UIT HET LEVENSBOEK VAN JULIANA 1 Een beminde Prinses werd onze Koningin 30 APHIL 1809 Een gouden dag, een lentedag, die voor altijd in de annalen van de Nederlandse geschiedenis is opgetekend: een nienwe twyg ontspringt san de Oranjestam. In het paleis Noordeinde in Den Haag wordt om 6.50 uur in de orhlend een welgeschapen meisje geboren: een prinses van Oranje Nassau, dochter van de in Nederland zo geliefde koningin Wilhelmina en Hendrik, prins der Nederlanden. Er is nog geen radio of televisie, maar overal worden bulletins aan geplakt en het nieuws- gaat van mond tot mond: „We hebben een prinses!" Klokken luiden, het werk valt even stil, schooluren worden onderbroken en huisvrouwen lopen weg van stoffer en vaatkwast. naar buiten! In heel het blye land roept men elkaar toe: „Een prinses!" 5 JUNI 190» Den Haag is in feesttooi, niet uitbundig maar waardig. Het is zondag morgen en de Willemskerk stroomt vol. Tussen vele hoogwaardigheids bekleders zitten twee eenvoudige Scheveningse vissersmeisjes: ijj ver tegenwoordigen de kinderen van Nederland. Een gedenkwaardige dag: ons prinsesje wordt gedoopt! De koninldyhe moeder houdt de zoete baby in de armen en hofprediker dr. J. H. Gerretsen noemt plechtig de naam van het Oranjekind: Juliana Louisa Emma Marie Wilhelmina. Historische namen, die duizend herinneringen aan grote vrouwen wakker roepen. Als de dienst is afgelopen wordt het kind getoond aan de samenge stroomde menigte: voor het eerst wordt Juliana, prinses der Nederlan den, luid en lang toegejuicht. ZOMER 1915 In de eerste jaren van de wereldoorlog gaat het prinsesje naar school. Koningin Wilhelmina toont zich modern: er wordt een huisklasje ge formeerd. waarin Juliana naar de methode-Ligthart tezamen met een paar andere kinderen les krygt. Tussen andere kinderen.... alleen maar tijdens de lesuren. Verder is het kleine meisje altijd een eenlingetje tussen grote mensen, netjes de hofetiquette volgend, een volleerde kleine dame. Maar ook: een een zaam kind ondanks de grote liefde waarmee ze wordt omringd. Ze heeft speelgoed genoeg en maakt ritjes op haar kleine pony en tóch.... ze hunkert naar de wereld daarbuiten. Op een keer ziet ze haar kans schoon •n loopt weg. „Ja", zegt ze later bij die jeugdherinnering, „ik liep weg, maar ik kwam niet erg ver. Vóór het hek was ik alweer gepakt...." 30 APltIL 1927 Feest in Nederland! Onze kroonprinses wordt meerderjarig: 18 jaw. Er wordt een staatsiefoto gemaakt voor deze belangrijke dag. Kinder jaren en gymnasiumtijd worden nu afgesloten. Er zijn veel hoogtepunten geweest in die jaren: in 1923 het zilveren regeringsjubileum van haar Moeder in 1926 het 25-jarig huwelijksfeest van haar Ouders. De jonge prinses heeft al officiële daden verricht: het naar haar genoemde kanaal in Limburg geopend, eerste stenen gelegd en wat al meer. Zij heeft studiereisjes gemaakt en in de vakanties van haar Vader leren bergklimmen. Nu is zij staatsrechtelijk meerderjarig en treedt zij in haar eerste openbare functie: zij wordt lid van de Raad van State. En op 12 jupi doet zij openbare belijdenis in de naar haar genoemde Haagse kerk. 13 SEPTEMBER 1927 Een nieuw leven breekt aan voor onze kroonprinses: zij laat zich inschrijven als noviet bij de Vereniging voor Vrouwelijke Studenten in Leiden. Zij wil een „echt" studentenleven hebben, maar óók echt studeren. Ze doet mee aan de prijsvraag voor het Jaarlied 1927.... en wint de prijs zonder dat de keuzecommissie wist van wie de inzending Juliana heeft met haar vriendinnen niet meer het kind tussen grote mensi afscheid van het studentenleven en t doctor honoris causa in de Letteren ei voor sociale arbeid in de omgeving van Het Loo, waaraan zij zich, haar Moeders belangstelling volgend, met heel haar hart wijdt. en heerlijke tijd in Katwijk, ze m. Op 29 januari 1930 neemt en dag later promoveert zij i Wijsbegeerte. Dan komt de tijd 8 SEPTEMBER 1938 Opnieuw vreugde in Nederland en dat na vele zorgvolle jaren. Prinses Juliana verloofd! De berichten worden snel gevolgd door foto's van prins Bernhard. En als de prins eenmaal in het land is, verdringen zich mensenmenigten om het jonge, stralende paar te