moeten verlaagd worden Uniforme loonsverhoging stelt spiraal in werking NIEUWE LEIDSCHE COURANT Vandaag een bloemlezing uit comi taren in de Nederlandse dagbladpers op oorzaken en consequenties van de mis lukking der formatiepogingen van prof. De Quay. Formatie I t niet veel verwijt, of de niet zeer elegante rop hü prof. Zijlstra heeft laten het moes vallen. Men kan stellen dat ogenblik af de argwaan in de protestants- christelijke partijen sterk is gegroeid en daar ligt wel een der oorzaken van de mislukking. Bepaald niet de enige overi gens; de dagbladlezer kent er zo lang zamerhand al verscheidene en alle heb ben zij tot dit niet fraaie resultaat by- gedragen. Zo langzamerhand dorst nie mand meer een enkele knoop door te hakken. Schuldvragen opwerpen heeft geen zin; er zijn er velen die mede schuld hebben. Schuld door gemis aan daadkracht en door getreuzel, door ge brek aan durf. Ons lijkt het maar het beste zachtkens het doek te laten vallen over deze vertoning en te hopen, dat een heropvoering van dit stuk, van dit exem pel van machteloosheid en politieke klein moedigheid ons bespaard moge blijven A l g. Dagblad). Formatie II Dc Nieuwe 11a uitvoerig lel fac schuldvraag" te hebbi handeld, het volgende: Ten slotte zou men dan, moe van het touwtrekken tussen de verschillende groepen die de neiging hebben voor zich bepaalde portefeuilles op te eisen, die menen dat een minister een vertegen woordiger is van een partij, die aldus het noodzakelijke samenspel tussen rege ring en Staten-Generaal in een bedenke lijke sfeer brengen, die aldus, voorts een belangrijke bijdrage leveren tot het In diskrediet brengen van de politiek in het algemeen en de parlementaire democra tie in het bijzonder ten slotte dan zou men, moe van dat alles, een poging kun nen gaan wagen in de richting die wij wel „buitenpartij politiek" hebben ge noemd. Laat al de partijen als zodanig maar eens tot rust komen. Laat men het niet principieel, maar voor een over gangsperiode eens proberen met een kabinet dat niet bij voorbaat het stempel draagt van een bepaalde politieke rich ting, dat dus ook niet b\j voorbaat een principiële oppositie tegenover zich hoeft te vinden. Het zou een waardige en nut tige uitweg zijn uit een geharrewar dat zeker niet de achting van het volk kan winnen. Het zou het politieke denken een rustige tijd van ontwikkeling en bezin ning bieden, waarvan men dan, naar moet worden gehoopt, over vier jaar rijpe vruchten zal kunnen oogsten. Formatie III met de P.v.d.A. In zee gaan. Ann het feit, dat mislukking wijten is aan gebrek aan overei mmg over^Jiet regeringsprogram, nog een gunstige kant verbonden. Men zal nu wel door schade en schande ge leerd hebben welke houding tijdens een formatie niet moet worden aange nomen, zodat het xverk van prof. De Quay toch niet vergeefs behoeft te zijn geweest Zijn opvolger heeft het voordeel, dat hij met een schone lei kan beginni gebonden is aan aanbiedingen, die door prof. De Quay in het beslissende stadium niet meer konden worden ingetrokken. Het is zeer goed mogelijk dat de vol gende formatiepoging niet wederom aa de KVP zal worden toevertrouwd, tei wijl het, gezien de politieke verhoudin gen, uiteraard geen zin heeft en verloi tijd zou zijn een lid van de VVD met formatie te belasten. Een lid van de AR. Carrière begon en eindigde bij PTT (Van een onzer verslaggevers) TN DE RUIM VEERTIG JAAR, dat hij elektro-technisch ingenieur is, heeft ir. J. D. H. van der Toorn de directeur-generaal van de PTT vrijwel de gehele