CHRISTELIJK Een woord voor vandaag Provinciale toogdag van C.J.V.F. in Delft Federatie Chr. partijen is zeer gewenst Prof. De Caay Fortman gaat Idenburg-archief ordenen Ontsnapt langs Krakatau Kanttekening Hebt u zich ook wel eens afgevraagd wat Christus over ons vertelt aan de Vader? Johannes schrijft in zijn brief dat „wij een Voorspraak bij den Vader" hebben, n.l. Jezus Christus. En hij voegt er aan toe: „De Rechtvaardige." Wij zijn vaak heel erg tevreden over onszelf, maar diep in ons hart twijfelen we er toch wel aan of God ook zo over ons denkt. Als we een ogenblik eerlijk worden, kunnen we alleen van gisteren reeds een heleboel gedachten, woorden en mis schien wel daden opnoemen, die toch niet helemaal overeen komstig de geest van het evangelie zijn. En toch is Christus onze Voorspraak. Kan hij dan nog iets goeds over ons zeggen? Neen, daar gaat het niet om. Christus verkondigt daar niet hoe goed wij zijn, maar hoe slecht. Daarbij blijft het echter niet, want onmiddellijk voegt hij er aan toe: Maar daarom ben Ik naar de aarde gegaan, daarom ben Ik aan het kruis genageld. Ik heb voor deze man en voor deze vrouw geleden, ben voor hen gestorven en heb zo hun schuld tot de uiteinde lijke consequentie gedragen. Ik nam hun plaats in. Fantaseer ik hier meer dan ik mediteer? Misschien, maar ik weet ook dat Johannes vervolgt met de woorden: „en Hij is een verzoening voor onze zonden, en niet alleen voor de onze, maar ook voor die der gehele wereld." Hij wil dat ook voor TJ zijn. r Zorgen en zonden achter het ijzeren gordijn a MORGEN IS HET FEEST Ds. J. H. Velema in De Wekker Boven kleinzielig gehakketak uit De Wekker komt ds. J. H. Ve lema, predikant te Apeldoorn, terug op de verdeeldheid van de christelijke partijen. Onlangs schreef hij over het teleurstel lende resultaat van de jongste verkiezingen. Daarop kreeg hij veel reacties, waarop hij nu weer ingaat. Een federatie van chris telijke partijen vindt hij wel zéér gewenst. slist geen concentratie te verkrij gen van de verschillende chr. pol. partijen? Over het samengaan van de C.H.U. en A.R. is reeds veel ge schreven. Ik schrijf hierover niet, wetend dat er bij de C.H.U. ver schillende figuren zijn die we niet kunnen rekenen als behorende tot de Gereformeerde Gezindte. Maar het staat m i. anders met de A.R., de S.G.P. en het G P.V. Zij. die op deze lijsten stemmen, behoren uitgesproken tot de Gereformeer de Gezindte. De verdeeldheid van deze par tijen, het gescheiden optrekken, kost stemmen en zetels aan de Geref. Gezindte. De tragische gang van zaken met het G.P.V. heeft dat duidelijk gedemon- Nu kunnen we natuurlijk heel gemakkelijk scherp reageren: weet u niet van het ethisch conflict tussen A.R. en G.P.V.? Is het u niet bekend welke verschillende inzichten er zijn tussen A.R. en S.G.P over art. 36 van de Ned. Geloofsbelijdenis? Verschillende correspondenten hamerden op dit aambeeld. Ze kunnen gerust zijn: ik weet welke verschillende inzichten er zijn. Maar ik weet ook dat er in één partij verschillende inzichten mogelijk zijn. De vraag, die me niet loslaat is deze: zijn de ver schillen tussen de drie genoemde partijen, wier aanhangers allen tot de gereformeerde gezindte beho ren. zo groot, dat gescheiden op trekken. met een risico van stem men- en zetelverlies geoorloofd is? Kloof? Een van m'n correspondenten schrijft n.b.: ,,De kloof is dui zendmaal breder en dieper tussen S.G P. en A.R. dan tussen b.v. A.R. en P.v.d.A." Een dergelijke mentaliteit kan ik niet begrijpen. In welke wereld leeft iemand, die dit durft te zeggen en te schrij ven? Welk een geestelijke hoog moed spreekt uit een dergelijk zinnetje. Wie dat meent is geen verdere gesprekspartner meer als het gaat over de positie van de chr. pol. partijen. Gelukkig denkt niet ieder er zo over. Hoe kan een dergelijke fana tieke S.G.P.