zien. Op 9 september zit heel Nederland aan de radio: men hoort voor het eer6t de stem van de prins, nadat koningin en prinses hebben gesproken. Intussen heeft de prinses in de jaren 1930-1936 de ernst van het leven leren kennen. Nederland beleefde de fnuikende crisistijd en prinses Juliana was zes jaar cre-voorzitster van het Nationale Crisiscomitè. En in het jaar 1934 verloor zjj haar zo geliefde grootmoeder, koningin Emma. Een paar maanden later een nieuwe slag: Prins Hendrik, de vader op wie zij zo dol was, ging heen. 7 «JANUARI 1937 De grote dag is aangebroken: prinses Juliana en prins Beryhard treden in het huwelqk. Het is een feestdag voor heel het volk, hartje winter, maar stralende zonneschijn doet de gouden koets waarin het jonge paar naar de Haagse St. Jacobskerk rijdt, fonkelen. Prof. Obbink, nu hofprediker, zegent het huwelijk in en dan volgt de triomftocht van 5 km door de residentie. Oud en jong is op de been en aan de toejuichingen komt geen einde Maar later, in de vroege schemer, gaat de bruid alleen en ongemerkt naar het standbeeld van haar Grootmoeder Emma in het Rosarium op het Jozef Israëlsplein en daar legt zjj een groot boeket neer, voordat haar huwelijksreis naar Polen begint. 8 SEPTEMBER 1937 Er gaat een blijde mare door het land, precies een jaar nadat de verloving van het prinselijk paar werd bekendgemaakt: er zal eep koningskind worden geboren in bet paleis Soestdjjk, de woning van prinses Juliana en prins Bernhard. Algemene opwinding, algemene vreugde. Maar als het, in januari 1938, zover is, duurt het veel langer dan werd verwacht. Ongeduldige journa listen zitten wekenlang op wacht vlak bij het paleis, fabrikanten herinneringsbordjes t gebruikt Maar op de laatste dag v Juliana het leven aan eer bekend en spreken we van dat zij het woord te vroeg hebben in de maand, 31 januari 1938, schenkt prinses dochtertje. Enkele dagen later is de naam „ons prinsesje Beatrix". WINTER 1950 Twee drukke jaren zijn voorbijgegaan. De provincies van Nederlanc hebben juichend hun koningin begroet. Bü tal van plechtigheden is koningin Juliana, dikwijls vergezeld van prins Bernhard, aanwezig ge wecst. Er zyn Kerstfeesten gevierd met het personeel in de koninklijke paleizen en de koningin was er gastvrouw en schonk zelf chocolade. Er zyn op haar verjaardagen enthousiaste bloemenhulde! geweest in het park van SoestdjjkDe souverciniteitsoverdracht is een feit geworden en de koningin heeft toen en bü andere gelegenheden redevoeringen gehouden. Zjj heeft ook zieken cn bejaarden en treurenden bezocht, zy heeft een van uur tot uur bezet leven en dat blijft zo. Maar gelukkig zijn er ook vakanties waarin zy ongestoord van haar liefste sport, het skiën, kan nieten. Vakanties, die haar zeker toekomen! 3 FEBRUARI 1953 Rouw en ontsteltenis in Nederland! Watersnood in het zuidwesten storm bjj springtü beeft de dyken vernield en de gevolgen zyn ver- bysterend. Groot is de ellende, heel de wereld leeft mee met de be proefde gezinnen. Maar koningin en prins zijn op hun post. In grote laarzen waadt koningin Juliana door het water, zij wil zelf zien, zelf troosten cn bemoedigen. Keer op keer is zü in het getroffen gebied, rijdt er rond in jeeps, stapt in primitieve bootjes. De Nederlanders herkennen de onversaagde en hartelükc geest van de Oranjes in hun vorstin, die opnieuw talloze harten wint! Op 30 sep tember van dat jaar, als de ergste nood voorbij is. schenkt zü het nog altijd beproefde en natte Schouwen haar zonnige, bemoedigende glim lach en daarmee nieuwe hoop. 9KTOBER 1955 Ons koninkljjk echtpaar bezoekt de West, de Nederlandse gebieds- ielen overzee. Het wordt een drukke, maar triomfante reis. Tal van plechtigheden, tochten en feestelyke evenementen staan op het overvolle programma. Overal waar zü zich vertoont wordt koningin Juliana toegejuicht en gevierd, haar innemendheid verrukt de bevolking van de eilanden en men wordt niet moe, haar op allerlei manieren te huldigen. In het jaar dat daarop volgt beleeft de koningin grote gebeurtenissen in haar gezin: haar oudste dochter wordt meerderjarig, doet eindexamen gymnasium, legt belijdenis af en treedt officieel in het openbare leven, juist zoals zij dit zelf deed in 1927, vele jaren geleden.... 