ontwikkeling van de telecommunicatie meegemaakt. En had hij als jong technicus tijdens de eerste wereldoorlog reeds een zeer ruime belangstelling voor de verbindingen, deze taande in de vol gende 41 jaar niet. Integendeel, deze interesse groeide steeds en thans, nu ir. Van der Toorn op 65-jarige leeftijd aan het eind en aan de top van een glansrijke carrière staat, praat hij nog graag en uitvoerig over het laatste nieuws uit de wereld van de telecommunicatie: De transatlantische kabel-telefonieverbinding. „Dat is nu een verbindingsonderdeel, dat mij fascineert" zegt hij. Maar dat deed de handcentrale in 1918 ook, e zeker niet mindere mate. Op de eerste verdieping van hel bouw van de centrale directie der P.T.T. aan de Kortenaerkade in Den Haag, ligt de ruime, in lichte tinten geschilderde kamer van de directeur-generaal. Dooi de grote ramen valt zacht licht van de namiddagzon op het okerkleurige tapijt. Tegen een van de wanden hangt een zee gezicht: enkele galjoenen voor een ha- vetimond. Het is dit schilderij, recht te genover het bureau van ir. Van der Toorn, dat zijn liefde voor de zee duide- lijk weergeeft. En dat hij van de zei houdt, ligt voor de hand. Hij is namelijk m geboren Scheveninger. Op 8 april. 65 jaar geleden, werd hi geboren in het toen nog kleine vissere dorp. Van 1906 tot 1911 volgde hij de H.B.S. aan de Stadhouderelaan. w: de toen 17-jarige Van de Toorn zich liet inschrijven aan de Technische Hoge school in Delft. Mobilisatie Enkele jaren verliep de studie normaal, dan volgde irf 1914 de oorlog, die de jon ge Van der Toorn bij de infanterie deed belanden. In allerlei plaatsen in Neder land werd hij gelegerd. Geestig vertelt an de tijd, dat hij als reserve-kor poraal-menagemeester in een fort i Biesbos lag. Tjjdens een overstroming kreei lompagnie bergen (zandzakken).,werk te .•erzetten, hetgeen korporaal Van Toorn er toebracht een oude zcemai voontc daar aan dc waterlinie in ei houden, door dc hele reserve voorraad jenever aan te spreken en iedere militair enkele extra oorlammen te verstrekken. In 1918 kreeg vaandrig Van der Toorn ;n half jaar studieverlof, waarna hij ir juni van dat jaar slaagde voor het inge- Als jong ingenieur kwam hij op 1 janu- wellicht prof. meest aangewezen formatie belast z betrokken partije noemde verdenki- door af te zien vi belangen Wam Zijlstra, lijkt het deze t de hun kleine politieke royaal in 's lands belang mee te werken aan het reeds door prof De Quay ontworpen program. Indien de politieke verhoudingen het noodzakelijk maken dat een lid van de KVP pre weinig bezwaar tegen kunnen ido gemaakt alsnog prof. De Quay tot mier te benoemen. Formatie IV >rf be- banken De heren Haeenbosch en Zijlstra heb ben begin vorige week eigener beweging gezegd dat, indien het voor het welslagen van de pogingen van de heer De Quay noodzakelijk was dat h\j weer vrij over de hun toegedachte departementen zou kunnen beschikken, zij hem daarvoor de gelegenheid boden. Het bleek dat ook de KV P-kandidaten een soortgelijke verkla ring hadden afgelegd. De formateur heeft van deze vrijheid alleen gebruik ge maakt ten aanzien van de heer Zijlstra. Het is duidelijk dat dit allerminst een versterking van het kabinet betekende Indien hij niet van het aanbod van de heer Zijlstra gebruik had gemaakt, maar wel van het aanbod van een ander, zou zijn kabinet intrinsiek sterker zijn ge worden. Dat de heren Hazenbosch en Zijlstra ten slotte hebben bedankt is, omdat zy van oordeel waren, dat de ontwikkeling der dingen in de laatste week hen ernstig had verontrust. De be zetting van het kabinet in haar totaliteit, zoals die er ten slotte uitzag, achtten zij niet van dien aarcl dat zij er gerust op konden zijn dat een christelijk sociaal beleid kon worden verwacht en dat het kabinet, zakelijk gesproken, als voldoen de krachtig kon worden beschouwd Het is op die grond dat zij ten slotte het voorstel van de formateur niet konden aanvaarden, (Trouw). Formatie V 51, 50.