-er het dan goedkeu ren dat m bepaalde plaatsen A.R. en S.G.P. wel met één lijst uitko men. als het gaat over gemeen- teraads-verkiezingen? De vraag laat zich nu niet lan ger onderdrukken: waarom kan dit nu ook niet als we geroepen wor den om naar de stembus voor de Tweede Kamer te gaan? Ik zie heel goed dat er in de laatste jaren door de A.R. een koers is gevaren, waar bedenkin gen tegen zijn in te brengen. Het is tegelijk te begrijpen dat som migen niet begrijpen de gewijzig de houding van de A.R. in 1959 vergeleken bij de vorige jaren. Principieel Maar aan de andere kant is ook niet te ontkennen, dat de S.G.P. wel een sterk principieel geluid laat horen, maar dat ze zakelijk praktisch weinig zoden aan de dijk zet. en bij allerlei stemmingen in 's lands vergader zaal het met de A.R. eens is. Juist daarom is het nu van de grootste betekenis dat er tussen de drie genoemde partijen in ieder geval besprekingen worden gehouden. Men behoeft nog niet eens één grote partij te vormen om toch bepaalde afspraken te maken t.a.v. volgende verkiezin gen. Waarom kunnen op één lijst niet allerlei namen voorkomen. Is het instituut van voorkeurstem men zo verwerpelijk? Ik wil u wel eerlijk verklappen dat ik nog zelden op nr. 1 van de lijst ge stemd heb. waar ik me het meest toe voel aangetrokken. We worden al genoeg gedirieeerd. Er moet een persoonlijk element ziin bij de verkiezingen. Laat men er voor waken dat de benaming „stem vee" niet blijkt maar al te waar te zijn. Orgaan nodig Een soort federatie van partijen Is m.i. zeer gewenst. Het is jam mer dat er in ons land nog geen officieel orgaan der geref. ge zindte Is waar deze dingen eens rustig, bezonnen, mannelijk en christelijk, in het diepe besef van onze verantwoordelijkheid voor ons chr. volksdeel, besproken kunnen worden. Het wordt wel tijd. Misschien zouden dan alle par tijen ook meer tegemoet kunnen komen aan wensen t.a.v. kandi daten, mede in verband met hun kerkelijke status. Het zou jammer zijn als we na de stembusuitslag van 1959 weer in het oude spoor verder gingen. Het kan nu nog. Laat men er eens ernstig over nadenken en de zaak, waar mogelijk, aan de or de stellen. Misschien waren dit een paar al te vrijmoedige opmerkin gen, die bij alle partijen niet goed ontvangen worden. Het zij zo. Schrijver dezes is geen partij politicus, maar heeft wel oog voor het belang van het gereformeerd getuigenis in de geestelijke situa tie van ons volksleven nü. We moeten boven al het kleinzielige gehakketak uit. Het gaat om te grote belangen. En geen partij kan voor Gods aangezicht verkla ren: Wij zijn rechtvaardig: aan ons mankeert niets. We schrijven dit als Evangelie dienaar, die daarom er van door drongen is dat het evangelie ook met de politiek te maken heeft. TN AANWEZIGHEID van vele A honderden vrouwen is gisteren in de Stadsdoelen te Delft de pro- j vinciale toogdag Zuid-Holland van de hervormde vrouwengroep, C.J.V.F., gehouden. Na het openingslied, dat gezon gen werd onder leiding van me vrouw A. Vanaton-Hogerzeil hield ds. H. Visser uit Amsterdam een toespraak over het onderwerp Zorgen en zonden achter het ijze ren gordijn". Dc predikant besprak de levens omstandigheden van de christenen in de communistische landen. Hij merkte op, dat de toestand daar onmiskenbaar veel beter is gewor den in de laatste tien jaar. Er is een zekere mate van welvaart en men kan er op rekenen dat het eco nomische peil in de toekomst zeker zo hoog wordt als in het Westen. De stijgende welvaart brengt echter gevaren met zich mee. Ds. Visser wees in dit verband op en drietal verschillende levensinstel lingen die de christenen achter het ijzeren gordijn kunnen hebben: getuigen van zijn Zoon. Dit zijn de positieve christenen die beseffen dat zij eenmaal God verantwoording moeten afleggen van hun leven. Zij kunnen een juiste houding vinden. De christen in de Sowjetunie mag dan door allerlei atheïsten bestormd worden met vragen, waarop hij het antwoord moet schuldig blijven, de gelovigen hier te lande worstelen vaak met hetzelfde probleem. Op kantoor, in de fabriek, op school, ja waar niet, worden de Nederlanders geconfron teerd met de minachting van niet- christenen. Alleen zij, die niet alleen uit tradi tie, maar ook uit overtuiging en over gave hun Christus belijden, kunnen zich te weer stellen. Het zijn alleen zulke moeders, zo zei ds. Visser, die ook hun kinderen in geloof kunnen op voerden, zonder dat de traditie elk geloof onvruchtbaar maakt. Na het referaat beantwoordde de inleider nog verschillende vragen uit de vergadering. 