Jliettwe £rihsrt|e (ütmrant SER niet eens over het loonbeleid Voorzichtige verruiming van bestedingen is mogelijk D1 Kans op vermindering de spanning stijgt van Akkoord over huurverhoging per 1 april 1960 Nieuwe beperking in '61 —moet voorkomen worden Vermist Engels vrachttoestel gevonden Halvering premie particuliere bouw; minder subsidie woningwethuizen Onderscheiden Nederlanders KONINGIN SLUIT HAAR CONSULTATIES AF 'RIL li WOENSDAG 29 APRIL 1959 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- i Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter FanrlieberlchteD f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 5893u Directie: F. DIEMEB Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvacttcft is gfjebleoen myn bert io tegljenspoet" Veertigste jaargang no. 11551 Uit het levensboek van Juliana Zie pagina 5 Ij 4 Het Japanse Kroonprinselijk paar is op de huwelijksreis en volgens de gebruiken hebben zij zich naar de „grote schrijn" begeven om mededeling te doen van hun huwelijk aan „de zon- negodin en de keizerlijke voorouders". Bij die gelegen heid zag prins Akihito ook weer zijn vroegere lievelingspaard terug, de 23 jaar oude spier witte Hatsoesjimo, op welks rug hij als kind heeft leren rijden. Het dier heeft 'n plaats de „heilige stal". .50 .75 (Van onze sociaal-economische redactie.) HET reëel nationaal inkomen zal naar verwacht wordt in 1959 en 1960 sneller stijgen dan in de jaren van 1956 tot 1958. Tot deze conclusie is de Sociaal-economische raad gekomen en op deze conclusie heeft de raad zijn rapport aan de regering gebaseerd, dat ongeveer de hele sociaal-econo mische problematiek van dit ogenblik raakt. Begin 1959 heeft zich een gematigde expansie ingezet, die zich versneld zal voortzetten in 1960. Het reëel nationaal inkomen zal over 1960 daarom niet onbevredigend zijn. Het consumptieprijspeil en het prijsindexcijfer van het levensonderhoud zullen volgens de raming na een kleine daling in 1959, in 1960 weer gaan stijgen als gevolg van de expansie. De wijziging in het invoer- ,en uit' prijspeil voor de ruilvoet zijn slechts gering. Opheffing van subsidies en compensa- ties in de lonen zullen het prijspeil en de kosten van levensonderhoud verho- gen. Het algemeen werkloosheidscijfer is niet verontrustend (2,5 pet), maar wel de regionale verdeling. Het structurele tekort aan werkgelegenheid in het i den, Zeeland en Brabant zal door de te treffen beleidsmaatregelen niet on- I gunstig mogen worden beïnvloed. Een belangrijke plaats moet worden toege kend aan maatregelen ter bevordering van de werkgelegenheid in deze gebie- De investeringen zullen ook voor Frankrijks tweede mansenator Monnerville De uit Frans-Guyana afkomstige i tor Monnerville is gisteren voor de ze tiende keer gekozen tot voorzitter de Franse Senaat. Hij kreeg 234 va 276 stemmen. Volgens de grondwet de Vijfde Republiek wordt Monnerville de tweede man van Frankrijk. Wanneer de president van de republiek niet in staalt is zijn functie uit te oefenen, zal hij namelijk door de Senaatsvoorzitter wor den vervangen. Monnerville behoort tot de ldnks-demooraten. Aanbieding naiionaal geschenk op T.V. De aanbieding van hc nationale ge schenk aan H.M. de Koningin zal via een rechtstreekse reportage vanuit Soestdijk door de NTS worden uitge zonden. Deze extra uitzending op Koninginnedag is van 14.45 u. tot 15.15 u. 90 FORENSENTREINEN RIJDEN MORGEN NIET Op Koninginnedag zullen in de och tend meer dan negentig forensentreinen uit de dienst worden genomen. MORGEN - Koninginnedag zal ons blad niet verschijnen en zullen onze bu reaus de gehele dag gesloten zijn. 1959 nog achterblijven bij de jaren 1955 tot 1957. Men ziet hierin ech ter geen blijvende stagnatie en hoopt dat i960 vergeleken bij 1959 weer een stijging aan investeringen