-, Het is ten slotte toch de AR geweest, die het zo al steeds wankeler wordende bouwsel-De Quay omver wierp. Wel een wonderlijke gang van zaken omdat naast de VVD toch ook de AR zo gebrand was op een kabinet-zonder-socia listen. Waarom trok de AR zich op hei laatste ogenblik terug? Omdat het aan deel, dat de CHXJ toch nog te elfder ure leverde, niet sterk genoeg zou zijn? Zo wordt het waarschijnlijk straks in a.r.- kring voorgesteld. Het lijkt ons echter niet onwaarschijnlijk, dat de AR alsnog tot de conclusie kwam, dat zij ook zelf haar aandeel te zeer had verzwakt door prof. Zijlstra op te offeren. Als dat ook een reden is, zou het niet fraai zijn als de AR de schuld voor de mislukking tonder meer op de CHU ging schuiven. Wat nu? Als men ervan uitgaat, dat de formatie-De Quay door een bepaalde verdeling van de portefeuilles en het gemis aan ministeriabele figuren steeds meer in de knoei raakte, dan zou ge dacht kunnen worden aan een nieuwe man, die nog eens gaat proberen om hetzelfde spel met meer succes over te spelen. Een aantrekkelijke bezigheid lijkt dat echter niet. Men zou ook kunnen pogen om alsnog tot een herstel van de brede basis te komen. Wij zouden ge neigd zijn om daarvoor te pleiten. Wij zijn er ons echter tegelijk van bewust, dat de PvdA en de drie christelijke par tijen nu zover van elkaar afstaan, dat di weg terug op dit ogenblik wel heel lang l\jkt. Op deze trieste balans blijft dan nog enkel de mogelijkheid van een kleur loos zakenkabinet over. Of een dergelijk kabinet zoveel steun zou kunnen krijgen, dat het de grote vraagstukken kan aan pakken? Als wij een periode tegemoet gaan waarin duidelijk wordt, dat parlementaire democratie zichzelf onmacht heeft gedoemd, dan zal het misschien gemakkelijker i beter antwoord te vinden op de (De Volks Formatie VI Tussen de vier fracties bleek een diep gaand onderling wantrouwen te heersen toen de formateur begon personen te polsen en portefeuilles aan te bieden. Dit onderling wantrouwen werd nog ver sterkt door een algemene vrees voor delijkheid. Portefeuilles waar- impopulaire maatregelen verborgen niet in trek. Zij werden van dc een naar de ander geschoven. Ieder beloerde van zijn eigen positie uit de mededingers. Zo kon het niet anders of de fractiebinding drong toch de forma- bin i op een vorm, die de zaak tot een aanfluiting maakten. Het toppunt, tevens het sluit stuk, was de opdracht van de formateur aan de heer Tilanus om hem twee c.h- kandidaat-ministers te leveren. De ware oorzaak van de mislukking ligt echter dieper. De linkervleugel van de KVP wilde met de zaak niets te maken heb ben. In de CHU werd het protest van de daken geroepen. Uit de ARP klonk ge- murmureer op. vooral toen de heer Zijlstra zich terugtrok. De verdeeldheid in de confessionele partijen is nog niet eerder zo demonstratief geopenbaard als thans. Zal een andere formateur terug keren tot de normale parlementaire me thode: de opstelling van een program, waarvan de uitvoering door een vol doende aantal fracties wordt gewaar borgd? En zal hij dan op dezelfde frac tie een beroep