's Middags werd na een korte in leiding de film ,,Ich suche Dich" vertoond. •- - <5 - w- - t Berorpi nawerk NED. HERV. KERK Beroepen te Sebaldeburen-Lutjegast: C. van Wijngaarden, vicaris te Wasse naar; te Bergum. Fr.: J. A. Fricke te Bonaire, met verlof in Leeuwarden. Aangenomen naar Zierikzee: J. B. Assendorp, kand. te IJmuiden-Oost; naar Schagen: J. S. Krol te Sappermeer. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nijmegen, ivac. wijlen G. van Doornik): J. M. Bloemkolk te Ede; te Wormer: W. ten Kate, kand. te Utrecht; te Wormerveer: P. Noomen te Westeremden. Beroepbaarstelling: De heer L. T. Rietveld. Hoogwerflaan 19 te 's-Graven- hage, kand. aan de V.U. zal een even tueel beroep gaarne in overweging GEREF. KERKEN (VrUgemaakt) Beroepen te Houwerzijl: J. Keizer te Brouwershaven. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Veenendaal: Ohr. van Dam te Rotterdam-Zuid. Rectificatie: Doordat op de zetterij het zetsel van onzfe kolom „beroepings- werk" gisteren door elkaar werd gegooid, zijn er enkele hinderlijke fouten ontstaan. In plaats van Gereformeerde Gemeente had er boven het beroep van Steenwijk op A. H. Schippers te Hillegom moeten staan: Christ. Geref. Kerken. Terwijl boven het beroep van ds. C. Hegeman van Genemuiden naar Rhenen in plaats van Gereformeerde Kerken had moeten staan Gereformeerde gemeenten. Zij die eenvoudigweg het me gehoorzamen en hun geweten dichtschroeien, kunnen het stoffelijk bijzonder goed krijgen. Een tweede groep zegt deloos, dat communistische regiem. Maar ja, we kunnen er toch niet tegen op en dus... vooruit maar." Ds. Visser noemde dit een onbij belse houding. De derde levensbeschouwing wordt door die mensen aangehangen, die menen dat het Marxistische stelsel als een beproeving Gods over het volk is gekomen. Z.W.O.-subsidie voor Kuy per stichting geprikkeld Geen wonder als U steeds maar pijn hebt. Elke minuut pijn is een-minuut-te-lang pijn. Direct een 'Akkertje" nemen en niet wachten. Schitterend werkt zo'n "Akkertje". Snelle, zekere, veilige hulp op lastige pijndagei Inauguratie van prof. dr. Meulenvan Prof. dr. G. E. Meuleman. benoemd tot hoogleraar in de theologie aan de Vrije Universiteit, is voornemens op 19 juni om half vier zijn inaugurele oratie te houden. Prof. Meuleman is thans werkzaam als hoogleraar aan de faculteit te Aix en Provence in Frank rijk en was voordien predikant bij de gereformeerde kerk van Vijfhuizen N H 't Nut bestaat 175 jaar De maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, in 1784 gesticht door Jan Nieu- wenhuyzen, doopsgezind „vermaner" te Monnikendam, hoopt in november haar 175-jarig bestaan te vieren. Met haar 46.600 leden m 349 plaatselijke nutsde- partementen verzorgt zij 115 nutskleu- terscholen. 200 nutsbibliotheken, 30 la gere nutsscholen en vele andere instel lingen als woningbouw-verenigingen, volkstuinen, nutsziekenfondsen en een nutsziekenkostenverzekering. Afzonderlijk beheert de maatschappij 131 nutsspaarbanken, het nutsseminarium voor pedagogiek aan de universiteit van Amsterdam, de nutsacademie voor pe dagogische en maatschappelijke vor ming te Rotterdam en de nutskweek- school te Eindhoven. Ter gelegenheid van het jubileum der maatschappij zal het hoofdbestuur een „Handboek voor het sociaal-culturele vormingswerk met volwassenen uitge- De officiële viering van het jubileum is vastgesteld op 14 november in het Instituut voor de Tropen te Amster dam. In de maanden november en decem ber van dit jaar en januari 1960 zal de dansparodiste Cilly Wang in 30 provin ciale centra jubileumvoorstellingen ge ven voor