te zien zal geven van 10 pet. Het j.aar 1960 zal dan op het niveau komen van 1956/1957. (1960 —14,7 pet., 1956/1957 —16,3 pet.) De investeringsaftrek is al opnieuw ingevoerd. Indien bepaalde beleids maatregelen in 1960 een geringere stijging van de investeringen dan verwacht tot gevolg zouden hebben, dan zouden ter bevordering van de investeringen verdergaande maat regelen nodig zijn. Hierbij is al ge rekend met de afloop van de tij delijke belastingmaatregelen per 31 december a.s. Het overschot op de lopende reke ning van de betalingsbalans heeft het streefbedrag van 500 miljoen al over schreden en bovendien is er een bevre digende toeneming van de voorraden. De minder rooskleurige deviezen voor raad hangt samen met een aanzienlijke kapitaalexport in 1959 en 1960. Het over schot op de lopende rekening van de betalingsbalans geeft aan, dat de be stedingen minder stijgen dan de beschik bare middelen toelaten. Er is dus enige bestedingsruimte, maar de omvang is moeilijk te schatten. De grootst mogelijke minderheid van de raad maant tot grote voorzichtigheid omdat een aanmerkelijk hoger bestedin- Zes oorlogsschepen voor Indonesië Zee oorlogsschepen, welke van Zuid- Slavië gekocht zijn, zullen morgen in Tandjong Priok worden overgedragen aan de Indonesische zeemacht, aldus meldt A P. uit Djakarta. PANTSJEN LAMA NIET NAAR INDIA De Pantsjen Lama heeft het aanbod van premier Nehroe, om naar India te komen voor een gesprek over de kwestie-TIbet afgeslagen, zo meldde raddo-Peking van daag. Op de slotvergadering van het Chinese Volkscongres heeft de Pantsjen Lama verklaard dat deze kwestie slechts In China of Tibet kan worden opgelost en in geen geval op vreemde bodem. gen niveau in 1961 weer tot een beste dingsbeperking zou kunnen leiden. De aanwezige ruimte ziet men grotendeels als investeringsruimte. Wel acht men ren beperkte vergroting van de beste dingen toelaatbaar. De meerderheid van de raad kan deze gedachtengang echter niet volgen; zij pleit voor een grotere verruiming van de bestedingen. Eenstemmig werd geconcludeerd, dat er een mogelijkheid is voor een ver ruiming van de bestedingen in deze tweejaarlijkse periode, maar dat zowel over de omvang van de bestedingsver ruiming als over de vrijheid van keuze bij de verdeling over de bestedingscate gorieën verschil van inzicht bestaat. Een R.A.F.-toestel heeft het wrak van het sedert donderdag vermiste Britse vrachtvliegtuig, dat geheime uitrusting voor een Australische raketbasis aan boord had, op een 4200 meter hoge berg piek, noordelijk van het Wanmeer in Turkije ontdekt. Dit grote Turkse meer lag op de route van het toestel naar Te heran. Het vliegtuig had twaalf man aan Enkele dagen geleden heeft Engeland inlichtingen gevraagd aan Rusland" maar de Russen antwoordden van niets te weten. De route liep op 160 kilometer van de Russische grens. onze sociaal-economische redactie) E SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD heeft de regering geadviseerd tot het nemen van een aantal maatregelen op het gebied van de wo- ninghuren, de subsidies voor de nieuwbouw, de subsidie op de consumptienielk, het loonbeleid en de belastingen. Het advies, dat op verzoek van de regering is uitgebracht, omvat in de eerste plaats een aantal voorstellen, waarover alle groeperingen in de raad het eens zijn geworden J. De huren van de woningen zullen per 1 april 1960 met een gemiddeld percentage van 25% verhoogd moeten worden in alle gemeenteklas sen, waarvan echter in het algemeen uitgezonderd zullen worden de wo ningen vóór 1918 gebouwd en de woningen van na 1956. Het jaar 1918 geldt voor de woningen die kwalitatief onvolwaardig zijn en die beneden een huurniveau van 30 tot 50 per maand liggen. Hierbij gaat het om ongeveer een miljoen wooneenheden. Huizen na 1956 gebouwd, zouden slechts in huur verhoogd moeten worden, indien de huren beneden het niveau van de nieuwe huren voor huizen van voor 1957 zouden komen te liggen. Deze huurverhoging zal volledig gecompenseerd moeten worden. 