doen? Of zal hij naar een andere regeringsmeerderheid streven? Er in de drie confessionele partijen krachten die zich te weer stellen tegen n regering zonder socialisten. Maar het de vraag hoe sterk die krachten zijn. Iet V r ije Volk). ari bij de PTT in dienst. Na een korte periode van kennismaking met het be drijf, kwam ir. Van der Toorn op zijr definitieve bestemming terecht: de tele fonie. Zijn specialiteit was het ontwikke len van het net van telefooncentrales. Di centrales werden zijn carrière. In 1919 bestond er in Nederland nog geen eigen telefooncommunicatie-industrie Alle paratuur moest uit het buitenland den betrokken. Dat deed ir. Van der Toorn. Er niets anders op. Voor de PTT ging hij de handcentrales verder ontwikkelen Tevens moesten er aan de telefoonnet ten tal van wijzigingen worden aange- Enkele jaren tevoren bestonden land namelijk nog verscheidene telcfo- nie-maatschappijen. Tijdens de satie liepen de concessies van de: schappijen vrijwel allen af, waardoor de staat de verdere opzet van het telefooi verkeer kon bepalen. In die beginperiodi Toon het op elkaar doen verschillende telefoo Omstreeks 1920 ontwie nieuwste telefooncentrale had de jonge land. Deze apparatuur werd geplaatst het PTT-gebouw aan de Coolsingel Rotterdam. Net voor ir. Van der Toorn de PTT 1922 verLiei, werkte hij nog mee aan 1 ontwerpen en in de eerste stadia oi wikkelen van de eerste automatische centrales. De eerste periode bij de PTT was kort; drie jaar. eD tweede PTT-termijn duur de 14 jaren. Daartussen liggen 23 jaren experimenteren, hard werken, reizen er trekken in dienst van de Nederlandse af deling van de Standard Electric maat schappij. Reizen Ir. Van der Toorn kwain bij deze par ticuliere firma in dezelfde branche te werken: automatische centrales. Na en kele jaren vertrok hij naar Antwerpen, het werk meer in het commerciële vlak kwam, maar waar het hoofdoel bleef: ontwikkelen van automatische cen trales voor de gehele wereld. Weer later volgde een verblijf va.i en kele jaren in Londen, toen de Nederland ingenieur aan de generale staf van de Standard werd verbonden. Hij legde zich de Engelse tijd meer toe op de kabel verbindingen tussen de centrales. Ook de telegraafapparatuur beheerstte hij volko en het was dus niet verwonderlijk, dat deze man die centrales ontwierp, die terecht kwamen in Brazilië en Nieuw- Zeeland. in IJsland en in Transvaal, vlak de oorlog ook nog een poosje in Noorwegen werd gedetacheerd. Daar maakte ir Van der Toorn de in val der Duitsers mee. in april 1940 Hij kwam naar Nederland en was er net. toen >ns land ov.rvallen werd De oorlog maakte ir. Van der Toorn in Nederland begin tot eirjd mee. Al die tijd was hij in dienst van de Standard Electric, ondertussen als lid van de directie. Dan kwam in 1945 de bevrijding. Nau- elijks was de eerste vreugderoes voor- ij of ir. Van der Toorn werd benaderd I Der de toenmalige directeur-generaal an de PTT. Ir. H. M. Damme Oud PTT- igenieur Van der Toorn hoorde van de hoogste PTT-chef, dat men hem graag de leiding wild? opdragen voor het herstel van het deerlijk gehavende telecommu- nicatie-apparaa' Dit voorstel deed men telefonisch. Hoe kan het anders Ir. Van der Toorn keerde terug naar de PTT. na 23 jaren. Nu als hoofd-directeur Een zware taak wachtte hem. want meer dan een derde deel van het telecommuni- catie-apparaat was volkomen verwoest. Maar met ijzeren energie werd het her stelplan uitgewerkt, terwijl men er te vens in slaagde ce apparatuur geheel aan de modene eisen aan te