de leden der maatschappij. De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-wetenschappeliik Onderzoek (Z.W.O.) heeft de „Doctor Abraham Kuyperstichting" te 's-Gravenhage tt j leen subsidie verleend voor de orde- "VrïJ™'\nine en beschrijving van het zieh on- o rooion-i ^cr haar berusting bevindende Iden burg-archief. Deze ordening en be schrijving is in handen gegeven van mr. B. de Gaay Fortman, oud-vice- president van de rechtbank te Am sterdam, die ten behoeve van de „Stichting het Reveil Archief" reeds tal van familie-archieven heeft geor dend en beschreven. Zoals bekend, werd A W F. Iden- burg in 1861 geboren. Als jonge man ging hij naar Nederlands Oost-Indie, waar hij als genie-officier bij de KNIL diende. Nadat hij in 1900 in Nederland teruggekeerd, begaf hij zich in de politiek en hij werd het jaar daarop tot lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal gekozen, Van 19021905 was hij in het ministerie Kuyper minis ter van koloniën en vervolgens tot 1909 gouverneur van Suriname. Daarna beheerde hij voor de tweede keer de portefeuille van koloniën, maar vertrok weldra als gouverneur-generaal, indie. Hier bleef hij tot 1916 in functie, waarna hij in 1918 voor de derde maal als minister van koloniën op trad en wel in het ministerie Ruys de Beerenbrouck. Om gezondheidsredenen legde hij een jaar later zijn ambt neer. Na verloop van enige tijd werd hij lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal en in 1924 volgde zijn benoeming tot lid van de Raad van State, waarin hij tot zijn dood in 1935 zitting heeft gehad. Volgens mr. De Gaay Fortman, is het door hem te ordenen en te bescbrljv archief reeds enigermate voo gereed. Een eerste poging archief „hanteerbaai schiedde door Idenburg tweede vlak vo( Kuyperstichting gebruik om het laken, ge- f de ■overdracht door zijn beide schoonzoons. Het archief, dat een enorm aantal brieven bevat, Is In 57 follo- portefeullles ondergebracht. Particuliere brieven Het leeuwendeel van het archief heeft betrekking op Nederlands Oost-Indie. Zo vindt men er uit de tijd van Iden- burgs ministerschappen de correspon- Stil de pijn van aambeien van binnen nit. N9em Hemotabs. 12 „Jij geeft het ook niet gauw op. wel. korporaal?" Farnholme stond hem verbaasd aan te kijken. „Je hebt ui een Jappenkamp honderd maal meer kans het er levend af te brengen. Er is in heel Singa pore geen boot meer te vinden." „Misschien hebt u gelijk, en misschien ook niet. constateerde de korporaal rustig. „Maar er ligt een schip op de rede. Hij keek naar Parker. „Ik was juist aan het piekeren hoe ik dat zou kunnen be reiken. toen uw manschappen kwamen aanzetten, luitenant „Wat zeg je?" Farnholme deed een stap naar vo ren en pakte de korporaal bij zijn gezonde schou der beet „Een schip buiten de kust? Weet je dat zeker, man?" ..Inderdaad, dat weet ik zeker." Met langzame waardigheid onttrok Fraser zijn schouder aan Farn- holmes greep. „Nog geen tien minuten geleden heb ik het anker horen laten vallen." „Hoe weet je dat?" vroeg Farnholme. „Misschien werd het anker wel opgehaald en..." „Hoor eens baas." viel Fraser hem in de rede. „ik mag er dan misschien idioot uitzien, en het mis schien zelfs zijn ook. maar ik weet goed wat het verschil is tussen...." „Best. korporaal, dat geloof ik graag!' viel Par ker hem snel in de rede. „Vertel nu maar gauw waar dat schip ligt „Daarginds, voorbij de havens, ongeveer een mijl uit de kust. schat ik. Al is het moeilijk dat met zekerheid te zeggen er hangt daar nog wat rook." „De havens? In de Keppel Harbour? „Nee, luitenant. Daar zijn we vannacht vlak bij geweest Maar een mijl of zo hier vandaan, even voorbij Malay Point." S door ALISTAIR MAC LEAN (vertaling Rob Limburg) hen ondersteunden de ergstgewonden. En allen zon der uitzondering, mannen en vrouwen, gewonden en ongedeerden, waren aangegrepen door dezelfde in tense spanning. Onder normale omstandigheden zou niemand van hen veel waarde hebben gehecht aan een zo wankel bewijs als het