2- Ter ontlasting van het overheidsbudget voor nog te bouwen woning wetwoningen zal de subsidie van 350 tot 250 per jaar per woning teruggebracht moeten worden. De premie voor woningen te bouwen in de particuliere sector zou gehalveerd moeten worden tot een bedrag van 2500 per woning. De mogelijkheid zou geopend moeten worden dat ook hier inplaats van een bijdrage ineens, een jaarlijkse exploitatiesubsidie wordt toegekend van circa 325. Een verlaging van de grens waarboven geen premie meer gegeven wordt, zou bezien moeten worden. In een nader uit te brengen advies zal de raad ingaan op de bestem ming van de met de huurverhoging gemoeide bedragen, evenals op verdere huurverhogingsmaatregelen in de toekomst. Ook het huidige huurverhogingsb^drag, dat voor de verschillende woningtypen en ge meenteklassen nog niet is vastgesteld, maar waarschijnlijk 3 tot ƒ3.50 per week voor de grote steden zal bedragen, is nog een onderwerp van nader beraad. T De raad heeft geconstateerd, dat van de 6.5 cent subsidie op de con- sumptiemelk, slechts drie cent als consumentensubsidie gezien moet worden. Hiermede was de eenstemmigheid van de raad ten einde. derneming in het verbeteren van de lo nen, gepaard gaande met een verwerking van de huurbijslag 1957 in de lonen e vrijheid een verdere vermindering het gemeenteklasseverschil in de uurlo nen tot 9 cent o\'ereen te komen. Een ander moet zijn beslag hebben uiterlijk op 31 december a.s. 9 Onderzooht moet worden de moge lijkheid en wenselijkheid van een wette lijke minimumloonregeling. Deze proe- pering was ook voor afschaffing van de subsidie op melk en de verhoging van de kinderbijslag met drie cent per kind per dag. De duurtetoeslag van tien cent per dag per kind voor de inkomens be neden f 96 per week zou eveneens de finitief en algemeen in de kinderbijslag moeten worden opgenomen en de uitke ringen voor de Algemene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet zouden gelijkwaardig moeten worden on getrokken. De huurverhoging van 25 procent per i april 1960 zal in de vorm van een huur bijslag a la 1957 volledig moeten worden gecompenseerd, wat op jaarbasis een loonsomstijging wordt geacht van 2% A 3 procent. De loonsverbeteringen mogen niet worden doorberekend ln de prijzen; al leen bij algemene maatregelen (huurcom- pensatie) zouden uitzonderingen mogelijk moeten zijn. Er zal een onderzoek ingesteld die nen t© worden naar da meest gewenste loonopbouw in Nederland met het oog op de bestaande gezinsbijslagen en de toe standen in andere E.E.G.-landen. Liberalen De tweede (liberale) groep, die slechts tien stemmen kreeg, wil eveneen melksubsidie afschaffen, de kinderbij slag met drie cenit verhogen, de AOW- en de AWW-uitkeringen op gelijkwaar dige wijze verhogen en een onderzoek naar een wettelijke minimumloonreae- ling instellen. I Het grote verschil schuilt hier ln het loonbeleid. Men wil een verhoging van de contract- en regelingslonen, waarbij de kosten van verwerking van de huur bijslag 1957 als uitgangspunt moeten die- Dit zou dan moeten geschieden be- drijfstaksgewijze en uiterlijk op 31 de cember 1959 - geëffectueerd moeten zijn, zonder doorberekening in de prijzen. De gemeenteWasse-afetand van 10 cent wordt dan hersteld, maar bij de toepassing van wat vrijere loonvorming zou een ver korting tot de afstand van 9 cent moge lijk zijn. De compensatie van de huurverho ging van 1 april 1960 zal moeten geschie- naar het voorbeeld van 1957, waar- en nader beraad over de loonstruc- tuur zal beslissen over een latere ver werking van de bijslag