passen. Na enige jaren hoofddirecteur van de dienst Telefonie. Telegrafie en Radio (TTR) te zijn geweest, volgde de benoe ming tot hoofddirecteur van de dienst algemene zaken en radio, en 4% jaar ge leden werd hij tot directeur-generaal be noemd. De laatste jaren heeft ir. Van der Toorn zich vooral bezig gehouden met de internationale verbindingen. Een groot aantal conferenties woonde hij bij. Steeds weer veranderden de toestanden tn de telecommunicatie. Steeds weer moet orde op zaken gesteld worden ensteeds Zo vormt de etherverdeling een groot probleem, waarmee men voortdurend worstelt. Het is van evident belang voor de nieuwste verbindingen. Maar het isj vrijwel onmogelijk in de propvolle ether nog een ongestoord strookje te vinden. Probleem Ir. Van der Toorn kent dit woord .Maar hij weet ook. dat proble men er zijn om opgelost te worden en dat heeft hii zijn hele loopbaan gedaan Al6 directeur-generaal kende hij naast vele technische problemen, nog het perso neelsprobleem Dat i6 nu voorbij. Hij merkte de invloed van de bestedingsbe perking op het staatsbedrijf. Moeilijk heden van enige allure, waar zij zich ook in het bedrijf voordoen, komen bij ir Van der Toorn terecht en in belangrijke gevallen geeft ir. Van der Toorn het be slissende antwoord. Miljoenen Het Is een bedrijf, waarbij ruim 59.000 mensen werkzaam zijn. Het totaal van alle salarissen van deze mensen, geeft een loonpost te zien van ruim 300 mil joen gulden. „Stelt u zich voor", zo zei ir Van der Toorn. ..wat een loonsverhoging van één procent aan het hele personeel betekent: drie miljoen gulden" Vormt ook weer een probleem, dat ook weer opgelost moet worden.. Na zijn pensionering gaat ir. Van der Toorn ..het er niet es lekker van nemen" In enkele functies blijft hij vnorlnpie nog actief. Zo bereiken enkele technische on derdelen van de PTT. op internationaal nivau. binnen kort een eindfase. Ir Van der Toorn ontwikkelde deze onderdelen en hij maakt znij werk -dus nog af Technische verhandelingen, noch zijn memoires, gaat de per lmei scheidende directeur-generaal schrijyen. ..Daar heb ie toch geen tijd voor' taar. Deze man, die met zich aan zijn werk gaf, cijfertjes-technicus geworden. Zeker niet Hij kan zich nog als een HBS-er ver bazen over het wonderlijke der elektro techniek. Als hij vanuit zijn villa in Wassenaar juist getelefoneerd heeft met zijn enige dochter in Washington, dan vindt niemand het vreemd, als hij plot seling zegt: Wonderlijk toch, zo'n af stand, duizenden kilometers, en zo'n zwak stroompje, en je verstaat, elkaar alsof je in twee aangrenzende kamers Judo-examens sportschool Luiten In de sportschool Luiten werden judo examens afgenomen. Gele band: D v. d. Ploeg. R Bot. W Verbakei, K. Horst. L. Fretschmar. G. Rietveld, N. Velthuysen, G. v. Ruiten. F. Wesseling, N. Waasdorp. A de Roer. G. Ligtevoet, H. J. Siebert. J. J. de Rid der, G. v. d. Blom. H. Goddijn. H W. Hamaker. Oranje band: A v. Steyn. D. v Duyn, M. Bonnet, P. Raamakers, N. Verheyen, G. Boon, G. J. v. d. Tang. Groene band: J. de Jong. W de Jong, J Bizot, K Strijk, E. Oostendorp, A Bergers. J Benning, G Guyt. N. v Beek. M. Mueee, P. Versteeg, j. Wijrdeman. W. Marks. Blauwe band: B. Ligteringen. J. v. d Blom Militairen behorende tot de Kon. Ma rine en afkomstig van het M.V.K. Val kenburg, namen ook aan dit examen deel. Hier waren de geslaagden: Gele band: A. de Boer. G. Scheurwa ter, A. Aartsen. F. H. Roosendaal. G H A Vink. Oranje band: H. Brinks. N. J. Arent- Wintercompetitie waterpolo Na dè wintercompetitie