geluid van wat al of niet het neerlaten van een anker kon zijn geweest. Maar zij waren zozeer onder de indruk van de voort durende verliezen en het onophoudelijke terugtrekken van de laatste weken, en zo volkomen overtuigd dat de capitulatie nog maar een kwestie van uren was dat niemand wist hoeveel jaren van gevangen schap daarop zouden volgen dat zelfs dit mi nieme straaltje hoop tot een lichtend baken werd in hun donkere wanhoop. Zelfs de gewonden wilden nu heel wat meer dan hun krachten hun veroorloofden, zodat de meesten van hen aan het eind daarvan wa ren en naar adem snakkend op hun kameraden steunden, toen korporaal Fraser eindelijk bleef staan. „Hier was het ongeveer, dat ik het geluid heb gehoord." „In welke richting?" vroeg Farnholme. Hij volgde de richting die door de loop van korporaal Frasers brengun werd aangegeven, maar kon niets ontdek ken. Fraser had gelijk gehad toen hij zei dat de rook hier nog op het water hing. Hij realiseerde zich. dat Parker vlak achter hem stond: diens mond raakte bijna zijn oor. „Een zaklantaarn. Sei nen geven?" Hij verstond het zachte gefluister van de luitenant bijna niet. Een ogenblik aarzelde Farn holme. doch slechts heel even: zij hadden niets te verliezen Parker voelde zijn knikje bijna meer dan hij het zag en wendde zich tot zijn sergeant. „Neem je zaklantaarn, sergeant, en ga daarginds staan Biiit' signalen geven, tot je antwoord krijgt, of tot we iets naderbij kunnen zien of horen komen. En laat twee of drie mannen hier in de omgeving rondkijken, of zij niet ergens een boot kunnen ont dekken." Vijf minuten verliepen, en zelfs tien. De zaklan taarn van de sergeant knipte eentonig aan en uit, maar er bewoog zich niets op de donkere zee Weer vijf minuten later kwamen de mannen terug, die op zoek waren gegaan naar een roeiboot Zij hadden natuurlijk niets gevonden. Opnieuw volgden vijf mi nuten waarin het ophield zachtjes te regenen. De reusachtige druppels maakten nu een geweldig ka baal. wanneer ze op de weg neerkletterden Toen kuchte korporaal Fraser opeens. „Ik hoor wat aan komen." deelde hij laconiek mee. „Wat" Waar?" blafte Farnholme hem toe. „De een of andere roeiboot. Ik hoor het geluid van de riemen in de dollen. Ik geloof dat het ding recht op ons afkomt." „Weet je het zeker?" Farnholme spitste zijn oren, maar hoorde slechts het gekletter van regen en het gesis van druppels die het witte schuim deden op spatten wanneer zij het watervlak raakten. „Weel ie het werkelijk zeker, man?" herhaalde hij. „Want „Hij heeft gelijk!" Het was de opgewonden stem van de grote sergeant. „Hij heeft gelijk, luitenant, ik hoor het nu ook'" (Wordt vervolgd) dentie in met de g Rooseboom, Van Heutsz, Van Limburg Stirum en De Graeff en met de gou verneurs van Suriname en de Neder landse Antillen. Er bestond namelijk het gebruik van een particuliere brief wisseling naast de officiële, de departe mentale, tussen minister en gouver- Bclangrijke archiefstukken uit de ja- ;n, waarin Idenburg de portefeuille van koloniën beheerde, zijn onder meer die. welke betrekking hebben op de kwestie der koeliediensten op Sumatra, de Poe nale Sanctie, het opiumvraagstuk, de weduwenverbranding op Bali, de petro leumindustrie. de pasar- en zondagscir culaires. de hormat en de concubinaats- circulaire. het opkomende nationalisme, het onderwijs, de kerk en de zending. Wat de Nederlandse binnenlandse po litiek betreft, bevat het archief onder andere documenten over het aftreden het ministerie Kuyper in 1905, de kabinetscrisis in 1908. het optreden van het ministerie Heemskerk, het conflict tussen Kuyper en Heemskerk en uit la tere jaren de gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs en hel vrouwenkiesrecht. Tot het archief behoort ook een aan tal bescheiden, dat betrekking heeft op het koninklijk huis. Zij berusten nog bij de familie Idenbrug. Onder de aan de Kuyperstichting geschonken stukken be vindt zich ook een bundel speciaal ge schreven voor prinses Juliana die on der andere