in de lonen of in gezinsbijslag. Samen met de eerste was deze groep mening, dat de tijdelijk verhogingen de belastingen op 31 december a.s. kunnen aflopen. Op grond van de andere voorgestelde maatregelen ziet men geen aanleiding tot verlenging te adviseren. De confessionele groepering realiseert zich echter, dat de regering op grond van andere overwegingen dan de voor malige bestedingsbeperking, bijv. de toe stand van de rijksbegroting, zou kunnen concluderen de tijdelijke belastingver hogingen geheel of gedeeltelijk te hand haven. Wat betreft de afschaffing vat melksubsidie bestond er nog wél een duidelijke meerderheid voor een ver hoging van de melkprijs steeds met een cent per liter resp. op 1 oktober 1959, 1 juli 1960 en 1 oktober 1960. Hiermee zou de consumentensubsidio op melk verdwenen zijn. Deze prijs verhoging zou per 1 juli a.s. gecom penseerd moeten worden met de ver hoging van de kinderbijslag met drie cent per dag per kind. i aanzien van de te nemen loon maatregelen en belastingverlagingen was n duideljjke driedeling in de mening 1c S.E.R. te constateren, behalve dan »p de reeds genoemde punten waar overeenstemming bestond, ook de detailuitwerking nog wel verschillen op- Achtereenvolgens laten w(j hier de drie standpunten volgen, die men resp. con fessioneel, liberaal en socialistisch ge kleurd zou kunnen noemen. Confessionelen De confessionele groepering, die 20 stemmen op zich verenigde (prot. ehr. en r.-k. werkgevers, werknemers en Kroonleden), wil: I Vrijheid per bedrijfstak en per on-' MENING DER OOSTEUROPESE LANDEN: Westelijke ministers bereiden zich voor op Genève "DUSLAND en zijn Oosteuropese bondgenoten menen dat de vooruit- zichten op vermindering van de internationale spanning duidelijk zijn verbeterd. Deze beoordeling van de situatie bleek uit het communiqué, uitgegeven bij het beëindigen van de conferentie tussen de acht Europese leden van het Pact van Warschau. Op de conferentie, als waarnemer bij gewoond door een communistisch-Chinese delegatie, tekende zich de lijn af, die de Russen straks zullen volgen in hun gesprek met het Westen te Genève. Verklaard wordt: de hereniging van Duitsland moet door Duitsers zelf worden opgelost, zonder inmenging van buiten; een vredesverdrag met Duitsland of een regeling van het Berlijnse pro bleem moei niet afhankelijk worden gemaakt van een oplossing voor het Europese veiligheidsprobleem; 3. Polen en Tsjechoslowaktye moeten worden aanvaard als volwaardige deelnemers aan de conferentie in Genève en aan een topconferentie. Verder wordt in het communiqué weer de mening verkondigd dat de status van ..vrije stad" een oplossing zou kunnen brengen voor het Berlijnse probleem, ter wijl een aanval wordt gedaan op de be- West-Duitsland en Italië Socialisten Het socialistisch getinte standpunt van de raad, dat 11 stemmen op zich verenigde, kan als volgit samengevat worden: Een algemene uniforme loonsverho ging van 4 procent, vanaf 1 juni 1959 ge spreid in de tijd in te voeren, maar uiter lijk op 1 oktober van dit jaar en een be perkte verwerking van de huurbijslag 1957. Handhaving van de consumentensub sidie op melk en handhaving van de tijde lijke verhoging van de belastingen. Met gulle hand en een blij hart is ook in de West gegeven voor het aan H.M. de Koningin aan te bieden geschenk. Het aantal Nederlanders, dat ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana is onderscheiden, is weer niet gering: hun namen vul len in de Staatscourant van van daag 27 pagina's. In onze krant z(jn ze op enkele pagina's samenge bracht. In de veelheid springen toch en kele namen in het oog. De hoogste onderscheiding, die van comman deur in de Orde van de Nederland se Leeuw, ging naar oud-minister en oud-staatsraad mr. dr. L. N. Deckers, een man die in het