waarin GZC (Gouda) sterk favoriet bleek, zijn de de finitieve uitslagen als volgt: eerste klasse: GZC 2 10 gesp. 20 pun ten; De .Gouwe 1 10—14; De Zijl 1 10—9; Donk 1 10—9; Sleutelstad 1 10—4; OZV 1 10—4; tweede klasse: GZC 3 6 gesp. 9 pun ten; LZC (a) 6—7; LWV 1 6—6; AZC 1 6—2; derde klasse: GZC 4 8 gesp. 11 punten; De Gouwe 2 8—11; SZPC 1 8—9; BZPC 1 8—9; LWV 2 8—3; reserve-klasse: LZC (b) 8 gesp. 11 pun ten; GZC 5 8—10: Donk 2 8—7; Sleutel stad 2 87; De Gouwe 3 85. Gemeenteraad van Warmond (GISTERAVOND kwam de gemeenteraad van Warmond in openbare T vergadering bijeen. Door de recreatiecommissie was een voorstel ingediend aan G.S. te vragen het in de toekomst'aan te leggen rijwielpad aan de Kagerplassen te laten lopen van de brug van de heer Heemskerk af, voor de boerderij van de heer Heemskerk om, vervolgens achter de boerderij van de heer Hulst langs en dan direct links af naar de oever van de Zevenhuizervaart, om daarna de oever te blijven volgen tot aan de Spijkerboor. Men bereikt hiermee een rustieke weg langs de Zeven huizervaart, een goed uitzicht voor de weggebruikers en men vermijdt nadeel voor de agrarische bevolking, doordat geen landerijen worden gesneden. B. en W meenden dit advies niet te kunnen overnemen met het oog op de goede verhoudingen met de gemeente Alkemade en omdat bij de uitvoering van dit plan het bedrijf van de heer Hulst toch nog werd afgesneden. B en W. wilden in dezen niet uitsluitend ver- ide Warmondse recreatiebelangen laten prevaleren. ïtstond een uitgebreide discussie, n werd deelgenomen door dp Willemsen, Dekker, Van Vliet. Weijers, Schepers en Groenendijk. Be- ;d werd dat een goede verhouding de nabuurgemeente Alkemade wei- aar op prijs wordt gesteld, maar dat uit het oog mag worden verloren, de gemeente Warmond een eigen taak heeft en W. ulle Het irstel gerij is thans als volgt samengesteld mevrouw M. van der HorstSchaven- maker r.k. vrouwengilde), de heren J. C. C. Nieuwveen (KAB). K. Gtin- ther met als plaatsvervanger de bur gemeester (VVV), P. Houweling Aantrekkelijke wedstrijd Feijenoord verloor van Manchester U. Feijenoord heeft gisteravond in Rotter dam met 53 verloren van de Engel6e eerste divisieclub Manchester United. De doelpunten werden voor Feijenoord gescoord door Cor van der Gijp (2x) en Meyers. Voor Manchester United scoor den Dawson (2x), Quixall (2x) en Viollet Het was een aantrekkelijke en op hoog peil staande wedstrijd, vooral in de eerste helft toen Feijenoord zich geen moment de mindere toonde van de befaamde En gelse ploeg. Het spel ging tot de rust gelijk op. hetgeen de stand aanwees (3—2) In de tweede helft konden de Rotter dammers het peil van voor de rust niet handhaven. Moulijn nam nog nauwelijks aan het spel deel. Na een 42 achterstand wist Meyers de stand op 43 te brengen hetgeen Feijenoord even deed opleven. r toen Viollet, die zeer sterk speelde, een fout van spil Wal hout met een doelpunt afstrafte (53). werd de wedstrijd rommelig. In de resterende speeltijd kwam geen verandering meer in de score. Dodenherdenking Het programma voor de dodenherden king maandag is als volgt vastgesteld: 7.40 uur stille tocht van het plein voor het politiebureau naar het monument; 8 uun twee minuten stilte, waarna declamatieT zang en muziek. Er wordt niet gespro ken. Wel is er gelegenheid tot het leggen Van bloemen. (jachthaven-exploitant). J. P. van Schie (agrarische sector). Het be stuur van de plaatselijke r.k. midden standsvereniging heeft besloten geen afgevaardigde aan te wijzen. De