bouwstoffen voor voordrach ten over koloniale politiek bevat. Raad EKD over hereniging van Duitsland Het hoogste gezagsorgaan van d< Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) heeft zich vorige week onder voorzitterschap van bisschop Dibelius ernstig bezonnen op de situatie in de kerk zich bevindt. Na de bespre kingen heeft de Raad een communi qué uitgegeven waarin vooral aan dacht wordt geschonken aan de her eniging van het gescheurde Duitsland. Volgens dit bulletin is de kerk de ver dediger van de mensen die door de scheuring in grote moeilijkheden geko men zijn De Raad wil niet nalaten Ie dere maal wanneer dat nodig is te pen: „Vergeet de mensen niet". De Raad waarschuwde tegen lichtvaardig heenlopen over liet pro bleem van de hereniging. Hij roept de verantwoordelijke politici en de gemeen ten op zien niet te laten verblinden door de schijnbaar onoverkomelijke moeilijkheden en steeds te blijven stre ven naar een herstel van de eenheid. De raad hoopt dat de komende inter nationale conferentie over Berijn en de toekomst van Duitsland als vrucht de ongehinderde communicatie tussen de Duitsers van oost en west zal brengen. Met het oog op al deze problemen roept de raad de gemeenten op om zondag 3 mei tot een ware .gebedszon dag te maken zowel in de kerk als in het gezin. Onze gebeden moeten de ko mende weken de staatslieden omhullen, zodat zij werkelijk instrumenten van de vrede zullen zijn. Ds. C. C. TT de Loos overleden Geheel onverwacht is gistermiddag de predikant-psycholoog van het Delta-zie kenhuis te Rotterdam ds. C. C. H. de Loos op vijftigjarige leeftijd overleden. Ds. De Loos die hervormd predikant was. werd ir. 1908 geboren. Hij w in 1934 in Zeeland kandidaat gesteld op 3 maart 1935 m zijn eerste gemeente Kortenhoef bevestigd. Achtereenvolgens diende hij daarna de gemeenten van Parrega en Garijp. Hij verkreeg op 1 okt. 1950 zijn emeritaat in verband met zijn benoeming tot geestelijk verzorger voor het Delta-ziekenhuis. Calvijn-herdenking aan de V.U. In het kader van de Calvijn-herden king zal op 22 mei in de Woestduinkerk te Amsterdam een openbare zitting var de senaat van de Vrije Universiteit wor den gehouden waarin zal worden her dacht zowel het geboortejaar van de her vormer. als de oprichting van zijn aca demie te Genève. Sprekers zullen zijn de heren prof. dr D. Nauta hoogleraar in de theologie en prof. dr. H. Smitskamp. hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeer te. beiden 3an de V.U. ÏV/IORGEN mag het een feestdag zijn voor ons koninklijk gezin en voor heel ons land en volk: on ze geliefde en geëerbiedigde Konin gin viert haar verjaardag. En deze verjaardag mag ditmaal een kroon jaar zijn. Alle reden om deze dag in grote dankbaarheid en opgewektheid te vieren. De vlaggen gaan uit. Het oranje wordt voor de dag gehaald. En helderder nog dan anders wor den we ons bewust de waarde van het koningschap, worden we ons be wust wat in het bijzonder dit ko ninklijk huis en gezin voor ons als land en volk betekent. Wat is er, alle eeuwen door, over al ter wereld niet door alle volken gezocht naar de beste, de meest draaglijke staatsvorm. Wat is er niet, alle tijden door, gestreefd naar het verkieslijkste politiek be stel. Men heeft het gezocht in ,een bewind van de sterke man, in de macht van het volk, in een moei zaam gehanteerd evenwicht van de machten in de staat. En zeker, wij mogen ook wel eens mopperen over dc gang van zaken ten onzent. Zo wanneer we wat ge stuntel menen te moeten opmerken in de behartiging van 's lands za ken. Zo wanneer de vorming van een nieuwe regering zich niet dan onder menselijke gebreken en te kortkomingen voltrekt. Maar wan neer er geen ernstiger zaken zijn waaraan men zich ergeren moet, valt het waarlijk nog wel mee. Want ons staatsbestel is een bij uitstek gelukkig, en het is waard om gewaardeerd en behouden te worden. Het is te goed om vanuit laatdunkendheid te worden gekriti seerd, en wie in zijn kritiek te ver gaat, moge bedenken dat