29 APHIL 195» Koningin Juliana verjaart morgen. Zy wordt 50 jaar. Het valt moeilyk, lat te bedenken, want nog altyd zien we haar als „onze jonge koningin", de steeds-geïnteresseerde, de immer-levendige. De opgewekte moeder van nu al grote dochters, de ernstige, onvermoeibare vorstin, die we door de jaren heen ook als vrouw hebben leren kennen: met haar zwak voor elegante hoeden, haar plezier in sport, haar huiselijke eenvoud en haar gevoel voor humor. Wij wensen haar van harte geluk bij de viering van dit kroonjaar en we kunnen niet anders dan hopen, dat zij nog lang zo zal mogen blyven als zy was en ie: een koningin om lief te hebben en trots op Oranje! waardige telg van het Huis zUn» 1 MEI 1949 Het is roerig geworden in Europa. Duitsland voert oorlog in buur landen, Nederland heeft gemobiliseerd. Onze prinses is op 5 augustus 1939 moeder geworden van een tweede dochter en haar naam. Irene, betekent „vrede". Maar deze symboliek wordt gelogenstraft: op 10 mei 1940 rolt ook over Nederland de donder van de oorlog. Koningin en prinselyk gezin moeten wijken om behouden te blijven voor het volk met welks lot zij zo innig meeleven.... Eerst gaan zü naar Engeland, daarna reizen prinses Juliana en haar twee kleintjes naar het veilige Canada. Als bannelingen.... Voor prinses Juliana zün de bezoeken van haar Moeder cn baar echt genoot heerlijko gebeurtenissen, want de scheiding valt hard. En toen, in den vreemde, werd op 19 januari 1943 weer een prinsesje geboren:' Margriet. ZOMER 1945 Paleis Soestdijk is weer bewoond. De oorlog is eindelyk voorby, bet ontwrichte en op vele plaatsen vernielde land met zijn rouwende en uitgehongerde bewoners achterlatende. Maar met de terugkeer van de koninklijke familie groeit de kracht en het verlangen om te herstellen wat verwoest is. Prinses Juliana is moeder: zy zendt haar oudste twee meiske8 in Bilthoven naar school en zorgt voor de baby Margriet. Maar ook het openbare leven eigt haar intense bemoeienis: zy volgt nauwkeurig de actie van Volksherstel en bezoekt tal van instellingen, altyd met de grootste belangstelling. Op 18 februari 1946 wordt zy nogmaals moeder, nu van prinses Marijke. Er is een groot verdriet: bet prinsesje heeft een ooggebrek. Pas als de professoren zeggen, dat de operaties zyn geslaagd en het kindje met een speciale brjl toch redelijk zal kunnen zien, wykt de ergste zorg. 4 SEPTEMBER 1948 „Leve de koningin!" Het is de krachtige, bewogen stem van Koningin Wilhelmina zelf, die precies op het middaguur van deze historische dag, op het balcon van het Amsterdamse paleis, haar abdicatie aankondigt, zelf terugtreedt en haar dochter de hoogste titel des lands geeft: de koningin. Duizenden gevoelens maken zich meester van het Nederlandse volk. Afscheid van onze „eigen koningin", het valt hard. Maar er is blüdschap en een hartelyk welkom voor de nieuwe jonge koningin ook. Op maan dag 6 september volgt de grootse inhuldiging en spreekt koningin Juliana, majesteitelük nu, in de propvolle Nieuwe Kerk te Amsterdam de onvergetelijke woorden die door luidsprekers over het gehele land en tot over de grenzen worden uitgedragen: „Wie ben ik, dat ik dit doen 21 SEPTEMBER 1948 Koningin Juliana staat voor een drieledige taak: zü is moeder, vorstin en gastvrouw. Thuis, op Soestdyk, is zy in de kring van gezin, familie en vrienden de eenvoud zelve. Zij voedt, tezamen met haar man, de kinderen zo „gewoon mogelyk" op, leeft mee met hun schoolvorderin gen en sportprestaties en deelt hun liefde voor de huisdieren. Als gastvrouw is zy beminnelijk en onvermoeid, als vorstin ernstig en vol toewijding in haar dagelykse plichten. Niet alleen in haar werk kamer, waar het nu drukker is dan ooit nu zij hoofd van de staat is, maar ook naar buiten. Het Nederlandse volk wil zün vorstin en haar echtgenoot zien: er moeten tal van binnenlandse reizen worden voor bereid en gemaakt. En op 21 september 1148 verricht zij in alle staatsie voor het eerst de meest-officiële koninklijke daad: de opening van de Staten-Generaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5