an dere middenstandsvereniging beraadt zich hier nog over. De heer Van Vliet sprak er zijn te leurstelling over uit, dat een belang rijke bevolkingsgroep zich afzijdig houdt. Vervolgens kwam een voorstel aan de orde tot het verlenen van medewerking aan het aanschaffen van meubilair voor de Hervormde kleuterschool. De voorzit ter merkte hierbij op, dat het nog wel vijf jaar kan duren, voordat de nieuwe school tot stand komt. Met algemene stemmen ging men akkoord. Evenmin te genstand ondervond het voorstel tot het aangaan van een geldlening ad 200.000 met de Bank voor Nederlandse Ge meenten. Grond Voorts was er een uitvoerig voorstel betreffende de exploitatie van gronden in het uitbreidingsplan oost. waarvan de totale kosten ruim 600.000 zullen be dragen. De raad ging akkoord. Men besloot over te gaan tot ont binding van de pacht van een per ceel grond in het uitbreidingsplan oost in pacht bij de heren Th. J. M. en R. Th. de Vroomen. Aanvaard werd het voorstel de pacht met de heer J. L. Heemskerk met ingang van 1 september op te zeggen en de raadsleden gingen eveneens akkoord met het voorstel tot verkoop van zes percelen bouwterrein in het uitbrei dingsplan oost aan de Julianastraat voor de bouw van zes premiewonin gen. De bouwgrond langs de Heren weg zal nog even beschikbaar wor den gehouden voor Warmondse in gezetenen. Subsidie werd verleend aan het Wit- Gele Kruis te Hoogmade en te Oud Ade. Aan de Oranje Nassaulaan en op de ge meentehaven zal een bank voor wande laars worden geplaatst. de, instant pudding TGOEJV MONTGOMERY naar Mös- kou vertrok, meldde eergisteren de Britse pers blijkbaar verbaasd dat de veldmaarschalk toen hij op het vliegveld de journalisten ont moette, „niets te verklaren had". Op de avond dat hij in de Russische hoofdstad aankwam, verscheen hij echter ook voor de Amerikaanse tele- isie, in een eerder opgenomen film. Voor miljoenen kijkers deelde de Brit- veldmaarschalk mee. dat de Ameri kaanse leiding van de vrije wereld on- ak Uniets anders hebt maar een fake fiets zoekt U uit hjjUv/ BATAXUS dealer der Eisenhower nogal wat wantrouwen heeft gewekt. De namen -Eisenhower. Dulles en Herter noemend, wees Mont gomery erop. dat de Amerikaanse leiders met gezond zijn. „Er moet thans iemand naar voren komen om voor een vaste lijn te zorgen om een soort makelaar ti zijn. En naar mijn mening is dit hetgeen premier Macmillan van Engeland doet". Montgomery, die in militaire kringen alle sympathie reeds lang heeft verloren, nam de gelegenheid te baat om vooral zón vroegere strijdmakker Eisenhower weer eens onder vuur te nemen. „Solda ten moeten buiten de politiek blijven Een man kan geen twee dingen tegelijk doen aldus de veldmaarschalk ir. zijn oolitiek commentaar. Ten slotte zei Montgomery, dat de op perbevelhebber van de N.A.V.O.-strijd- krachten in Europa een Europeaan moet zun. „Ik zou hiervoor een Fransman ne men. met een Duitser als tweede man"r verk,aarde Montgomery, die indertüd als tweede man onder de Amerikaanse op perbevelhebber Norstad werkte S.