hij daar mee ten leste wel eens een kritie ke situatie kan oproepen. Ons staatsbeste] is er een, waarin vrijheid en gezag elkander in een gezonde en goede harmonie hebben gevonden. En dat staatsbestel laat zich zonder het koningschap nauwe lijks denken. Het maakt er een we zenlijk bestanddeel van uit. In ons geestelijk zo rijk gescha keerde volk is het koningschap eens te meer een factor van stand vastigheid en eenheid. In het ko ningschap is het, dat ons volk zich als een eenheid terugvindt. Welke onderlinge verscheidenheid ons volk zich ook moge veroorloven, die ver- scheldenheid vindt een beslissende grens waar dat volk zich schaart om dc troon der Oranjes. Zo voor het oog reeds vertoont ons staatsbestel het beeld van een logi sche systematiek. Daar is het eigei recht der volksvertegenwoordiginj Daar is de eigen verantwoordelijk lieid der ministers. Daar is de on afhankelijkheid van de rechter. Al le zijn het grote goederen. Maa alles wordt op treffende wijze b« j kroond door iets wat, strikt geno men. valt buiten de begrenzing vai het logisch denken: door het kt ningschap waarvan we zeggen zulks met een prachtige en treffen de formulering, dat het wordt uit geoefend „bij de gratie Gods". Hier ligt dan tegelijk het einde vai elke systematiek en van elk men sclijk-Iogisch denken. Het koning schap is in feite daarbovenuit ge heven. In de kernachtige bewoor dingen van het tekstwoord 1 Petru: 2:17, het „vreest God, eert de ko ning", is van het koningschap, nie: minder dan de begrenzing, ook di fundering aangegeven. Daarom mogen wij voor het ko ningschap in ons staatsbestel zt dankbaar zijn. En wij mogen wé heel in het bijzonder dankbaar zijn, dat onze lieve Koningin, geheel ir het voetspoor van haar koninklijke Moeder, haar hoge koninklijke waardigheid op zo innemende wij ze weet te vullen met haar even vriendelijke als besliste persoon Iijkheid. Mee door haar persoonlijkheid woont zij, met haar gezin en in de betrachting; van haar hoge plichten, wel volop in het midden van haar volk. Samen met haar gezin is zij voor ons volk een kostbaar bezit, dat door ons allen geheel te recht ook als zodanig wordt er varen. Het zijn de middelen van de mo derne publiciteit, die mee dat leven van ons koninklijk gezin temidden van ons volk wel zeer hebben be vorderd. Verscheidene koningshul zen hebben de onbarmhartige wer king van de openbaarheid niet kun nen doorstaan; het heeft hun val en einde bespoedigd. Ten onzent ech ter is de band tussen koningshuis en volk nauwer en hechter gewor den en is ook bij schijnbare In perking van de koninklijke bevoegd heden de koninklijke waardigheid ten volle bestendigd. Bestendigd is zij als symbool der eenheid, als voorbeeld voor de na tie, als standvastige factor binnen de wisseling van ons volksleven, als blijk ook van de genade Gods. Daarvan spreken morgen de vlag gen. Daarvan spreken we morgen tot elkaar en tot onze kinderen. Het geeft aan ons nationale feest de diepe zin der dankbaarheid. LOONBELEID OVERHEERSTE nomische Raad advies gevraagd over de afschaffing van enkele subsidies, die langzamerhand bijzonder zwaar op de rijksbegroting zijn gaan druk ken, en voorts over nog enkele meer ondergeschikte zaken. Het ging om de consumentensubsidie op melk, waarachter op de rijksbe groting een bedrag van 110 mil joen vermeld staat, en om de sub sidiëring van de woningwetbouw en de premieverlening bij de particu liere bouw, tot een totaal bedrag van 395 miljoen. Opheffing van de subsidie op melk betekent voor de consument een ho gere prijs voor de melk, en ophef fing of gedeeltelijke afschaffing van de subsidies en premies voor de wo ningbouw betekent huurverhoging. Het ging dus in wezen om het afwen telen van een financiële overheids- last van de staat op de burger. Om kort te gaan: de gewone man zou over de brug moeten komen. En hier begon de grote moeilijkheid. Extra lasten voor de consument-werkne mer wenste de S.E.R. niet te accep teren zonder de compensatie van deze extra lasten