staat kundig en maatschappelijk leven van ons land een belangrijke rol heeft vervuld. Een andere naam die opvalt en die de laatste weken veel in het nieuws is geweest, is die van prof. dr. J. E. de Quay, die als commissaris der Koningin in Noord brabant benoemd werd tot com mandeur in de Orde van Oranje- Nassau (evenals de commissarissen van Limburg en Overijssel). De andere namen vindt men el ders in ons blad. Fransen boycotten 13 mei-viering Het Comité voor Openbaar Welzijn in Algenje heeft een boycot uitgesproken over de officiële herdenking van de mi litaire greep naar de macht op de der tiende mei 1958. In plaats daarvan heeft het comité deze dag uitgeroepen tot een dag van rouw. daar het doel van de staatsgreep volgens het comité allerminst is bereikt. De gezamenlijke commissie van de oud-strijders uit Algerije en van reserve- officieren besloot eveneens de dertiende mei als rouwdag te herdenken. De kabinetsformatie (Van c i parlementsredactie) H.M. de Koningin heeft vanmorgen de gebruikelijke consultaties afgesloten met een gesprek met de minister van staat dr. W. Drees. Dr. Drees werd op paleis Soestdijk ontvangen. Gisteren ontving de vorstin reeds de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, de vice-voorzitter van de Raad van te en de fractievoorzitters van de vijf grote partijen. Hte is niet bekend, of de nieuwe formateur (informateur) nog daag zal worden aangewezen. (Advertentie.) AMCO GASFORNUIZEN AMCO KOELKASTEN dn IAAO Inmiddels zijn vandaag in het Parijse Quay d'Orsay de minl3ter3 van buiten landse zaken der Westelijke Grote Vier bijeengekomen voor een laatste overleg. Tijdens een conferentie, die twee of drie dagen duurt, zullen de ministers de aan bevelingen bespreken van een groep des kundigen der vier mogendheden, die de in Genève te bespreken problemen ge durende twee maanden heeft bestudeerd- Wat betreft de plaats, waar even tueel een topconferentie zou kunnen worden gehouden, heeft premier Chroesjtsjef gisteren in een tele gram aan de burgemeester van San Francisco meegedeeld, er geen be zwaar tegen te hebben wanneer het gesprek in de stad plaats heeft. De burgemeester had de Russische pre mier uitgenodigd het topoverleg in zijn stad te houden, nadat premier Macmillan zich voorstander van dit idee had verklaard. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Kopenh Aberdeer Londen Frankfon MUnchen ZUrich Madrid Mallorca Algiers windstil ONO NNW NNW NNW wi ndstll ONO ZW WZW Koninginnedag met regen (Van onze weerkundige medewerker) T\E FEESTDAG die wij morgen ter ere van de verjaardag van de Koningin beleven, staat vooral bij de schooljeugd met het oog op vele kin derspelen en optochten in de belang stelling. Daarbij is echter droog weer vereist. Jammer dat april juist in de ze laatste dagen een zo sterk wissel vallig karakter laat zien. Het komt ons voor dat in zijn geheel genomen het weer minder aangenaam zal zijn dan vandaag. Een depressie boven de golf van Biscaye trekt in de richting van ons land en zal weer enige regen brengen. De kans is nog aanwezig dat dit regengebied grotendeels in de nanacht en morgenochtend passeert, gevolgd door opklaringen. Geheel on bewolkt weer durven wij voor mor gen niet aan te kondigen. Na de de pressie draait de wind naar westelijke richting en wordt er weer wat koelere lucht aangevoerd. Verleden jaar was de laatste aprildag ook de warmste en mooiste van de hele maand. Maar dat zal morgen niet het geval wezen. IETS KOUDER OVERDAG De Bilt verwacht tot mor- |fc genavond: Aanvankelijk zwaar be wolkt, met tijdelijk regen, enkele opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige, tijdelijk krachtige wind, eerst uit oostelijke, westelijke richtingen. Minder koude nacht, morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1