-E.R. is van mening: STIJGING IN ENKELE JAREN MET 35 PCT. (Van onze sociaal-economische redactie) TN DE periode van 1953 tot 1957 zijn de bouwkosten met ongeveer 35 procent gestegen. Tot deze constate ring komt de Sociaal-economische raad in zijn advies aan de regering. De hoogte van de bouwkosten in de toekomst zal van het grootste belang zijn voor het antwoord op de vraag, h'oeveel nieuwe huurverhogingen er in de toekomst nog zullen volgen. De betrokken werkcommissie is wel tot een aantal positieve sugges ties gekomen om de bouwkosten te drukken, maar de beschikbare tijd was toch te kort voor een uitputten de behandeling. Zij heeft dan ook een nader onderzoek voorgesteld. Bouwkosten omlaag In de eerste plaats zal een overman ning van de bouwmarkt tengevolge het woningtekort moeten worden v komen. Over het algemeen zal gestreefd moeten worden naar een evenwicht op de arbeidsmarkt, regionaal zal de bouw- produktie afgestemd moeten worden op de bouwcapaciteit. Bij het tempo van de afgifte van werk zou als criteria gelden: De neiging van beloningsnormen of beperkt toe te passen; de COMMENTAAR VOORZITTER C.N.V. 2- de ontwikkeling van de produktle per werknemer op vergelijkbare werken onder dezelfde omstandig- Andermaal wordt gewezen op het grote belang van coördinatie bij de ver schillende instanties. Ook moet zoveel mogelijk uitgegaan worden van stan daardplannen voor woningen en woning blokken. Dit verkort de bouwduur en het biedt een norm voor de bij de differen tiatie in de bouw gemoeide extra kos ten. De industriële produktie van stan daardelementen kan zo worden gestimu leerd. Het gebruik van vervangingsmate rialen moet sterk worden bevorderd en nagegaan moet worden of het huidige stelsel van omzetbelasting geen verhin dering is voor het gebruik van deze ma terialen. Bijzondere aandacht van de minister i-an economische zaken wordt gevraagd rc-or bepaalde acties, die de concurren te beperken en waardoor de prijzen «n de woningbouwmaterialen op een •elatief hoog peil worden gehouden. Ook iou nagegaan dienen te worden in hoe- gewijzigd systeem van sub- ikkel tot verlaging van De voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, heeft naar aanlei ding van het S.E.R.-advies aan de regering als zijn mening uitgespro ken, dat de door de socialisten voor gestelde uniforme loonsverhoging •en spiraal in werking zal stellen. Persoonlijk verwacht de heer Ruppert dat het realiseren van het complex be- leidsmaatrege.en van de confessionele groeD uit de SER een verhoging va inkomen van wellicht meer dan betekenen. De door de groep voorgestelde maatrege- procent fe.ssionel' jj[_ ullen volgens de voorzitter van "et C.N.V. geringere prijseffecten ken en dus meer .effet hebben, dan d« loonmaatregelen, die door de socialisti sche groepering wordt aanbevolen. De heer Ruppert merkte verder nos op. dat de huurbijslag 1957 niet aan jeug digen en gehuwde vrouwen is verstrekt. De voorstanders van het confessionele standpunt wensen nu o.m. verwerking van deze huurbijslag in dc contractlonen. Verder wensen zjj het verschil lussen de uurlonen in dc eerste en vijfde gemeente- klasse teruggebracht tc zien tot 9 cent. Het opnemen van de huurbijslag in de contractlonen betekent, dat de tijdlonen zullen worden verhoogd met een huur bijslag en wel met 6V: cent in de eerste gemeenteklasse. In de vijfde gemeenteklasse bedraagt de huurbijslag op het ogenblik 2.10 per week. tegen ƒ3.10 in de eerste gemeen teklasse. Het feitelijke uurloonverschil hierdoor tussen beide klassen op het ogenblik 12 cent. Wanneer in alle con tractlonen een bijslag van ƒ3.10 per week wordt opgenomen, wordt het ver schil met twee cent verkleind tot 10 cent. De confessionele groep wil het verschil met nog één cent terugbrengen tot 9 ct. Vragen over ongelukken militaire vliegtuigen De Tweede Kamerleden Lankhorst en Van der Veen (pac.-soc.) hebben de mi- r van oorlog inlichtingen gevraagd de ongelukken met militaire vlieg-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9