in de lonen aan de orde te stellen, en daarmee lag er een loonvraagstuk op tafel, dat leid de tot een principiële discussie over het Ioonbeleid in Nederland. De S.E.R. is thans met zijn advies bij de regering gekomen. Inderdaad is er een voorstel tot afschaffing van de consumentensubsidie op melk, evenals voor een flinke huurverho ging en een gedeeltelijke afschaf fing van de subsidies en premies bij de woningbouw. De S.E.R. heeft hier duidelijk aan het verzoek van dc regering voldaan. Het advies heeft op deze punten een constructieve inhoud en het moet erkend worden, dat er ten aanzien van de subsidies en de huren ook een duidelijke meerderheid in de raad was. Genoemde voorstellen houden een vermindering van de lasten voor het overheidsbudget in van een klei ne 200 miljoen. Dit alles neemt echter niet weg, dat het hele advies door een andere kwestie overschaduwd wordt, en dat is het Ioonbeleid. Over de compen satie van de huurverhoging en dc compensatie van de afschaffing van de consumentensuhsidie op melk is het bedrijfsleven het wel eens ge worden. maar niet over het Ioon beleid, waarheen het gesprek over de afschaffing van de subsidies en de huurverhoging onvermijdelijk voer de. Dat men het er over eens werd, dat de overheid 50 miljoen gulden ex tra zou moeten bestemmen voor de bevordering van de werkgelegen heid in de ontwikkelingsgebieden en dat de invaliditeits- en ongevallen- renten verhoogd zouden moeten wor den in afwachting van de nieuwe in validiteitswet, nam niet weg het ge voel, dat, als het er op aankwam, men het helemaal niet eens gewor den was. Gaat men de punten optellen waar op men elkaar vond, dan valt het nog lang niet tegen, maar die ene zaak waarop het overleg beslist geen stap verder kwam, heeft toch een hoogst onbevredigend gevoel achter gelaten. De opvattingen over de fundamentele vraag, welk Ioonbeleid voor de toekomst in Nederland ge voerd zal moeten worden; het vrije re, per bedrijfstak en onderneming gedifferentieerde beleid, of het star re systeem van de geleide loonpoli tiek met zijn spiraal van Ionen en prijzen, liepen principieel uiteen. Op het punt van de geleide of de vrijere loonpolitiek wisten de par tijen van geen wijken. Dit heeft ons verbaasd. Reeds eerder schreven wij uitvoerig over de duidelijke voor delen, die de vrijere loonpolitiek biedt boven de geleide. En wij wil len hier nog eens de vraag herhalen, wat de voorstanders van de gelelde loonpolitiek voor de Nederlandse werknemer reëel denken te verdie nen met een algemene loonronde van 4 pet.? Het is vrijwel zeker, dat een dergelijke loonronde reëel min der zal betekenen dan een geringer percentage loonsverbetering, dat in een bedrijfstak vrijwillig en zonder doorberekening in de prijzen tot stand komt. Wij hebben tegen de achtergond van dit principiële meningsverschil waardering voor de voorstellen, die de confessionele groepering in de S.E.R. in het advies heeft vastge legd. Wij noemen hier man en paard, omdat het immers een publiek ge heim is, dat de eerste reeks van maatregelen, die in het advies ver dedigd wordt, afkomstig is van de protestants-christelijke en rooms-ka- tholieke werkgevers-, werknemers- en Kroonleden in de S.E.R. Wij spreken hierover onze waarde ring uit, omdat men het eens heeft kunnen worden over een vrij uit gebreid samenstel van maatregelen, dat met name de sociaal zwakkeren ten goede zal komen, indien de re gering deze voorstellen overneemt. Hoewel wij de verdeeldheid van de meningen in de S.E.R. op het punt van het Ioonbeleid betreuren, menen wij dat de confessionele groepering geen andere weg open stond dan vast te houden aan het beginsel van dc vrijere loonvorming, mede ter stimulering van de eigen verant woordelijkheid van het bedrijfsle ven, en dat zij terecht naast de com pensatie van dc reeds genoemde sub sidie-afschaffing en huurverhoging sociale verbeteringen heeft voorge steld voor de maatschappelijk zwak ste groepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2